Tips & Tricks AutoCAD 2014 - Metody skalowania obiektów - CADportal.pl

Ғылым және технология

W filmie zaprezentowano trzy metody skalowania obiektów: skalowanie z wprowadzeniem współczynnika skali, przy wykorzystaniu opcji kopiuj oraz skalowanie za pomocą opcji odniesienia.

Пікірлер: 9

  • @kamfit
    @kamfitКүн бұрын

    Czy da się powiększyć obiekt tylko w jednej osi np. X lub Y. Np, mam prostokąt o wymiarach Y=3, X=2. Chciałbym powiększyć w osi Y 2x, a w osi X utrzymać to co jest. Po zmianie, nowe wymiary prosotokąta by były Y=6, X=2. Czy jest takie polecenie?

  • @JaanaJ1
    @JaanaJ110 жыл бұрын

    Moim zdaniem opcja 'ODNIESIENIE' służy do zupełnie czegoś innego. Mianowicie chodzi o to, aby wskazać konkretny obiekt, a raczej krawędź obiektu na rysunku -> może to być bok narysowanego kwadratu, prostokąta, krótsze ramię jakiegoś trójkąta lub dowolny element wieloboku bądź dowolna krawędź obiektu jaki chcemy zmienić/wyskalować , który będzie naszym 'odniesieniem wymiarowym' i dla którego to 'odniesienia' ustalimy następnie nową wartość/długość. Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy rysujemy dowolny wielobok, ale bez konkretnych np. pełnych rozmiarów -> przykładowo trapez lub gdy popełnimy błąd podczas rysowania. Załóżmy, że w trapezie ważny będzie dla nas tylko wymiar jego podstawy. Powinna ona mieć wartość 5, a po zmierzeniu okazało się, że wrysowaliśmy niechcący 5.13. Żeby nie rysować figury od nowa, skalujemy ją z funkcją odniesienia. Po wskazaniu w programie funkcji -> 'Odniesienie' wskazujemy na rysunku odcinek postawy, klikając na jej początek i koniec ( jest to nasz odcinek odniesienia) po czym wpisujemy prawidłową wartość dla tego zaznaczonego odcinka, czyli 5. W ten sposób zostaje wyskalowany cały trapez jednak w odniesieniu do ważnej dla nas wartości, czyli długości jego podstawy. Nie trzeba więc bawić się w obliczanie skali, tylko wskazać odcinek odniesienia ( odcinek który chcemy zmienić) i podać dla niego nową, wymaganą wartość.

  • @solidekans

    @solidekans

    5 жыл бұрын

    Słusznie! Można także jako odniesienie podać dowolną liczbę mianownika ułamka zwykłego naszej skali a w następnym kroku, czyli Podaj nową długość, podać licznik tego ułamka. Wtedy możemy przeskalować obiekt w dowolnych proporcjach. Np Odniesienie 71, Nowa długość 47.3 wtedy otrzymamy przeskalowanie 473/710, czyli około dwie trzecie.

  • @sebastianszubartowski4410

    @sebastianszubartowski4410

    5 жыл бұрын

    Dzięki:)))

  • @lapitropy
    @lapitropy7 жыл бұрын

    a co z pomniejszaniem?

  • @ShaftPolska

    @ShaftPolska

    7 жыл бұрын

    Pomniejszanie to 1/powiekszanie. Tzn. jeżeli chcesz coś zmniejszyć 2x to skalujesz jako 1/2 czyli 0.5.

  • @gtprofilgtprofil2665

    @gtprofilgtprofil2665

    5 жыл бұрын

    @@ShaftPolska a pomniejszenie 6 krotne? zawsze będzie ułamek nigdy dokładnie...

  • @solidekans

    @solidekans

    5 жыл бұрын

    @@gtprofilgtprofil2665 Ostatnia metoda, czyli Skala - Odniesienie: 6 Nowa długość: 1 wtedy uzyskasz dokładnie 1/6

  • @gtprofilgtprofil2665

    @gtprofilgtprofil2665

    5 жыл бұрын

    @@solidekans Dzięki za odpowiedź, już to sobie przetestowałem tak jak piszesz i działa :)

Келесі