Transformator II (výkon) - Fyzika 9

Пікірлер: 6

  • @garfield653
    @garfield6532 жыл бұрын

    Dobrý den, děkuji za vysvětlení. Položil bych ještě doplňující otázku ohledně nabíječky. Pakliže P1=P2, je příkon 336W a výkon 60W?

  • @nemecpetr

    @nemecpetr

    2 жыл бұрын

    Výpočet máš správně, ale ten platí pouze pro transformátor (pokud zanedbáme tepelné ztráty). Součástí nabíječky je však i usměrňovač, který převádí střídavé napětí na stejnosměrné (na vstupu je střídavé U, na výstupu stejnosměrné). Takže se nejedná o čistý transformátor. Navíc pokud je v obvodu zapojen kondenzátor a cívka (nabíječka), pak dojde k fázovému posunu mezi napětím a proudem, což ovlivní výsledný výkon.

  • @garfield653

    @garfield653

    2 жыл бұрын

    @@nemecpetr DĚKUJI 👍

  • @kublaychaan

    @kublaychaan

    Жыл бұрын

    ​​@@nemecpetr - mě tedy rozdíl mezi příkonem a výkonem připadá obrovský, přes Vámi uvedený fakt o kondenzátoru a cívce. Není divu, že taková nabíječka notebooku takřka propálí spacák 😱 V praxi jsem si všiml, že když mám solárními panely nabitou powerbanku a nabíjím notebook kabelem C-USB - C-USB, mnohem lépe využiji energii nashromážděnou v powerbance, než když notebook připojím k powerbance (jejíž součástí je i výstup AC) pomocí nabíjecího transformátoru dodaného výrobcem s notebookem. Powerbanka přeměnou stejnosměrného proudu na střídavý pro transformátor, který poté napájí notebook opět stejnosměrným proudem ztrácí zřejmě podstatnou část v ní uložených Watthodin. Podobné to je u nabíječek AAA baterií - ty určené do AC zásuvky používám jen když roli hraje čas nabíjení, jinak nabíjím (bohužel pomalou) nabíječkou USB. Zkrátka - není lepší se v běžném životě vyhýbat konverzím střídavého proudu na stejnosměrný (a zpět) kde to jen jde? Děkuji za Vaše videa. P.S. To krácení jsem zase neviděl. Napral jsem to do kalkulačky jak do skartovačky...

  • @amigosmucha837
    @amigosmucha837 Жыл бұрын

    Šílenost

  • @nemecpetr

    @nemecpetr

    Жыл бұрын

    Samá matika, co?