No video

UZIOM FUNDAMENTOWY - BŁĘDY WYKONAWCZE: PORADNIK INWESTORA

Film omawia najczęściej spotykane błędy występujące podczas wykonywania uziomu fundamentowego. Jest też część praktyczna pokazująca czego warte jest stosowanie drutu wiązałkowego do łączenia ze sobą poszczególnych elementów uziomu fundamentowego.
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @jacekh07elektryk

Пікірлер: 98

  • @maciejlelewski2360
    @maciejlelewski23603 жыл бұрын

    Świetnie omówiony temat w sposób prosty , merytoryczny , przykłady bardzo konstruktywne. Serdecznie pozdrawiam - LTK Elektryk.

  • @michadanielw9936
    @michadanielw99363 жыл бұрын

    Witam Panie Jacku. Nagranie super. Niezłym pomysłem mogło by być potraktowanie niektórych połączeń typu drut wiązałkowy wymuszalnikiem prądowym lub nawet spawarką inwertorową, a to przecież i tak nie byłyby prądy jakie mogą się przytrafić. Pamiętam testy prostownika rozruchowego po naprawie używając akumulatorów 4V/450Ah - jako łączników użyłem drutu wiązałkowego 2mm - przy ok 60A pięknie i jasno świecił co tylko pokazało, że to był głupi pomysł z tym drutem.

  • @Luksiuelektryk
    @Luksiuelektryk3 жыл бұрын

    Dziękuję Jacku! Jest co udostępniać! Pozdrawiam:)

  • @pawepawciu4305

    @pawepawciu4305

    7 ай бұрын

    Proszę mi powiedzieć w takim razie jak wykonać uziemienie fundamentowe jeżeli fundament że zbrojeniem jest odizolowany od ziemi jedna warstwa foli budowlanej pod wylewki, a pod nią jest grunt "glina,ziemia piasek" ? Nikt nie przewidział chudej wylewki betonu.?

  • @rafirafal
    @rafirafal3 жыл бұрын

    Fajny film. Rozumiem o co w tym chodzi. Sporo pracy przy takim uziemieniu, ale jepiej zrobic raz dobrze niz poprawiac.

  • @danielnowakowski601
    @danielnowakowski6013 жыл бұрын

    Jacku z pełnym szacunkiem wobec Twojej wiedzy proponuje pokazywać wszystko na budowie . Nie na stole i w książce. Wiedza jest potrzebna Ale najlepiej wchodzi przez praktyki

  • @fenix888reinkarnacja4
    @fenix888reinkarnacja43 жыл бұрын

    Konkret Jacku Konkret 🙋‍♀️

  • @petterkrol4103
    @petterkrol4103 Жыл бұрын

    Witam Jacku,dzisiaj zawitał do mnie elektryk i powiedział że instalację odgromową muszę mieć osobno(otokowy) a nie razem z uziomem rozdzielni w domu , mam uziom fundamentowy według Twoich zaleceń

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    Жыл бұрын

    Jak chce mieć przeskoki iskrowe to niech sobie sam tak zrobi. A elektrykowi raczyłbym poczytać co to jest ekwipotencjalizacja i o co w tym biega zanim zacznie głupoty wygadywać

  • @luk3088
    @luk30883 жыл бұрын

    bardzo fajna dynamika, dobrze się teraz to ogląda

  • @tcpipdotcom
    @tcpipdotcom3 жыл бұрын

    Jacku, super materiał, dzięki! Widzę tylko problem w jednym miejscu: pokazana wersja 1 wykonania. Raczej nie prowadzi się chyba pionowej bednarki przez izolację tylko wychodzi z "chudziaka" na zewnątrz bryły fundamentów - czy też do wewnątrz jeśli mowa o GSU. Wtedy przymocowanie do zbrojenia może być problemem, bo chudziak jest szerszy niż sama ława. Oczywiście można użyć długich zacisków, co kto woli : ). Tak czy siak, super! :)

  • @user-nq9xg4kq8y
    @user-nq9xg4kq8y6 ай бұрын

    PYTANIE OD BABY: W zw. z kwestią wodoszczelnego betonu: czy to dotyczy tylko ław czy też ścian? rozumiem, że ława powinna być z niewodoszczelnego, wtedy spodem oraz bokami ma kontakt z wilgotnym/mokrym gruntem. Co ma do tego wodoszczelność ściany, czy też jej ocieplenie styropianem? przecież - jeśli cokolwiek rozumiem bo prąd to dla mnie czarna magia - prąd z GSU idzie po bednarce z rozdzielni do bednarki w ławie i zbrojeniu i tam jest wilgoć "łącząca" z gruntem. Jaka jest wobec tego rola samej ściany fundamentowej?

  • @okruszek1982
    @okruszek1982 Жыл бұрын

    Mam zrobiony uziom fundamentowy bednarką ocynkowaną, wyprowadzenia do zwodów i do GSU również bednarką ocynkowaną. Czy da się to jakoś uratować? Może zabezpieczyć te zwody wychodzące z fundamentu jakimś środkiem, aby nie zardzewiały? (dom na etapie wybudowanych fundamentów)

  • @avatardarkking666
    @avatardarkking6663 жыл бұрын

    No i fajnie Szczecin i okolice - szukam wykonawcy - i wszyscy chcą ocynk wsadzać w beton :) a za usługę biorą tyle, że głowa mnie boli P:D

  • @Konrad016pl

    @Konrad016pl

    3 жыл бұрын

    Sam juz nie wiem jak ta bednarka z tym betonem ma odprowadzaj ladunek . Beton jak wyschnie to tez moze byc izolatorem

  • @arorac1
    @arorac1 Жыл бұрын

    Super!!!

  • @rafasitnik2113
    @rafasitnik21133 жыл бұрын

    P. Jacku jak nie łącze egzotermiczne a zwykłymi zaciskami i wszystko jest w ocynku to czy mogę jakoś zabezpieczyć mimo wszystko to połączenie aby styk był lepszy? Dać jakas pastę między bednarke a zacisk? Zacisk jest w ziemi i na pewno będzie on narażony na wilgoć szeroko pojętą i danie odpowiedniej pasty wyeliminowało by owy problem z wodą, tylko jaki to środek? Bo co mi po tym jak położę 15m bednarki na głębokości 1.5m. I na obu końcach dam szpilki po 3m, jak zaciski po pewnym czasie stracą prawidłowy styk? Ktoś powie skręcić i zalać żywica, potem zakopać. Ale być może jest coś jeszcze co można zrobić? Bo nie chce tego odkopywać za kilka lat po to aby wydać kolejne pieniądze na nowy uziom. Pozdrawiam

  • @avatardarkking666
    @avatardarkking6663 жыл бұрын

    dobra to jak zrobić dobry uziom do płyty fundamentowej i jak to wprowadzić do budynku ? Czy pod budynkiem dać część ?

  • @Pawel_S.
    @Pawel_S.3 жыл бұрын

    Widać że człowiek wie co mówi.

  • @ukaszk4909
    @ukaszk4909 Жыл бұрын

    Jeśli będę spawał bednarkę stalowa z prętami fi 12 i to będzie zalane betonem wodoszczelnym na płycie fundamentowej odizolowanej folią czy jest sens to wygoleniem robić czy lepiej zrobić otokowo bo się pogubiłem

  • @sasas6216
    @sasas62163 жыл бұрын

    Niedawno widziałem przewód uziemiający fotowoltaikę poprowadzony z dachu do szpilki(osobny uziom wykonany przez instalatorów fotowoltaiki) wewnątrz rynny spustowej. Pewnie to nie jest wzorcowe ale robili w imieniu dużej firmy i jakieś normy to chyba spełnia??. W związku z tym mam pytanie czy wobec potencjalnego montażu takiej instalacji nie powinno się na etapie budowy poprowadzić uziomu n.p. do stopy kominowej by dodatkowym kanałem zapewnić pewne połącznie z panelami na dachu?. A jeżeli nie to którędy taki przewód(bednarkę?) poprowadzić by później nie robić takiej "partyzantki" a estetyka elewacji nie ucierpiała?. Pozdrawiam.

  • @pawepawciu4305
    @pawepawciu43057 ай бұрын

    Proszę mi powiedzieć w takim razie jak wykonać uziemienie fundamentowe jeżeli fundament że zbrojeniem jest odizolowany od ziemi jedna warstwa foli budowlanej pod wylewki, a pod nią jest grunt "glina,ziemia piasek" ? Nikt nie przewidział chudej wylewki betonu.?

  • @danielkozuchowski9713
    @danielkozuchowski97132 жыл бұрын

    Dzień dobry, mam pytanie jeżeli w domu są ściany lane z betonu ( dom z piwnicą) , gdzie ławy fundamentowe są połączone zbrojeniem z zbrojeniem ścian piwnicy , można wykonać uziom fundamentowy czy należy wykonać uziom otokowy? W piwnicy są pomieszczenia gospodarcze. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • @The4BaBy
    @The4BaBy3 жыл бұрын

    OK, Załóżmy robimy uziom z dodatkowej bednarki współtowarzyszącej prętowi w zbrojeniu ławy fundamentowej, samą bednarkę spawamy na połączeniach na te 20cm. To czy w tej chwili może powstać problem iskrzenia i rozsadzania ław, jesli ta bednarka jest połączona z drutem zbrojenia za pomocą wiązałki albo spawana z tym drutem punktowo??

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    Wtedy nie bo mamy pospawany uziom fundamentowy a prąd płynie tam gdzie najłatwiej.

  • @tomaszstaniszewski256
    @tomaszstaniszewski2563 жыл бұрын

    Zapewne cenna wiedza, ale jako inwestor malo z tego rozumiem :/ Przydalo by sie bardziej "łopatologiczne" tłumaczenie i np. podanie przykładow. Nie każdy wie, co to jest np. uziom parafundamentowy, albo czy udokumentowane na filmke wskazanie miernika daje lepszy czy gorszy wynik.

  • @ahimsa1979
    @ahimsa19793 жыл бұрын

    Ciesze sie,ze trafilem na ten filmik, ale mam pytanie - kolezanka na działce ma ceglany "domek" , taka bardziej szopa gdzie sa narzedzia drabina i inne metalowe przedmioty . Wielkość 2x2x2 m + piwniczka 1,5m h . Dach wykonany z plyt osb na to blacha i na to papa. Jak to uziemic bo ostatnio byla taka burza ze 7 osob stalo w srodku z panika w oczach, bo walilo bardzo blisko ( moze nawet 10m bo raz tak j...ło, ze blysk i huk w tym samym momencie . Dzieki, pozdrawiam :)

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca19783 жыл бұрын

    Mi się nie tylko wydaje, ale jestem pewien, po praktycznych i smutnych doświadczeniach, że podstawą poprawności działania każdej instalacji elektrycznej, czy innego obwodu, korzystającego z prawideł przepływu energii elektrycznej, polega na wykonywaniu trwałych i pewnych połączeń. A jak z tym jest w praktyce, to pewnie wielu wie, ze mną włącznie. Generalnie, jak sam sobie nie zrobisz dobrego połączenia, to wcześniej czy później będą z tego kłopociki.

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowskiАй бұрын

    Robiąc bednarkę w ławie ze stali czarnej wyjście do GSW i ogromu ma być ze stali miedziowanej lub nierdzewnej połączone np. zaciskami? Dobrze rozumiem?

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    Ай бұрын

    dobrze

  • @jacekbromski1260
    @jacekbromski1260 Жыл бұрын

    Panie Jacku, być może wyważam otwarte drzwi, ale proszę Pana o opinię na temat: pod płytą fundamentową 200m2 chudziaka wyrównawczego na gruncie piaskowym, w którym zatopione jest ok 80 mb bednarek ułożonych w dwie pętle, złączone spawaniem na półmetrowy zakład. tak sobie wymyśliłem...

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    Жыл бұрын

    proszę o podesłanie rysunków na mail wtedy mogę coś więcej powiedzieć. jaclaw887@gmail.com

  • @arturprzychodzen3705
    @arturprzychodzen37052 жыл бұрын

    Witam film ciekawy . Man pytanie przy łączeniu benarki czarnej z która będzie zatopiona w fundamencie i bednarki z nierdzewki która będzie wychodzić na Zewn trzeba stosować specjalne złącza krzyżowe? Jeżeli tak to jakie?

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    2 жыл бұрын

    są specjalne łącznik do bednarek albo można pospawać czy zgrzać egzotermicznie.

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca19783 жыл бұрын

    Szkoda, ze Jacek nic nie wspomnial o roznych metodach poprawiania sprawnosci uziemienia, zwlaszcza, gdy rezystywnosc gruntu jest wysoka (piasek, podloze skaliste, itd..). Wymacałem niedawno coś takiego, jak na przyklad uziemienie elektrolityczne, ale na forum zagranicznym. U nas nikt o tym nie slyszal nawet.

  • @mariuszsatlawa5399
    @mariuszsatlawa53992 жыл бұрын

    Witam dzięki za film , mam pytanie czy folia pod ława będzie miała jakiś wpływ na odprowadzenie wyładowań?ława bezpośrednio w ziemi bez warstwy chudego betonu.

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    2 жыл бұрын

    Zawsze jakieś znaczenie ma

  • @danielnowakowski601
    @danielnowakowski6013 жыл бұрын

    Czy dom drewniany bez fundamentów może mieć instalację elektryczną? To żart. Może mieć tylko właśnie pokazują więcej praktyki wizualnej

  • @annakrzys10
    @annakrzys103 жыл бұрын

    Jeszcze połączenie skręcone śrubami nie było testu.

  • @rafasitnik2113

    @rafasitnik2113

    3 жыл бұрын

    Dokładnie, niestety temat pokazany z grubsza.

  • @michalk6082
    @michalk60823 жыл бұрын

    Witam Panie Jacku. W projekcie mam płyte fundemantowa. Za nami 70cm ubitego piasku, chodziak 10cm, folia hydroizolacyjna. . . Teraz będzie główne zbrojenie i beton wodoodporny. Czy można zrobić uziemienie fundamentowe? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    Proszę o kontakt mailowy jaclaw887@gmail.com

  • @arieldabek2627
    @arieldabek26273 жыл бұрын

    Czyli robiąc uziom fundamentowy Bednarka ocynkowa tonod razu robić wyprowadzenie do listwy wyrównawczej??Dobrze zrozumiałem? Pozdrawiam

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    Tak

  • @Siedliskowy
    @Siedliskowy3 жыл бұрын

    Jacku ,jakiego typu wykonać uziom w stodole,która będzie zaadoptowana na warsztat ? Nigdy wcześniej nie było w budynku instalacji elektrycznej ...drugie pytanie : Będę musiał pociągnąć przewód główny z domu do stodoły ,który będzie poprowadzony pod ziemią ...Czy wystarczy przewód 5x4 kwadrat ? Urządzenia jakie będą w przyszłości zasilane to : migomat (400V),wiertarka(400V) ..kiedyś tokarka

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    5x4 za mało. Najpierw pomiar IPZ na zasilaniu. Uziom otokowy lub szpilkowy lub plaski

  • @Siedliskowy

    @Siedliskowy

    3 жыл бұрын

    @@JacekH07elektryk dzięki

  • @PiotrKasprowiak
    @PiotrKasprowiak3 жыл бұрын

    Jakie są minimalne wymiary bednarki? Czy połączenia bednarki wykonane za pomocą spawania muszą być jakoś zabezpieczone? Czy jest określona jakaś minimalna długość spawania/styku bednarki w fundamencie z bednarka na wyprowadzenia z fundamentu??

  • @MrOprawca1978

    @MrOprawca1978

    3 жыл бұрын

    Na to wszystko są "normy". Wystarczy je znaleźć, tam wszystko jest napisane.

  • @vaakdemandante8772

    @vaakdemandante8772

    19 күн бұрын

    zależy z jakiego materiału jest bednarka - inne wymagania są dla miedzi, inne dla stali nierdzewnej, a jeszcze inne dla bednarki powlekanej dodatkowymi warstwami - jest film na tym kanale, w którym podane są wszystkie te wymiary wg norm

  • @arturs3759
    @arturs37592 жыл бұрын

    Witam, mam pytanie o pierwszy sposób wykonania bednarki, a mianowicie daje bednarkę w chudziaku po obwodzie i wypuszczam ją do góry-co się stanie jeśli nie pospawam bednarki ze zbrojeniem fundamentowym?

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    2 жыл бұрын

    nic się nie stanie. Bednarkę łączymy ze zbrojeniem drutem lub przy użyciu zacisków. Chodzi o wyrównanie potencjałów. Inaczej sprawa ma się kiedy zbrojenie by było wykorzystywane jako uziom fundamentowy naturalny

  • @arturs3759

    @arturs3759

    2 жыл бұрын

    @@JacekH07elektryk dzieki, mam kolejne pytanie czy wystarczy wypuscic bednarke w dwoch rogach (odgromienie) domu po przekatnych czy koniecznie jest w czterech badz wiecej?

  • @piotrbabanczyk1719
    @piotrbabanczyk17193 жыл бұрын

    Jacku jeżeli mam uziom otokowy (nie fundamentów) że stali ocynkowanej to podejście do GSW muszę zrobić ze stali nierdzewnej skoro to przechodzi przez ścianę czy jest jakaś opcja żeby było to również z ocynku.

  • @michadanielw9936

    @michadanielw9936

    3 жыл бұрын

    Nie jestem Jackiem ale - można, tj trzeba zabezpieczyć się przed stworzeniem wypominanego punktu potrójnego - zabezpieczyć bednarkę ok 0,5 metra nad i pod powierzchnią gruntu w sposób szczelny - mogła by to być rurka termokurczliwa z klejem, masa bitumiczna, pomalowanie lakierem, tylko warto wziąć pod uwagę wytrzymałość mechaniczną zabezpieczenia.

  • @piotrbabanczyk1719

    @piotrbabanczyk1719

    3 жыл бұрын

    Dzięki 😊

  • @Andrzej_Tomaszewski
    @Andrzej_Tomaszewski3 жыл бұрын

    Panie Jacku, a co z rezystancją połączeń pomiędzy obiektem badań a zaciskami miernika? Przy tak małych rezystancjach ma to bardzo duże znaczenie. Ponadto podczas testowego "pogarszania" jakości styku bednarka-drut zbrojeniowy, zaciski miernika zostały poruszone i ta rezystancja z pewnością uległa zmianie. Natomiast sama idea testu jest OK i może uświadomi inwestorów o powadze sytuacji. Pozdrawiam!

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    Było oczyszczone dokładnie w tym miejscu by tam nic nie było.

  • @PiotrKasprowiak
    @PiotrKasprowiak3 жыл бұрын

    Skąd wiadomo gdzie zrobić wyprowadzenia dla instalacji odgromowej, gdy mamy do czynienia z domem w kształcie litery T?

  • @MrOprawca1978

    @MrOprawca1978

    3 жыл бұрын

    Na każdym z rogów tego budynku, czyli w w co najmniej sześciu miejscach? Plus może w połowie każdego z odcinków budynku, czyli 9 miejscach?

  • @bezwosku
    @bezwosku3 жыл бұрын

    Jacku! pytanie co do końcówki filmu, z czego wynika konieczność spawania prawidłowo wykonanego uziomu sztucznego np. z czarnej bednarki do zbrojenia fundamentu/ławy ? rozumie jakieś związanie drutem, żeby podczas zalewanie nie doszło do przesunięcia ale spawanie znów na odcinku 5cm ?

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    Wymogi norm.

  • @bezwosku

    @bezwosku

    3 жыл бұрын

    @@JacekH07elektryk uziom sztuczny robi się często żeby uniknąć spawania zbrojenia (osłabianie, nie zgodne ze sztuką budowlaną- uziom naturalny) - a tu dalej trzeba spawać, głowa mała

  • @MrOprawca1978

    @MrOprawca1978

    3 жыл бұрын

    @@bezwosku Nie spawasz zbrojenia na całej długości, tylko w punktach, by zapewnić dobre połączenie galwaniczne elementów. Takie spawy nic zbrojeniu nie zaszkodzą, ani nie naruszą zasad konstrukcji zbrojeń. Chodzi o to, by dać dobrą drogę ładunkowi wyładowania.

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl3 жыл бұрын

    Czy uziemienie fundamentowe jest duzo lepsze niż otokowe ?

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    Dużo lepsze

  • @danielnowakowski601
    @danielnowakowski6013 жыл бұрын

    To jest rzekomo ruch tylko elektronów przeskakujacych po atomach..

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik3 жыл бұрын

    Sporo jest tego czego czlowiek nie wie a niby to zwykły prąd:/

  • @fatsoPL86
    @fatsoPL863 жыл бұрын

    Jacku czy wąs od szyny wyrównawczej może być prowadzony od zewnątrz a potem przez mur do środka ?

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    ku przestrodze.

  • @MrOprawca1978

    @MrOprawca1978

    3 жыл бұрын

    Nie łącz nigdy szyny uziemiającej z instalacją odgromową ponad poziomem gruntu, bo zafundujesz sobie w swoim przewodzie PE pewien odsetek energii wyładowania atmosferycznego.

  • @marcinkaczorowski9382
    @marcinkaczorowski93822 жыл бұрын

    Kierownik powiedzial ze by nie robic uziomu findamentowego bommoze rozsadzic lawe fubdamentowa prawda to? Kazal zrobic uziom otokowy ale mi to sie nie widzi bo bedzie robione odwodnienie opaskowe domu wiec bedsie tam slucho...

  • @vaakdemandante8772

    @vaakdemandante8772

    19 күн бұрын

    jak źle wykonają uziemienie w fundamencie, to może rozsadzić, więc wolą nie robić, bo można wtedy fundament zrobić byle jak i styknie - proste. Uziom otokowy może być nawet jak jest sucho, wszystko zależy od wyniku pomiarów - wtedy najwyżej uzupełnia się go uziomem pionowym ze szpilek wbijanych w grunt. Ogólnie kierownicy budów mało się znają, mówią i robią tak, żeby się nie narobić. Twój przykład to potwierdza.

  • @arturkopotek4029
    @arturkopotek40292 жыл бұрын

    Podane w filmie zalecenia odnośnie łączenia bednarek niby są sensowne, ale wykonane pomiary nijak tego nie potwierdzają - a przynajmniej mnie nie przekonały. Wręcz przeciwnie - można powiedzieć, że obalają nawet pewien mit. Załóżmy, że mamy uziom o rezystancji 2 Ohm. Teraz załóżmy, że wykonano "kiepskie" połączenie bednarek - tzn. użyto drutu, który się dodatkowo poluzował. Rezystancja połączenia wynosi 1 mOhm, więc rezystancja naszego uziomu rośnie do 2,001 Ohm. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że różnica na poziomie 0.0005% to żadna różnica, podczas gdy zmieniające się warunki pogodowe (susza/deszcz) mogą nam tę rezystancję zmieniać o ±20%.

  • @andrzejsason9612
    @andrzejsason96123 жыл бұрын

    Czy można poprawić jakość dzwięku

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    można w nadchodzącym tygodniu kolejna osłona poprawy dźwięku.

  • @bartomiejocetek7970
    @bartomiejocetek79703 жыл бұрын

    Nie przekonują mnie Jacek Twoje pomiary w tym przypadku, mają się nijak do warunków faktycznych. Zmierzyłeś rezystancje prętów złączonych drutem wiązałkowym na zewnątrz a przecież te druty są w zbrojeniu zalane betonem. Jak się przewodność betonu a jak powietrza, i które z tych mediów jest przewodnikiem a które izolatorem nie muszę chyba pisać.

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    3 жыл бұрын

    Tu jest pokazane co jest przy słabym styku a pęcherz powietrzny też może powstac

  • @tbajor85
    @tbajor859 ай бұрын

    Raczej by te łączenia z drutu wiązałkowego nie pękły i wiadomo takich połączeń było by co najmniej kilka... Jaka jest rezystancja betonu?... A nie lepiej zrobić uziemienia z przewodu/drutu izolowanego? Moim zdaniem uziemienie fundamentowe to wynik lenistwa który ewoluował. Robi się te pomiary nie długo po robotach budowlanych, beton w gruncie jeszcze trzyma wilgoć, a co po kilku latach kiedy się bardziej wyschnie i się unormuje? Robił Pan pomiary po kilku latach pomiar uziomu tylko fundamentowego?

  • @19janosik
    @19janosik3 жыл бұрын

    👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀

  • @danielnowakowski601
    @danielnowakowski6013 жыл бұрын

    Czy ktoś zbadał gdzie odchodzi tysiące Amper zeslizgujac się pod odgromowce?

  • @MrOprawca1978

    @MrOprawca1978

    3 жыл бұрын

    Jak, gdzie? Do ziemi. W chmurach gromadzi się jeden ładunek, ziemia ma przeciwny, wszystko poprzez tarcie cząstek wody z chmur o powietrze, więc przy sprzyjających warunkach, dochodzi do skokowego wyrównania potencjałów, którego wartości są bardzo ciekawe, napięcie do 30 MV a prąd do 250 kA, choć pewnie są i silniejsze wyładowania. Zatem impuls mocy jest niezły, bo do 7,5 000 000 000 000, czyli 7,5 GW. Jest się nad czym zastanawiać. I warto wykonywać instalacje odgromowe na prawdę porządnie, na każdym odcinku, bo taka energia, gdy będzie miała przejście galwaniczne o nieco złej jakości, część tej energii uwolni w miejscach, gdzie połączenia są słabe, i czasami jest to spektakularne, bo potrafi rozsadzić ścianę, rozłupać mur, czy rozsadzić żelbetowy fundament, a lity pręt końcówki odgromowej potrafi po takim wyładowaniu zniknąć w dużej części, pomijając fakt, że przede wszystkim pożar może wywołać takie zjawisko. Swego czasu Ruscy i Czesi bawili się nawet, próbując łapać energię wyładowań atmosferycznych, używając różnych sposobów na zmagazynowanie choć części tej energii, z tymże Czechom owe akumulatory (super-kondensatory) raczyły wybuchać, a Ruskom w swej instalacji najwyższych napięć, którą zbudowali sobie na Syberii, po udanej próbie złapania wyładowania, raczył przepaść personel tej stacji doświadczalnej i po dziś dzień, nie wiadomo, gdzie są, niektóre teorie mówią, że nastąpiło zjawisko podobne do eksperymentu Filadelfia, przeprowadzonego przez Amerykanów w 1943 roku, gdy zaczęli przejmować (nielegalnie, oczywiście) archiwa Nikola Tesli. Z tymże Amerykanom materię nieżywą wymieszało z żywą na USS Eldfidge, na którym założyli stosowną instalację i wysłali ten okręt w rejon burzowy, a Ruskom ich epokowi naukowcy po prostu zniknęli. I jedni i drudzy przestali się w to bawić, bo się po prostu przestraszyli efektów. Ale jest się nad czym zastanawiać.

  • @bezwosku

    @bezwosku

    3 жыл бұрын

    @@MrOprawca1978 Witam, trafiłem przypadkiem na Pana różne komentarze - wszystko bardzo przystępnie i rzeczowo jest opisywane. Prowadzi Pan jakiś fanpage albo coś innego z czego można by "podkraść" trochę Pana wiedzy/doświadczenia?:) Pozdrawiam Łukasz

  • @grzegorz6087

    @grzegorz6087

    3 жыл бұрын

    @@MrOprawca1978 masz jakieś linki do tego jak Rosja Czy USA łapały pioruny? Szukałem na szybko i nic nie znalazłem.

  • @lespaw71
    @lespaw713 жыл бұрын

    Zgrzewanie egzotermiczne... hehe. Proszę sprawdzić definicję słów "zgrzewanie" i "egzotermiczne". Jest to lutowanie twarde. Nie ma nic wspólnego ze zgrzewaniem. A reakcja spalania jest oczywiście egzotermiczna, jak każde spalanie.

  • @MrOprawca1978

    @MrOprawca1978

    3 жыл бұрын

    Czepiasz się bezsensownie.

  • @kamilfigatowski232
    @kamilfigatowski2323 жыл бұрын

    Z tym 20 cm spawania to chyba przesadzasz. W książkach piszą o 3 cm. Przekrój bednarki nie jest przecież większy.

  • @zbigniewpilipczuk8864
    @zbigniewpilipczuk88643 жыл бұрын

    Kur..., zaczynam oglądać i myślę czy mam wyciszony telefon? I wtem jeb.

  • @gumis982
    @gumis9823 жыл бұрын

    Najlepiej zrobić uziom szpilkowy i po kłopocie

  • @tcpipdotcom

    @tcpipdotcom

    3 жыл бұрын

    No pewnie, zwłaszcza przy ochronie odgromej w piaskowym gruncie :D

  • @MrOprawca1978

    @MrOprawca1978

    3 жыл бұрын

    Uziom szpilkowy to często i na uziom PE się nie nadaje, nie mówiąc już o instalacji odgromowej. Uziomy szpilkowe to nawet w przypadku radiostacji wojskowych źle pracowały i każdy, kto chciał wejść do aparatowni i chwytał za klamkę wozu, to zaraz leżał na ziemi oszołomiony.

  • @mondelas2000
    @mondelas20003 жыл бұрын

    Pierwszy ale początek bardzo głośno popracuj nad jednym poziomem glosu

  • @ryszardkedzierski2622
    @ryszardkedzierski26222 жыл бұрын

    głośniej......

  • @danielnowakowski601
    @danielnowakowski6013 жыл бұрын

    Kiedyś Bednarski około poszedł i był spoko. Teraz cuda na kiju. Jak dobry piorun pierdolnie to mocna różnica w wykonaniu nie zrobi różnicy

  • @karolinna880

    @karolinna880

    2 жыл бұрын

    Ahahhaa. Kiedyś to ludzie mieszkali w lepiankach, robili do wychodka. Może wrócisz do tamtych czasów, przecież tak dobrze było.

  • @januszpacawski3952
    @januszpacawski3952 Жыл бұрын

    Z kładzenia bednarki kiepska kasa. Ciężka praca a słabo płatna

  • @JacekH07elektryk

    @JacekH07elektryk

    Жыл бұрын

    To wiadomo. Ja teraz coraz więcej pracuję online.

  • @grzegorzchilkiewicz5652
    @grzegorzchilkiewicz56523 жыл бұрын

    ale Pan smuci ,zamiast konkretow to ble,ble.

Келесі