Společenský život hmyzu

Výstava Společenský život hmyzu putuje po České republice již od roku 2013. Nabízí nahlédnutí doslova „do kuchyně“ příslušníků hmyzí říše. A nejen tam, ale i do zákoutí mnohem intimnějších. Je totiž zaměřena na sociální chování hmyzu. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí.
Prostřednictvím textů, fotografií, trojrozměrných exponátů, filmů, a také bohatého doprovodného programu, přibližuje výstava známé i méně známé fakty ze života hmyzu. A tak se návštěvníci dozvědí, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům v živočišné říši, samečci much nosí svým vyvoleným zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů, mravenci mají své paní učitelky a mnoho dalších zajímavých informací. Hlavní pozornost je věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy občanům důmyslně uspořádaných hmyzích států, jejichž nejznámějšími představiteli jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel. Příslovečnou třešničkou na dortu jsou insektária s živým hmyzem.
Výstava, jejímiž autory jsou zaměstnanci Muzea Vysočiny Jihlava Klára Bezděčková a Pavel Bezděčka, vznikla za spolupráce širokého týmu pracovníků jihlavského muzea, a také za přispění mnoha externistů.
U hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování, od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Hlavní pozornost je věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, některé druhy včel, vosy a mravenci.

Пікірлер

    Келесі