„Uwikłani w przeszłość. Patrzący w przyszłość” prof. Waldemar Łazuga i Robert Makłowicz

Spotkanie pt. „Uwikłani w przeszłość. Patrzący w przyszłość” z udziałem prof. Waldemara Łazugi i Roberta Makłowicza.
Podczas spotkania historyk prof. Waldemar Łazuga powiedział, że każdy z nas jest uwikłany swoją przeszłością, z kolei zdaniem dziennikarza kulinarnego Roberta Makłowicza: „Każdy naród żyje w pewnego rodzaju własnym imaginarium”.
Prof. Waldemar Łazuga odwoływał się do przykładów ze swojej najnowszej książki „Uwikłani w przeszłość”, dotyczącej wyobrażeń o przeszłości w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W swoim wystąpieniu prof. Waldemar Łazuga odnosząc się do trzech wymiarów czasu wyróżnił tytułową przeszłość. Jego zdaniem ciężko jest żyć w przyszłości, skoro jest nam ona nieznana, a teraźniejszości… nie ma, bo nawet każde słowo w chwili wypowiedzenia należy już do przeszłości. Dlatego to właśnie przeszłość ma tak ogromne znaczenie.
Nawiązując do głównego tematu wykładu Robert Makłowicz przyznał, że sam jest „niezwykle uwikłany w przeszłość”. Przytoczył wspomnienia z dzieciństwa, gdy babcia dzieliła się z nim swoimi wspomnieniami, a mieszkanie, wypełnione książkami, zdjęciami, meblami i gazetami z dwudziestolecia międzywojennego a nawet czy sprzed I Wojny Światowej, miało wyjątkowy klimat. Dziennikarz dodał, że ma w sobie geny polskich Ormian, którzy „wiecznie się gdzieś tułali”, tak więc nie mógłby nie interesować się historią Galicji.
-----------------------------
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Cykl wykładów powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta WSIiZ i realizowany jest od 2016 roku we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem autorytetów świata nauki. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna.
Współorganizatorem cyklu był Tygodnik Powszechny
www.wsiz.edu.pl
* * *
✅ SUBSKRYBUJ bit.ly/SubskrybujWSIiZ
🎧 PODCASTY 👉 open.spotify.com/show/0bGEMxE...
🌏 WWW wsiz.edu.pl/
📷 INSTAGRAM / wsiiz_rzeszow
👍 FACEBOOK / wsiizwrzeszowie

Пікірлер: 5

  • @user-si8gl1kq7l
    @user-si8gl1kq7l12 күн бұрын

    To żart jestem Polakiem i szanuje elokwencje Roberta Makłowicza

  • @user-si8gl1kq7l
    @user-si8gl1kq7l12 күн бұрын

    Panie Robercie daj pan spokój

  • @user-si8gl1kq7l
    @user-si8gl1kq7l12 күн бұрын

    Przyjaźnie się kolega, mieszkam w Czechach chodzimy na piwo

  • @user-si8gl1kq7l
    @user-si8gl1kq7l12 күн бұрын

    Andrychów

  • @user-si8gl1kq7l
    @user-si8gl1kq7l12 күн бұрын

    Skrzywdził pana system

Келесі