Від Кореї до Варшави через Кубу і Париж: вінницькі місцевості радянського періоду

Протягом понад 70 років радянської окупації у Вінниці відбулося багато змін. Зокрема, у другій половині ХХ століття почалася масова індустріалізація, що потягнула за собою десятки тисяч нових мешканців. Місто росло і змінювалось, на місці старих історичних місцевостей виникали нові. Якісь з них існують і досі, а назви інших вже майже забулися або ж перестали бути актуальними.
У цьому відео розглядаю основні місцевості, які виникли у Вінниці в минулому столітті.
0:00 - Інтро
0:46 - Вступ
2:38 - Корея
4:25 - Куба
6:25 - Варшава
8:07 - Париж
9:13 - Ліверпуль
10:18 - Мадрид і Пекін
11:39 - Шанхай
12:32 - Стометрівка і Лондон
14:09 - Пентагон
15:23 - Вінниця Вантажна
16:08 - Хутір Шевченка
17:25 - ВПЗ
19:02 - Олієжир
20:05 - Можайка
21:37 - Район Київської (Квадрат і Акваріум)
23:44 - Вишенька
25:17 - Пирогове
27:01 - Свердловський масив
28:38 - Нахалівка
30:32 - Новоселівка
31:48 - Крива

Пікірлер: 51

  • @user-zq2pk9gr9p
    @user-zq2pk9gr9p5 ай бұрын

    дякую за контент, дуже цікаво, до речі Акваріум, через завад ЦКБиТ, багатоповерховий скляній офіс.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    5 ай бұрын

    Тобто, через будівлю, де працював ЦКБіТ місцевість назвали акваріумом? Цікаво і трохи специфічно, бо не така вона вже й скляна. А нині вона взагалі стала Тетрісом)

  • @podolyanin9745
    @podolyanin97455 ай бұрын

    В нас кожне велике село має свої місцевості. А міста тим більше. І чим старіше поселення, тим більше тих місцевостей. Але дуже цікаво прослухати про все в одному репортажі. Дякую

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    5 ай бұрын

    Так, це правда. Але відео присвячене виключно місцевостям, які виникли в радянський період. Для всіх-всіх одного відео не вистачить)

  • @felixreznik8977
    @felixreznik89777 ай бұрын

    Пластинки продавали в парке в районе памятника Горькому. А ,,Ливерпуль" действительно во времена моей юности назвали именно из-за пирожков с ливером

  • @user-dx7vb7zq8r
    @user-dx7vb7zq8r8 ай бұрын

    Дякую за просвітництво. 💙💛 щодо "Винница и Куба", була років 6 тому стаття про вінничанина- матроса, який служив на тому кораблі та гриф секретності не давав можливості про це патякати будь-де. Стосовно Варшави, нинішній маркет Aiwa був таки Варшава ( найперший із мережі), і люди одразу розуміли де це. А сучасна Замостянська мала стільки назв, що у народі ходило " вулиця імені 50-річчя перемоги Ворошилова над Красным Казачеством".

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    8 ай бұрын

    О, дякую за підказку, треба буде ту статтю пошукати. Так, назва маркету це одна з версій походження назви місцевості, але, все ж таки, місцевість раніше виникла. Хоча, якщо цієї версії дотримуватись, то можна той район Айвою називати)))

  • @Urbanvinn
    @Urbanvinn7 ай бұрын

    До речі, ще один мікрорайон маємо, про який, а точніше, про таку назву, мало кому відомо. Мова про м-н Сонячний, який останнім часом часто зустрічає на мапі Вінниці.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    Так, є таке, поруч з Тяжиловом. Втім, незрозуміло коли саме він виник.

  • @Urbanvinn

    @Urbanvinn

    7 ай бұрын

    Приблизно наприкінці 90-х там почали виникати перші садиби, але на мапах вказувати цей район (який, здається, ніхто так не називає) почали недавно.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    @@Urbanvinn за великим рахунком ніщо не заважає вважати його частиною Тяжилова.

  • @felixreznik8977
    @felixreznik89777 ай бұрын

    Стометровка --- это расстояние от кинотеатра Коцюбинского до часов,которые висели над парикмахерской перед поворотом к водонапорной башне. Варшава от сорок пятого завода и до старого города по всей длине улицы Ворошилова.

  • @user-vz1ex3hl9v
    @user-vz1ex3hl9v7 ай бұрын

    Париж - ще одна версія (бабуся розповідала). У Другій Світовій Війні на боці СРСР воювала французька пілотажна група винижувачів "Нормандія - Неман", а от аеродромні техніки вже були наші. Й по завершенню війни, техніки цю площу обізвали Парижем церез місцевих єврєїв - бо їх картавість нагадувала картавість французів, коли ті намагалися спілкуватися російсько. Лондон - там де рексторан "Поділля" - був ресторан "Лондон", крім того - готель "Савой" був скопійований з одного з готелів Лондона. Квадрат - на мапі трошки південніше й ближче до річки. Царина - район 19ї школи. Тут все просто: найвища точка у Вінниці над рівнем моря. Зараз майже не використовують, так як через міську забудову не видно. Трійка - район 3-ї лікарні, так як довгий час інших орєнтирів там не було. П"ятихатки. Старе місто, 3й пров. Глінки. П"ятиповерхові панельні будинки виділяються з поміж приватного сектору. Селище/Поселок - місцевість між Залізничним Вокзалом і вул М. Шимка ((колишня кирли-мирли). Назву отримало завдяки другому військовому містечку. Тобто: Городок - багатоповерхові будинки й планова забудова, Поселок - стихійна забудова й приватний сектор.

  • @maksymhuz5042
    @maksymhuz50428 ай бұрын

    Щиро дякую за відео, надзвичайно цікаво! Думав, ще мікрорайони самої Вишеньки назвете, та, думаю, не стали, бо робили це в інших відео

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    8 ай бұрын

    Дякую за відгук! Так, у випадку з Вишенькою можна було згадати Чорнобиль, як мінімум. Але то вже залишимо для інших відео)

  • @commenter5469
    @commenter54695 ай бұрын

    Вся вулиця Ляля Ратушноі була . забудована «нахально», мій дід і його брат так зробили. В ті роки трамвайне депо було на краю міста, і люди захоплювали пустирі за тим краєм.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    5 ай бұрын

    Гадаю, це специфіка частини приватної забудови в совку. Хочеш жити в місті - йдеш і живеш, не чекаючи поки тобі дадуть кімнату в гуртожитку.

  • @commenter5469

    @commenter5469

    5 ай бұрын

    @@MykolaHerkaliuk Так і робилось. І не тільки там, потім всіх змусили «оформитись». З початку будували маленьку «врємянку», в ній жили молодята чи без дітей чи з 1-2 дітьми, поки будували більший будинок. Врємянку потім здавали в основному дівчатам яки приїхали з села вчитися, але не хотіли жити в гуртожитку. Так мій батько і мати познайомились і поженились. Дід з бабою і менші сестри і брат жили в великому будинку, а ми в «врємянці», аж поки будинок не знесли і не дали всім квартир в 9-ти поверхівках. Нам дали не далеко від того місця - у будинку на Хмельницькому Шоссе 53, де була аптека і кафе Словьянка на першому поверсі.

  • @rnr5712
    @rnr57126 ай бұрын

    Район від Варшави в сторону хім завода -Хімік, біля м'ясокомбітата--Беконка, вул.Янгеля ближче до Бугу-Дамба, 100 метрівка це від кінотеатра Коцюбинського до Парижа

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    6 ай бұрын

    А підкажете в яких роках такими назвами послуговувались? Перш за все цікавлять Хімік і Дамба. Про останню, до речі, вперше чую)

  • @rnr5712

    @rnr5712

    6 ай бұрын

    @@MykolaHerkaliuk Друга половина 60-70 рр. Це молодіжний сленг, дорослі так не називали.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    6 ай бұрын

    @@rnr5712 все одно цікаво)

  • @user-cu4dp9jr5j
    @user-cu4dp9jr5j8 ай бұрын

    Дякую. Дуже цікаво. Деякі назви почула вперше, хоча живу тут все життя. Цікаво би почути про утворення топонімів Вишеньки. Їх тут дохіба. Чекаємо на нові випуски

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    8 ай бұрын

    Дякую за відгук! А які топоніми Вишеньки ви знаєте?

  • @user-cu4dp9jr5j

    @user-cu4dp9jr5j

    7 ай бұрын

    @@MykolaHerkaliuk Верхня і нижня Словʼянка, Чорнобиль, Качатник, Криниця в полі (польова криниця), Лісопарк, Вишенський парк (той, що дружби народів був, там є місцина - городи. Але, думаю, не актуально, бо їх уже давно там немає і мало хто з місцевих це памʼятає), Ботанічний сад, 9-й мікрорайон. На вул. 600-річчя мій знайомий казав «перша Вишенька», але не впевнена, чи це не було лише його власною самоназвою, бо більше ні від кого не чула

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    @@user-cu4dp9jr5j Слов'янка виникла раніше Вишеньки, відповідно вважається окремою місцевістю. А Качатник це де?) Так, будинки на розі 600-річчя і Хмельницького шосе це перша забудова на Вишеньці, тому ваш знайомий правду казав. Ще не чув щоб ту частину Вишеньки так називали, це цікаво)

  • @user-cu4dp9jr5j

    @user-cu4dp9jr5j

    7 ай бұрын

    @@MykolaHerkaliuk Точно не знаю, чи батько ту місцевість мав на увазі, але, порившись у Вікіпедії, знайшла деяку інформацію. Знаю, що він ходив «на Качатник по воду». Тепер розумію, що польова криниця - це, швидше за все, те ж саме місце. А Качатник - тепер назва ставка. uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%88%D0%BD%D1%8F_(%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B0_%D0%9F%D1%96%D0%B2%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D0%91%D1%83%D0%B3%D1%83)

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    Дякую!

  • @Urbanvinn
    @Urbanvinn8 ай бұрын

    Ще додам місцину ВМЗЗ. Однойменна зупинка на Зулінського, не знаю, чи називається так само досі, але раніше точно. Промзона, 5-поверховий гуртожиток і дві 9-поверхівки, вихід до лісу. За багато років життя на Київській, саме під такою назвою той райончик був всім відомий. А про Київську додам, що часто доводилось чути як Дальнє Замостя... На мапах ще першої половини 20 століття взагалі край між Гонти і нинішнім водоканалом вказувався як П'ятничани, або Слобода П'ятничанська. Там справді давня забудова і де-не-де ще позалишались старі глиняні хатки, це вже з 70-х район почав змінюватися. З самим селом П'ятничани Слобідка з'єднувалась дерев'яним мостом. Цікаво, що й донині виборчий округ П'ятничан і цього району один.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    8 ай бұрын

    Дякую за доповнення! Я пам'ятаю як люди наливали ВПЗ Дальнім Замлстям))

  • @TheUndead404
    @TheUndead4047 ай бұрын

    Я поки що вважаю, що Квадрат - то чотири будинки, що стоять квадратом, перериваючи вулицю Жуковського

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    Там багато різних квадратів можна знайти)

  • @TheUndead404

    @TheUndead404

    7 ай бұрын

    @@MykolaHerkaliuk так, але я то чув від людей, які там жили Хоч уже й не зможу пригадати, хто то був і як звали

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    В тому й проблема, що це все дуже умовно. Від місцевих з Київської про Квадрат я вже чув три чи чотири версії. Але добре хоч, що всі вони приблизно в одному районі)

  • @ttoha1
    @ttoha16 ай бұрын

    Соборна років 15 тому дуже затишною була, коли трафік там обмежували. Особливо коли її чи центральний міст реконструювали. Це зараз вона шмат окружної..

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    6 ай бұрын

    Забагато автомобілів, нічого не зробиш. Як мінімум поки що. На якісні та ефективні зміни потрібен час і дуже багато роботи.

  • @ttoha1

    @ttoha1

    6 ай бұрын

    @@MykolaHerkaliuk Поки що Вінниця стане затишною, щойно платити за паркування в межах міста будуть власники авто, а не місто в цілому

  • @Golf77768
    @Golf777685 ай бұрын

    Акваріум, так як там дуже довгий час було кафе акваріум на перехресті Стеценка і пеншою перпендикулярною вулицею в сторону Коцюбинського

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    5 ай бұрын

    Винниченка чи колишня Ширшова?

  • @Golf77768

    @Golf77768

    5 ай бұрын

    @@MykolaHerkaliuk Ширшова, до речі не почув про верхню та нижню славянку, тяжилів, єрусалимку(навіть у вікіпедії є)

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    5 ай бұрын

    @@Golf77768 то ж ці місцевості не виникли в радянський період) Відео присвячене тільки тим, які виникли у проміжку 1921-1991. Про інші ще будуть відео, про деякі вже є)

  • @use_r007
    @use_r0078 ай бұрын

    Мадридом могли назвати через м'ясокомбінат. Мадрид, Іспанія, корида, тореадори колять биків 😂

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    8 ай бұрын

    Гмм, щось у цьому є :)

  • @user-zf8mf6xk4b
    @user-zf8mf6xk4b5 ай бұрын

    Одна баба говорила?

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    5 ай бұрын

    Яка баба?

  • @user-vz1ex3hl9v
    @user-vz1ex3hl9v7 ай бұрын

    Париж - ще одна версія (бабуся розповідала). У Другій Світовій Війні на боці СРСР воювала французька пілотажна група винижувачів "Нормандія - Неман", а от аеродромні техніки вже були наші. Й по завершенню війни, техніки цю площу обізвали Парижем церез місцевих єврєїв - бо їх картавість нагадувала картавість французів, коли ті намагалися спілкуватися російсько. Лондон - там де рексторан "Поділля" - був ресторан "Лондон", крім того - готель "Савой" був скопійований з одного з готелів Лондона. Квадрат - на мапі трошки південніше й ближче до річки. Царина - район 19ї школи. Тут все просто: найвища точка у Вінниці над рівнем моря. Зараз майже не використовують, так як через міську забудову не видно. Трійка - район 3-ї лікарні, так як довгий час інших орєнтирів там не було. П"ятихатки. Старе місто, 3й пров. Глінки. П"ятиповерхові панельні будинки виділяються з поміж приватного сектору. Селище/Поселок - місцевість між Залізничним Вокзалом і вул М. Шимка ((колишня кирли-мирли). Назву отримало завдяки другому військовому містечку. Тобто: Городок - багатоповерхові будинки й планова забудова, Поселок - стихійна забудова й приватний сектор.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    Але ж Царина це нинішня площа Царина (колишня площа 8 березня). Там навіть збереглася та трикутна форма про яку пишуть сучасники початку минулого століття. І в уяві деяких людей (і навіть міської влади) Царина поширилась далі на південь до 3-ої лікарні й аж до педколеджу. Хлча, звісно, це все умовно.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    Про це так зване Селище чув, що то було поселення залізничників, але поки не знаходив надійної інформації на цю тему.

  • @MykolaHerkaliuk

    @MykolaHerkaliuk

    7 ай бұрын

    Про Париж цікаво, плюс одна міська легенда)

Келесі