No video

Výsadková torna vz.85

Torba výsadková vz. 85 alias „Gékáčko“. Název Gékáčko vychází ze zkratky GK, která pochází z ruského kontejneru GK-30.

Пікірлер: 32

  • @pavelnezveda5872
    @pavelnezveda58724 жыл бұрын

    Skvělé video,děkuji.

  • @petrstevich1150
    @petrstevich11506 жыл бұрын

    tahle torna je bombice použivám jí na ryby a paráda

  • @lechnejzdevetadevadesatero8351
    @lechnejzdevetadevadesatero83513 жыл бұрын

    V porovnání k tomu co jsem měl v polské armádě v letech 2003/2004 (a používají to dodnes 🤣 nějak vz 69-89 ano nekonečná hrůza) tak vaše vybavení je to pecka...říkali jsme tomu szele-dusiciele(jelikož nešlo v tom dýchat) podobně spousta* bavlněných* ale tašek jenže když byly prázdné tak měl jste spoustu pytlíků které krásně zvoní a pijí vodu jak velbloud ...nula gumování nula tvaru skoro nula regulace. Létali pytlíky kolem břicha a všude 😒 ... vidím a mám z toho opravdu šok že jste měli něco blíže alice US.army...jako na tehdejší dobu tak měli jste docela slušný komplet👍

  • @FrantisekSuchy-mh4nn
    @FrantisekSuchy-mh4nn Жыл бұрын

    Na tramp do přírody jsem nosil po mámě skautské "Tele" a když časem vypelichalo a po namočení v Sázavě ho brácha nechal zplesnivět jsem si sehnal Výsadkovou tornu ČSLA vz.61. Malá, skladná, perfektní. Na ní se dal bandalír z celty, zelené vojenské deky a slepených igelitových pytlů od hnojiva

  • @i.m.j.6358
    @i.m.j.63586 жыл бұрын

    No tak zase moc hezké a názorně popisné video. Jinak za prvé. Pan Petr Kolmann má částečně pravdu, v masovém měřítku, se výstroj vzor 85 začala zavádět až na začátku 90. let. V 85. roce pouze na testování k vybraným jednotkám. Jako první byl zaveden kabát vz. 85, ale ne jako maskáče, ale jako kabát ke služební uniformě pro vojáky z povolání a v roce 1987 jako vycházkový pro vojáky základní služby.. Já osobně jsem od roku 1987, kdy jsem nastoupil vojenskou aktivní službu jako voják základní služby, jsem u útvarů i na vojenské škole a po jejím absolvování až do roku 1992 jako maskáče nosil vzor 60, tedy klasické jehličí, mimochodem nejlepší co jsem kdy jako voják měl. Po roce 1992 od roku cca 1996 - 7, opět dle typu útvarů byly už zavedeny maskáče vzor 85. Nepohodlné, neprodyšné, zkrátka naprosto na prd. Po roce 1998 už byly téměř u všech útvarů zavedeny maskače vzor 95, které v různých kamuflážích slouží dodnes. Stejně dobré jak vz.60. Oproti vz. 60 mají výhodu ve větší odolnosti vůči poškození, zejména roztržení, například o ostrou větev apod. Vz. 60 byl lepší v pohodlnějším nošení a vzdušnosti. Tuto nevýhodu již několik let eliminuje letní varianta maskáčů vz. 95. Na tom všem je zajímavý ten, řekněme algoritmus, čili jakási logická zákonitost, ve vystrojování a vyzbrojování útvarů ČSLA posléze AČR materiálem. V roce 1993 jsem měl u jednoho celkem nevýznamného silničního praporu, který byl v tom samém roce zrušen, k dispozici jako důstojník, osobní zbraň pistoli vzor 82, která nahrazovala model pistole vz. 52 (česká verze Tokarevu) a v roce 1997 jsem jako důstojník letecké základny v Čáslavi, tedy dodnes prominentního útvaru, nosil ve službě u pasu toho výše zmíněného Tokareva. Armáda je zkrátka zvláštně myslící a fungující organismus, no a možná i proto jsem z ní v roce 2009 odešel ač jsem k tomu nebyl nucen. Ono by toho bylo více o čem by se dalo vyprávět. Ale to je námět na nové "Černé barony" nikoli na prostý komentář na YT. :-)

  • @KrakenBushAndMilitary

    @KrakenBushAndMilitary

    6 жыл бұрын

    To je fakt, ale například v roce 87 se u průzkumného vojska testovala i pozdější kamufláž vz. 95.

  • @i.m.j.6358

    @i.m.j.6358

    6 жыл бұрын

    Ano. Je to jistě možné. Ale naše armáda byla tenkrát tak moc utajená, že o hodně věcech nebyla informována ani řada vysoce postavených odborníků výstrojářů. Tenkrát, nevím jestli i dnes, existovaly různé vojenské výzkumáky(zkratka VZ - vojenské zařízení, s třímístným číselným kódem, klasické vojenské útvary - VÚ mají kód čtyřmístný) a ty spolupracovaly, respektive informace předávaly pouze několika vyvoleným a testování součástek prováděly pouze útvary s vyšším stupněm utajení, což byly právě průzkumné, výsadkové a raketové útvary, a to ne celé, jen jejich některé organizační jednotky, roty, prapory apod., kdo aktivně sloužil dobře ví o čem mluvím, struktura armády byla složitá pro vojáka natož pro civilistu a vše se utajovalo, v podstatě i početní stavy ponožek ve výstrojním skladu, ze kterých by se dal vykalkulovat počet vojáků útvaru natož jiných věcí o výzbroji ani nemluvě. Ale jak říkám. Nikdy jsem se tím hlouběji nezabýval. Mluvím jen z vlastních zkušeností z dob aktivní služby. Zdravím a ještě jednou děkuji za hezká, pro mě velmi, videa o výstroji a výzbroji naší armády.

  • @MrAla6

    @MrAla6

    4 жыл бұрын

    K tem pistolim. V roce 1998 (tankova rota ve Strasicich) jsme jako osobni zbran pouzivali vz.82, po pul roce nam vydali nenamazane vz.52 na strelby. Jeste ted me brni prst. Hadam ze nekde vyhrabali dost streliva 7.62mm, protoze jsme bezne nosili vz.82, ale na strelby jsme to od te doby stridali 50/50 mezi vz.82 a vz.52. Na noseni byla vz.82 lepsi a na strelby jsem pak docela vz.52 mel rad (po radnem namazani). Kdyby nekdo, nekde vyhrabal video nebo fotky z dynamicke ukazky na Bahnech 98, tak tu T-72 jsem tehdy ridil ja.

  • @pavelpodsednik818
    @pavelpodsednik8186 жыл бұрын

    Super.. jinak zdravim

  • @michaloliva8343
    @michaloliva83435 жыл бұрын

    Sloužil jsem v 92 v Bratislavě a 85 jsme neznali. Vše jsme si odtahali v 61. S 85 jsem se setkal ve Vimperku, kde ji používala RHPZ a já jako VD na nové PŠ jsem se k ní nedostal

  • @GurmetCS
    @GurmetCS3 жыл бұрын

    Skvělé video, hodně šikovných informací. Měl bych otázku k těm trekům. Neví někdo jakým způsobem vojáci v zálivu na tu přední karabinku připínali uton? Díky!

  • @ivangalvanek2066

    @ivangalvanek2066

    2 жыл бұрын

    Pocul som, ze to pripinali karabinou(na torbe) o dierku na prevlecenie lana na puzdre od utonu

  • @petrkolmann6243
    @petrkolmann62436 жыл бұрын

    Dle mého názoru se tato paratorna VZ.85 ( a všechny kusy výstroje vz 85) začala zavádět až po roce 1990, ale nemám to nijak potvrzené. Jinak super, obohacující video :-)

  • @KrakenBushAndMilitary

    @KrakenBushAndMilitary

    6 жыл бұрын

    To je možné, ale některé útvary to testovali o pár let dříve.

  • @petrkolmann6243

    @petrkolmann6243

    6 жыл бұрын

    Kraken - bushcraftportal.cz Ano, ano to máte naprostou pravdu

  • @skyver85
    @skyver856 жыл бұрын

    To sem slusne sazite :) Clovek skoro nestiha koukat. Palec nahoru.

  • @KrakenBushAndMilitary

    @KrakenBushAndMilitary

    6 жыл бұрын

    za tejden jedu s dětma do lázní a a pak nadílnu tak asi měsíc bude klid

  • @jurajaryn5510
    @jurajaryn55105 жыл бұрын

    byl sem na vojně 92 a tuto výstroj vůbec neznám

  • @KrakenBushAndMilitary

    @KrakenBushAndMilitary

    5 жыл бұрын

    byla ještě 96-98 ale je to výsadková, takže pouze výsadkáři a průzkumáci.

  • @Boldrick75

    @Boldrick75

    4 жыл бұрын

    Tohle byl hroznej krám, jeste kdyz se s tim skakalo, ja si ve Vyskove ukoristil jeste starou vysadkovou tornu(nevim co to bylo za rok vyroby-takova bezovo-hneda)

  • @Bobicek18
    @Bobicek186 жыл бұрын

    85? Hajzlové, nám jí nedali a přitom už mohli, pořád jsme tahali tu starou hnusnou velkou/malou polní.Ještě vzpomínka na seskok se zátěží ... "zapomněl" jsem, že pode mnou visí a chtěl jsem si frajersky popoběhnout, zatímco by padák byl ještě nafouklý nade mnou, tak se zátěž na zemi zasekla, zadržela mě a já dopadal na zem ve vodorovné poloze, tedy držkou do hlíny.

  • @KrakenBushAndMilitary

    @KrakenBushAndMilitary

    6 жыл бұрын

    Do té doby byla vz.61 ne???

  • @Bobicek18

    @Bobicek18

    6 жыл бұрын

    Nevím, nejsem znalec, jen si pamatuji, že mi to viselo zepředu a zezadu, takže byl problém i jít, natož nastoupit i do letadla. Ale tuhle "modernu" jsem určitě neměl ... ale beru, že novinka jen tak nedorazí. :-)

  • @petrakratka3487

    @petrakratka3487

    3 жыл бұрын

    ⚔️🦌

  • @mujsurvival3315
    @mujsurvival33153 жыл бұрын

    Ta ČSLA neměla zase tak špatnou výstroj jak se povídá... Třeba ty PS bundy , nebo celkově vzor 85 to byla kvalitní látka. Minimálně paragáni a hraničáři měli celkem pěkné vybavení.

  • @PuMaRaping

    @PuMaRaping

    2 жыл бұрын

    Však mns-2000 je v zásadě evoluce tady tohoto.

  • @jezeveclesni212
    @jezeveclesni2124 жыл бұрын

    Zdravím chtěl bych se zeptat jestli by si mohl udělat recenzi i na velkou polní vz. 90 jinak strašně moc pěkné video

  • @MrAla6

    @MrAla6

    4 жыл бұрын

    Co chces na VP vz.90 recenzovat? :-) Proste hranaty pytel na 2 veci (a ani na ty pravdepodobne ne moc dobre). Nastesti jsem slouzil u tankanu, takze jsem to parkrat nesl v prijimaci a dost. Pote u utvaru jsem ji max. vynesl pred ubykaci a hodil na Vejtru. Jednou jsem ji nesl "az" do autoparku, protoze se rozhodli, ze musime vyzkouset pochodove vaky, ktere se zavesily na zadek veze a do toho se presne (pokud si je neprecpal) vesly ty 3 VP pro posadku. Chudaci ti co s tim museli stravit vic nez 5 minut.

  • @michalandrys8633

    @michalandrys8633

    3 жыл бұрын

    To bylo na nic měli jsme s tím 2x zrychleného přesun.

  • @davidprucha594
    @davidprucha5945 жыл бұрын

    Zdravim chci se zeptat jaky je rozdil mezi tornou a torbou ? Dekuji za odpoved :)

  • @michalvelcic2112

    @michalvelcic2112

    5 жыл бұрын

    Torna je po Česky a torba je po Slovensky

  • @erikrakovsky7793

    @erikrakovsky7793

    4 жыл бұрын

    to nie je celkom pravda, torba sa v štandardnej slovenčine takmer nepoužíva vyzerá to, že oblasť použitia sú koňare, teda šarišský dialekt, kde to ale znamená akúkoľvek (väčšiu) cestovnú tašku okrem toho ide o archaizmus a čo je zaujímavé, tak mierne archaický status má to isté slovo aj v češtine a ako "nie archaizmus" sa v češtine používa ako anatomický pojem: zool. lícní torba = vak tvořený zdvojenou kůží v koutcích úst, sloužící k nahromadění potravy (např. u křečka a u někt. opic)