Strážný vrch - Mladějov na Moravě

49.7861361N, 16.5828394E
Rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu se nachází nedaleko Mladějova na Moravě či Moravské Třebové. To jen pro upřesnění, protože stejný název nese také rozhledna u Merboltic.
Dřevěná konstrukce rozhledny doplněná kovovými prvky symbolizuje důlní výstuhy jako připomínku zdejší hornické činnosti minulých století. Tuto činnost také mapují zdejší hřebečské důlní stezky, které provází návštěvníky několika bývalými doly ve kterých se těžil lupek. Zdejší naučné stezky jsou se svými 70 kilometry poměrně rozsáhlé, a proto dostupné z 8 výchozích stanovišť.
Náš dnešní přibližně 10 kilometrový výlet za pěknými výhledy začíná v osadě Hřebeč což je součást obce Koclířov nacházející se na českomoravské zemské hranici.
Tato trasa je pro lid rozhledumilný výhodná tím, že se na ní nachází několik vyhlídek a dvě rozhledny z nichž jedna je vskutku velmi unikátní.
První vyhlídka je hned u parkoviště místní restaurace. Vyhlídku u Tety tvoří dřevěný altán s posezením. Minulost zde připomíná důlní vozík, současnost tabule důlních stezek a turistické značení. Je tady ovšem poněkud přeznačkováno. Dotace je prostě potřeba utratit do poslední koruny. Tak pozor ať se v té změti značek neztratíte.
Z vyhlídky U tety se vydáme po červené značce na sever. Kousek po louce a potom šup do lesního stínu.
Za vrchem Hřebečov, na němže je nepřístupný stožár vysílače, se nachází další vyhlídka nazvaná Altán. Pokud k ní pár desítek metrů odbočíte naskytne se vám z altánu výhled do zdejší bohaté zeleně.
To není jediné vtipné místo na naší trase. Další vtipný úsek je označen čtyřmi vykřičníky. Po chvíli přemýšlení jsem je přiřadil ke dvěma stromům ležícím přes stezku. Pravděpodobně upozornění pro cyklisty. Vtipné na tom bylo to, že upozornění bylo na cestě do kopce. Opačný směr z kopce značen nebyl.
Po dvou kilometrech na rozcestí Nad doly je odbočka doprava k unikátu, který jsem vám slíbil v úvodu. Touto originalitou je rozhledna na kterou nebudeme stoupat, ale naopak klesat.
Po 200 metrech dojdeme k Rozhledně. 114 ocelových schodů však nevede vzhůru jak by se na rozhlednu slušelo, ale dolů.
Z tohoto balkonu vyhlídky nazvané Nad doly je pěkný výhled do kraje okolo Moravské Třebové.
Poté co jsme vystoupali z rozhledny máme na výběr k cíli naší cesty dvě možnosti. Buď se vrátíme na červenou k rozcestí Nad doly a půjdeme dále po značce anebo jako já to vezmeme tou kratší cestou čili pokračujeme po pěšině, kterou jsme přišli. Je trochu méně pohodlná zvlášť sešupem k rozcestí u štoly Josefka.
Od tohoto rozcestí dojdeme ke studánce Hraniční, která je pramenem stejnojmenného potoka. Od ní nám k cíli naší cesty zbývá asi jen 600 metrů.
Vršek rozhledny již vykukuje mezi stromy, ale po několika krocích se opět ztratí. Je dobře ukrytá a musíme tedy dávat dobrý pozor abychom ji neminuli.
Rozhledna Strážný vrch je nestrážená a tedy celoročně volně přístupná. Stojí od roku 2010 a jak jsem již řekl v úvodu je to symbol zdejší hornické činnosti. Dřevěná věž s kovovými prvky je vysoká 17 metrů a vyhlídková plošina je ve výši 14 metrů. Je pevná takže k výstupu po 63 kovových schodech se mohou odhodlat i slabší povahy.
Výhled není kruhový, protože rozhledna stojí pod vrcholem Strážného vrchu, který část obzoru zakrývá. Rozhled je tedy přibližně 180°. Vidět je Moravská Třebová a okolní obce, Zábřežská vrchovina, za ní na obzoru Jeseníky a část Orlických hor. I za průměrné viditelnosti je možno spatřit hory Hrubého Jeseníku Praděd, Šerák, Vozku, Keprník a další. Také Kralický Sněžník či orlickohorský Suchý vrch nebo Bukovou horu.
Polovinu cesty tedy máme za sebou. Nyní nás čeká zpáteční cesta a abychom nešli úplně stejnou trasou, vezmeme to pohodlnější variantou po červené značce. Ta nás zavede k rozcestí Na doly a odtud již stejnou trasou do Hřebče.

Пікірлер