USA 1989 W Polsce tak będzie za 20 lat

Ойын-сауық

Fragment Dziennika TV z 19.03.1989 roku. USA. Szacunek do pracy. W Polsce będzie tak samo za 20 lat. Czyli za komuny było lepiej.

Пікірлер: 224

  • @puchaczytacz
    @puchaczytacz5 жыл бұрын

    1:35 jako taki wygląd XD

  • @barbaramosch2514

    @barbaramosch2514

    5 жыл бұрын

    Co za haslo spikera😂

  • @andrzejcikowski8512

    @andrzejcikowski8512

    4 жыл бұрын

    Stewardesa xd

  • @Tomek19830922

    @Tomek19830922

    4 жыл бұрын

    Sam chciałem napisać :D To było dobre.

  • @jajaro1918

    @jajaro1918

    4 жыл бұрын

    Dzisiaj się mówi miła aparycja 😂

  • @marik-qw5uw

    @marik-qw5uw

    4 жыл бұрын

    Może nie najlepiej ale jako tako

  • @michalwojtylo8929
    @michalwojtylo89294 жыл бұрын

    Rok 2019, listopad. W Polsce powiedzmy jest średnio. Jak ktoś trochę pojeździł po Europie, to wie, że nie jest tak źle. Owszem może być lepiej (powinno) ale nie jest źle. A jak ktoś pojeździł po świecie, i nie mówię tu o zwiedzaniu hoteli "all inclusive" to nawet można dojść do wniosku, że w Polsce jest naprawdę zajebiście.

  • @Michalgit

    @Michalgit

    4 жыл бұрын

    Zdecydowanie nie jest źle!

  • @gorniklecznaman3414

    @gorniklecznaman3414

    4 жыл бұрын

    Racja, ale ja np. zazdroszczę Holandii, że tam jest wszystko tak ogarnięte na tip top, każdy skrawek ziemi jest zagospodarowany, zadbany itd.

  • @purpul2399

    @purpul2399

    4 жыл бұрын

    Tylko rząd ssie

  • @Embrod

    @Embrod

    4 жыл бұрын

    Jest, a na pewno pod względem ekonomicznym, szczególnie podatkowym.

  • @bracduv

    @bracduv

    4 жыл бұрын

    @@gorniklecznaman3414 tak że jak w małych miejscowościach auta się mijają to jedno musi prawie stawać 😉

  • @januszwilicki5918
    @januszwilicki59184 жыл бұрын

    Wilczkowi nie mogło się udać, ale zapoczątkował inne myślenie w Polskiej gospodarce. I jest pozytywnie wspominany do dziś.

  • @dangerriff
    @dangerriff4 жыл бұрын

    'Amerykanskie stewardesy pracuja dopoki maja zdrowie i jako taki wyglad' :F

  • @mikaelangelo5158

    @mikaelangelo5158

    2 жыл бұрын

    Dobre🤣🤣🤣😆

  • @plunderersparadise
    @plunderersparadise4 жыл бұрын

    "Już 2 minuty po 20, a to oznacza... że resztę wieczoru spędzą państwo bez nas" - dobre!

  • @misiaw.

    @misiaw.

    4 жыл бұрын

    🤣🤣

  • @dan911911dan
    @dan911911dan4 жыл бұрын

    30 lat minęło i nadal wiele brakuje jeśli chodzi o wydajność, wynagrodzenie za efekt to nadal ciemnogrod w wielu miejscach.

  • @tomeckb29

    @tomeckb29

    4 жыл бұрын

    @@Nalesnik158 dobrobyt Niemców opiera się na bardzo dobrej infrastrukturze państwa. Co z tego że w liczbach bezwzględnych wygląda to średnio, skoro państwo po prostu działa. Np. na Ukrainie wielu ludzi jest o wiele bogatszych, ale ich poziom życia jest i tak znacznie niższy.

  • @tomeckb29

    @tomeckb29

    4 жыл бұрын

    ​@@Nalesnik158 to pozorne. Infra w Niemczech jest przeogromna, stąd problem z jej modernizacją. To fakt. Ale nie myśl że Polska infra ma się wiele lepiej. Po pierwsze pewne nasycenie dobrą infrą w PL jest tylko w największych miastach, i też niekoniecznie. Po drugie - ta budowana np. na Euro 2012 w pośpiechu i na łapówkach już zaczyna się walić. Ja się bardzo cieszę że Polska generalnie robi szybkie postępy, ale huraoptymizm jest tu nie na miejscu. Organizacje pozarządowe które normalnie starają się o jakość takich przedsięwzięć przez ich kontrolę za PO były olewane a za PiS zostały wsadzone do jednego worka z pseudoekologami i komunistami. Podział wschód - zachód? W Niemczech jest, ale naprawdę pojedź sobie do miast przy granicy z Polską, i porównaj obiektywnie ich wygląd z najładniejszymi polskimi to się zdziwisz. Niestety estetyka w Polsce to wciąż buractwo, kicz i tandeta. A to są najbiedniejsze miasta w RFN. Także wszystko fajnie ale nie do końca. Na koniec optymistycznie - zapewne się to w pół wieku w miarę wyrówna.

  • @ErtixPoke

    @ErtixPoke

    3 жыл бұрын

    @@Nalesnik158 Z tą cyfryzacją to byłbym ostrożny. Niemcy czy Japonia akurat dobrze robią, że nie dają się wciągnąć w to bagno, choć faktycznie biurokracja ssie. Chiny idealnie pokazują do czego to prowadzi. Jeśli jesteś gejem, to faktycznie zgadzam się z Tobą odnośnie (nie)dawania tych praw, choć nie do końca, bo to co robi teraz polski naród to podłość. Sam uczestniczyłem w pewnej organizacji osób LGBT i tak egoistycznych ludzijak ci przedstawiciele to naprawdę nigdy nie widziałem. Na forach tak samo - ubliżanie sobie nawzajem, przekonanie o swej zajebistości, a jak ktoś ma trochę bardziej konserwatywne poglądy to traktują go jak szpiega. Niestety, ale to już cecha większości ludzi na świecie, że egoizm uderza do głowy.

  • @domsss2593

    @domsss2593

    3 жыл бұрын

    @@Nalesnik158 haha gej

  • @dominic5361
    @dominic53614 жыл бұрын

    Wow, jestem w szoku, ze ludzie w PRL prezentowali taki podejście do gospodarki!

  • @maciekdm97

    @maciekdm97

    4 жыл бұрын

    To już schyłek PRL, Wilczek robił grunt pod wolny rynek

  • @polishedmeat6399

    @polishedmeat6399

    4 жыл бұрын

    No, ja tez.

  • @ferg5938

    @ferg5938

    4 жыл бұрын

    To już było po 4 czerwca i komunA nie miała władzy takiej jak wcześniej

  • @adamis1962

    @adamis1962

    4 жыл бұрын

    Za PRLu takiego podejścia nie można było mieć (przynajmniej oficjalnie), bo stało w sprzeczności z założeniami socjalistycznej gospodarki. Jak się komuna posypała, a przy okazji partyjny beton widział, że ZSRR nie wtrąca się i nie ma zamiaru ingerować (bo sam się zaczyna sypać), to nagle wtedy tylu mądrych się objawiało. Wcześniej realizowali odgórne założenia gospodarcze i guzik ich obchodziło, że to ściąga naród ku przepaści. Byle tylko przypodobać się towarzyszom z Moskwy. To, co mówi Wilczek tylko pozornie jest sensowne, bo mówi to w jakimś takim oderwaniu od realiów finansowych i gospodarczych państwa. Tak naprawdę dalej wyłazi z niego partyjne myślenie, czyli "wicie, rozumicie...., trzeba zrobić tak, żeby było dobrze". Za co? W jaki sposób przebudować szybko mentalność narodu? Tego to już nie mówi. Naiwnie myślał i on, i wielu Polaków z nim, że wystarczy podjąć mądre decyzje, i w ten prosty sposób np. Poloneza da się tak zmodernizować, że będzie konkurencyjny wobec aut zachodnich. Zadziwia mnie to, że wielu Polaków nadal tak myśli. A tu problemem nie są decyzje, tylko kasa. Na pieniądzu można budować rozwój ale nie na postanowieniach. A jak się swojej kasy nie ma, to trzeba pożyczyć. Tylko problem w tym, że banki też nie pożyczają dla idei, ale wyłącznie dla zysku. I nie rozumiem ,dlaczego niektórych to oburza. Jak banki widzą możliwość zarobku, to pożyczą, jak nie, to nic z tego. Co w tym złego? Niestety, nasz totalnie zacofany przemysł tylko w niewielkim procencie rokował dobrze na przyszłość. I tak wiele banków przejechało się na kredytach mających ratować nasze przedsiębiorstwa, co skutecznie zniechęcało następne.

  • @mlody969

    @mlody969

    3 жыл бұрын

    @@ferg5938 Jak wół masz napisane, że to wiadomości z marca 1989

  • @Gohanson888
    @Gohanson8885 жыл бұрын

    2:53 - 3:07 Salish Lodge and Spa w miejscowości Snoqualmie. W serialu Twin Peaks zagrał The Greath Nothern hotel!

  • @wojstube9359
    @wojstube93596 жыл бұрын

    Rozsądny plan, tylko społeczeństwo niedojrzałe do niego i nasączone złymi wzorcami...

  • @adamis1962

    @adamis1962

    4 жыл бұрын

    A gdzie w tym niby rozsądnym planie jest mowa skąd na jego realizację wziąć pieniądze? To nie był żaden rozsądny plan, tylko pobożne życzenia w oderwaniu od realnych możliwości naszej gospodarki. Owszem, w porównaniu z dziadostwem komuny to rzeczywiście rewolucja, i to jak najbardziej konieczna i słuszna. Tyle, że dobra na czas przejściowy, w drodze do gospodarki rynkowej, a pan Wilczek widział swoje idee jako rozwiązanie docelowe, które przyniesie sukces i rozwój na długo. Wtedy, kiedy je wprowadzał w życie byłem gorącym zwolennikiem tego kierunku, jednak późniejsze lata pokazały, że ta idea się wyczerpała, że po początkowym rozwoju (no bo w końcu odbijaliśmy się od dna) staje się jednak tego rozwoju hamulcem, bo mimo wszystko za dużo tam jeszcze socjalizmu było. Wcale nie pomniejszam jego zasług. Jak się wychodzi z bagna, to nawet najgorsze, najtańsze mydło jest błogosławieństwem, ale potem trzeba używać środków adekwatnych do problemu. Dlatego bardzo gościa szanuję, bo dzięki niemu przeżywaliśmy wtedy w Polsce wielkie nadzieje i radość z tego, że komuna odchodzi w niepamięć.

  • @ErtixPoke

    @ErtixPoke

    3 жыл бұрын

    Plan ten nie mógł się powieść, bo trzeba było zacząć od zmiany mentalności, psychiki społeczeństwa. Psychologia to nierozerwalna część ekonomii, nowoczesnego biznesu, i nawet najlepsze wizje ekonomiczne nic nie dadzą jak społeczeństwo ma złe stosunki międzyludzkie. Skutki tego odczuwamy do dziś. Polskie społeczeństwo ma zjechaną psychikę.

  • @tomaszburza1519
    @tomaszburza15194 жыл бұрын

    Minister Wilczek niby komunista, a liberał od którego można się uczyć podejścia do ekonomi i gospodarki.

  • @tomaszkujawa8711

    @tomaszkujawa8711

    4 жыл бұрын

    Tak samo SLD to postkomuna, a że wszystkich partii rzadzacych w III RP byli najbardziej liberalnym rządem gospodarczo 😂😂😂

  • @tobythc8634

    @tobythc8634

    4 жыл бұрын

    No niektorzy madrzejsi inaczej uwazaja ze pis to komunizm haha

  • @tomaszburza1519

    @tomaszburza1519

    4 жыл бұрын

    @@tobythc8634 Raczej narodowy socjalizm

  • @kwestionariusz1

    @kwestionariusz1

    4 жыл бұрын

    @@tobythc8634 PPS to socjalisci tluku.

  • @tobythc8634

    @tobythc8634

    4 жыл бұрын

    @@kwestionariusz1 tlukiem to mogę jedynie nazwać ciebie obsrana parowo to raz a dwa powiedz mi coś czego nie wiem

  • @winstonsmith98
    @winstonsmith984 жыл бұрын

    0:38 - Eliza zarabiała w 1989 roku 2700 dolców? Przy ówczesnej wartości ichniego pieniądza i niskich cenach towarów w amerykańskich sklepach jej pensja miała sporą siłę nabywczą, więc laska była niesamowicie dobrze sytuowana, jak na pracownicę fizyczną.

  • @darciel466

    @darciel466

    4 жыл бұрын

    Minimalną w tamtym okresie w USA było ~ 3,5 $

  • @berakfilip

    @berakfilip

    4 жыл бұрын

    ona wrzystko sama robila ?

  • @bartek0041

    @bartek0041

    4 жыл бұрын

    No bo pracowała fizycznie więc i dostawała dużo a teraz byle magister zarabia tyle co ona

  • @berakfilip

    @berakfilip

    4 жыл бұрын

    @@bartek0041 a magistrow masy dzieki panstwu

  • @xhejnqhcn

    @xhejnqhcn

    4 жыл бұрын

    2700 dolarów z 1989 jest z uwzględnieniem inflacji warte tyle co 5629,29 dzisiejszych dolarów, co daje nam odpowiednik pensji w wysokości 21 440,00 złotych miesięcznie

  • @commandantee
    @commandantee6 жыл бұрын

    Tyle że poco Polsce tyle portów lotniczych? W USA są ogromne odległości, więc muszą się poruszać samolotami, podobnie w Rosji, w Polsce wystarczyłyby autostrady i szybka kolej.

  • @someonesomebody5287

    @someonesomebody5287

    5 жыл бұрын

    Comandante Poco? 🤣

  • @marekjozwiak5390

    @marekjozwiak5390

    5 жыл бұрын

    Albo normalna kolej poruszajaca sie na torach gdzie mozna osiagnac szybkosc 160 km. Pendolino to niestety zabawka dla kobietek i poszukiwaczy nowoczesnosci. Najpierw remont torow a potem szybka kolej ale my " tak mamy ".

  • @HCforLife1

    @HCforLife1

    4 жыл бұрын

    Po co lotniska? Lol - ludzie k$%£ globalizacja coraz wieksza i popyt coraz wiekszy. Ja rozumiem ze niektorzy nie podruzuja nigdzie poza polska ale to mi sie wydawalo ze mniejszosc. Poza tym polozenie polski jest bardzo dobre jesli chodzi o loty czarterowe - potrzeba jednak lotniska z prawdziwego zdarzenia. Co do kolei i autostrad w ruchu wewnetrznym - zgadzam sie. I dobrze ze w ta strone idziemy

  • @w4siu_

    @w4siu_

    4 жыл бұрын

    ale ilość lotnisk zwiększa się wraz z zapotrzebowaniem więc jeśli nie potrzeba więcej, to po prostu nie będzie, a jeśli będzie się je otwierać na siłę to upadną, jak np. to w Radomiu

  • @karolw6258

    @karolw6258

    4 жыл бұрын

    Tylko że chodziło o jakość obsługi a nie ilość kretynie bez szkoły.

  • @ErtixPoke
    @ErtixPoke3 жыл бұрын

    Wilczek chciał być drugim Deng Xiaopingiem, ale coś słabo to wyszło. Gdyby jednak faktycznie PRL/ZSRR poszedł drogą Chin, to bardzo możliwe, że do dziś ten ustrój by się utrzymał.

  • @andi73c
    @andi73c4 жыл бұрын

    JAKO TAKO jest dopiero teraz - nie po 20 ale po 30 latach !!!!

  • @imienazwisko9322

    @imienazwisko9322

    Жыл бұрын

    PIS dorżnęlo gospodarkę. Obiecali kraj w ruinie i slowa dotrzymują.

  • @tommyeastwood4393

    @tommyeastwood4393

    Жыл бұрын

    ​@@imienazwisko9322wez rozbieg i....

  • @imienazwisko9322

    @imienazwisko9322

    Жыл бұрын

    @@tommyeastwood4393 hee..?

  • @kamskam908
    @kamskam9084 жыл бұрын

    Ten Wilczek dobrze gadał :) czy się stoi czy się leży 500 plusik się należy.

  • @FortuneCookie187

    @FortuneCookie187

    4 жыл бұрын

    Ziomek, słuchaj 500+ to tak jak w Belgii rodzina dostaje na każde dziecko „kindergeld” to jest normalna sprawa. Każde dziecko ma prawo na równe szanse to jest fundament demokracji.

  • @AdradasOfficial

    @AdradasOfficial

    4 жыл бұрын

    @@FortuneCookie187 ziomek, każdy rodzic ma takie same szanse zarobić godziwe pieniądze i to w interesie rodziców leży to czy ich dzieci będą miały dobre dzieciństwo.

  • @tommot9962

    @tommot9962

    4 жыл бұрын

    @@FortuneCookie187 ziomek sluchaj ,jesli chcesz sponsorowac kazde dziecko to wyjmij te pieniadze ze swojego portfela a nie z mojego ziomek ok?

  • @FilipR79

    @FilipR79

    4 жыл бұрын

    Popelnił samobojstwo kilka lat temu

  • @romek69

    @romek69

    4 жыл бұрын

    @Lejba Kohne piszesz o ostatnich wyborach parlamentarnych? :)

  • @piotrskodowski3942
    @piotrskodowski39424 жыл бұрын

    Ten Wilczek to miał rigcz

  • @rafalszczepanski9608
    @rafalszczepanski96084 жыл бұрын

    W sumie sie udalo.

  • @pete1551
    @pete1551 Жыл бұрын

    Podobno reformy Wilczka były czymś najlepszym, co spotkało naszą gospodarkę. Przeszkadzały one politykom. Rozmontowano je w ciągu kilku lat...

  • @piotrszlapek2003
    @piotrszlapek2003 Жыл бұрын

    Jest u nas cudownie - az ludzie przyjezdzaja w milionach do nas

  • @DashCamChronicles0
    @DashCamChronicles03 жыл бұрын

    Na pół gwizdka dalej pracuje się w urzędach. Smutne ze wszystkie prywatne firmy rozliczają z efektów pracownika a urzędy z bycia w pracy.

  • @cehaem2

    @cehaem2

    2 жыл бұрын

    Jaja se robisz, koles. W firmie prywatnej najlepiej zarabia ten, ktory po prostu upozoruje prace. Pojdz do korpo to sie zdziwisz, jak tam kazdy sciemnia.

  • @DashCamChronicles0

    @DashCamChronicles0

    2 жыл бұрын

    @@cehaem2 nie rób se jaj ze korpo to firma prywatna. Idź do Janusza biznesu czyli polskiego biało czerwonego przedsiębiorcy to zobaczysz jak będziesz rozliczany z efektów pracy.

  • @chrisss9191
    @chrisss9191 Жыл бұрын

    Kurna, powiedzieli ludziom w telewizji wprost, że jeden pracownik w kapitalizmie będzie wykonywał obowiązki 5 osób i ludzie za nimi zagłosowali 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Ciemnogród kiedyś, ciemnogród dziś

  • @amonra4046
    @amonra40463 жыл бұрын

    I tak dzisiaj jedni mają full a drudzy klepią biede i są wyszydzani trzeba było się uczyć za DARMO

  • @piotrmios882
    @piotrmios8822 жыл бұрын

    To jest dobry przykład tego jak bardzo system socjalistyczny był nie udolny w swoim kształcie w tamtych czasach

  • @Kamow
    @Kamow4 жыл бұрын

    2:12 Widać ogon 767 dla LOT-u

  • @tomaszf1296
    @tomaszf12966 жыл бұрын

    U nas pracownik pracuje za czterech, a dostaje pół pensj. Ci w USA muszą jeszcze dużo się nauczyć 🤣

  • @mgrmetal

    @mgrmetal

    5 жыл бұрын

    To tyś widocznie nie pracował z amerykańcami ;) Oni serio są popier....ni, a wyjście z pracy po 8h to dla nich absurd. Weekend w robocie, często do 22, urlop dla nich to zdziwienie, a na dni wolne i święta ogólnie reagują alergicznie. Zarzynają się tylko po to by mieć co raz to większe auto i dom. Do tego jak kiedyś marudziłem, że mam godzinę dojazd do pracy to zdziwieni o co mi chodzi. Bo im zdarza się dość często i po 1,5 w jedną stronę ehhhh.....

  • @marekjozwiak5390

    @marekjozwiak5390

    5 жыл бұрын

    w latach komuny wielu wierzylo u nas w tzw. kapitalizm utopijny.

  • @anic131313

    @anic131313

    4 жыл бұрын

    @OHO JSAD poczekaj jeszcze kilka lat, albo już spójrz na niektóre korporacje.

  • @Elo0Elo0e36

    @Elo0Elo0e36

    4 жыл бұрын

    @OHO JSAD ale co ty pieprzysz jeden naród ma zapieprzać a drugi nic nie robić... W świecie nie ma sprawiedliwości

  • @Elo0Elo0e36

    @Elo0Elo0e36

    4 жыл бұрын

    @OHO JSAD a tak w ogole to ukraincy sa jeszcze gorsi niż polacy "anglikom" zabierajacym robote jest taka firma u mnie w miejscowości nazywa się Reka robie tam od 2 lat wszystko ok tylko że od jakiegoś czasu nie dość że premii nie dostaniemy bo prezes tnie jakiekiekolwiek wydatki hmm a dlaczego? A no dlatego że jak wyjdzie mu że bilans firmy jest na plus duży to nie będą go zmieniać btw nawet prezes stwierdził że firma za dużo długopisów zamawia w ciągu roku .... Ta firma za. Rok dwa padnie mimo to a przy granicy za chwile wybudują taka reke z tym ze tam zatrudnią ukrainców i to za 2k czyli prawie dwa razy tyle ile zarabiam

  • @szymon5295
    @szymon52954 жыл бұрын

    Stełardesa xddd

  • @LewicowyPatriota
    @LewicowyPatriota Жыл бұрын

    Całkiem zgrabnie zapowiedzieli, że każdy będzie zapieprzał za pięciu.

  • @migu5694
    @migu56944 жыл бұрын

    Ja odnosnie lotniska w USA i bagażowej Elizy Davies. Ostatnio na lotnisku w Poznaniu po jednogodzinnym locie z Warszawy czekałem 40 minut na odbiór bagażu z taśmy. W miedzy czasien nie bylo żadnych innych samolotów. Pani Davies, dziś pewnie ponad 50 letnia bagażowa byłaby tu wciąż niedoścignionym wzorem. Jej zdrowie!

  • @marpolo9004

    @marpolo9004

    Жыл бұрын

    A ile chciałbyś czekać??? 40 min to całkiem dobrze.

  • @kinio7876
    @kinio7876 Жыл бұрын

    1:38 " jako taki wygląd"😅🤣

  • @pawekasprzyk7224
    @pawekasprzyk72243 жыл бұрын

    I do tego tesknilismy, teraz narzekamy, ze nas dy...a.

  • @melanzwkuchni4393
    @melanzwkuchni43934 жыл бұрын

    No co ad 2019 kierowca wózka bagażowego na Okęciu też zarabia koło 2700 dolarów (brutto). Wiec raptem 10 lat spóźnienia. A no i nikt nie powiedział że dogonimy USA tylko że będzie jak w USA wtedy, czyli w 1989.

  • @f2lo2

    @f2lo2

    4 жыл бұрын

    Chcesz powiedziec, ze dzis kierowca wozka zarabia ok. 11-12 tys. brutto?

  • @duckgeorg8748

    @duckgeorg8748

    4 жыл бұрын

    To moze warszawiak tak zarabia ,bo to sa krawaciaze, ale reszta polski zarabia kiepsko. Dlatego miliony Polakow pracuje na zachodzie. A najlepiej widac to jak sie koncza swieta i ile ludzi opuszcza polske. Oni jada do roboty, bo tam lepiej placa i robotnik jest szanowany!!!

  • @wiktorstrzelecki3835

    @wiktorstrzelecki3835

    4 жыл бұрын

    @@f2lo2 chyba na 2.etatach hehe

  • @pawelpap9

    @pawelpap9

    3 жыл бұрын

    Czy możesz podać źródło tej fascynującej wiadomości? Powinieneś ja czym prędzej przekazać pracownikom lotniska, na pewno będą uszczęśliwieni tym raptownym wzbogaceniem.

  • @szypekwsp
    @szypekwsp4 жыл бұрын

    Bohater Polski.

  • @teekey1754
    @teekey17543 жыл бұрын

    Bodaj w 2010 wszystko bylo zamkniete na Okeciu, gdy czekalem na swoje polaczenie.

  • @szulat
    @szulat5 жыл бұрын

    minister Wilczek i jego ustawy - chińscy towarzysze zrobiły podobnie (rynek i wolność gospodarcza z zachowaniem pozorów komunizmu) tylko 10 lat wcześniej a nie dopiero gdy wszystko się posypało więc nie stracili władzy jak PZPR. jak wyglądałyby dzisiaj Chiny gdyby poszły polską drogą? jak wyglądałaby Polska gdyby miała "Wilczka" 10 lat wcześniej?

  • @bbliberator1615

    @bbliberator1615

    4 жыл бұрын

    tyle że Chiny były państwem niezależnym, a my stolicę mieliśmy w Moskwie

  • @ErtixPoke

    @ErtixPoke

    3 жыл бұрын

    @@Maxtk PZPR jako monopol partyjny stracił władzę i nie ulega to wątpliwości. Farbowanych lisów nie warto nawet uwzględniać, bo i tak za chwilę będą na tamtym świecie. Również jestem zdania, że gdybyśmy się w porę ocknęli to do dziś mielibyśmy PRL (choć nie sądzę by było wtedy lepiej). Być może bylibyśmy gospodarczym drugim Wietnamem.

  • @djbayer4806
    @djbayer48064 жыл бұрын

    No i? 30 lat minęło i dalej tak nie jest jak wtedy w Stanach(pominam fakt że wtedy tam było lepiej niż teraz). I to zbliżenie na dobro luksusowe jakim była dla nas puszka Pepsi bezcenne.

  • @adamzmijewski6253
    @adamzmijewski62535 жыл бұрын

    W Warszawie tych pięciu to chyba na plecach noszą te bagarze

  • @mateuszkarczewskitrenerper687

    @mateuszkarczewskitrenerper687

    4 жыл бұрын

    bagażu

  • @silentwings5032
    @silentwings50323 жыл бұрын

    Posłuchajcie w szybkim tempie😂

  • @teekey1754
    @teekey17543 жыл бұрын

    $ 2700 w 1989 ? To cos duzo.

  • @kjikhhggu
    @kjikhhggu Жыл бұрын

    Teraz Polska to jest kraj bogaty nie trzeba pracować, dał Kaczyński po 5 stówek można leniuchować.

  • @piotrkrzesniak963

    @piotrkrzesniak963

    11 ай бұрын

    Już 8 stówek

  • @krysztek4336
    @krysztek43363 жыл бұрын

    50 lat o tym nie wiedzieli

  • @invisiblehandofadamsmith
    @invisiblehandofadamsmith4 жыл бұрын

    i w sumie tak jest

  • @johnrambo6727
    @johnrambo67273 жыл бұрын

    Auuuu!!! Może reszta stada pomoże

  • @MrAsPrzestworzy
    @MrAsPrzestworzy4 жыл бұрын

    1:33 amerykańskie stewardesy

  • @Cichy_Silesia
    @Cichy_Silesia Жыл бұрын

    Dzisaj ten co nic nie robi często ma więcej jak ten co robi za trzech🥴

  • @jojojojo-vm8dg
    @jojojojo-vm8dg4 жыл бұрын

    Ile czasu potrzebowali ,żeby było podobnie ? 20 lat!!

  • @luxxxxio1967
    @luxxxxio19674 жыл бұрын

    STEWARDESA , ah kiedys to było

  • @lukaszkonsek7940
    @lukaszkonsek79403 жыл бұрын

    0:43 2,7K USD za jeden etat pracy fizycznej miesięcznie. Nie jeden Amerykanin dziś dałby się pociąć za taki układ

  • @pawelpap9

    @pawelpap9

    3 жыл бұрын

    Praca pracy nie równa. Co więcej miliony imigrantów nie mających żadnych umiejętności i nie znających angielskiego podcinają zarobki. Nie wspomnę o tym ze dla nich taki zarobek to eldorado.

  • @migu5694
    @migu56944 жыл бұрын

    Pan Tumanowicz to chyba lepiej jednak rozumie metody Stachanowskie. Widać jak się żachnął na koniec jak usłyszał o metodzie Tacherowskiej.

  • @klaudiaczarnecka5251
    @klaudiaczarnecka52514 жыл бұрын

    Stewardesy xd

  • @sigalgodoffitness2023
    @sigalgodoffitness20234 жыл бұрын

    Ale rycie łba masakra

  • @Daniel22259

    @Daniel22259

    4 жыл бұрын

    @Wojciech Czaplarski Włączając dziś TVP wydaje się, że starali się chociaż zachować pozory subtelnej propagandy. TVP aktualnie bombarduje nią widza w tak prymitywny sposób, jakby telewidzowie mieli mieć po 50 IQ. A może niektórzy mają...

  • @ErtixPoke

    @ErtixPoke

    3 жыл бұрын

    @Wojciech Czaplarski Dziś też jest manipulacja całą ludzkością, a najgorsze że ludziom to pasuje.

  • @halkowsky
    @halkowsky3 жыл бұрын

    1:38 🤣

  • @teekey1754
    @teekey17543 жыл бұрын

    Minelo 30 lat, a biurokracja jest prawie jak dawniej. Podatek katastralny tez bylby pomocny, ale na razie ludzi na to nie stac. Decentralizacja tez by sie przydala np. policji, strazy pozarnej, szkolnictwa itp.

  • @cehaem2

    @cehaem2

    2 жыл бұрын

    Katastru nie ma bo ci, ktorzy maja mieszkan wiele po prostu przeciwko niemu lobbuje.

  • @teekey1754

    @teekey1754

    2 жыл бұрын

    @@cehaem2 "Lobbuje" :)

  • @alexp.4088
    @alexp.40882 жыл бұрын

    Ste - W - ardesy 🤦‍♀️

  • @KingPiter2000
    @KingPiter20003 жыл бұрын

    1:34 Stewardesy 😂

  • @mariuszwanzke4557
    @mariuszwanzke45573 жыл бұрын

    Oni przez 100 lat na to pracowali a myśmy przez 50 lat Prl kradli.

  • @TheAgrotechnik
    @TheAgrotechnik4 жыл бұрын

    Ale co Wam nie pasuje? Przecież mamy jak w USA, nie sprecyzowali tylko że jak w Detroit gdzie rozszalały socjal zniszczył miasto.

  • @lime3897

    @lime3897

    4 жыл бұрын

    Jaki socjalizm, ludzie w Detroit ciężko pracowali w fabrykach i nikt im nic za darmo nie dał. Te czasy że budowało się potęgę na produkcji stali już się dawno skończyły, Chińczycy wszystko robią taniej.

  • @TheAgrotechnik

    @TheAgrotechnik

    4 жыл бұрын

    @@lime3897 Poczytaj o tym jak miasto Detroit chciało pomóc bezrobotnym i leniwym...

  • @prkp7248

    @prkp7248

    4 жыл бұрын

    Detroit zostało zniszczone przez złą urbanistyke i ucieczkę przemysłu samochodowego poza granice USA połączoną z upadkiem General Motors. Miasto padło w wyniku kapitalistycznego krachu, nie żadnego socjalu.

  • @amonra4046

    @amonra4046

    3 жыл бұрын

    @@TheAgrotechnik Spadaj trollu

  • @dawidkornacki7842
    @dawidkornacki78424 жыл бұрын

    O, tuman-Tumanowicz :)

  • @arizonawildcats2583
    @arizonawildcats25834 жыл бұрын

    I to w DTV tak chwala Ameryke ? Toz to jakis paradox

  • @adamis1962

    @adamis1962

    4 жыл бұрын

    Trzeba było narodowi się podchlebiać, bo komuna już ryła po dnie.

  • @ErtixPoke

    @ErtixPoke

    3 жыл бұрын

    @@adamis1962 Albo trzeba było iść drogą Chin i wprowadzić kapitalizm.

  • @adamis1962

    @adamis1962

    3 жыл бұрын

    @@ErtixPoke , kapitalizm w Chinach jest w bardzo dużym stopniu mocno kontrolowany przez władzę. Natomiast mentalność chińskiego społeczeństwa jest nadal na poziomie feudalnym. Co z tego, że państwo się bogaci, kiedy przeciętny Chińczyk jest zabobonnym, ciemnym i wystraszonym przez władzę człowiekiem. Gospodarce chińskiej jeszcze daleko do europejskiego poziomu jakości produkcji. Produkują dużo tandety w każdej dziedzinie. Tam rocznie jest ok. 600 katastrof budowlanych tylko w dziedzinie niedawno zbudowanych mostów i wiaduktów. Tam dalej ideologia jest najważniejsza. A każda władza, która kieruje się bardziej ideologią niż ekonomią prowadzi swój kraj ku katastrofie. Niestety, u nas widzimy to coraz mocniej.

  • @ErtixPoke

    @ErtixPoke

    3 жыл бұрын

    @@adamis1962 Chińska gospodarka to już dawno wyprzedziła europejską w ilości produkcji. Produkują wszystko, i cały świat na tym korzysta czego jednak o Polsce powiedzieć nie można. Europa dziś jest skansenem, i przeciętny Chińczyk nawet się nią nie interesuje. Ideologia ma jednak niewielki wpływ na samą gospodarkę, i Chiny właśnie to potwierdzają. Gospodarkę zarządzaną częściowo przez państwo masz też w Korei, Japonii czy nawet w Niemczech. Trudno żeby państwo nie miało żadnego wpływu. Mentalność jednak nie różni się miedzy nami jakoś szczególnie, poza tym, że Chińczycy nie wierzą w religijne zabobony i mają szacunek dla swych tradycji.

  • @pawelpap9

    @pawelpap9

    3 жыл бұрын

    @@ErtixPoke byłeś kiedyś w Chinach? Domyślam się ze kilka lat tam spędziłeś skoro misz taka szczegółowa wiedzę.

  • @protazygosciec7386
    @protazygosciec73864 жыл бұрын

    Zajęło nam to trochę więcej czasu, ale udało się. Pani która nie pracuje w ogóle dostaje za trzech a ta pracująca za trzech prawie NIC. Taki polski model solidarności społecznej wypracowaliśmy. A co, nie można!?

  • @arrongoldberg697
    @arrongoldberg6973 жыл бұрын

    CNN tez mialo innych prezenterow a nie takich chlopow odciagnietych od pluga.

  • @semigrant
    @semigrant4 жыл бұрын

    ale propaganda to taka socjotechnika na wytłumaczenie się z planowanej redukcji zatrudnienia i zakładów pracy

  • @dawidkorbiel3721
    @dawidkorbiel37214 жыл бұрын

    cos nie wyszlo

  • @amonra4046

    @amonra4046

    3 жыл бұрын

    Bo wszystko sprzedali a kraj zadłużyli.

  • @ukaszgadua8134
    @ukaszgadua81344 жыл бұрын

    Wszystko się udało oprócz jednego. Ten kto nie pracuje też dostaje kasę za nic . 500 pkt rodzinne i inne świadczenia

  • @otas1853

    @otas1853

    4 жыл бұрын

    a w którym kraju UE nie ma "bonusów" za dzieci? Są wszędzie tylko w różnych formach. Nie mam dzieci i nie planuję mieć ale jako podatnik chętniej "dam" na czyjeś dziecko niż na podwyższenie diet posłom. Dla państwa dzietność to najważniejszy czynnik zapewniający rozwój.

  • @piotrmach4050

    @piotrmach4050

    4 жыл бұрын

    @@otas1853 Wszystko fajnie, tylko 500+ nie idzie na dzieci. Pogłębia natomiast patologię wielu rodzin. Prawdziwe 500+ to by było np. w formie niższego VATu na produkty przeznaczone dla dzieci np. materiały edukacyjne, kursy językowe, pieluchy, itp. A tak to mamy pięknie brzmiące 500+ i niestety wielu na to idzie :/

  • @Tomek19830922

    @Tomek19830922

    4 жыл бұрын

    @@piotrmach4050 też jestem za takim socjalem pro rodzinnym. Niech to będą nawet dopłaty czy darmowe pieluchy, jedzenie dla dzieci, kolonie, nawet ubranie. Nie kasa do ręki. Powinno się stawiać na przedszkola i żłobki, otwarte w różnych godzinach. Tak, aby kobiety mogły mieć dzieci i pracować. Socjal, ale rozsądny. Oczywiście znam dziesiątki rodzin pobierające 500+ i tylko nieliczni są patologią, ale jednak to nie jest do końca przemyślany system.

  • @szkoafiszka5267

    @szkoafiszka5267

    4 жыл бұрын

    @@Tomek19830922 Zagadza się. Też znam wiele rodzin pobierających 500+ i nawet do nich należę, ale głosuję przeciwko tej władzy i ustawie, bo ona i im podobne będą bardzo dla nas szkodliwe za niedługi czas. Co do patologi to oczywiście, że ty i ja znamy jedynie nieliczne przypadki takowej, bo zapewne nie obracamy się w takich środowiskach, co nie znaczy, że nie wiem o wieeelu przypadkach patologi pogłębianej przez 500+ - to jest naprawdę duży problem, nie marginalny.

  • @szkoafiszka5267

    @szkoafiszka5267

    4 жыл бұрын

    O masz, odpowiedziałem z konta żony haha ;) Ale myśli podobnie, więc się nie obrazi :D

  • @sandrarymer243
    @sandrarymer2434 жыл бұрын

    Propaganda a skończyło sie jak zwykle: szary robotnik pracuje za 4 i nawet nie stac go na zycie nie mówiac o tych wszystkich dobrodziejstwach które obiecano. Z tego korzystaja właściciele. Nie dobra zmiana

  • @Oxilles17

    @Oxilles17

    4 жыл бұрын

    Szary robotnik ma być biedny i jest to cecha dobrego systemu, w którym każdy wynagradzany jest według swoich umiejętności. Kto umie cokolwiek więcej poza machaniem łapami i narzekaniem, ten biedny nie jest

  • @sandrarymer243

    @sandrarymer243

    4 жыл бұрын

    @@Oxilles17 czyli sadzisz ze pielegniarki, pracownicy socjalni, urzednicy to nie sa wykształceni ludzie ?

  • @bbliberator1615

    @bbliberator1615

    4 жыл бұрын

    @@sandrarymer243 wymienione osoby pracują w sektorze publicznym. Tam płacę ustala urzędnik nie rynek.

  • @michalpodroznik1979

    @michalpodroznik1979

    4 жыл бұрын

    @@Oxilles17 Bzdura. Niemcy myślą zupełnie inaczej niż ty, biedaku, i zobacz gdzie są. Kiedyś pewien niemiecki polityk powiedzial: "Jeśli przeciętny robotnik ma pieniądze, to wówczas mają je wszyscy". Tyle w temacie. Rozumiesz to, tumanie?

  • @Oxilles17

    @Oxilles17

    4 жыл бұрын

    @@michalpodroznik1979 Populizm. Jeśli wszyscy mają pieniądze, to nie są one nic warte. Chyba że przeskakujesz na poziom porównywania różnych państw, tam poziom zamożności społeczeństwa jest funkcją wydajności gospodarki. Bogactwa ludzi nie buduje się ustawą o rozdawnictwie (chociaż socjaliści próbowali). Ale zanim dalej, zdecydowanie powinienieś rozpocząć najpierw od lekcji kultury. Salut!

  • @teekey1754
    @teekey17542 жыл бұрын

    Czyzby reklamowali kapitalizm ?

  • @kuspitmarcin
    @kuspitmarcin4 жыл бұрын

    Amerykańskie stewardesy co to takiego ?

  • @MichailGdynia
    @MichailGdynia4 жыл бұрын

    Matko co za bełkot. Ostatnie podrygi PRL...

  • @tomeckb29

    @tomeckb29

    4 жыл бұрын

    Wilczek akurat dawał radę. To tak naprawdę on jest autorem najważniejszych przemian gospodarczych tego okresu a nie Balcerowicz.

  • @MichailGdynia

    @MichailGdynia

    4 жыл бұрын

    @@tomeckb29 Mi nie o Wilczka, ale o tę całą narrację chodziło ;)

  • @FilipR79

    @FilipR79

    4 жыл бұрын

    @@tomeckb29 Popełnim samobojstwo kilka lat temu. Tak na marginesie jesli chciales wiedziec

  • @rudi4250
    @rudi42505 жыл бұрын

    Propaganda, propaganda, propaganda. Specjaliści od ochrony środowiska mają dbać o to, żeby natura służyła człowiekowi.

  • @ErtixPoke

    @ErtixPoke

    3 жыл бұрын

    Propagandę to masz dziś wszędzie na całym świecie.

  • @mateuszraass31
    @mateuszraass314 жыл бұрын

    ale bzdury

Келесі