"Współcześni pianiści grają zgodnie z tekstem". Malicki o Konkursie Chopinowskim | GZJ #31

Gościem kolejnego odcinka podcastu ALLEGRO NON TROPPO był pianista i laureat trzech Fryderyków, czyli Waldemar Malicki. W rozmowie z Jackiem Pałasińskim opowiedział o tym, jak niemalże wziął udział w Konkursie Chopinowskim. Wyjaśnił również, czym różnią się współcześni uczestnicy prestiżowego wydarzenia od tych sprzed kilkudziesięciu lat.
W rozmowie poruszony został temat XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który potrwa do 23 października. Zapytany o to, czy chętnie pośledzi rywalizację pianistów, Waldemar Malicki odpowiedział: - Chętnie pośledzę, ale z drugiej strony nie aż tak chętnie, bo już kilka konkursów śledziłem i to nie jest dla mnie taka nowość. Trochę po tym świecie chodzę.
Rozmówca Jacka Pałasińskiego o mały włos, a wziąłby udział w prestiżowym konkursie pianistycznym. - Brałem udział w ogólnopolskich przesłuchaniach za czasów komunizmu. I dobrze, że nie wystartowałem, bo być może dzisiaj szedłbym dalej tą drogą, która nie była mi pisana. Znalazłem bliższą mi drogę i nie wiem, czy ona zaprowadziła mnie dalej, ale na pewno przyjemniej - ocenił.
WALDEMAR MALICKI:
Na konkursach największą szansę mają ci, którzy mają bardzo wysoki poziom średni, czyli grają równo, czysto i celnie. I wtedy oni przechodzą dalej, bo nie ma się czego przyczepić. Bardzo oryginalni artyści odpadają w pierwszym etapie. Jedna część jury jest zachwycona, a druga część nienawidzi kogoś takiego za jego oryginalność.
- Kiedyś podczas audycji zaprezentowałem dwa nagrania: jedno z współczesne i drugie z lat 30. Element z lat 30. grał Shura Czerkaski z Odessy. Słuchając współczesnego pianisty, człowiek myśli, że wszystko jest, a potem jak się posłucha Czerkaskiego od pierwszego dźwięku, to jesteśmy w innym świecie. Czegoś nie ma, coś zatraciliśmy - wyjaśnił.
Subskrybuj nasz kanał ► bit.ly/naTemat_subskrybuj
Odwiedź naszą stronę ► natemat.pl/
Obserwuj nas na Instagramie ► / natematpl
Twitter ► / natematpl

Пікірлер: 12

  • @katarzynadabrowska6608
    @katarzynadabrowska66082 жыл бұрын

    Kombinacja humoru,wirtuozeria w rozmowie! Świetnie się prezentuje 🙂

  • @bazyl241
    @bazyl2412 жыл бұрын

    Świetny facet ....Mimo wieku ciągle ma nowe pomysły . Poznałem go w Gdańsku . Totalnie energetyczny :-) Pełen entuzmiazmu !

  • @alicjakijewski1012
    @alicjakijewski10122 жыл бұрын

    SLAWA ODCHODZI A KLASYCY POZOSTAJA!

  • @MikrofonElwisa
    @MikrofonElwisa2 жыл бұрын

    Sztos 👍

  • @KatarzynaWojciechowska1
    @KatarzynaWojciechowska12 жыл бұрын

    Jezeli chodzi o barwe wspolczesnych wykonan to tu kluczowy jest instrument. Wspolczesne maja inne parametry niz te sprzed np 100 lat, nawet te same modele tej samej marki. Dzis instrument musi miec power i błyszczeć sam z siebie, jewt latwy i przystepny. A 100 lat temu liczyła sie zmiennosc barwy instrumentu i szeroki wachlarz możliwości brzmieniowych jednego fortepianu. Dlatego najcenniejsze instrumenty to te najlepszych marek z lat 1900-1940.

  • @roadster241

    @roadster241

    8 ай бұрын

    Może tak, może nie.. Instrumenty, zwłaszcza te drewniane zmieniają się z wiekiem. Nie wiadomo jak brzmiały w momencie stworzenia. Dziś bardziej chodzi o czystość brzmienia i siłę dźwięku bo z resztą ogarnięty dźwiękowiec i elektronika sobie poradzą. A najlepsze jest to, że teorie i wyliczenia na podstawie których działają dzisiejsze cyfrowe urządzenia - stworzone były grubo ponad 100 lat temu.

  • @KatarzynaWojciechowska1

    @KatarzynaWojciechowska1

    8 ай бұрын

    ​@@roadster241ale wiadomo jak gra sie na starych instrumentach i wiadomo jak one reagują - a gra się inaczej i reagują inaczej /bardziej/.

  • @8navarra
    @8navarra2 жыл бұрын

    Jednego nie rozumiem - skoro ci młodzi pianiści jeżdżą z konkursu na konkurs i na każdym wykonują różnych kompozytorów, to w jaki sposób oni zapamiętują te setki czy tysiące utworów, bo przecież oni grają z pamięci?!

  • @8navarra
    @8navarra2 жыл бұрын

    Nieprawda że występy Malickiego to coś wyjątkowego na świecie. Od wielu lat znane były żarty muzyczne Victora Borge.

  • @artmark3930

    @artmark3930

    Ай бұрын

    I co z tego,... mi osobiście bardziej się podobają żarty muzyczne w wykonaniu Pana Waldemara Malickiego, są bardziej finezyjne.

  • @marcopolo8482
    @marcopolo84822 жыл бұрын

    Sylwester stalone?

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    2 жыл бұрын

    Nieślubny syn Sly'a😁

Келесі