Wojciech Kilar- Polonaise from the movie 'Pan Tadeusz' (Sir Thaddeus)

'Pan Tadeusz' ..Narodowa Polska Epopeja
Muzyka..Wojciech Kilar
Adam Mickiewicz napisał "Pana Tadeusza" w 1834 roku, po dziesięciu latach pobytu na obczyźnie. W przepojonym liryzmem i tęsknotą za krajem lat dziecięcych poemacie przedstawił wizję ginącego świata szlacheckiego, ukazał obraz ówczesnej Polski i Polaków.
Próba przeniesienia na ekran narodowej epopei od samego początku wzbudzała liczne spory i kontrowersje, dotyczące zarówno obsady, jak i kształtu scenariusza. Choć większość nie wierzyła w powodzenie przedsięwzięcia, Andrzej Wajda nie wycofał się z planów. Biorąc pod uwagę upodobania współczesnej widowni reżyser położył nacisk na akcję, wątek sensacyjny, romans, akcenty humorystyczne, piękno pejzaży, nie rezygnując z oryginalnych poetyckich strof, za pomocą których porozumiewają się aktorzy.
"W mrocznym paryskim wnętrzu zebrali się emigranci z Polski. Wspominają Ojczyznę. Narrator snuje opowieść o Ostatnim Zajeździe na Litwie". Jest rok 1811. Do rodzinnego litewskiego dworku w Soplicowie powraca po ukończeniu nauk Tadeusz Soplica. Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia. Wydaje się, że dom jest zupełnie pusty, jego mieszkańcy wybrali się do pobliskiego lasu. Zwiedzając stare zakamarki, Tadeusz trafia do swego pokoju dziecinnego, w którym zastaje Zosię. Piękna dziewczyna porusza wyobraźnię młodzieńca, budzi w nim uczucie pożądania i namiętności. Wieczorem, podczas kolacji wydanej na Zamku, o który się toczy spór pomiędzy ziemiańską rodziną Sopliców a Hrabią, ostatnim potomkiem Horeszków, Tadeusz spotyka uwodzicielską Telimenę. Nawiązuje z nią romans. Wkrótce okazuje się, że prawdziwą mieszkanką jego pokoju jest śliczna i młodziutka Zosia, której opiekunką jest właśnie Telimena.
Tadeusz nawet nie podejrzewa, że powszechnie szanowany i znany ze swych patriotycznych czynów ksiądz Robak jest jego ojcem. Porywczy szlachcic Jacek Soplica, którego pycha i urażona młodzieńcza duma doprowadziły do zbrodni, ukrył się pod mnisim habitem. Przed laty zastrzelił Stolnika Horeszkę, a następnie wstąpił do klasztoru, aby odkupić winy. Do tej pory za tę zbrodnię mści się na całym rodzie Sopliców wierny sługa Stolnika, klucznik Gerwazy.
Tymczasem ksiądz Robak, widząc szansę na odzyskanie niepodległości, przygotowuje powstanie na Litwie, które ma ułatwić Francji atak na Rosję. Prowadzi działalność konspiracyjną, ukrywając swą tożsamość przed rodziną, przyjaciółmi i wrogami. Dopiero na łożu śmierci wyjawia prawdę.
'Pan Tadeusz' ( Mr Tadeusz)....National Polish Epic
Music..Wojciech Kilar
Adam Mickiewicz wrote "Pan Tadeusz" in 1834, after ten years in exile. In poetic lyricism and longing for the country of children's years, the poem presents a vision of the dying world, showing the image of Poland and Poles.
The attempt to portray the national epic from the very beginning has generated a number of controversies and controversies, both in cast and in the shape of the script. Although most did not believe in the success of the venture, Andrzej Wajda did not back out of plans. Taking into account the tastes of contemporary audiences, the director emphasized the action, sensational plot, romance, humorous accents, landscapes, without sacrificing the original poetic scenes through which actors interact.
"In the dark Parisian interior there are emigrants from Poland, they recall the homeland." The narrator tells the story of the Last Inn in Lithuania. It is the year 1811. To family Lithuanian manor house in Soplicowo returns after the completion of teachings Tadeusz Soplica. The host of the estate is uncle and guardian of the young man, Judge. It seems that the house is completely empty, its inhabitants went to a nearby forest. Visiting the old recesses, Tadeusz goes to his child's room where Zosia finds her. A beautiful girl moves the imagination of a young man, waking in him a sense of lust and passion. In the evening, during dinner at the Castle, which is a dispute between the land of the Soplic family and Count, the last descendant of Horeszków, Tadeusz meets seductive Telimena. It is related to her romance. Soon it turns out that the real resident of his room is the lovely and young Zosia, whose babysitter is Telimena.
Tadeusz does not even suspect that the generally respected and well-known of his patriotic actions, Father Robak is his father. The impetuous noble Jacek Soplica, whose pride and offended youthful pride led to the crime, hid under the monk's habit. He shot Stolnik Horeszka several years ago and then joined the monastery to redeem his guilt. Until now, the loyal servant of Stolnik, the key of Gerwazy, rejects the whole of the Soplic family for the crime.
Meanwhile, Father Robak, seeing the chance to regain independence, prepares a rebellion in Lithuania to facilitate France's attack on Russia. He conducts underground activities, hiding his identity from family, friends and enemies. It is only on the death bed that he reveals the truth.

Пікірлер: 49

  • @JulianBielski
    @JulianBielski3 жыл бұрын

    Przepotężne, owacyjne i nieskończone brawa i najserdeczniejsze pozdrowienia wileńskie plus podziękowania z całego serca dla Pani Lilianny od Juliana za coś tak autentycznie przepięknego - prawdziwe arcydzieło, które nieporównywalnie, o wiele rzędów przewyższa nie najlepszy, niestety, podług mnie film, a wykоrzystuje na dwieście procent bardzo dobrą muzykę i najlepsze z możliwych ujęcia. Czapę z głowy i niąże o ziemię. Dzięki przeogromne!!! :-))) A teraz głos od marudnego i nudnego belfra, któremu los przydarzył przez osiem lat wykładać w Londynie język polski, język rosyjski, literaturę polską, literaturę rosyjską. Rzecz dotyczy tutułu Pani kompozycji. W języku angielskim Mr dodawany jest albo tylko do nazwiska, albo do imienia i nazwiska. Mr + samo imię używane było w dawnej Anglii do przywołania fryzjera. Toteż, o ile wolno, nazwa Wielkiego Utworu Wielkiego Wieszcza w tłumaczeniu angielskim brzmi Sir Thaddeus. Na tym proszę przyjąć naprawdę najserdeczniejsze z możliwych wyrazy szacunku. :-)))

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    3 жыл бұрын

    Panie Julianie jest mi niezmiernie miło gościć pana w moich progach. Chylę czoła przed taką niezwykłą personą jaką jest pan i obiecuję już więcej błędów nie popełniać, dlatego czym prędzej spieszę ten błąd w tytule poprawić. Dziękuję za pana miłą recenzję dotyczącą mojego klipu. Podzielam pana opinię na temat filmu i jak pan zdążył zauważyć do stworzenia mojej kreacji wizualnej wykorzystałam najpiękniejsze momenty co w połączeniu z cudowną muzyką dało taki o to efekt. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  • @franekja1291
    @franekja1291Ай бұрын

    Niech Żyje Polska!!! Ten polonez jest w sercu i duszy każdej Polki i Polaka! Pozdrawiam serdecznie F T!

  • @Idalilit
    @Idalilit3 жыл бұрын

    Genialny , cudowny utwór Pana Kilara!! Wspaniała polska kultura! Słowiańska!! Sława i chwała na zawsze!!

  • @christopherczajasager9030
    @christopherczajasager90309 ай бұрын

    Ahhh, POLSKA at its most elegant, beautiful....unique 😊

  • @zofiawojton2932
    @zofiawojton29323 жыл бұрын

    Pan Tadeusz perełka POLSKIEJ literatury

  • @martinbyker3013
    @martinbyker3013 Жыл бұрын

    Jestem w małej lokalnej orkiestrze w Południowej Afryce i graliśmy to kilka lat temu, ponieważ nasz dyrygent pochodził z Polski. Było bardzo fajnie.

  • @44ZOFIA
    @44ZOFIA3 жыл бұрын

    Pan Tadeusz ,wspaniałe kino ,każda scena to gotowy obraz , piękna muzyka.

  • @silviapalito803
    @silviapalito8032 жыл бұрын

    Desde 🇦🇷,( Argentina) Muchas gracias sobrino,por compartir un baile tan majestuoso!!!! Hermoso film. 👏👏👏👏💃🤼🕺💜💙💚🧡🤍

  • @christopherczajasager9030
    @christopherczajasager90309 ай бұрын

    What an artistic affirmation of gentility, manners....a contrast to today’s trash and decadence in the EU....USA...

  • @Notsplpl
    @Notsplpl3 жыл бұрын

    Pani Liliano, były to lata 70, miałem może 10.12 lat, a z racji, że wywodzę się z ziemiaństwa nasz zaścianek taki jak Soplicowo, Bohatyrowicze czy Dobrzyń ostał się w naszych rękach mimo wszelkich zawieruch dziejowych, szykan , zsyłek etc etc do dnia dzisiejszego to powiem, nas jako dzieci poloneza, mazura, polki uczono od dziecka bo nie wypadało aby nie umieć. I właśnie tak jak tu pamiętam jakąś imprezę u stryja , chyba w lipcu, stoły stały na klepisku wielkiej stodoły , wierzeje otwarte na oścież z jednej strony wielkie podwórko z drugiej droga zagumienna. Gdy biesiadnicy pojedli, popili zdrowo to jak w Panu Tadeszu zaczęła się zabawa , właśnie polonezem, bo jak inaczej. Fragment z filmu jak tancerze ruszają " w pola" zawsze mi przypomina tamto zdarzenie. Mimo, że czasy się zmieniły mimo, że traktuje się nas jako wymarłych jesteśmy i będziemy, bo szlachectwo to nie przywileje, to obowiązek. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    3 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za cudowną opowieść, wzruszyłam się. Ja też pochodzę z ziemiaństwa i mieszkam do dnia dzisiejszego. Wzruszyłam się . Pozdrawiam i dziękuję z serca.

  • @Notsplpl

    @Notsplpl

    3 жыл бұрын

    @@lilianna5028 Droga Pani, dziękuję za dobre słowo, film Pani to obraz tego co jest w nas w zakresie obyczaju, kultury, historii. Nikt z nas nie miał problemów zw szkole z historią, ponieważ była ona składnikiem życia naszych rodzin i nie musimy udawać prawicy. Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję.

  • @uscinka44
    @uscinka443 жыл бұрын

    Mistrzostwo!

  • @lucy6217
    @lucy62174 жыл бұрын

    JAK CUDNIE ! - POLONEZ, SCENERIA, AKTORZY ...WZRUSZYŁAM SIĘ BARDZO ... PIĘKNY KLIP ... BARDZO, BARDZO LILUŚ DZIĘKUJĘ ...

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję droga Lucynko....pozdrawiam.

  • @flashlightbeam3487
    @flashlightbeam3487 Жыл бұрын

    Tacy ludzie jak Pan Kilar powinni żyć wiecznie. Wyrwa nie do zasypania w naszej kulturze.

  • @VictorCrossX
    @VictorCrossX7 жыл бұрын

    Dzieki Lilianko Twoja ilustracja graficzna oddaje cala istote tej chwili dziekize zechcialas sie podzielic swoja wizja blanka

  • @failnewstv1209
    @failnewstv12093 жыл бұрын

    jakie to piękne

  • @emofreak2723
    @emofreak27232 жыл бұрын

    Best mmv I've ever seen

  • @CzarMuzyki
    @CzarMuzyki6 жыл бұрын

    Fantastyczne!

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    6 жыл бұрын

    Dziękuję ślicznie.

  • @stefangizewski6028
    @stefangizewski6028 Жыл бұрын

    Wspaniały Grany na rozdaniu dyplomów na Politechnice Wrocławskiej

  • @Notsplpl
    @Notsplpl3 жыл бұрын

    Maestoso alla polacca.

  • @Ludolfina
    @Ludolfina Жыл бұрын

    Dziękuję.

  • @annaostowicz8703
    @annaostowicz87033 жыл бұрын

    Dziękuję Pani

  • @graagr4269
    @graagr42694 жыл бұрын

    Jako, że "Pan Tadeusz" był lekturą obowiązkową, to w młodości nie mogłam się przez nią "przedrzeć". Potem, już na obczyźnie, tęskniąc za Polską, to przeczytałam go kilka razy, roniąc łzy tęsknoty za krajem.

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    4 жыл бұрын

    Cudowna refleksja...pozdrawiam.

  • @Notsplpl

    @Notsplpl

    3 жыл бұрын

    Świat o nas nie zapomniał kzread.info/dash/bejne/iYKHk6WLp7PHd6Q.html to sojusz robotniczo chłopski sprowadził wszystko na dno

  • @jadwigakur7369
    @jadwigakur7369 Жыл бұрын

    Wszyscy świetni, ale Zosia i Telimena super

  • @melodies2013
    @melodies20136 жыл бұрын

    Pani Lilianno: bardzo dziekuje! Od pare tygodni staram sie ogladac caly film: aktorzy tak wspaniale tancza ze tez reszta filmu ma byc przepiekne. Czy Pani moglaby podac link, albo powiedziec w jakim roku film byl nagrane, kto byl rezyserem? Bardzo mi wazne ogladac ten film a nie inny. Bardzo dziekuje!/ Dear Lilianna, thank you very much for uploading! For weeks now I have been searching for the whole film. The actors dance so well, that also the rest of it must be exceptionally beautiful. It has the "taste" of a classic. Could you provide a link, or tell in what year the film was shot, the name of the producer? I would like to watch this precise film and not another one. Many thanks in advance!

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    6 жыл бұрын

    This information ..regards Director - Andrzej Wajda Premiere - October 18, 1999

  • @melodies2013

    @melodies2013

    6 жыл бұрын

    Thank you very much!!

  • @melodies2013
    @melodies20134 жыл бұрын

    0:21 0:30 back.to.back (repeated) 1:07-1:17 2:15 2:38-2:42 4:20-4:52

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    4 жыл бұрын

    That's right, because this is not a film continuity, I wanted to diversify a bit and weaved some pictures on the same subject.

  • @juliaj7939
    @juliaj79393 жыл бұрын

  • @Notsplpl
    @Notsplpl3 жыл бұрын

    W rewanżu link do poloneza z otwarcia balu w Wiedniu, w którym w tym roku uczestniczyła moja córka. Otwarcie polonezem A-dur Chopina. Jak mi napisała "ku pokrzepieniu serc" kzread.info/dash/bejne/iYKHk6WLp7PHd6Q.html. Pozdrawiam

  • @lilianna5028

    @lilianna5028

    3 жыл бұрын

    I ja pozdrawiam

  • @roxamsp8907
    @roxamsp89074 жыл бұрын

    Ja to dostałam od pani z muzy

  • @dethana_

    @dethana_

    4 жыл бұрын

    Ej ja też,😂

  • @hunterpanda6485

    @hunterpanda6485

    4 жыл бұрын

    Ja też😂🤣

  • @jordangagat
    @jordangagat8 ай бұрын

    Usa 2000

  • @jordangagat

    @jordangagat

    8 ай бұрын

    Dźwięk stereo 1999

  • @lenka-7603
    @lenka-76034 жыл бұрын

    Mi to pani od polskiego wysłała bo mamy teraz lekcje online ha ha

  • @foxyapositiv8325

    @foxyapositiv8325

    4 жыл бұрын

    mi też tylko że mi pani od muzyki xD

  • @Notsplpl

    @Notsplpl

    3 жыл бұрын

    To pani teraz wyślij wersję współczesną kzread.info/dash/bejne/iYKHk6WLp7PHd6Q.html

  • @brygidafogel7261
    @brygidafogel72612 жыл бұрын

    A

  • @sczq
    @sczq3 жыл бұрын

    Kto z 6a?

  • @ewelinaksiazek8024
    @ewelinaksiazek80244 жыл бұрын

    JD