Wirtualny Wrzeszcz: Wrzeszczańskie Państwo Umarłych

Na przełomie XIX i XX wieku wzdłuż Wielkiej Alei oraz w okolicy Politechniki Gdańskiej funkcjonowały cmentarze wielu parafii z Głównego Miasta i Wrzeszcza. Choć przetrwały II Wojną Światową, dziś już nie ma po nich śladu. Co się z nimi stało?
Zapraszamy do obejrzenia filmowej etiudy “Wrzeszczańskie Państwo Umarłych”, w której występuje mieszkanka Kolonii Abegga, Ewa Kluczyk oraz historyk Klaudiusz Grabowski. Wspólnie przybliżą nam historię cmentarzy, które niegdyś znajdowały się przy obecnej Alei Zwycięstwa i opowiedzą jak stopniowo zmieniły się w parki.
Obraz filmu Natalii Koralewskiej (scenariusz i reżyseria) oraz Konrada Kulczyńskiego (zdjęcia, montaż, współpraca reżyserska) dopełni muzyka skomponowana przez Olgę Markowską. Dźwięki cytry skłonią do nostalgii oraz refleksji nad pytaniem czy pamiętamy o tych, którzy odeszli.
Występują: Ewa Kluczyk, Klaudiusz Grabowski
Scenariusz i reżyseria: Natalia Koralewska
Współpraca reżyserska: Konrad Kulczyński
Muzyka: Olga Markowska
Zdjęcia i montaż: Konrad Kulczyński
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk

Пікірлер: 5

  • @MrJoker5140
    @MrJoker51402 жыл бұрын

    Szacunek dla pani pozdrawiam

  • @MrJoker5140
    @MrJoker51402 жыл бұрын

    szkoda że zniszczyli kawałek historii tego miasta wiadomo zemsta za zemstę

  • @MrJoker5140
    @MrJoker51402 жыл бұрын

    Pomniki zniszczyli groby są resztę kradli kamieniarze jak likwidowali cmentarz brak szacunku .Ten murek co jest przy ulicy jest zrobiony z nagrobków

  • @Magic-hi3tq
    @Magic-hi3tq Жыл бұрын

    A czy w tych okolicach nie chowali również zmarłych, podczas epidemii czarnej śmierci ?

  • @mariaorzeszkowa3093
    @mariaorzeszkowa30932 жыл бұрын

    Moim zdaniem dobrze się stało, że przestrzeń na Ziemiach Odzyskanych została oczyszczona z niemieckich mieszkańców i ich grobów. Teraz my zapisujemy historię tych terenów na nowo. Niemcy są naszym odwiecznym wrogiem, od przeszło tysiąca lat z nami walczą. Musimy się bronić. Takie wymazywanie pamięci o wrogach Ojczyzny to jest dobre.