No video

Spinning, żywiec i spławik w 'patykach' - jak to widać... pod wodą?

Jesień - wiadomo czas drapieżnika.
Znane wędkarzom (i słuszne) przysłowie mówi: 'gdzie patyki tam wyniki'
Popatrzcie sobie jak wyglądają Wasze dobre miejscówki spiningowe widziane potem spod wody...żyłki i plecionki tworzą pod wodą prawie sieć, a z zebranych akcesoriów można by po nurkowaniu otworzyć sklep wędkarski :)
Dodam tylko to co jako podwodny łowca wiem z doświadczenia - nic tak nie wypłasza drapieżnika jak odgłos łamanych gałęzi (jaki niewątpliwie powstaje przy zrywaniu na siłę zestawu). Coś takiego skutecznie i na długo wypłasza szczupaki z okolicy.
Zerwane na 'patykach' żywce długo cierpią zanim zdechną...
Podobnie smutny widok stanowią powoli zdychające wokół stanowisk wędkarskich zerwane na 'patykach' ryby, które połknęły głęboko przynętę...
A przecież wystarczy zaprosić podwodnego łowcę, niech zrobi rekonesans, ponurkuje z kamerą, niech Wam pokaże co jest i co, i gdzie pływa pod wodą, określi dokładnie na akwenie linie podwodnych zaczepów, granice litoralu, opowie o głębokościach na jakich najlepiej prowadzić przynętę i Wasze łowienie będzie przyjemniejsze, łatwiejsze, przyjaźniejsze dla środowiska i ... tańsze :)
Trzeba sobie wzajemnie pomagać. Wy nie musicie tracić pod wodą swojego drogiego sprzętu, a my nie musimy potem oglądać pod wodą smutnych widoków wokół wędkarskich miejscówek. Nasze pasje są przecież bardzo zbliżone. Niesforne zaczepy możemy pod wodą 'przystrzyc'lub niektóre z nich zlikwidować. A gdy dzięki naszym uwagom wyholujecie swoją życiówkę to będziemy mieli z tego powodu wielką satysfakcję :)
********
Proszę, pamiętajmy o kulturze w internecie. Filmy oglądają i czytają zamieszczane do nich komentarze także dzieci, być może nasze własne... Zawsze można się ze mną skontaktować: gruszeczka_p@wp.pl. Postaram się odpowiedzieć lub pomóc ułatwiając właściwy kontakt.

Пікірлер: 54

  • @mihaUization
    @mihaUization7 жыл бұрын

    Bruner dla mnie jesteś wielki!!! Twoje podejście zachwycające, a filmy zadziwiające. Dziękuję, że jesteś i proszę o więcej. - cichy fan Twojego kanału ;)

  • @MarfishMarek
    @MarfishMarek8 жыл бұрын

    Nic na to nie poradzimy. Zawsze będziemy ryzykować i rzucać w takie miejsca.

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +Wędkarstwo Marfish Marek Malman (Marfish) Wiem, wiem Marku - no risk no fun :) Ciągnie wędkarzy do miejsc gdzie jest rybka, a ta czuje się bezpiecznie w takich 'patykach'.

  • @PiotrWajler
    @PiotrWajler8 жыл бұрын

    Dlatego PZW powinno minimum 2 razy w roku po okresach spinningowych .Wiosennym i jesiennym prosić nurków o współpracę .Wielu wśród nurków jest również wędkarzami ,a i spinningistami .Ludzie jeszcze w PL jak słyszą kusza to mają w oczach kłusownika.

  • @radzio80
    @radzio808 жыл бұрын

    Twoje filmy są bardzo edukacyjne, ja łowie głównie na dużych rzekach i tam chyba łowca podwodny mi nie pomoże bo dno i zawartość zmienia się bardzo często. Ale na zbiorniki stojące jak najbardziej. Pozdrawiam

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +R4deon Dokładnie - w rzekach wspaniała jest ich zmienność. Jedyne co łowca podwodny może w rzece to stwierdzenie jakie gatunki ryb i w jakich charakterystycznych miejscach przebywają zazwyczaj na danym odcinku rzeki. Ryby nawet wyłowione zasiedlą te miejsca znowu - właśnie te a nie inne to ma do siebie rzeka. Natomiast co roztopy to te cherakterystyczne miejsca wędkarz musi sobie zlokalizować sam bo jedne mogą zniknąć a inne się pojawić. Niedawno pływaliśmy rekonesansowo na zaproszenie wędkarzy w odcinku rzeki, gdzie wędkarze łowili i nastawiali się zawsze tylko na piękne klenie w podmyciach burt. Bardzo się zdziwili gdy złapałem w rękę i pokazałem im 15 kg suma (którego potem puściłem wolno. Praktycznie pod każdym drzewem rosnącym nad brzegiem w korzeniach w wymytych jamach były albo klenie (jak był tam nurt) albo właśnie sumy (jak nurtu silnego nie było. A i sandaczyk się zameldował i spory okoń :)

  • @kross1488
    @kross14888 жыл бұрын

    BRAWO BRAWO BRAWO ! kolejny konkretny filmik :)

  • @yugiohplayer1995
    @yugiohplayer19958 жыл бұрын

    świetny materiał.

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +Tomeczkoo o. Dziękuję. Powiem tylko, że jest to dość łagodny materiał jak na to co mogłem pokazać. Takie zasygnalizowanie tematu. Bez ekstremów, ale też z jasnym przekazem. I z kolejną propozycją z naszej łowców strony skierowaną do wędkarzy. Przy okazji - niech wiedzą Ci z wędkarzy, którzy chętnie rzucają kamieniami, że sami (choć nawet o tym mogli nie zdawać sobie sprawy) nie są bez winy. I niech te kamienie odłożą na bok... Mamy bardzo zbliżone pasje, możemy się uzupełniać i sobie wzajemnie pomagać. Pozdrawiam serdecznie.

  • @cezarycezaryyasasasasas3869

    @cezarycezaryyasasasasas3869

    8 жыл бұрын

    +Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami Nie wiem jak można mieć coś do podwodnych łowców. Pewnie to osoby które zazdroszczą (wędkarze):) i przypuszczam że są bardzo chytrzy. Gdyby tylko potrafili tak nurkować zapewne z wody by nie wychodzili bez worka ryb.

  • @PGRbruner
    @PGRbruner8 жыл бұрын

    @cyprinus - tutaj masz moją filmową opowieść o tej wodzie: kzread.info/dash/bejne/k4KA2LuNiamzhNY.html Wybudowałem tam w lesie dom - możemy się zgadać i zjechać razem na weekend - miejsce do spania, ciepła woda i ognisko zapewniam. Urządzimy sobie zawody :)

  • @cyprinuscarpiosowa9515

    @cyprinuscarpiosowa9515

    8 жыл бұрын

    +Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami :DDD

  • @cezarycezaryyasasasasas3869

    @cezarycezaryyasasasasas3869

    8 жыл бұрын

    +Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami Zbierasz te rzeczy może ? Ja bym zbierał :) Dobry film więcej takich z fantami własnie :) Ludzie to uwielbiają, bo normalnie nikt nie jest w stanie oglądać takich miejsc.

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +CezaryCezaryy Asasasasas Moi koledzy zbierają i jeśli idą w odpowiednich miejscach do wody i tylko po to, to mają tego (gumki, błystki, blaszki, spławiki itp z dobrego miejsca do kilograma dziennie. Mnie się nie chce, chyba, że jak idę do wody to ktoś na brzegu prosi mnie o to, to wtedy coś tam zawsze mu zbiorę.

  • @cezarycezaryyasasasasas3869

    @cezarycezaryyasasasasas3869

    8 жыл бұрын

    Ja jak jest zima i jest lód to spaceruje przy trzcinie i czasem znajdę jakąś przynętę zahaczoną :) o takie hobby małe jak nie ma co robić zimą :P Kurcze jakbym tyl tego dziennie zbierał to zapewne otworzył bym sklep dla spinningistów :D

  • @bartoszbaran2081
    @bartoszbaran20818 жыл бұрын

    Genialne!

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +Bartosz Baran Cieszę się, że tak uważasz Dzimi - i oczywiście polecam się na przyszłość ;)

  • @markogulaj3376
    @markogulaj33767 жыл бұрын

    okej rozumiem ale tego karaska mogłeś odczepić z tego haka a nie go tak zostawić i bardziej się męczy

  • @kbc1990
    @kbc19908 жыл бұрын

    No dobra edukacja. Ja już od dawna nie łapię na " żywca "

  • @seanet12345
    @seanet123458 жыл бұрын

    Witam, widze ze duża cześć filmów pochodzi z Pogorii 4, a wiec gdzie polecisz spinningować z brzegu? Pozdrawiam ;-)

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +seanet12345 Nie wiem jak Ci to dokładnie określić, najlepiej napisz na gruszeczka_p@wp.pl to ja w wolnej chwili przygotuję na mapie zaznaczone rejony i coś tam opiszę. To duży i urozmaicony akwen - bez maila i mapy się nie 'dogadamy'

  • @adamwichurahue8525
    @adamwichurahue85258 жыл бұрын

    posprzątałes tam trochę ?

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Tak. Było nas tam kilka osób zaproszonych

  • @LuLas_live
    @LuLas_live8 жыл бұрын

    1.40 jak profesjonalnie nabita :D

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +kolbumbijskikatar Nie znam się na tym. Tak to wygląda. Takie rybki też się wypuszcza potem do wyjęciu ich z paszczy tych większych, które się całuje i wypuszcza? Chyba nie, ale jak napisałem nie znam się na tym. Rozumiem, że jak jest 'wojna' to są straty? Ale mało to humanitarne - ja wolę jeżeli już mam potrzebę, mogę legalnie i zdecyduję się zabrać rybę z wody zabić ją celnym strzałem w mózg, ewentualnie dobić ją w ten sposób jak najszybciej po strzale jeżeli nie zginie od razu.

  • @ukaszwontorczyk1431
    @ukaszwontorczyk14317 жыл бұрын

    Zgadzam się z tobą w 100 % z tym co jest w tym filmiku.Dobrze znasz zbiornik Pogoria 4?

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    7 жыл бұрын

    Bardzo dobrze znam ten akwen

  • @WodnikSzuwarekHD
    @WodnikSzuwarekHD8 жыл бұрын

    Mnie nurek krzyknął 200 zł za próbę odnalezienia kamery podwodnej i była to cena po sporym upuście (startowaliśmy od 400 zł). Szukał w promieniu 10-15 metrów obok markera. Gdy w grę wchodzi rekonesans całego zbiornika to kwota podejrzewam jest dużo wyższa. Chyba, że faktycznie znajdziemy pasjonata, który pomoże za dobre piwko na brzegu. :)

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +WODNIK SZUWAREK HD To cena niczym za profesjonalne usługi nurkowe, wykonywane przez nurka sprzętowego. Łowcy podwodni i freediverzy to głównie pasjonaci. Odnalazł chociaż tę kamerę?

  • @WodnikSzuwarekHD

    @WodnikSzuwarekHD

    8 жыл бұрын

    +Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami Niestety nie.

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    +WODNIK SZUWAREK HD Tak się często zdarza gdy przedmiot jest cięższy niż woda, a dno jest muliste lub gęsto zarośnięte. Jeżeli sposób stosowania nie stoi temu na przeszkodzie do dobrze jest doczepić do kamery malutki pływak, lub lżejszą od wody smycz, które będą unosić się nad mijscem zatonięcia sprzętu. Lub po prostu zastosować dodatkowe zabezpieczenie kamery łącząc ją z maską lub wysięgnikiem za pomocą linki spinanej szybkozłączką.

  • @WodnikSzuwarekHD

    @WodnikSzuwarekHD

    8 жыл бұрын

    +Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami Tu chyba decydujące było żerowanie w tym dniu karpi. Kolega z tego miejsca wyjął w noc poprzedzającą 5, a do kamery przymocowany był przypon z kulką proteinową. Pewnie karp wciągnął i odpłynął z kamerą. :) Pozdrawiam.

  • @cyprinuscarpiosowa9515
    @cyprinuscarpiosowa95158 жыл бұрын

    co to za woda ? fajny film chciałbym być rybą :D pozdrawiam

  • @ximososoprimo7649
    @ximososoprimo76497 жыл бұрын

    jestem tego samego zdania o czym piszesz w filmie...

  • @barteksosnowski4026
    @barteksosnowski40267 жыл бұрын

    ile kosztuje sprzęt do podwodnego łowiectwa?

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    7 жыл бұрын

    Jaki jest koszt sprzętu podstawowego do nurkowania swobodnego na wodach otwartych? (na basenie jest inna pianka i dochodzą obciążenie na szyją - tzw. neck, okulatki pływackie i specjalizowany zacisk na nos). Opiszę sprzęt do freedivingu ma wodach otwartych i dodatkowo, zaznaczając, który to sprzęt jest dodatkowo do łowiectwa podwodnego Zarazem spróbuję określić - jaki sprzęt do spearfishingu (łowiectwa podwodnego), ze średniej półki warto kupić, bo oprócz nizałki i kusz to sprzęt do obsserwacji i freedivingu na wodach otwartych jest w zasadzie identyczny jak sprzęt używany podczas uprawiania łowiectwa podwodnego. wg mnie to: ABCD (konieczne i niezbędne) - długie płetwy (cressi gara 2000HF, mares Razor), maska o małej pojemności z czarnym silikonem (np.omer alien, ale maskę trzeba przed zakupem przymierzyć), rurka (koniecznie giętka i bez zaworków np, z decathlona triborda), nóż (krótki omer laser, lub beuchat mundial) - ok 700 pln Pianka open cell, na nasze polskie wody 5 mm lub lepiej bo całorocznie 7 mm (beuchat mundial, cressi tracina, technica), skarpety (np. omer scarpina comfort) i rękawice (np. imersion elaskin 5 mm) - ok 1000 pln Obciążenie (jedyne sensowne rozwiązanie do freedivingu turystyczego i łowiectwa podwodnego to, tzw uprząż, najlepiej beuchat) - 200 - 400 pln, do tego dokładasz dodatkowe kafle na pasie uprzęży - koszt ich to kilkadziesiąt pln. Dla głębokiego freedivingu z kolei pas gumowy i kafle - to około 200 pln w sumie. Kusza w miarę uniwersalna z kołowrotkiem (beuchat mundial, omer cayman GI, cayman ET) - ok 600 - 800 pln (to już do łowiectwa) Wymagana przepisami łowiectwa podwodnego boja (omer atoll, omer torpedo) - ok 100 - 200 pln Takie bojki również służyć mogą za sygnalizacje przy turystycznym, bądź rekreacyjnym freedivingowaniu po wodach otwartych Do nurkowań głębokich, typowo freedivingowych potrzebna jest już specjalizowana boje freedivingowa z zapasem np 60 m liny i obciażeniem, oraz tzw "smycz" do bezpiecznej asekuracji (najlepiej dwie pary smyczy - dla siebie i dla partnera nurkowego) - sumaryczny koszr takiego kompletu to ok 1000 pln. Takie boje dostępne są m.in. w czeskim sklepie apnea.cz Nizałka - 30 pln (to już do łowiectwa) Latarka - tribord wide angle, princeton torrent led (120 - 300 pln) - do doświetlania zamkniętych przestrzeni i cavern Do freedivingu głąbokiego latareczka przypinana z boku do paska maski i uruchamiająca się wraz z głębokością - koszt ok 200 pln. Kamerka - ja używam midland XTC280 - mają najlepszy stosunek jakości do ceny (około 500 pln i w zestawie w tej cenie posiada obudowę podwodną do głębokości 60 metrów!), niezłą optykę, stabilizację, prostotę obsługi w rękawicach każdej grubości i w zestawie posiadają obudowy do 80 metrów głębokości. Bateria jest dostępna i tania, a trzyma do 3 godzin a nie tak jak w gopro do godziny. Opływowy kształt i bardzo mała waga umożliwiają jej zamontowanie z boku głowy na pasku od maski (przy zastosowaniu prostego stabilizatora pionowego jak to pokazałem na swoim kanale Yt na jednym z filmów w dziale "sprzęt": kzread.info/dash/bejne/pIGZ3MOdadmTgqQ.html Film pokazuje mocowanie kamery midland XTC200 ale ona ma identyczną obudowę jak XTC280. Jeśli chodzi o sprzęt używany stricte do łowiectwa podwodnego to z reguły łowca z czasem, posiada kilka kusz różnej długości, które używa w zależności od wizury w danym akwenie. Jeśli chodzi o podstawowe narzędzie w amatorskim połowie ryb kuszą - czyli kusze to to czy jest to kusza z naciągiem gumowym czy kusza z napędem pneumatycznym: Rodzaj kuszy (z naciągiem gumowym lub pneumatyczna) zależy od gatunku ryb na jakie ma się zamiar polować. Długość kuszy zależy od przejrzystości wody w jakiej się pływa, a w ciepłych i czystych morzach zależy też od tego czy polowanie prowadzi się w toni wodnej, czy wśród skalnych załomów i szczelin. W naszych wodach śródlądowych jako najbardziej uniwersalną proponuje kupić kuszę z naciągiem gumowym o długości łoża 75 cm (na wody o marnej wizurze - poniżej 2 metry kuszę o długości łoża 60 cm). A koszt kuszy - można kupić dobrą kuszę już za 200 - 300 pln, a górna półka to kusze w cenie 3 - 4 tysiące pln. W Polsce kusze kupić można miedzy innymi w sieci Decathlon. Opłaca się też kupować w sklepach internetowych - mogę polecić scubastore jako solidnego partnera. Tutaj masz przegląd sprzętu - z opisem co do czego służy i praktycznymi poradami na temat każdej cześci wyposażenia: kzread.info/dash/bejne/fXmtqpSqm93bkbA.html

  • @upupope
    @upupope8 жыл бұрын

    Ile kosztuje takie "zaproszenie" podwodnego łowcy? :D

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Zaproszenie nic nie kosztuje. Trzeba się najpierw rozeznać co do celów (inwentaryzacja ichtiofauny, prace podwodne na akwenie, kontrolowany odstrzał - czego). Trzeba najpierw ustalić czy wizura (przejrzystość wody) w akwenie czy rzece umożliwia podwodne polowanie lub filmowanie - to akurat da się najczęściej zrobić "zdalnie". Potem dobrze jest zrobić podwodny rekonesans - z kamerą lub z kuszą zależnie od potrzeb. Jeśli chodzi o kontrolowany odstrzał niepożądanych gatunków w wodzie to potrzebne jest udzielenie łowcom zgody na łowiectwo podwodne w tym akwenie - może być na konkretny odstrzał - jeden lub kilka dni. Po wykonaniu rekonesansu jest podstawa do oceny ile czasu zajmie nam wykonanie zadania - czy to będzie odstrzał, czy prace podwodne czy np. wykonanie filmu promocyjnego danego łowiska czy innej wody. Potem możemy się dogadywać. Jeśli będzie to blisko to sam przyjazd i rekonesans nie stanowi dla miejscowych łowców jakiegoś obciążenia. W przypadku dalszej odległości wystarczy zwrot kosztów przejazdu. Potem - jeżeli inwentaryzacji ichtiofauny czy filmowania "co w wodzie piszczy" to dochodzą koszty dłuższego pobytu i wykonania filmów (możemy je zmontować) - niewielkie. Gdy dojdzie do odstrzału dużych ryb to dochodzą koszty ewentualnego zużycia sprzętu przy intensywnym polowaniu (głównie strzał, które nie są tanie). Zakładając, że łowcy są miejscowi (z okolicy), wizura jest dobra na tyle, że podwodne obserwacje są przyjemne, a ewentualny odstrzał jest nieobarczony presją czasu lub wyników ze strony dzierżawcy to koszty są najczęściej zerowe - uprawiamy wówczas swoją pasję jednocześnie wykonując pożądane działania w danej wodzie. I satysfakcja z tego nam wystarczy. I najlepiej w ten sposób to organizować - nawiązując kontakt z doświadczonymi łowcami podwodnymi z jak najbliższej okolicy. Chętnie pomogę w nawiązaniu takiego kontaktu - wystarczy do mnie napisać na gruszeczka_p@wp.pl lub zadzwonić - 500 791 781. Jestem członkiem Stowarzyszenia Spearfishing Poland i mam bezpośredni i dobry kontakt z podwodnymi łowcami z całego kraju skupionymi wokół tej organizacji. Na południu Polski działa Stowarzyszenie Podwodny Świat ( podwodnyswiat.com.pl ) z siedzibą w Sosnowcu, którego również jestem członkiem, a które specjalizuje się w wykonywaniu poprzez łowiectwo podwodne regulacji populacji gatunków ryb obcych naszej ichtiofaunie (np. tołpygi), oraz sumów europejskich na łowiskach pstrągowych lub karpiowo - amurowych. Wykonujemy także podwodną inwentaryzację ichtiofauny, prace na łowiskach i filmy promocyjne. O tym jak wyglądają niektóre efekty tych działań można zobaczyć na stronie: podwodnyswiat.com.pl w dziale "łowiectwo podwodne".

  • @ZaxstUser
    @ZaxstUser8 жыл бұрын

    niby butlę mam ale cała do naprawy z resztą mętna woda a na to już nic się nie da :P

  • @marekbadziura9106
    @marekbadziura91067 жыл бұрын

    Film fajny ale nie na zywca! C&R !

  • @markogulaj3376
    @markogulaj33767 жыл бұрын

    a jak odczepiłeś to ok

  • @sandaczczwa
    @sandaczczwa8 жыл бұрын

    Ale po co? To jest własnie jedna ze składowych fishingu.

  • @karpiowekamerypodwodne
    @karpiowekamerypodwodne8 жыл бұрын

    Wędkarska kamera inspekcyjna pod smartfona do badania dna - zapraszam na mój profil.

  • @MrSzupin
    @MrSzupin8 жыл бұрын

    Zapraszam cię na moje łowisko :P

  • @DK-yf7wd
    @DK-yf7wd7 жыл бұрын

    pozbieraj to

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    7 жыл бұрын

    Czasem robię tak, jeśli prosi mnie jakiś wędkarz gdy wchodzę do wody. Odhaczanie tego i potem trzymanie przy sobie w wodzie jest dość kłopotliwe. Ale da się.

  • @antworld2846
    @antworld28467 жыл бұрын

    Nam chodzi o to że zabijacie duze ryby takkarp 10kgma zlat

  • @mihaUization
    @mihaUization7 жыл бұрын

    Bruner dla mnie jesteś wielki!!! Twoje podejście zachwycające, a filmy zadziwiające. Dziękuję, że jesteś i proszę o więcej. - cichy fan Twojego kanału ;)

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    7 жыл бұрын

    Dziękuję, ale na pewno nie jestem wielki. Mam pasję, a dodatkowo to, że (co muszę powiedzieć, z początku mnie samego zdziwiło) filmy pokazujące podwodny świat i to głównie naszych, niedocenianych polskich wód Wam się podobają bardzo mnie motywuje. Dlatego zacząłem w pewnym momencie pokazywać i opowiadać o rzeczach, które do tej pory przeżywałem pod wodą całkowicie sam. Pływam w różnych częściach świata, poluję na północy i południu Europy... ale największy sentyment mam do naszej polskiej przyrody. Woda i las to moje żywioły :) Na filmach postanowiłem pokazywać wodę. Las i jego ekosystem, zwierzęta, owady i zależności pomiędzy nimi ciągle przeżywam w samotności, czasem tylko robię zdjęcia. Ekosystemy wodne wód naszej strefy klimatycznej, Polski zaś szczególnie wydają mi się właściwsze do pokazywania i opowiadania o nich, bo mało jest filmów opowiadających o nich, a oprócz tego że są one niepowtarzalne i ciekawe, to jeszcze muszą się borykać z bardzo wieloma przeciwnościami (głównie z powodu nas ludzi). Wydaje mi się, że podnosząc wiedzę o nich można wzbudzić szacunek dla przyrody i w ten sposób jej pomóc. Swojego syna wychowywałem od maleńkiego pokazując mu jak funkcjonuje przyroda, jak kiełkują rośliny, jak pracują i budują owady, pokazując że żaden organizm w przyrodzie nie istnieje w oderwaniu od drugiego obok - i dlatego każdy jeden zasługuje na szacunek. Że nie należy niszczyć niczego w przyrodzie na ślepo, bez zastanowienia. Jesteśmy władcami tego świata na ziemi, ale to własnie nakłada na nas ograniczenia w czerpaniu z zasobów przyrody, nakłada na nas ograniczenia i konieczność zastanowienia się nad tym co robimy... Nauczyłem go szacunku dla maleńkich stworzeń i organizmów i to się samoistnie prosto przełożyło teraz na szacunek dla innych ludzi i ich pracy... Ja gdy już upoluję rybę, to nad każdą jedną zmawiam swoją własną prywatną "modlitwę", w której składam jej szacunek, za to, że w tych trudnych dla przyrody czasach poradziła sobie i dorosła do swojego wieku i dziękuję jej że była dla mnie godnym przeciwnikiem.