Spotkanie wokół książki Agaty Ciastoń „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”

W czwartek 21 czerwca w Księgarni Tajne Komplety odbyło się spotkanie spotkanie wokół premiery książki Agaty Ciastoń „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka” (Wydawnictwo Warstwy). Wydarzenie odbędzie się podczas 3. festiwalu księgarń i antykwariatów książkowych „Wrocławiu, wpadnij do księgarni!”.
Rozmowę z autorką poprowadziła Katarzyna Roj.
📚 O autorce:
Agata Ciastoń est niejzależną kuratorką, badaczką i autorką tekstów. Uzyskała tytuł doktory w dziedzinie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła dynamicznym relacjom między fotografią a ruchomym obrazem. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi oraz wydawnictwami. Była pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką wystaw zbiorowych, m.in. „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” i „Miesięcznik »Fotografia« 1953-1974”, oraz wielu indywidualnych. Pracowała m.in. z Martą Bogdańską, Ellą Littwitz, Tomem Swobodą, Nettą Laufer, Amirem Yatzivem i Guy Slabbinckiem. Pełniła również funkcję kuratorki międzynarodowych rezydencji artystycznych. W 2022 roku otrzymała stypendium artystyczne prezydenta Wrocławia na realizację projektu inspirowanego archiwami wizualnymi, dotyczącego podwrocławskiego odcinka autostrady A4. Była też beneficjentką programu rezydencyjnego w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu. W swojej pracy interesuje się przede wszystkim problematyką różnorodnie pojmowanych granic i terytoriów. W jej projektach często powracają zagadnienia dotyczące wieloznaczności krajobrazu oraz relacji człowieka ze światem zwierząt, roślin i rzeczy.
📚 O książce:
Publikacja jest jedynym w swoim rodzaju portretem czasów, poturbowanego społeczeństwa i jego marzeń. Autostrada A4 jest u Agaty Ciastoń jednocześnie metaforą i konkretem, Realnym i Symbolicznym, fantazją i tonami betonu. Autorka zabiera nas w drogę, która sama jest celem. Obserwujemy w niej zmieniające się ustroje, tragiczne losy i momenty szczęścia. Ciastoń odkrywa przed nami tajemnice kryjące się pod asfaltem - ludzkie szkielety, legendy i zagadki.
Co stało się z fragmentami drogi, która w pewnym momencie po prostu zniknęła? Czym były zeszyty śnieżne? I czy dziś nad autostradą latają te same gatunki motyli, które obserwowały dzieci w letni dzień zaledwie kilka lat po wojnie?
Poruszającemu, minimalistycznemu esejowi towarzyszą duchologiczne zdjęcia, na których autostrada zamienia się w dzieło sztuki.
Wzruszający pomnik zmian, drogi i poszukiwania celu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Пікірлер