Úvod do IT: Kolik si vydělává programátor? Je potřeba vysoká škola? | Bee IT Podcast

Vítáme vás u našeho historicky prvního dílu podcastu Bee IT, ve kterém budeme řešit nejnovější trendy a technologie a také budeme sdílet praktické rady pro začínající i zkušené odborníky v IT. 🐝
První epizoda je zaměřená zejména pro začínající ajťáky, pro lidi kteří nad prací v IT teprve uvažují, anebo i pro ty, kteří by se chtěli rekvalifikovat. Náš host Zdeněk Vais, který pracuje na pozici softwarového architekta, bude odpovídat na nejčastěji dotazované otázky nováčků a také se podělí o svůj příběh, jak v IT začínal.
Bee IT: www.beeit.cz
Facebook: / beeitczech
Instagram: / beeitczech
TikTok: / beeit.podcast
Kapitoly:
00:00 Úvod
01:43 Představení Zdeňka Vaise
02:08 Jaké byly jeho začátky? Jak se k IT dostal?
04:57 IT Kurzy
05:45 Rozdělení pozic - tester, programátor
08:54 Jak začít?
11:10 Je v IT potřeba matematika nebo angličtina?
13:34 Za jak dlouho se naučím programovat?
15:11 Kurzy vs. Vysoká škola
17:34 Rekvalifikace
21:25 Benefity
22:29 Remote
25:17 Plat ajťáků
28:49 Není ajťáků už příliš?
29:48 Půjde vše zautomatizovat?
30:57 Vysněná IT firma

Пікірлер: 16

  • @zdenekvais8401
    @zdenekvais8401Ай бұрын

    Pokud si přejete, abychom se v našich podcástech na něco zaměřili, můžete nám dát vědět zde do komentářů ;-)

  • @frantisekdurana
    @frantisekdurana2 ай бұрын

    Dakujem za podcast. Aky je Vas nazor na zivnost/TPP v oblasti IT? Mozno namet na cely podcast kedze je to komplexnejsie :) vdaka

  • @zdenekvais8401

    @zdenekvais8401

    2 ай бұрын

    Dobrý den, na živnost v IT pracuje spousta lidí. Vše má svoje pro i proti: U spolupráce na OSVČ pravděpodobně budete mít podstatně větší čistý příjem, ale pokud budete platit minimalni odvody, tak byste si bokem měl spořit na důchod nebo pro případ urazu. S získáním hypotéky to bude také těžší. Na HPP si vyděláte více, ale máte většinou vyšší odvody na důchod a nemocenskou. V ČR je Švarc systém zakázaný, a proto u OSVČ pro jednoho zaměstnavatele je dobré mít nějaké vedlejšaky a fakturovat i někomu jinému. Budeme se tomu věnovat v některém z dalších dílů.

  • @ryanscottbrown8282
    @ryanscottbrown828212 күн бұрын

    1/4 roku?! Hahaha to Ťežko :D

  • @MrSnowkil
    @MrSnowkil2 ай бұрын

    Ahoj, zdá se mi to, že to může být třeba reklama na vaše kurzy ? Nevim ale v dnešní době nováček nemá moc šanci pokud nemá někde tlačenku. Zkoušel jsem se to sám naučit, ale firmy chtějí víc a víc vědomostí. Ted jsem na rekvalifikačním kurzu (kurz katastrofa) jde videt ze jak začal ten boom s UP tak se vyrojily firmy jak houby po dešti. Je to dobrá rýžovačka bez minima úsilí. BTW vaše sro založeno 2021. Ale to je jedno, chtěl bych vidět někoho jak se někdo naučí programovat za 3 měsíce nebo za půl roku a splnil ty podmínky těch firem. Taky nesouhlasím jak je jednoduché přejít z testera nebo supportu na programátora, je to uplně něco jiného a málokterá firma to dělá, možná tak za 10 let.

  • @zdenekvais8401

    @zdenekvais8401

    2 ай бұрын

    Dobrý den, ano vedle toho, že chceme o světě IT informovat, tak se těmito podcasty samozřejmě snažíme zaujmou a upozornit na nás 🙂 Můžeme tomu říkat reklama, ale v takovém případě chceme dělat reklamu poučnou a informující. Ano, sro bylo založeno roku 2021. Před tím Bee IT fungovalo pod mým živnostenským listem a sro jsme založili, až se rozrostlo. Učit jsme začali s partou kamarádu již před covidem. Nyní k hlavní části Vašeho příspěvku: Ano, máte pravdu. Je extrémně těžké se rekvalifikovat za pouhé 3 měsíce. V zásadě to vyžaduje opravdu velké časově úsilí a většinou i nadšení. Většínou bych řekl, že to trvá 6 až 12 měsíců. Je také něco jiného, když rekvalifikujete matematika nebo hornika. Jak ovšem říkám na začatku podcastu, my se snažíme vzdělávat. Lidé na kurzy chodí z různých duvodu: Chtějí se naučit nový jazyk, posunout se ve stávající práci, chtějí zjistit, jestli to pro ně je nebo není, a samozřejmě i rekvalifikace. Horizontální kariérní posun (změna pozice) dle toho, co vidím v praxi možny je. Vlastně ho vídám relativně často. Samozřejmě stejně jako rekvalifikace vyžaduje konzistentní snahu a vzdělávání se a také mít pro danou profesi nějaké vlohy.

  • @MrSnowkil

    @MrSnowkil

    2 ай бұрын

    @@zdenekvais8401 Díky za odpověď, já to vidím z té druhé strany bohužel. To, že může do IT světa každý to ano, ale státe se programátorem už ne. IT už je v dnešní době snad všechno. Připomíná mi to takové ty zážitkové kurzy na vaření, sice s vás kuchař nikdy nebude, ale můžete si to u nás zkusit. Tolik technologii který musíte umět, principu, logického myšlení jen na nějakou entry pozici a stejně vas nevezmou a nedají vam 40 k hrubého je fakt směšné a smutné. Tzn. takové ty kecy jak si můžete vydělat i 250 tisíc je fakt mimo když to dosáhne tak 0,00001 procenta programatoru.

  • @jancernocky1515

    @jancernocky1515

    Ай бұрын

    Ano, za 3 mesice se nikdo programovat neuci. Ani za delsi dobu, pokud to bude porad zkouset sam doma. Nejvic se clovek nauci praxi, tj. praci na realnych projektech zakazniku. Dneska uz clovek nemusi byt plnokrevny programator, co treba pozice konzultanta nejakeho hotoveho reseni? Umet pracovat s nejakym informacnim systemem na administratorske nebo implementacni urovni. Vetsina pozadavku zakaznika se da vyresit bez pouziti kodu, pripadne jednoduchymi skriptiky. Je spousta firem, ktera potrebuje resit pozadavky v systemech jako SAP, JIRA, SalesForce, ServiceNow a spousty dalsich.

  • @pegak
    @pegak2 ай бұрын

    Hmm... smrdí mi to smazaným komentářem. :D Nebo že by úřadoval KZread? Tak ještě jednou: 1. Programátor si může vydělat výrazně víc než 160k. Za 6 let jsem se dostal na 270k. 2. Při vyjednávání o platu je důležité to správně načasovat. Mám o tom celou přednášku: kzread.info/dash/bejne/mIp1ma6nZMbYdLQ.html

  • @zdenekvais8401

    @zdenekvais8401

    2 ай бұрын

    Dobrý den, děkuji za Váš komentáře. Ano, programátor si může vidělat i více než 160 tisíc. Vyjadřoval jsem se k tomu, co člověk může dostat ve statisticky významném vzorku firem u nás (některé podklady k tomu tvrzení budou publikována na našem FB). Na pravém konci rozložení platů se vyskytují i větší částky. Nechceme však posluchače mystikovat tím, že bychom například říkali, že můžou snadno dojít k platut tři sta tisíc měsíčně, když takových lidí jsou zlomky procenta. O práci pro zahraniční firmy se budeme bavit v jednom z dalších podcastů.

  • @pegak

    @pegak

    2 ай бұрын

    @@zdenekvais8401 díky za odpověď. Beru to tak, že svět je globální místo a netřeba se omezovat na české almužny. :)

  • @AhmedMohamed-tf9ed

    @AhmedMohamed-tf9ed

    2 ай бұрын

    A proto máš na LinkedInu "Open to work" a nebyl jsi zaměstnaný dýl jak půl roku. Ale víš co, "everything is possible when you lie"

  • @jancernocky1515

    @jancernocky1515

    Ай бұрын

    Me fascinuje, ze clovek co 'se dostal na 270k' nezna rozdil mezi platem a mzdou. Jinak pokud firma uctuje zakaznikovi za manday treba 10k, tezko se zamestnanec dostane na 200k, protoze tam je vyrazna rezie (dovolene, casy stravene na skoleni, cekani na zakazku, nutnost zivit ostatni interni pozice - HR, sales, backoffice apod.). Skoro bych rekl, ze na 200k se nedostane ani pri 15k nebo 20k za manday. Samozrejme se nebavim o praci na ICO kde jsou podminky uplne jine.

  • @pegak

    @pegak

    Ай бұрын

    @@jancernocky1515 plat a mzda jsou podružné technikálie. :) Zároveň na HPP jsem měl nabídky 200k a mám kamarády, co mají v ČR na HPP 250k. :)

Келесі