TARAS Z DREWNA DIY | NA LEGARACH cz.2 MONTAŻ DESEK | DREWNIANY TARAS | [NAPISY] Wooden terrace

Ғылым және технология

Budowa tarasu drewnianego na legarach z modrzewia syberyjskiego. Modrzew syberyjski - deska, termososna- legary.
Część druga: montaż desek tarasowych z modrzewia syberyjskiego.

Пікірлер: 50

  • @artystycznebudownictwo1229
    @artystycznebudownictwo12294 жыл бұрын

    Fajnie wszystko wytłumaczone. Elegancko.

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Dziękuję, choć temat nie na czasie ze względu na aurę na zewnątrz, to mam nadzieję że komuś się przyda na wiosnę :-)

  • @robuzytkownik7505
    @robuzytkownik75053 жыл бұрын

    Dzięki za porady.

  • @huciak

    @huciak

    3 жыл бұрын

    Cieszę się że tym filmem mogłem choć trochę pomóc :)

  • @QruQ
    @QruQ4 жыл бұрын

    Łapka w górę z automatu.. Oglądamy!

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Oglądamy oglądamy :-D

  • @cncmold_pl
    @cncmold_pl3 жыл бұрын

    Super filmik, widać momenty załamania... Ale wytrzymałeś. Ja mam dużo większy taras i problem ze zbyt wysoką wylewką . Zadawałem to pytanie w filmie nr 1 ile najlepiej z doświadczenia wylewka musi być niżej od krawędzi okna. Muszę skuwać zrobić szlichtę wyrównującą.

  • @huciak

    @huciak

    3 жыл бұрын

    Dzięki Darek :) Nie było łatwo i lekko, ale tak to jest jak nie miałem na czym się wzorować i robiłem pierwszy raz ;) U mnie do progu okna od deski jest 45mm. Legar+deska to 60mm, więc znasz wartości minimalne od wylewki. Osobiście bym robił wszystko by nie skuwać. Zrób cieńszy legar, daj podparcie na gumach pod legary - na allegro są różnej grubości i nimi poziomuj. Kucie to droga przez mękę.

  • @michapuzynski9379
    @michapuzynski93794 жыл бұрын

    Super filmik. Mam takie pytanie, co Pan dawał między Legary a deski tarasowe?

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Dziękuję :-) nie przesadzał bym z tym Panem, jestem zwykłym chłopakiem z Sulejówka :-D Pomiędzy legar a deskę poszła dylatacja w postaci pianki jaką daje się do dylatowania posadzki od ściany. Nie chciałem iść i bitumy, bo mogłyby dawać niefajny zapach latem. Pozdrawiam :-)

  • @michapuzynski9379

    @michapuzynski9379

    4 жыл бұрын

    @@huciak tak też myślałem że to dylatacja 😉

  • @marekpiela3390
    @marekpiela33903 жыл бұрын

    Hej. Jestem na etapie wykonania tarasu taką metodą jak Twoja. Bardzo się cieszę, że znalazłem ten filmik, a raczej dwa 😁 I czytam komentarze, i czegoś tu nie rozumiem. Jak legary mają blokować wodę jeśli są podniesione na nakrętkach? Przecież to widać. Jak dla mnie instrukcja bomba 😀 ps, do wykonania jakieś 40 metrów plus schody, tak że z kotwą chemiczną łatwo nie będzie. Pozdrawiam.

  • @huciak

    @huciak

    3 жыл бұрын

    Hej Marku! Cieszę się, mam nadzieje że będziesz kolejnym zadowolonym użytkownikiem tarasu wykonanym siłami własnymi :) Myślę że ta metoda jest dobra, dla ułatwienia część prętów bym teraz zastąpił podpierającą kantówką z dylatacją z gumy. Temat odpływy wody jest tutaj dość dobrze rozwiązany. O dziwo, można zbudować tym sposobem taras na tak cienkich legarach :) 40 metrów? Będzie piękny taras :) Pozdrawiam serdecznie!

  • @marekpiela3390

    @marekpiela3390

    3 жыл бұрын

    @@huciak olej lniany? A czy coś przed olejem stosowałeś? Jakiś grunt albo impregnat do drewna? Deski zamówione - medrzew europejski (będą za jakiś miesiąc), szpilki nakrętki i reszta z nierdzewki też zamówione.

  • @huciak

    @huciak

    3 жыл бұрын

    @@marekpiela3390 Tak, poszedł zanurzeniowo impregnat Teknosa 1410. Polecam! ekofarby24.pl/product.php?id_product=41

  • @marekpiela3390

    @marekpiela3390

    3 жыл бұрын

    @@huciak dzięki za info. Kraj produkcji Finlandia to myślę że będzie dobre. Zanurzeniowo będę miał problem, pędzel pójdzie w ruch.

  • @huciak

    @huciak

    3 жыл бұрын

    @@marekpiela3390 Porównując do impregnatu Koopmansa, to jest przepaść. Jeśli pędzel to nie żałuj ;)

  • @maciejbochenek3105
    @maciejbochenek31054 жыл бұрын

    Hej jaka grubość legata i deski??

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Hej! Legar 32, deska 27 mm ;-)

  • @arkadiuszniewiadomo9540
    @arkadiuszniewiadomo95402 жыл бұрын

    Z tym uśmiechem desek to chyba właśnie powinno być odwrotnie. Jeśli deska "się uśmiecha" (położona prawą stroną)to przy wysychaniu podnosić się będzie jej środek i tego nie zatrzymasz. Jak deska jest położona lewa stroną, czyli jest "smutna" to podnoszą się krawędzie, ale na krawędziach są wkręty, więc się nie podniesie za bardzo. Za to środek deski dociśnie do legara. Tak przynajmniej wyczytałem w podręcznikach.

  • @huciak

    @huciak

    Ай бұрын

    Odwrotnie. Sloje w czasie chcą się wyprostować. Tak sobie to kiedyś wymyśliły 😅

  • @janekkowalski7296
    @janekkowalski72964 жыл бұрын

    Hej ile m2 ma taras?

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Hej! Ten taras ma 18 m2.

  • @janekkowalski7296

    @janekkowalski7296

    4 жыл бұрын

    @@huciak Mógłbym wiedzieć jaki był koszt zakupu desek tarasowych?

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Jasne, koszt zakupu desek i legarów to ok 1800 zł, ale będę musiał dokupić kilka desek. Niedługo będę kończył taras i w ostatniej części omówię koszty tarasu ;-)

  • @calibaster
    @calibaster4 жыл бұрын

    Cześć. Super film, zarówno część 1 jak i 2. Albo mi umknęło albo nie powiedziałeś jakiego drewna użyłeś? Jak głęboko wpuszczałeś szpilkę w beton? Pozdrawiam

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Cześć Patryk! Serdecznie dziękuję, miło czytać takie komenterze po tak długim czasie od publikacji materiału :-) 1. Głębokość obsadzenia prętów gwintowanych wynika z grubości wylewki, a wynosiła ona ok 5-6 cm. Pod spodem był piach, więc bezpiecznie było wiercić na ok 4.5 cm. 2. Legary z termo sosny, deski to modrzew syberyjski. Zachęcam do subskrypcji, niebawem kończę taras, podsumuję też finansowo i pokaże jak zapracował po zimie ;-) Pozdrawiam Cię!

  • @calibaster

    @calibaster

    4 жыл бұрын

    @@huciak Grubość desek 27mm? Ja będę robił taras na tzw szklankach. Miałem szpilkę włożyć w słupek na etapie zalewania słupka, ale chyba użyje kotwy jak zrobiłeś to Ty. Co ile proponujesz zrobić szklanki? Legary modrzew termowany 45x70 deski modrzew 142x27. Słupki/szklanki będą miały średnice 20cm i będą wkopane na ok 60-70cm w ziemie, a wystawać nad ziemie będą ok 10cm

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Polecam Ci zrobić później, tak jak myślisz. Przy zatapianiu w betonie, napotkasz dużo problemów i kombinowania. A te kotwy chemiczne są do polecenia 👍💪. Dość często używam jak muszę mocować coś na zewnątrz. Szklanki - jak rozumiem - słupy - żelbetowe szpilki - rób o oczku 50x50. Lub 60x60. Tak mówi instrukcja. Ja robiłem legary co 70, ale lepiej będzie co 50 cm. Pamiętaj o zalaniu poniżej strefy przemarzania. Legary i deski mam takie same - 27 mm grubości deska i legary tak jak pisałeś.

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Faktycznie, można zorientować legar w pozycji "stojącej", co zniweluje uginanie. Dobra podpowiedź, nie wpadłem na to wcześniej. Proste a skuteczne :) Dzięki!

  • @calibaster

    @calibaster

    4 жыл бұрын

    @@zenonp6992 @Mateusz Hut HUT&WOOD Rzućcie okiem prosze na rysunek tarasu. Na winklach będą słupki prostokątne 20x40 cm. (pod późniejszy szkielet altany) Wszędzie indziej słupki okrągłe o średnicy 20cm. Wszystkie słupki mają wystawać ok 12cm nad poziom gruntu i mają być na głebokość ok 70cm w grunt. Ze słupka ma wystawać szpilka M10 Na słupkach modrzewiowe legary 45x70 ustawione na sztorc. W legarach wyfrezowany od góry i dołu wpust na podkładkę i nakrętke do szpilki. Środkowy legar będzie albo szerszy (ok 90x70), albo podwójny, bo tu będzie łączenie desek. Deski modrzew syberyjski klasy SF o wymiarach 14,2 x 2,7 x 180 cm zapodaj.net/28f5a453c2f57.jpg.html

  • @darekpotrzebowski9067
    @darekpotrzebowski90674 жыл бұрын

    Legary co 40-45 cm, i nigdy w poprzek powierzchni spadku... Na rynku jest mnóstwo wkrętów z pilotem, które nie wymagają wiercenia. POdkładanie łap pod pracującą wkrętarkę zostawię bez komentarza... I największy błąd to mocowanie legarów do podłoża

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Co jest nie tak w tym sposobie montażu legarów do podłoża? Resztę potwierdzam, ale nie udało mi się na tak długi czas utrzymać trójkę w zamknięciu ;-)

  • @darekpotrzebowski9067

    @darekpotrzebowski9067

    4 жыл бұрын

    @@huciak Drewno pracuje, ma inny skurcz niż beton, całość musi być zdylatowana, żeby pracowała niezależnie bez zbędnych naprężeń. Druga sprawa, to otwory w płycie powodują, że w ich wnętrzu gromadzi się wilgoć, co negatywnie zweryfikuje któraś z kolei mroźna zima. Trzecia sprawa to to, że taki otwór w legarach osłabia legar a ich usytuowanie w dużych od siebie odległościach powoduje, że ten się ugina w niekontrolowany sposób pomiędzy podporami. Całość trapu z legarami ma taką masę, że się nie ruszy, nie trzeba nic kotwić...Po pierwszej imprezie tanecznej masz murowane spękania wzdłużne, a po którejś.... I ostatnia kwestia, wiercenie w podłożach, które często są izolowane przerywa izolację... ...W przypadku Twojego tarasu ostatnie może nie mieć znaczenia, ale jak się rozpędzisz i ktoś Cię poprosi o zrobienie takiego trapu na tarasie z izolacją? Kiedyś miałem takich 2 artystów, którzy zrobili u klienta w penthousie na Wilanowie taką metodą i po pierwszej zimie zaczęły się przecieki do 3 mniejszych mieszkań usytuowanych poniżej. Chłopaki nie mieli OC, koszt odtworzenia szkód przekroczył 80 tyś....

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, a raczej podpowiedzi. Przyznam sczesze, że ten sposób wymyśliłem nie oglądając żadnego tarasu wykonanego przez profesjonalistę. A koniecznie chciałem zorientowanie desek z odpływem w kierunku ogrodu. I woda jest skutecznie odprowadzana. Trochę jestem zaskoczony, że można realizować taki montaż bez kotwienia do podłoża (tak to zrozumiałem). Wtedy robimy legar (w kierunku zgodnym z odpływem)/kontrlegar/deska? Bo to jedyne co mi przychodzi do głowy w tej chwili. I jak się domyślam, na podkładkach bitumicznych? Co do usprawnień mojego rozwiązania, zastanawiam się czy gdyby tam się znalazły podkładki sprężynujące, a połączenie kotwa-beto zaizolować przeciwwilgosciowo (np folią w płynie), to nie rozwiązało by moich fuszerek? P.S. Po zimie, która co prawda była lekka, na tarasie nie mamy luzów. Na montaż w przypadku balkonów w mieszkaniach stanowczo się nie nadaję ;)

  • @darekpotrzebowski9067

    @darekpotrzebowski9067

    4 жыл бұрын

    @@huciak Woda będzie skutecznie odprowadzana przez spadek na płycie tarasu, poprzecznie usytuowane legary będą ją blokowały, same narażając się na ciągłe oddziaływanie cieczy. Deskę kładziemy równolegle do okna, ponieważ użytkowanie tarasu jest bezpieczniejsze w takim układzie ( chodzenie wzdłuż deski może powodować poślizg, zwłaszcza kiedy ta jest mokra, a z reguły poruszamy się w kierunku od okna i do okna...) chodzenie po poprzecznych deskach daje większą stabilność użytkownikowi. Co do izolacji- folia w płynie nie nadaje się do takich zastosowań i nie może stanowić ostatniej warstwy, ponieważ nie jest odporna na warunki atmosferyczne. MOżna użyć żywicy iniekcyjnej, lub izolacji szlamowej, ew alsanu... Ja nigdy nie kotwiłem żadnego tarasu do żadnego podłoża i nic się nie dzieje.... Podkładka sprężynującą ma za spowodować, że połączenie śrubowe będzie trwałe, zwłaszcza w środowisku gdzie występują jakieś drgania, jakaś praca, jest swoistym amortyzatorem tego połączenia i trwale wywiera nacisk pomiędzy powierzchnią styku podstawy i łba śruby. I jeszcze jedno, poziom konstrukcji regulujemy legarami, wyznaczamy najwyższy punkt i licujemy go z legarem, nigdy nie podkładamy niczego pod same deski.

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    @@darekpotrzebowski9067 jeżeli chodzi o podłożenie pianki, celem było uzyskanie efektu 'pływającej podłogi' a także wyrównanie. Nie posiadałem wkrętów regulujących wysokość, a taka pianka bardzo mi pomogła. Układ desek w stosunku do domu już rozumiem, brzmi to rozsądnie i logicznie. Legar wtedy układa się na podkładkach bitumicznych i to wszystko? Mimo wszystko brakuje mi tu jakiejś stabilizacji do podłoża, choć pewnie moje obawy są nieuzasadnione.

  • @globus8123
    @globus81234 жыл бұрын

    W tym tempie malowania desek zejdzie kilka tygodni ja swoje pomalowałem w kilka godzin. Najważniejsza jest druga warstwa.

  • @huciak

    @huciak

    4 жыл бұрын

    Gratuluję. Nam się zeszło z olejowaniem ok 2 dni. Oczywiście 2 warstwy. Sposób olejowania w którym po 20 minutach ściąga się nadmiar, jest zgodny z instrukcją. Ale dzięki za komentarz, dobrze wiedzieć dlaczego nie spodobał się materiał filmowy.

Келесі