UNIVERSITY GAMES '89 FINAL: USA-USSR 88-80 (ΕΡΤ,29/8/1989)

ΝΤΟΥΙΣΜΠΟΥΡΓΚ, Δυτική Γερμανία
Οι Ηνωμένες Πολιτείες κέρδισαν τον πρώτο τους μεγάλο διεθνή αγώνα μπάσκετ ανδρών μετά από τρία χρόνια με νίκη 88-80 επί της Σοβιετικής Ένωσης στον τελικό του 15ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Πανεπιστημιακών Αγώνων, ή αλλιώς πανεπιστημιάδας. Ο τίτλος αυτός ήταν ο πρώτος για τις Ηνωμένες Πολιτείες μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1986, όπου έχασαν εντός έδρας από τη Βραζιλία στους Αγώνες Pan Am το 1987 και ηττήθηκαν από τη Σοβιετική Ένωση στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων της Σεούλ το 1988.
Για τις Ηνωμένες Πολιτείες κορυφαίοι ο Stephen Thompson από τις Συρακούσες με 16 πόντους, ο Stacey Augmon, ο μόνος παίκτης που έπαιξε και στην ομάδα του χάλκινου μεταλλίου στη Σεούλ, με 15 πόντους, και ο Λάρι Τζόνσον με άλλους 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.
Ο Γκούνταρς Βέτρα, ο οποίος 2 μήνες πριν ήταν και στο ευρωμπάσκετ του Ζάγκρεμπ, ηγήθηκε της Σοβιετικής ομάδας με 27 πόντους, οι 17 στο πρώτο ημίχρονο και επτά ριμπάουντ. Όμως όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, αποδείχθηκε αναντικατάστατος, εξαλείφοντας τις όποιες ελπίδες των Σοβιετικών για νίκη.
Στο σπικάζ της μαγνητοσκοπημένης μετάδοσης της ΕΡΤ ο Νίκος Παπαδογιάννης και στο σχολιασμό ο Μιχάλης Κυρίτσης...
**Δείτε απίστευτη φάση στο 25:37 !!!

Пікірлер: 6

• @nikospapadojannis979
    @nikospapadojannis9793 ай бұрын

Η πρώτη μου μετάδοση αγώνα μπάσκετ από το εξωτερικό!

• @takisrodos6091

@takisrodos6091

3 ай бұрын

Νικολακι λειπεις απο την τηλεοραση!!

• @dimitrisdjorac3251
    @dimitrisdjorac32513 ай бұрын

Ο Αλεξάντερ Σεφτσένκο μαζί με τον Κρις Γιαννέφσκι είχαν έρθει στον Ηρακλή ως ομογενείς και δεν αγωνίστηκαν ποτέ σε επίσημους αγώνες!