Soňa Klepek Jonášová: Vyrábíme věci a myslíme si, že jsme šťastní. Zůstane po nás ale hora odpadu

„Cirkulární ekonomika je systém, který reaguje na svět kolem nás, který je už z pohledu zdrojů dost vyčerpaný, z pohledu spotřeby na hraně. Vyrábíme a spotřebováváme neuvěřitelné množství věcí a produktů a máme pocit, že nás to dělá šťastnějšími, ale na konci životního cyklu je ohromné množství odpadů,“ říká vizionářka, inovátorka a zakladatelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Klepek Jonášová.
Článek + audio: rozhl.as/a10
Celá série Hovory s inovátory: rozhl.as/HovoryInovatori
-------------------------------------------------------------
» Poslouchejte Hovory jako podcast v mobilní aplikaci mujRozhlas rozhl.as/mujRozhlasAplikace • Hovory na mujRozhlas.cz www.mujrozhlas.cz/hovory
» Články, online poslech a audioarchiv Plusu na webu: plus.rozhlas.cz
» Sledujte nás na Facebooku: / rozhlasplus
» Sledujte nás na Instagramu: / cro_plus
​» Sledujte nás na síti X: x.com/CRoPlus

Пікірлер: 16

  • @Andrew-CZ
    @Andrew-CZ18 күн бұрын

    To jestli se něco vyplatí, např. pronájem vs. vlastnictví bych laskavě nechal na jednotlivých lidech, a nikoliv na rozhodnutí většiny. Má to ekonomický důvod. A to je subjektivní vnímání hodnoty. Každý to vnímá jinak a podle toho se rozhoduje. Já bych určitě sdílené auto nebo byt nechtěl. Jsem ochoten si výrazně připlatit za vlastnictví. A mladá generace až bude mít dostatek peněz okolo 30-40 let věku, tak také na to změní názor.

  • @radimpaluska6626
    @radimpaluska662614 күн бұрын

    Přidám se rád :-) Zkušeností za posledních 44 let mnoho, studium nejen v ČR, ale i v Rakousku na téma Odpadové hospodářství a energetika. 20 let praxe v oboru. Radim Paluska

  • @olinzknihytovi
    @olinzknihytovi24 күн бұрын

    Za mě je cirkulární ekonomika slepou uličkou. Ekonomicky je to nesmysl od začátku do konce. Recyklace komplexních produktů je technologicky náročné a neefektivní. Existují mnohem zajímavější a ekonomicky i ekologicky efektivnější alternativy jako biomimikry. Dalšími alternativami jsou sdílená nebo decentralizovaná ekonomika. Nic z toho ale není jediným zaručeným receptem. Nejdůležitější je osobní zodpovědnost, a to je v přímém rozporu s těmito neziskovkami, které mají byznys založený jen na dotacích a vidí klíč v zákazech a politice. Ale politika a zákazy jsou cestou do pekel.

  • @josefkotnour5018

    @josefkotnour5018

    24 күн бұрын

    V jakém vesmíru je osobní zodpovědnost v přímém rozporu s neziskovkami v oboru cirkulární ekonomiky, odpadů a recyklace? Podle mě se mohou jedině doplňovat.

  • @terezapavlu8800

    @terezapavlu8800

    22 күн бұрын

    Cirkulární ekonomika není jen o recyklaci. Recyklace je až poslední krok, když už s daný výrobek není možné znovu využít, repasovat, opravit apod. Je to o celkovém uvažování, jaké výrobky se vyrábí, jakou mají opravitelnost, životnost...u budov je to o možnosti rekonstrukce v závislosti na životnosti materiálů. Souhlasím, že vymáhat principy zákazy a příkazy EU či státu není ta cesta, ale INCIEN je nastavený směrem k firmám a spotřebitelům nikoliv ke státní správě.

  • @olinzknihytovi

    @olinzknihytovi

    21 күн бұрын

    A tak by se dalo pokračovat do aleluja. ESG, velká to písnička INCIEN. Vydávání reportů a celkově administrativní zátěž, kterou malé podniky nejsou schopny obchospodařovat. Tak jsou v konkurenční nevýhodě proti velkým a musí si draze platit externí partnery... proč vlastně? V čem budou ekologičtější? V ničem. To stejné Evropa potřebuje hromadu nových zbraní proti Rusku. Ale výroba se neslučuje s ESG, tak jsme závislí na (neekologických) dodávkách ze světa.

  • @olinzknihytovi

    @olinzknihytovi

    21 күн бұрын

    @@terezapavlu8800 Píšete, že příkazy a zákazy nejsou cesta. Ale v tom přesně spočívá celé ESG a vydávané příkazy EU posledních 8 let. Pozitivní motivací se vydaly americké firmy. Proč to v Americe funguje, a u nás ne?

  • @7JeTeL7

    @7JeTeL7

    18 күн бұрын

    zní mi to jako spousta buzzwords, nicméně mám obavu, že suchý zip a über nás nezachrání...zato recyklace skla, kovu a papíru se už teď ekonomicky násobně vyplatí...modulární cirkulace konstrukčně trvanlivých součástek složitějších přístrojů, vč. systémů záloh apod./práva na opravitelnost mi smysl dává, nemluvě o větší surovinové nezávislosti...esg má určitě své mouchy, ostatně na greenwashing se 2019 tvrdě došláplo, ale bez implementace takového směřování do byznysplánů se firmy samy od sebe nezmění...a propos, jakých metod pozitivní motivace (krom daňově/dotačních, jež méme v eu) usa úspěšně používá?

Келесі