TEDxPrague - Ondrej Šteffl - Je škola budoucnost vzdělávání?

Zastánce vzdělávací revoluce
Onřej Šteffl je ředitelem společnosti Scio. Narodil se roku 1954 a absolvoval matematicko--fyzikální fakultu a je kandidátem věd ze sociologie. V roce 1990 založil první soukromou školu u nás -- PORG. 1995 založil společnost Scio, která se zabývá testováním vzdělávacích výsledků škol i jednotlivců, od roku 1998 také využíváním internetu ve vzdělávání. Společnost Scio se významně se podílí na přijímacím řízení na vysoké školy, její zkoušky využívá v přijímacím řízení 53 fakult veřejných a státních vysokých škol. K jeho zájmům a zálibám patří snowboarding (freeride), windsurfing, vaření.
[ENGLISH] - subtitles coming soon
Supporter of Educational Revolution
Ondřej Šteffl is the director of Scio. Born in 1954, he graduated from the Faculty of Mathematics and Science and he is a sociology scholar. In 1990 he founded the first private secondary school in the Czech Republic -- PORG. In 1995 he founded Scio, a company dealing with testing educational results of schools and individuals and the use of the Internet in education (since 1998). The Scio company plays an important role in entrance exams to universities: their tests are used by 53 faculties of both public and private universities. His interests and hobbies include snowboarding (freeride), windsurfing and cooking.
About TEDx, x = independently organized event
In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized. (Subject to certain rules and regulations.)

Пікірлер: 52

  • @AntonioMadero
    @AntonioMadero9 жыл бұрын

    No ještě nejsem na konci, ale jsem rád, že tam padla myšlenka rychlosti změn... jsem mladý učitel, děti potřebují sice hlavně řád a jistotu, ale potřeba rychleji se měnit a vyvíjet je opravdu třeba. Proč jde ale tak pomalu? Není to podle mne rolí školy jako vzdělávací instituce, nebo nechutí kantorů... ale politikou a administrativou. Školy podléhají ministerstvu a to je politická instituce, změny se musí dlouze diskutovat a nakonec o nic rozhodují hlavně úředníci a politici...když se navrhne změna, trvá několik dlouhých let než se dostane do praxe (10?) a nakonec do ní stejně přijde změněná dlouhým řetězem lidí, administrativy a kompromisů... a 5x se změní ministr...

  • @MrMusuta
    @MrMusuta11 жыл бұрын

    Ten budižkničemu je milionář, majitel firmy SCIO a na rozdíl od Vás vede šťastný a spokojený život naplněný prací, kterou miluje a která má nějaký smysl.

  • @PAVELKOREC
    @PAVELKOREC7 жыл бұрын

    Já myslím, že SCIO je integrální součástí problému, který zde jeho šéf popisuje. Na místo dialogu, na místo osobního přístupu, na místo tvůrčího přístupu, na místo umění klást si otázky atd atd tu jsou prefabrikované testy, výuka správného vyplňování testů, potlačení osobního přístupu pedagoga a pod.

  • @Alexandra12379

    @Alexandra12379

    4 жыл бұрын

    Podle mě pletete dvě věci - SCIO testy a SCIO školy. Pan Šteffl mluvil o školách, ne testech.

  • 12 жыл бұрын

    Dubrý vztah k učení se je důležitý životní návyk a pokud ho škola v dětech nepěstuje, je to špatně, je tím důležitější, čím více se svět mění ne s každým stoletím, nebo generací, ale každých několik let. Argument, že "chtění se učit" je odpovědnost rodičů a věc životní praxe stojí na hlavě - jednak by to šlo svévolně prohlásit o naprosto čemkoli, čemu škole učí a jednak rodiče nejsou experti ani na učení ani na vzbuzování zájmu o poznání. To má umět škola a pokud to neumí, je to škola špatná.

  • @almapierree8868
    @almapierree88685 жыл бұрын

    Dnes je rok 2019 a moc se toho nezměnilo. Ale podobně jako Vy věřím, že z důvodu nejasné budoucosti školy a černé budoucnosti školství se všechno změní, prostě musí,... Snad není možné, aby, když víme, že to, co je teď není správné, bylo stále tak, a zůstalo nezměněno. Věřím, že budoucnost vzdělávání nebude závislá na povinné školní praxi,.. když jsou zde adekvátnější alternativy. Toto video pochází z roku 2011, do dnešního dne se již počet možností rozšířil... sleduji to s očekáváním, ale jedná se jen o .. o píď.. Snad se píď po píďi dál dopídí a dojde ke změně. Protože ta je víc, než kdy dříve potřeba.

  • @dominiklazna5958

    @dominiklazna5958

    6 ай бұрын

    Bude rok 2024 ani ne za měsíc a furt se nic nezměnilo

  • 11 жыл бұрын

    Podle mého je největší problém škol ten, že nedokážou účinně žáka motivovat k lepším výsledkům z vlastního rozhodnutí žáka.

  • @labakanurzidil2464

    @labakanurzidil2464

    4 ай бұрын

    největší problém školy je škola ... asi jediný ...

  • @ThimoCz
    @ThimoCz10 жыл бұрын

    To mi připomíná, že nám na ČZU udělali upgrade Moodle. Což je systém na zadávání úkolů, materiálu atd. Ty profesoři se s tim neskutečně perou. Výmluva je většinou taková, že ten novej systém je totálně blbej, protože je jinej. Ve výsledku jsou z toho otrávený a když se něco pokazilo z "jejich strany", ale postihlo to studenty, tak udělali ústupek. Následně ale řekli, že nás musejí potrestat, že s tím mají takové potíže a tak nám možnost nápravy "jejich problému" dali až v polovině zkouškového. Tudíž dostanu zápočet nejdřív v polovině zkouškového.

  • @SuchyKo1
    @SuchyKo112 жыл бұрын

    Pan Šteffl spíš myslel to, že systém školy je stále stejný od doby, kdy byl založen a nijak se nerozvíjí na rozdíl od okolního světa. Podle mě nechtěl nijak snižovat princip školství a výuky, ale chtěl vysvětlit to, že nereaguje na moderní trendy. = žádné navážení

  • @jaroslavaticha6911

    @jaroslavaticha6911

    2 жыл бұрын

    A co se za těch deset let změnilo?????

  • @labakanurzidil2464

    @labakanurzidil2464

    4 ай бұрын

    moderní = přizpůsobovat si druhé bezohlednou agresí, aby ti vraceli totéž?

  • @evamatyldajirickova2781
    @evamatyldajirickova278110 жыл бұрын

    I školství tvoří lidé, nejen instituce a papíry. možná je to třeba složitější, ale jsou lidé, kteří inspirují, podněcují k myšlení a řešení problémů, jsou emocionálně otevření a nevadí jim kreativita a osobitost - já jsem takové učitele měla, ne všechny, ale i tak jim mám za co děkovat. Pan Š. mě uráží, když říká, že učitelé nejsou lidé změny a je jich moc - ještě, že si to neberu osobně :) za 20 let prošli učitelé tolika změnami, že je div, že ještě někdy fungují a mnozí - a znám jich hodně- mají i děti a školu rád Nechte učitele učit - Rámcové programy je šikana na učitele- bohužel, instituce SCIO se výrazně postarala ještě o jednu šikanu žáků a učitelů - tzv. plošné testování -ano SUPER BYZNYS - DOBŘE VYMYŠLENÉ PRO MAJITELE Scio , OSTATNĚ CERMAT - STÁTNÍ ORGANIZACE - JE TAKY VELKÁ DOJNÁ KRÁVA, která vzdělanosti národa rozhodně neprospívá

  • @to08net
    @to08net11 жыл бұрын

    ...a hlavně do budoucna pokřivuje vztah k sebevzdělávání a to je zločin proti lidskosti.

  • @forysha6764
    @forysha67643 жыл бұрын

    Kéž by se víc vědělo o svobodných demokratických školách...

  • @Bryony9
    @Bryony99 жыл бұрын

    Zatím nejhorší řeč na TEDU jakou jsem viděla. Nejde o obsah, ale o provedení. Včetně střihů kamery, díky kterým člověk nepřečte, co má pan Šteffl na prezentaci. Nehledě na fakt, že toho tam měl prostě MOC a zběsile mezi tím překlikával, když mluvil obracel se zády k publiku prostě udělal vše to, co by "učitel" dělat neměl:-)) Což mi přišlo vtipně paradoxní vzhledem ke zvolenému tématu a faktu, že je ředitelem společnosti, která připravuje testy hodnotící právě ono školní vzdělávání.

  • @vladimirdusek6715

    @vladimirdusek6715

    8 жыл бұрын

    +Bryony9 Možná proto, že on taky žádnej učitel není.. :) :)

  • @miloss.1401
    @miloss.14019 күн бұрын

    Podobně jednoduché cesty pro jednotlivce jsou zkratkou do problémů společnosti.

  • @jiriburian309
    @jiriburian30911 жыл бұрын

    No vidite, a ja vzdycky myslel, ze prehrsle (nespravne prehrsel) je plna hrst a ne, ze to znamena malo nebo mnoho. :-(

  • @to08net
    @to08net11 жыл бұрын

    Možná spíš že nereaguje na vývoj a nové objevy ve vzdělání, Mění jen ty rekvizity. Výraz moderní trendy se nám zdá poněkud zavádějící.

  • 12 жыл бұрын

    Rádobyvtipné možná. "Tradiční" samozřejmě je sprosté slovo, protože se v důsledku neopírá o to, co pomáhá nejvíce rozvíjet, ale o to, co je nejvíc zavedené a nadto nezohledňuje kontext, který se radikálně změnil. Literaturu jde učit "netradičně", pokud tradičně znamená učit se nazpaměť formální náležitosti desítek knih namísto rozebírání třeba jen několika. Krom toho, neznalost výše zmíněných jmen není žádná tragédie, dnes je kvalitní literatury přehršel, každý kánonn je nutně vykonstruovaný.

  • @evaadamcova8703
    @evaadamcova87039 жыл бұрын

    jeho přednášku bych tedy ke Kenu Robinsonovi nepřirovnávala, ten je totiž vtipnej a má to spád, tohle ho nemělo, sice tam bylo pár dobrých myšlenek, ale byly podány tak nemastně neslaně, že sedět u toho ve škole, asi budu hrát pod lavicí nějakou tu hru...

  • @Aspro4
    @Aspro44 жыл бұрын

    2:17 : Objasní funkci dvou organismů ve stélce lišejníků? To koukám. To někdo myslí opravdu vážně? To má být dovednost užitečná pro každodenní situace, díky které budu úspěšným člověkem, který se v životě neztratí? Už jsem i tábořil v lese, což po většinu života nedělám, ale ani při tom táboření jsem nezažil situaci, kdy bych potřeboval objasňovat funkci organismů v lišejnících.

  • @jarlRiess
    @jarlRiess12 жыл бұрын

    @PiCABLESKY Ne, nejsem státem placen. Ale mám celkem slušné vzdělání a už mi není -náct, takže zcela jistě vím, že rok (ani léta) "bežného klikania, počúvania, čítania, kombinovania, komunikovania len na FB" člověku žádné hluboké vědomosti nepředá. Taky brouzdám na webu, a fest, ale základ, to hutné, to v hromadách povrchností a sraček nenajdeš. To chce roky dřiny a postupného navazování - četbou a výukou. P.S. Kdo obviňuje Marii Terezii z duševní narušenosti, ten jen odhaluje svoji blbost.

  • @chwaca
    @chwaca12 жыл бұрын

    Rodice by meli ucit vetsimu respektu ke starsim a skola by mela ucit vetsimu respektu vseobecne. Skola by take mela ucit jak se vyrovnavat s problemy vseho druhu. Skola by mela rozvijet detskou fantazii a tvorivost ne ji zabijet a drzet se dannych norem. Je nezbytne, aby skola pripravila zaka na realny zivot ne na naco co by v budoucnu ''mohl eventuelne'' potrebovat. Historie je dulezita, ale neni dulezitejsi nez budoucnost a ta na druhou stranu neni dulezitejsi nez pritomnost.

  • @Kisuke323
    @Kisuke32311 жыл бұрын

    Ako žiak tej 2070 generácie môžem povedať s čistým svedomím, je to tak ... ak si porovnám vyučovanie s nemeckými učiteľmi a so slovenskými .... to vlastne ani nejde. Nielen české, ale aj Slovenské školstvo je pozadu a ako spomenul ten pán : Nestíha.

  • @terimrhalek
    @terimrhalek10 жыл бұрын

    hm, kdyby se pan ředitel ve škole nenaučil číst, psát a počítat, tak by se asi mohl těžko dál rozvíjet. Když tedy ne školy, jak zajistit, aby se všechny děti naučili trivium?

  • @hanakarafiatova7616

    @hanakarafiatova7616

    6 жыл бұрын

    Asi tak, ale hlavně kreativně :-D

  • @MadTheHawk

    @MadTheHawk

    5 жыл бұрын

    Třeba by se moh naučit psát a číst sám bez školy :)

  • @mocipan8054
    @mocipan80545 жыл бұрын

    smutna to pravda

  • @MichalNovak-mancze
    @MichalNovak-mancze11 жыл бұрын

    Ano. Ale přednes má opravdu, ale opravdu mizerný :). S myšlenkou souhlasím, ale podané to bylo prachmizerně.

  • @josefsalak558
    @josefsalak5587 жыл бұрын

    Přednáška pana Sugata Mitra www.ted.com/talks/sugata_mitra_build_a_school_in_the_cloud#t-180072

  • @TheZuzinka11

    @TheZuzinka11

    5 жыл бұрын

    a tu je ten problém nášho školstva - zabezpečiť pre deti tie "počítače" v akejkoľvek forme v škole alebo kdekoľvek inde - deťom treba len vytvoriť podmienky a nechať ich objavovať pre nich nepoznané veci - aby chceli vedieť viac a viac - ale to je utópia v našich školách - klasická výhovorka - nie sú na to peniaze ....

  • @chwaca
    @chwaca12 жыл бұрын

    Moudrost je v tom, najit alternativu.

  • @19800891able
    @19800891able7 жыл бұрын

    Jistě , že je tam spousta uvozovek , ale pokud považujete za fanatickou nutnost vymývat mozky dětem inkluzí a nebo imigrací - že multikultura je nutná , tak to je fašizace společnosti a tímto legální psychologické znásilňování . Jistě , že se do mě začnete strefovat , no nicméně zkusme se nad tím aspoň zamyslet . Dá se docílit změn , né však jednostrannou cestou .

  • @AslanexMetrobus
    @AslanexMetrobus7 жыл бұрын

    Je mi líto, že poměrně zajímavý názor je tak špatně prezentovaný. Veliké mezery v řeči, prezentace plná textu, ani to nepůsobí, že ví, co chce říct. Nepoutavé, vtipné jen díky radikálnímu názoru. Je to škoda.

  • @hanakarafiatova7616
    @hanakarafiatova76166 жыл бұрын

    Od tohoto pána to sedí, pokud vím má na svědomí SCIO testy, které jsou naprosto nicneříkající. Mele blbosti.

  • @eliskakolocova8314
    @eliskakolocova83149 жыл бұрын

    Mám strach o české školství, ne proto že by byly děti svázány a učily se podle (staromódních) metod, ale spíš kvůli lidem jako je Ondřej Šteffl, kteří si myslí že dát dětem hru na pc a facebook je nový směr. Nejprestižnější školy světa Princten, Harward... Zde se učí pořád stejně, děti nosí uniformy, kázeň je tam na prvním místě... Česká republika byla ve světě pro své školství uznávaná a co my? Tak ji změníme... Dáme dětem více volnosti (protože co potřebuje dnešní mládež více že?), mobily a učitele pasujeme do role pozorovatele (to aby jim jejich volnost nemohl narušovat) a ne nebojte se, nebudou z nich nezvladatelné individua, která prosedí celý život u televize/pc a slovo pravidla pro ně bude novinka, ale mnohem inteligentnější občané, kteří budou empatičtí, vyrovnaní, zodpovědní no prostě ideál pro další léta:-D

  • @mareklisy2137

    @mareklisy2137

    8 жыл бұрын

    +Eliska kolocová až na to, že spoustu svých předmětů dávají taky online. Kromě toho, srovnávat české školství s Harvardem je jako srovnávat tříkolku s Ferrari...

  • @PetSk90

    @PetSk90

    7 жыл бұрын

    Eliska kolocová Na univerzitách, které zmiňujete, se samozřejmě uniformy nenosí. Srovnání prestižních univerzit s českými základními školami je ostatně nesmyslné.

  • @hanakarafiatova7616

    @hanakarafiatova7616

    6 жыл бұрын

    FC učí sociálním dovednostem a napomáhá sociální interakci? No já nevím, pokud jste autista tak snad.....

  • @ivakubickova4323

    @ivakubickova4323

    6 жыл бұрын

    Máte uplnou pravdu. Jasně, že z nich vyrostou individua. Co taky jiného? Od toho takové školy existují. To je přece smysl toho všeho. Nezvladatelná individua, která nepodléhají okolí, ale věří především sobě a svým vlastním, jedinečným schopnostem. Schopnostem, které v této škole dostali možnost rozvíjet.

  • @SmrdiTiBabka
    @SmrdiTiBabka11 жыл бұрын

    ježiši to jsou plky ... ztráta času

  • @SmrdiTiBabka
    @SmrdiTiBabka11 жыл бұрын

    úplně se mi chce zvracet. nějakej budižkničemu tam plácá prázdnou slámu, kterou slyšel v hospodě. umění neříct vůbec nic.

Келесі