Tarcza Wschód - dlaczego pogłębianie rowów to zły pomysł?

O mój pogląd na militarne wykorzystanie mokradeł na granicy pytaliście na długo przed ogłoszeniem projektu "Tarcza Wschód", w zasadzie od 2022 roku. Myślę, że dla stałych widzów nie jest on niczym zaskakującym, ani odkrywczym. Bagno wciąga, dosłownie i w przenośni. Uważam, że nie pogłębianie rowów melioracyjnych, a ich zasypywanie i przegradzanie to jedyna słuszna droga do umocnienia wschodniej (a zwłaszcza północnej) granicy Polski. Odbudowa zasobów wód gruntowych jest korzystna nie tylko z perspektywy militarnej, mamy więc możliwość połączenia pożytecznego z pożytecznym.
Jak zwykle zachęcam do wsparcia mojej działalności filmowej przez Patronite:
patronite.pl/piotrbednarek
Serdecznie dziękuję za wsparcie nowym Patronom! W ostatnim czasie był to:
Maciek Sawicki
Jako PTP Wolne Rzeki zbieramy 1,5% za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny SMK.
Rozliczając PIT możesz wspomóc nasze działania wpisując nr KRS: 0000402564 i w celu szczegółowym: PTP Wolne Rzeki.
Zapraszam także do obejrzenia wcześniejszych produkcji, subskrybowania kanału i obserwowania Wolnych Rzek w innych mediach społecznościowych:
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
oraz do zajrzenia na naszą stronę:
wolnerzeki.pl/

Пікірлер: 272

  • @yackoclios16v
    @yackoclios16vАй бұрын

    Królu Złoty! Ty to przedstaw komuś odpowiedzialnemu za ten bałagan bo widać że sami do tego nie dojdą. Dziękuję Ci za Twoją prace, bo jak by nie patrzeć jest to służba dla Polski i Polaków.

  • @superSiba1

    @superSiba1

    Ай бұрын

    Nie przyszło ci do głowy że właśnie o taki odbiór tego terenu chodziło tym co to przedstawiali?!

  • @user-xr5vx7fc5f
    @user-xr5vx7fc5fАй бұрын

    Od początku wojny powtarzam, że cała granica wschodnia to powinny być bagna. Unia sypnie kasą na taki plan, my będziemy mieć piękny magazyn wody i jedkocześnie unikalny rezerwat przyrody a jedkocześnie powinniśmy skoncentrować wysiłki na artylerii rakietowej i tarczy antyrakietowej.

  • @przema739

    @przema739

    Ай бұрын

    Brzmi sensownie.

  • @jandzban1314

    @jandzban1314

    Ай бұрын

    Jesteś jakimś znanym ekspertem od bagien? 😂

  • @imcbocian

    @imcbocian

    Ай бұрын

    I jeszcze przyrodniczy monitoring 24/7 chroniący przed kłusownikami. No żyć nie umierać 😊

  • @pawelmaksymiuk

    @pawelmaksymiuk

    Ай бұрын

    No nie do końca bo tam też są ludzie jeżeli mówimy o tych bagnach. Muszą też z czegoś żyć. Nie wiem jak to pogodzić i nie będę się wypowiadał ale to kopanie dalsze i jak to dziś widziałem Kierwiński mówi o stanowiskach artyleryjskich to chore. Też zgodzę się z tezą o kasie na lepsze uzbrojenie czy szkolenie czy rakietowe i czy inne nie będę mówił bo nie znam stanu armii. Dobra wnikliwa analiza i mam nadzieję że to nie zginie gdzieś bez echa.

  • @pawelmaksymiuk

    @pawelmaksymiuk

    Ай бұрын

    @@SylwesterKogowski no dobrze ale mogę powiedzieć z własnego doświadczenia że przejazd akurat tam gdzie Bug ma sens tylko i wyłącznie w miesiącach czerwiec - wrzesień. Mieszkam i wychowałem się tam gdzie te rozlewiska są . Niszczenie tego nowymi rowami jest bez sensu. Lepiej umocnić to zalesieniem bo to ma większy sens a też jakoś uratuje ludzi bo to da dotacje .

  • @PillowHunter
    @PillowHunterАй бұрын

    Bagno politycy mają w głowach!!! Jestem za tym żeby dozbroić Bobry :)))

  • @pirireis6419

    @pirireis6419

    Ай бұрын

    Tylko nie wiadomo do kogo będą strzelać.

  • @gorskitomasz81

    @gorskitomasz81

    Ай бұрын

    Do wszystkich. A tam zakaz poruszania się dla wszystkich

  • @FilipWilczynski
    @FilipWilczynskiАй бұрын

    Łatwiej jest pochwalić się tym że się wykopało większy rów, niż że zasypało się istniejący!

  • @anj000

    @anj000

    Ай бұрын

    Otóż to. Także możliwości defraudacji publicznych pieniędzy są o wiele mniejsze przy zasypywaniu rowów.

  • @kamilw6030
    @kamilw6030Ай бұрын

    Zróbcie misję sobie taką że przez jakiś czas będziecie zabagniać obszary na wschód polski!! To było by coś pięknego dla nas wszystkich 🥰

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    Chętnie się w taką inicjatywę zaangażujemy ;)

  • @aleksandermularski1192
    @aleksandermularski1192Ай бұрын

    Głębokie bagna i torfowiska to najlepsza linia obronna, naturalna, darmowa i naprawdę trudna do przejścia. Nie potrzeba żadnych betonowych zapór czy rowów. Dwustu czy trzystu metrów głębokiego bagna nie przejedzie żaden czołg ani BWP, ugrzęźnie w błocie stając się łatwym celem dla artylerii i PPK. W związku z tym należy zasypać wszystkie rowy melioracyjne i wsiedlić bobry- doskonałych saperów i inżynierów, którzy za darmo stworzą barierę nie do przejścia. Wystarczy tylko w razie wojny postawić karabiny maszynowe i artylerię i patrzeć jak wróg ginie. Przy okazji bagna będą przeszkodą dla przemytników i nielegalnych imigrantów, co ułatwi robotę walczącej z tymi procederami straży granicznej.

  • @warsawdream

    @warsawdream

    Ай бұрын

    Dokladnoe a jak juz wejdzie wrog w bagna to pradem go.

  • @nonseans
    @nonseansАй бұрын

    No ciekawe uwagi. Mam nadzieję, że dotrą gdzieś wyżej, albo rzeczywiście będzie to pod tym kątem realizowane.

  • @grzegorzindyk693
    @grzegorzindyk693Ай бұрын

    hehe ja od razu o Tobie pomyślałem kiedy usłyszałem o tym tworzeniu bagien :D poważnie :D wiedziałem że Cię to zainteresuje :)

  • @Pspmacios

    @Pspmacios

    Ай бұрын

    rel

  • @annapodwyszynska7571

    @annapodwyszynska7571

    Ай бұрын

    Ja też.

  • @pandamis4265

    @pandamis4265

    Ай бұрын

    Chyba większość osób co znają Wolne Rzeki o tym pomyślała. ;)

  • @ilovetrek
    @ilovetrekАй бұрын

    Chodzę od dawna po górach, rozmawiam z lokalnymi mieszkańcami terenów górskich, leśnych. Zauważyłam, że odwadnia się tereny leśne m in poprzez montaż betonowych rynien, które przyspieszają spływ wody deszczowej ze szczytów gór w doliny do rzek. Mówią o tym sami mieszkańcy, zauważający osuszanie ich lasów, coraz częstsze zanikanie terenów leśnych w wyniku wichur. Oczywistym jest, że o wiele łatwiej padają drzewa, których ukorzenienie zostaje znacznie osłabione w wyniku wysuszenia ziemi, w jakiej są umiejscowione. Mokra ziemia mocno trzyma korzenie. Masa ludzi potwierdza to. Do czego to doprowadzi ? Do upustynnienia terenów zielonych i tym samym migracji ludności tych terenów w tereny miejskie, zalane betonem.. ?

  • @piotrpiotrek9050

    @piotrpiotrek9050

    Ай бұрын

    Widziałem takie "rynny"w Bieszczadach ale tylko na drogach. Domyślałem się że chodzi o to aby woda podczas ulew zamiast wypłukiwać koleiny w całej drodze, była zamiast tego ukierunkowana w tych rynnach. Możesz pokazać jakiś przykład tego o czym mówisz? To są jakiś długie odcinki czy takie miejscowe?

  • @ilovetrek

    @ilovetrek

    Ай бұрын

    @@piotrpiotrek9050 chodziło o montowanie rynien w pobliżu szlaków w górach. Niegdyś woda płynęła sobie szlakiem, w las - dowolnie, tym samym nawadniając płynnie lasy i góry od samych wzgórz. Teraz rynny montowane są coraz częściej totalnie w dół, niby po to, aby ścieżki, szlaki były suche. Ale powoduje to ekspresowe i masowe spływy wody w dół do rzek, w efekcie na dłuższą metę powodując odwadnianie i osuszanie lasów, a tym samym zwiększanie powodzi w dolinach i dalej w miastach. Masy wody nie zatrzymują się w górach, a zalewają na potęgę zalane betonem doliny. Tak tracimy lasy i tak samo to, co posiadamy w dolinach..

  • @piotrpiotrek9050

    @piotrpiotrek9050

    Ай бұрын

    @@ilovetrek ok, teraz rozumiem o co chodzi. Turystyka zniszczyła wiele miejsc. Idea jest fajna, zróbmy coś co ułatwi chodzenie po górach i umożliwi to nawet w tych okresach gdy szlaki są nie do przejścia. Ludzie, którzy swoją drogą kochają kontakt z naturą, cieszą się że mogą sobie chodzić i eksplorować te piękne tereny pomimo ulew. W efekcie na przestrzeni lat może dojść do degradacji tych terenów.

  • @ilovetrek

    @ilovetrek

    Ай бұрын

    @@piotrpiotrek9050 Sądzę, że nie jest to robione pod turystykę, a bardziej właśnie w celu odwadniania terenów leśnych. Tym nie zajmują się np PTTK, oni nie mają z tym nic wspólnego. Z resztą ludzie mówią, że montują te rynny dziwni ludzie, albo jakieś zlecenia dla nadleśnictwa, albo cholera wie, kto to robi. Powtarzam - to nie jest robione w ukłonie dla turystów, z resztą gdyby turyści byli tego świadomi, to na pewno byliby przeciwni niszczeniu w ten sposób lasów, na 1000%

  • @warsawdream

    @warsawdream

    Ай бұрын

    Skoro miejscowi to widzą, to kretynizmem jest ze godza sie wykonywac i montowac te gowno, albo dewastowac juz po inwestycji.

  • @Bugslick
    @BugslickАй бұрын

    W Niemczech pod wplywem ostatnich powodzi juz debatuja nad przywroceniem terenow zalewowych rzekom. I to mi sie podoba.

  • @eg5154

    @eg5154

    Ай бұрын

    Rzeka Isar - płynie n.p. przez Monachium, została właśnie wyróżniona z tego powodu. Jej wpływ do Dunaju miał zostać nawet parkiem narodowym. A rzeka była praktycznie kompletnie uregulowana.

  • @majesticarea1721

    @majesticarea1721

    Ай бұрын

    fundusz na te cele to setki miliardów euro , kasy jest bo przez dekady coś robiono sukcesywnie nawet projekty na wyrost , nie okradano funduszu na inne sektory .

  • @kalililak6847
    @kalililak6847Ай бұрын

    Racja, wojna na Ukrainie pokazała że szerokie bagna zatrzymają każdy pojazd, w średniowieczu istniały przesieki które stanowiły naturalną barierę. To powinno być zakomunikowane do osób odpowiedzialnych za plany budowy.

  • @bbosonogab9654

    @bbosonogab9654

    Ай бұрын

    A jak to ma się do ataku frontów i rakiet,czy te czarcie zapadnie powstrzymają drony?

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    @@bbosonogab9654 nijak, ale jak to się ma do tematu? Odnosimy się tutaj do konkretnego punktu programu dotyczącego melioracji i bagien.

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    Ай бұрын

    @@bbosonogab9654 ? ty o wojnie a tu o powstrzymaniu infiltracji. Dron to najwyżej eksploduje a taki będzie drenował UE i nas pośrednio przez stulecie najmniej

  • @majesticarea1721

    @majesticarea1721

    Ай бұрын

    @@WolneRzeki """programu dotyczącego melioracji i bagien."" przecież to będzie dewastacja terenu , idiotyzmy i urojenia naganiaczy na mięso armatnie . psychoza i amok narasta , opanowania i dystansu od tego życzę .

  • @TakAndrzejPolak

    @TakAndrzejPolak

    Ай бұрын

    @@bbosonogab9654 To po co ta linia Maginota ?

  • @japl8823
    @japl8823Ай бұрын

    Przeczytaj!!! Obecna technologia nie powstrzyma czołgu przed przejazdem przez rów. Można mówić ze Rosjanie to stara technologia, ale zobaczcie sobie film. Tank vs anti-tank ditch. Gdzie czołg przejeżdża bez problemu przez rów 3,5x1,5m. Jedyną szansa na zablokowanie komunikacji z zaopatrzeniem i samego szturmu są bagna i rozlewiska. Nie jestem specjalistą od militariów ale mam logikę, ziemia nawet mokra nie oprze się takiemu tonażowi+setkami koni.

  • @patryvjamarek1444
    @patryvjamarek1444Ай бұрын

    Dziękuję za ciekawe informacje

  • @roberturbanczyk204
    @roberturbanczyk204Ай бұрын

    Swoją drogą to ważny temat, myślę że dobrze byłoby zrobić debatę na ten temat. W przypadku Cpk zaczyna powoli skutkować chociaż jeszcze się stawiają, oby tak samo było z twoimi pomysłami. Warto żebyś porozmawiał z Wolskim, Bartosiakiem czy porucznikiem Powałką

  • @thebonzi3708
    @thebonzi3708Ай бұрын

    Dla zasiegu 😊

  • @Wojciech_Zielinski
    @Wojciech_ZielinskiАй бұрын

    Bardzo dziękuję Piotrze za merytoryczny komentarz. 👍

  • @marcinkucka7062
    @marcinkucka7062Ай бұрын

    Bardzo bardzo merytoryczny film👍👍👍👍👍👍

  • @user-pp6ob1cr1e
    @user-pp6ob1cr1eАй бұрын

    Podziwiam Cię za cierpliwość w szerzeniu wiedzy i podnoszeniu poziomu świadomości. Serdeczne pozdrowienia!

  • @wojti8877
    @wojti8877Ай бұрын

    Włączam Wolne Rzeki - myślę, że jak zwykle posłucham w spokoju o zasypywaniu rowów i robieniu bagien a tu o minach. Mocny dysonans. Dziękuję za ten film❤👍

  • @marekjanmularczyk888
    @marekjanmularczyk888Ай бұрын

    Dziękuję za materiał.

  • @marekz.4584
    @marekz.4584Ай бұрын

    Rowami o ppogłębionym profilu można doprowadzać wodę w czasie deficytu wody z opadów. Rowy wszystkim chyba kojrzą sie z odwadnianiem. Mój nauczyciel łąkarstwa uczył, że budowle hydrotechniczne ( rowy) służą do utrzymywania pożądanych stosunków wodnych. Ktoś się wkręcił, że rowy to samo zło. Melioracja to system gospodarowania wodą. Nie tylko odwadnianie. Mam nadzieję, że projekt ochrony granicy w sferze zapór terenowych będzie systemem wykorzystującym waruki lokalne. Przykład: jaz klapowy na rzece Noteć w Drezdenku. Pozdrawiam Życzę dalszych sukcesów w zapobieganiu marnotrawienia wody.

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    Dolina Noteci to sztandarowy przykład zniszczenia mokradeł, zasobów wody i całego ekosystemu jeszcze przez Niemców. Torf zmurszał i osiadł tam nawet o 2,5 metra. Oczywiście przez rowy odwadniające i regulację rzeki. Tak, wbrew podręcznikowym zapewnieniom, prawie wszystkie rowy wyłącznie odwadniają teren.

  • @piotrgalecki01
    @piotrgalecki01Ай бұрын

    😊Komentarz taktyczny dla zasięgu i kropka taktyczny dla zasięgu. Dzięki za film mistrzu. Oraz poświęcony czas na realizacje takiego filmu. Pozdrawiam

  • @patria2400
    @patria2400Ай бұрын

    Mądrego to aż miło posłuchać

  • @Kerakles
    @KeraklesАй бұрын

    Co to za wspaniała mapa rowów? Możesz podrzucić link do strony? Dzięki wielkie!

  • @Krzysztof_z_Bagien
    @Krzysztof_z_BagienАй бұрын

    Czołgi czy w ogóle pojazdy gąsienicowe, nawet jak są stosunkowo ciężkie, to nacisk jednostkowy mają dość niski, sporo mniejszy niż pojazdy kołowe - o to generalnie chodzi w gąsienicach. Zdaje się, że instrukcja do któregoś z ciężkich czołgów niemieckich z czasów II WŚ mówiła, że jak załoga nie jest pewna, czy na dany teren można wjechać, to jeden z czołgistów musi wziąć drugiego na barana i spróbować tak przejść - jak się nie zapadnie, to czołg też przejedzie (czyli że nacisk jednostkowy jest ok. dwukrotnie większy, niż wywiera człowiek). Znaczy wiadomo, jak będzie odpowiednio grząsko, to nie da się przejechać i już, ale czołgi potrafią sobie poradzić w zaskakująco trudnych warunkach. Taki zabagniony las to jest chyba właśnie najgorsze, na co czołg może trafić - bo jak nie utknie między (większymi) drzewami, to się zakopie.

  • @kamilslimak9522
    @kamilslimak9522Ай бұрын

    Mógłbys sie skontaktowac z jarkiem wolskim jeśli chodzi o militaria. :)

  • @kamilw6030

    @kamilw6030

    Ай бұрын

    Dokładnie! +1

  • @jary116

    @jary116

    Ай бұрын

    Jarek Wolski nie dzieli się dolcami z NYC z hydrologami. On jest on propagandy sukcesu a nie od merytoryki życia.

  • @kamilw6030

    @kamilw6030

    Ай бұрын

    @@jary116 czy ja wiem czy propagandy sukcesu... Tyle razy co on krytykował różne pomysły rządzących....

  • @GdzieJestNemo

    @GdzieJestNemo

    Ай бұрын

    @@kamilw6030 dokaldnie, niemalze kazda tygodniowka czy historia programow zbrojeniowych to obnazanie i wysmiewanie nieudolnosci naszego panstwa

  • @kamilw6030

    @kamilw6030

    Ай бұрын

    @@GdzieJestNemo tamten chłop obejrzał jakiś fragment i teraz twierdzi że Wolski to podnóżek po/pis bo w naszym kochanym państwie można tylko marudzić na jednych lub na drugich albo chwalić jednych lub drugich i nie można być obiektywnym.... Co z tymi ludźmi się dzieje 🙃

  • @jarekkrolik9036
    @jarekkrolik9036Ай бұрын

    Dobrze, że jeszcze zachowały się filmy z Wytwórni Filmów Oświatowych.

  • @Bugslick
    @BugslickАй бұрын

    Wschod Polski to region gdzie stosunki wodne sa jeszcze w miare dobrym stanie, wiec rzad nie moze tego tak zostawic.

  • @annapodwyszynska7571
    @annapodwyszynska7571Ай бұрын

    To co mówisz, brzmi rozsądnie. Pozdrawiam.

  • @pawesedrowski6743
    @pawesedrowski6743Ай бұрын

    Ooo proszę. Kiedyś proponowałem Ci w komentarzu podjęcie tematu mokradeł w obronności na przykładzie Ukrainy i wtedy odmówiłeś. Cieszę się, że tym razem się na to zdecydowałeś. :-)

  • @zurawina995
    @zurawina995Ай бұрын

    Dobra robota

  • @seszu
    @seszuАй бұрын

    Bądźmy dobrej myśli, że to wersja robocza :) ale, żeby tak się stało ludzie ślijcie gdzie się da ten film, ja już puściłem do paru ministrów, z którym można podyskutować na FB.

  • @PolskiRoland
    @PolskiRolandАй бұрын

    Ten plan wygląda tak jak na filmie Poszukiwany, poszukiwana, prezes przestawiający jezioro. Kilku urzędników rozwinęło mapę i stwierdziło, że "tu zrobimy rów"...

  • @jarosawrzepecki
    @jarosawrzepeckiАй бұрын

    Z tego co śledzę kanał "Wolski o Wojnie" to bagna/błota są super skutecznymi przeszkodami dla wszelakiego ciężkiego sprzętu (nie tylko czołgów). Pojazdy gąsielnicowe owszem lepiej sobie radzą na takiej nawierzchni, ale masa która przekracz 40 ton sprawia, że nawet gąsielnica się zatopi, a więc szeregowy Bober bierz się do pracy ;)

  • @tytusdezoo6371
    @tytusdezoo6371Ай бұрын

    Dobrym przykładem tego jak zalanie/zabagnienie terenu powoduje jego nieprzejezdność jest sytuacja która na Ukrainie się wydarzyła po wysadzeniu zapory.

  • @Iwa8326
    @Iwa8326Ай бұрын

    Mam pytanie z innego tematu Czy jeśli przy jeziorze jest źródło wypływającej wody Wode taka należy po prostej lini pokierować do jeziora czy lepiej skierować w bok aby tworzyło błoto zabagnione tereny

  • @xawerytrabka8813
    @xawerytrabka8813Ай бұрын

    Pytanie czy macie jako fundacja możliwości kontaktu z "generalicją" ? z "Wodami polskimi", etc ?A'propos grafiki to bardziej to wygląda na utworzenie łęgów a rowy melioracyjne są rowami...To zwykła grafika poglądowa dla Kosiniaka- Kamysza,Tuska i Dudy- Kaczyńskiego pewnie też.

  • @ilyo1687
    @ilyo1687Ай бұрын

    Musimy utworzyć nowy rodzaj sił zbrojnych. A mianowicie bobrowe jednostki saperskie. Wyznaczmy ich teren działania, a nasi podkomendni sobie poradzą.

  • @piotrkaczmarczyk9314
    @piotrkaczmarczyk931416 күн бұрын

    Znakomity odcinek. Udostępniam

  • @grzegorzwarszawski3744
    @grzegorzwarszawski3744Ай бұрын

    Brawo, komentarz dla zasięgów na siedem słów.

  • @makaron2137
    @makaron2137Ай бұрын

    napisz list do premiera z tą wiedzą zawartą w tym filmie...

  • @japl8823

    @japl8823

    Ай бұрын

    Ten premier, to nie premier ludu, nic nie będzie załatwione. PiS PO jedno zło

  • @GregorMeskowski
    @GregorMeskowskiАй бұрын

    Nie znam się wgl na hydrologii, ale gdy usłyszałem, że chcą pogłębić rów melioracyjny, to od razu pomyślałem o Tobie :)

  • @dawidmaciejkramkowski1124
    @dawidmaciejkramkowski1124Ай бұрын

    Wiesz, pare dni temu wlasnie myslalem jakie ty masz na ten temat zdanie i co to moglbys zaproponowac jako fachowiec :) Biore sie za odsluch

  • @Nierytmiczny
    @NierytmicznyАй бұрын

    Cóż, jakiś mózg uznał, że trzeba wrogowi osuszyć drogę by nie był zły. Jak dla mnie pojawią się znowu kwestie zarobkowe.

  • @przemyslavpuch6153
    @przemyslavpuch6153Ай бұрын

    Odnośnie minowania: chodzi tylko i wyłącznie o miny programowalne zdalnie, które można również markować (oznaczać/wykrywać) elektroniczne. Bagna - tak, ale same bagna nie załatwią sprawy, muszą być fortyfikacje. Zagrożenie jest jak najbardziej realne. Rozumiem zdania przeciwne, ale życie ludzi, cywili, żołnierzy, jest ważniejsze. A w przypadku agresji, te fortyfikacje, jak pokazały działania na UKR (zarówno fortyfikacje UKR i ROS) - tępią siłę uderzenia i hamują front. Istnienie fortyfikacji może mieć kluczowe znacznie, czy agresor ostatecznie zdecyduje się na atak. Lepiej mieć fortyfikacje, niż Bucze przy wielu wsiach. Niestety, takie mamy czasy i nie z naszej winy, ale kryminalistów na BLR i w ROS

  • @wierdlifedude5283
    @wierdlifedude5283Ай бұрын

    punkt 4. chodzi o rowy wzdłuż dróg. tutaj jest kwestia że pojazd gosienicowy moze sie zsunac i osiasc podlozem na krawedzi drogi, nie wysodtanie sie juz tak latwo i zablokuje droge - w wielkum skrocie bez pojazdu WZT bedzie go ciezko wyciagnac. nie bronie decyzji o fortyfikacjach, one sa przydatne ale najpierw trzeba miec je kim obstawic. sama dziura w ziemi nic nie da jak nikt nad nia nie strzela

  • @wojciechtraczyk7641
    @wojciechtraczyk7641Ай бұрын

    Działania obecnej ekipy maja na celu osłabienie obronosci i przeprowadzenie inwentaryzacji stanu faktycznego granicy tak aby przeciwnik miał aktualny obraz.

  • @nevermind-dz3ol
    @nevermind-dz3olАй бұрын

    Z jakich źródeł a dokładnie map korzystasz ukazując granice, zaciekawił mnie ten temat, no i przy okazji serce rośnie patrząc na to starorzecze sanu - byłem osoboście ostatnio samemu sprawdzić jak stan wody ;)

  • @januszkomentator2689
    @januszkomentator2689Ай бұрын

    Przecież oni nie wiedzą, co piszą. Mówią o pogłębieniu rowów, bo wyobrażają sobie, że wtedy będzie w nich stała woda

  • @jarnach
    @jarnach2 күн бұрын

    Dzięki za pogłębianie tematu :) z jakiej konkretnie tu mapy korzystasz?

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    2 күн бұрын

    Mapa z rowami to warstwa shapefile wyciągnięta z BDOT10k, operuję sobie tym w qgisie.

  • @tlusty1990
    @tlusty1990Ай бұрын

    Mam nadzieję, że odpowiedzialni za tą inwestycję zobaczą Twój materiał i pójdą po rozum do głowy

  • @ukaszkk627
    @ukaszkk6277 күн бұрын

    Super! Niech rząd to robi!

  • @pawelisagor6314
    @pawelisagor6314Ай бұрын

    Co do pogląbiania rowów to jest Pan w błędzie... Są miejsca w których jest już sucho i powinno tak pozostać np. pola uprawne nie chcemy zrobić z nich bagien one mają pozostać uprawne w tych właśnie miejscach ma sens poglębienie rowów. Nie można nigdy brać pod uwagę rozwiązań skrajnych np. zalewamy wszystko albo osuszamy wszystko - trzeba wybrać metodę do istniejących warunków . Wizualizacja to tylko na potrzeby przedstawienia pomysłu, nie można jej interpretować jako projektu wykonawczego - więc ze spokojem...

  • @przema739

    @przema739

    Ай бұрын

    Dlatego najlepszy jest system mieszany. Tam gdzie mogą być bagna niech będą a tam gdzie nie mogą zastosować inne metody zapór.

  • @pawelisagor6314

    @pawelisagor6314

    Ай бұрын

    @@przema739 No oczywiście że tak. Nie ma co się nakręcać i krytykować wszystkiego na podstawie doniesień medialnych i animacji zrobionych dla dziennikarzy - luzik głowa do góry ludziska i będzie oki

  • @butu2005

    @butu2005

    Ай бұрын

    Ale po to się stosuje zastawki. Jesienią czy zimą wodą się przeleje i pójdzie dalej ale wiosną i latem masz masz dłużej wodę do wzrostu roślin.

  • @pawelisagor6314

    @pawelisagor6314

    Ай бұрын

    @@butu2005 no teoretycznie tak ale proszę wyrwać z ziemi kłos pszenicy czy żyta roślina czerpie wodę z gleby góra do kilkunastu cm głębokości no może kilkudziesięcu cm (rzepak). I gdyby zastosować zastawkę na rowie melioracyjnym przy polu uprawnym to fakt fajnie woda będzie tuż pod powierzchnią gleby ale wtedy rolnik nie wjedzie tam ciągnikiem z siewem, nawozem, opryskiem... A gdyby zastosować zastawkę niżej ustawioną w rowie to rolnik posieje ale roślina i tak nie da rady do wody "dosięgnąć". Od taka historia dlatego też rolnik zawsze wiosną narzeka że a to za sucho a to za mokro... Dlatego nie można tak jednostronnie mówić zalewajmy albo osuszajmy, wszystko wedle potrzeb...

  • @butu2005

    @butu2005

    Ай бұрын

    @@pawelisagor6314 na przykładzie kolegi systemu rozsączającego z przydomowej oczyszczalni ścieków, gdzie drenaże zakopane są na głębokości 1.2/1.5m masz zawsze zieloną trawę a tak gdzie nie ma drenaży jest w zależności od pogody. I widoczna jest różnica w kolorze zieleni w postaci pasów. Tak samo jest na polach jak wody gruntowe są głęboko to na polu susza, jak płytko to susza jest mniej dotkliwa. Zgadzam się z tym, że nie sztuką sztuką jest zalać czy zmeliorować dany obszar bo musi być to zrobione z głową. Czasami wycinka jednego drzewa które, rosło tam "Od zawsze" może powodować podniesienie się wód gruntowych i zalewanie piwnic.

  • @pawelniedzielski2157
    @pawelniedzielski2157Ай бұрын

    Chciałoby się powiedzieć, że myślenie ma wielką przyszłość. Kłopot w tym, że jeśli bierze się za coś rząd, myślenie o skutecznym działaniu jest szalenie niepopularne, za to popularnym wydaje się myślenie o rozwiązaniach technicznych, które może nie są tanie, ale za to słabo działają.

  • @roberturbanczyk204
    @roberturbanczyk204Ай бұрын

    Gdyby zależało to ode mnie to nawet bym nie wykupował gruntów bo drogo. Zapłaciłbym mieszkańcom za to by utrzymywali konkretne parametry terenu

  • @pej0s
    @pej0sАй бұрын

    Mądrego dobrze posłuchać.

  • @arivaldarivald3212
    @arivaldarivald3212Ай бұрын

    Może pogłębiony rów, ale z zastawkami, pełen wody? Zabagni okolice, a jak go nie będzie widać z nad powierzchni wody, to czołg łatwo się utopi.

  • @MalixPL
    @MalixPLАй бұрын

    Wydaje mi się że tu może chodzić o to aby pogłębić rowy aby cięzej było przejść, np 2m głęboki rów, zamiast 30cm rowku. jakby dali zastawki - czemu nie?

  • @michapijet9569
    @michapijet9569Ай бұрын

    Dokładnie, mokradła to najlepsza broń przeciwko mobilnej armii.

  • @arturadamczyk
    @arturadamczykАй бұрын

    👍👍

  • @japl8823
    @japl8823Ай бұрын

    Obejrzyj na yt tank vs anti-tank ditch. Bez sensu w obronie militarnej są rowy. Tylko bagna i rozlewiska by sprzęt w nich tonął.

  • @szaasz6007
    @szaasz6007Ай бұрын

    Właśnie wróciłem ze spływu Krutynią. Rzeka, jeziora, lasy, muły, bagna, Czołg nie przejdzie.

  • @emicra-pl
    @emicra-plАй бұрын

    pisałem o tym do Ciebie pod filmem dwa lata temu? Byś robił projekty, które są z myślą o obronności, napisałeś, że to nie Twoja działka, ale to właśnie powinno być łączone

  • @konradgontarz3530
    @konradgontarz3530Ай бұрын

    Bardzo szanuje Pana prace i naprwde popieram co Pan robi, ale kto robi w tym ministerstwie ze oni podaja w telewizji jakie beda pulapki szykowac na ruskich. Jebnietym trzeba byc,

  • @user-op2rl7ys5r
    @user-op2rl7ys5rАй бұрын

    Co to za program z mapą gęstości rowów?

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    QGIS i obrobione przeze mnie dane z BDOT10k.

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma2462Ай бұрын

    Bo bzdety mówią, tarcza wschód to automatyczne działka wykrywające ruch i optycznie weryfikujące cele . A na sto metrów przed nimi linia zraszaczy też celujący w ruchome obiekty gnojowicą świńską

  • @Matiz92YT
    @Matiz92YTАй бұрын

    Co to za mapa w 8:00, ona jest ogólnodostępna?

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    To mapa którą sobie zrobiłem na podstawie danych z BDOT10k :)

  • @Matiz92YT

    @Matiz92YT

    Ай бұрын

    @@WolneRzeki Czyli prywatna, ok, rozumiem.

  • @dan-oh5tg
    @dan-oh5tgАй бұрын

    Niech rzadzący pogłebią wiedzę na temat przyrody, a po drugie niech zaczną sięgać po wiedzę naukowców takich jak Autor tego filmu!!!

  • @gorskitomasz81
    @gorskitomasz81Ай бұрын

    Ziomuś bałem się włączyć ten film! Tytuł taki, że bałem się włączyć. Szanuję Ciebie mega ale ta nagonka na zielonych i ich sprzedajność onucom powoduje to, strach sprzedaży siebie za srebrniki. Mam nadzieję, że się nigdy nie sprzedaż. Pozdrawiam. Masz rację w tym co prawisz ale jest jedna dziura. Klimat się ociepla , ok tylko anomalie się zdążają i jak by przyszła zimna dekada to w zimę taką przeszkodą terenowa może tracić na znaczeniu. Tylko wrzucam temat. Pozdrawiam i przepraszam za szczerość.

  • @pz4875
    @pz4875Ай бұрын

    Bagna są zbyt tanie i mało efektowne żeby były atrakcyjne dla niektórych polityków. Duża inwestycja robi duże wrażenie, a czy ma ona w ogóle jakiś sens to rzecz wtórna.

  • @damianostrowski472
    @damianostrowski472Ай бұрын

    Jestem za dobrze mówi piwo mu dać niech politycy posłuchają. Wojną w 1939 gdyby nie było takiej pięknej jesieni to Niemcy by mięli ciężej pozdrowienia

  • @kondzio2003
    @kondzio2003Ай бұрын

    A jak tam eko projekty partii 3D o których nagrałeś materiał blisko roku?

  • @grzegorzperzyna8379
    @grzegorzperzyna8379Ай бұрын

    Myślę, że pomysłodawca pogłębiania rowów nie jest hydrologiem, ale to nie wyklucza konsultacji z fachowcami. W końcu to tylko założenia wstępne. Ja, niefachowiec proponuję rozważyć pogłębienie rowów i budowę na nich obiektów umożliwiających regulację poziomów wody w zależności od sytuacji taktycznej. W czasie pokoju byłyby to głębokie rowy z wysoką wodą.

  • @rcz2149
    @rcz2149Ай бұрын

    Cześć, chyba Jarek Wolski odniósł się do tego punktu. Chodzi bardziej o pogłębienie i poszerzenie ale bez "odpływu" Jak znajdę wrzucę link.

  • @butu2005

    @butu2005

    Ай бұрын

    Zamysł z pogłębieniem i odcięciem by był by jako taki od biedy. Ale większy podmokły obszar byłby lepszy. Problem by był z wykonaniem bo spece by robili jak zawsze i woda by sobie odpływała.

  • @mateuszgauszka4045
    @mateuszgauszka4045Ай бұрын

    Mam nadzieję że ten film dotrze do kogoś wyżej

  • @Bbralaz
    @BbralazАй бұрын

    Jak mądry się wypowie o głupich pomysłach to aż zdziwienie większe. I dlatego mądry nigdy na stanowisku nie będzie bo głupotę wytknie.

  • @justynadrozdowska9909
    @justynadrozdowska9909Ай бұрын

    Może jeszcze wezmą do planowania tego projektu jakiegoś fachowca ale musimy się jakoś zabezpieczyć

  • @pawelfiedorczuk
    @pawelfiedorczukАй бұрын

    10mld to bardzo dużo pieniedzy na odszkodowania dla rolników posiadających łąki. Każdy będzie zadowolony a w dodatku zabagnione łąki faktycznie zatrzymają czołgi.

  • @lukaszkonsek7940
    @lukaszkonsek7940Ай бұрын

    Ja napiszę odnośnie tych min: plan jest taki że oddziały zaminowujące mają przygotować plany gdzie co i jaki minować, ale faktyczne miny będą kładzone jak wojna bedzie już nieunikniona. Ktoś może spytać skąd wiadomo czy wojna jest nieunikniona, otóż wiadomo to ze zdjęć satelitarnych, nie da się przenieść tak ogromnych ilości sprzętu wojskowego niezauważonych. Więc nie byłoby tak, że rzeki mają zostać zaminowane w ramach tej budowy. Również po wykonaniu tej operacji saperzy mieliby mapy z tym co i gdzie leży, więc jeśli obce wiadome mocarstwo padłoby na tej pierwszej linii obrony, to dałoby się to posprzątać w jakimś akceptowalnym czasie

  • @Brzuchatek
    @BrzuchatekАй бұрын

    Cóż, mam nadzieję, że te obrazki są poglądowe, albo do zmylenia wroga :). Tak realnie, zastawki na rowach są do wykonania wyłącznie na terenach leśnych. Bo te w większości należą do Lasów Państwowych. Przyjdzie polecenie z ministerstwa żeby budować zastawki na granicy, to będą budować. Nawet bobry wprowadzą ;). Nasi politycy nie mają bladego pojęcia jak przekonać mieszkańców pogranicza do rezygnacji z ich własności. A tak naprawdę należałoby wykupić większość ziemi uprawnej w pasie przygranicznym (minimum 25-50 km od granicy z Rosją, Białorusią i Litwą). Granicy Litwy nie należy pomijać, bo Rosjanie z pewnością nie będą się przejmować, czy ją przekraczać, czy nie. Należy ją wykupić, albo przekonać właścicieli do zmiany ich przeznaczenia, np. na las. To oznacza kosmiczne koszty i opór mieszkańców, więc zakładam, że nic z tego nie wyniknie. Natomiast, tam gdzie właścicielem jest państwo polskie, zwłaszcza na terenach zalesionych sprawa jest do zrobienia w kilka miesięcy. Może ktoś w Lasach Państwowych zorientuje się, że można zapunktować u jakiegoś polityka i przedstawi mu ten pomysł? Kto wie :D

  • @bgdnvitz
    @bgdnvitzАй бұрын

    Niestety wydaje mi się, że tam nie jest ważne to aby powstrzymać czołgi i zrobić ten plan tak jak się należy ale bardziej o wydanie przetargu komuś znajomemu kto na tym zarobi a reszta jest nieważna

  • @tinytimmy2921
    @tinytimmy2921Ай бұрын

    Jeśli faktycznie Sztab Generalny zamierza osuszać bagna przez pogłębianie rowów melioracyjnych to jest to ewidentna dywersja w stosunku do bezpieczeństwa narodowego.

  • @jdjdjsjcnfksnsjfnsjdnsd2868
    @jdjdjsjcnfksnsjfnsjdnsd2868Ай бұрын

    Zapewne chodziło o zabagnienie terenu a nie odprowadzenie wody. Natomiast pogłębienie rowów może być atrakcyjne dla wyborców, przynajmniej wizualnie.

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    No tak, tyle, że na ile znam polską gospodarkę wodną, to w głowach wielu meliorantów pogłębienie rowów sprawia że wody przybywa.

  • @Lily76f

    @Lily76f

    Ай бұрын

    @@WolneRzeki To logiczne, w głębszych rowach mieści się więcej wody ;) A skąd woda, to już inna sprawa ;)

  • @Cyklonus
    @CyklonusАй бұрын

    👍👍 15:31 "Pluj, pluj, a w końcu coś się przylepi"

  • @rafalmalinowski5175
    @rafalmalinowski5175Ай бұрын

    Protesty rolników w Polsce przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi były skierowane głównie przeciwko tworzeniu nowych terenów podmokłych. Małe gospodarstwa nie muszą ugorować, a zużycie nawozów w Polsce jest mniejsze niż na zachodzie, więc nie jest to problemem. Aby zapobiec podnoszeniu wód gruntowych, wzywali na pomoc samego Putina. Czy masz może jakiś pomysł, jak ten problem rozwiązać?

  • @patrykszatan1979
    @patrykszatan1979Ай бұрын

    Kiedyś robiłeś film dotyczący zmian wodnych w Olkuszu na skutek zamknięcia tamtejszej kopalni. W założeniach poziom wód miał wracać do naturalnego przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Okazało się, że już po dwóch znaczna ilość wody wróciła, płyną dawne źródła, a dodatkowo w dawnych wyrobiskach powstają jeziora. Może znów zainteresujesz się tematem? Pozdrawiam.

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    Obserwuję rozwój sytuacji na razie online ;) Na pewno wrócę.

  • @yaroslaw_d
    @yaroslaw_dАй бұрын

    A moze to jest dezinoformacja przeciwnika z tymi rysunkami 🙂?

  • @hatak8210
    @hatak8210Ай бұрын

    JW 3890 za 7 górami Za 7 lasami Brawo przeżyłem podobnom przeprawe. Nie wybrazam sobie przeprwy w czasie W do tego same profity(w postaci wody) Pozdrawiam

  • @krzysztofkowol5392
    @krzysztofkowol5392Ай бұрын

    Dlaczego kompetencje nie są tam gdzie zarządzanie? Dlaczego jedno funkcjonuje w oderwaniu od drugiego? Dramat.

  • @mistrzprostej9398
    @mistrzprostej9398Ай бұрын

    2 czerwca 2024 przejeżdżałem mostem nad Wisłą w Górze Kalwarii, wody w rzece po kostki, i tyle w temacie, dramat. Wszyscy mają w odbycie , osuszają co się da , porażka totalna.

  • @zbyszekro1
    @zbyszekro1Ай бұрын

    A może chodzi o głębokość i profil tych rowów by były tak ukształtowane by czołgi nie mogły ich pokonywać że względu na wznios

  • @tomaszwiatr781
    @tomaszwiatr7813 күн бұрын

    Ten pomysł tworzenia mokradeł, który Pan nazwał rozwiązaniem win-win jest przykładem podejścia zrównoważonego.

  • @majesticarea1721
    @majesticarea1721Ай бұрын

    walka na bagnach na Timur Tribun .

  • @llemon2215
    @llemon2215Ай бұрын

    Mam nadzieję, że ktoś tam na wysokościach wsłucha się w głos wyborców i weźmie pod uwagę lokalne uwarunkowania. Odtwarzanie bagien jak najbardziej i jak najwięcej, choć też lokalnie trzeba wziąć pod uwagę głos ludzi tam mieszkających i tworzyć lokalne kompromisy.

  • @aslan2.grepolis631
    @aslan2.grepolis631Ай бұрын

    już widze te wielkie polskie umocnienia hehe xd juz lepiej zalejmy to wszystko wodą i zbudujmy mur jak w grze o tron przed dzikimi ludami z wschodu

  • @samtab6672
    @samtab6672Ай бұрын

    A czy głęboki rów melioracyjny może odprowadzać mniej wody? Chyba wystarczy śluza? Natomiast głęboki rów ale zalany do określonego poziomu uniemożliwi przejazd czołgu.

  • @pawelfiedorczuk

    @pawelfiedorczuk

    Ай бұрын

    A jak zwierzęta będą z tych rowów wychodzić? Będą się tam losie i żubry topić na potęgę.

  • @szczepangce
    @szczepangceАй бұрын

    Przyjmijmy ze to taka zmyłka ;)

  • @animaadmortis2261
    @animaadmortis2261Ай бұрын

    Zdajecie sobie sprawę, że ta prezentacja z MON to jest tylko taka pogladowa dla mediów :) ?

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    Oczywiście :) Podobnie poglądowy jest ten film.

  • @cxpeky
    @cxpekyАй бұрын

    Tak kolego. Masz rację. Zabagnienie terenów utrudniło lub uniemożliwiło by przejazd ciężkiego sprzętu a nawet piechoty. Jednak jak wiadomo nasz tusek z niemieckimi korzeniami wykonuje polecenia niemcow. A z historii wiadomo że już kiedyś kacapy i germańce były w zmowie przeciwko Polsce. Historia lubi się powtarzać.

  • @mariuszmondal6184
    @mariuszmondal6184Ай бұрын

    Wiadomo, że to obrazki poglądowe i wiadomo, że wszystko będzie dostosowywane do lokalnych warunków. Bicie piany.

  • @WolneRzeki

    @WolneRzeki

    Ай бұрын

    Skąd to wiadomo?