Tomasz Błazucki. CO2 z tym hałasem? | #5 podcast z cyklu "CO2 z tym klimatem?"

Czym jest hałas? I jak go zdefiniować według prawa? Pod jaki paragraf podchodzi złośliwy sąsiad, który codziennie kosi trawę? Szacuje się, że jeden na pięcioro Europejczyków jest narażony na hałas uznawany za szkodliwy. Co się dzieje w organizmie człowieka w takiej sytuacji? Może to skutkować nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami pracy żołądka, wzrostem wydzielania adrenaliny... ale nie tylko.
Czym jest ciśnienie akustyczne? Jaki jest poziom równoważny dźwięku? Dlaczego, aby zmierzyć hałas, posługujemy się skalą logarytmiczną? Czym są decybele? Przeciętna rozmowa dwóch osób osiąga około 40 dB. A która wartość jest granicą bólu? Czemu marynarze przebywający aż 60 km od miejsca wybuchu wulkanu Krakatau stracili słuch? Dlaczego zdarzało się to również myśliwym z Arktyki?
Jak w ostatniej dekadzie zmieniała się świadomość urbanistów na temat poziomu hałasu? Czy da się zupełnie wyeliminować hałas w mieście? Jakie są sposoby na skuteczne zarządzanie hałasem? Czym są mapy akustyczne? Jak tworzy się ocenę stanu akustycznego środowiska? Gdzie znaleźć wyniki monitoringu i mapy hałasu dla przedsięwzięć infrastrukturalnych, dużych miast, dróg, kolei oraz lotnisk? Czym są obszary ciche i kto je wyznacza? Według Konstytucji każdy z nas ma prawo do zwykłego korzystania ze środowiska. Co to oznacza?
Ucho człowieka jest w stanie wychwycić dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do około 20 kHz. Czy istnieją osoby, które słyszą dźwięki poza tą skalą? Co to infra i ultradźwięki? Czy one również składają się na tak zwany "hałas"? Jak to wygląda z punktu widzenia prawa?
Na te i inne pytania odpowie Tomasz Błazucki - specjalista do spraw środowiskowych. Posłuchajcie piątego podcastu z serii "CO2 z tym klimatem"!
__________________
Podcast zrealizowany jest w ramach projektu organizowanego przez CNE ,,CO2 z tym powietrzem? Edukujemy ekologicznie w Gdyni" finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. 🌳

Пікірлер