Superheterodyna [RS Elektronika] #66

Ғылым және технология

Tym razem omówimy sobie kilka podstawowych rodzajów odbiorników radiowych, w tym, nieśmiertelną superheterodynę.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
kzread.info... - RS Elektronika
kzread.info...
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 37

  • @arturdurakiewicz8520
    @arturdurakiewicz85208 жыл бұрын

    Jak zwykle wszystko bardzo profesjonalnie oraz przejrzyście . Pozdrawiam

  • @HotelFoxtrotTangoEcho
    @HotelFoxtrotTangoEcho5 ай бұрын

    Super to wytłumaczyłeś, polecam film !

  • @mrmucha
    @mrmucha7 жыл бұрын

    Całe PZK powinno być zadowolone. Z resztą, superheterodyna to jedno z pytań na teście krótkofalowca :)

  • @jg-hi8kb
    @jg-hi8kb8 жыл бұрын

    Troche bede upraszczal, ale powód stosowania przemiany faktyczny jest taki: przemiane stosuje sie bo obwod rezonansowy o czestotliwosci f przepuszcza też troche inne czestotliwości. Dla filtra LC f jest określone wzorem Thomsona f=1/(2\pi\sqrt(lc)). To ile przepusci czestotliwości róznej od f okresla funkcja Lorentza, i zalezy to od oporu cewki (czyli jej dobroci). Im wiekszy ma opór tym mniejsza dobroć obwodu i jego selektywnosć. Ale zawsze jakiś opór jest, jak cewka jest mała i nawinieta cienkim drutem to opór jest duży a dobroć mała, np w profesjonalnych odbiornikach cewki bywały z tego powodu nawijane srebrną taśmą. I teraz ten opór jest raz że zwykle powiązany z indukcyjnoscią a dwa że istnieje pewien rozrzut parametrów LC wynikajacych tez z tolerancji. To powoduje że podobnie trudne jest wykonanie filtrów czy obwodów rezonanoswych o pasmie przenoszenia o tym samym % czestotliwosci rezonansowej. Np można prosto zrobić obwód który mas pasmo przenoszenia 10% f. I teraz te 10% dla f=465 kHz to jest 46.5 kHz a dla 100 MHz to jest 10MHz. Podwójna przemiana podnosi selektywność bo najpierw z tych 100 wycinamy 10 MHz (przykładowo), a potem np z 10MHz wycinamy 46 kHz przy uzyciu drugiej posredniej. Cięzko jest też zbudować wzmacniacz który ma szerokie pasmo i duze wzmocnienie (chociaż sie da - patrz analogowy oscyloskop), bo są problemy ze wzbudzeniem sie (oscyloskopy analogowe byly bardzo dobrze ekranowane). I teraz jeśli mamy sygnał który chcemy odebrac np 1uV o f=30MHz, to potrzebujemy wzmocnienie przykładowo milion (120dB) aby miec 1V na głosniku. Jakby odbiornik był homodynowy i działał tylko w pasmie akustycznym to by nam sie wzbudził, bo prawie nie da sie zrobic wzmacniacza szerokopsamowego, nawet akustycznego co ma wiecej niż 80dB. Jak są 2 przemiany to możemy miec 2 razy po 40 dB na obu czestotliwościach posrednich co jest proste do zrobienia (typowe scalaki typu ul 1211 tyle miały) i 40 db wzmacniacz audio. Poza tym za selektywnosc odpowiada wiecej filtrów co poprawia własnoci - kazdy czlon LC daje daje okreslona stromosć zbocza w dB/oktawe. Poza tym przemian umożliwia używanie filtrów kwarcowych i ceramicznych w których efektywna L jest bardzo duża i ma bardzo dużą dobroć (tak naprawde rolę L w kwarcu pełni masa kryształu)

  • @fork04
    @fork048 жыл бұрын

    Jak zawsze świetny materiał , ciekawy jestem jak projektuje się dzisiejsze radia np wifi lub dvbt/s czy elementy są podobne ? Może przydałby by się o tym filmik! Serdecznie pozdrawiam , stały widz.

  • @mojzesz8806
    @mojzesz88068 жыл бұрын

    Może Pan pokazać swój warsztat?

  • @tadeuszkurzeluk4845
    @tadeuszkurzeluk48453 жыл бұрын

    15:06 ...i spadłem z krzesła ! :)))

  • @marcinproserwis8826
    @marcinproserwis88268 жыл бұрын

    Tak sobie myślę, że fajnie byłoby omówienie układów LNK , TNY stosowanych w zasilaczach. Pozdrawiam.

  • @ZwiazeCie
    @ZwiazeCie3 жыл бұрын

    Moje odpowiedzi: 1) Drugi filtr powinien być chyba raczej górnoprzepustowy o wartości częstotliwość nośna- częstotliwość pośrednia, aby uniknąć łapania dolnej częstotliwości lustrzanej (?) 2) Odbiorników z podwójna przemianą powinno się chyba używać na niższych częstotliwościach, gdzie 'krok' między częstotliwościami jest znacznie niższy, niż w częstotliwościach wyższych (patrząc w skali liniowej, nie logarytmicznej)

  • @841106noel
    @841106noel8 жыл бұрын

    Jak zwykle bardzo fajny odcinek, ale zagadka przekracza mój poziom:( Na pewno druga częstotliwość pośrednia będzie dużo niższa od pierwszej.

  • @GourangaPL
    @GourangaPL8 жыл бұрын

    najważniejsze, że hetero

  • @ElektronicznyEuBlog

    @ElektronicznyEuBlog

    7 жыл бұрын

    Mówisz, że homodyna jest nic niewarta?

  • @tomaszwota1465

    @tomaszwota1465

    5 жыл бұрын

    @@GourangaPL czyli społeczeństwo pozbawione różnorodności jeśli chodzi o orientację seksualną byłoby lepsze? Tylko zaraz, jeżeli byłoby takim, to byłoby jednorodne, czyli... homogeniczne! *Universe explodes*

  • @loletylif1194
    @loletylif11947 жыл бұрын

    gośc jest dobry.

  • @kamilstawiarski3929
    @kamilstawiarski39298 жыл бұрын

    Druga częstotliwość pośrednia według pozyskanych informacji wynosi 465kHz. Wygląda na to że główną zaletą odbiorników z podwójną przemianą jest poprawione tłumienie częstotliwości lustrzanych. Zdaje się mieć to znaczenie dla wysokich częstotliwości - próbując odbierać przykładowo na częstotliwości 1Ghz częstotliwość lustrzana wyniesie 1,96Ghz - zaledwie 2krotna różnica. Zakładając prosty filtr dolnoprzepustowy (RC) tłumienie będzie wynosiło (o ile nigdzie nie popełniłem błędu) nie więcej jak 6dB - trochę mało.

  • @waclawzacharko8352

    @waclawzacharko8352

    Жыл бұрын

    W supeheterodynie nie stosuje się filtrów RC.

  • @sylweksliwka7986
    @sylweksliwka79865 жыл бұрын

    Witam czy mógłby pan zrobić wykład na t empatii strojenia pośredniej 10,7 FM i 465 AM w praktyce

  • @PrzemysawRduch
    @PrzemysawRduch8 жыл бұрын

    Witajcie! :) Mam jedno pytanie trochę nie na temat ale też przy elektronice: Otóż jak działa układ ładowania np tabletu przez usb, skoro w gnieździe tak czy tak jest 5v (np podczas podłączania klawiatury / pendrive itp), a napięcie w ładowarce jest również 5v? Teoretycznie wpinamy 5v w miejsce gdzie jest 5v, trochę to się kłóci ze sobą... Jakby ktokolwiek mógłby mi to wytłumaczyć, nawet w uproszczeniu byłbym bardzo wdzięczny :)

  • @radekw123

    @radekw123

    8 жыл бұрын

    W uproszczeniu to port USB rozpoznaje czy ma doczynienia z ładowarką czy z pendrivem,klawiarutą. Pendrive i klawiarura po podłączeniu jest przez chwilę zasilany i musi się "przedstawić" Zasilacz tego nie robi.Tak więc jeśli po podłączeniu urządzenie się nie "odeziwe" tablet przestaje go zasilać i sam zaczyna z niego czerpać energię.... Zresztą był odcinek o USB....

  • @MWaclawek

    @MWaclawek

    8 жыл бұрын

    Należy zauważyć, że gniazdo (i wtyk) micro USB jest wyposażony w 5 pinów, a nie 4. Ten dodatkowy pin wykorzystywany jest do ustalenia roli urządzenia, wtedy jako odbiornik nie wystawia 5v, natomiast po wpięciu np. przejściówki micro USB USB ze zwartym do masy pinem ID, tablet przechodzi w tryb USB host, na linię VCC podawane jest zasilanie z urządzenia.

  • @jollyjll4448

    @jollyjll4448

    8 жыл бұрын

    To nic, że jest 5 pinów. I tak są wykorzystywane 4. By ładować coś z USB linie D+ i D- muszą być zwarte.

  • @MWaclawek

    @MWaclawek

    8 жыл бұрын

    Zaręczam, że pin ID jest wykorzystywany i lepiej nie przywierać go do masy podłączając zasilanie do pinu VCC. Można sprawdzić podłączając przejściówkę OTG micro USBUSB i mierząc napięcie na linii vcc. Jest? To teraz drugie pytanie: Skąd 5V, jeśli bateria ma około 4V? Musi być przetwornica step up. I jest. Pytanie trzecie: Czy podanie 5 z kawałkiem wolta (tyle dają ładowarki)na wyjście przetwornicy dającej 5V umożliwi ładowanie? Wątpię. I nie polecam tego robić ;)

  • @jxxgxx7179

    @jxxgxx7179

    5 жыл бұрын

    Z tego co wiem tablety i smartfony mają akumulatory litowo polimerowe o napięciu nominalny 3,7V więc do ładowania z USB napięciem 5V w zupełności wystarczy.

  • @wiesawmotyka2530
    @wiesawmotyka25308 жыл бұрын

    Witam Serdecznie. Miałem to kiedyś na zajęciach i o ile dobrze pamiętam w odbiornikach AM z dwukrotną przemianą częstotliwości, druga p.cz. wynosi ok 70KHz lub 465kHz (albo może 455KHz) jeśli pierwsza wynosi 10,7MHz, (jednak można się spotkać z wartościami od 450-485kHz- co po części było zawarte w odcinku). W FM pierwsza to 72,2MHz a druga 10.7MHz. Wspomniał Pan, że częst. heterodyny jest większa od częst. odbieranej, jednak np w Japonii jest odwrotnie, tj. jest ona niższa- ale to jako ciekawostka. Co do drugiego pytania to nie do końca znam odpowiedź, ponieważ rozwiązanie z podwójną przemianą częst. stosuje się zarówno w odbiornikach AM, FM, modelach RC zdalnego sterowania, itp aczkolwiek prośba na samym końcu sugeruje chyba, że najczęstsze zastosowanie jest na zakresach fal krótkich :) Pozdrowienia dla Wszystkich oglądających, autora jak i kolegi Wiedźmina :P

  • @Domsew
    @Domsew8 жыл бұрын

    Lustrzana nie powinna być 80 MHz? Mi wychodzi tak: pierwsza pośrednia: 50-30=20, lustrzana: 50+30=80.

  • @MMOFIRE

    @MMOFIRE

    8 жыл бұрын

    lustrzana to suma f.heterodyny i f.pośredniej lub przekształcając wzór 2*f.pośrednie + f.nośne więc 2*20+30 :D

  • @Domsew

    @Domsew

    8 жыл бұрын

    Masz rację. Dzięki za wyjaśnienie :)

  • @tomaszsot7124
    @tomaszsot71248 жыл бұрын

    " Dziura akustyczna tak zwana dziura akustyczna " to było zabawne :D

  • @niebieskikrigesik
    @niebieskikrigesik8 жыл бұрын

    nie znam odpowiedzi. te nizej wydaja mi sie sensowne. nizsza czestotliwosc i duze wykorzystanie sasiednich czestotliwosci

  • @damianb-ski1145
    @damianb-ski11458 жыл бұрын

    Echo

  • @DanieLW225kHz
    @DanieLW225kHz8 жыл бұрын

    Na pewno najczęściej podwójną przemianę używa się w zakresie fal krótkich. A dlaczego? Sądzę że ze względu na dużą rozpiętość częstotliwości tego zakresu jak i niegdyś jego spore zatłoczenie.

  • @pegaz988
    @pegaz9882 жыл бұрын

    @RS Elektronika Może warto by było podjąć temat radionadajników CB . Szeroki temat a w Twoim wykonaniu stanowiłby studium. Proszę aby wszyscy chętni dołączyli do mojej prośby.

  • @zbikzbik305
    @zbikzbik3058 жыл бұрын

    To i ja spróbuję bez korzystania z googla itp;) 1) druga pośrednia przeważnie 455kHz 2) wszędzie, zaczynając od KF, bo dopiero taka częstotliwość na to pozwala bez większych wygibasów;), 2a) na ukf komercyjnym szczególnie ,bo gęsto w eterze i moce pokaźne. I tu jak wspomniałeś przeważnie heterodyna jest wyższa o pierwszą pośrednią 10.7, ale dlaczego to nie wiem. Nie wchodzi na pasmo "starego ukf"? ..raczej nie o to chodzi. Dobroć filtrów rośnie wraz z częstotliwością ( lustrzana będzie wyższa )?

  • @krzysztofk7644
    @krzysztofk76448 жыл бұрын

    Wszystko fajnie wszystko pięknie... tylko to wszystko to teoria... jak dla mnie brak tu praktycznej wiedzy gdyż wszystko to jest opisane ogólnikowo i bardzo szeroko pojęte. Osoba chcąca sobie np. naprawić samodzielnie własny odbiornik nie znajdzie tu pomocnych informacji. Oglądając ten materiał czuje się jak w szkole na lekcji. Ten komentarz jest jedynie moim spostrzeżeniem i nie ma na celu obrażanie kogokolwiek, a autorowi gratuluję wiedzy.

  • @jxxgxx7179

    @jxxgxx7179

    5 жыл бұрын

    Elelektronika jest tak obszerną dziedziną wiedzy że gdyby to wszystko opowiedzieć to życia by zabrakło. Chcesz więcej czytaj czasopisma i książki dotyczące danej dziedziny elektroniki . W RS elektronika prowadzący sposób krótki i konkretny przedstawia daną dziedzinę elektroniki w końcu to nie wykład na politechnice z trudnymi nudnymi zadaniami. Cięszę się że ktoś w fajny sposób przedstawia daną dziedzinę i historię elektroniki , tak trzymać:).

  • @drhakim8365
    @drhakim8365 Жыл бұрын

    Mamy anteneeeee, mamy uziemienieeeeee, mamy układ rezonansowyyyyyy - oto akcent w filmie dla ludzi. Wszystko okraszone sz,s,sz,c,sz,c,ss, tak wyraźnym syczącym na 20kHz, że uszy bolą , a słuch mam wyostrzony niestety. "R" pominę, bo to wrodzone raczej. Jeden gada tak,że drugi nie może słuchać fizycznie. Cóż, taki świat ...🙂

  • @diabolopomidoro2563
    @diabolopomidoro25638 жыл бұрын

    nudne to zajoł byś się experymentami

Келесі