No video

Tomasz Rogula Zeta Zero - kolumny głośnikowe wszechkierunkowe część II

Cześć, tu Marcin! W drugiej części wywiadu Pan Tomasz przybliży nam działanie wszechkierunkowych kolumn głośnikowych, opowie jak powinny być ustawiane w pomieszczeniu oraz zdradzi czy będzie następca jego flagowego modelu Orbital 360.
Zapraszam!
➡️ FB: / obiektywnie-o-audio-10...
Link do strony:
www.zetazero.eu
Partnerem tego odcinka jest nagrywamy.com

Пікірлер: 45

  • @grzegorzmatuska7299
    @grzegorzmatuska7299 Жыл бұрын

    Doskonale zrealizowane nagrania(np Chesky Records. Mercury Living Presence, zawierają bogatą i precyzyjną informację o akustyce pomieszczenia sali koncertowej , oraz lokalizacji instrumentów, zatem twierdzenie, że kolumny wszechkierunkowe promieniujące dźwięk we wszystkich kierunkach w pomieszczeniach o różnej akustyce, to dobre rozwiązanie jest absurdalne. Wszelkie zwielokrotnione odbicia fal dźwiękowych w pomieszczeniu powodują dyfrakcje i interferencje, które kompletnie dewastują zawartą w nagraniu informację przestrzenną,oraz jego rzeczywistą barwę. Zniekształcenia fazowe i podbarwienia, które powstają w takich sytuacjach są ogromne ponieważ do uszu słuchacza docierają fale dźwiękowe wielokrotnie odbite od wszystkich , często rezonujących powierzchni i przedmiotów w pomieszczeniu. W efekcie słuchacz słyszy zupełnie inną wersję reprodukcji nagrania niż slyszał inżynier w studiu nagrań . To, że komuś podoba się taka udziwniona i zapewne sztucznie uprzestrzenniona wszechogarniająca forma reprodukcji muzyki to, osobna kwestia ( pewnie ciakawa przy monofonicznych nagraniach) ale, to nie ma nic wspólnego z wiernością . Pan nie miał do czynienia chyba z głośnikami Magnepan i Quad połączonymi np. z cyfrowym wzmacniaczem Lyngdorf z procesorem akustyki pomieszczenia, który kompensuje wady przetworników dioplowych zachowując ich zalety i dlatego jeszcze wierzy w to co opowiada. Bardzo bym chciał zobaczyć miny jego klientów po porównaniu ze skalibrowanymi z pomieszczeniem np monitorami studyjnymi Neumann. TO POPROSTU MAŚĆ NA SZCZURY. P.S. Temperatura plazmy to, 9700 do ponad 2900 stopni Celcjusza w zależności od gazu w którym powstaje łuk elektryczny.

  • @karolkarol3620
    @karolkarol3620 Жыл бұрын

    Bardzo lubię słuchać Pana Tomasz 👍super wywiad pozdrawiam.

  • @marcinswierkowski1213

    @marcinswierkowski1213

    Жыл бұрын

    Ja to wolę muzyki posłuchać. A nie teorii 😬

  • @jaskierster
    @jaskierster2 ай бұрын

    Bardzo ciekawy reportaż / wykład

  • @robertkoczela8345
    @robertkoczela8345 Жыл бұрын

    super wykład-porównanie zarowki do kolumn prostokatnych czy kwadratowych -najprosciej i zrozumiale -super -Pozdro

  • @danbiales1296
    @danbiales1296 Жыл бұрын

    Dziękuje , jestem bardzo wdzięczny za Pana wyklad

  • @dominikkowalski8515
    @dominikkowalski8515 Жыл бұрын

    Wiedza niesamowita bardzo mądry człowiek

  • @maciejstrzelczyk9907
    @maciejstrzelczyk9907 Жыл бұрын

    Zgadzam się że każdy instrument tworzy kulę dźwięku. Jednak z odległości kilku metrów staje się on monofoniczny. Mamy punktowe źródło. Gram na garach i słuchając bębnów na koncercie słyszę punktowo blachy - choć jak wspomniano - ich fala tworzy kulę - jednak z tej kuli dociera do nas tylko jej wycinek akustyczny. Tak samo akustyka filharmonii - rozprasza wszystkie dźwięki i je tłumi - dlatego do słuchacza dociera dźwięk tylko z instrumentu (poza zakresem nagłośnienia). Jestem ciekaw jak kolumna radzi sobie ze zgodnością faz fali podstawowej i częstotliwości harmonicznych. Mnie lata zabawy z muzyką wrzuciły w rozwiązania szerokopasmowe i caxialne. Dlatego takie rozbicie wydaje się wprowadza duży bałagan w spójności harmonicznych. Bawiąc się systemami Bose i Sonab OA5 - daje to dużą swobodę w ustawieniu - jednak zanika szczegółowość i pojawia się duży bałagan akustyczny. Nie ma chyba złotego Grala akustyki. Dla muzyki gitarowej, rockowej świetnie sprawdzają się rozwiązania oparte na głośnikach zbliżonych konstrukcyjnie do głośników gitarowych, do muzy w sekcją dętą - głośniki oparte na driverach kompresyjnych i hornach (trochę starych rozwiązań Altec Lansing, albo nowe się tez trafią - np Avantgarde - zupełnie mi nie pasujące)

  • @maciejstrzelczyk9907

    @maciejstrzelczyk9907

    Жыл бұрын

    @@jimmiedean8035 kzread.info/dash/bejne/dZqarsSnXdSehdI.html&ab_channel=AudioVideoSummit-ArturReich Yes - I'm agree with you, but we have to share experience using simple loungrege. Im sound investigator. Instruments are mono sound - for the listener. Only for musicians instruments are more then stereo - it's connection instrument sound and instrument vibrations - its not able to reproduce hhat sound by any speaker on the world.

  • @michajelonek2907
    @michajelonek2907 Жыл бұрын

    Tomku, świetnie się słucha Twoich wykładów. Wielki szacunek dla Twojej wiedzy, inteligencji i pasji do muzyki, akustyki i innych "...tyki" 💪😎...... A spytajcie Tomka o kosmos ...do tej pory wspominam jak słuchałem z "rozdziawioną japą" jego wspaniałych opowieści. Niesamowity facet! Pozdrawiam serrrrrdecznie !!!

  • @necroticism888
    @necroticism888 Жыл бұрын

    Bardzo lubię "dźwięk do przodu" i żaden wywód tego nie zmieni.

  • @zygmuntmalarz2504
    @zygmuntmalarz2504 Жыл бұрын

    Prawdziwy geniusz i wizjoner audio. Pozdrawiam i dziękuję.

  • @XTCNOW
    @XTCNOW Жыл бұрын

    Ciekawy wywiad. Dziękuję. Z kolei jako słuchacz muzyki elektronicznej mam spory zgryz z oceną "jak to powinno brzmieć". Nie ma tu wzorca do którego można by się odnieść. W związku z tym wyznaję zasadę, że dobrze brzmi to czego się przyjemnie słucha.

  • @blejzerosamigos6115
    @blejzerosamigos6115 Жыл бұрын

    Dziękuję za całość 👍

  • @quant2011
    @quant2011 Жыл бұрын

    Trzeba bylo zadac pytanie czy wszechkierunkowe Orbitale powoduja tzw rozmycie zrodel dzwieku. Ang. "imaging". Pod tym wzgldem kolumny line source sa wzorcowe, ale wielkosci soundstage tez. Na jutubie jest wywiad gdzie pewien ultra audiofil zrobil kosztem mln dol potezny pokoj wraz z kolumnami wlasnej roboty, wlasnie Line Source , tez na wstegach ale srednica na scanspeakach. Dlaczego nie zdecydowal sie na omnipolarne majac nieogr. budzet?

  • @danbiales1296
    @danbiales1296 Жыл бұрын

    Moje chore uszy dały mi dawno temu ta sama odpowiedz / chodziłem w czasie prób po widowni sali TW /

  • @blablabla6237
    @blablabla6237 Жыл бұрын

    dzwiek z Pana kolumn jest owszem przestrzenny ale jest tez rozbełtany jak białko jajka robione na bezy. Jest to dla mnie nieakceptowalne. Poza tym sama jakośc dzięku mogłaby mnie zadowolić kiedy miałem naście lat. Na dzień dzisiejszy na odsłuchach Pana spzętu zatykam uszy w obawy o swoje zdrowie. Produkuje Pan ciekawe urządzenia ale z audiofilizmem raczej ma to niewiele wspólnego....no może ceny to jedyny wspólny mianownik. Zdrówka życzę ;-)

  • @balticdive3083
    @balticdive3083 Жыл бұрын

    Facet chce sprzedać swoje kolumny dlatego mówi że to bajka a słyszałem je na żywo j duży nie urywa. O połowę taniej mamy lepsze kolumny

  • @rachunkowosc475
    @rachunkowosc475 Жыл бұрын

    Problem sprowadza się do pomieszczenia. Jeśli ma do dyspozycji odpowiedni pokój, to w aranżacji dźwięku mamy pewną swobodę i wówczas może planarne kolumny zastosować, gdzie będzie super brzmiało. Nie ma mikrofonów w studiu planarnych, Pan Regula stosuje pewne swoje sztuczki i postprodukcji sprawdza dodatkowo we swoich kolumnach, czy jest OK. Parę płyt posłuchałem zrealizowane przez Pana Regulę i ich realizacja jest rewelacyjna, świetnie brzmi muzyka. Z tymże, obecnie na świecie, realizacje nie brzmią naturalnie, bo brzmienie instrumentów są poprawiane, przestrzenniej, szerszym spektrum tonalnym... Przykład fortepianu: scena może być w nagraniach bardzo szeroka, stereofoniczna, którą w naturze na koncercie jest niemożliwe, nie usłuszę akordu C po prawej stronie, tylko zawsze będzie wydobywać z lokalizacji instrumentu... Poza tym, niestety u mnie kolumny wszechkierunkowe brzmiały kiepsko, co mnie zaskoczyło, bo myślałem że będzie tak jak w filmie było mowa. Fakt, że nie były to marki Zeta Zero. Ich wadą dla pewnych osób będzie, że traci się lokalizację instrumentów.... (unplugged jazz, klasyka) Tak czy owak, czy taki czy siaki zestaw, nie ma znaczenia.... znaczenie ma, gdy podoba się odbiorcy. A gdy odbiorca nie ma żadnych wymagań, to spodoba mu się muzyka i z pierdziawki za 10 zł z Chin... zaś inni wydają dziesiątki tysięcy złoty na kabel zasilający, choć w ścianie ma aluminium z lat 70-tych.... ;)

  • @lukelektryczny
    @lukelektryczny Жыл бұрын

    chce więcej "ględzenia" Pan Tomasz powinien założyć kanał na YT i robić filmiki najlepiej raz w tygodniu :) Pozdrawiam fanów dźwięku

  • @nobeczekable
    @nobeczekable5 ай бұрын

    Juz lecę sprzedac moje kolumy t+a, zeby kupic te wynalazki 😂

  • @erykzyburtowicz7325
    @erykzyburtowicz7325 Жыл бұрын

    Dźwięki o wysokich częstotliwościach odbijane od tylnej lub bocznej ściany znajdującej się bardzo blisko głośnika nie wpłyną pozytywnie na wrażenie przestrzenności dźwięku tylko go rózmyją poprzez niekorzystne i przypadkowe nakładanie się fali bezpośredniej i odbitej od ścian bezpośrednio znajdujących się za głośnikiem. Poza tym sam reflektor rozpraszający dźwięki wysokie powoduje takie zniekształcenia jako dyfrakcję na swoich krawędziach. Takie rozwiązania dookolne być może mogą się sprawdzić w dużych pomieszczeniach o dłuższym czasie pogłosu, w którym fale odbite to jego efekt. W małych pomieszczeniach mieszkalnych lepiej sobie radzą klasyczne zestawy głośnikowe... Żarówka w piwnicy oświetla równomiernie falą bezpośrednią i odbitą gdyż długość fali świetlnej jest zdecydowanie mniejsza niż słyszalnych fal dźwiękowych oraz inna ich szybkość.

  • @62korek
    @62korek Жыл бұрын

    Jak dużo się dowiedziałem.

  • @MS-ug3gm
    @MS-ug3gm Жыл бұрын

    Kiedy spotykasz człowieka, który poprawiłby MBL 😂

  • @ekiquantameki7701
    @ekiquantameki7701 Жыл бұрын

    Wie Pan co udało mi udało mi sie kupić.Grundig Audiorama 7000 okrągłe 360stopni.głosnikow wysokotonowych 8 i 4 niskośrwdniotonowe na kolumne.Dla mnie kierunkowe jednak lepie graja.

  • @ekiquantameki7701

    @ekiquantameki7701

    Жыл бұрын

    Heh Audiorama 7000 miała specjalne łańcuchy aby ja wieszać na suficie.

  • @ukaszolakowski8867
    @ukaszolakowski8867 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wywiad ale prawda jest taka że najlepszymi kolumnami pełnopasmowymi były by kolumny w kształcie kuli tylko jak to zrobić może ktoś kiedy wymyśli taki głośnik pozdrawiam.

  • @looser414

    @looser414

    Жыл бұрын

    Nie jestem pewien czy o to Ci chodzi, ale Grundig Audiorama z lat 70 są kulami, w których umieszczone jest kilka (w zależności od modelu) głośników.

  • @robertwyczokowski9343
    @robertwyczokowski9343 Жыл бұрын

    Kolumny tradycyjne generują mniej odbić niż omnipolarne. Mniej odbić to mniej zafałszowanego dźwięku. Sweet spot jest w stereo jedynym miejscem gdzie możemy uzyskać najlepszą reprodukcję dźwięku i odtworzyć zdarzenie muzyczne lub zamierzony efekt postprodukcji. Co więcej, właśnie omnipolary są stworzone do nagłaśniania marketów

  • @andrzejbogatko4432
    @andrzejbogatko4432 Жыл бұрын

    Wszystko fajnie, ale te kolumny kosztują około 100 tys. zł. A coś budżecie do 10 tys?

  • @Kataleptyk
    @Kataleptyk Жыл бұрын

    Audiofilskie słuchawki są znacznie tańszym rozwiązaniem.

  • @pawesuperfajne1438
    @pawesuperfajne1438 Жыл бұрын

    To ten pan konstruuje kolumny, głośniki ?

  • @krzysztofmakowski9861
    @krzysztofmakowski9861 Жыл бұрын

    Dlaczego obudowy "trumnowe" nie są zastępowane okrągłymi ?

  • @balticdive3083

    @balticdive3083

    Жыл бұрын

    Bo są gorsze

  • @symetris1480

    @symetris1480

    Жыл бұрын

    ​@@balticdive3083 Bzdura. Prosta przyczyna, łatwo wyprodukować i oczywiście najważniejsza, cena. Drogie hi-endowe kolumny (co nie jest chyba już dobrym określeniem) nie są typowym prostopadłościanem.

  • @sawomirleciejewski4886
    @sawomirleciejewski4886 Жыл бұрын

    kolejny audiofilski ściemniacz który chce ogolić z kasy baranów. ceny to chyba z marsa. no ale kosmiczna technologia ja myślę

  • @ukaszolakowski8867
    @ukaszolakowski8867 Жыл бұрын

    A puki co dobre odgrogdy wcale nie są gorsz od pańskich kolumn jeszcze z koncentrycznymi głośnikami coś ala Ardento moż UPS.

  • @Dzwiekolubny
    @Dzwiekolubny Жыл бұрын

    Tylko MBL

  • @SZTILER
    @SZTILER Жыл бұрын

    To kolejny wywiad z którego się nie dowiemy i nie zobaczymy gdzie i jak powstają kolumny, głośniki ZZ. Pan jest bardzo miły na wystawie AS i wywiadach - jak dla mnie bajkopisarz.Gdzie jest produkcja kolumn, gdzie jest warsztat????? Takie innowacyjne manofaktury raczej zapraszają i pokazują swój warsztat pracy a tu kolejny wywiad w pokoju gościnnym.

  • @Robertrrteam

    @Robertrrteam

    Жыл бұрын

    Sugerujesz, że Pan Tomasz sprowadza swoje kolumny z Chin? :)

  • @jezuschrystus.onlycash

    @jezuschrystus.onlycash

    Жыл бұрын

    Szanowny widzę bardzo roszczeniowy. Znak naszych czasów.

  • @100db4
    @100db4 Жыл бұрын

    Niezły szarlatan z tego gościa. Niby mówi o podstawach fizyki, a nIe powiedział że odbijanie światła zależy w dużej mierze od koloru powierzchni odbijającej. Tzn gdy pomalujemy ścianę najczarniejszą farbą na świecie to światło zostanie pochłonięte w 99%, a dla fali akustycznej kolor ściany nie ma żadnego znaczenia. Proponuję zmianę nazwy kanału na "subiektywnie o audio".

  • @wsciekymarek1300
    @wsciekymarek1300 Жыл бұрын

    Z tej reklamy wnioskuje że NIEMA fizycznej możliwości że jakiekolwiek zestawy głośnikowe są w stanie odwzorować w stopniu chociaż zbliżonym do koncertu w sali koncertowej! Czyli ten Pan zaprzecza sam sobie.

  • @wiesiektokarski5288
    @wiesiektokarski52887 ай бұрын

    😢Żeby Pańskiej konstrukcje tak grały jsk pan opisuje ,no ale niestety😮

  • @KominowskaKurwa
    @KominowskaKurwa3 ай бұрын

    Audiofools😂