Velkomoravské gombíky s tepanou výzdobou. Mgr. Šárka Krupičková, Ph.D.

Ойындар

V přednáškovém cyklu IN MEDIAS RES - K JÁDRU VĚCI pořádaném v Návštěvnickém centru Mušov - Brána do Římské říše představila v listopadu roku 2023 Mgr. Šárka Krupičková, Ph.D. téma Velkomoravské gombíky s tepanou výzdobou. Statusové symboly zrozené z nadregionálních kontaktů elit. Přednáška byla doplněna ukázkou experimentální výroby, kterou zprostředkoval Martin Fořt, DiS. Tato část bohužel na záznamu není.
Pod pojmem gombíky se v české archeologii skrývají zdobené kulovité závěsky vyrobené nejčastěji ze dvou spojených plechových polokoulí a opatřené ouškem k zavěšení. Známe je především z Moravy, kde byly objeveny stovky exemplářů ve velkomoravských hrobech na centrálních kostelních pohřebištích. Nejpočetnější typologickou skupinu představují gombíky s tepanými ornamenty. Dosahují často značných velikostí přesahující tři i čtyři centimetry v průměru. To z nich v souvislosti s tenkostí plechu, ze kterého byly vyrobeny, činí křehké oděvní aplikace, které jen stěží mohly mít praktickou funkci. Výzdoba na jejich povrchu se může zdát povědomá - připomíná zdobnost kamenných článků dalmatské nebo severoitalské církevní architektury, případně středoasijskou toreutiku vystavenou v některém z vyhlášených světových muzeí. Přesto pro tyto artefakty nemáme v širším geografickém prostoru analogie. K čemu tedy sloužily a kde se na Velké Moravě vzaly? Jak může jejich výzkum promlouvat do širších socio-ekonomických poměrů střední Evropy v 9. století? To jsou některé z otázek, kterým se věnuje aktuální přednáška archeoložky Šárky Krupičkové.
Součástí odpoledne bude rovněž experimentální výroba gombíku s tepanou výzdobou. Šperkař a restaurátor Martin Fořt se pustil do experimentálního tepání stříbrného gombíku s rostlinným geometrizovaným ornamentem z hrobu 100 objeveného u 2. kostela na hradišti Mikulčice-Valy. Nejprve musí vyrobit všechny potřebné komponenty - polokoule z 0,3 mm tenkého stříbrného plechu, ouško, poutko, dva kroužky z perlového drátu a límec. Poté vyzdobí polokoule ornamentem a nakonec sestaví celý předmět dohromady. Názornou ukázku tepání a polotovary jednotlivých fází výroby gombíku bude možné shlédnout po skončení přednášky.

Пікірлер: 2

  • @jaroslavpetracek2188
    @jaroslavpetracek21883 ай бұрын

    Perfektní přednáška - nejen po stránce obsahové, ale i po stránce prezentace ! Děkuji, moc jsme si užil záznam a přeji si více takových přednášek!

  • @rolidcz7954
    @rolidcz79548 күн бұрын

    Snad někdy najdu čas a nějakou repliku gombiku si vyrobím. No uvidím.

Келесі