Týden mozku 2022 - Mezibuněčná hmota v mozku - k čemu je dobrá?

Ғылым және технология

Mezibuněčná hmota v mozku - k čemu je dobrá?
doc. RNDr. Pavla Jendelová, Ph.D.
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Představíme mezibuněčnou hmotu (extracelulární matrix) a její úlohu ve zdravém i poškozeném mozku a míše. Na experimentálním modelu myšího mozku a poraněné míchy ukážeme, jak perineurální sítě, „košilky“ z mezibuněčné hmoty obalující těla neuronů, ovlivňují plasticitu nervové tkáně nejen během vývoje a stárnutí, ale i při poranění a jak je možné modifikací mezibuněčné hmoty ovlivňovat regeneraci, paměť a učení.
Máte dotaz k tématu přednášky? Zašlete ho do komentářů na Facebooku nebo KZread během streamu přednášky či již nyní na e-mail festival@tydenmozku.cz. Po přednášce bude plynule následovat diskuse s přednášejícím.
doc. RNDr. Pavla Jendelová, Ph.D. je významnou odbornicí v oblasti neurověd, regenerativní medicíny a ve výzkumu kmenových buněk. Absolvovala Přírodovědeckou fakultu UK, později působila v Ústavu fyziologických regulací ČSAV, v La Troube University v Austrálii a v roce 1999 získala doktorát v Ústavu experimentální medicíny AV ČR, kde dnes působí jako vedoucí oddělení regenerace nervové tkáně.

Пікірлер

    Келесі