No video

W głąb szkolnego labiryntu. Rozmowa z Bogusiem Janiszewskim o tym, dlaczego szkoła przestała działać

Co by było, gdyby spojrzeć na szkołę z innej perspektywy?
Gościem dzisiejszego odcinka podcastu jest Boguś Janiszewski, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji oraz współautor książki „Jak wspierać dziecko w szkole, która nie działa? Poradnik dla rodziców”.
Razem z Bogusiem wyruszyliśmy w niełatwą podróż - w głąb labiryntu systemu edukacji. Na naszej drodze napotkaliśmy różne założenia, reguły, wyzwania, przekonania, role oraz koszty związane z chodzeniem do szkoły, aż dotarliśmy do sedna, czyli do idei szkoły. To odcinek dla wszystkich uczniów i rodziców, którzy uczą się w edukacji domowej i uczęszczają do tradycyjnej szkoły. Dedykujemy go również wszystkim tym, którzy chcą zmieniać edukację w Polsce.
Ewelina zapyta Bogusia:
00:50 dlaczego system nie działa i dlaczego nie zadziała?
06:19 czym się różni szkoła systemowa od szkoły niesystemowej?
9:23 co to znaczy, że matura jest jak kaganiec?
10:40 czego nie uczy szkoła?
11:38 w jakie w role wchodzimy będąc częścią systemu szkolnego?
13:52 jakie role przyjmują rodzice wobec swoich dzieci w systemie?
17:14 jak można kontaktować życie szkolne będąc rodzicem?
19:30 co się dzieje w sytuacji konfliktów pomiędzy tymi, którzy wspierają system i tymi, którzy chcą na nowo się kontraktować?
25:12 co robić w sytuacji kiedy moje dziecko komunikuje, że szkoła dla niego/niej nie działa
26:40 jak system reaguje na zwiększającą się liczbę rodzin przechodzących na edukację domową?
28:59 jak wyjaśnić przysłowiowej cioci przy obiedzie: dlaczego tradycyjna szkoła nie działa albo dlaczego nie chodzę do tradycyjnej szkoły
35:22 czas na podsumowanie, czyli 5 ważnych rzeczy, które padły podczas rozmowy
Ewelina to certyfikowana coachka i trenerka umiejętności psychospołecznych. Z wykształcenia także dziennikarka i socjolożka nowych mediów. Prywatnie mama dwóch synów. W wolnych chwilach pisze bajki, wędruje po Tatrach i ogląda dobre seriale.

Пікірлер: 15

  • @Norbert_Pap
    @Norbert_Pap2 ай бұрын

    Dzielenie w słupku pamiętam do dziś, umiem też sporo i szybko obliczyć w pamięci, akurat matematyka to królowa nauk, która bardzo rozwija mózg. Natomiast ani historia, czy geografia to nie jak to niektórzy określają to nie dupogodziny. Mnie licealistę uświadomił mądry historyk, po co wprowadzono celibat, historia uczy widzenia zależności w świecie i tym, którzy ją znają może pozwolić unikać błędów sytuacyjnych.

  • @anitatb5040
    @anitatb50407 ай бұрын

    Super wywiad :)

  • @joannaniedzielska7493
    @joannaniedzielska74937 ай бұрын

    Wow.. oj dziękuję za ten wywiad...❤😊

  • @funkdrunk
    @funkdrunk7 ай бұрын

    Jeden z najlepszych wywiadow Chmury! A szkola przyszlosci? Zniknie! Chmura bedzie serwisem sieciowym z rozszerzeniami w realu! Tak jak dzisiaj tylko bez kuratoriow i ministerstw rozwalajacych prace!

  • @goodstaff8084
    @goodstaff80847 ай бұрын

    Dla nas sedno rzeczy 🙏✨!!!!Świetna rozmowa .Dziękujemy

  • @funkdrunk
    @funkdrunk7 ай бұрын

    17:22 swietne wprowadzenie do odpowiedzi na "co zrobic?" ... rebeliant, bunt, buntowniczy Polacy ... ale nie padlo najwazniejsze: bez strajku ani rusz! Jedna klasa faktycznie wystarczy, ale nie w temacie zadan domowych. Totalna odmowa podporzadkowania systemowi przymusu! Pozniej juz bedzie lawina :)

  • @funkdrunk
    @funkdrunk7 ай бұрын

    genialny start, ale musze dodac cos @ 4:44 To ze my dorosli budujemy nowy swiat, szybko coraz szybciej to wazne. Ale jeszcze wazniejsze ze to maluchy sie do niego szybciej adaptuja i budowniczy nie nadaza za tym co wynika z tej adaptacji!

  • @KatarzynaRud
    @KatarzynaRud7 ай бұрын

    Bogusław, bardzo ciekawe. Książkę przeczytam. Też bym chciała dowiedzieć się od Ciebie jak odczarować AI, by nie przylgnęła tu łatka " wielkiej ściągi".

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    7 ай бұрын

    AI to swietny nauczyciel, obroni sie sama! No worry :)

  • @funkdrunk
    @funkdrunk7 ай бұрын

    5:52 "Dzielenie w slupku" ma sens! Ja tez nie pamietam, ale warto pokazac krotkie video demonstracyjne jak to kiedys bywalo! Nich sie dzieciaczki ciesza, ze maja telefony :)

  • @stokrotka2381
    @stokrotka23817 ай бұрын

    ❤ Bardzo Wam dziękuję. Potrzebna jest ta rozmowa.

  • @sonyfan1000
    @sonyfan10007 ай бұрын

    Glownym problemem jest to, ze jest to system opresyjny i niepodporzadkowanie sie stawianym przez system wymaganiom (chocby najbardziej absurdalnym i czesto kompletnie nikomu do niczego niepotrzebnym) niesie za soba szereg konsekwencji z ingerencja systemu w zycie rodzin. Promil rodzicow ma mozliwosci edukacji domowej, a co z reszta rodzin, dzieci? Poza tym, podobnie jak w sluzbie zdrowia „pacjent wyleczony to pacjent stracony” taki i w systemie edukacji, „uczen poza szkola to uczen, ktory sie nauczy lub zostanie nauczony samodzielnie myslec i stanie sie „zagrozeniem” dla szerzej pojetego systemu opresyjnego ktore stwarza np Panstwo, Unia Europejska etc”.

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    7 ай бұрын

    potrzeba oporu wobec narzutow, oraz wspolnej walki o zmiane :) (napisane przez europhila ... bo czasem Unia pomaga walczyc z tym co opresyjne u nas :) ... wspieraj Lex Libertas (jak wygooglujesz). Napewno ci sie spodoba! :)

  • @funkdrunk
    @funkdrunk7 ай бұрын

    matura to bzdura. Jezeli szkola ma b. wysokie wyniki to wpada na moja liste szkol podejrzanych! No chyba ze mowimi o angielskim w Chmurze bo dzis wszyscy ucza sie angielskiego pod warunkiem ze szkola nie przeszkadza!

Келесі