ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2009.Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ..

1:31:20 το 3-3
1:44:48 το 3-4
1:55-:25 το 4-4
τα πεναλτι ξεκινανε στο 2:10:25
Ο αγώνας υπήρξε ένας από τους πιο δραματικούς της ιστορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ στο 90', κι ενώ διαφαινόταν ότι θα είναι η νικήτρια, οι "ερυθρόλευκοι" έστειλαν το ματς στην παράταση με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, όμως σε ελάχιστα λεπτά έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές λόγω δύο απανωτών αποβολών. Αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να ισοφαρίσει σε 4-4 και να οδηγήσει τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτυ. Εκεί μετά από μία ψυχοφθόρα διαδικασία κι ενώ σχεδόν όλοι οι ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων εκτέλεσαν από 2 φορές (συνολικά 34 σουτ), ο Ολυμπιακός κατέκτησε τελικά τη νίκη με σκορ 15-14.

Пікірлер: 274

• @bulldogskalamata91
    @bulldogskalamata9111 жыл бұрын

ΑΔΕΡΦΕ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΟΜΑΔΕΣ...ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΑ ΟΠΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΜΠΑΛΙΤΣΑ

• @hannesmeuers717

@hannesmeuers717

4 жыл бұрын

3

• @georgegeorge2550
    @georgegeorge25505 жыл бұрын

Στο 3-2 του σκοκο εφυγα απ το γηπεδο γιατι τρελαθηκα το καναμε 2-2 χανουμε τ αντερα μας για πληρη ανατροπη κ ηρθε ο σκοκο απ το πουθενα κ εβαλε γκολ στο 90 ..μολις εφτασα στα τρενα στο σταθμο ακουω γκοοοολλλλλλ κ ξαναγυριζω πισω.. απιστευτο ματς!!! Μακαρι να κοβοταν στη μεση το κυπελλο!!!

• @sharktvcorfu5702
    @sharktvcorfu57025 жыл бұрын

2:17:23 Το επικό gift με την χειρονομία του Κόκκαλη !!

• @MrPro897
    @MrPro8975 жыл бұрын

Πω ρε φίλε 12 χρονών τότε η καρδιά μου άλλαξε 30 θέσεις μέσα στο τρίωρο. Αυτός είναι ο θρύλος μας

@antonioskotsis82942 жыл бұрын

μπορεί να θεωρείτε ο καλύτερος τελικός όλων των εποχών στην Ελλάδα, αλλά το πρώτο γκολ της ΑΕΚ ήταν οφσάιντ

@jake91Gr11 жыл бұрын

3:47 το 1-0 7:40 το 2-0 49:08 το 2-1 1:05:16 το 2-2 1:25:40 το 3-2 1:31:20 το 3-3 1:44:48 το 3-4 1:52:27 το 4-4 τα πεναλτι ξεκινανε στο 2:10:25

4 жыл бұрын

Πού είσαι ρε φίλε Τόνυ; Με θυμάσαι; Ανέβηκε τώρα πρόσφατα στο KZread καμιά ματσάρα σαν κι αυτή εδώ από τα παλιά του Άρη, του ΠΑΟΚ, του Ολυμπιακού ή του Παναθηναϊκού στο basket στην Ευρώπη;

• @konenas
    @konenas11 жыл бұрын

Σίγουρα ο μεγαλύτερος σε διάρκεια τελικός στην Ελλάδα και με τις περισσότερες διακυμάνσεις.

• @tolisamazing2139
    @tolisamazing213910 жыл бұрын

μπραβο και στης δυο ομαδες φοβερο ματς απο δυο μεγαλες δυναμεις της χωρας.τετοια ματς λειπουνε δυστυχως

ΤΡΟΜΕΡΟ ΤΕΛΙΚΟΣ Κ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ.ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑ ΣΧΕΔΟΝ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

• @oisvlachos1303
    @oisvlachos13034 жыл бұрын

Α ρε γαμωτο δεν επρεπε να χασουμε αλλα δεν πειραζει ητανε και θα ειναι ο καλυτερος τελικος κυπελλου που εχει γινει ποτε στην Ελλαδα

• @MacGyver80ssssss
    @MacGyver80ssssss4 жыл бұрын

2019. Ακόμα βαράνε.

• @ziovanni7672
    @ziovanni76725 жыл бұрын

Ο κορυφαιος τελικος όλων των εποχών 9 χρονών ήμουνα ήταν το 1ο παιχνίδι που είχα δει και θυμάμαι ακόμα όλες τις φασεις απίστευτο άγχος πάντως στα πέναλτι βαραγανε μιση ώρα πεναλτι

• @thekingofcardio8250

@thekingofcardio8250

Жыл бұрын

ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ για την ακρίβεια. Γιατί δεν είναι μόνο τα πέναλτι που εκτελούσαν αλλά και μέχρι να πάει ο κάθε παίκτης απ' το κέντρο στη μεγάλη περιοχή για να εκτελέσει το επόμενο πέναλτι, περνούσε ένα λεπτό. Οπότε ήταν τρία τέταρτα γεμάτα!!!

@spiridakis1311 жыл бұрын

παρότι είναι ένας από τους καλύτερους τελικούς του ελληνικού ποδοσφαίρου η ποιότητα η ποδοσφαιρική είναι χαμηλή σε σχέση με άλλους τελικούς ευρωπαικού ποδοσφαίρου

• @nicknickthegreek2183
    @nicknickthegreek2183 Жыл бұрын

ημουν ενας απο τους τυχερους που βρισκομουν μεσα.απο τις 5 το απογευμα ημουν εκει και εφυγα μετα τις 12.

@surfer8554 жыл бұрын

Νομίζω ότι τέτοιοι αγώνες σπανίζουν ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο... Αν τον δει κανείς καθαρά ως αγώνα και όχι ποιοι είναι οι αντίπαλοι ή ποιοι ποδοσφαιριστές συμμετέχουν, τολμώ να πω ότι μπορεί να θεωρηθεί ένας από τους κορυφαίους στην ιστορία του αθλήματος.

• @cisse8eePanathinaike
    @cisse8eePanathinaike10 жыл бұрын

2:18:03 xaxaxaxaxa o loverdos me to kokkino mpoufan :P

• @TheRealErevos
    @TheRealErevos5 жыл бұрын

Η αξία του νικητή δίνει δόξα στον ηττημένο. Δημοσιογράφος...

• @nikolaosrazorbladechannel
    @nikolaosrazorbladechannel4 жыл бұрын

1 γκολ οφσαιντ δυο πεναλτυ που δε δοθηκαν κι ετσι μαρτηρυσατε εκ δικην θεου στα πεναλτυ...

• @thodwrhschrysanthopoulos9599

@thodwrhschrysanthopoulos9599

4 жыл бұрын

Χαχαχαχαχαχχαχααχαχαχαχαχαχχαχαχ

• @anexartitosr21
    @anexartitosr219 жыл бұрын

ματσαραα!εκεινη την μερα ηταν σαν να πηραμε το κυπελο!

• @kostaskawasaki7247
    @kostaskawasaki72474 жыл бұрын

Ήμουν μέσα στην 2 φοβερός τελικός ήμασταν άξιοι της τύχης μας αφού δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε ούτε λεπτό το 3-2

• @petitblackriver
    @petitblackriver6 жыл бұрын

What a game

• @user-fb5jc9zi4v
    @user-fb5jc9zi4v4 жыл бұрын

Τι ματς και αυτό;μέσα ήμουν στην 15 φοβερός παλμός ... θρύλος θεός..

• @gaymakaroni
    @gaymakaroni11 жыл бұрын

Κι ας ξερω ποιος κερδιζει στο τελος,καθε φορα που το βλεπω εχω αγχος!

@thekingofcardio82502 жыл бұрын

2:29:50 Ο Ζεράλντο Άλβες είναι ίδιος ο Ριβάλντο.

• @user-gh6vy5uy9c

@user-gh6vy5uy9c

2 жыл бұрын

Οντως φιλε και εμενα ηρθε στο μυαλο μου

• @Diog23
    @Diog23 Жыл бұрын

Πραγματικα ο πιο ομορφος τελικος και με οπαδους απο τις δυο ομαδες πολυ ποιοτικα ροστερ και πραγματικα για μενα ηταν και οι 2 ομαδες νικητριες παρα τη νικη του Ολυμπιακου στα Πεναλτι δυσκολα θα ξεπεραστει αυτο το ρεκορ σε αγωνα 4-4 και 32 πεναλτι

• @user-fo2hj3ev5e
    @user-fo2hj3ev5e4 жыл бұрын

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πρόκειται για τον κορυφαίο αγώνα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ψάξτε για το δεύτερο.

@surfer855

4 жыл бұрын

Νομίζω ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας το 1988 και ο αντίστοιχος του 1994 άνετα χωρούν στην πρώτη δεκάδα.

@user-fo2hj3ev5e

4 жыл бұрын

Στον τελικό του 1988 έγινα φίλος του Ολυμπιακού. Πριν υποστήριζα τον Παναθηναϊκό για τις επιτυχίες του στην Ευρώπη. Σαραβάκος, Ζάετς και Ρότσα, τριπλέτα φωτιά!

@surfer855

4 жыл бұрын

Σαραβάκος... Τι παιχτούρα ήταν... Τα τέρματα εναντίον της Γιουβέντους στο ΟΑΚΑ το 1987 και εναντίον της Γκέτεμποργκ το 1991 όπου η μπάλα "κόλλησε" στα δίχτυα του Ραβέλι θα τα ζήλευε και ο Μέσι.

4 жыл бұрын

Είσαι σίγουρος; Θέλω να πω είναι καταχωρημένος ως τέτοιος στα αρχεία της FIFA;

• @kostasupthekeys812
    @kostasupthekeys8125 жыл бұрын

Απλά πηγαίνετε όλοι στο 2:17:20 και απολαύστε το λατρεμένο GIFάκι του Κόκκαλη που κυκλοφορεί παντού τελευταία . Respect !!

• @neosyllektos
    @neosyllektos10 жыл бұрын

Ανεξαρτητως ποια ομαδα υποστηριζεις (εγω ειμαι ΟΣΦΠ) αξιζουν συγχαρητηρια και στις 2 ομαδες για το εκπληκτικο και μοναδικο θεαμα, για την αγωνια που μας προσφερθηκε και στα 120' αγωνα αλλα και στα 34 (!) πεναλτι. Χαρηκα που το πηρε ο Ολυμπιακος αλλα ειναι απο τα λιγα ματς που δεν θα στενωχωριομουν και να μην το επαιρνε γιατι το αξιζαν και οι 2 ομαδες 50-50 απλα κερδισε ο πιο τυχερος στην ρωσσικη ρουλετα των πεναλτι.

• @chaosdischarge913
    @chaosdischarge9134 жыл бұрын

Γνώμη μου είναι,ότι ο καλύτερος τελικός ήταν του 1976 Ολυμπιακός- Ηρακλής 4-4 και στα πέναλτυ το κατέκτησε ο Ηρακλής.Εκει που ο Χ"Παναγής έκανε παπάδες...