Skandaliczna jakość samochodów. W 1980 roku jeden miał wytrzymać 30 lat

Автокөліктер мен көлік құралдары

Dlaczego współczesne samochody mają tak niską jakość? Czym w istocie jest jakość samochodu? Co sprawiło, że w trzydzieści lat przeszliśmy od "pancernego" Mercedesa W124 do karykatury klasy S w postaci W220? Jak na rozwój samochodów w ostatnich trzech dekadach wpływali ekolodzy i księgowi i testy bezpieczeństwa?
Partner kanału - PRODIG TECH. Świetna promocja na mierniki z modułem BT!
- GL-PRO-SMART-FAZ
www.mierniki-lakieru.pl/promo...
- GL-SMART-S
www.mierniki-lakieru.pl/promo...
Link do aplikacji w sklepie google
play.google.com/store/apps/de...
SPIS TREŚCI
0:00 WSTĘP
0:50 CO TO JEST JAKOŚĆ? DACIA LEPSZA NIŻ MERCEDES
2:35 NAJLEPSZE CZASY MOTORYZACJI
3:59 REKLAMA (DO 7:29)
7:30 PORSCHE FLA - jedno auto na 20-30 lat
11:32 ERGONOMIA W NOWYCH AUTACH
14:42 POPULARNE AUTO KIEDYŚ I DZIŚ - porównanie
18:07 JAK EKOLODZY ZAMORDOWALI SAMOCHODY
19:03 JEST MASA, JEST RZEŹBA
19:44 ILE WAŻY CENTYMETR GOLFA?
20:48 CICHA REWOLUCJA czyli NCAP
21:25 JAKOŚĆ a segment PREMIUM. Co poszło nie tak?
UWAGA - NAKLEJKI MOTOPRAWDY:
fabryka-naklejek.com/motoprawd...
fabryka-naklejek.com/motoprawd...

Пікірлер: 1 000

  • @Soulstone0
    @Soulstone0 Жыл бұрын

    Dzisiaj koncerny wbudowują ludziom w głowy skojarzenie "wysokiej jakości" z "ekstrawagancją". To znaczy jeśli coś błyszczy, świeci, mruga, ma sto motywów, ustawień itp. to znaczy, że to jest wysoki standard. Stąd te wszystkie piano blacki, tablety, ambienty, ledy i inne NIEPOTRZEBNE bajery, które mają dać klientowi złudzenie prestiżu i odwieźć jego uwagę od tandetnego wykonania. Trochę jak w rowerach MTB - damy super wypasioną przerzutkę bo na to każdy patrzy albo damy tarczowe hamulce bo to takie wyczynowe, wtedy nikt nie zwróci uwagi, że cały ten rower to w sumie szrot z najtańszych komponentów i do żadnej poważnej jazdy się nie nadaje. Co do grubości szyb, lakieru, blach, skrzypiących twardych plastików itp to powód jest jeden - cięcie kosztów na wszystkim czego klient nie zauważy, a co pozwoli zwiększać zyski. Sam projektuję dla branży automotive i przez dekady standardowa grubość ścianki dla odlewów żeliwnych to było min. 4 mm. Teraz już powoli eksperymentują z 3 mm chociaż na każdym kroku symulacje i testy pokazują pęknięcia. Plastiki podobnie - wszystko pocienione jak się da żeby oszczędzać, a klient tego nie zauważy :) W zamian rzucimy mu zegary z opcją pięciu grafik i małpka już zadowolona bo ma banana :) I to samo temat ergonomii. Te ekrany, zakładki, zakładki od zakładek, jakieś menu itp. - co z tego, że to utrudnia obsługę samochodu? Co z tego, że większości tych opcji i ustawień klient nigdy nie użyje (wielu ludzi kupuje nowe samochody i nawet nie reguluje basu w radiu)? Ano nic...Chodzi o to, że małpka dostała banana i się cieszy. A w między czasie my małpkę rąbniemy na dodatkowe 10 tys. wmawiając jej, że to innowacyjne i wysokiej klasy :) Teraz wmawiamy małpkom, że leasingi i wynajem długoterminowy są super. A to jest prawdziwe eldorado dla korporacji bo jeśli klient nie kupuje samochodu dla siebie tylko bierze "na chwilę" to jakość go nie będzie w ogóle interesowała i będzie można masowo produkować szajs już bez żadnych oporów. Jakby miał to kupić i wydać ciężko zarobione pieniądze to będzie zwracał uwagę co i jak, jak wykonane, czy dobre, za ile więc trzeba jakoś trzymać poziom. A tak...zapłacimy jutuberom i dziennikarzom żeby urabiali małpki, zapłacimy polityom żeby zaostrzyli normy emisji i poziomu bezpieczeństwa podnosząc cenę samochodu, kupimy śmieciowe komponenty od chińczyka żeby ten samochód byle jak poskładać. Na koniec wmówimy klientowi że to nie nasza wina, ze my byśmy chcieli lepiej, ale nie da rady bo normy, bo CO2, bo taki rynek, taka polityka, wicie rozumicie...No to wio po leasing za plastikowego, elektrycznego VW za 200 tys :)

  • @zbychulatara

    @zbychulatara

    Жыл бұрын

    Jest na to metoda. Kup se pan Poloneza xd

  • @krzysztofczaraj170

    @krzysztofczaraj170

    Жыл бұрын

    No ta świecąca listwa LED w kabinie .... to śmiech na sali.

  • @grzegorzka8123

    @grzegorzka8123

    Жыл бұрын

    O, mądrego warto poczytać, nic dodać, nic ująć tak to wygląda i teraz nasze zadanie cóż poczniemy z taką wiedzą. Pozdrawiam

  • @majkel4000

    @majkel4000

    Жыл бұрын

    Ciekawa opinia, dzięki za podzieleniem się informacjami "z branży". Muszę przyznać, że coś w tym jest - wszystkie te kolorowe wyświetlacze i ustawienia przyciągają i łatwiej jest nam wmówić, że to innowacja. Część przyznaję - to tak zwane bajery, ale jest też gro takich, które są przydatne, bądź wręcz ochraniające przed wypadkiem. Te, które osobiście uważam za pomocne to: system ostrzegania przed kolizją - uchronił przed zderzeniem, gdy patrzyłem w lewo i myślałem, że jak jest pusto to samochód przede mną włączy się do ruchu (ochrona przed nieuwagą kierowcy), system wykrywania pieszych i zwierząt z doświetlającą wiązką światła w miejscu gdzie wykryto pieszego lub zwierze (kilkakrotnie wykryło sarnę w nocy ułamek sekundy wcześniej niż ja). Zgadzam się z jeszcze jednym ponad 90% zakładek w menu ustawiasz raz i zostawiasz na zawsze - chyba, że masz ochotę codziennie wybierać nowy kolor podświetlenia wnętrza - jeden z miliona ;)

  • @kurganable

    @kurganable

    Жыл бұрын

    Dokładnie to samo chciałem napisać. Dlatego kupiłem nastolatka na rynku wtórnym i nie przepłacałem za nowy plastik za ponad stówkę, tylko dlatego, że jest nowy. Choć jest kilka nowych modeli, które mi się "podobają", to użyte materiały do ich produkcji przywracają trzeźwe myślenie.

  • @JuseF777
    @JuseF777 Жыл бұрын

    O tych ekranach do obsługi samochodu już dawno myślałem że to ślepy zaułek motoryzacji. Przyciski i pokrętła fizyczne można obsługiwać bezwzrokowo, szczególnie jak się już jakiś czas danym pojazdem jeździ. Jeszcze tylko brakuje żeby światła, kierunkowskazy i wycieraczki włączać na panelu dotykowym. Co do "ekologii" to tak kupujcie nowe samochody bo są bardziej eko, a co ze starymi? "to nie dobra o tym mówić"

  • @BeyerBrown

    @BeyerBrown

    Жыл бұрын

    Dotykowy panel włączania świateł pojawił się już w Audi A6 i A8 kilka lat temu ;)

  • @jacek6602

    @jacek6602

    Жыл бұрын

    @@zbyszek9202 to jest właśnie cel tego co się dzieje na świecie (nie tylko motoryzacynym). Oddziaływanie państwa na każdą dziedzinę życia jednostki to podstawa komunizmu. Obecna technologia stwarza większe zagrożenie dla wolności człowieka niż bolszewicy i hitlerowcy razem wzięci. Tylko czy motłoch tej wolności potrzebuje...?

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Жыл бұрын

    @@BeyerBrown Wtedy to był "powiew przyszłości" a teraz to optymalizacja kosztów - dzisiaj taki panel jest znacznie tańszy od fizycznych manipulatorów.

  • @rafaj7693

    @rafaj7693

    Жыл бұрын

    Już od jakiegoś czasu nie kupuje się niemieckich samochodów. Pięcioletni Passat ma jednorazowe silniki , mankamentów mają wiele ale największym to jednorazowe glowice w których walki rozrządu to zwykła rurka z nabitymi krzywkami. Itd

  • @rafaserwicki3314

    @rafaserwicki3314

    Жыл бұрын

    Tanio, panie. Ekran jest dużo taniej zrobić, niż fizyczne przyciski. Potem wystarczy wmówić ludziom, że ekrany to szczyt mody i techniki i włala :)

  • @arekmichonski8416
    @arekmichonski8416 Жыл бұрын

    Nie trzeba być geniuszem by zauważyć , że te nowe konstrukcje to mają z ekologią tyle wspólnego co nic.

  • @michaz6691

    @michaz6691

    Жыл бұрын

    Nie trzeba być też geniuszem by zauważyć, że emisja CO2 to jeden z największych wałów na świecie...

  • @arekmichonski8416

    @arekmichonski8416

    Жыл бұрын

    @@michaz6691 dokładnie

  • @kaem5110

    @kaem5110

    Жыл бұрын

    podstawowym działaniem ekologicznym było właśnie to co w latach 80 wydedukowano, produkty powinny służyć 2 lub 3 razy dłużej. Gdyby tak było we wszystkim ekologia na świecie byłaby wspaniała. Niestety jest wprost przeciwnie, czas wymiany dóbr ciągle się skraca. Nic oczywiście z tym ci pseudo ekolodzy nie robią, bo chodzi o zyski a nie o eko. Wyprodukowanie miliardów samochodów elektrycznych, wydobycie litu przez dzieci w afryce itd to jest dla nich rozwiązaniem ... najgorsze że duża część ludzi w to wierzy.

  • @waszkreslem9306

    @waszkreslem9306

    Жыл бұрын

    @@michaz6691 Czyli rozumiem, że wg ciebie trzeba być geniuszem by zrozumieć że CO2 to nie jest wał? Spokojnie, możesz jechać do Jakucji, gdzie głęboko w dupie mają normy CO2. Zobaczymy czy przeżyjesz dłużej niż ja.

  • @abecadlo15

    @abecadlo15

    Жыл бұрын

    @@waszkreslem9306 Rzeczywiście te emisje CO2 muszą mieć straszny efekt jeśli tak wpłyneły na twoją zdolność czytania ze zrozumieniem

  • @adrianmariasiewicz4237
    @adrianmariasiewicz4237 Жыл бұрын

    Od początku mówiłem. Dajemy miliony systemów bezpieczeństwa a jednocześnie odwracamy uwagę kierowcy od drogi. Coś co mogliśmy włączyć jednym przyciskiem, teraz szukamy w 50 kategoriach. Nie mówiac że największą awarią w tamtych latach było wytarcie ikony na danym przycisku ale dalej możesz z tego korzystać bo było intuicyjne, a dzisiaj jak padnie ci ekran nie dość że tracisz wszystkie funkcje samochodu to w wiekszości bez wymiany w serwisie się nie obejdzie.

  • @MrPIEKNYPAN

    @MrPIEKNYPAN

    Жыл бұрын

    Tylko, że te ekrany nie padający. Nie wiem paniki.

  • @JuseF777

    @JuseF777

    Жыл бұрын

    Dokładnie, Michu z M4K na swoim przykładzie pokazał to w nowym samochodzie.

  • @MrPIEKNYPAN

    @MrPIEKNYPAN

    Жыл бұрын

    @@JuseF777 nie wiem co pokazał michy, wiem że jeździłem i jeżdżę wieloma nowymi autami i nie ma z tym problemów.

  • @slowdiesel1044

    @slowdiesel1044

    Жыл бұрын

    @@MrPIEKNYPAN a iloma jednocześnie możesz pojechać?

  • @MrPIEKNYPAN

    @MrPIEKNYPAN

    Жыл бұрын

    @@slowdiesel1044 zastanów się nad sobą i swoim pytaniem.

  • @BaldTV
    @BaldTV Жыл бұрын

    Miło się pana słucha, bo mówi pan jakoś naturalnie (nie macha sztucznie rękami, jak wielu) i jakby od serca, że zależy panu na tych sprawach, o których pan mówi. Życzę sukcesu z kanałem. Pozdr.

  • @MotoPRawda

    @MotoPRawda

    Жыл бұрын

    Dzięki serdeczne!

  • @amonra4046

    @amonra4046

    Жыл бұрын

    Wow! Plan nowej Californi właśnie sie tworzy na naszych oczach. Izrael Bis 🙄🙄

  • @ziemowitlewandowski
    @ziemowitlewandowski Жыл бұрын

    Niestety ilość przycisków na kokpitach najbardziej krytykowali dziennikarze więc to od nich w dużej mierze zależy jak firmy podchodzą do zaprojektowania nowego modelu. Teraz dziennikarze narzekają że dotykowe wyświetlacze wszędzie utrudniają obsłużenie podstawowych funkcj-i macie co chcieliście

  • @coffee622

    @coffee622

    Жыл бұрын

    Ale to też jest częściowa wina producenta. Podam przykład z mojego auta: Peugeot. Spece z PSA wymyślili, że podczas jazdy nie da się zmienić czasu, ani daty na zegarku analogowym na desce, bo to zagraża bezpieczeństwu ale ukryć ustawienia radia pod 6(sic!) poziomami kategorii, już nie ma problemu!

  • @Wujek_Dobra_Rada

    @Wujek_Dobra_Rada

    Жыл бұрын

    Dzisiaj słyszałem ciekawą ploteczkę o Internet of things: producent na żądanie władz wyłącza ładowarki elektrycznych samochodów w Kalifornii - bo mają 20 stopień zasilania i płaczą nad każdym kilowatem.

  • @bombelism

    @bombelism

    Жыл бұрын

    Mnie jak wkurwia ustawianie radia na tym gówno dotykowym ekranie.... Takie coś można robić jak się ma drogę równą jak lustro tylko gdzie takie są??

  • @Marecki353

    @Marecki353

    Жыл бұрын

    Masz rację, dziennikarze często narzekali na duża ilość przycisków. Że jak to tak, że za dużo, że trzeba mieć skończony kurs pilotażu albo dyplom z informatyki żeby ogarnąć klawiszologię na desce rozdzielczej. No to proszę, przyciski zostały zastąpione ekranami. I narzekają. Tym razem słusznie.

  • @matimati4851

    @matimati4851

    Жыл бұрын

    A co, myślicie że auta pokroju golf 4 z lat 2000 nie przejeżdżą 30 lat? Już niedużo im brakuje. Czyli to nie prawda że te z lat 80-90 były najtrwalsze

  • @maciekapocaliptic
    @maciekapocaliptic Жыл бұрын

    Do początku 2021 jeździłem Peugeotem 406 rocznik `97, którego kupiłem w 2010 roku jako pierwsze własne auto. Wcześniej i potem również jeździłem samochodami służbowymi, nigdy nie miałem własnego. W drugim roku jeżdżenia miałem dwie katastrofalne awarie w jednym czasie (UPG + skrzynia). Obie awarie spowodowane były czynnikami zewnętrznymi, nie wadami konstrukcyjnymi. UPG bo były źle dobrane przez poprzedniego właściciela komponenty LPG, a skrzynia ponieważ było mi za głośno na 5 biegu i postanowiłem zlecić w szemranym warsztacie w garażu wymianę oleju w skrzyni. Olej kupiłem prawilny, ale wlali zapewne ten po frytkach i niebawem skrzynia zaczęła wyć. Po naprawie jedynie progi musiałem wymieniać jakoś w 2018 roku a tak to raz w roku filtry i tylko lać gaziutek. Wspaniały samochód, ludzie strasznie psioczą i psioczyli na francuzy. Ale stare peugeoty z lat `90 są genialne w jakości wykonania. Jak się coś psuło, to była pierdoła. Silniki pancerne, blacha ocynk, wygodne fotele, dobra tapicerka. Do dzisiaj mam wyrzuty sumienia, że musiałem w końcu się z nim rozstać jak już pan diagnosta pokiwał głową i wskazał kilka elementów do wymiany to wtedy podbije. Wraz z polisą, która była niebawem, przekraczało to (znowu) wartość rynkową pojazdu. Wcześniej takich decyzji było kilka i zawsze robiłem, natomiast tym razem trzeba było już odpuścić, bo jako sprzedawca samochodów w ASO jednej z marek, uchodziłem trochę za szewca bez butów, no i w drodze do pracy za oknem widziałem, że świat motoryzacyjnie/rocznikowo poszedł mocno do przodu :) Przykro patrzeć na ten upadek motoryzacji. W salonie już nie pracuję, bo gonić muchy to ja mogę sobie w domu. Za chwilę będziecie sobie ku...wynajmować samochody już tylko przez Internet i "rozmowa" będzie z botem. 200 tysięcy za segment B, proszzz. Wróco panie pekaesy.

  • @zbychulatara

    @zbychulatara

    Жыл бұрын

    Sprzedaż samochodów w salonach z roku na rok rosnie. Straciłeś prace bo zanizales standard. A co do jakosci nowych aut... Wiadomo szkoda gadac. Jak telefon. Na 2 max 3 lata albo dopoki szybka nie pęknie

  • @maciekapocaliptic

    @maciekapocaliptic

    Жыл бұрын

    @@zbychulatara Sprzedaż rosła tak do przełomu roku. I słowem kluczem jest tutaj "sprzedaż". Bo sprzedać a wystawić fakturę i wydać w przypadku samochodów, to są dwie różne sprawy. Teraz z perspektywy czasu to dość zabawne przypomnieć sobie groźby i fochy klientów w 2021 kiedy była pierwsza większa czkawka, początkowo tylko z elektroniką i samochody miały opóźnienie może 2 miesiące. Nie było mowy o zmianach cen, natomiast na porządku dziennym było "co dostanę za to opóźnienie" tak jakby to było oczywiste, no bo przecież mi klientowi się należy, co tam zapisy w umowie o tym, że dostawca zakłada możliwość opóźnienia z przyczyn od niego niezależnych. Zawsze wśród znajomych znajdzie się przecież jakiś waleczny prawnik, który podjudzi do walki o zacne dobra. Dzisiaj te same samochody są obecnie 40% droższe w stosunku do roku ubiegłego, stocki są puste a czas dostawy jest określany terminami "zakładamy", "przy dobrych wiatrach", "jest opcja" czy mój ulubiony "trzeba zamówić i cierpliwie czekać". Ludzie spoza branży nie są kompletnie świadomi (jeszcze) jaki to będzie miało wpływ za kilka lat na rynek aut używanych. Teraz to każdy widzi, że jest drożej i przez chwilę nie było w czym wybierać. To wróci za jakiś czas w wersji hard. Także moja rekomendacja jest taka: dbać dbać i jeszcze raz dbać. Olej już nie raz na dwa lata tylko dwa razy na rok. Konserwować progi, podwozia i nadkola, nie żałować grosiwa bo czas eksploatacji samochodów będzie teraz już tylko rósł w górę. Zderzając to z tematem przewodnim tego odcinka, zapowiada się dość ciekawa walka o przetrwanie.

  • @Tomaskii

    @Tomaskii

    Жыл бұрын

    @@maciekapocaliptic w grudniu kupiłem, tzn nie chciałem obrazić socjali i innych patoli, wylizingowałem🤣 dostawczaka z windą, w maju kupiłem skuter. Wszystko od ręki, bo tylko takich realizacji szukałem. Od dziś do połowy grudnia planuję niekupić a wylizingować🤣 jakiegoś SUVa, najlepiej na prąd i najlepiej od ręki dostępnego. Kto ma kupić kupi, kto chce zamawiać kolorki i pierdołki to poczeka i też kupi. Reszta 😉po youtubach będzie chwaliła złomexa własnego "bo on to prawie nie ściąga i jakby świeci przed maskę, a olej nie sika nigdzie".

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Жыл бұрын

    @@maciekapocaliptic Już widzą: mój trzyletni "Żepot" 3008 jest wyceniany zarówno przez ubezpieczyciela (bez utraty wartości przez rok) na wyższą kwotę (nominalnie) niż kwota, za którą go kupiłem (na rynku wtórnym podobnie). Z drugiej strony: ja nie wybieram nie wiadomo czego - jak szedłem do salonu, to zwykle było auto ze stocku, dostępne góra na za tydzień i w kolorze dowolnym: białym, szarym lub beżowym (czyli 80% dostępnej gamy kolorów pasowało).

  • @maciekapocaliptic

    @maciekapocaliptic

    Жыл бұрын

    @@PiotrPilinko Te czasy kupowania aut stockowych wydaje się, że na razie odeszły w niepamięć. To była zdecydowana większość wszystkich transakcji w większych salonach. Jedynie działy flotowe opierają się głównie o zamówienia, natomiast detal i małe firmy to był w 95% stock. Tak jak piszesz, tydzień na papiery, opanowanie leasingu i przerzucenie auta do salonu na wydanie. To se ne wrati.

  • @szosiu7823
    @szosiu7823 Жыл бұрын

    Mój Golf 3 skończył właśnie 30 lat i ma się bardzo dobrze

  • @damiangoral3852
    @damiangoral3852 Жыл бұрын

    wow, te ujęcia, zmiana położenia, nie dość ze walenie po jakości samochodów to wzrost jakości filmu elegancko ;)

  • @majkel4000
    @majkel4000 Жыл бұрын

    Świetny materiał. Bardzo ładnie powiedziane, że "oczywiste rzeczy stają się często oczywiste dopiero jak ktoś nam je pokarze palcem". Do informacji w materiale dodałbym jeszcze wszystkie sztuczki eko z wydłużaniem wymian oleju silnikowego i akcji w stylu (BMW) nie wymieniamy oleju w skrzyni biegów, podczas gdy ZF zaleca wymianę co 60 czy 80kkm. Aha no i jeszcze te łańcuchy rozrządu, których niby nie trzeba wymieniać a się rozlatują po 120kkm (znowu BMW).

  • @myoutuber77

    @myoutuber77

    Жыл бұрын

    Lancuchy rozrzadu sa "wieczne", przynajmniej tak bylo kiedys. A moze masz na mysli paski? - Te rzeczywiscie trzeba wymieniac.

  • @pliedtka

    @pliedtka

    Жыл бұрын

    Łańcuchy były wieczne 20+ lat lemu, ale już nie są. Teraz olej to 0w-20, VVTI i łańcuch już nie wytrzyma.

  • @mieczysawkowalski3761
    @mieczysawkowalski3761 Жыл бұрын

    Nigdy nie powstanie już doskonały wóz, jakim był Lexus LS400, najbardziej dopracowane auto na świecie. Lexusy nadal trzymają poziom, ale wiadomo że parę lat temu to było jeszcze lepiej.

  • @eugeniuszuzdrowski6300
    @eugeniuszuzdrowski6300 Жыл бұрын

    Z zaciekawieniem wysłuchałem Twoich wywodów na tematy motoryzacyjne powiem szczerze że jestem pod wrażeniem i czekam na dalsze smaczki związane z motoryzacją pozdrawiam serdecznie 👍👍👍

  • @konik999

    @konik999

    Жыл бұрын

    Trzeba było jeszcze pokazać jaka blacha jest na Japończykach. Przy nich puszka od piwa jest pancerna , lakier na poszyciach 50 mikronów to standard , przez lakier to blacha prześwituje. Co do wypadku to nie wiem czy Golf nie wypadł by lepiej.

  • @groundhoppingwlkp3622

    @groundhoppingwlkp3622

    Жыл бұрын

    @@konik999 nie nie wypadłby bo w akurat nowe auta mają bardzo grube słupki A B i C wzmacniane dużo lepszymi materiałami a to najbardziej odpowiada za bezpieczeństwo. Zobacz sobie jaka jest powierzchnia szyb w tym Golfie i jaka w Suzuki.

  • @maciusslowik
    @maciusslowik Жыл бұрын

    Świetny materiał, bardzo przyjemnie spędzony czas przy porannej kawie 😃

  • @marcomarco5056

    @marcomarco5056

    Жыл бұрын

    Na Biotad Plus lecimy??

  • @maciusslowik

    @maciusslowik

    Жыл бұрын

    @@marcomarco5056 czemu? Nie, zwykła kawa

  • @bartomiejwnek5015
    @bartomiejwnek5015 Жыл бұрын

    Stare samochody były dobre, kiedy jeszcze nie były stare. Wiem coś o tym, bo jeżdżę starymi samochodami.

  • @offroadislife9102
    @offroadislife9102 Жыл бұрын

    Dziś obowiązuje planowane postarzanie produktu tylko po to żebyśmy kupowali ciągle nowe auta bo naprawa tych niedawno kupionych jest zbyt męcząca droga… A koncerny przecież produkują cały czas samochody które muszą sprzedać, gdyby awaryjność samochodów nie była zaprojektowana w którymś momencie produkcja musiałby być bardzo ograniczone ponieważ nie byłoby klientów…

  • @JJ-zk2yq

    @JJ-zk2yq

    Жыл бұрын

    To jest akurat miejska legenda

  • @HyperVegitoDBZ

    @HyperVegitoDBZ

    Жыл бұрын

    @@JJ-zk2yq To jest akruat fakt, pogadaj sobie z jakimś mechanikiem, co do nich przyjeżdza i ile kosztują naprawy jeśli chodzi o nowe auta.

  • @JJ-zk2yq

    @JJ-zk2yq

    Жыл бұрын

    @@HyperVegitoDBZ Mechanicy tworzą miejskie legendy

  • @HyperVegitoDBZ

    @HyperVegitoDBZ

    Жыл бұрын

    @@JJ-zk2yq Tak, bo randomowy mechanik z pcimia dolnego, ma interes w tym by okłamywać randomowego polaka śmierdziela o stanie aut na które obu z tych ludzi nie stać i stać nie będzie.

  • @JJ-zk2yq

    @JJ-zk2yq

    Жыл бұрын

    ​@@HyperVegitoDBZNie ma w języku polskim słowa "randomowy"....a ludzie generalnie lubią pierdolić głupoty. O sobie i o innych. Także tak

  • @michakaczynski8908
    @michakaczynski8908 Жыл бұрын

    Paradoksalnie te nowe Dacie są trwalsze od wyrobów tych "prestiżowych" marek. (Przejechałem 500tyś km Dokkerem i nie chciał się zepsuć)

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Жыл бұрын

    Aczkolwiek wnętrza są dosyć tandetne - chociaż i tak mocno je poprawili - przynajmniej wizualnie. Z drugiej strony - to nie są auta klasy premium, więc nikt od nich nie oczekuje nie wiadomo czego (a teraz prawie wszyscy chcą być "premium" - przynajmniej cenowo).

  • @michakaczynski8908

    @michakaczynski8908

    Жыл бұрын

    @@PiotrPilinko niska (do niedawna) cena wymusza pewne oszczędności ale co ciekawe wnętrze wspomnianego Dokkera do tej pory nie trzeszczy (no może z wyjątkiem fotela kierowcy) i człowiek nie ma wrażenia, że coś zaraz odpadnie. Zupełnie inne odczucia miałem w poprzednim aucie dostawczym tej "lepszej" marki montowanym pod Poznaniem tam mało, że auto z trudem dobiło do 250tyś km to trzeszczało wszystko a z kierownikiem serwisu przeszedłem na "ty"

  • @whattheflack
    @whattheflack Жыл бұрын

    Ooooo! Już ponad 72 k subów. Super, życzę dalszego progresu i dzięki za materiał!

  • @anonimgall9120
    @anonimgall9120 Жыл бұрын

    A moim zdaniem najlepsze były lata 90 /00. Może w wielu przypadkach to był już zjazd na jakości ale coś solidnego każdy miał w ofercie. No a samochody były już bezpieczne, dobrze wyposażone i komfortowe. Volvo jest tego doskonałym przykładem. A dziś? Księgowi doraźna motoryzację ale też z 2 strony auta nie podrożały aż tak jak inne dziedziny życia. Na czymś muszą uciąć. A do tego... Ekologia oczywiście w nowym ujęciu. Czyli kupujemy nowy samochód co 5 lat.

  • @januszsklorz4999

    @januszsklorz4999

    Жыл бұрын

    Tak - moje auto (SEAT) z 95 roku jeszcze gdzieś jeździ.

  • @jankowalski-lg4zx

    @jankowalski-lg4zx

    Жыл бұрын

    Zgadzam się jakieś 5 lat temu sprzedałem audi 80 1.9 tdi 90 kuni avant. Żałuję, aż płakać mi się chcę, bo od tego czasu mam już trzeci samochód, i jest lipa :( Przeważnie kupuje 8-10 letnie i to nic nie ma wspólnego z trwałością mojej audicy :((

  • @certyngentoryks6083

    @certyngentoryks6083

    Жыл бұрын

    @@jankowalski-lg4zx Wy wszyscy żałujecie.Ja Audi A6 c4 2.5TDi z 97r nie sprzedałem.12lat i nie zamierzam sprzedać,auto jest nie do zmordowania,co roku koszta utrzymania to albo nic albo 200-300zł lub raz na kilka lat 1500zl jak rozrząd czy turbina.Pali 4.7litra ropy przy 90 według książki.Wszystko do ogarnięcia samemu,zawieszenie prosciutkie auto komfortowe i czego chcieć więcej

  • @adamliszka8738
    @adamliszka8738 Жыл бұрын

    Mnie to rozwala jak nowe powłoki lakiernicze w nowych autach mają np 70um i handlarze vel doradcy do zakupu aut używanych mówią, że jak auto jest powypadkowe to lepiej bo wtedy element ma 200 um i jest trwalszy🤣 jak to usłyszałem drugi raz to już śmiechem wybuchłem😄

  • @krzysiekbobi
    @krzysiekbobi Жыл бұрын

    "Jaram się, jak prezes kuwetą" - dawno nic mnie tak nie rozśmieszyło :)

  • @Rafixx5
    @Rafixx5 Жыл бұрын

    Mój nissan wytrzymał 30lat. W marcu tego roku pojechałem nim na złom-płakałem-serio

  • @dipacalypse1092

    @dipacalypse1092

    Жыл бұрын

    R.I.P

  • @piotr3925

    @piotr3925

    Жыл бұрын

    Jaki model?

  • @Rafixx5

    @Rafixx5

    Жыл бұрын

    @@piotr3925 Primera P10 90km gaźnik

  • @tomaszdeptua2437

    @tomaszdeptua2437

    Жыл бұрын

    Co się tak do gratów przywiązujesz?

  • @Rafixx5

    @Rafixx5

    Жыл бұрын

    @@tomaszdeptua2437 mają to coś w sobie. Zawsze można na niego liczyć bo nie ma co się psuć. Zawsze dowiezie

  • @ponury7841
    @ponury7841 Жыл бұрын

    Jeden z lepszych materiałów jaki oglądałem na tym kanale Świetne podejście do tematu

  • @MotoPRawda

    @MotoPRawda

    Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @KamaS94ec
    @KamaS94ec Жыл бұрын

    Mam a4 b5 z 97r. Bedę walczył o 30 lat :D Jak skończę oglądać materiał to jadę do sklepu po nową sondę lambdę, bo ta ori z 1997 roku już przekłamuje(data produkcji jest na niej nabita)

  • @wiktor437

    @wiktor437

    Жыл бұрын

    Mam ten sam model i też z 97r. i nie mogę narzekać.

  • @szczurekkarnkowo

    @szczurekkarnkowo

    Жыл бұрын

    Rozbilem dwie takie

  • @dawidpokorny8881

    @dawidpokorny8881

    Жыл бұрын

    Mialem tez ten model tylko ze z 96 roku benzyna 1.8 auto nie do zajechania tylko zawieszenie przod 2 razy wymienialem to byla najdrozsza naprawa na tamte lata

  • @Jovianoid

    @Jovianoid

    Жыл бұрын

    Też mam 97 :) 19 TDI 90 KM :P

  • @adamdrzymaa7037
    @adamdrzymaa7037 Жыл бұрын

    To co dzieje się z trwaloscia samochodow po 20 roku,to juz zakrawa o jakis kryminal.Nowy golf z tego roku ,produkcja z marca ,piekna srebrna listwa wykonczenia kokpitu pęka.,trzy wizyty na serwisie z ukladem wydechowym,i to wszystko za jedyne 150 000 cybulionow.Szczesciem to samochód "flotowy".Wiem ,ze nawet gdybym wyproznial się złotem,nie kupilbym nowego auta i tyle i pytanie gdzie sa wlasnie ekolodzy????Moim zdaniem ekolodzy jednak pracują na zlecenie koncernów,,bo inaczej powinni juz byc przywiazani do bram fabryk w protescie przeciw marnowaniu zasobow.....

  • @Suli.

    @Suli.

    Жыл бұрын

    A jak myślisz? Tzw. "ekolodzy" za niezłe wziątki legitymizują ten proceder zwany greenwashing

  • @marcinkrzyzanowski911

    @marcinkrzyzanowski911

    Жыл бұрын

    trzeba było brać koreańca :v

  • @adamczyzewski1644
    @adamczyzewski1644 Жыл бұрын

    Chyba najważniejsze jest to o czym była mowa na końcu. Zmienił się sposób sprzedaży samochodów. Coraz mniej ludzi kupuje samochody za gotówkę z myślą użytkowania ich latami a coraz więcej osób decyduje się na leasing, najem itd. Dla nich nie jest ważna trwałość a to że za cztery lata wezmą nowy model z salonu.

  • @djbayer4806

    @djbayer4806

    Жыл бұрын

    No teraz to też już się nie opłaca, a poza tym jest utrudnione bo nowych aut nie ma

  • @bartoszdymarski6482

    @bartoszdymarski6482

    Жыл бұрын

    Ponieważ nowy przejeździ 6 lat i na złom, dlatego nikt nie kupuje tylko leasing. To nie te pancerne audi czy mercedesy które mają kilkadziesiąt lat i jeżdżą do dzisiaj. Ps sam jestem posiadaczem takiego pancernego wozidła

  • @adammikoajczyk4902
    @adammikoajczyk4902 Жыл бұрын

    Szanowny Panie Pawle, proszę nie zganiać wszystko na ekologów. Nie są bez winy i wiele ich pomysłów przypomina chińską kampanie ratowania zboża poprzez tępienie wróbli z końca lat 40 lub inne techniki oszczędzania za wszelką cenę. swój udział w skróceniu żywotności i trwałości aut ma także ekonomia i ogólnie pojęta optymalizacja produkcji. Przecież logicznym jest że wyposażenie ograniczonego grona odbiorców w trwały i solidny produkt w pewnym momencie będzie skutkować zmniejszeniem popytu na ten towar. Więc skracając żywotność produktu zapewniamy sobie zbyt i ciągłość produkcji. Dziękuję za kolejny ciekawy materiał i pozdrawiam.

  • @peterdrx
    @peterdrx Жыл бұрын

    O taką MotoPRawdę nic nie robiłem.

  • @kamilwolczynski9158
    @kamilwolczynski9158 Жыл бұрын

    Super odcinek 😍 Trzymam kciuki za kolejne i dotarcie do szerszego grona odbiorców

  • @TheGesio
    @TheGesio Жыл бұрын

    Do porównania proszę wziąć Golfa 4 i Golfa 8 lub stara Vitarę i nową, wtedy wnioski będą zupełnie inne. Poza tym mówi Pan o kilku modelach uważanych za solidne a co z samochodami z niższej półki Porównajmy Peugeota 205,206 z 2008, Opla Kadeta do Astry, Merca 124 do W213, mam 44 lata i miałem wszystkie z tych kultowych samochodów i osobiście solidności w starych samochodach nie widzę za grosz tylko sentymenty, legendy, mity i inne w stylu "kiedyś to było".

  • @MrPIEKNYPAN

    @MrPIEKNYPAN

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak. Wreszcie mądry komentarz. Zjeździłem mnóstwo nowych aut i nigdy nie miałem z nimi problemów. Czasem wyskoczyła jakaś pierdoła.

  • @lavendeluckermark2991
    @lavendeluckermark2991 Жыл бұрын

    Lakier stary wytrzyma kupy ptasie, a nowy wodny np. W Fordzie po kilku dniach ma dziurę w lakierze. No ale jest ekologiczny.

  • @tomiradziowski7934
    @tomiradziowski7934 Жыл бұрын

    Taka prawda. Osobiście jeżdżę francuzem 1,5 dCi już kolejnym i nie narzekam. Pozdrawiam

  • @tomaszzapolnik975
    @tomaszzapolnik975 Жыл бұрын

    Pozdrawiam serdecznie wszystko prawda kiedyś trzeba by pokazać frajerom jak naprawdę wygląda fabryka samochodów i gdzie tak naprawdę jak są produkowane komponenty do tych cudów techniki,wspomnę tylko że te piękne fabryki w większości to są naprawdę montownie a nie fabryki dziękuję za super odcinek

  • @piotrnowak6220

    @piotrnowak6220

    Жыл бұрын

    Zawsze tak było ,nie wyprodukują każdego komponentu problem tkwi w projektowanu samochodów i oszczędność ekologia)

  • @tenLIS
    @tenLIS Жыл бұрын

    Na pewno się powtarzam, ale podtrzymuję, że taki "prezenter" to skarb. Proszę o więcej takich "prezentacji". Pozdrawiam!

  • @borysbolo5799
    @borysbolo5799 Жыл бұрын

    Mam wyuczone przyciski na pamięć , i nie musze odrywać oczu od drogi by coś nacisnąć Opel Zafira B . 👍👍👍

  • @Atetus94
    @Atetus94 Жыл бұрын

    Mega dobry i fajny materiał :) Więcej takich! Pozdrawiam!

  • @TimeGoFast
    @TimeGoFast Жыл бұрын

    W końcu jakiś ciekawszy odcinek a nie tylko o przepisach.... Brawo

  • @rzezwicki1980
    @rzezwicki1980 Жыл бұрын

    Miałem przez ostatnie 20 lat dużo samochodów min vw polo,fiat punto ,citroen Xsantia,peugot 306,renault scenic,mercedesa 123,ford escort,toyota starlet,huinday getz,honda Civic .I powiem Wam że najlepsza była Toyota Starlet wręcz genialne auto całe zrobione w Japonii cudo .Getz przeżył z 3-4 lata katowania a teraz od 2 lat Civic jest bardzo bardzo dobry .Nigdy już nie kupię auta z Europy to były pomyłki.Kolejne będzie też z Japonii choćbym miał 2 razy więcej zapłacić.

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Жыл бұрын

    To ja miałem odwrotnie: rdzewiejące Suzuki (już po trzech latach od zakupu w salonie), w którym sfajdała się skrzynia biegów (po sześciu latach i 100kkm przebiegu). A we francuskim Qashqaiu (J10) najsłabszą jakościowo częścią był japoński silnik - na szczęście był ocynkowany i nie rdzewiał.

  • @MrPIEKNYPAN

    @MrPIEKNYPAN

    Жыл бұрын

    Zjeździłem mnóstwo nowych aut i japońce to najgorszy szrot. Toyoty i Hondy- prowadzą się jak wozy drabiniaste, kiepskie silniki, materiały w środku dramat- twarde plastiki i szmaty na fotelach. Badziew i tyle.

  • @karol-ski223

    @karol-ski223

    Жыл бұрын

    @@MrPIEKNYPAN zamiast jeździć nowymi, trzeba było kupić pełnoletnie auto ;)

  • @MrPIEKNYPAN

    @MrPIEKNYPAN

    Жыл бұрын

    @@karol-ski223 ale po co? Jeżdżę służbowymi. Prywatnie miałem Saaba 9-3 z 2001r- ciągle problemy.

  • @karol-ski223

    @karol-ski223

    Жыл бұрын

    @@MrPIEKNYPAN W tych latach Saab'y były oplami, więc się nie dziwie😁

  • @henrykk3516
    @henrykk3516 Жыл бұрын

    Genialny odcinek! Sam mam samochód klasy powiedzmy średniej-wyższej, może zbliżone nieco do Twojego Volvo. Auto z lat 98-99, wiec już nieco dalej, niż lata 80-90, ale ma przyciski! Jest proste, a jednocześnie wygodne, pięknie wykończonej, z silnikiem benz turbo, 5 cylindrów. Miałem ostatnio "okazję" przejechać się nowym plastikowym autem z silnikiem 1,0 3 cylindry + masa wyświetlaczy i powiem tylko - NIE! To mnie utwierdziło w przekonaniu, że jeszcze bardziej muszę dbać o moje autko, bo nowe auta to porażka. Dodam, że nowe auto, którym się przejechałem kosztowało grubo ponad 100 tys zł! Tak, za samochód z silnikiem 1,0 3 cyl. To moja kosiarka ma prawie 800 pojemności i dwa cylindry :D

  • @kamilr.9128

    @kamilr.9128

    Жыл бұрын

    To jest duże uogólnienie - owszem, są takie samochody, ale cały rynek tak nie wygląda. Bez problemu można kupić auto młodsze niż 2015 z normalną obsługą klimy, przyciskami, jednym ekranem, z mocnym silnikiem, itp. A komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa raczej większy.

  • @arturkurys3401
    @arturkurys3401 Жыл бұрын

    Volvo 2005 v70 2.4 diesel sprzedałem i tęsknie za nim. Co za wygodne auto na tamte czasy

  • @piotrnowak6220
    @piotrnowak6220 Жыл бұрын

    Tak na wstępie, motoryzacja galopuje dziś, tak jak autor filmu stwierdził że nikt nie projektuje samochodów na 30 lat śmiem twierdzić że 20 lat to już dobrze. Panie redaktor w VW Golf stosowano lakier zupełnie inny niż obecnie w Suzuki ,nikt dziś nie maluje takiej grubości lakier wodny inna technologia. Nie martwił bym się o lakier nadwozia, tragedia to rdza podwozia w prawie każdej marce po 5 latach.

  • @7Andy77
    @7Andy77 Жыл бұрын

    Mam Audi 80 B3 ;d już wytrzymał 31 lat :D

  • @Waldek9100
    @Waldek9100 Жыл бұрын

    Uff dobrze że kupiłem dacię duster...z tego filmu wynika że kupiłem nie dość że stosunkowo niedrogie auto ale jakże solidne!.

  • @pietreksz
    @pietreksz Жыл бұрын

    Genialny pomysł z tą aplikacją. Gratuluje!

  • @marcinszymanski9362
    @marcinszymanski9362 Жыл бұрын

    Szacun za oznaczenie reklamy na pasku postępu ;)

  • @Piotr_J93
    @Piotr_J93 Жыл бұрын

    Z tatą mamy dwa Fordy Scorpio tata z 1990 roku a ja z 1994 roku, niezabijalne auta. Co ciekawe mojego kupiłem za 900zł jako dawcę kilmy do auta taty ale okazał się być w tak dobrym stanie, ze jeżdżę nim już ponad 3 lata a jest to egzemplarz typu driftogruz z pospawanym dyfrem i sprężynami diax-motorsport i ponad 500tys kilometrów nalotu a wiem, że zawsze odpali i dowiezie mnie tam gdzie chcę i z powrotem. Na co dzień jeżdżę też Laguną 2 z 2.2dci Initiale Paris (ha ha królowa lawet, która lawety za mojej kadencji nie widziała chyba ze ją ciągnęła) i tu też jest dobra jakość pomimo 360tys kilometrów przebiegu. Prowadzę warsztat i z doświadczenia mogę powiedzieć, ze trwałe i dobre jakościowo auta to skończyły się po 2005 roku kiedy weszło Euro 4. Jakość materiałów nawet w porównaniu do starej zużytej Laguny, która służy jako wół roboczy, wozi silniki na szlify, holuje popsute auta klientów i ciąga przyczepą różne rzeczy jest skandaliczna np. boczek drzwiowy w Audi A4 z 2018 roku jest jakieś dwie klasy niżej nie wspominając o tym, że niby pancerne 2.0 tdi wypluło uszczelkę pod głowice po 180tys kilometrów głównie po autostradach na tempomacie. O 3.0 tdi po 2016 roku nie wspomnę ile już tych silników u mnie było na remonty generalne w rzeczywistości nawet nie dobijając do 200 tys km.

  • @BeyerBrown

    @BeyerBrown

    Жыл бұрын

    Pytanie czy na warsztat zajeżdżają ludzie z uszkodzonymi autami czy ze sprawnymi, po to by szanowny pan mechanik mógł sobie popatrzeć a na ich nadwoziu pograć co najwyżej w kółko i krzyżyk? ;) Pytam o to nie bez powodu, bo takie kreowanie opinii na podstawie samochodów jakie przyjeżdżają do Ciebie na warsztat jest jak czytanie wątków o usterkach z for dyskusyjnych danego samochodu - człowiek po ich lekturze wychodzi z przekonaniem, że dane auto to jeden wielki bubel. Nikt nie patrzy na STATYSTYKĘ - np. ile procentowo 2.0TDI wysypało się po 180tys.km? Wiemy tylko, że jeden trafił do Ciebie do naprawy... tylko tyle :) Pozdrawiam z gruzowozu - 2.5TDI, wałki od nowości (niewytarte!), rocznik 1998 ;)

  • @BeyerBrown

    @BeyerBrown

    Жыл бұрын

    Pytanie za 100 punktów - co zabijało 2.5TDI, 1.9dCi i co zabija leasingowane 3.0TDI? ;)

  • @Piotr_J93

    @Piotr_J93

    Жыл бұрын

    @@BeyerBrown Po części dokładnie to samo wymiany oleju co 30 tys kilometrów albo brak wymiany jak w serwisie tylko pieczątkę przybiją a nic nie zrobią. Ostatnio olej w silniku pod palcami było czuć jak papier ścierny a auto świeżo po gwarancji i olej niby 6 tys temu robiony. W dłuższej perspektywie czasowej jest też gorsza jakość materiałów np. w Merivie z 2011 kiedyś miałem silnik konstrukcyjnie pamiętający jeszcze pierwszą Astrę typowy 1.6 ale było czuć różnicę w wadze części silnika takich jak wałek rozrządu czy wał korbowy kiedy zawoziłem do szlifowania niewytarte z silnika wyjętego właśnie ze starej Astry na złomie porównałem sobie wagę, różnica była dość znaczna.

  • @BeyerBrown

    @BeyerBrown

    Жыл бұрын

    @@Piotr_J93 Niestety to bolączka leasingowanych samochodów - brak pierwszej wymiany oleju po 1tys. max. 5tys,km, potem wydłużanie interwałów do 30 tys.km... a może i więcej jak ktoś bardzo dużo jeździ i robi korektę na 29990km przed wjazdem na serwis olejowy do ASO, byle tylko przyoszczędzić na kosztach serwisu ile się da, bo jemu się ten samochód nie zdąży zepsuć - 4-5 lat pojeździ aż leasing się skończy. Inna sprawa, że Audi faktycznie przekombinowało z tym zmiennym ciśnieniem oleju w ostatnich 3.0TDI jak i (o ile dobrze pamiętam) z plastikowymi wirnikami pompy wody... do tego oleista woda zamiast porządnego oleju 5W40 i przepis na usterkę gotowy. A to wszystko w ramach spełnienia najnowszych norm euro.

  • @lucasluk1335
    @lucasluk1335 Жыл бұрын

    Ja bym tak nie szalał że ekolodzy mieli w wpływ na jakość samochód ze starych lat tylko sami inżynierowie byli tak edukowani tak aby przy produkcji czegokolwiek używać odpowiednich materiałów i przy tym dochodziły właśnie kwestie ceny materiałów, zrobić tak żeby służyło lata i żeby eksploatacja była prosta i tania. A dziś nawet lamp nie potrafią zrobić żeby przeciętny użytkownik mógł sam wymienić żarówkę szybko i bez komplikacji a większość nieogarniętych kierowców musi jechać do serwisu z takimi pierdołami.

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    Жыл бұрын

    Potrafią, potrafią, tylko mają nakaz zaprojektować tak i tak więc projektują... Inżynier jest jedynie wykonawcą woli pracodawcy

  • @Zenobiusz.

    @Zenobiusz.

    Жыл бұрын

    W dużej - bardzo dużej mierze chodzi o klienta. Kiedyś jak ktoś kupił nowe auto to jeździł nim trochę, potem dawał synowi i generalnie auto w rodzinie często jeździło po kilkanaście lat. Jak klient był zadowolony, to wrócił, a jak nie to szedł do konkurencji. Dzisiaj tak jak mówi, każdy kto może bierze samochód w leasing. 3 lata, maksymalnie 5 i następne auto. Ważne żeby auto miało gwarancję na te lata i żeby poza ratą nie generował kosztów ekstra. Jego nie obchodzi co się będzie z samochodem działo po 6, 10, 15 latach. Ma to głęboko w d*pie. I producent też ma to w d*pie, bo drugi właściciel będzie go naprawiał w tanich warsztatach i na zamiennikach, nie stać go na ASO i nie przyniesie ze sobą worka pieniędzy. O trzecim właścicielu już nie wspominając bo dla ASO najlepiej jakby ktoś taki w ogóle nie istniał. Samochód robi się pod klienta - tego pierwszego, żeby był zadowolony. Większość pierwszych właścicieli w tym firmy zmieniają auta jak rękawiczki i rzeczy o których tu mowa nikogo nie obchodzą.

  • @kuba9897

    @kuba9897

    Жыл бұрын

    @@gallanonim1379 Są marki, które dalej robią lampy dziecinnie proste do wyjęcia i zmiany żarówek. W moim Volvo (2017) są dwa trzpienie w każdej lampie, które pociąga się do góry i można całość wysunąć.

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    Жыл бұрын

    @@kuba9897 No i można? Można. Problem nie jest z inżynierami jako takimi, a z tymi którzy zlecają im projekty

  • @waldekprezner4172

    @waldekprezner4172

    Жыл бұрын

    No ,z synem wymieniałem żarówkę w fordzie mondeo z 2015, trzeba było zdjąć zderzak ,masakra

  • @czarekroczek6069
    @czarekroczek6069 Жыл бұрын

    Super kanał . Niech Pan "ględzi " jak najwięcej 😃👍

  • @janmaliszewski4108
    @janmaliszewski4108 Жыл бұрын

    Dzięki za materiał. Aplikację zainstalowałem, bo mnie zaciekawiłeś. Osobiście, nie mam nic przeciwko dłuższym filmom. Pozdrawiam serdecznie i ciepło Widzów i Prowadzącego! :)

  • @michait3866
    @michait3866 Жыл бұрын

    Mam Renault Modus z 2005 roku, kupiony z przypadku i szczerze nie spodziewałem się, że będzie to takie fajne auto. Silnik "pancerny" 1.2 16V, który pchali jeszcze do IV generacji Clio, pracuje bardzo cicho. Może nie ma dużo mocy, ale do miasta i wyprzedzania ciężarówek przy 90km/h się nadaje. A jak się chce to można zejść ze spalaniem w trasie do 5,5L jadąc zgodnie z przepisami. Samo auto małe z zewnątrz, duże w środku. Kanapa przesuwana, można złożyć środkowe miejsce i mieć wersję 4 osobową z masą miejsca na nogi, albo jak trzeba powiększyć bagażnik, który nawet w najmniejszym ustawieniu na codzień wystarcza. A na urlop wrzucamy boxa na dach i możemy zabrać tyle co w sporym kombi. Auto całkiem wysokie, wygodnie się wsiada i jest bardzo dobra widoczność z wnętrza. Zero zbędnych bajerów: elektryczne szyby z przodu, radio z pilotem przy kierownicy, lakier metalic i wystarczy. Jedynym luksusem są cyfrowe zegary na środku deski :) Ludzie się boją tych aut, bo maska mała i zero dostępu, a tymczasem do czynności serwisowych trzeba zdjąć podszybie na jakieś 10 śrub i nagle miejsca robi się dwa razy tyle. Nawet przepalających żarówek z przodu nie trzeba się bać, jeśli włoży się nowe Long-life i zamontuje dzienne LED. W przeciwieństwie do innych Renault tutaj mamy kluczyk zamiast karty, więc nie trzeba się bać, że nie odjedziemy spod domu. Auto z przypadku, które okazało się być bardzo przyjemne na codzień. Mimo 17 lat zero rdzy. A za jego cenę kupiłbym pewnie Golfa z 2000 roku albo coś jeszcze gorszego. Tak więc dobre auta nie powstawały wyłącznie w latach 90 ;)

  • @groundhoppingwlkp3622

    @groundhoppingwlkp3622

    Жыл бұрын

    Przy kupnie auta w 2008 jeździłem na próbnej jeździe takim Modusem i jednak wybór padł na Clio3 (i jeżdzę nim 14 lat od nowości). Dlaczego? 1.2 16V przy 150 kmh się kończy, w Clio było 1.2 TCE (ten sam silnik ale z kutymi tłokami, małym turbo i nadal na pośrednim wtrysku) i to jest inna liga, bo 150 kmh dla tego silnika to dopiero rozgrzewka (do 170 idzie jak zły). Minus to spalanie, bo jak się ciśnie to i i 8-9l/100 łyknie (emerycko jadąc da się do 6/100 zejść). Żarówki w tych Renault są robione z gównolitu. Owszem Ledy dokładane to jakiejś rozwiązanie, by nie musieć wykręcać ręki (dostęp kijowy) po to H4 które minimum raz na rok zdycha. Karta była głównie w Megane i bogatszych wersjach Clio czy Modusa albo Scenica.

  • @michait3866

    @michait3866

    Жыл бұрын

    @@groundhoppingwlkp3622 Akurat taka wersja się trafiła "na szybko" i w bardzo dobrym stanie, więc taką mamy. Pod blokiem obok parkuje bardziej wypasiony Modus z jakimś pakietem TechRun i silnikiem 1.6 i to dopiero musi fajnie iść. Poprzednie auto mieliśmy 1.6 106KM i trudno było się przesiąść do 75KM, ale nie jest tak źle. A jak przychodzi nam jechać ekspresówką czy autostradą to po prostu jedziemy te 90. Najwięcej jechaliśmy nim 130, ale to już i spalanie wysokie i obroty kosmiczne, a w tym silniczku odcinka jest ok. 5400, więc dosyć nisko (nasz 1.6 miał przy 6500). Auto do miasta i od czasu do czasu w trasę jest ok, ale jakbyśmy częściej gdzieś wyjeżdżali to koniecznie większy i mocniejszy silnik.

  • @groundhoppingwlkp3622

    @groundhoppingwlkp3622

    Жыл бұрын

    @@michait3866 ten 1.6 idzie podobnie jak 1.2 tce ok 10s do 100, choć przy 1.6 ludzie narzekali na krótkie biegi więc przy 140 mieli 4300 obr na 5ce ok, w 1.2 tce mam przy tylu 4100 więc też sporo, ewidentnie brakuje 6ki jak 2.0 z clio3 sport.

  • @marcinw7040
    @marcinw7040 Жыл бұрын

    Najlepiej to widać też po motocyklach z Japonii jak ktoś nie postawił pod drzewem to dziś idzie łatwo naprawić i jeździć. Jesteśmy niewolnikami wydawania pieniędzy na utrzymanie mobilności choć w fazie projektowania można wiele zeczy uniknąć

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    Жыл бұрын

    No właśnie niekoniecznie. Nie licząc motocykli mniejszych, to większe(ścigacze itp.) to jednak skomplikowane rupiecie, często występujące w skali Europy w kilku tysiącach egzemplarzy, z wielocylindrowymi silnikami... Japonia starsza niż 1990 to w naszych warunkach pożeracz pieniędzy na niedostępne nigdzie części. Jednak nie bez powodu ściągane z Niemiec stare Hondy czy Yamahy są tańsze niż trupy demoludów typu MZ czy Jawa...

  • @marcinw7040

    @marcinw7040

    Жыл бұрын

    @@gallanonim1379 te motory niejednokrotnie licznik obróciły o których piszesz, weź pod uwagę niewyzylowane silniki

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    Жыл бұрын

    @@marcinw7040 Obróciły albo i nie, duży motocykl w warunkach Europy Zachodniej to mniej więcej od lat 70tych jedynie droga zabawka a nie codzienny środek transportu, więc nie licząc typowych turystyków te przebiegi są niewielkie. Sam niewyżyłowany silnik to jeszcze nie oznacza niewiadomo jakiej wytrzymałości, w przypadku wielocylindrowych czterosuwów mamy rozrząd, zwykle po osobnym gaźniku na każdy cylinder, ogólnie tam trochę elementów ruchomych jednak jest, nie mówiąc już o wszystkich problemach wynikających z wieloletniego stania - łożyska itp. Dlatego zresztą renowacja takiego poniemieckiego Japońca to jest coś za co nikt nie chce się zabierać, bo większość zainteresowanych wie z czym to się wiąże. Dopóki silnik odpala i jako tako pracuje to wszystko jest fajnie, ale gdy już trzeba wykonać jego remont...

  • @motototo3261

    @motototo3261

    Жыл бұрын

    Guzik prawda stare japońce śmigają mimo wieku i katowania, bez problemu można kupić jeszcze modele z lat 85-00 za przyzwoite pieniądze a że demoludy poszybowały tak w górę to dlatego że nie za dużo ich przetrwało w fajnym stanie i budzą sentymenty jak maluch czy duży fiat. Jakości nie ma co porównywać bo to przepaść, dwusuwy, palące jak smoki, słabe osiągi i hamulce, wibracje vs dopracowane, bezawaryjne mocne 4suwy, które nie są aż tak skomplikowane jak się wydaje

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    Жыл бұрын

    @@motototo3261 Które śmigają te śmigają, po pierwsze to niewiele ich przetrwało, stare to mam na myśli przed 1990 rokiem. Ja pamiętam jeszcze kilka lat temu, gdy te wszystkie Hondy CB czy Kawasaki GPZ były jedynymi pojazdami szybszymi od MZtki w zasięgu finansowym małolatów, i problem był taki że póki to odpalało i jeździło to jeździło, ale znalezienie jakiejkolwiek części zamiennej graniczyło z cudem więc co się dało to się drutowało, a potem rozbiórka na części i zakup kolejnego złomu do upalania. Chcąc dzisiaj taki motocykl kapitalnie wyremontować to potrzeba nie tylko ogarniętego mechanika, ale też fury pieniędzy. I też nie ma co porównywać tych ciężkich motocykli z "naszymi" klas lekkich, bo to całkowicie różne bajki, różne zastosowania,. I w sumie, tak do 350 cm pojemności prosty dwusuw jest rozwiązaniem lepszym jeśli chodzi o stosunek osiągów do kosztów użytkowania. Sam na codzień jeżdżę ETZ 150, motocykl lekki(tylko 120 kg), przy 12 km przyspiesza nieporównywalnie lepiej od czterosuwów tej mocy, dzięki silnikowi z długim skokiem ma też dość liniową charakterystykę mocy, spalanie 3-3,5l/100km idzie zaakceptować, bo jest co prawda większe niż w chińskich i japońskich jednocylindrowych 125, o tyle dwucylindrowe 125 cm Vki(Honda Varadero i kopie) już palą porównywalnie.

  • @martaniewiadomska1291
    @martaniewiadomska1291 Жыл бұрын

    👍 Jak zawsze ciekawie i jak zawsze na interesujący temat.😁

  • @sebastianbielski5369
    @sebastianbielski5369 Жыл бұрын

    Łapa i komentarz za dobrą robotę! Dziękuję!

  • @medial2941
    @medial2941 Жыл бұрын

    Z tym Golfem IV to mało trafne. Owszem, wnętrza były miłe, przytulne i miękkie ale ich trwałość była tragiczna. To samo dotyczy Passata B5. Odklejające się boczki, odłażąca guma, wycierające się tkaniny, przyciski rysujące się od dotykania, opadająca podsufitka. Elementy typu mocowanie schowka, podłokietnik, popielniczka, roletka schowka czy roleta bagażnika potrafiły się rozpaść w rękach. W tamtych latach nawet Opel robił lepsze wnętrza, może nie były tak miłe w dotyku ale po 100k km nie wyglądały jak śmietnik i nie rozpadały się od patrzenia.

  • @AndrzejK86

    @AndrzejK86

    Жыл бұрын

    Do tego korozja błotników i tylnych klap.

  • @ukaszdudziak9483

    @ukaszdudziak9483

    Жыл бұрын

    Nawet opel:) Kolego, astra g miała o wiele, wiele lepsze wnętrze, z wyjątkiem fotelu bo te były wygodniejsze i lepiej obite materiałem w golfie 4.

  • @furieux6742

    @furieux6742

    Жыл бұрын

    Nie odosobiony przypadek. Toyota carina e na Japonię miala welur itp, oraz full wypas jaki tylko mogl byc, a na europe golas bez klimy poduszek szyb elektrycznych czy absu... Jedyne wyposażenie to wspomaganiw kierownicy. A poza silnikiem skrzynią i mechaniką tandeta jak chuj. Wiem bo mam. Plastiki ordynarne wcale nie lepsze ani gorsze jak w nowych, boczki drzwi również sie rozwalają i odklejają. Takze passat nie jest odosobnionym przypadkiem taka sama z japonni wyglada jak nowa nic nie odłazi i w ogole.

  • @Biocomful
    @Biocomful Жыл бұрын

    Jeździłem volvo v40 2002 rok, genialny samochód, prosty w budowie, fajnie się jezdzi a za razem tani w utrzymaniu. Teraz przesiadłem się na mondziaka, ale kusi mnie żeby kupić xc90 albo s80 😁😁

  • @kocurkowski

    @kocurkowski

    Жыл бұрын

    Mam v40 t4 z '99 i gdybym mógł kupić taki samochód nowy z salonu z zachowaniem jakości z 99 roku dziś, na pewno kupiłbym go chętniej niż współczesne samochody.

  • @tomaszukaszyk2301

    @tomaszukaszyk2301

    Жыл бұрын

    S80 T6 tak, xc90 zdecydowanie nie

  • @qwertasdef6753
    @qwertasdef6753 Жыл бұрын

    Świetny materiał. Jakby w ramach eko nie dało się produkować paliw w obiegu zamkniętym. Brazylia jeździ na etanolu z domieszką benzyny. Są oleje roślinne, biomasa. Z tego wszystkiego da się zrobić płynne materiały pędne. Do tego solidna, nierdzewna konstrukcja i wymienne moduły, przykładowo poduszki powietrzne (obecnie to jakaś kpina, 10-15 lat i trzeba je wymienić, generator gazu może nie zadziałać. Koszt dla takiego wieku auta przewyższy jego wartość).

  • @m.c.s.2884
    @m.c.s.2884 Жыл бұрын

    Bardzo dobry materiał, warto było poświęcić te pół godzinki :)

  • @piobeg
    @piobeg Жыл бұрын

    Świetny film! Bardzo przyjemnie się tego słuchało.

  • @DoktorSacharow
    @DoktorSacharow Жыл бұрын

    Akurat Golf 4 to tragiczny przykład, bo jego wnętrze jest wykonane z podłej jakości gównolitów, blacharsko też koroduje pomimo rzekomego ocynku. xDD Ogólnie ten samochód ma całą masę niedoróbek i wątpliwej trwałości elementów.

  • @kojakowsky
    @kojakowsky Жыл бұрын

    Świetny i rzeczowy odcinek. Dobrze sie slucha i dobrze dociera.

  • @piotrsewel6002
    @piotrsewel6002 Жыл бұрын

    Jeden z najlepszych materiałów w ostatnim czasie! Bardzo ciekawy!

  • @DomParterowyZPiwnica
    @DomParterowyZPiwnica Жыл бұрын

    Trochę zła konkluzja. Od 10-15lat o kierunku motoryzacji nie decyduje producent ani biznes ( co jest sugerowane) a polityka ue. To tam zapada ponad 90% decyzji z którą często producenci się nie zgadzają i mogą odwlekać decyzję w czasie. Toż samo z masą - ue promuje elektryki (brak kar + nagrody) a te są dużo dużo cięższe

  • @HyperVegitoDBZ

    @HyperVegitoDBZ

    Жыл бұрын

    @@Ktrb Ciężko by im przeszkadzały, skoro Niemcy są właścicielami UE i maja w niej najwięcej do powiedzenia.

  • @xDentka
    @xDentka Жыл бұрын

    Spoko, składam nowe mercedesy w fabryce, z roku na rok blachy są cieńsze, w środku jest więcej gównolitu i plastiku. Te auta po 7-8 latach będą po prostu gnić na potęge, zresztą wiem ile jest rozczarowanych klientów z całej europy, a będzie tylko gorzej🤣 . Sam posiadam MB CL z 2005 roku a jakość wykonania znacząco przewyższa te dzisiejszą. Poza tym jestem przeciwnikiem ekranów zamiast zegarów, ale to akurat moje tylko subiektywne zdanie.

  • @krzysztofczaraj170

    @krzysztofczaraj170

    Жыл бұрын

    Oczywiście że obecne MB to jakiś żart. Cała niemiecka trójka to jakieś nieporozumienie .... E klasa wg. raportu ADAC ... jest w pierwszej 10 najczęściej psujących się aut. Na przegladzie 2 lata temu ... była w ASO scenka .. wkurw. właściciela E klasy .. bo znowu sie coś w nim zepsuło. Drugie E ... po wakacjach kolesiowi na lotniku ... wsiada a tam sypie bledami .... padł układ zawieszenia. Taryfiarze już MB nie jeżdżą :). Teraz częściej zobaczysz 20 letniego Toyota Pirus niż jakiegoś 7 -10 letniego MB.

  • @groundhoppingwlkp3622

    @groundhoppingwlkp3622

    Жыл бұрын

    @@krzysztofczaraj170 a porównałeś ile w MB jest bajerów które mogą się spierdolić a ile w 20 letnim Priusie?

  • @krzysztofczaraj170

    @krzysztofczaraj170

    Жыл бұрын

    @@groundhoppingwlkp3622 Eee ... nie kupuje się z bajerami do taxi. Jedyny bajer za free to skomplikowane jednostki napędowe w MB .. prędzej ich naszpikowanie ekologią. Zaletą Priusa to .. przede wszystkim niewysilony wolną ssący silnik i takie jednostki każdego producenta robiły bez remontu 700 tys, km. No pewne silniki Toyoty wtedy jednak wymagały remontu ze względu na kiepskie pierścienie , no ale nie wcześniej jak 150 - 200 tys. km. Ale Prius mam inną jednostkę .... nie pakowali tego nigdzie indziej. NO i kosztował on SWOJE duże pieniądze. Raczej kowalski jak zobaczył jego cenę ... to pomyślał że to jakiś żart.

  • @dawidpokorny8881

    @dawidpokorny8881

    Жыл бұрын

    @@krzysztofczaraj170 zgadza sie prius najlepsze auto na taxi paru taksowkarzy z ktorymi jechalem bardzo chwalili te auta mieli jeszcze gaz zalozony i jazda jak za darmo i do tego nic sie nie psuje

  • @Adamz1985
    @Adamz1985 Жыл бұрын

    Posiadamy w domu dwa auta. VW CC 2.0 TDI 177 KM i drugi nowy kia stonic 1.2 benzyna 86KM. CC lata po trasie. Myślę,że jeszcze rok mi się przyda a potem będę go sprzedawał. Będę mniej jeździł. I czekam na taki moment,że auto nie będzie mi potrzebne. Mieszkam w małym mieście, praca jest na miejscu. Żona zostanie przy stonicu a ja przy rowerze. I pokaże środkowego palca wszystkim producentom samochodów i szczególnie policji! Bo będę mieć głęboko nowe stawki mandatów. Cyklistów aż tak często nie łapią. A powiem dodatkowo, że brakuje mi tylko kategorii D w prawo jeździe. I tak naprawdę to będzie najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

  • @totem2pl
    @totem2pl Жыл бұрын

    O, i tu się w 95% zgadzamy. Najlepsze auto jakim w życiu jeździłem to był Peugeot 405 z 90 roku. Gdyby dziś można było kupić nowego, jedynie z dołożonym ABS-em i poduszkami, biorę w ciemno. Choć zamiast XUD7TE dziś wolałbym zespół napędowy od... hybrydowej Toyoty Yaris. 85 kW z "elektrycznym" momentem obrotowym w zupełności by mi wystarczyło. A te 5% to skąd ta masa. To nie dodatkowe poduszki i systemy bezpieczeństwa. Elektronika to jest dodatkowe kilka kilogramów. Poduszka też więcej niż kilogram nie waży. Ciężkie są dodatkowe wzmocnienia, dzięki którym nowe auta są bezpieczniejsze. Wyścig na moc i moment obrotowy też nie pomaga. Silnik można wyżyłować i pozostanie względnie lekki, chociaż odbije się to na jego trwałości, ale na sprzęgle i skrzyni do dużo większych momentów nie da się oszukać. Muszą być mocniejsze i cięższe. Największą jednak różnicę robią efektowne "upiększacze". Powszechne w latach 90 w segmencie C koła ze stalowymi felgami i oponami 175/70R13 ważyły około 11,5 kg sztuka. Czternastki do aut klasy średniej około 13,5 kg. Dzisiaj 17-18 calowe koła na fabrycznych, ciężkich jak nieszczęście aluminiowych felgach, podchodzą pod 30 kg. 50-60 kilogramów na samych kołach, w segmencie C i D. Nawet umiarkowane szesnastki są już ciężkie jak cholera. Wywaliłem drugie komplety kół do przechowalni u wulkanizatora, chociaż w garażu leżały za darmo, głównie dlatego, że szkoda mi było kręgosłupa na targanie tych kloców dwa razy do roku. Olbrzymie, często zachodzące daleko na dach, przednie szyby, których specjalnie pocienić się nie da, też swoje ważą. No i wciąż rosnące rozmiary. Wszystko ma być wielkie i efektowne. Że sensu w tym nie ma żadnego, to już nikogo nie obchodzi.

  • @adamt3332
    @adamt3332 Жыл бұрын

    Pawle lista samochodów które warto kupić które rokują na bycie dobrą bazą na nadchodzącą kubę w europie. Tani trwaly prosty z dostepnymi czesciami jezdzacy na bene i lpg lub diesla i olej roslinny. Naprawialne w garazu malo rdzewiejace i z prosta elektroniką

  • @certyngentoryks6083

    @certyngentoryks6083

    Жыл бұрын

    Oczywiście numerem 1 będzie Audi 100/A6 c4

  • @michazlublina9649
    @michazlublina9649 Жыл бұрын

    VW Passat B5 i B6 po wpadce z podłogą wcześniejszych jeżdżą do dziś, znam B6 z przebiegiem 750tys.bez remontu głównego silnika.Ale silnik 1.9TDi był oryginalnie zaprojektowany, a 2l i więcej to po prostu rozwiercone tuleje i co po tej mocy, skoro silnik 4x krócej żyje? Dobre skończyło się jeszcze przed kryzysem 2008. B6 był ostatni. A spalanie 4,5l ON na trasie-marzenie. Bak na 1400km starcza.

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 Жыл бұрын

    Samochód ma się rozpaść po kilku latach. Ma tak być zaprojektowany i wykonany aby nie opłacało się go naprawiać. To nie dotyczy tylko samochodu ale i innych produktów np. pralki, lodówki itd.

  • @mariuszdownar4703
    @mariuszdownar4703 Жыл бұрын

    Długi ciekawy materiał, rzetelna robota

  • @ALL-py1zj
    @ALL-py1zj Жыл бұрын

    Plus! za to że można przewinąc kawałek o sponsorze :)

  • @przemekprzemek8343
    @przemekprzemek8343 Жыл бұрын

    Te nowe to skarbonka a ludziom się wydaje że auto jest porządne bo piękne i świeżo wygląda :D

  • @jarekp1986

    @jarekp1986

    Жыл бұрын

    Komu się wydaje? Jak ktoś kupuje nowe na trzy lata to ma być piękne ,fajnie jeździć i świeżo wyglądać. Żadnego koncernu nie obchodzi zdanie Polaka o awaryjnosci 15-letniego passata

  • @maciejbrocki3525
    @maciejbrocki3525 Жыл бұрын

    Najfajniejsze ujęcia w Mercedesie ,posiadacz Skody ,pozdrawiam

  • @Mati81An
    @Mati81An Жыл бұрын

    Udało mi się dotrwać do końca, o dziwo najbardziej się śmiałem przy drapaniu po plastikach Vitary, porównanie grubości lakieru między innymi na kielichach o dziwo mnie nie zdziwiło. Pozdrawiam jako posiadacz Mercedesa W201 ze znienawidzonym przez wszystkich wtryskiem mechanicznym, który po wymianie kilku gumowych elementów i filterka rozdzielacza paliwa za całe 6,5 PLN cały czas działa bez zająkniecia, pewnie dlatego że nigdy nie widział LPG.

  • @Heruur666
    @Heruur666 Жыл бұрын

    No, to jeden z najlepszych materiałów. Nie ma za co przepraszać jeśli chodzi o długość filmu. Generalnie, nie jest wesoło i będzie gorzej. Dlatego następny samochód będzie z USA. Pozdrawiam

  • @krzysztofczaraj170

    @krzysztofczaraj170

    Жыл бұрын

    Taa ... "grubego" nowy Cadillac za bańkę raczej pokazuje że to zły wybór.

  • @D.J.123

    @D.J.123

    Жыл бұрын

    Też właśnie spoglądam w tamtym kierunku... I jak widzę że tam np. Hyundai Santafe ma 2.5L a u nas 1.6 to mnie 😡

  • @Heruur666

    @Heruur666

    Жыл бұрын

    @@D.J.123 A inne samochody amerykańskie mają silniki na wtrysku pośrednim i nie ma problemu z LPG. Tylko konserwację trzeba koniecznie zrobić bo tam o czymś takim nie słyszeli.

  • @York1911
    @York1911 Жыл бұрын

    W sumie to bardzo ciekawe porównanie jakości by było gdybyś zestawił np tego golfa 97r z nowym golfem. blachy pomierzyć, szyby, wagę, lakier, zobaczyć ilość konserwacji od spodu, itd :)

  • @MotoPRawda

    @MotoPRawda

    Жыл бұрын

    Trzeba by go rozkręcić ;)

  • @zdemolowanyrabin
    @zdemolowanyrabin Жыл бұрын

    Fajny materiał. Taki arhn motoryzacyjny 😉 Pragnę tylko nadmienić, że późniejsze japończyki jeszcze dawały radę. Jestem szczęśliwym posiadaczem Corollki e11 rocznik '99 i do chwili obecnej (proszę sobie policzyć ile lat!) z poważnych napraw wymieniłem tylko linkę od ręcznego. Zero rudej. To auto jest za przeproszeniem niedozayebania 😘 Pozdrawiam.

  • @grzegorzw4802
    @grzegorzw4802 Жыл бұрын

    Mam Golfa 4... Jak koło się nie urwie to zawsze i wszędzie dojedzie...👍

  • @achuchrobry5325
    @achuchrobry5325 Жыл бұрын

    Zanizanie jakosci dla zachowania ceny i popytu to jedna z podstaw naszego rozwoju gospodarczego:) Dotyczy sie to wiekszosci podstawowych artykulow i wystepuje regionalnie zaleznie od zamoznosci konsumentow.

  • @NiszczycielDobrejZabawy
    @NiszczycielDobrejZabawy Жыл бұрын

    Przecież alternatywą dla wydania 70k na kanapę nie jest zapłacenie tych 70k w podatku, tylko zapłacenie 13,3k w podatku (19%). Mam wrażenie, że większość przedsiębiorców błędnie rozumie robienie kosztów i właśnie marnują pieniądze na niepotrzebne rzeczy, bo im się wydaje, że całość tych pieniędzy jest i tak stracona.

  • @krzysiektc

    @krzysiektc

    Жыл бұрын

    Przedsiębiorców może nie, bardziej wiecznych etatowców z podejściem: bo prywaciarz w koszty wrzuci i ma za darmo

  • @darek4488

    @darek4488

    Жыл бұрын

    Każde pieniądze dane skarbówce to pieniądze zmarnowane

  • @bigi7
    @bigi7 Жыл бұрын

    Super odcinek i temat 👍🏻

  • @MarbelCube
    @MarbelCube Жыл бұрын

    Osobiście zgłębiam temat historii i rozwoju motoryzacji bo jest po prostu ciekawy. Doszedłem do wniosku, że złota era skończyła się wraz z kryzysem paliwowym lat 70. Od tamtego momentu zaczęto obniżać jakość.

  • @groundhoppingwlkp3622
    @groundhoppingwlkp3622 Жыл бұрын

    15:45 - Jeszcze trzeba dodać, że ten Golf to wersja Highline, dla równowagi warto wsiąść w takiego z 1997 w wersji bazowej ;)

  • @chybanie3712

    @chybanie3712

    Жыл бұрын

    Jaki highline jak tam nawet climatronica nie ma... Akurat golf jest bardzo fajnie zrobiony

  • @groundhoppingwlkp3622

    @groundhoppingwlkp3622

    Жыл бұрын

    @@chybanie3712 mogłeś mieć highline bez climatronica wtedy, bo ten był za osobną dopłatą

  • @krzychu2805

    @krzychu2805

    Жыл бұрын

    Przecież w tym golfie prawie nic nie ma, żaden highline.

  • @krzkrupa
    @krzkrupa Жыл бұрын

    Miałem MK4 1.6 z 2000, jeździ do dziś, mam Vitarę 1.6 z 2018 i nie ma szans żeby to tyle lat działało Ale niestety coś za coś. To jest wyższe i daje radę każdemu krawężnikowi :) Innych plusów w stosunku do golfa to nie ma Edit. Pisząc MK4 miałem na myśli Golf4. Nie fok

  • @oskaruszczynski8515

    @oskaruszczynski8515

    Жыл бұрын

    Akurat Vitara może przeżyć tego Forda. Bardzo dobry samochód , nadal produkowany w Japonii.

  • @krzkrupa

    @krzkrupa

    Жыл бұрын

    @@oskaruszczynski8515 akurat w vitarze robionej od 2015 to tylko silnik jest z Japonii a i to Chyba A Golfik był cały w ocynku i z blachy z Europy z Hut

  • @artursiedlarz8193
    @artursiedlarz8193 Жыл бұрын

    Bardzo fajny odcinek mówiący prawde.Wypił bym bardzo chętnie z tym gościem flaszke bo mądrze mówi. Nadmienie że w latach 90-tych rozmawiałem z taksówkarzem miał merca beczke z przebiegiem 500 tys kilometrów i mówił że żadko pod maske patrzy wymienia tylko oleje i nic nie robi z silnikiem. a dziś dieselek z przebiegiem 500 tysięcy kilometrów to chyba ma blok orginalny reszta wszystko wymienione. ( Fabryki wszystkie części 3 razy wyprodukowały nie emitując Co2) Pozdrowienia i zdróweczka

  • @bartoszpiwonski5402
    @bartoszpiwonski5402 Жыл бұрын

    Zgadzam się w 100%, ale wiele osób i tak tego nie pojmie. A i nalepka super. Pozdrawiam.

  • @Wichu85
    @Wichu85 Жыл бұрын

    Super materiał. Niestety, ale to nie jest tak że „złe firmy” robią na złość konsumentom… prof. Cris jakiś czas temu o tym wspomniał. To klienci chcą takich aut. Target firm motoryzacyjnych to klient który przychodzi do salonu kupić auto. Nie ten co kupi z komisu ściągnięty od Turka z Niemiec z przebiegiem 160-220tys km. Dla nas- fanów motoryzacji- to oczywiście smutny widok jak degraduje „jakość”, ale ja się z jednej strony cieszę. Dzięki temu nadal marka trzyma się na rynku i jak potrzebuję np uszczelkę bagażnika do w124 kombi to mogę iść i ją kupić/ zamówić (polecam sprawdzić cenę). Odmiennie do marki Lancia która przesadziła z jakością wykonania (pod względem komfortu) a zapomniała o jakości wykonania (pod względem trwałości). Dzięki temu fani Lancii Thesis muszą przerabiać wahacze z tulei od fordów i innych mazd by dalej jeździć po drogach, bo nie kupi się części eksploatacyjnych nigdzie… Posiadając kiedyś R-klasę zastanawiałem się dla kogo jest to auto… Dzisiaj dla nikogo. Jako nowe było właśnie dla właściciela firmy by jego żona mogła dzieci do szkoły zawozić… i tylko do tego celu.

  • @krzysztofczaraj170

    @krzysztofczaraj170

    Жыл бұрын

    Jaki Turek .... coś przespałeś ... od turka to kupują teraz auta za 100 Euro. Pójdź do ASO .... zobacz ile tam używanych aut stoi jest w czym wybierać ( no było 3 lata temu).... 2-3 latki u nich serwisowane. Drogie MB ... kupują firmy ... nie dla zony ( to pewnie pic od turka usłyszałeś ) .... a np. Hotele .. lub też obca branża w Polsce ... "szofer". Same firmy duże a nie jakaś pikuś ... kupują drogie auta służbowe dla swoich dyrektorów .. razem z miejscem postojowym. Klas R była niewypałem marketingowym ... w Europie kompletnie się to nie sprzedawało ... w USA "coś" ( to nawet tam montowali) .. tylko w USA te auto była za mniejsze pieniądze. MB R było wyłącznie dla amerykańskiego konsumenta ... miał MB tam lukę w tym segmencie .. a był to segment dość popularny w USA. Teraz dalej w USA SUV MB praktycznie rzecz biorąc sprzedaje .... i znaczny udział ma GLS.

  • @Wichu85

    @Wichu85

    Жыл бұрын

    @@krzysztofczaraj170 gdzie napisałem że kupuje takie auto żona? Gdzie Turek ma auto za 100euro? Biorę każdą ilość. Skąd pod aso są auta używane? Pytałeś kiedyś? Są to auta ściągnięte z zagranicy jako używane- naprawione w aso po usterkach bądź nie. A skoro aso używane auto (nie takie 2-3 letnie) może kupić „od Turka” za 100euro i je naprawić u siebie, przebieg mając gotowy jeszcze za granicą to dlaczego nie zarobić więcej sprzedając spod aso z gwarancją na rok czy tam na pół? Trochę nie doczytałeś, trochę nie zrozumiałeś, trochę masz klapki na oczach, ale rozumiem. Nie kupowałeś chyba takiego auta spod polskiego aso dość dawno skoro twierdzisz że tam jest masa aut które spadło z chmurki prosto na plac, nowe nieużywane kilkuletnie.

  • @krzysztofczaraj170

    @krzysztofczaraj170

    Жыл бұрын

    @@Wichu85 Kupiłem auto serwisowane w ASO które je sprzedaje .... ojciec podobnie. To są auta kupione w leasing w Polsce. I serwisuje tam auto … dużo tego co stoi teraz to młodziaki max do 10 miesięcy … pewnie niewypłacalność klientów.

  • @Wichu85

    @Wichu85

    Жыл бұрын

    @@krzysztofczaraj170 no i super.

  • @sanwomashi1751
    @sanwomashi1751 Жыл бұрын

    Filipiny - okolo 55 tys zl - suzuki Carry 4x4 - maly dostawczak ( duzo powiedziane :) ) ale super dla "budowlanca" czy rolnika - prawie sie nie psuje - super solidny - a jak juz to kowal wioskowy naprawi - czesci tanie - ma sterownik wtrysku i za doplata radio - szyby na korbke i pasy bezpieczenstwa gratis. Nie ma ABS, poduszki, klimatyzacji.....

  • @wiciuwiciu2783

    @wiciuwiciu2783

    Жыл бұрын

    O! To tak jak Łady w Rosji. Do niedawna marzyła mi się Łada Niva Travel... niestety już jej nie będzie :(

  • @rafaserwicki3314
    @rafaserwicki3314 Жыл бұрын

    Wszystko wynika z bardzo prostego mechanizmu- producenci chcą sprzedawać jak najwięcej, jak najdrożej i jak najniższym kosztem. I najgorzej, że te głupie oszczędności zaczynają się już na etapie produkcji i kontroli jakości komponentów używanych na pierwszy montaż- praca w automotive sprawiła, że mój obraz motoryzacji runął jak domek z kart... Także nie dziwcie się, że niektóre elementy aut bardzo szybko się poddają, ponieważ wynika to z najniższej jakości materiałów, fuszerek produkcyjnych i oszczędzania na ludziach. Elementy np. osprzętu są nieporównywalnie subtelniejsze, niż kiedyś, a to wymaga jakości i troski, których nie ma. Dużo złego przyniosły też unijne regulacje. Dla mnie wciąż referencyjnym autem, jeśli chodzi o jakość materiałów i montażu jest Astra II '98. Nie jest i nie było to auto idealne, ale stanowiło jakieś minimum przyzwoitości. Naprawdę mam wrażenie, że nowoczesne auta i to nawet z nieco wyższych segmentów, nie dorównują tej Astrze, chociaż nie była ona, jak wspomniałem, szczytem jakości/możliwości. Ogromnie irytuje mnie, że np. boczki nie są już miękkie oraz pokryte tkaniną i gąbką, jak we wspomnianej Astrze, a są często jednym, twardym plastikowym elementem i nie jest tu mowa o segmencie A czy B. Deski rozdzielcze są coraz bardziej futurystyczne, efektowne, ale nie idzie za tym jakość- elementy plastikowe są nieprzemyślane, słabo mocowane i całość trzeszczy... PS. Auta Suzuki i wiele japońskich zawsze pod maską były malowane podkładem, w odróżnieniu od aut europejskich, więc to nie dziwi. Porównanie Golfa IV i VII lub VIII dałoby dużo lepszy obraz sytuacji.

  • @gregoryhouse7140
    @gregoryhouse7140 Жыл бұрын

    Dlatego sam jeżdżę starymi BMW z lat 2006 ze słynnym silnikiem M57 czyli diesel 3.0D na żeliwnym bloku, obecnie jeden z nich ma nalatanie 625 tys km, i używam co dziennie, całe ekologia jest na miejscu czyli katalizator egr czy dpf. Dawniej premium to była jakość, seria e60/61 czy e65 nie rdzewieją od tak same, chyba że już nasi byli to owszem tak. Nie urywały się rozrządy po 100 tys km i EGR nie powodował zapalenia się pojazdu, jak to ma miejsce już w serii F czyli chińskie BMW z plastiku, chała totalna. Dawniej jak szedłeś do salonu BMW czy Mercedesa oczekiwałeś jakości, jakby nie było przepaść cenowa pomiędzy Oplem Fiatem VW czy półką premium była znaczna, i taką jakość dostawałeś, obecnie zostały z premium tylko znaczki na masce.

  • @groundhoppingwlkp3622
    @groundhoppingwlkp3622 Жыл бұрын

    23:30 Widzę autor nie zna prawa podatkowego. Można odliczyć max 150 000 zł dla samochodu benzynowego i 250 000 zł dla elektryka. Jaka S-klasa jest za 150 000 zł ? Taka z 2010 ;) ? Leasing przy obecnych stopach procentowych też delikatnie mówiąc wychodzi mocno średnio, zwłaszcza jak się leasing płaci a auta nie ma ;)

  • @MrXevozPL

    @MrXevozPL

    Жыл бұрын

    Wtedy z pomocą przychodzi najem długoterminowy i tadam. Prowadzący nie do końca dobrze powiedział, ale przekazał myśl o co w tym wszystkim chodzi.

  • @groundhoppingwlkp3622

    @groundhoppingwlkp3622

    Жыл бұрын

    @@MrXevozPL najem tak samo odliczasz do 150k wartości auta całkowicie tylko. Można kombinować z osobną fakturą na koszty, ale mało kto to robi i US potrafi się doczepić

  • @gyrayec
    @gyrayec Жыл бұрын

    Gdyby obecnie samochody miały jeździć 30 lat to firmy, które je produkują by zbankrutowały. Trzeba produkować ciągle (miejsca pracy, zyski dla firmy), więc samochód musi się szybko zużyć i być zastąpiony nowym. To dotyczy całej gospodarki, nie tylko motoryzacji. Dlatego też materiały do ich wykonania są tanie i kiepskie, a także łatwe do ponownego przetworzenia i wykorzystania.

  • @TheKowal1972
    @TheKowal1972 Жыл бұрын

    Ciekawy odcinek !!!! Polecam ten jak i inne !

  • @krzysztofmagolon5452
    @krzysztofmagolon5452 Жыл бұрын

    Super materiał dziękuje

  • @djdj-jz9ds
    @djdj-jz9ds Жыл бұрын

    Czy mógłby szanowny Pan redaktor wyjaśnić jak 200 tysięcy podatku do zapłacenia przekuć w nowe auto? 1 do 1. Bo takie rzeczy to chyba tylko w Erze....

  • @Jonas_Bro

    @Jonas_Bro

    Жыл бұрын

    Ot mądrości wujka Zdzisia który niewiele wie o prowadzeniu działalności 😉

  • @marcintechnik4040
    @marcintechnik4040 Жыл бұрын

    Hmmm to jest fakt. Nowe samochody tak do 7 lat i nara. Ja mam volvo 850 gen I. Wszystko co trzeba było wymienić czy zregenerować zrobiłem. To volvo ma 29 lat i 448 tys przebiegu i nie widzę problemu żeby nim zrobić kolejne 300 tys . Takich samichodow już nigdy nie będą robić.

  • @agresywnyjamnik3744

    @agresywnyjamnik3744

    Жыл бұрын

    Rozumiem że masz w benzynie. Też jeżdżę volvo 850 tdi :)) już chyba 14 czy 15 lat ... i sie toczy ... :))

  • @Banan-eq4pk

    @Banan-eq4pk

    Жыл бұрын

    Witam też mam 850 kombi 2.4 benzyna. Używam na codzienne dojazdy do pracy, i wyjazdy wakacyjne. Silnik szczelny, bez wycieków, klimatyzacja sprawna podobnie jak całe wyposażenie. Auto ma 350 tys i nadal przyjemnie się nim jeździ. Szkoda że już takich pojazdów się nie produkuje🙄

  • @maciekpiwowarski8877
    @maciekpiwowarski8877 Жыл бұрын

    powinien Pan porównywać te same modele, japońce zawsze były troche gorzej wykończone

  • @krzysztofczaraj170

    @krzysztofczaraj170

    Жыл бұрын

    Tak Suzuki w szczególności ... raczej porównałbym z nowym Golfem :). Ale stawiam że to samo by wyszło.

  • @darekt7934
    @darekt7934 Жыл бұрын

    Dotrwałem do końca 😁 Pozdro Pawle

  • @LHITS350
    @LHITS350 Жыл бұрын

    Sam jeżdżę najbardziej ekologicznym autem. Ma 36 lat i jeździ każdego dnia beż awarii mercedes w201 I jeszcze jedno. Nieeklsploatowanie złóż to właśnie ekologia. Mniejsza emisja co2. Bo ekolodzy zapominają o tym ważnym aspekcie. Oni widzą tylko spaliny z silnika . A te spaliny i syf podczas produkcji auta I wydobycia surowców pomijają. A to akurat emituje wiecej syfu niż silnik.

  • @Suli.

    @Suli.

    Жыл бұрын

    Zwłaszcza jak trzeba całe połacie lasów deszczowych wycinać aby wydobyć metale ziem rzadkich, niezbędne do produkcji baterii.

  • @tomaszdeptua2437

    @tomaszdeptua2437

    Жыл бұрын

    Oni widzą to co im lobbyści zasugerują jak teraz z elektrykami jednego bogacza.

  • @certyngentoryks6083

    @certyngentoryks6083

    Жыл бұрын

    I produkcja części do cykliczne psujących się wynalazków

  • @CamillWTube
    @CamillWTube Жыл бұрын

    chciałbym zwrócić uwagę, że kolo z brd24 kontestuje odebranie pierwszeństwa rowerzystom - szantażystom. czuję, że będzie ciekawie.

  • @mrt3181

    @mrt3181

    Жыл бұрын

    popatrz a w cywilizowanych krajach jest inaczej. Polecam wizytę w Danii. a my to jednak jestesmy i będziemy mentalnie wschodnim bagnem w którym większy może więcej bo tak

  • @Wloczykij4wB

    @Wloczykij4wB

    Жыл бұрын

    Niech rowerzysta ma to pierwszeństwo pod warunkiem że każdy bedzie przystosowany do ruchu drogowego bo większość mam wrażenie pierwszy raz widzi ulice i wjeżdżanie pod koła pojazdu bez rozglądnięcia się to chleb powszedni...

  • @CamillWTube

    @CamillWTube

    Жыл бұрын

    @@mrt3181 tak niby jest, tylko tam zanim to zrobili, najpierw zadbali o infrastrukturę a potem dopisali prawo.

  • @Bombbrew

    @Bombbrew

    Жыл бұрын

    @@mrt3181 Straszna bieda w tej Danii. Zebry malowane tylko na skrzyżowaniach ze światłami. Nie ma pieniędzy na farbę czy wydali wszystko na kładki dla rowerów? Nawet nie ma przejść pieszo-rowerowych przez dwa albo trzy pasy obwodnicy. Cieniasy.

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    Жыл бұрын

    @@mrt3181 W "cywilizowanych krajach" mają też wiele innych ciekawych obyczajów, typu chłopy twierdzące że są babami i odwrotnie. Ja tam jednak wolę mentalne wschodnie bagno, gdzie człowiek jeszcze czasami ma czas żeby myśleć o życiu, a nie tylko pilnowania 25 godzin na dobę czy aby nie złamał jakiejś ultra ważnej zasady...

  • @krystianparda3063
    @krystianparda3063 Жыл бұрын

    Materiał super. Nie ma w nim żadnej nudy tylko merytoryczna prawda. Patrząc ekologicznie ,dlaczego koncerny nie wrócą do lat 80tych i nie zaczną sprzedawać solidnych aut na kilka dekad poprawiając bezpieczeństwo .Dobrze wyposażone auta do 1992 roku przewyższają standardy dzisiejszych nowych wersji podstawowej co pokazałeś. Dziś auta kultowe bogato wyposażone , zadbane przez właściciela nie tracą na wartości. Koszta eksploatacji są o wiele niższe niż nowych. Celowo dziś wszytko nie tylko samochody produkowane jest z kilku letnim terminem " przydatność" do użytku bo takie są zasady biznesu. Minimalizacja kosztów. Maksymalizacja zysków.

  • @marcinstolarski6435
    @marcinstolarski6435 Жыл бұрын

    Dzięki za fajnych materiał. Pozdrawiam

Келесі