Sokolov: Na Vítězné vyrostl multifunkční dům (TV Západ)

Zbytky nedokončené krytu v Sokolově zmizely. Vyrostl na nich multifunkční dům s náměstím a parkovacími plochami.
Slavnostnímu přestřižení pásky u nové investice v Sokolově předcházely roky trvající starosti města o tuto část sídliště Vítězná. Nedokončená megalomanská stavba měla sloužit jako kryt civilní ochrany, ale místo toho celý areál téměř tři desítky let chátral.
„Je pravda, že ty problémy byly hned dva. Za prvé ten vizuální, kdy máte oplocené betonové torzo, kde vám divoce roste nějaký ten nálet. Ale i ten druhý důvod a možná ještě důležitější byl bezpečnostní. Právě tento objekt se nachází na kraji druhého největšího sídliště v Sokolově, tzn. sídliště Vítězná. Mnohé cesty kluků a holek za dobrodružstvím vedly právě sem do toho torza bunkru a tady těch nebezpečí bylo strašně moc. A bylo jen otázkou času, kdy se něco nepříjemného přihodí,“ popsal minulost území starosta města Jan Picka.
Městu se nedařilo objekt včetně velkého pozemku celé roky využít nebo prodat.
„Těch zájemců právě o tu stavbu, která tady byla, bylo v minulosti hned několik. Pokaždé se zdál ten jejich investiční záměr velice dobrý. Nicméně v krátké době se vždycky ten investor odmlčel a my už jsme se pomalu vzdávali naděje, že tady něco takového vznikne. Dokonce jsme na městě došli tak daleko, že jsme začali úplně reálně uvažovat o tom, že to torzo necháme naší společnosti SOTES zavážet a pak že bychom tady teprve něco realizovali,“ přiblížil stav před příchodem investora Picka.
Shodou náhod se v té době objevil zájemce, který objekt chtěl využít. Zatímco pro město byl zátěží, pro investora se stal příležitostí.
„Jsme blízko dálnice, jsme v centru města, betonový atomový kryt nebo protiatomový kryt se udal využít jako základ pro dům, tzn. ušetřilo se za základy a v neposlední řadě, což málokdo věděl a našemu projektantovi se podařilo zjistit, bylo stále platné stavební povolení od roku 1986,“ shrnul hlavní výhody pozemku investor Jan Hammer.
Investor se musí obrnit trpělivostí - návratnost celého projektu je počítána na 25 let.
„Celkové náklady na stavbu byly 37 milionu korun s tím, že jak rozpočet, tak všechno okolo se vešlo do koruny. Nevznikly žádné vícepráce,“ popsal Hammer.
Přitom výstavba nebyla vůbec jednoduchá.
„Celý ten barák stojí obrazně řečeno ve vzduchu, protože ten kryt pod ním dále zůstává. Takže nejtěžší bylo vyřešit statiku a posoudit konstrukci, která tam zůstala tak, aby to ty domy uneslo. To, co tady vidíte, tak to stojí 6 metrů nad základovou deskou, která je někde hluboko pod tím. Sklep zůstal nadále otevřený, takže jsme museli řešit jakým způsobem provětrávat, aby nedocházelo ke komplikacím. To bylo nejzásadnější. Druhá věc, která byla - v tak krátkém časovém úseku se vypořádat se spoustou složitostí, protože když se na to podíváte, tak ta opěrná zeď sahá ještě zhruba 3 metry pod terén. To je všechno dosypáno, takže vyřešit to, že auta, parkoviště všechno stojí ve vzduchu,“ přiblížil náročnost projektant Martin Volný.
Celkem objekt obsahuje 16 bytů. Všechny jsou již obsazené. Pro podnikání slouží 8 nebytových prostorů. Vznikají zde potřebné služby pro obyvatele, žádné herny a podobně.
„Toto náměstí se vždycky bude jmenovat Malé náměstí, nikdy to nebude malá Hanoj. Máme tady cukrárnu, máme tady barokní apatyku, tzn. byliny, máme tady kadeřnictví, pedikúru, manikúru, je tady pekárna, možná tady bude i galanterie, takže v podstatě máme volné už jenom dvě provozovny, které pronajmeme ve stejných intencích,“ dodal Hammer.
Prostor před domy dostal název Malé náměstí. Je volně přístupný s parkováním na hodinu zdarma. Investor nevyloučil pokračování výstavby v další etapě.

Пікірлер