UWAGA! FILM DLA CIERPLIWYCH:) Kupiłem dużo mediów malarskich żebyś TY nie musiał/musiała

Witam wszystkich miłośników malarstwa. Zazwyczaj opisując film używam słów "w tym krótkim filmiku...". Jednak tym razem filmik nie jest krótki. Tworząc film miałem nadzieję, że rozwieję Wasze wątpliwości, zaprezentuję różne media, a każdy sam zdecyduje jakie wybierze w swojej twórczości. Zostaw komentarz, śmiało pytaj. Mile widziana łapka w górę:)
/ artystadaltonista
/ artysta.daltonista Grupa na FB:
groups/grupa... Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @artysta.daltonista

Пікірлер: 51

  • @2711darkus
    @2711darkus2 жыл бұрын

    Jak narazie to jedyny kanał, gdzie facet tłumaczy konkretnie.

  • @anitabula578
    @anitabula57811 ай бұрын

    Dziękuję 👍

  • @czuplak
    @czuplak2 жыл бұрын

    Takiej różnorodności opisywanych mediów nie było jeszcze na żadnym filmie. Wielkie dzięki.

  • @K2M_
    @K2M_3 жыл бұрын

    Super film, moze moglbys zrobic film o pastelach? Ich typy i techniki bardzo by pomogly

  • @Arlet5a
    @Arlet5a4 ай бұрын

    SUUUPER DZIĘKI! NAJLEPSZY 👍👍👍👍❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹

  • @sunleostudio7969
    @sunleostudio79693 жыл бұрын

    "KRÓTKI spontaniczny filmik." Napewno zobaczę tylko znajdę spokojną godzinkę. :)

  • @arturodron5075
    @arturodron50753 жыл бұрын

    WOW! Świetna robota.

  • @marlenap5069
    @marlenap50693 жыл бұрын

    Na to czekałam ♥️

  • @malyalebyk
    @malyalebyk3 жыл бұрын

    Świetny materiał!

  • @kacperjurczenia8530
    @kacperjurczenia85303 жыл бұрын

    Wow!!! Zabieram się za oglądanie :)

  • @edwood9321
    @edwood93212 жыл бұрын

    Super film! dzięki za świetny przegląd

  • @juliaustinovich3780
    @juliaustinovich37803 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo ☺️ super film!

  • @meistermarecki2966
    @meistermarecki29663 жыл бұрын

    Łapa leć już za samo poświęcenie dla nas i za twój włożony w ten film czas

  • @sunleostudio7969
    @sunleostudio79693 жыл бұрын

    Obejrzałem do końca. Dużo informacji :)

  • @magorzatasikora6775
    @magorzatasikora67753 жыл бұрын

    Świetne porównanie ! dziękuję, tego właśnie potrzebowałam

  • @ClubRockInk
    @ClubRockInk3 жыл бұрын

    Zdecydowanie film na plus i to ogromny bo wiedza w pigułce przekazana w sposób klarowny i nie męczący to czyste złoto. Ja osobiście mógłbym słuchać i 3 godziny. Jeśli mogę zasugerowac to chętnie zobaczyłbym więcej i tak samo długo, nawet luźne spostrzeżenia podczas samego malowania. Wiem że krótkie chwytliwe filmiki są klikalne i bardziej przystępne ale ja osobiscie zaglądam do Ciebie po wiedzę oraz miła atmosfere a nie żeby znaleść złoty środek na wszystko i leciec dalej. Bardzo dobra robota i sposób podania. Bede śledził z zaciekawieniem i niecierpliwoscią na następne materiały. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @TheStudioaerografu
    @TheStudioaerografu3 жыл бұрын

    szacunek dla Twojej pracy kolego ;) nie maluje olejami a i tak chętnie obejrzałem ;) pozdr

  • @ewamajewska6372
    @ewamajewska63723 жыл бұрын

    Super filmik.Dziekuję. P.s. terpentyna fajnie pachnie.

  • @AnnaMarczak1
    @AnnaMarczak13 жыл бұрын

    Bardzo pomocny film, dziękujemy! Osobiście interesują mnie jedynie media w stu procentach bezpieczne dla zdrowia i używałam dotychczas jedynie wspomnianego w filmie eco-medium, jednak ostatnio postawiłam na stosowanie samego oleju szafranowego. Co sądzisz o tym rozwiązaniu i czy masz może doświadczenie z olejem szafranowym? :)

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Da się używać w sumie tylko odrobiny oleju do większości technik np allaprima gdzie malujemy jedną warstwę. Do warstwowego malowania trochę trudniej jest samym olejem malować, bo kolejne warstwy trochę mogą trudniej przylegać do śliskiej powierzchni jaką tworzy sam wyschnięty olej. Teraz jest na rynku sporo mediów ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia. Ostatnio widziałem ciekawe produkty ekologiczne firmy Sennelier (linia ekologicznych mediów nazywa się Sennelier Green), są też produkty firmy Renesans, jest tez medium firmy Maimeri, można poczytać, kupić coś na próbę, bo laserunki na samym oleju trochę trudno byłoby robić (chyba że ostatnią warstwę, na którą już nic się nie nakłada). Z olejem szafranowym miałem mało do czynienia, ale schnie dość długo, tworzy solidną powłokę i jest mało żółknący. Dlatego często używa się go do produkcji białych farb.

  • @AnnaMarczak1

    @AnnaMarczak1

    3 жыл бұрын

    @@artysta.daltonista Bardzo dziękuję za odpowiedź! Będę jeszcze próbować z samym olejem, ale i te media sprawdzę, zwłaszcza nowa linia green Sennelier brzmi ciekawie :)

  • @MarysJanuszPazdzioch

    @MarysJanuszPazdzioch

    3 жыл бұрын

    Ja również kolejny obraz mam zamiar malować wyłącznie używając oleju- w moim przypadku lniany. Ostatnio malowałem wszystko przy pomocy Liquinu ale mam dość już tego zapachu a przede wszystkim odoru rozpuszczalników do mycia pędzli, które ciągle czyścilem żeby nie zaschly od tego medium. Sam zapach Liquinu jest w miarę ok ale co z pędzlami.

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Można wcale nie myć pędzli, po prostu na koniec malowania wytrzeć w szmatkę resztki farby i zamoczyć pędzle w oleju, może być lniany, a nawet nada się słonecznikowy. Odłożyć pędzle na płasko żeby leżały i później wystarczy wytrzeć olej i nadal malować. Oczywiście trzeba pilnować żeby nie zaschły pędzle, ale jak ma się ich kilka i maluje codziennie to jest to praktycznie niemożliwe. Ja tak robiłem 5 lat i ten sposób nigdy mnie nie zawiódł. Poza tym pędzle zamoczone tylko w oleju nie mają kontaktu z rozpuszczalnikami i dłużej się trzymają.

  • @MarysJanuszPazdzioch

    @MarysJanuszPazdzioch

    3 жыл бұрын

    @@artysta.daltonista Dziękuję za szybką odpowiedź:) Spróbuję i tego sposobu. Kolejny obraz planuję malować około tygodnia i zależałoby mi żeby był mokry każdego dnia. Kiedy skończę wolałbym nie czekać 2 miesiecy zanim wyschnie więc pozostaję mi tylko spryskać go sykatywą. Chyba poza Renesans i Maimieri nikt tego nie robi niestety? Nie żebym uważał że są słabe tylko tu gdzie mieszkam nie sprzedają ani jednego ani drugiego:(

  • @yukon4581
    @yukon45813 жыл бұрын

    Chciałbym zapytać, które farby olejne Pan by polecił. Sennelier rive gauche, Talens Van Gogh czy może Maimeri Classico. Maluję farbami Talensa, a z resztą nie miałem do czynienia, dlatego też nie wiem jakiej jakości są. Zostać przy Van Goghach czy może Maimeri/Sennelier są lepsze?

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Powiem tak. To zależy. Sennelier szybko schną. Ja używam często bieli tytanowej z tej serii. Jeśli chodzi o większość kolorów to zostałbym przy van Goghach, np brązy, błękity są w van Goghach super, ale jeśli chodzi o kolory kadmowe (żółcienie i czerwień kadmowa), to najkorzystniej kupić Maimeri Classico. Najbardziej wiadomo opłaca się kupić wielekie 200 ml tubki, wtedy za 200 ml kadmów płaci się około 49 zł, a gdyby kupić van Goghi prawdziwe kadmy kosztuje taka tuba z II serii ok 75 zł. Poza tym np. brązy van Goghów schną szybko. Do pejzaży np można kupić van Goghów małą tubkę prawdziwego błękitu kobaltowego, bo super jest do nieba i zawsze mało się go do tego nieba zużywa (a kobalt to też zawsze II, droższa seria).

  • @yukon4581

    @yukon4581

    3 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

  • @Smailik-kp6xi
    @Smailik-kp6xi3 жыл бұрын

    Witam, takie pytanko odnosnie czyszcenja pedzli. Bardziej nadaje się eco rozpuszczalnik renesans czy rozpuszczalnik roślinny renesans? Czy rozpuszcalnik roślinny kiedy sie go zostawi na pędzlu, to nie zastyga/ utlenia się? Chciał bym uniknąć czyszczenia pedzli mydłem i wodą gdyż nie należą do najtańszych, a zazwyczaj pędzle myte mydłem robiły się mopowate. Kiedyś płukałem pędzle w oleju lnianym, super sie to sprawdzało, a,e potem i tak trzeba było umyc pędzel mydłem. Szukam czegoś w czym mogę spokojnie wypłukać pędzel, wytrzeć i odłożyć i mieć pewność, że nic sie z nim nie stanie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. PS: zostawianie pedzli w oleju już przerabiałem, i mało wygodne te wieszaki na pędzle 😅

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Eco rozpuszczalnik jest lepszy do czyszczenia pędzli od rozpuszczalnika roślinnego (moim zdaniem). Ja zazwyczaj nie myję pędzli nawet jeśli zaschną to eco rozpuszczalnik rozpuszcza taką zaschniętą farbę. On nawet potrafi rozpuścić farbę z trzonków pędzli, ale mi to nie przeszkadza. Ja przestałem myć pędzle w mydle i wodzie. Poprostu mam w słoiku eco rozpuszczalnik i po malowaniu zamaczam pędzle i tak z grubsza czyszczę w tym eco rozpuszczalniku. Jak maluje na drugi dzień to pędzel nadal jest wilgotny i nadaje się do dalszego malowania, ale jeśli po kilku dniach leżenia i nieużywania zaschnie to go po prostu wystarczy namoczyć przez kilka minut w eco rozpuszczalniku i jest ok. W mydle i wodzie myję tylko pędzel wachlarzyk z miękkim włosiem i pędzle z sobola (bo są drogie i muszą być zawsze miękkie i puszyste:))

  • @Smailik-kp6xi

    @Smailik-kp6xi

    3 жыл бұрын

    @@artysta.daltonista Super! Dziękuję za odpowiedź! 😁

  • @sunleostudio7969
    @sunleostudio79693 жыл бұрын

    Jest takie medium chyba medium, nie potrafię go nazwać ale mogę opisać jak ktoś go używał. Widzialem jak malarz przed zrobieniem dużej plamy nieba najpierw nakładał w to mijesce przezroczysty żel z tuby rosmarowywał go i potem nakładał farbę która super mu się mazała i super przejścia przez to robił niebieskiego w biały. Może wie Pan co to jest? Jak próbuję się dowiedzieć ale nie wiem, myślałem że w tym filmiku to znajdę. Jak dla mnie super to medium może być gdy używamy duzo białego na niebie a potem szybko wysychało by to było fajnie. :)

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Wydaje mi się, że czegoś podobnego używał Bob Ros, i u niego nazywało się to liquid white. ale jeśli chodzi o malarzy stosujących taką technikę to widziałem tez w podobnym zastosowaniu żel firmy Gamblin. Niestety produkty tej firmy są w Polsce niedostępne.

  • @sunleostudio7969

    @sunleostudio7969

    3 жыл бұрын

    @@artysta.daltonista Dziekuje bardzo za odpowiedz, tak właśnie mi się wydawało że to jest w Polsce niedostępne, ale myślałemże może jakoś Pan do tego liqidu dotarł. :)

  • @sunleostudio7969

    @sunleostudio7969

    3 жыл бұрын

    Widziałem KevinOilPaiting tego używał.

  • @MarysJanuszPazdzioch
    @MarysJanuszPazdzioch3 жыл бұрын

    Czy olej makowy można stosować jako jedyne medium? Czy można go rozcieńczyć z sansodrem ewentualnie? Z góry bardzo dziękuję:)

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Można by stosować olej makowy z sansodorem, ale on bardzo długo schnie. Jednak olej ten bardzo mało żółknie. Jest dostępny także specjalny olej makowy wysychający z Winsor&Newton i on jest jak pokost i schnie znacznie szybciej.

  • @MarysJanuszPazdzioch

    @MarysJanuszPazdzioch

    3 жыл бұрын

    @@artysta.daltonista Wolne schnięcie byłoby bardzo pożądane. Dlatego właśnie olej makowy. Z sansodrem pewnie będzie to trochę szybciej. Ostatnio malowałem samym lnianym i niestety ciemniejsze barwy po 24 były już mocno przyschnięte. I tak się zastanawiam jak ten proces wydłużyć chociaż o kolejne 24h. W garażu w którym maluje jest dość gorąco. Masz może jakieś pomysły czy jednak malując mokre na mokre trzebaby było go skończyć w ciągu jednego posiedzenia? :)

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Zwykły olej makowy schnie na prawdę wolno. Ale np. jeśli masz w palecie brązy (umbry, siena...), czerń marsową, niektóre czerwienie, czy błękit pruski lub prawdziwy kobaltowy, to one raczej schną szybko, więc makowy ten proces trochę wydłuży, ale te pigmenty schną na prawdę szybko. Jeśli używasz farb szybkoschnących (W&N Griffin czy Sennelier Rive Gauche to bardzo trudno jest wydłużyć ich czas schnięcia. Ja bym do każdego z wyżej wymienionych kolorów dodał przed malowaniem odrobiny (np. 2 krople) samego oleju makowego i szpachlą to wymieszał. Tak bym sobie farby przygotował przed malowaniem. Ale jeśli używasz dużo farby (np. malując grubo) to wiadomo trochę więcej niż dwie krople oleju makowego. Dodatkowy olej makowy (ale bez przesadzania z ilością) raczej nic farbom nie zrobi. Można zrobić sobie na prawdę wolnoschnące medium olejne z dodatkiem terpentyny weneckiej i standoleju, ale terpentyna wenecka jest bardzo droga (jest to taki balsam nie mylić ze zwykłą terpentyną destylowaną czy rektyfikowaną) Ale też trzeba wiedzieć która wenecka sie nada na to medium, bo np Maimeri czy Talens to dodają benzyny lakowej do tego produktu, niby aby była bardziej płynna, ale ona ma przez to przykry zapach i schnie szybciej. Jedynie firma Kremer nic nie dodaje, ale trudniej ją dostać.... Można w sieci poszukać sobie receptur, ale zasadniczo to ja używałem 1 część terpentyny Weneckiej jedną część Standoleju (ale z Winsor&Newton bo on jest długo schnący i mało żółknący) i jedną część olejku terpentynowego (olejek terpentynowy to po prostu terpentyna podwójnie rektyfikowana czyli destylowana). Najpierw przelać jedną część Weneckiej terpentyny do słoiczka następnie dolać tyle samo olejku terpentynowego i kilka dni (3-4) zamknąć w słoiczku co jakiś czas mieszając bo Wenecka terpentyna tylko tak się rozpuści- upłynni. Na koniec jak już się rozpuści to właśnie po 3-4 dniach dodać jedną część Standoleju, albo makowego oleju lub szafranowego. I to jest medium wolnoschnące, ale drogie i skomplikowane więc polecałbym zwykły olej makowy lub szafranowy (jest podobny do makowego) z Sansodorem... ew. do farb dodać odrobinę samego oleju przed malowaniem i wymieszac

  • @MarysJanuszPazdzioch

    @MarysJanuszPazdzioch

    3 жыл бұрын

    @@artysta.daltonista Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź:) Recepturę pewnie niedługo przygotuje. Trzeba będzie zdobyć tą terpentynę wenecką. Tymczasem przy tym obrazie spróbuję z sansodrem i makowym lub standoilem. Mam tylko krótkie pytanie. W jakich proporcjach sansodor do dać do oleju?

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Zasadniczo to stosuje się zazwyczaj nieco mniej oleju niż rozpuszczalnika. Można 1 część oleju i 2 części sansodoru.

  • @kingac7791
    @kingac77913 жыл бұрын

    Jak zrobić swoje inpasto?

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    są takie receptury np. z wosku pszczelego czy kredy, czasem można spotkać się z recepturami z wykorzystaniem pyłu marmurowego. Jest kilka opcji, ale muszę zaznaczyć że najlepiej kupić coś gotowego. Wosk pszczeli dość opornie wysycha, kreda może pękać jeśli się za dużo jej użyje... Gotowe impasto np. Winsor Newton schnie szybko i nigdy nie miałem z nim problemu tak więc mogę polecić

  • @kacperjurczenia8530
    @kacperjurczenia85303 жыл бұрын

    Miałeś może doczynienia z ekologicznym płynem do czyszczenia pędzli, renesans? Chcę ograniczyć do minimum toksyczność i chce go używać, ale jest gęsty jak cholera i nie wiem czy nie powinienem go rozcieńczać z wodą bo mam wrażenie że rzadszy lepiej będzie penetrował pędzel. Na opakowaniu jest napisane że jest wodorozcieńczalny.

  • @artysta.daltonista

    @artysta.daltonista

    3 жыл бұрын

    Witam:) Niestety nie próbowałem tego produktu, ale wydaje mi się, że można używać gęstego (zamoczyć w nim pędzel i delikatnie go czyścić) a później spłukać płyn z pędzla wodą. Myślę, że dlatego jest wodorozcieńczalny. Ja używam podobnego produktu eco rozpuszczalnika i niekiedy wystarczy zamoczyć pędzel w tym eco rozpuszczalniku i odłożyć np. na godzinę i farba z pędzla puszcza po tym czasie. Wystarczy później wypłukać pędzel. Może z tym produktem jest podobnie...

  • @kacperjurczenia8530

    @kacperjurczenia8530

    3 жыл бұрын

    @@artysta.daltonista Hej, dzięki za odpowiedź :) właśnie na większym pędzlu jakby nie dokładnie wymyło. Teraz spróbuję z gęstym, nie rozwodnionym :)

  • @borasmarlena2711
    @borasmarlena27116 ай бұрын

    Dziękuję 👍