VESNICE MEZI DRÁTY - Maříž, nejpodivnější vesnice v Československu

Ойын-сауық

Domy obklopené hraničním plotem, vstup pouze na povolení, brána střežená 24 hodin denně vojáky. V celém Československu existovala pouze jedna vesnice s podobným režimem. Vesnice, která měla postupně vymřít.
Celý rozhovor o železné oponě najdete tady: • ROZHOVOR: Železná opon...
💀 Staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám:
/ tajemno a záhady
💀 Děsivá trička a mikiny najdete na: www.czech-art.com/tajemno-a-z...
💀 Podpořte naši tvorbu na / tajemnoazahady
💀 IG: / tajemnoazahady
💀 FB: / tajemnoazahady
💀 Tým Tajemno a záhady: Zdeněk Horák, Jakub Bouček
💀 Obchodní kontakt: tajemnoazahady@gmail.com
💀 Použitá hudba:
Skladba Thinking Back
interpreta Max Surla
Media Right Productions
Skladba Day Of Recon
interpreta Max Surla
Media Right Productions
Skladba Air Prelude interpreta Kevin MacLeod podléhá licenci Creative Commons 4.0 (uvedení zdroje). creativecommons.org/licenses/... incompetech.com/music/royalty-... incompetech.com
POUŽITÉ METARIÁLY
Archiv bezpečnostních složek
#desivamista #armada #hranice #československo #maříž

Пікірлер: 565

  • @petr9289
    @petr928910 ай бұрын

    Babička v Maříži bydlela od roku 1945 někdy do půlky šedesátých let. Pak tam jezdila za rodiči. Její vzpomínky byly velmi zajímavé a dost korespondují s dokumentem.

  • @nadezdamachkova4146

    @nadezdamachkova4146

    8 ай бұрын

    Já jsem tam byla po listopadu s dětmi a připadali jsme si jako někde zcela jinde. Naprostý souhlas šok. Zajeli jsme tam náhodou, protože tam byla keramická dílna a dcera (nar. 1985) tehdy ve škole na keramiku chodila a pak maturovala na keramice v KV. Takže vše, co jsme tam tehdy viděli odpovídá zcela tomuto pořadu. (P. S. syn je rodu mužského životného, proto "i".

  • @karelvesely4114

    @karelvesely4114

    7 ай бұрын

    2

  • @8000SAC

    @8000SAC

    7 ай бұрын

    @@nadezdamachkova4146 Děti jsou rod střední, takže správně by bylo tvrdé, protože přednost má rod ženský. Ale to je úplně fuk, hodnota příspěvku tkví v autentické výpovědi...

  • @matywolf8237
    @matywolf8237 Жыл бұрын

    Ten moderátor je super. Příjmnej projev, dobře se poslouchá. Jen tak dál!

  • @marcokoehler8832

    @marcokoehler8832

    Жыл бұрын

    Souhlas, pan moderátor má fakt skvělej projev a tón hlasu, navíc dobře vyslovuje, nešumluje, nepolyká koncovky.. a to je docela vzácnost, v dnešní době plný všech těch umečenejch "jůtuberskejch otlemenců", co se snaží bejt co nejvíc "cool" trapným nad-užíváním anglicismů a ještě za každým třetím slovem "KÁMO"... 🤦 🤣

  • @Tdzendys

    @Tdzendys

    11 ай бұрын

    @@marcokoehler8832 to je pravda je to hrozná doba stímhle

  • @fstranak

    @fstranak

    11 ай бұрын

    super porady ale hudbu v pozadi si mohli odpustit

  • @romanvaca4862
    @romanvaca4862 Жыл бұрын

    ❤❤víc takových videí tohle už se nesmí opakovat 😥super video 😊

  • @user-iy3lf4qy4b

    @user-iy3lf4qy4b

    Жыл бұрын

    při okupaci iráku jste povraždili přes 500 000 dětí , to je tato doba okupantů a vrahů obyvatel sýrie, libye, srbska, kdy konečně budete souzeni, viníci i vy spolupachatelé

  • @marekbako7766

    @marekbako7766

    11 ай бұрын

    Tohle se nesmí opakovať.. Veď sa to deje. Nemáme síce plot, ale už obmedzujú slobodu slova, zatvárajú za názor, chudoba sa šíri, za 20-30rokov to bude ďaľeko horšie ako bolo za komunistov

  • @Smortn

    @Smortn

    10 ай бұрын

    @@marekbako7766 Za názory se nezavírá a chudoba v ČR je velice nízká. (jedna z nejmenších na světě) A omezení svobody slova - je tak nízké, že stále máte více svobod než kdekoliv jinde na světě (snad krom Dánska,Švédska a USA(kde je ale taková svoboda slova, že můžete říkat cokoliv - i prohlašovat, že fašismus byl dobrý - a takovou svobodu slova bych tady nechtěl))

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    @@user-iy3lf4qy4b Kdy byl odsouzen Stalin, kdy byl odsouzen Mao Ce-tung , kdy byl odsouzen Ho Či Min, kdy byl odsouzen Kim Čong-il. Osouzen byl Pol Pot, ale ne za ty statisíce mrtvých, ale za to, že byl těm svým Rudým kmérům nepohodlný a to ještě k domácímu vězení. To opravdu zastáncům komančů pořád nedochází, že ač tedy okolo se dějí také zvěrstva, ale jak se toho chopí komanči, tak jsou mrtvých miliony?

  • @petrromanutti1332
    @petrromanutti1332 Жыл бұрын

    Pamatuji na letní prázdniny u tety v Ceských Velenicích. Každodenní přítomnost Pohraniční stráže byla samozřejmost. A sbírat houby a borůvky v hraničním pásmu byla bojovka.

  • @jaroslavstipa4995

    @jaroslavstipa4995

    11 ай бұрын

    Taky mám vzpomínky z dovolené u tety mé švagrové v Uherčicích pohraniční stráže všude i večer s náma na pivo v místní hospodě kontroly u tety skoro denně ale správná atmosféra Rakousko bylo blízko zámek který jsem navštívil v místě kousek od tety mně okouzlil až na to jak byl zdevastovaný místním JZD ale marné jenom ty puvodni fresky na stěnách skladu barelu nafty a olejů mi neladily v té historii tohoto zámku zla doba pro vše ❤

  • @petrromanutti1332

    @petrromanutti1332

    11 ай бұрын

    @@jaroslavstipa4995 Pro mě bylo nepochopitelný že nikdo nemůže do Gmündu. Je to s Č V. vlastně dvoumesto. Takže na dohled. Před přechodem končil náš svět. Bylo mi deset, jedenact a tehdy mi došlo že s tím socialistickým rájem něco není v pořádku. Ne že by hlídali hranici před nepřítelem, ale nás, abychom se za ní nepodívali.

  • @frantarezac
    @frantarezac Жыл бұрын

    Perfektní díl. Nejraději sledují osudy zaniklých vesnic a osad. Osobně po nich cestují na Šumavě.

  • @romanjaburek4668

    @romanjaburek4668

    Жыл бұрын

    Hned vedle marize jedna je

  • @stefanbabic3111
    @stefanbabic3111 Жыл бұрын

    Slúžil som tam v rokoch 1977-1979 Karle pozdravujem Ťa.Štefan. Krasny pohľad z vrchu.V tú dobu tie domi boli v zlom stave.Teraz je to skúpené chalupármi a opravené. Naposledy sme tam mali stretnutie v roku 2019 november.

  • @kirkhammett1638
    @kirkhammett1638 Жыл бұрын

    ploty znám moc dobře,sloužil jsem u PS jako psovod v železné u tachova,ale nemůžu si stěžovat.měl jsem suprovou vojnu v roce 89

  • @radavate2215
    @radavate2215 Жыл бұрын

    Kousíček od Maříže je bývalá obec Rajchéřov, ta byla na úplné hranici a byla vystěhována a dnes už po ní není ani památky. Po revoluci tam někdo chtěl udělat obrovské rekreační středisko, nakonec z toho sešlo. Teď tam má obrovské pozemky nějaký podnikatel, který tam nehodlá nikoho pouštět (tedy nevím přesně jestli to platí pořád, ale před pár lety platilo).

  • @speedy_cz7272

    @speedy_cz7272

    11 ай бұрын

    Bohužel je to přesně tak ... Bydlím v nové Bystřici takže romava l, Staré Hutě mám prohozené ale na Rajchéřov se nikdo nedostane

  • @panpigi7395

    @panpigi7395

    10 ай бұрын

    znam

  • @RadekUtrata-qt8ee

    @RadekUtrata-qt8ee

    2 ай бұрын

    @@panpigi7395 Neocenitelná informace! Děkujeme!!

  • @hanz191962
    @hanz191962 Жыл бұрын

    Nejsem si tím úplně jistý, ale cca 20 km od Maříže, směrem na východ je vesnička Hluboká, která leží zhruba stejně daleko od státní hranice. Jednou tam cosi hořelo (asi stoh) a mám pocit, že nás tam, jako dobrovolné hasiče také pouštěli přes bránu. Ono se občas stalo, že chytil les, stará tráva, nebo stoh za dráty a samotní pohraničníci to nezvládli uhasit, takže asi dvakrát jsem u toho byl, ale určitě těch zásahů bylo víc. Pocházím z Dačic.

  • @Mr.Cuboid

    @Mr.Cuboid

    Жыл бұрын

    Ano, mluvíte pravdu. Maříž nebyla jediná, která byla komplet zadrátovaná s jednou bránou. Hlubokou znám velmi dobře a byl jsem tam za komančů několikrát. Za Rancířovem byla malá vojenská posádka přímo u silnice a zde byla brána a pak asi kilometr do Hluboké. Pouštěli jen někoho a museli jste mít dobrý důvod a musel Vás znát i hostitel, plus občanka a povolená doba, např. dvě hodiny. Pokud jste to nedodržel, jeli pro Vás do vesnice. Nesměl jste opustit zastavěnou čás, tedy jen náves a zahradu hosta. Např. za humna nebo zastavit auto mimo vesnici (při cestě do a ven ze vsi) bylo zakázáno. Bylo tam asi dvanáct třináct obydlených domů (a pár domů opuštěných) a bylo to za posledním domem cca 400 metrů na čáru. Bylo tam vždycky takové zvláštní ticho a občas jen štěkal nějaký pes. Byla to zvláštní vesnice. Otevřelo se to až někdy v únoru 1990. Pamatuji se, že tam stála malá kulturní budova (z dřevěných panelů) postavená hned vedle poměrně veliké kaple, což působylo divně. V té se konala první veřená (všem dostupná) taneční zábava někdy začátkem léta 1990, na které jsem byl. Bylo tam narváno a plná vesnice rakušáků. Byla tenkrát příjemně teplá noc a pivo teklo proudem za 2,50 Kčs.

  • @jirihamersky6152
    @jirihamersky6152 Жыл бұрын

    Zase hodnotný dokument a kvalita tomuto kanálu vlastní. Veliký dík.

  • @nykynowak8274
    @nykynowak82746 ай бұрын

    Nejsmutnější je, že pořád žijí lidé, kteří by tuto prašivou dobu rádi vrátili zpět☹

  • @vojtechtocik7608

    @vojtechtocik7608

    5 ай бұрын

    podivej se na komentar nad tebou...

  • @jarav.9838

    @jarav.9838

    4 ай бұрын

    Kolik je vam let nykyno?

  • @majkyno1774

    @majkyno1774

    4 ай бұрын

    Smutné je , že vy adorujete terajšiu dobu.pekny večer

  • @rixo23

    @rixo23

    4 ай бұрын

    Áno a tí ľudia volia progresívnu a duhovu eú prípadne diktát Bruselu a Washingtonu. Aj u vás. Preberte sa bratia

  • @lubomir4274

    @lubomir4274

    4 ай бұрын

    @@rixo23 dávaj pozor, je klzko, spadneš ešte raz na hlavu a budeš tvrdiť že si rus

  • @trpajzlik999
    @trpajzlik999 Жыл бұрын

    Netuším co tu lidé píší o těch reklamách, já za celé video nepotkal ani jednu, vždy po konci videa. Jinak jako vždy supr video. Pan moderátor je prostě nejlépe poslouchatelný při jakékoliv činnosti.

  • @lydiastepanova
    @lydiastepanova4 ай бұрын

    Moc ráda sleduji vaše videa skvele to umite podat těším se na další tajejmo ve vašem podání

  • @marekbako7766
    @marekbako7766 Жыл бұрын

    jo to si dobre pamätám.Ja som tam slúžil.Tade prevážali agentov za čiaru.Zažil som to osobne.Prišiel veliteľ,všetci sme museli zaliesť do piketu,otvoril bránu a prešlo auto.vnútri sedeli š ľudia,naspäť sa auto vracalo s dvomi

  • @agatapracharova8768

    @agatapracharova8768

    Жыл бұрын

    Děkuji 🖐️🖐️🖐️

  • Жыл бұрын

    Velmi děkujeme za tuto vzpomínku

  • @marekbako7766

    @marekbako7766

    Жыл бұрын

    málokto vie ale z rohu Mařískeho pytle to bolo len pár metrov na čiaru,a ak by sa niekto dostal do pytle (čo nemohol,lebo by musel prejsť cez bránu stanišťa č.12,ktorou sa chodilo do Maříže ) tak by bol za minútu v rakúsku ,čo by poplachovka absolútne nestihla zareagovať,a teda útek by bol úspešný.počas môjho pobytu na vojne nám ušli 2 východní nemci,jedného sme chytili,len vďaka tomu,že zazmätkoval,dostal strach a schoval sa do kríkov.Ja som ho strážil na polícii,chudák bol úplne posratý od strachu,ruky sa mu triasli,že si nemohol ani len cigaretu zapáliť.Okrem toho nám ušiel jeden spoluvojak z roty,ten aj strieľal,síce do vzduchu,ale ja som mal smolu(a šťastie)stál som na kopci a tak mi guľky preleteli pri hlave..dnes sa na to len s úsmevom spomína☺

  • @user-iv2ml7hk8i

    @user-iv2ml7hk8i

    10 ай бұрын

    Jo a z druhé strany se nehlídalo , tam hraniční rakouská stáž nebyla . Asi čekali na CS diverzanty . Jestli jsi tam někoho vozil , tak kontráše , kteří kontrolovali PS a v ten den se měnila i hesla . Proč s toho lidi jako ti děláte kovbojku . Byl jsi jen řidič .

  • @NekorektniPochybovac-or8bi
    @NekorektniPochybovac-or8bi Жыл бұрын

    V Maříži je super hospoda, všem doporučuju. Luxus.

  • 4 ай бұрын

    Úvaly u Valtic ten stejný případ a těch lidí co přes ně uteklo za hranice pár znám.

  • @danielholy4250
    @danielholy4250 Жыл бұрын

    To se divím že takovéhle videa neběží jako pořad v televizi protože kvalita je velmi dobrá. To sponzorují jen dobrovolné příspěvky ?

  • @MiraKluc
    @MiraKluc Жыл бұрын

    Díky… opět skvělá reportáž. Jen chci vědět, co se dělo, když se vracel řidíč od kontrášů sám 🤷‍♂️🙏

  • Жыл бұрын

    V tu chvíli to znamenalo, že někoho vysadil, někoho kdo zůstal v Rakousku. Mluvíme o špionáži, takže lze předpokládat, že vysadil někoho, kdo měl v Rakousku nebo jinde v Evropě, vykonávat nějaký zpravodajský úkol a jiné zpravodajské služby, kterých byla v Rakousku řada, o jeho vysazení neměly vědět.

  • @jindrichhavlik6204

    @jindrichhavlik6204

    Жыл бұрын

    Zeptejte se p. prezidenta.

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    @@jindrichhavlik6204 znovu - spíš by se měli zeptat Zemana - alespoň bych takovou odpověď použil, když někdo nezná rozdíl mezi kontrarozvědkou a rozvědkou Nicméně - není nemožné, že by v té době ty informace mít nemohl, ale spíš nemohl než mohl. Na to si dávala kontrarozvědka bacha.

  • @zlatybazant2427
    @zlatybazant24273 ай бұрын

    Dobre... autem dojeli k hranici a dale mohli pokracovat pouze pesky. Ale takovych mist bylo u hranic vice, dalo se vlastne projit vsude. Za hranici byly farmy, statky, lesy... ve kterych zili a pracovali lide. A ti, pokud si vsimli nekoho ciziho, hlasili to tamnim policajtum stejne jako u nas. 😊

  • @belakyselova5415
    @belakyselova5415 Жыл бұрын

    Žila a pracovala sem ve Slavonicích. Maříž byla hned vedle. Přesto, že jsem byla zvyklá z Nových Hradů, Maříž byla daleko neutěšenější. Alespoň v letech 1982 az 1989.

  • Жыл бұрын

    To je zajímavé a mohu se zeptat, v Nových Hradech byla situace v té době jaká? Hranice vedla až těsně za obcí?

  • @belakyselova5415

    @belakyselova5415

    Жыл бұрын

    @ ne. Ale v Petříkově nastoupili PS hlídky a kontrolovali cestujicí ve vlaku. Šli proti sobě aby nikdo neunikl. Na Hradech byli dvě PS posádky. Jedna přímo ve městě a vojáci bydleli v klášteře. Když někdo narušil hranice, asi to mohlo být i zvíře, samopaly spustily. A když ste jeli autobusem do Slavonic, stáli někdy vojáci podél drátů otočeni k silnici a natažené zbraně mířily na silnici. Hnus. A pamatuji Ps posádku na Žofíně. Trávila sem tam dva roky prázdniny. Babička vařila pro horňáky a dolňáky na ubytovně přímo naproti přes silnici a vojenští kuchaři k nám chodili když jim nefungovaly roboty. Jo nevím jistě, ale čára vedla někde za Zámeckým v Nových Hradech. To byl statek.

  • @m4thyk
    @m4thyk Жыл бұрын

    skvelý obsah, super robota!👌🏼

  • @janblaha3387
    @janblaha3387 Жыл бұрын

    Super video moc děkuji

  • @lukasmarik9364
    @lukasmarik9364 Жыл бұрын

    Jsem rodák ze Slavonic a tuto dobu velmi dobře pamatuji.

  • @honza1189

    @honza1189

    11 ай бұрын

    Zubaře syn?

  • @lukasmarik9364

    @lukasmarik9364

    11 ай бұрын

    @@honza1189 Ano

  • @honza1189

    @honza1189

    11 ай бұрын

    @@lukasmarik9364 Já syn zelináře z horní zeleniny.

  • @xxenchantresssxx297
    @xxenchantresssxx2979 ай бұрын

    Miluju vaší tvorbu ❤

  • @jitkaneuwirthova816
    @jitkaneuwirthova816 Жыл бұрын

    Děkuji moc za dokument ❤👍

  • @ZaZenitem-fz3ce
    @ZaZenitem-fz3ce Жыл бұрын

    Stejně jako Maříž (oplocena dokola, příjezdová cesta byla 24/7 hlídaná závorou s hlídkou) byli Úvaly okres Břeclav.

  • Жыл бұрын

    Skvělé, velmi děkujeme za informaci.

  • @libor8008

    @libor8008

    Жыл бұрын

    Ano přesně o Úvalech u Valtic jsem chtěl napsat. Příjezdová cesta do Úval byla pár desítek metrů od drátů. Na cestě byla taky hlídka PS, která hlídala 24 hod. denně. Z Úval se pár lidem podařilo i utéct za dráty. Zde je o jednom uteku 4 chlapu natočen i dokument kzread.info/dash/bejne/dY57yJtsZLvNf5s.html

  • @tararead3531
    @tararead3531 Жыл бұрын

    Děkuji

  • @libre2k
    @libre2k Жыл бұрын

    V Maříži je i zřícenina zámku - ten je vidět na začátku videa, teď tam z něho nestojí už skoro nic.

  • @kirkhammett1638
    @kirkhammett1638 Жыл бұрын

    dobrá práce!!!

  • @vlastiktoman2880
    @vlastiktoman2880 Жыл бұрын

    Díky za super video, skvělá práce hoši 👍

  • @EduardSuchanek
    @EduardSuchanek Жыл бұрын

    Super dokument.Ďakujem

  • @smajliiicka
    @smajliiicka Жыл бұрын

    Wow, super, díky ❤

  • @7028Bells
    @7028Bells11 ай бұрын

    Nie je pravda tvrdenie, že v Československu existovala jediná vesnice s takýmto režimom. Poznám niekoľko takých na Slovensku. Napríklad Suchohrad kde žili moji starí rodičia. Ale aj Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Ves a ďalšie na hranici s Rakúskom

  • @michalbohm5656
    @michalbohm565611 ай бұрын

    Maříž si pamatuji jako malý když jsme tam s otcem na jaře 90 přijeli, protože jsme měli ve Starém Hobzí chalupu. Ten šok, že jsme přijeli do opuštěné a rozpadlé vesnice byl šílený.

  • @vladimirhricak565

    @vladimirhricak565

    11 ай бұрын

    Tak si vyjeď po českém venkovu mimo hlavní trasy. Po třiceti letech nadšeného budování demokracie najdeš stovky podobných vesnic. Rozpadlé, nebo rozpadající se kravíny, nebo vepříny, baráky vesměs neudržované a též rozpadající se, často obydlené nepřizpůsobivými, vystěhovaných z lukrativních městských čtvrtí. Český venkov se vylidňuje. Tak, jak ubývá pracovních příležitostí, ubývá i lidí ve vesnicích. V dobách mého dětství drtivá většina obyvatel vesnic pracovala v zemědělství, nebo v lese. Tak, jak uvadá české zemědělství a lesnictví, jdou do kopru i vesnice. Nic není pouze černé, nebo bílé.

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    @@vladimirhricak565 částečně máš pravdu - na druhou stranu je více vesnic, kterými je radost projíždět a které za komančů byli jako "vybydlené".

  • @vladimirhricak565

    @vladimirhricak565

    10 ай бұрын

    @@romankudrlik8805 A kterých si myslíš, že je víc? Těch vybydlených, nebo těch, kterými je radost projíždět?

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    @@vladimirhricak565 Vzhledem k tomu, že mám na motorce projeté celé pohraničí dokola cca 3x tak mohu napsat, že těch co vzkétají. Těch co upadají není málo, ale některé byly na pokraji sil již za komančů. A ano ... položilo je třeba i to otevření hranic, protože najednou se jezdilo jinudy a opravovali se jiné cesty. Tyto případy byly a budou stále přibývat na obou stranách barikády. Kolik jen přibylo obcí (ve smyslu obec jako obec ne jako vesnice), kde byl za komančů a nebo v nedávné době udělán obchvat. Některou obec to posílí (posílilo) a stane se (stala se) z ní výstavní a částečně rekreační oblast a některou to položí (položilo), protože tam lidé již neodbočí.

  • @vladimirhricak565

    @vladimirhricak565

    10 ай бұрын

    @@romankudrlik8805 Jsem lesák. Za socíku náš lesní závod zaměstnával cca 350 lidí. Velká část z nich bydlela v podnikových bytech za 100 Kčs měsíčně. Místní farma státního statku na tom byla podobně. Také zaměstnávala okolo 300 lidí a také jim zajišťovala bydlení za velmi podobných podmínek. V 15 km vzdáleném městě bylo několik strojírenských fabrik, v nichž pracovalo od několika set, až po několik tisíc zaměstnanců. Hromadná doprava byla za hubičku, tak že komu se nelíbilo v lese, nebo na poli, mohl jít pracovat do fabriky. Máme štěstí, že jsme kousek od rakouských hranic. Spousta lidí dnes jezdí za prací do reichu a ve městě je dnes také několik zahraničních firem, které zaměstnávají srovnatelné množství lidí za vcelku slušné platy. Stačí popojet ale 20-30 km dál a Potěmkinova vesnice končí. Nastává krutá realita popsaná výš. Vybydlené a poloprázdné vesnice, rozpadlé hospodářské budovy a polorozpadlá stavení s dožívajícími seniory. Mladí se odstěhovali blíž k lépe placené práci. Bývalá pole, dnes přeměněná na pastviny s popásajícím dobytkem, zarostlá různými plevely. Krajinu nikdo neudržuje. Všude vyčuhuje bída. Myslel jsem si, že je to pouze problém pohraničí. Než jsem se dostal do vnitrozemí mimo hlavní trasy. Doupovské hory, okolo České Lípy, Litoměřicko, Mostecko,... Pokud jsem žil dlouho v přesvědčení, že jsme vystrkov, tak tam se mi hodně zvedlo sebevědomí. Před dvěma lety jsme si udělali výlet vlakem do Prahy. Naposledy jsem touto trasou vlakem jel před více, jak třiceti lety. Ani jedno nádraží na této cca 200 km dlouhé trase nebylo nové, nebo opravené. Tak, jak jsem si je pamatoval z oněch časů jsem je viděl i nyní. Pouze s tím, že většina vypadala, jako by se v nich a kolem nich oněch třicet let ani neuklízelo. Skutečně nechápu, na co jsou, zejména pražáci, dnes tolik hrdí. Možná na svou lenost a hloupost.

  • @jurajmezo975
    @jurajmezo975 Жыл бұрын

    Ďakujem

  • @ondrejdvorsky3965
    @ondrejdvorsky39658 ай бұрын

    Díky!

  • 8 ай бұрын

    Velmi děkujeme za podporu :-)

  • @matejkopecek8920
    @matejkopecek892011 ай бұрын

    Mám to doslova 10km od baráku a o tom jsem nevěděl, že to bylo tak přísný.

  • @MiroslavPokorny

    @MiroslavPokorny

    10 ай бұрын

    já 20 a taky jsem to nevěděl :D

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    doba letí - jestli ses narodil v době, kdy tam už dráty nebyly a nikdo ti to neřekl - tak není divu. Ostatně ... kdo z nás má opravdu procestovannou ČR tak, aby mohl říct, že ví a zná. Já tedy ne a to se snažím alespoň trochu se zajímat a stejně to nestihnu všechno do konce života navštívit.

  • @pavelstraka187

    @pavelstraka187

    7 ай бұрын

    jako malej jsem s tatou co delal v zemedelstvi parkrat za dratama byl,prvni kontrola byla pred Marizi,a zas tak poctiva kontrola to nebyla ,stacilo abych se skrcil a nebyl videt.

  • @gotzgeorge9601
    @gotzgeorge9601 Жыл бұрын

    Jakojo pán...Ty vole, kádr.

  • @jurajholcik7689
    @jurajholcik7689 Жыл бұрын

    Opäť zaujímavé miesto 👍

  • @CzechGameStudios
    @CzechGameStudios4 ай бұрын

    Mne by zajímalo proč o tom nechtějí mluvit kdo tama projížděl a proč 😄 1:13

  • @vlastislavweiser1498
    @vlastislavweiser14988 ай бұрын

    Úvaly u Valtic, úplně to samé. Ve Valticích všichni cestující vystoupili a za půl hodiny zase nastoupili, Protože autobus jel do Úval.

  • @vilmazbrankova9653
    @vilmazbrankova965310 ай бұрын

    Dobře , ze se o této minulosti zminujete. Mladí by měli vědět jak to po válce na západní hranici vypadalo a co čekalo lidi bydlici v jeji blízkosti .

  • 10 ай бұрын

    A nejen mladí, podle komentářů vidíme že neznalost nezná věku.

  • @marieraclavska2921

    @marieraclavska2921

    4 ай бұрын

    Většině mladých je historie šumák. Čest vyjímkám.

  • @jozefkrchnak3707
    @jozefkrchnak370711 ай бұрын

    Mal som tú "česť" v r 1965 slúžiť v tých končinách-Staré mesto pod Laidštenem bola to síce sviňa doba ale aj tak ... Lenže začiatkom 70tich rokov som tam bol a bez problémov som sa dostal až na rotu-žiadna pomocná stráž a ani pohraničníci pekne som si pokecal z lampasákmi čo tam ešte boli. Pokračoval som do Novej Bystrici a na Artoleč čo už bolo tiež v pásme a tiež žiadna kontrola. Takže ...

  • @hanz191962

    @hanz191962

    11 ай бұрын

    Předpokládám, že jste v té době neměl vlastní dopravní prostředek, tedy že jste přijel na Slavonicko veřejnou dopravou. Určitě jste si cestou i s někým popovídal (například s průvodčím). Třeba jste se v rozhovoru mohl zmínit, za jakým účelem tam jedete. To stačilo, aby si Vás prolustrovali a věděli o Vás i bez nějaké kontroly. Prostě Vás vyhodnotili, že narušení státní hranice z Vaší strany nehrozí. Pak si o Vás jen podávali pro jistotu hlášení. Jako pohraničník byste tyhle praktiky měl znát.

  • @jozefkrchnak3707

    @jozefkrchnak3707

    11 ай бұрын

    @@hanz191962 V tej dobe som bol ešte "mládenec" a išiel som motorkou a dokonca som v Bystrici v hoteli bol dva dni a nik ma "nelustroval" a to aj napriek tomu že nedaleko bol prapor PS a z domácimi som sa normalne bavil.

  • @hanz191962

    @hanz191962

    11 ай бұрын

    @@jozefkrchnak3707 Takže jste komunikoval se "starousedlíky" (tím myslím obyvatele, kteří dosídlili pohraničí ve 40., 50, a 60. letech). Dobře víte, že na malém městě se informace šíří rychlostí světla. Takže se určitě donesly k uším strážců hranice. Pokud jste se nechoval jako člověk, který není zcela zorientovaný a spíš se při rozhovoru s civilistou snaží vyptávat, tak jste nebyl ničím podezřelý. Po Vaší návštěvě roty už si vás jen pozorovatelé "předávali" a pokud jste cestou nezastavil u lesa, byť jen na "malou", nebylo třeba žádných kontrol. Pamatujete se ještě, z které strany jste do Slavonic přijel? Od Dačic, nebo rovnou od Jemnice? Z té se dalo jet na Dešnou a Písečnou, podél hranice, nebo vrchem, přes Staré Hobzí a Stoječín, rovnou do Slavonic.

  • @honza1189

    @honza1189

    11 ай бұрын

    ​@@hanz191962Nová Bystřice nejsou Slavonice. Voják nejezdil jen ve vlaku Dačice - Slavonice, ale hlídali i na autobusovém nádraží. Xkrát sem zažil když do Slavonic přijeli turisti a jediný co poznali byl autobusák protože po kontrole byli posazeni na zpáteční spoj.

  • @hanz191962

    @hanz191962

    11 ай бұрын

    @@honza1189 Jasně, kamarádi trampové v roce 1984 museli povinně do Alfy, aby je měla PS pohromadě, Průsšvíh prej byl, když udělali namátkovou kontrolu a ten, co při kontrole dělal němýho stál zrovna na stole a cosi hlasitě vyprávěl. Jsem krajan, dačičák.

  • @preburgermaus3239
    @preburgermaus3239 Жыл бұрын

    Určite to bylo podobne i u hranic Rumburk, Hradek nad Nisou mozno v 50tych letech jeste byl Warnsdorf v Nemecku.

  • @PiXELPM
    @PiXELPM Жыл бұрын

    Děkujeme za ty zadrátované dary!!!A zdravíme tátu Karlíka!

  • @gustorel3041
    @gustorel30418 ай бұрын

    Velmi zajímavé video. Díky za něj. Jsou tam ještě i dnes k vidění nějaké zbytky Železné opony?

  • @PavelPokorny-pp

    @PavelPokorny-pp

    5 ай бұрын

    Ano, na východě Navar.

  • @jozefadamica223
    @jozefadamica2234 ай бұрын

    Uvažujte v ktorom roku kto žil kto tam mohol ísť? No extrémne moc možností nieje pretože obyčajného človeka viesť určite nebudú a este ked sa vojak musel chrbtom otočiť. Tak isto aj poloha nieje iba tak vybraná preto všetko spolu musí súvisieť. Co je v okruhu 100 alebo 200km ? Letiská cesta ktorá sa dá použiť ako pristavacia draha a podobne. Tak isto ak tam je veľká rieka. A posledná vec prečo jednoduchá najkratšia otázka prečo?

  • @marianvrabel904
    @marianvrabel904 Жыл бұрын

    Zdravím, bývali sme tam v 70siatych rokoch... Chodili do staré školy v Slavonicích.

  • @bie_m
    @bie_m5 ай бұрын

    Maminka je ze Slavonic, tak jsem se jí zeptala, jestli opravdu byla Maříž takto oddělená. (Přiznám se, že navzdory tomu, že vím, co byli komunisti za ku*** jsem byla lehce skeptická, zda nejde jen o nějakou rádoby záhadu a lovení tajemných senzací apod. Autorům se tímto omlouvám). Potvrdila mi, že ano a dokonce zmínila, jak její kamarádka, která z Maříže pocházela, musela svůj "původ" prokazovat při cestě tam i zpět. Šílená doba. Mamka nejednou zmiňovala i ty kontroly ve vlaku, které zažívala hlavně když začala jezdit do práce. (Po čase jí prý už ani nekontrolovali, protože si jí pamatovali.) Ještě zmíním, že v létě jsem se byla podívat v Rudolci na zámek a pan průvodce nám říkal i o tom odpáleném zámku. Coby milovnice historie a památek jsem to těžko rozdýchávala.

  • @blackjan2251

    @blackjan2251

    4 ай бұрын

    Ted vám napíšu já holou pravdu jaké jsou kurv. tady ty Havlodemokrati západní je to stejný zmar jako před rokem 1945 ..jak za 1 republiky a dál do feudalismu.Bída nebylo co žrát! kde spát a dělalo se na kulaka který se odvděčil pomocníkum spaním v chlévě nebo ve vaně!!! Místo dřeva ty sv.ně je poslali na pařezy ručně kopat místo dřeva a to nebylo jen tohle. Po 48 tato dělnická třída dostala svobodu.Přeji vám to zažít ten feudalismus!!

  • @marianvrabel904
    @marianvrabel9044 ай бұрын

    Bývali sme v Maříž do 78 bolo tam fajn aj s vojakmi 😊

  • @frantiseknovak4484
    @frantiseknovak448411 ай бұрын

    Já bych jen dodal detail: Byla trošičku jiná doba. Dneska máte street view, satelitní mapoy, obrázky, internet. Plánovanou tůru či jen výlet si projdete předem. TEHDY nic takového nebylo. Mohli jste si leda prohlédnout autoatlas a pak dojet do města tak 15-20 km "od čáry" a snažit se tam mapu srovnat s realitou a vůbec vyjít správnýám směrem. A nevypadat při tom jak někdo, kdo je tam prvně. Už jen tohle zarazilo většinu lidí, co toužili tam dělat bordel. PS: Ne, s úplně střeženou hranicí nesouhlasím, ale nesouhlasíám ani s úplně nehlídanou. Kdy najdete "uprchlíka" po tom, co prošel x států a dělal kdovíjaký bordel. Ale je doba počítačová, naprostá většina lidí by prostě pípla před skenerem doklady a za 20s jela dál. A vedělo by se alespoň to základní, kdo je od kdy ve státě a kdo ho pak kdy opustil.

  • @fmunzar24
    @fmunzar24 Жыл бұрын

    perfektní téma, zajímalo by mě jestli je někde online ta mapa se zakreslenými dráty zakázaného pásma.

  • Жыл бұрын

    Online ta mapa k dispozici není, tedy pokud vím, pochází z Archivu bezpečnostních složek a nabírali jsme ji přímo na kameru.

  • @radeklenc2034

    @radeklenc2034

    11 ай бұрын

    Zakreslená asi nebude ale já jsem sloužil 86-88 na praporu v Nové Bystřici a jako praporní řidič,traktorista jsem udržoval ten kontrolní pás od N.Vojířova až po Rancířov,tak to mám v hlavě dodnes kudy šli dráty.U brány přes silnici do Maříže jsem se občas stavil na cigaretu s klukama co tam sloužili,stál tam i špak a dole byl kotec pro služ.psa.

  • @petrlee3958
    @petrlee3958 Жыл бұрын

    Kinem mohl pamětník myslet i obyčejné promítání na plátno, třeba ve stodole. Kontrášové se zataženýma záclonkama převáželi špiony. Proto se jich občas vrátilo méně, občas více. Domněnka: Na čs.-rakouské hranici poblíž Maříže docházelo k předávání odhalených špionů Východu a Západu.

  • 11 ай бұрын

    Máte pravdu, mohl myslet oním kinem i něco podobného, to nás nenapadlo. A ano, mohlo tam jít z hlediska tajných služeb o cokoli, většinou nejspíš o vyvezení osob, které měly provádět zpravodajskou činnost nebo třeba předání dokumentů a tak dále. Nebyla to nejspíš činnost a probíhala na více místech, která byla takto vhodně uzpůsobena.

  • @TVBulva

    @TVBulva

    11 ай бұрын

    @ Zkuste se zeptat našeho prezidenta, třeba si na něco vzpomene.

  • @honza1189

    @honza1189

    11 ай бұрын

    ​@@TVBulvaKolik mu tenkrát bylo let? Bože vždy se najde nějaký psycho chudák

  • @TVBulva

    @TVBulva

    11 ай бұрын

    @@honza1189 Na rozdíl od vás, ten psycho chudák umí počítat. V roce 1988 měl PP za sebou úspěšnou kariéru kapitána lidově demokratické armády, vrcholila jeho příprava rozvědčíka a aparátčíka ve Zpravodajské správě GŠ, byl členem zločinecké organizace KSČ, kde působil též jako předseda ZO KSČ, a bylo mu právě krásných mladických a nerozvážných 27 let. Mohu vás ubezpečit, že v té době vrcholila normalizace, železná opona nejen kolem Maříže a Slavonic byla zcela funkční - jak prakticky, tak politicky, a není proto od věci si nepoložit otázku, zda by jako pamětník a tak říkajíc člověk přímo od zdroje, nemohl poskytnout pro naše historiky nějaké cenné informace. Mohlo by to být třeba formou svědectví v nějakém kratším videu z Hradu s Havlovou kolobrndou v pozadí. Člověk, jehož kariérním cílem bylo tvořit ochranný štít nad tehdejším zločineckým režimem a nepřipustiit žádný průnik západní demokracie do naší země, velmi úzce souvisí s motivem tohoto videa - nebo se pletu?

  • @hanz191962

    @hanz191962

    11 ай бұрын

    V mařížském zámku býval prý sál, kde se konaly kulturní akce, tedy i kino. To bylo v 50. a možná i 60. letech. Pak už asi stav stavby neodpovídal bezpečnosti a tak někdy v první polovině 70. let byl zámek "obětován" jako rekvizita do nějakého francouzského válečného filmu. Prej ho vyhodili do luftu.

  • @jiritobias5055
    @jiritobias50558 сағат бұрын

    Zdravím a co vesnice Železná,já tam byl na vojně u PS a vesnice která mnela hodně domu byly opuštěné a bydlely tam pouze asi 4obyvatele bylo by dobré natocit dokument o této vesnici na dráty bylo asi 50m. A do Německa 500m. Také tam jezdil sedlák za dráty na občanku .Nikde na JUTUBE jsem nenašel žádný pořád o zapomenuté vesnici ŽELÉZNA.ROK 1980.82. PROC LIDE MUSELI ODEJIT?

  • @milangacik994
    @milangacik9945 ай бұрын

    Záhorská Ves aj Vysoká pri Morave boli vzdialené niekoľko metrov od hranice s Rakúskom, ktorá prebiehala stredom rieky Morava...

  • @michalkadlec6572
    @michalkadlec657211 ай бұрын

    Tak to mě rozekalo Kadolec 😂

  • @antoninhnatek1815
    @antoninhnatek1815 Жыл бұрын

    Udělejte video o Aši 🙏Tam to taky nebylo nic moc ☝️

  • Жыл бұрын

    Tak Aš a její historie je kapitolou sama o sobě, tedy nemohu vyloučit že se k ní časem dostaneme :-)

  • @CzechGameStudios
    @CzechGameStudios4 ай бұрын

    Mne by zajímalo proč o tom nechtějí mluvit kdo tama projížděl a proč 😄

  • @milek2609
    @milek2609 Жыл бұрын

    Co víc napsat moooooc díky 👌 špička

  • @George-wy2eb
    @George-wy2eb11 ай бұрын

    Niektorí🤡 by rádi, keby sa to vratilo☝🏼🤮

  • @SABRINA11511

    @SABRINA11511

    10 ай бұрын

    Že? A hlavně ti, kteří tohle a takovému přístupu podobné, NEZAŽILI.

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    @@SABRINA11511 nebo zažili, ale byli u lizu

  • @morava122
    @morava12211 ай бұрын

    Pripájam sa k vášmu návrhu p.jirilazek.Urobte napríklad reportáž z hraníc USA a MEXICO.

  • 11 ай бұрын

    Pokud se složíte na náklady, proč by ne, jen se obávám že náklady jen na letenky pro štáb a techniku by byly kolem sta tisíc a další náklady minimálně padesát.

  • @FRED31CZ

    @FRED31CZ

    11 ай бұрын

    akorát že USA si hranici střeží proti proniknutí z venku dovnitř... a vlastně chrání vlastní občany a ekonomiku, kdežto bolševická hraníce bránila vlastním občanům v pohybu zevnitř ven... ten rozdíl ale asi vidí jen ten kdo chce, že...

  • @hanz191962

    @hanz191962

    11 ай бұрын

    Co takhle kdybyste tam vyjel sám a přesvědčil se o rozdílech na vlastní oči?

  • @FRED31CZ

    @FRED31CZ

    11 ай бұрын

    @@hanz191962 v pohodě, mám tady na prázdninách kamaráda z Diega zrovna tak něco málo od něj vim... :D:D nechcete doufám zpochybňovat, že americká hranice brání nelegálům v pohybu zvenku dovnitř a bolševická zadrátovaná hranice tady držela lidi vevnitř jak v koncentráku a že na hranicích střílela na vlastní občany kteří chtěli ven..., nebo jo? a už slyšim ty kecy, že ven utíkali jenom kriminálníci před zákonem :D

  • @hanz191962

    @hanz191962

    11 ай бұрын

    @@FRED31CZ Ne, mám stejný názor, jako vy, mé doporučení patřilo paní "sidonii zo Slovenska".

  • @CzechGameStudios
    @CzechGameStudios4 ай бұрын

    Můj děda bydlel v bořím lese u hranic s rakouském hodne mi o tom vykladal

  • @svenrehulka5688
    @svenrehulka56887 күн бұрын

    To nehlídali "vojáci", ale "pohraničníci", tedy ozbrojené složky Ministerstva Vnitra ! SFR

  • @zanca7027
    @zanca70277 ай бұрын

    Škoda toho zámku, kterého filmaři pro scénu a zábavu vyhodili do vzduchu😢

  • @Veronika4322

    @Veronika4322

    4 ай бұрын

    Ovšem byli to filmaři z kapitalistické svobodné ciziny, pokud se nemýlím. Kdo jim to umožnil je samozřejmě věc další.

  • @valcast
    @valcast Жыл бұрын

    To je podruhé, co se v tématu potkáváme. Já mám hotovou Pohraniční stráž :) začínám mít podezření o nasazení agenta v mém okolí :D /Filip/

  • Жыл бұрын

    Hehe, agenti jsou prostě všude :-D njn život je krutý, člověk si s něčím dá práci a pak zjistí, že mu jiný leze tematicky do zelí :-) Ale tak třeba to naopak diváky o to víc přiláká :-)

  • @valcast

    @valcast

    Жыл бұрын

    @ Jee, takhle to ale vůbec neberu přeci :) Jen mě baví ty legrační tematické shody pár dnů od sebe. :))) Ale jak to tedy je s těmi vyzvědači...? :D /Filip/

  • Жыл бұрын

    @@valcast Jména a identity našich agentů nesmíme za žádnou cenu prozrazovat, jejich adresy nemáme a ta částka taky nesouhlasí 😀

  • @guntherneuwirth349
    @guntherneuwirth349 Жыл бұрын

    3:32 cestovní pas Milo Komínek huste

  • @robopalo8041

    @robopalo8041

    11 ай бұрын

    Poznal som jedneho osobne. V Kanadskom Toronte. Mal vydavatelstvo Moravia Press. Vratil sa po revolucii a VRAJ, sa stal nejakym politikom, senatorom. Osobne nemam na neho nazor, ale jeden Cech tu o nom napisal knihu, dobre ho sprdol, vraj to bol obycajny podvodnik a zlodej. Kniha sa vola: Vysel Vasek S Pa'ni na Led. autor, Jiri Peterka. Neviem, ci to je iba nahodna podoba mena.

  • @mareksarvas1102
    @mareksarvas110211 ай бұрын

    Slúžil som v Nemaniciach, tam šla cesta do Nemáníc 40metrov od demarkačnej čiary. Samotné Nemanice sú vzdialené od čiary asi kilometer

  • @oldamikulov3606

    @oldamikulov3606

    11 ай бұрын

    Ahoj to stejné Padorf 90 metrů to stejné Rybník

  • @preburgermaus3239
    @preburgermaus3239 Жыл бұрын

    Nebo v Polsku v meste Zgorzelec s Görlitz, Horni Luzice

  • @jiristrasil1686
    @jiristrasil168611 ай бұрын

    .....a co Úvaly u Valtic?

  • @martinnovotny7544
    @martinnovotny754410 ай бұрын

    Už se zjistilo, co to bylo za auto se zataženými záclonkami, jak projíždělo z Československa do Rakouska?

  • @beloszijjarto6149

    @beloszijjarto6149

    10 ай бұрын

    😂po sezóne hub

  • @beloszijjarto6149

    @beloszijjarto6149

    10 ай бұрын

    😢

  • @beloszijjarto6149

    @beloszijjarto6149

    10 ай бұрын

    To

  • @beloszijjarto6149

    @beloszijjarto6149

    10 ай бұрын

    😮❤❤

  • @lucyg3993

    @lucyg3993

    8 ай бұрын

    třeba tam přístálo ufo a tak to hlídali.. ježíš lidi, co řešíte minulost?? řešte současnost a budoucnost, která jak vidíme všici nebude moc dobrá, jestli budeme jen čumákovat u pc a tv a nezačneme něco dělat.. ono z gauče je chytrej každej

  • @petrl.
    @petrl. Жыл бұрын

    V okolí státní hranice /NSR, Rakousko/ byli PS PS a tam byli skoro všichni a tihle bonzovali na všehny včetně sousedů,kam se na ně hrabali PS VB ti co nebyl u PS PS, byli někdy mnohem aktivmější, tak že tam ti obyvatelé si nemají co vyčítat,

  • @petrtr7602

    @petrtr7602

    Жыл бұрын

    jj, taky nás udaly ty krysy příhraniční. Jen marně, byli jsme tam jen na čumendě a nic nám nedokázali, jen pohraničníci si udělali zbytečný výjezd se dvěma gazíky...Ale potvrzuji, že jak se člověk objevil v pohraniční vesnici, tak ty místní krysy hned práskaly.

  • @petrl.

    @petrl.

    Жыл бұрын

    @@petrtr7602 mě to povídejte, já na takový jako vy jsem jedzil právě tím gazíkem, bohužel taková byla doba a já sloužil tam kam mě bylo určeno

  • @petrtr7602

    @petrtr7602

    Жыл бұрын

    @@petrl. Já vám nic nevyčítal. Byl rok 88, jak režim slábl, tak zrušili do příhraničního pásma propustky a trochu se to uvolnilo. Já měl 16, klukům v gazíku o moc víc nebylo, tak co bycj jim vyčítal - spíš ti bodří strejcové, co vám ukázali cestu aby vás hned naprášili jak zajdete za roh - tak pro ty nemám dobré slovo...

  • @panpigi7395
    @panpigi739511 ай бұрын

    Patřilo pod Statní statek. Já tam zažila většinou Romy, kteří pracovali ve statku

  • @honza1189

    @honza1189

    11 ай бұрын

    Myslíte Herákovi?

  • @frantahorak3330
    @frantahorak3330 Жыл бұрын

    Teda vy jedete👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻🙏🙏🙏🙏🙏👏👏👏👏👏

  • Жыл бұрын

    Hlavně to video krásně jede :-)

  • @pablokrizan6197
    @pablokrizan619710 ай бұрын

    Myslel jsem, že se dozvím o demolicich církevních a jiných objektů díky filmu. O tom ani zmínka

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    Tak doufám, že díky filmu k žádným demolicím nedošlo = tedy že žádný film církevní a jiné objekty nezdemoloval.

  • @panpigi7395

    @panpigi7395

    10 ай бұрын

    V té době to nebylo lukrativní

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    @@panpigi7395 "jakože" v padesátých letech nebo pak osmdesátých letech nebylo lukrativní demolovat církevní a jiné objekty? Jen odpovídám na to co píšeš - jedině takto lze vyložit to co píšeš - ale asi si to tak nemyslel, ale vážně to tak vyznívá - reaguješ na příspěvek, ale nedává to smysl.

  • @sylvesterbahrij6216
    @sylvesterbahrij62164 ай бұрын

    Podle některých pamětníků, to byla tak super doba že se museli stavět ploty aby západ nelezl k nám 🤡🙈

  • @VladoMisak

    @VladoMisak

    3 ай бұрын

    Preco to vidis ciernobielo? Teraz k nam ten zapad vliezol a mame fakt raj na zemi, hm?

  • @sylvesterbahrij6216

    @sylvesterbahrij6216

    3 ай бұрын

    @@VladoMisak já jsem velmi rád že k nám vlezl západ. Nevím kde vidíte tu chudobu nebo proč je západ tak špatný.

  • @VladoMisak

    @VladoMisak

    3 ай бұрын

    ja nehovorim o chudobe...... treba sa pozriet trebars na potraviny, teda na kvalitu, treba sa pozriet na tovar co vydrzi zlomok toho co kedysi, treba sa pozriet na to, ze nic nam uz doma nepatri...... uz nic nieje Ceske, alebo Slovenske.... Za chvilu bude uz len spomenut nieco Ceske, alebo slovenske tretstny cin..... @@sylvesterbahrij6216

  • @RadekUtrata-qt8ee

    @RadekUtrata-qt8ee

    3 ай бұрын

    ​@@VladoMisakChtěl jsi říct RUDOBÍLE, soudruhu!?! JO. Proti tehdejšímu rudýmu svrabu a neštovicím tu teď JE ráj na zemi! (Už vás tedy lehce šmrncnutej Ficem ...)

  • @RadekUtrata-qt8ee

    @RadekUtrata-qt8ee

    3 ай бұрын

    ​@@VladoMisakTy jsi prostě debil bez mozku, že, Vladko?!

  • @monikahalova6561
    @monikahalova65613 ай бұрын

    Jeli na nákup. Já bych v tom nehledala žádnou špionáž ( mimochodem Rakušáci nebyli pitomci - moc dobře o všem museli vědět😏🤷🏻‍♀️)

  • @oldrichcavnicky3481
    @oldrichcavnicky3481 Жыл бұрын

    Mě nějak unikl důvod uchování Maříže. Pro předávání špionů, historická stavba, význam pro dopravu?

  • 11 ай бұрын

    To je velmi dobrá otázka. Po důvodu jsme pátrali, velmi nás zajímal, ale nepodařilo se nám ho zjistit. Některé vesnice, které se později ocitli v prostoru Zakázaného pásma, byly srovnány se zemí, Maříž ale kupodivu ne. Záleželo nejspíš na tom kdo a kdy rozhodoval. Bohužel v archivu se k tomu nepodařilo žádné dokumenty dohledat.

  • @hanz191962

    @hanz191962

    11 ай бұрын

    @ Možná o tom rozhodla právě blízkost Slavonic, složení a počet obyvatel v obcích , ty ostatní vesnice byly dál a v 50. letech málo obydlené. Na jih od Starého Města pod Landštejnem zaniklo cca 10 obcí, zbyly 3, Dobrotín, Veclov a Návary.

  • @davidbohacek4004

    @davidbohacek4004

    11 ай бұрын

    @ Svoje tady hraje asi i ráz krajiny, hlavně ve srovnání s Šumavou, kdy na jihu Moravy žijí lidé od nepaměti téměř na hranici. Hranice tady je vedená podél údolí Dyje, navíc jak Morava, tak Dolní Rakousy byly součástí habsburské říše po několik staletí, takže hranice neměla valný význam, pouze administrativní. Na československé hranici s Rakouskem, na Moravě zvlášť bylo zakázané pásmo mnohem užší než tomu bylo na západě Čech. I to určitě hrálo svou roli, že k hranici pásma to bylo z Maříže spíše v metrech, než kilometrech.

  • @oldrichcavnicky3481

    @oldrichcavnicky3481

    11 ай бұрын

    @ ještě mě napadl důvod, že tam měl nějaký funkcionář chalupu či domek.

  • @toyena8290

    @toyena8290

    11 ай бұрын

    @@oldrichcavnicky3481 ne, to by lidi vedeli, ze tam je naky luftak

  • @radekhlozek425
    @radekhlozek425 Жыл бұрын

    Byla, Slatina Tři Sekery M. Lázně

  • Жыл бұрын

    Proc me hudebni podkres v reportazi pripominal jak kdybych se dival na stary ceskoslovensky film s Rudolfem Hrusinskym.

  • Жыл бұрын

    Tak to netuším, možná proto, že byl a měl být tak trochu nostalgický, takže to by sedělo :-)

  • @RadoslavSkrabak
    @RadoslavSkrabak Жыл бұрын

    Kdoby řekl že tahle doba někomu bude chybět... 😉

  • @KrajnikPizmovy

    @KrajnikPizmovy

    Жыл бұрын

    Bohužel je jich občas půlka Václaváku! 🤮

  • @romi9729

    @romi9729

    Жыл бұрын

    Já jsem nevěděl, že člověk, který je nespokojený s vládou, je automaticky komunista 🤔

  • @dobro8068

    @dobro8068

    Жыл бұрын

    Zjistěte si co dělal v USA takový výbor pro neamerickou činnost. Komoušové byli proti tomu čajový dýchánek. Ale to v ČT neuvidíte.

  • @antoninhnatek1815

    @antoninhnatek1815

    Жыл бұрын

    Nikomu ta doba nechybí!!☝️ Jen když člověk řekne veřejně svůj názor je okamžitě označen ,za toho kdo tuto dobu chce vrátit!!!

  • @petrcervenka3148

    @petrcervenka3148

    Жыл бұрын

    @@dobro8068 Fakt ten výbor byl horší než uranové doly, než přes dvě stě justičních vražd, střílení na hranicích, daleko horší? Určitě nepřeháníte, klidně něaké přiklady jeho činnosti uveďte.

  • @eliska1827
    @eliska18274 ай бұрын

    Viete niecio o osade Slapany...okr.Cheb. ???? Chodila som tam do skoly .Mala som 10 rokov....

  • 4 ай бұрын

    Krom toho, že jsou jen pár set metrů od hranice, netušíme :-)

  • @eliska1827

    @eliska1827

    4 ай бұрын

    My sme bývali v domčeku pár metrov od západných hraníc....stretávala som vojakov,keď si menili službu.Do školy som chodila v Chebe...Americká škola.Zila tam rodina Kotikova a ďalšie mená si nepamätám ,....

  • @kompot801
    @kompot8013 ай бұрын

    Tam jsem loni procházel při mé cestě kolem republiky. Maříž není Paříž. 😀

  • @MrSouhry
    @MrSouhry7 ай бұрын

    Co České Velenice?

  • @ladab.7793

    @ladab.7793

    4 ай бұрын

    Tak jsem si na ně hned vzpomněla. Jít tam na diskotéku a koukat přes dráty na Gmünd bylo neskutečně smutné.

  • @krenkson
    @krenkson Жыл бұрын

    7:25 = na mape vidim take vesnice / osada Lestnice, bola tato zlikvidovana? O nej sa nic nehovori...

  • Жыл бұрын

    Ano, ta byla zbořena, včetně loveckého zámačku, který v jejím katastru stál.

  • @user-iv2ml7hk8i

    @user-iv2ml7hk8i

    11 ай бұрын

    Ano byla , jen staré ovocné stromy jsou památkou . A propo potkal jsem se s člověkem který se tam narodil . Dr. Chromý Psychiatr , dnes již stařičký pán ,myslím že už mu táhne na 90 roků . Ale i tak ,svět je malý .

  • @user-iv2ml7hk8i

    @user-iv2ml7hk8i

    11 ай бұрын

    A do školy chodil do Maříže .

  • @vladimirmodr8253
    @vladimirmodr8253 Жыл бұрын

    Velký Rudý koncentrák.

  • @Nstroj
    @Nstroj Жыл бұрын

    Ahoj, ale boly aj bližšie obce... Na Záhory su obce Zahorska Ves a dokonca Vysoká pri Morave, isla hranica skoro stredom obce, vedla hlavnej cesty..Peto Slovensko...

  • @pavolsuchar2174

    @pavolsuchar2174

    Жыл бұрын

    Aj Devín tam patril..

  • @Vladynko1

    @Vladynko1

    Жыл бұрын

    V Záhorskej Vsi som v 70 a 80 rokoch , trávil veľa času, takže viem aká tam bola situácia. Tak isto neutešená aj keď samozrejme obec bola na prvý pohľad v tej dobe voľne prístupná či už po ceste alebo po železnici. Ale z rozprávania rodičov viem že hneď po uzatvorení hraníc v 50 rokoch to bolo oveľa horšie. Pamätám si jak decko na nočné výjazdy gazíka a štekanie vlčiakov keď mali pohraničiari poplach. 50m od baráku na konci záhrady sme mali hraničný plot takže som to celé vnímal dosť rozporuplne hlavne jak decko keď som z toho ešte nemal moc rozum. Ale ešte ku koncu režimu v roku 88 sa stalo že neznáma osoba cestujúca vlakom bola pri vystupovaní z vlaku na stanici v Záhorskej Vsi automaticky legitimovaná a vyšetrená čo tam robí a ku komu ide atď... Preto že vo vlaku sa vozili aj "ľudia" ktorým záležalo na "bezpečnosti" hranice a už v Zohore si prekukávali kto nastupuje do vlaku a vo Vysokej pri Morave zo stanice prebehol telefonát na rotu PS v Záhorskej Vsi....

  • @milanturinic3402

    @milanturinic3402

    Жыл бұрын

    @@Vladynko1 bola to veľmi zlá doba, našťastie skoncila,len ma hnevá,ze nikto nebol po roku 1989 za to potrestaný..Disidenti dostali funkcie a tym to skončilo..Chybu spravili,ze na niektorých miestach nenechali aspoň niekoľko metrov z toho plota,aby mladý ľudia videli,co tam stálo..

  • @antonz2888

    @antonz2888

    Жыл бұрын

    Pamatám si ako mladý, že keď sme chodili do Devína do záhrady, tak za Karlovou Vsou u vodárne bola búdka s hliadkou, krížom cez cestu rampa a pohraničníci nabehli do autobusu a všetkých legitimovali. Kto nemal priepustku, bol z autobusu vysadený a šup do gazíka a do Devína za kameňolomom do kasární na výsluch. Devín ležal priamo na čiare , cca 50m od stredu Dunaja a Moravy. A keď vbehol zajac do pásma a vystrelil signálnu svetlicu, tak to boli fofry.

  • @JustRobertCZE
    @JustRobertCZE Жыл бұрын

    Zdravim ze Znojma :D

  • @Tdzendys
    @Tdzendys11 ай бұрын

    11:29-11:47 co je to za auto ?

  • @MrRadko75

    @MrRadko75

    11 ай бұрын

    to vizera na PORSCHE🤨

  • @alanstyskala2461

    @alanstyskala2461

    11 ай бұрын

    Porsche 356

  • @vladkralik1585
    @vladkralik1585 Жыл бұрын

    Působí na mě víc jako Osada Havranů než vesnice.

  • @robopalo8041
    @robopalo804111 ай бұрын

    Isiel som legalne na zajazd a nas z autobusu vyhodili, nastup, zobrota a si nas PS prezeral po jednom. Ako na trhu s otrokmi. Nahodil som taky tupy vyzor, vraj, tupci by nezdrhli. Mna presiel bez problemov, ale niektorych si vytipoval a sup na kontrolu. Ja som mal stastie. Bolo to v Bratislave Berg.

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    To mi připomíná kamaráda, co jezdil pravidelně do NDR nakupovat. Brýle jakoby na pět dioptrií a pokaždé podával místo pasu propadlý pionýrský průkaz. To co jemu prošlo jsem nidky nepochopil, já bych neprovezl ani papírové kapesníky 😶

  • @robopalo8041

    @robopalo8041

    10 ай бұрын

    @@romankudrlik8805 ked som potreboval povolenia na cestu v robote, majster hovori, Chces tam ostat? Ja som sa robil blbcom, ze: Naco? Ved tu mam kamosov, chodime slopat, a som lenivy, Na Zapade treba makat ako otrok, a to ja neviem. Tak mi dal podpis, a asi bol sklamany, ked som zduchol.

  • @rudolfadamecko4030
    @rudolfadamecko40304 ай бұрын

    Rozumní lide na to kaslali a aktívni blbci si prišli na sve. Nič se nezmnenilo. Tohle funguje i dnes. Proste kreativita aktívnich blbcu tehdy i dnes nezná hraníc. Jediný rozdil medzi nimi je, že kolík penez a od koho za to berou.

  • @RadekUtrata-qt8ee

    @RadekUtrata-qt8ee

    3 ай бұрын

    Mnnno...Naštěstí se toho od bolševizmu změnilo hodně! Bohužel zdaleka ještě ne dost!!!

  • @jaroslavvranan
    @jaroslavvranan10 ай бұрын

    Soudruzi, proč takový dokument vysíláte až třicet let po převratu? Proč jste to nedali třebe v roce1991????????

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    Proč už nejsou hotové všechny silnice, proč už nejsou natočené všechny filmy, proč už nejsou napsané všechny knihy - určitě se toho za ty dva roky od roku 1989 do 1991 dalo natočit mnoho, ale tu dobu pamatuji a vysílalo se toho hodně na toto téma, ale ne na všechna témata, která můžou kohokoli napadnout.

  • @panpigi7395

    @panpigi7395

    10 ай бұрын

    to nebylo lukrativní

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    @@panpigi7395 lukrativní to opravdu nebylo, protože dokumenty extra výdělečné nejsou, ale pokud jde o to, jestli byl o takové dokumenty zájem, tak byl a podobné se točili, ale nejde natočit vše najednou. Ale stačí se zajímat a ty dokumenty a filmy z roku 1989 - 1991 si najít... To bylo spíš horší po roce 1998 - přišla doba, kdy každý chtěl hlavně vydělávat

  • @bohumilrodr5910

    @bohumilrodr5910

    9 ай бұрын

    Co to je za nesmyslný komentář?

  • @brichatec
    @brichatec Жыл бұрын

    Velice pěkné a poučné.A tohle by někdo chtěl ,aby se to vrátilo když opěvuje bolševika

  • @miroslavvlasak5119

    @miroslavvlasak5119

    Жыл бұрын

    50roky sa nedaju porovnavat s 80rokmi.A v 80rokoch bolo dobre.Som 63rocnik takze som to prezival ako dospely a bolo super a to som len obycajny robotnik ale nie blby ako ten co tu melie o navrate do 50rokov.

  • @ivankvasz4934
    @ivankvasz49344 ай бұрын

    Aspoň tu nebehala kadejaka luza

  • @jozefbalazovic7473
    @jozefbalazovic7473 Жыл бұрын

    Prášili...na Šumave

  • Жыл бұрын

    Byl tam stejný či podobný příběh?

  • @Smortn
    @Smortn10 ай бұрын

    Ještě, že žijeme v dnešní době, kdy takovéto problémy nemáme. Kdy cestovat můžeme jak chceme (a dnes víceméně zdarma - ať už levně vlakem, levně letadlem či zdarma stopem - stačí jen chtít) - nikdo nás nesleduje a nemusíme se bát mluvit proti dnešní vládě a kritizovat cokoliv co chceme.

  • @romankudrlik8805

    @romankudrlik8805

    10 ай бұрын

    Hezky psané až na sledování ... to je dnes naprosto běžné elektronicky. Obchodní společnosti i stát o nás ví hodně, jestli tedy o nás neví naprosto vše. Ale je to svobodná vůle každého. Stačí nebýt na sociálních sítích, nepsat příspěvky a tím nevyjadřovat své názory, nemít chytrý telefon, nepsat maily, nepoužívat registrovanou navigaci ... Každý se může určitým způsobem vymanit ze sledování a nebo ho přijmout jako součást moderního života.

  • @danieltschernay5651

    @danieltschernay5651

    5 ай бұрын

    Tak samozrejme, ze muzete dnes cestovat, sledovany jste podstatne vic nez za komousu, driv kdyz vas chteli sledovat museli nasadit min tri lidi, dnes je to jednoduche, monitorujejete se sam pohyb a hovory pomovci mobilniho telefonu, financni pomery pomoci bankovnich uctu a platebnich karet, k tomu vsechny mozne site, dalsi "moderni" technologie atd. atd. Ted se jeste navic zacina k vyhodnocovani pouzivat umela inteligence. No proste Orwell by jeste optimista

  • @Smortn

    @Smortn

    5 ай бұрын

    @@danieltschernay5651 Ale zároveň vůbec, ale vůbec nikoho nezajímají jednotlivci...

  • @danieltschernay5651

    @danieltschernay5651

    5 ай бұрын

    @@Smortn No nesdilim Vas optimismus, nebo jste rad smirovan

  • @Tomasjerry
    @Tomasjerry9 ай бұрын

    To nieje pravda, ze nebola dedina blyzsie zapadnej hranici. Bola a dodnes existuje, vola sa Zahorska bystrica a sekunduje jej Suchohrad. V zahorskej je dodnes prechod (kompa) a vlaste je priamo na hranici lebo tadial tecie morava.

  • @marek_blaha

    @marek_blaha

    8 ай бұрын

    Asi mysleli v nynější ČR.

  • @vladisek

    @vladisek

    8 ай бұрын

    Záhorska Ves, nie Bystrica

  • @milangacik994

    @milangacik994

    5 ай бұрын

    Mysleli ste Záhorskú Ves. Chodili sme do tejto obce v 70-ych a 80-ych rokoch na trase BA - Stupava - Vysoká pri Morave - Záhorská Ves a nikto nás nekontroloval.

  • @jananovakova7139
    @jananovakova713911 ай бұрын

    No to je šílený 😱😱😱😱😡😡😡😡😡😡🤦🤦🤦🤦🤦

  • @rajtar2620
    @rajtar26207 ай бұрын

    Nic na tom neuznavam slechtice a kralove modrou krev ale uznavam funkce kde byly z vule lidu povereny je zastupovat nevim jaky je vyznam se narodit z rozkroku jsme stejny a zadna kralovska koruna muj nazor nezmeni

  • @verupovolna9256

    @verupovolna9256

    7 ай бұрын

    😂😂🙈🙈

  • @miroslavamouricova1186
    @miroslavamouricova118628 күн бұрын

    Každá doba ma svoje pro a proti. Babicka žila v pasmu. A nic se nam nedělo. Teď nejsou dráty, zato máme běžence.

  • @MarwiX_CZ

    @MarwiX_CZ

    21 күн бұрын

    To je strašně pěkný, ale svoboda pohybu je pro mě mnohem důležitější než problém s uprchlíkama...

Келесі