Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel v roce 2024

Ғылым және технология

Byla náhrada plynového kotle tepelným čerpadlem dobré rozhodnutí?
Jako čerstvého majitele tepelného čerpadla mne zajímalo, jaké dopady bude mít zdražení poplatků za energie od 1.1.2024. Porovnal jsem ceníky elekřiny a plynu mezi roky 2023/24 a výsledek mne překvapil: www.smartinity.cz/l/tepelkovs...
Porovnání jsem se rozhodl nasdílet s vámi. Možná to někomu pomůže v rozhodování, jestli tepelko pořídit. Pokud už tepelné čerpadlo máte, mohla by se vám hodit i moje zkušenost jak snížit náklady na vytápění pomocí smart systému, který jsem aplikoval jak u topení plynem tak i tepelkem.
Více na webu smartinity nebo v článku www.smartinity.cz/l/tepelkovs...
00:00 - Intro
00:50 - Porovnání
04:00 - Je tepelko stále výhodné?
05:39 - Jak snížit náklady tepelka?
06:10 - COP koeficient - můžeme ho ovlivnit?
06:49 - Výhody smart systému
07:49 - Závěr

Пікірлер: 31

  • @markolepsie2007
    @markolepsie20076 ай бұрын

    A co souběh plynového kotle a tepelného čerpadla?

  • @smartinity

    @smartinity

    5 ай бұрын

    V tomto konkrétním domě je to uděláno tak, že buď topí tepelko nebo kotel. Přepínání se provádí přes smart systém. Díky za dotaz, možná dobrý námět na nějaké další videjko. 🙂

  • @markolepsie2007

    @markolepsie2007

    5 ай бұрын

    @@smartinity Tak jasně, buď jedno nebo druhé, ale s řídícím systémem. To dává smysl. A o tom jsme se nedozvěděli nic.

  • @smartinity

    @smartinity

    5 ай бұрын

    Řídící systém bude předmětem některého dalšího videjka, to by bylo na dlouho. 😊 Ale ve zkratce: 1) tepelko je integrováno do smart systému přes modbus, 2) plynový kotel, čerpadla, trojcestný ventil TUV, cirkulační čerpadlo - spínáno bezdrátově smart systémem. 3) Měření teplot, spotřeby atd. z tepelka přes modbus. 4) Měření teploty kotle, zpáteček, TUV, venkovní teploty - bezdrátové teplotní senzory připojené do smart systému. Regulaci zajišťují algoritmy ve smart systému: 1) u plynového kotle ekvitermní regulace, 2) u tepelka např. řízené cyklování při teplotách vyšších než 10 stupňů. 3) Natápění TUV také řídí smart systém, u obou se řeší souběh se solárním ohřevem a u tepelka se navíc bere ohled i na venkovní teplotu (natápění ideálně odpoledne/navečeru, kdy už nesvítí slunce, ale vzduch má ještě rozumnou teplotu).

  • @Refsite
    @Refsite3 ай бұрын

    Neměl by mít BD sazbu C57d namísto D57d?

  • @marekskoda4615
    @marekskoda46155 ай бұрын

    Takže čo s toho vyplýva? Že treba kúpiť dobrý kondenzačný kotol! Už len cena pri obstarávaní je neporovnateľná. Kotol- 1600e Tepelko cca 8000e. Návratnosť neporovnateľná!

  • @smartinity

    @smartinity

    5 ай бұрын

    Tohle videjko není o návratnosti tepelka, ale o tom, když už tepelko mám, tak jaké mám možnosti snížit náklady tady a teď. Pokud bych se teprve rozhodoval, co pořídit, do rozhodování bych samořejmě kromě tepelka zahrnul i kondenzační kotel, ale třeba i rekuperaci a topné rohože v případě pasivního domu. Záleží na preferencích a podmínkách konkrétního domu.

  • @ing.petermucha7299
    @ing.petermucha72995 ай бұрын

    Podĺa tých čísel čo tu strieĺate ste obyčajný predajca tepelných čerpadiel a smart zariadení ;) to nie je reálne porovnanie spotreby, ale zavádzanie ĺudí!

  • @smartinity

    @smartinity

    5 ай бұрын

    Tepelka neprodáváme, smart systémy používáme pro regulaci vytápění a automatizaci budov. Co se uvedených čísel týká, tak v tomto domě probíhá již několik let denní odečítání spotřeby plynu a od září také spotřeby tepelka. Máte-li zájem, mohu poskytnout detailnější info nebo zprostředkovat návštěvu domu.

  • @captainno1

    @captainno1

    5 ай бұрын

    a hlavně všechny teorie a plány budou okamžitě k ničemu když zase zvednou ceny elektřiny o dalších 30 % - pak je veškerá kalkulace na ho... -- lidé by se měli zabývat politikou a vyžadovat od státního podniku nízké ceny a ne blábolit o nějaké lipské burze, nikdo tomu nerozumí ale plácá o lipské burze jak makléř, přitom nechápe, že ho lupmové okrádají o jeho majetek

  • @jaromirhusarik9831

    @jaromirhusarik9831

    22 күн бұрын

    Máme krajní řadový 3 podlažní dům o vytápěné ploše 240 m2 (celková plocha je 270m2) radiátory a tepelko už dva a půl roku, od února 2022 a už jsem nějaké zkušenosti získal. Chytrou zónovou regulaci otopných systémů využíváme už více jak deset let. Je to systém Danfoss Living Connect, který umí řídit každou místnost a nebo skupinu radiátorů zvlášť, podle nastaveného programu, ale i teploty v místnosti. Plyn jsme využívali k topení a TUV a toto násnapříklad v roce 2021, stálo přibližně 23 000 Kč. Od té doby se několikrát zdražil plyn i elektřina. Minulý rok v polovině června 2023, nám nainstalovali fotovoltaiku, jenže ji máme kvůli orientaci střechy na jihozápad a v zímě to tedy pro vytápění nemá téměř žádný vliv. Za minulé zůčtovací období duben/2023 - březen/2024 jsme nakoupili 4,053 MW/h. Loní jsem ještě trochu laboroval s AZ routerem pro regulaci ohřevu TUV z přetoků z fotovoltaiky a měl jsem něco špatně nastaveno, ale od podzimu 2023 to běží již ideálně. Holt se s tím člověk musí nějak sžít a postuně se naučit. Od 1 ledna 2024 máme nákup elektřiny 2,095 MW/h. Jen v lednu 2024 se nakoupilo 0,951 MW/h. Další měsíce to vypadalo takto. Únor - 0,49 MW/h. Březen - 0,287 MW/h. Duben - 0,160 MWh. Květen - 0,084 MW/h. Červen - 0,082 MW/h. Červenec - zatím 0,041 MW/h. Nic jiného jak elektřinu nemáme a nevyužíváme. Spotřebičů máme docela hodně. 2 TV, audiovideotechniku, čerpadlo na vodu, nějaké osvětlení na zahradě v noci, indukční deska, americká dvoudveřová lednička o objemu 600l, pračka, myčka, 3 kamery, videovrátník, 5 jednotek DECO TP-Link, 2 optické modemy, dva gigabitové switche, jedna externí WIFI anténa Mikrotik, mnoho ovládaných Sonoff a Tuya jednotek. A tak dále. Zkrátka, pořád odebíráme i v naprostém klidu něco přes 200 W a jen to by dohromady za kalendářní rok udělalo cca 0,9 MW/h i když se nepere, nevaří a netopí.

  • @janhala58
    @janhala585 ай бұрын

    Vycházíte ve svých výpočtech z mimořádně teplých roků. Přecházet z plynu na tepelné čerpadlo je naprostá blbost. Zima se neptá, zima přijde. Zima je velký učitel, to zjistili už Němci u Stalingradu, říká energetický specialista Ing. Rudolf Vítek.

  • @smartinity

    @smartinity

    5 ай бұрын

    Na můj výpočet porovnání dopadů meziročního zdražení elektřiny nemá půměrná teplota podstatný vliv. Na celkové náklady samozřejmě ano. Nicméně dlouhodobý teplotní trend je za posledních 60 let stoupající (+2,2 stupně): faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-cr, což tepelkům vzduch-voda může nahrávat (neobhajuji, jen konstatuji)

  • @milojanus4489
    @milojanus44894 ай бұрын

    Kolektory vyrobia skôr elektrinu ako plyn. Mne sa táto kombinácia osvedčila. Samsung 8kW stojí do 4000 Eur.

  • @pavelsykora6495
    @pavelsykora64954 ай бұрын

    řešením by bylo nasadit topný faktor 5

  • @smartinity

    @smartinity

    4 ай бұрын

    Dosažení průměrného topného faktoru 5 u TČ vzduch -voda by bylo fajn, ale obávám se, že je to nereálné.

  • @pavelsykora6495

    @pavelsykora6495

    4 ай бұрын

    pak tedy doporučuji systémy s vyšším topným faktorem @@smartinity

  • @richardpetrovic8941
    @richardpetrovic89414 ай бұрын

    To sú také prepočy, reálne to bude iné zo skúseností viem že výsledná cena bude veľmi podobná ako s plynom ale - budú potrebné pravidelné kontroly chladiva - či neuniká. Jedného dňa to chladivo unikne, je to technické zariadenie a jeho časťi budú starnúť, korodovať má vibrácie tak sa to stane. Pozri v tabulke chladív kolko ho tam je a kolko je to v prepočte na co2. Budeš prekvapený v prípade že Ťa zaujíma aj vplyv na ekológiu. Ak chceš šetriť tam je iná cesta. Kúrenie budovy nie je nič iné ako vykrývanie jej tepelných strát. V prvom rade kvalitná izolácia a kontrola if camerou v zime. Spolu s tým musí byť inštalovaná rekuperácia vzduchu. Mne sa týmto podarilo ušetriť dve tretiny spotreby plynu. Montovať do takejto budovy tepelné čerpadlo je nezmysel. Význam má v nízkoenergetických nových budovách a aj tu sú nevýhodou jeho hlučnosť a možná poruchovosť, ktorej odstránenie nemusí byť vždy lacné.

  • @smartinity

    @smartinity

    2 ай бұрын

    Jasně, že zateplení je na prvním místě. Rekuperace pro nové budovy super, ale pro stávající to nemusí být vždy technicky schůdné. Netvrdím, že tepelko je jediné řešení. Ale je tady spousta lidí, kteří tepelko už mají a musí s nějak ním žít.

  • @richardpetrovic8941

    @richardpetrovic8941

    2 ай бұрын

    @@smartinity Rekuperácia nie je problém ani pre staré objekty pozri napr. Mitsubishi Losnay - mám ho namontované, spínanie časovačom, odvtedy netreba vetranie oknom. Dobre zaizolovaný dom sa bez toho v podstate ani nezaobíde.

  • @robertpeko
    @robertpeko5 ай бұрын

    jasne že tč a najlepšie voda voda 120m2 a platím celú eli domu 800 eur 5Mw spotreba priemer denne 13kw v zime viac teda 18 v lete menej pod 10 kw

  • @smartinity

    @smartinity

    5 ай бұрын

    Souhlas. Nicméně podobnou spotřebu na m2, kterou uvádíte, dosahuje i zmíněný dům s tepelkem vzduch-voda se smart systémem. Pro úplnost dodávám, že užitkovou vodu v létě ohřívají soláry.

  • @marekskoda4615

    @marekskoda4615

    5 ай бұрын

    Povedz nám koľko ťa to stálo 😅.

  • @robertpeko

    @robertpeko

    5 ай бұрын

    @@marekskoda4615 5000 eur ma stalo tepelné cerpadlo

  • @vojtechprusa9367

    @vojtechprusa9367

    9 күн бұрын

    Hezké video ovšem aby to mělo smysl tak by bylo potřeba porovnávat kondenzační kotel a tepelné čerpadlo pak ten výpočet jde úplně jinak nicméně obě dvě varianty mají své pro a proti

  • @jelensika1015
    @jelensika10155 ай бұрын

    Když tu bude pořád fialovopětidemolice a hnutí ANO tak green deal bude jejich hlavním cílem a máme se na co těšit.

  • @smartinity

    @smartinity

    5 ай бұрын

    Narážíte na plánované rušení plynových kotlů nebo zvyšování neregulovaných poplatků za elektřinu?

  • @petr-5217

    @petr-5217

    2 ай бұрын

    Jak souvisi vlada s cenou elektriny? Cez ma prodanou vyrobu na 3 roky dopredu. Elektrina se obchoduje na burze a ani Rusko neprodava energie levneji nez podle burzy. Madarsko plyn kupuje z Ruska asi o 1/3 draz.

Келесі