Wolność sumienia i religii w wymiarze indywidualnym w świetle Konstytucji RP - dr Michał Ożóg

Przedmiotem wykładu jest przedstawienie zagadnień dotyczących wolności sumienia i religii w wymiarze indywidualnym. We wprowadzeniu wskazano źródło wolności sumienia i religii w prawie polskim, a także językowe ujęcia formuł poręczających tę wolność. Omówiony został zakres podmiotowy wolności z art. 53 Konstytucji RP, w tym ze szczególnym uwzględnieniem statusu dziecka w kontekście prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami. Przybliżono zakres przedmiotowy wolności sumienia i religii w ujęciu pozytywnym ("wolność do") oraz wolności sumienia i religii w aspekcie negatywnym ("wolność od"). Zwrócono uwagę także na prawo do odmowy służby wojskowej ze względu na przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne, a także na zasady ograniczeń wolności sumienia i religii.
Dr Michał Ożóg - adiunkt w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego Porównawczego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jego dorobek naukowy obejmuje publikacje z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa wyznaniowego, historii prawa polskiego oraz prawa o postępowaniu administracyjnym. Autor ponad 50 tekstów naukowych, w tym artykułów, glos, ekspertyz, recenzji oraz sprawozdań. Uczestnik projektów badawczych.
Cyfrowa Baza Wiedzy UwB to część projektu „Misja 3.0 - Uniwersytet Otwarty” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, realizowanego w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność nauki”.

Пікірлер: 1

  • @stefanbanach3562
    @stefanbanach356213 күн бұрын

    Dlaczego Pan Doktor omawiając szczegółowo art. 53 Konstytucji całkowicie pominął ust. 4 tego artykułu i nawet go nie zacytował? I druga kwestia... w art. 48 Konstytucji jest mowa że rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami a wychowanie to "powinno" lecz nie musi uwzględniać...

Келесі