Trzonolinowiec wieżowiec inny niż wszystkie. Nieznany Wrocław

#Trzonolinowiec #wieżowiec inny niż wszystkie. Nieznany #Wrocław
Zamiast szerokich fundamentów, smukła żelbetowa stopa. Zamiast grubych ścian konstrukcyjnych cienkie stalowe liny. Do tego duże przeszklone powierzchnie, nowoczesne wnętrza i niespotykane wówczas - ogrzewanie podłogowe.
Kiedy w 1967 roku wrocławski Trzonolinowiec oddawano do użytku, był on jednym z najbardziej nowatorskich i oryginalnych budynków w Europie.
W Trzonolinowcu inne było wszystko. Po pierwsze fundament sięgał de facto szczytu budynku. Po drugie stropy zostały wylane zanim powstały ściany.
Gotowe stropy, za pomocą podnośników hydraulicznych wciągano na szczyt, a następnie mocowano do konstrukcji za pomocą stalowych lin. W ten sposób dom zamiast od dołu, budowano „od góry”.
W 1967 roku „Trzonolinowiec” został uhonorowany tytułem "Domu Roku”.
Na 12-tu piętrach ponad 40 metrowego wieżowca zaprojektowano w sumie 40 mieszkań. Niestety szybko okazało się, że zastosowane rozwiązania nie bardzo się sprawdziły. O ile mieszkańcy chwalili nowatorskie ogrzewanie podłogowe, o tyle narzekali na chwiejące się podczas silnych wiatrów stropy, oraz na pękające ściany.
W końcu budynek postanowiono wyłączyć z użytkowania, a konstrukcję wzmocniono dodatkowymi betonowymi słupami. W ten sposób niezwykły budynek wiszący stał się zwyczajnym „szkieletowym”.
Muzyka:
Jean Matitia "Chinese Rag"
Na saksofonach gra Przemek Wasielewski.

Пікірлер: 15

  • @volkhen0
    @volkhen04 жыл бұрын

    W razie jakiegoś wybuchu takie budynki mają dużą szansę na kaskadowe zawalenie, może rdzeń by pozostał... nie chciałbym tam mieszkać.

  • @Liberpensulo
    @Liberpensulo3 жыл бұрын

    1:35 Doskonałe ujęcie 3w1: Dworzec Główny, Trzonolinowiec oraz tzw. wrocławski Manhattan - trzy charakterystyczne obiekty w jednym ujęciu!

  • @asiajo3673
    @asiajo36733 жыл бұрын

    Skorupa i Burzyński- jako konstruktorzy wydawali się nie gwarantować stabilności 😂

  • @Liberpensulo
    @Liberpensulo3 жыл бұрын

    Trzonolinowiec czasem nazywany jest też „domem na kurzej stopce” lub „wisielcem”. We Wrocławiu oprócz Trzonolinowca można zobaczyć także inne, ciekawe budynki z czasów PRL-u, takie jak np. Mezonetowiec (blok z dwupoziomowymi mieszkaniami), Mrówkowiec (najdłuższy budynek we Wrocławiu), czy tzw. wrocławski Manhattan (zespół budynków mieszkalno-usługowych), który znalazł się nawet w publikacji _20th-Century World Architecture: The Phaidon Atlas_ - jest to publikacja brytyjskiego wydawnictwa Phaidon, przedstawiająca przegląd najwybitniejszych dzieł architektury powstałych w latach 1900-1999.

  • @misiukisiu
    @misiukisiu4 жыл бұрын

    Dobra muzyczka dla tego architektonicznego eksperymantu. Idea jest ciekawa i nowatorska, ale jakość wykonania i stopeń niedporacowania wykończenia fatalne. Szkoda, bo to ma prawo działać!

  • @gorgar6059

    @gorgar6059

    4 жыл бұрын

    Budowano go za pomocą technologii dostępnych 50 lat temu. To szmat czasu. To ciągle zaledwie 20 lat po wojnie która zrównała z ziemią całą Europę. To tak jak by psioczyć na XIX wieczne kamienice, że nie spełniają żadnych norm cieplno wilgotnościowych a ich metrowe mury mają gorsze parametry cieplne niż dzisiejsze okna.. Na owe czasy były szczytem techniki budowlanej i o niebo lepsze od tych budowanych wcześniej, np. w XVIII wieku.

  • @maciejkarnas721
    @maciejkarnas7213 жыл бұрын

    Piękny jest

  • @robertzakowski2221
    @robertzakowski22213 жыл бұрын

    Polacy potrafią 🖐️

  • @TUBEARCACHON
    @TUBEARCACHON4 жыл бұрын

    Thank you so much for using my Chinese Rag ! 😊

  • @2Grzesio
    @2Grzesio11 ай бұрын

    Teraz ludzie z trzonolinowca muszą się wyprowadzić bo jest w złym stanie technicznym.

  • @arbersky4074
    @arbersky407411 ай бұрын

    Przechodząc pod tym budynkiem zastanawiałem się czy ktoś tam mieszka...okna jakby nie myte od lat i mnóstwo jakichś zrujnowanych żaluzji w oknach....

  • @klaudiacz3572
    @klaudiacz357211 ай бұрын

    Muzyka tragiczna!

  • @tomaszrodzynski7327
    @tomaszrodzynski7327 Жыл бұрын

    Tragedia

  • @MagdalenaTheremin

    @MagdalenaTheremin

    Жыл бұрын

    Zgadza sie. Azbestowa boelsna prawda socjalizmu

  • @luk318
    @luk318 Жыл бұрын

    Ale paskudztwo i debilny pomysł... "Architekci" byli przypadkiem spokrewnieni z członkami partii ;) ?