Sprawiedliwość dla WSZYSTKICH 🔸 Jubileusz 50-lecia miesięcznika "W drodze"

Sprawiedliwość dla WSZYSTKICH 🔸 Jubileusz 50-lecia miesięcznika "W drodze"
Zapraszamy na relację ze spotkania, które odbyło się w ramach obchodów 50-lecia miesięcznika „W drodze”.
00:00:00 Wstęp
00:02:22 50-lecie miesięcznika W Drodze
00:04:38 Kazus dobrego łotra
00:06:03 Czym jest usprawiedliwienie?
00:12:25 Co to jest sprawiedliwość?
00:17:23 Godność ludzka i sprawiedliwość
00:21:13 Prawo a sprawiedliwość
00:22:18 Czy jesteśmy bezradni wobec grzechu?
00:24:30 Czym jest Miłosierdzie?
00:25:30 Potrzeba prawidłowego stosowania prawa
00:26:03 Kwestia odbywania kary
00:27:20 Czym są wartości?
00:30:25 Czy sumienie pomaga w przestrzeganiu prawa?
00:46:38 Czy normy moralne mogą się zmieniać?
00:50:08 Ewolucja moralności i prawa
00:52:06 Czy Ewangelia ma wpływ na kulturę?
01:06:52 Jak święci rozpoznawali dobro?
01:24:04 Sprawiedliwość dla ofiar przestępstw
Dzisiejsze spotkanie, prowadzone przez Romana Bieleckiego OP, redaktora naczelnego "Miesięcznika W drodze", gościło znakomite postacie: Ks. Grzegorza Strzelczyka oraz Michała Laskowskiego. Wspólnie zagłębiliśmy się w tematykę sprawiedliwości, miłosierdzia oraz roli, jaką prawo i religia odgrywają w kształtowaniu społeczeństwa.
Rozmowa dotyczyła m.in. interpretacji pojęcia sprawiedliwości w aspekcie prawnym i religijnym, zwracając szczególną uwagę na znaczenie równego traktowania i elastyczności w procesie podejmowania decyzji. Nie zabrakło również dyskusji na temat ewolucji norm moralnych i potrzeby publicznego dialogu w kontekście wartości i aksjologii, stanowiących fundament postępowania społecznego.
Spotkanie nie unikało kontrowersyjnych tematów, takich jak małżeństwo, rozwody czy związki partnerskie, podkreślając wyzwania wynikające z interpretacji norm etycznych i religijnych w szybko zmieniającym się świecie. Uczestnicy debaty zgodzili się co do znaczenia kontynuowania publicznych dyskusji na temat systemu wartości i prawa, zwracając uwagę na konieczność reform w systemach sądowniczym i kościelnym, by zapewnić sprawiedliwość dla wszystkich i budować porozumienie w społeczeństwie.
Zapraszamy na relację ze spotkania, które odbyło się w ramach obchodów 50-lecia miesięcznika „W drodze”.
🔸 Zachęcamy do pobrania i czytania bezpłatnego wydania jubileuszowego miesięcznika „W drodze”: wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2...
🔔 "Nie przegap naszych najnowszych treści 🌟 Subskrybuj nasz kanał KZread i włącz powiadomienia (dzwoneczek), aby być na bieżąco. 👍 Lajkuj i 🔄 udostępniaj nasze filmy, wspierając nas w dotarciu do szerszej społeczności szukającej wartościowych treści!
💖 Chcesz wspierać naszą misję na portalu dominikanie.pl? Dołącz do nas na Patronite: patronite.pl/portaldominikanie. Każdy gest wsparcia ma znaczenie!
🤝 Możesz także wesprzeć naszą pracę bezpośrednio, dokonując stałego lub jednorazowego przelewu:
'Wspieraj rozwój portalu dominikanie.pl'
Nr konta: 10 1600 1374 1849 2174 0000 0004
Tytułem: 'Wspieram dominikanie.pl - darowizna na cele kultu religijnego'
Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (OO. Dominikanów)
ul. Freta 10, 00-227 Warszawa, Polska
🎧 Odkryj nasze podcasty:
anchor.fm/chlebak
anchor.fm/dominikaniepl
👉 Śledź nas także na social mediach:
Facebook: / dominikanie
Instagram: / dominikanie
🎬 Zdjęcia i montaż: Piotr Misztal

Пікірлер: 36

  • @72dominikaniepl
    @72dominikaniepl2 ай бұрын

    🔥Jeśli spodobał Ci się ten film na 72.dominikanie.pl, to zapraszamy do subskrypcji kanału z 🔔, komentowania, zostawienia "łapki w górę" i udostępnienia filmu. Pomoże nam to w rozwijaniu kanału i co najważniejsze w głoszeniu wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby! ☕A jeśli chciałbyś wesprzeć nas również finansowo, to zapraszamy na wirtualną kawę: buycoffee.to/dominikanie.pl Dziękujemy!

  • @mariasuchorska7968
    @mariasuchorska79682 ай бұрын

    Prawdziwa intelektualna uczta okraszona subtelnym poczuciem humoru. Tego nam bardzo na co dzień brakuje. Dziękuję!!!!

  • @katogoria

    @katogoria

    Ай бұрын

    Nie zgadzam się z Pani zdaniem. Kogo oni tu zaprosili? Pan Laskowski W 1985 tym ukończył studia i zrobił aplikację sędziowską, W 1987 zdał egzamin sędziowski, po czym zajął stanowisko asesora sądowego w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu, potem szybka kariera wzwyż.Sędzia Sądu Najwyższego, w latach 2016-2020 jego rzecznik prasowy, a w latach 2020-2023 prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną.- za wiki. Może Pani nie pamięta tych czasów, ja pamiętam. Pan sędzia studiował jeszcze w PRLu, zrobić aplikację sędziowską w tym czasie , kiedy było jedno miejsce na województwo oznaczało bycie w najwyższej kaście komunistycznej, z ojca na syna. 19 października 1984 roku agenci komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordowali brutalnie bł. księdza Jerzego Popiełuszkę. To były te czasy.

  • @user-rm9ui2ok4s
    @user-rm9ui2ok4s2 ай бұрын

    Po raz pierwszy od dłuższego czasu byłam w stanie wysłuchać rozmowy dotyczącej tak trudnych tematów, z uwagą, dzięki wiedzy, kulturze i wzajemnym szacunku uczestników. Bóg zapłać i dziękuję😀

  • @katogoria

    @katogoria

    Ай бұрын

    Pan sędzie o historii prawodawstwa ma wiedzę z podręczników komunistycznych i lewicowych pisanych na świecie z perspektywy niemieckiej filozofii prawa która doprowadziła do katastrofy którą właśnie cytuje Pan sędzia dziwiąc się II wojnie. . Smutno-straszne. Miesza też i uogólnia prawo anglosaskie i europejskie, bo akurat Ustawa Zasadnicza USA na której stoi całe amerykańskie orzecznictwo jest w duchu katolickie, bo jego fundamenty są w ''Traktacie o senatorze doskonałym'' biskupa poznańskiego Wawrzyńca Goślickiego, i dlatego jest to prawo lepsze on europejskiego, można sprawdzić w wikipedii.

  • @izabela4175
    @izabela41752 ай бұрын

    Lubię takie rozmowy, warto było poświęcić te dwie godziny :) żeby posłuchać was panowie o sprawach ważnych. Podziwiam wasz poziom dyskusji i humor również przedni! 👌.

  • @Lagunapl1
    @Lagunapl12 ай бұрын

    Jestem głosem części rodziców konfrontujących się z "problemem" mieszkania młodych ludzi razem bez ślubu. Proszę zróbcie odcinek z ks Strzelczykiem. U nas dzieje się dużo złego. To nas bardzo oddala od siebie ( rodziców od dzieci, dzieci od rodziców) a dodatkowo od Boga.

  • @lea2665

    @lea2665

    Ай бұрын

    Dlaczego Was oddala od siebie ? Mierzyłam się z sytuacją , że syn po zaręczynach zamieszkał z narzeczoną . Każdej niedzieli ( i nie tylko zresztą ) uczestniczyli we mszy św . Z pokorą przyjęli decyzję księdza o odmowie rozgrzeszenia ( dominikanina zresztą ) i w związku z tym nie mogli przez 2 lata przyjmować Ciała Chrystusa . Następnie wzięli udział w rekolekcjach dla narzeczonych i w końcu kilka tygodni przed ślubem przystąpili do spowiedzi generalnej a potem przyjęli komunię świętą . Co oboje przeżyli z wielkim wzruszeniem…Cały czas byli pewni , że wezmą ślub . Ze chcą być razem. I tak się stało w ub.roku , a w minione święta Paschy dostaliśmy od nich wspaniały prezent : informację , że zostaniemy dziadkami . Początkowa moja niechęć czy wręcz oburzenie tą sytuacja zmieniły się pod wpływem rozeznawania .Pomógł mi w tym mądry kapłan . Mówiąc w skrócie :” chroń relację”.

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska76212 ай бұрын

    Wspaniała, mądra i poruszająca nasze sumienia rozmowa. Trudno się temu dziwić skoro popatrzymy na skład rozmówców. Pozdrowienia dla całej redakcji i współpracowników miesięcznika "W drodze", jednego z najlepszych pism katolickich w Polsce (może nawet najlepszego, ale nie pokuszę się o takie stwierdzenie skoro nie znam wszystkich tego rodzaju pism wychodzących w Polsce) ❤❤❤👍👍👍🌹🌹🌹

  • @katogoria

    @katogoria

    Ай бұрын

    Nie czytałam ''W drodze'', ale już wiem że nie sięgnę, bo naczelny nie za bardzo wie co to Ewangelia i miesza mu się koncyliacyjność z dialogiem.

  • @henrykawojcik1416
    @henrykawojcik1416Ай бұрын

    Paweł mowi o czymś idealnym, a my do tego ideału dochodzimy przez całe życie i bez prawa nie dalibyśmy rady

  • @aleksandrabielaczyc2754
    @aleksandrabielaczyc27542 ай бұрын

    Dziękuję za możliwość wysłuchania tak interesującej i pouczajacej rozmowy.

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska76212 ай бұрын

    Z tej dyskusji wynika wniosek, że jeśli mamy do czynienia z człowiekiem prawym i trzeźwo myślącym to jego stosunek do prawa i sprawiedliwości będzie niezależny od jego światopoglądu - to jest bardzo pocieszające

  • @emiliaforysiak3429
    @emiliaforysiak34292 ай бұрын

    Wielkie dzięki Wszystkim.

  • @TrenerJasiek
    @TrenerJasiek2 ай бұрын

    Oby jak najwiecej takich filmów.

  • @sawickaiwona5224
    @sawickaiwona52242 ай бұрын

    PRZEPIĘKNA DYSKUSJA, PIĘKNE CZŁOWIECZEŃSTWO OSÓB wypowiadajacycych się w debacie! CHWAŁA BOGU, że ma TAKICH KOMANDOSÓW!!! POLSKA RZĄDEM STOI, bierze ODDECH NIEPODLEGŁOŚCI! DZIĘKUJEMY!!!

  • @peggi5775
    @peggi57752 ай бұрын

    Bardzo ciekawe to spotkanie

  • @aleksandrabielaczyc2754
    @aleksandrabielaczyc27542 ай бұрын

    Bardzo interesująca,pouczajaca dyskusja. Dziękuję

  • @pawez2953
    @pawez2953Ай бұрын

    Jezusss!!!!

  • @annami1552
    @annami15522 ай бұрын

    Swietna dyskusja, zawsze mnie ciekawiła korelacja dobrego prawa w dobrze aksjologicznie zbudowanym społeczeństwem i z "racjonalnym ustawodawcą". I to jest zmienne, nie zawsze niestety w aksjologiczno-etyczną górę. Wartości mamy bowiem w sobie, dane od Boga ( dla wierzacych) uksztaltowane ewolucyjnie według doświadczenia co warto, a czego nie ( dla niewierzących). Nareszcie padło to ok 50 min. , że jakość prawa zależy od "jakości" moralnej go tworzących i stosujących. Ale ten wątek kształcącej roli prawa czy Ewangelii niestety nie pociągnięty bardziej. Ale dyskusja bardzo na poziomie!!

  • @henrykawojcik1416
    @henrykawojcik1416Ай бұрын

    Pytanie nie jest związane z tym ,że nie pozwalamy na bycie dobrym Bogu ,ale na uznanie cierpienia, często wielkiego cierpienia skrzywdzonych

  • @barbaraszymanowska2451
    @barbaraszymanowska24512 ай бұрын

    🧡🌅🧡

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska76212 ай бұрын

    Fantastyczny jest sędzia Laskowski. Z ks. Grzelczykiem czy ojcem Bieleckim spotykałam się nie raz na łamach miesięcznika i w internecie dlatego ich błyskotliwe reakcje mnie wcale nie dziwią. Pana sędziego natomiast pamiętam jak przez mglę z czasów gdy PiS rozmontowywał cały aparat sprawiedliwości w Polsce toteż jego reakcje i wypowiedzi są dla mnie wyjątkowo interesujące

  • @katogoria

    @katogoria

    Ай бұрын

    A nie pamięta go Pani z PRLu? Szybko robił karierę, było to tuż po śmierci ks. Popiełuszki.

  • @UrszulaZabocka
    @UrszulaZabocka15 күн бұрын

    6:36 6:36

  • @db1357
    @db13572 ай бұрын

    Prowadzenie cywilnych pogrzebów w roli mistrza ceremonii wcale nie jest takim łatwym zajęciem. Trzeba jednak te pół godziny mówić o zmarłym i jego rodzinie. Bez podparcia wiary to jest bardzo trudne. Czasami wychodzi taki bełkot że aż wstyd że odbywa się to na cmentarzu wśród pogrążonych w smutku żałobników nad trumną zmarłego. Jest to taki spektakl z gatunku " i śmieszno i straszno".

  • @annazamora504
    @annazamora5042 ай бұрын

    Mateusza 12 : 31 Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. 32 Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

  • @joannamichaldo594

    @joannamichaldo594

    2 ай бұрын

    Świetnie sie słucha... Tylko co z zaufaniem do kościoła ludzika, który był dekadami napiętnowany przez kościół, skreślony z listy 'porządnych' katolików, zdegradowany, zdołowany, również poniżnony we własnych oczach - a teraz dowiaduje się, że był kompletnym durniem, bo się obowiązujacymi przepisami kościelnymi kierował i przejmował ? I słuchając kościoła wyszedł na....idiotę. Bo 'tymczasem' optyka koscioła się zmieniła.... i jest już dekryminalizacja. Co z nim?

  • @annami1552
    @annami15522 ай бұрын

    Padła myśl, że poziom sprawiedliwości wzrasta wraz z poziomem moralności w danym społeczeństwie, kulturze. Ale w przypadku KK coś blokuje tą korelację. Czy poczucie sprawiedliwość jest mentalnie wyłączane wbudowanym systemowo w sumienie czynnikiem z "religijności" "obrony autorytetu"?

  • @katogoria

    @katogoria

    Ай бұрын

    Tak, robi to post-Kiszczakowskie państwo, nacisk ideologiczny niemieckiej UE i propaganda GW. Zaczęło się to od zawłaszczenia Solidarności przez Kiszczaka, wyrzucenie Gwiazdów i Walentynowicz i wstawienie agenta Wałęsy, a potem rządy Mazowieckiego i Kuronia, itd.

  • @piotrkostka8494
    @piotrkostka84942 ай бұрын

    57:15 Z całym należnym szacunkiem, ale ksiądz tu wszystko pomieszał. Są zasady etykalne: etyczne i nieetyczne (ale to już pal sześć - niektórzy to uznają, niektórzy nie), ale pomylenie moralności z obyczajowością to już jest gruby błąd. Akurat polscy badacze i filozofowie różnych opcji światopoglądowych wyjątkowo dużo na ten temat pisali.

  • @72dominikaniepl

    @72dominikaniepl

    2 ай бұрын

    Nie sądzimy, że ks. Grzegorz coś pomieszał, ale rzeczywiście użył słowa moralność w znaczeniu, które może wprowadzać niejasność. Dziękujemy za komentarz.

  • @piotrkostka8494

    @piotrkostka8494

    2 ай бұрын

    Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem 🙂Z Bogiem.@@72dominikaniepl

  • @annami1552
    @annami15522 ай бұрын

    Zastanawia mnie jeszcze jak poziom zdrowia psychicznego i kondycji psychicznej społeczeństwa przeklada się na rosnace orzekanie o wylaczeniu karalności czy wrecz braku winy czyli bezprawności. Jesteśmy społeczeństwem coraz słabszym psychicznie, a rozwój neurobiologii, psychiatrii pozwalają uwzględniać przy orzekaniu, że oskarżony nie ma pełnej świadomości swego czynu. Jak wymiar sprawiedliwości sobie z tym radzi by jednoczesnie nie zapelniać zakładów psychiatrycznych skazanymi na leczenie? Gdzie jest granica między "rozpieszczonym umysłem" a "chorym umysłem"?

  • @katogoria

    @katogoria

    Ай бұрын

    O tej granicy mówią Benedyktyni z Tyńca, na YT.