Tačka Povratka Epizoda 22: Lazar Džamić

Sa Lazarom Džamićem smo seli da razgovaramo o njegovom zanimljivom životnom putu, odlasku u London i životu tamo - razlozima za povratak i kako se život u Beogradu poredi sa glavnim gradom Engleske. Kao nekoga ko već dugo živi život cirkularnog migranta, Lazar je otvoreno pričao o motivaciji da prvi put ode iz Srbije - neposredno pre bombardovanja 1999. godine - kao i borbi da se snađe u novom okruženju i tržištu, organizuje život sebe i svoje porodice.
Od rada za Google u Londonu do treninga koje danas drži klijentima iz celog sveta, Lazar je nesebično podelio iskustva života i rada u dijaspori ali i povratka nazad u Srbiju pre 5 godina. Da li je Beograd jednostavniji za život? Bezbedniji za odrastanje tinejdžera? Kakve su prilike ovde u odnosu na London? Kakvi su mladi kadrovi i profesionalci iz Srbije? Kako se radi sta studentima na fakultetu? Koju knjigu najčešće kupuje kao poklon prijateljima? Sve su ovo pitanja koja smo postavili u 40ak minuta razgovora, Lazar je odgovarao, a ako želite da otkrijete više detalja, poslušajte epizodu 22 podkasta Tačka povratka.
Kao i do sada, razmenom znanja, isukstava i ideja u okviru ovog kanala nastojaćemo da otvorimo nove mogućnosti za dijalog između dijaspore i Srbije, da se povežemo sa povratnicima, ali i strancima koji stvaraju u Srbiji i promovišemo proces cirkularne migracije a kroz priče koje inspirišu i otkrivaju nove horizonte u Srbiji ali i dijaspori. #TPPodkast​ #TackaPovratka​ #VratiseuSrbiju​ #SrbijaIsHome​
#CircularMigration​ #CirkularnaMigracija​
Pratite nas i na Tačka Povratka društvenim mrežama:
Facebook: / tackapovratka​
Instagram: / tacka_povratka​

Пікірлер: 8

  • @habudzaba
    @habudzaba3 жыл бұрын

    Wooow, kakav gost! Nacin na koji sagledava svet i sebe u njemu je ozbiljan poziv na licno preispitivanje prioriteta i mindseta. Sjajno, hvala @tackapovratka.

  • @Maxpro9978
    @Maxpro99783 жыл бұрын

    Čovek sa mnogo znanja i iskustva koje deli nesebično, hvala i srećno wherever Džamići!😀

  • @irenajeremic50
    @irenajeremic503 жыл бұрын

    Hvala na divnom sagovorniku. Dok sam zivela u Srbiji, osecala sam se kao stranac.. A, da se covek vrati, pa i sa znanjem, novcem, idejom, da, tacno je skroz- kome to treba? Ima dosta uspesnih ljudi koji mogu, i vratili bi se, ali ne zele da budi marginalci u sopstvenoj zemlji.

  • @dafinakostic3933
    @dafinakostic39333 жыл бұрын

    Hvala na razgovoru sa divnim čovekom.

  • @branimirnikolic4559
    @branimirnikolic45593 жыл бұрын

    Не волим када особа која на неки начин добро прође у животу не нагласи да је свесна да је у извесним стварима била привилегована или напросто имала среће. Ако имаш могућност избора где ћеш живети, иза те могућности избора стоји читава инфраструктура личних и класних привилегованости, најчешће оних у којима се задесиш рођењем. Зато прилично арогантно звучии оно "трпели смо а онда нам је пукао филм и отишли смо". Не, имали су привилегију избора да оду на удобније место и искористили су је. Нису отишли у непознато и тамо брисали улице него их је чекало радно место у струци. Сасвим логично и природно, никаква осуда, и ја бих да сам могао. Прича о добијању дозволе за улазак у Британију као о "провлачењу кроз иглене уши" у перспективи политичких тензија које су тада постојале, звучи самозаблудно, јер је врло уобичајена појава да државе једне од других (оне које имају могућности за то) примају/преузимају потенцијално употребљиве кадрове, поготово у времену напетости. Волео бих да је детаљније објаснио онај део да је његовој ћерки тек кад су се вратили у Београд постало могуће да се сама креће градом. Које су то опште или специфичне околности због којих је то било (или је још увек) немогуће у Лондону ?

  • @danadzamic5481

    @danadzamic5481

    3 жыл бұрын

    Razumem vašu poentu ali se definitivno ne odnosi na Lazara koji u životu nije imao ni jednu privilegiju. Imao je teško detinjstvo na granici siromaštva. Sve "privilegije" koje sada ima stvorio je sam sa jako mnogo borbe i rada. "Dobar prolazak u životu" je daleko od slučajnosti ili bilo kakvog "prolaska" u njegovom slučaju.

  • @branimirnikolic4559

    @branimirnikolic4559

    3 жыл бұрын

    @@danadzamic5481 Хвала за одговор. Ваш потпис наводи на претпоставку да сте породично повезани са господином. За поштовање је када неко личним квалитетом и трудом прескочи класни степеник. У реду, човек је изградио име и позицију пре одласка, и из Лондона су га позвали. Као што сам написао, не нападам, само ми засмета када неко не помене предности које је (рођењем, или стечено, или само у неком тренутку) имао. Ценим када особа има здраву дозу скромности, не да се "посипа пепелом", већ да је свесна да нешто може и сме зато што има, самостално изграђену или не, али ипак бољу позицију од неког другог. На пример: Ја смем да "лајем" против власти не зато што сам нешто посебно храбар већ зато што моја егзистенција не зависи од власти (осим да ме буквално физички повреде). Смем да дам отказ и бирам посао јер већ имам солидан рачун а не зато што сам "слободан дух". Затим, смем да уђем у наизглед напете ситуације у граду не зато што сам нешто посебно храбар већ зато што сам крупан и тренирам, и имам довољно таквих сличних пријатеља које могу да позовем ако затреба. Дакле не варам себе да су неке моје речи или дела храбри, већ сам свестан да наступам са привилеговане позиције. И да, ја сам своје пријатеље, снагу, занање, струку и финансије стекао неким својим залагањем, али и срећом што сам рођен у некој средини од неких родитеља, и одрастао здрав, и био добро одгајан, и упућен на неке ствари. Мало тога постигнемо стварно сами и упркос шансама.

  • @shara-la8629

    @shara-la8629

    2 жыл бұрын

    @@branimirnikolic4559 It's all luck of the draw.