Термопомпа вода-вода в действие. Много висок COP

Ғылым және технология

инж. Васил Коликовски обяснява предимствата на термопомпата вода-вода на Геосолар В-63 ЕООД. посетете www.geosolarv63.com

Пікірлер: 13

  • @user-cd2rb1ug6p
    @user-cd2rb1ug6p7 ай бұрын

    В едно видео украинец беше си спретнал самоделна термопомпа вода-вода и за топлообменник беше ползвал полиетиленова тръба, която може да понесе и пълно замръзване. Около 8-10 навивки с диаметър около 50 см реализираше дължина около 15м. Медната тръба е вътре в полиетиленовата в която тече водата от сондата. Просто, ефикасно и непретенциозно.

  • @dimitarivanov9665
    @dimitarivanov96652 жыл бұрын

    Здравейте. Колко ще ми струва удоволствието за 80кв. Благодаря ви предварително.

  • @tomboll8816
    @tomboll88164 жыл бұрын

    Звучи добре. Може ли да кажете какъв е "superheat" и какъв е "subcooling" а също и температурата на високото налягане на тръбата непосредствено след компресора не по далече от 10 см. Тук в Щатите първо се гледа суперхита и събкулинга и после всичо останало. Копа при една такава помпа се мени постоянно. В началото е висок но после пада. Ако температурата е между от 140 до 155^Ц, живота му пада наполовина било то и Copland. Ако ли е по висока от 155 градуса пишете го мъртъв много по скоро. Американския производител Climate Master изкара една такава машина и се наложи да я спрат от производство защото компресорите даваха много дефект. Надявам се разбирате че това не е ни най малко заяждане, но за мен най важното от 20 годишна практика тук в Шатите точно на такива машини е Първо: Суперхита да е в рамките на 2 до 3 градуса събкулинга да е 5 до 6 градуса а Копа се достига чрез човека инсталатор. Ако отворите заводско меню на copland, bristol или каквато и да е марка ще видите че за идеалната работа на компресор е подаването на най високо налягане съпроводено с най ниска температура на хладилния агент. Ако това не се спази и Копа няма да го има. С повишаването на един градус на агента в смукателната тръба се вдига с един градус и високата тръба. Тук виждаме доста високо налягане и температура на изпарение с агент 407C, това неминуеми ще отнеме от живота на компрессора. Общо взето без да знам нищо друго и с налягания на 6.37 върху 25 бара кажи речи имате неработещ термовентил, почти мога да се обзаложа, защото наляганията са не нормални за мен. Живи и здрави

  • @v63vav

    @v63vav

    4 жыл бұрын

    Здравейте Tom Boll! Прегревът /superheat/ е от 1 до 4 градуса Целзий. Подохлаждането subcooling е около 3 градуса. Температурата на високото налягане след компресора се мени в зависимост от температурата на кондензация. COP е добър, защото разликата спрямо температурата на подземната вода и температурата на изпарение е около 4 градуса Целзий, което означава изпарение в София и Северна България 7 до 8градуса, а в Южна България- например Пловдив до 11 градуса. COP е постоянен, защото температурата на подземната вода е постоянна цяла година. В Пловдив с температура на подземната вода 14 градуса при водно подово и конвектори достигаме COP 6,7. Термопомпите, които произвеждаме са главно вода-вода. Американската школа за хладилна техника и в частност за термопомпи е изключително добра. Аз самия съм се учил главно от нея. Желая Ви успехи в САЩ!

  • @vangeorge2350

    @vangeorge2350

    4 жыл бұрын

    Аз лично се изненадвам , че задавате тея въпроси , г-н Бол. Във видеото ЯСНО Е ПОКАЗАН електронния манометър Тесто със температурите на течната и газовата фаза, както и ниското и високото налягане, от които бихте могли сам да получите субкулинга и суперхита ( ако разбира се знаете как става тая "магия") . Ако бяхте философствали по-малко, а помислили повече, нямаше да задавате тъпи въпроси . Инж Коликовски, благодаря за прекрасно поднесеното видео !

  • @v63vav

    @v63vav

    3 жыл бұрын

    @@vangeorge2350 личи си, че сте професионалист! Поздрави!

  • @tehnoselekt
    @tehnoselekt7 жыл бұрын

    г-н Колитковски ,моля коментирайте моят видеоклип "DX GSHP 1 ton 1200btu" дали мога да инсталирам външния сензор вертикално и ако може с какъв диаметър на тръбите.Благодаря!

  • @nasyatopolova7060
    @nasyatopolova70603 жыл бұрын

    За да измерите реалния КОП, монтирайте калибриран топломер на топлия кръг и калибриран електромер за входящата консумация. Останалото е илюзия :) Теоретичният възможен КОП по формулата на Карно при вашите данни е 7,27 . Значи за да имаме реален КОП 6,5 е нужен компресор с компресорна ефективност 85% :) :) :) Такъв компресор, при тази делта в наляганията все още не е известен на науката. Монтирайте си топломер и електромер и ще видите, че реалният КОП ви е 4 и нещо . Ако искате все пак да подобрите КОП-а , увеличете площта на топлообменниците, защото за изход на водата на 50 градуса, кондензация на 57 е твърде висока.

  • @v63vav

    @v63vav

    3 жыл бұрын

    Госпожо Тополова, виждам, че разбирате от теорията на хладилните процеси. С доста неща съм съгласен, с някои не. Често пъти нещата на практика не са точно така, както на теория. При измерване на COP-а с калибриран топломер и електромер в Arsenal research - Виена получихме резултати, които добре съвпадат с таблиците на Copeland. Какъв е вашият реален практически опит с термопомпите, какви видове сте изследвала- определено би ми било интересно да споделите и да обменим мисли. Благодаря ви за коментара!!!

  • @nasyatopolova7060

    @nasyatopolova7060

    3 жыл бұрын

    @@v63vav Според таблиците на Copeland при температура на кондензация 55 градуса бихме имали КОП 2,6 при изпарение на 5 градуса, КОП 3,16 при изпарение на 10 градуса . Таблицата е до 10 , но можем да екстрапулираме графиката до 14 градуса, при което ако тенденцията се запази , бихме имали КОП 3,4. И това е за 55 кондензация, а вие сте чак на 57. Та според таблиците на Copeland, може да имате КОП 6,5 до температура на кондензация 37 градуса, което при вашите данни би съответствало на температура на водата 32 градуса. Над тази стойност КОП-а рязко пада. Ето къде могат да се видят таблиците за всеки компресор Copeland: www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZR-2006&model=ZR81KCE-TFD&RID=4&Tab=2 Понеже съм завършила физика и термодинамиката ми е любимата тема, затова и си позволих да коментирам. Сега виждам, че сте възпитан човек и мога да ви препоръчам на потенциалните ви клиенти. Особено на фона на други български производители, с които съм имала "удоволствието" да разговарям, когато си търсих термопомпа. Точно заради идиотското им държание накрая си купих Aermec.

  • @v63vav

    @v63vav

    3 жыл бұрын

    @@nasyatopolova7060 Здравейте, радвам се, че мога да си пиша с истински специалист! Първо- относно COP-а на машината, снимана на клипа. Тази кондензационна температура 57 С е само при изпитанието на машината ми след първото пускане. Бях я презаредил с хладилен агент- фреон 407С. Затова е тази по-голяма разлика между температурата на загряваната вода и температурата на кондензацията. При отнемане на 200 грама фреон разликата стана в нормата- от около 4- 5 К. Когата казавах за СОР 6,5 имах пред вид нормалната температура, при която се топли къщата- тя е с подово и конвектори. Тази нормална температура е около 40 С, която отговаря на кондензация от около 45 С. В програмата на Копеланд може да се смята максимално изпарение до 15 С. То беше 14 С. Това е машина в с. Скутаре, където водате е около 17 С-леко термална. И при изпарение на 14 С и кондензация на 45 С получаваме при компресор ZR 48 хладилна мощност 15,6 кВт, електрическа мощност 2,81 кВт. Както знаем от физиката :) топлинната мощност е сума от хладилната и електрическата мощност с приспадане на малко загуби. Така че, топлинната мощност в конкретния случай е 18,25 кВт при 2,81 или пресметнато -СОР 6,496. Аермек е много добра фирма. Но ако източникът ви е подземна вода има няколко основни и ВАЖНИ неща, малко встрани от термодинамиката, които трябва също да се съблюдават! Защото за разлика от нашите коаксиални топлообменници пластинчатите са много "чувствителни" и могат лесно да се развалят. Ще ви дам няколко насоки и съвети как да си запазите за дълго време машината, ако желаете, разбира се- на Телеграм или Вайбър тел. 0888417516. Все пак имам вече 20 години опит с термопомпите и съм се поучил от грешките, които съм правил. Пишете ми, ще се радвам!

  • @user-yf1bu5jn9h
    @user-yf1bu5jn9hАй бұрын

    Вода-вода, не мерси.

  • @v63vav

    @v63vav

    Ай бұрын

    Всеки избира каквото пожелае!

Келесі