Tartu rahu, millest meile ei räägita

Vaatleme kõiksugu fakte ja seiku Eesti ajaloos nii olulisel kohal paikneva Tartu rahuläbirääkimiste kohta.
Tartu rahuleping (1920) on Eesti riikluse olulisemaid aluslepinguid. Sellega tunnustas Venemaa Eesti iseseisvust igavesest ajast igavesti.
28. novembril 1918 algas äsja Saksa okupatsioonist vabanenud Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel Vabadussõda. Eesti suutis rünnakud tagasi lüüa ning Vabadussõda lõppes 2. veebruaril 1920 Tartu rahulepinguga. Eesti diplomaadid esinesid rahuläbirääkimistel väga tulemuslikult ning oskuslikult, kaubeldes välja parimad võimalikud rahutingimused. Rahuläbirääkimised peeti 5. detsember 1919 kuni 2. veebruar 1920.
Isikunimed: Fjodor Kostjajev (Фёдор Васи́льевич Костя́ев), Friedrich Robert Faehlmann, Adolf Joffe, Ants Piip, Jaan Poska, Julius Seljamaa, Mait Püümann, Jaan Soots, Johann Voldemar Jannsen, Friedrich Reinhold Kreutzwald, Lev Trotski, Jossif Stalin, Vladimir Lenin, Johannes Voldemar Veski, Juhan Saar, Kaarel Kilvet, Maksim Litvinov, Johan Laidoner, William Tomingas, Viktor Puskar, Simon Ter-Petrosjan, Leonid Krassin, Rjurik, Sineus, Truvor, Aleksander Oinas, Viktor Kingissepp, Johann Richard Faure
Kontakt:
meieajalood[ät]gmail.com
Liituge kanaliga, et saada juurdepääs hüvedele:
/ @meieajalood
Muud variandid meie kanali toetamiseks:
www.buymeacoffee.com/meieajalood
/ meieajalood
Aitüma! 💪
#meieajalood #eesti #ajalugu #eestiyoutuber #estonia

Пікірлер: 20

  • @larrykaasik9506
    @larrykaasik950611 ай бұрын

    mahe vunts☺...kuulan ja vaatan hea meelega Meie Aja Lugusid. Püüan lastele ka näidata- väga mönusad, informatiivsed ja löbusad...

  • @uloaps8837
    @uloaps883711 ай бұрын

    Hea informatiivne lugu.

  • @ubjuu
    @ubjuu11 ай бұрын

    ei mitte midagi uut.

  • @ortolitore1522
    @ortolitore152211 ай бұрын

    Milline riik tunnustas Nõukogude Venemaad riigina esimesena maailmas?

  • @MEIEAJALOOD

    @MEIEAJALOOD

    11 ай бұрын

    Afganistan tunnustas Nõukogudemaad 1919.

  • @sashagorohova6790
    @sashagorohova679011 ай бұрын

    tavalised inimesed alati kannatavad, aga milleks?

  • @robertdelagardie9918

    @robertdelagardie9918

    11 ай бұрын

    See on huvitav küsimus ja ise olen ka terve elu uurinud seda küsimust. Põhimõtteliselt Piiblit uurides leiab vastuse, et milleks kannatuse head on.

  • @levpitsugin2892

    @levpitsugin2892

    11 ай бұрын

    Lihtsad Eesti inimesed sõdisid oma majade ja perede eest. Ja valikut neile ei ole antud. Nagu tänased ukrainlased

  • @mjfan653

    @mjfan653

    4 ай бұрын

    Aga oled sa kindel et piibli tõlge ikka korrektne on? Samuti, kas jumal ikka ise vaatas trükipoognad üle? Muidu ehk hiljem selgub, et kannatused on lihtsalt väike programeerimisviga, mitte mingi suur vajalik.

  • @mjfan653

    @mjfan653

    4 ай бұрын

    Poleks tavalised inimesed Vabadussõjas kannatanud, oleks juba holodomori jms pogrommide ajal staalin Eesti rahva hävitanud. Samuti poleks arvatavasti esimese vabariigita olnud indu laulvaks revolutsiooniks, seega elaksime praegu puutini genotsiidses terroririigis. Seetõttu on Vabadussõja veteranid ja iseseisvusmanifesti loojad Eesti rahva suured kangelased!

  • @eyespy0000
    @eyespy00009 күн бұрын

    jah, tundub ,et nüüd hakkaski venel kahju ,et toona Eesti loovutas..

  • @tarvovaina2140
    @tarvovaina214011 ай бұрын

    Jaan Sootsi ütlus rinde katkemise võimaluste kohta.... Sellel ajal oli Punaarmee kogujõududest u.10% Eesti Rahvaväe vastas.

  • @patrickbateman213
    @patrickbateman21311 ай бұрын

    Ma ise usun et kui Valgekaart oleks võitnud siis see poleks Eesti iseseisvust mõjutanud kuna äsja kodusõja võitnud Valgekaartlaste soldatid oleks loogiliselt mõeldes sõjast väsinud plus Venemaa pärast Asutava Kogu poolt loodud kas vabariik või uus monarhia oleks pigem Balti riikide (vb isegi Valgevene ja Ukraina) olukorraga leppinud

  • @tarvovaina2140

    @tarvovaina2140

    11 ай бұрын

    Paraku Vene valgekaardi kõrgem juhtkond avaldas teistsugust arvamust. Nende nägemuses ei eksisteerinud mingeid iseseisvunud provintse. Ja sellest seisukohast ei taganenud nad oma kibeda lõpuni. Tasub meenutada sedagi, et nii mõnigi "lääneriik" toetas nende seisukohta selles küsimuses.

  • @markobergmann4693
    @markobergmann46934 ай бұрын

    Jeesus ei ole mingi kommunist, ega sotsialist. Jeesus on radikaal.

  • @isanelehm4939
    @isanelehm493911 ай бұрын

    Tartu rahu: monograafia. Eesti Raamat 1988. Seda teost on leida raamatukogudes temaatiliste väljapanekute seas rahulepingu aastapäevadel. Kuid ajalooteadmiste hankimiseks seda ei soovitaks, teoses pisendatakse Tartu rahulepingu tähtsust, teos on EKP Keskkomitee stagnantide vastupropagandaks, mil sellest rahust hakati Eestis rääkima.

  • @MEIEAJALOOD

    @MEIEAJALOOD

    11 ай бұрын

    Tõepoolest, nimetatud teos on käsitluslaadilt sarnane teiste nõukogude ajal Tartu rahu puudutanud väljaannetega. Näiteks "Revolutsioon, kodusõda ja välisriikide interventsioon Eestis" (2. köide, 1982) ning "Kodusõda ja välisriikide interventsioon Eestis 1918-1920" (2 köidet, 1984 ning 1986)