WPQR - najczęstsze błędy jakie popełniasz

Ойын-сауық

Inspektorzy spawalnictwa: Łukasz Piątek i Paulina Grabowska Lisowska z przepisyspawalnicze.pl opowiadają o tym, jakie błędy najczęściej popełniane są przy kwalifikowaniu technologii spawania.
Chcesz wiedzieć więcej?
👉 Sprawdź naszą stronę: akademianovace...
Śledź nas na innych kanałach:
Facebook
👍 bit.ly/3gzWjzd
LinkedIn:
👍 bit.ly/3zyazjD
Nasza grupa:
👨‍👨‍👧‍👦 bit.ly/2WrslXk

Пікірлер: 5

  • @droner3871
    @droner3871 Жыл бұрын

    Jaki jest wymiar próbki przy kwalifikowaniu technologii spawania połączenia teowego?

  • @przepisyspawalnicze
    @przepisyspawalnicze3 жыл бұрын

    Jeśli macie jakieś pytania, to zadawajcie w komentarzach. Będziemy się starać na nie odpowiadać 🙂

  • @damiansiwek8373
    @damiansiwek83733 жыл бұрын

    Hej. Błędna wydaje mi się interpretacja, że należy dorobić twardość do stali np. z grupy 8.1 po to aby móc iść 25% w dół z ilością wprowadzonego ciepła. Jeżeli istnieją wymagania co do twardości..."When hardness requirements apply,...". Skoro wymagań nie ma, nie robię twardości a zakres i tak posiadam. Proszę o ustosunkowanie się. Pozdrawiam.

  • @ukaszpiatek2710

    @ukaszpiatek2710

    3 жыл бұрын

    Przy kwalifikowaniu grupy 8 nie wymaga się badań twardości. Jeżeli nie ma wymagań co do twardości, to również nie należy ograniczać zakresu WPQR o minimalną ilość wprowadzonego ciepła. Paulina jednak poruszyła tą kwestię na spotkaniu i powiedziała, że niektórzy wytwórcy celową chcą mieć tą limitację na WPQR, zatem badają twardość. Choć dla mnie to bez sensu, jeśli już ograniczać zakres WPQR dla stali austenitycznej to górną granicę energii liniowej, a nie dolną. Z punktu widzenia wpływu na właściwości materiału ma to większy sens.

  • @przepisyspawalnicze

    @przepisyspawalnicze

    3 жыл бұрын

    Cześć, spotkałam się też z taką jak Twoja interpretacja, ale (spoilerując) mam odmienne zdanie :) A to, czy normy mają zasadne podejście czy nie... to nie nam niestety to oceniać.... Są jakie są i jedyne, co nam pozostaje, to się stosować (są po prostu ogólne i mają mieć zastosowanie dla wielu gatunków materiałów). tak jak napisałeś, w normie jest zapis: "When hardness requirements apply, the lower limit of the heat input qualified is 25 % lower than that used in welding the test piece." Czyli jeśli badanie twardości MA ZASTOSOWANIE, to dolna granica ilości wprowadzonego ciepła może zostać obniżona o 25% (czyli zakres się zwiększa). Jeśli badanie twardości nie ma zastosowania (czyli nie stosujesz badania), to na jakiej podstawie zakres został zwiększony? Przecież nie ma ono zastosowania, czyli nie spełnia wymagań tego punktu (punkt się odnosi tylko do tego co MA ZASTOSOWANIE, a nie do tego co nie ma). Idąc dalej nie powinniśmy czerpać korzyści, które wynikają z jego przeprowadzenia, jeśli go nie przeprowadziliśmy. Należy też zwrócić uwagę, że Tablica 2 (dotycząca zakresu badań) i punkt 8.4.7 (odnośnie ilości wprowadzonego ciepła) są od siebie niezależne (nie przywołują się nawzajem). Ja wiem - norma zezwala na to, że badanie twardości nie jest wymagane, czyli nie ma nakazu jego wykonywania (jeśli kwalifikuje się WPQR tylko i wyłącznie wg EN ISO 15614-1), ale nie oznacza to, że badanie twardości jest zakazane do przeprowadzenia na materiale z grupy 8.1 :) Po prostu, jeśli go nie wykonamy przy kwalifikacji, to klient, czy jednostka nam tej technologii nie odrzuci, bo nie ma takiego nakazu. Nie oznacza to jednak, że badanie twardości dla grupy 8.1 jest bez sensu, bo tak nie jest. Są dodatkowe przepisy, które tego badania wymagają i wtedy należy je przeprowadzić, np. NACE MR0175 do przemysłu petrochemicznego.

Келесі