Skąd tak słabe wyniki matur?

Ғылым және технология

Matura w obecnej formule to fikcja. I co gorsza wydaje się, że ta fikcja wszystkim odpowiada. Tylko maturzystów szkoda. I masy pieniędzy na utrzymanie systemu, który jest niewydolny.
* Subskrypcja kanału: kzread.info?sub_c...
* Sklep Fundacji Nauka To Lubię: sklep.NaukaToLubie.pl
* Odcinek powstał dzięki wsparciu Widzów: zrzutka.pl/NaukaToLubie
Filmy do zobaczenia:
• Dlaczego nasze uniwers...
• Matura bez Matematyki?

Пікірлер: 1 600

  • @MarcinB1994
    @MarcinB1994 Жыл бұрын

    Nigdy dość przypominania słów Marka Twaina: "Nigdy nie pozwól, aby jakakolwiek szkoła przeszkadzała ci w twojej edukacji".

  • @vanneau8463

    @vanneau8463

    Жыл бұрын

    Ładny cytat, tylko niestety nierealny w tych czasach xD Jestem bardzo dobra w językach, nauczyłam się w 3 lata podczas zdalnych rosyjskiego na tyle by mówić w miare biegle. Niestety przez matme droga do studiów jest dla mnie zamknięta xD

  • @kacperzielinski9349

    @kacperzielinski9349

    Жыл бұрын

    @@vanneau8463 Nie zrozumiałaś cytatu i poszłaś całkowicie w drugą stronę o której mowa w cytacie.

  • @vanneau8463

    @vanneau8463

    Жыл бұрын

    @@kacperzielinski9349 zrozumiałam, po prostu ciężko w tych czasach osiągnąć swój cel bez pięcia sie dalej po szczebelkach kariery. No mogę się uczyć języków dla siebie. Tylko co z tego, że będę native speakerem skoro bez papieru na to nie znajdę pracy w zawodzie jaki chcę mieć xd

  • @lottax.8031

    @lottax.8031

    Жыл бұрын

    @@vanneau8463 No to może zrób sobie certyfikat potwierdzający Twoje umiejętności? Nie musisz chodzić do żadnej szkoły, żeby zdobyć takie potwierdzenie. Tak samo jest z wieloma innymi rzeczami. Chcesz być programistką? Nie musisz mieć nawet skończonej podstawówki, jeśli tylko potwierdzisz swoje umiejętności przy rekrutacji.

  • @misiek_xp4886

    @misiek_xp4886

    Жыл бұрын

    @@lottax.8031 Nawet nie wiesz, jaki zawód chce mieć. Jeżeli np. tłumacz przysięgły to studia filologiczne są niezbędne. Analogicznie można patrzeć z drugiej strony - wiele zawodów wymaga wykształcenia wyższego.

  • @jjaaccoobb000
    @jjaaccoobb000 Жыл бұрын

    Idealne podsumowanie matury i całego szkolnictwa w Polsce.

  • @danutasordyl7339

    @danutasordyl7339

    Жыл бұрын

    zgadzam się z tobą w 100% co prawda ja zdawałam w tym roku tylko rozszerzenie bo maturę obowiązkową zdałam w 1991 . Odnośnie poziomu przedmiotów nieobowiązkowych to nie rozumiem dlaczego biologia chemia i inne muszą być tylko rozszerzone. biologia 2022 była przygotowana chyba pod kontem zdających na medycynę i biotechnologię wykaszając tym tych co idą na przykład na pielęgniarstwo albo ratownictwo no cóż przeraża mnie koto układa te pytania na studia na prawdę muszą oszukiwać tych młodych i tych którzy chcą po prostu zmienić zawód?

  • @agnieszkaaga8928

    @agnieszkaaga8928

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak, a najbardziej wkurzająca była matura z polskiego, zresztą nie tylko matura bo wszelkie sprawdziany z polskiego, zawsze trzeba było tak zinterpretować temat żeby się wstrzelic w klucz ... szkoła nie uczy myśleć A raczej myśleć wg pewnych schematów

  • @luk3z517

    @luk3z517

    Жыл бұрын

    Obniżmy poprzeczkę do 15 %.

  • @1tropical1island1

    @1tropical1island1

    Жыл бұрын

    i teraz pytanie do Czarnka jak ma to zamiar zmienic? Odpowidz: Wogóle.

  • @krzysztofk3381

    @krzysztofk3381

    Жыл бұрын

    Dokładnie!

  • @dominikfila
    @dominikfila Жыл бұрын

    Potrzebujemy w Polsce takich ludzi jak pan, którzy mówią i problemach ale i promują naukę

  • @Lizawieta

    @Lizawieta

    Жыл бұрын

    A mamy czarnka i biblioznawstwo

  • @Diegoshadow85

    @Diegoshadow85

    Жыл бұрын

    @@Lizawieta Już się zaczyna spadaj stara ruro

  • @wojciechwareda6796

    @wojciechwareda6796

    Жыл бұрын

    Ten Rożek to szkodnik i maciciciel. Testy maturalne są bardzo dobrze skonstruowane. Dobrze sprawdzają wiedzę.

  • @jerzycwik1904

    @jerzycwik1904

    Жыл бұрын

    tylko dlaczego ten pan porównuje jedną z najdroższych uczelni prywatnych z publicznymi szkołami w Polsce. Trzeba porównywać rzeczy porównywalne. To uczelnia oczywiście funduje stypendia najzdolniejszym studentom ze świata, gdzie rzeczywiście "oceny" są najmniej ważne, a liczy się czy ten student ma potencjał naukowy czyli czy jest "świrem" w konkretnym zagadnieniu.

  • @Lizawieta

    @Lizawieta

    Жыл бұрын

    @@jerzycwik1904 Mi się wydaje że warto spojrzeć jakie mają priorytety te drogie uczelnie, jaki tam jest kierunek myśli, filozofii nauczania i dlaczego a co my tu wybieramy i też dlaczego.

  • @EpicFail89fun
    @EpicFail89fun Жыл бұрын

    Ja szkole skończyłem 12 lat temu i uważam że ok 90% czasu spędzonego w szkole to czas zmarnowany w którym nauczyciele zniechęcają uczniów do nauki. Później przyszedł KZread i nagle mogłem zrozumieć fizykę, chemię i matematykę które dla większości uczniów są utrapieniem, a co więcej, pokochałem naukę! Dziś filozofia, inżynieria i nauki ścisłe stanowią >80% pochłanianej przeze mnie codziennie wiedzy/rozrywki. Polska szkoła to jest niestety tragedia i współczuję każdemu dziecku które przez nią musi przejść. Niestety, jeżeli mógłbym coś doradzić młodym to radźcie sobie sami i nie dajcie się zrazić do świata nauki przez szkołę.

  • @tomaszkolano8943

    @tomaszkolano8943

    Жыл бұрын

    Ja naprawdę żałuję, że nie zetknąłem się z Matemaksem gdy byłem w szkole średniej. Ile nerwów by mi to zaoszczędziło. Matematyka w technikum to była parodia.

  • @R4TEL

    @R4TEL

    Жыл бұрын

    Dokładnie. Ja sam więcej się nauczyłem przez dwa lata dobrowolnego uczenia, niż przez 15 lat chodzenia na przymus.

  • @ortnisible

    @ortnisible

    Жыл бұрын

    100% racji. KZread zainteresował mnie fizyką kwantową, filozofią i wieloma innymi rzeczami. Oczywiście nie mam już ani czasu ani zapału, aby jakoś zagłębiać tą wiedzę... ale gdybym miał dostęp do takich materiałów w czasach gimnazjum czy liceum, to być może byłbym jakimś naukowcem i robił coś fajnego w laboratoriach. Szkoła kazała mi zdobywać oceny, żeby nie kiblować... nic poza tym. Łącznie może kilkadziesiąt godzin było naprawdę wartościowych. No i na W-Fach było spoko. To przykre jak marnuje się ludziom życia.

  • @luk3z517

    @luk3z517

    Жыл бұрын

    Polska szkoła to szkoła przetrwania. Brakuje jeszcze tylko karabinów.

  • @jar6193

    @jar6193

    Жыл бұрын

    @@ortnisible Ja to tylko tyle mogę powiedzieć, że jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz sprawy wyglądały nieci inaczej. Aby przejść z klasy do klasy (i to bez względu na rodzaj szkoły) trzeba było coś umieć nie mówiąc już o maturze. Nikt nie dyskutował czy to i owo w nauczaniu jest potrzebne czy nie, ale za to wychodzili ludzie po szkole dobrze przygotowani do zawodu jak i na studia. Ja uważam, że nie ma wiedzy niepotrzebnej tylko trzeba z niej umieć korzystać, nie koniecznie w pracy zawodowej. To że przeważająca większość twierdzi. że uczy się czegoś niepotrzebnie bo go to nie interesuje wynika z kilku powodów. Po 1. źle układanych programów (odpowiednio o większym lub mniejszym uogólnieniu w danym przedmiocie w zależności od profilu szkoły) 2, Preferowaniu jak największej ilości wiedzy przy pobieżnym jej traktowaniu i braku jej utrwalania (lepiej mniej a dokładnie) 3. Obniżaniu się poziomu nauczycieli (bo do zawodu idą miernoty zamiast zdolni i to o odpowiednich predyspozycjach, 4. Braku w nauczaniu aktualizacji wiedzy i jej przydatności, 5. Brak przedmiotów takich jak ekonomia czy wybrane zagadn9ienia z prawa w zarysie ogólnym. Nie wspomnę tu już o nauce o społeczeństwie czy wiedzy o człowieku w podstawach psychologii. Za to mamy 2 godz indoktrynacji religijnej. To, że uczniowie mają trudności lub niechęć do przedmiotów to wynika z złego sposoby nauczania. W dzisiejszym świecie wybieranie sobie jednego kierunku (przedmiotu) jako zainteresowanie, a resztę traktuje się jako niepotrzebne to podstawowy błąd, niestety, uczących się. Jeżeli ktoś wybiera liceum ogólnokształcące (to jak sama nazwa wskazuje) zobowiązany jest do nauki wszystkich przedmiotów przewidzianych programem. Uczący powinien sobie zdawać sprawę z tego, że szkoła daje podstawy wiedzy teoretycznej zarówno tej podstawowej jak i szczegółowej po to aby się na niej oprzeć zarówno w pracy zawodowej jak i w dalszym etapie nauki. Nasze szkolnictwo podlegało i dalej podlega rozkładowi, bo nim zarządzają politycy a nie fachowcy.

  • @pacop3759
    @pacop3759 Жыл бұрын

    Zabrakło połączenia studia - rynek pracy. Jako w miarę świeży absolwent całej tej ścieżki, uważam że na każdym etapie jest ogrom pracy do włożenia w programy nauczania. Świetny materiał, dużo konkretów.

  • @Drraven96

    @Drraven96

    Жыл бұрын

    Na politechnice jest przedmiot na 2 roku wprowadzenie na rynek inżynierii x, gdzie x to nazwa wydziału / kierunku {każdy kierunek ma swój}

  • @jeanpablotwice6058

    @jeanpablotwice6058

    Жыл бұрын

    To ja Ci to chętnie połączę. 1) Rynek stał się bardzo mocno wyspecjalizowany. Oprócz kilku kierunków (techniczne, medycyna, prawo etc.) nie ma co liczyć na "konkretną branżę". Pracodawca tak czy siak jest świadom tego, że musi nowego pracownika "nauczyć swojej działalności". Dyplom świadczy zatem o tym, że dana osoba zna podstawowe pojęcia i mniej więcej obraca się w danym klimacie. 2) Poziom nauczania na naszych uczelniach jest kiepski. Piątki daje się za coś, za co kiedyś nie dałoby się trójki, więc zdaje mnóstwo randomów. Goście kończą inżynierię, a idąc do roboty nie umieją kombinerek w dłoniach utrzymać. Nawet jak mieli same piątki na studiach. A więc dla większości pracodawców dyplom nie przedstawia kluczowej wartości, ponieważ wiedzą jak łatwo go obecnie dostać. Faktem jest jednak, że trzeba ten dyplom mieć. 3) Z moich obserwacji wynika, że dominują umiejętności miękkie. Coś, czego na studiach człowiek się nie uczy. Charyzma, umiejętność kontaktów interpersonalnych, dbałość o swój wizerunek, zaangażowanie, ambicja, umiejętność kończenia projektów, odpowiedzialność, punktualność, bycie godnym zaufania, lojalność, organizacja pracy, terminowość, dyscyplina, siła charakteru itp. itd. Jeżeli człowiek prezentuje sobą coś więcej niż 90% społeczeństwa (tzn. "jeszcze 7h 55 min i do domu...") i zależy mu by jak najlepiej wykonywać powierzone mu zadania, to zajdzie w życiu daleko. Obojętnie za co się weźmie.

  • @wnuk85

    @wnuk85

    Жыл бұрын

    @@jeanpablotwice6058 pkt. 2 to widzę, że zmieniło się na gorsze, pamiętam czasy, że z całego roku zostawała finalnie garstka ludzi czasami. Odsiew na poziomie 75% nie był niczym nadzwyczajnym. pkt. 1 i 3 bardzo trafne uwagi.

  • @VeiNpl

    @VeiNpl

    Жыл бұрын

    @@jeanpablotwice6058 1. Dlatego wed. mnie obecnie najlepiej pracować w czymś przynajmniej pokrewnym co chce się robić i studiować. Spotkałem osoby, które materiał ogarniały ale nie czuły branży. 2. Ja studiując jakieś 15 lat temu słyszałem to samo, że kiepski poziom itd. Prawda jest taka, że nie ma co patrzyć co było, tylko rób swoje. Jak liczysz ,że cię szkoła wyuczy to nie rozumiesz dobrych studiów - one mają cie przycisnąć do tego ,żebyś sam się nauczył, poszukał informacji i przeszkolił i to jest największa wartość jaką ja wyniosłem z moich studiów gdy wiki jeszcze raczkowała. 3. Oczywiście, że się uczysz ale większość podstaw już gdzieś musisz wynieść z domu. Bo czymże innym jest projekt na studiach jak nie sprawozdaniem z lab, pracą do mgr, prezentacją, a wszystkie wymagają terminowości. Jak robisz na odpier*l to w pracy też będziesz robił - zależy od podejścia. Podstawowa zasada - chcesz być dobry to sam zapier* , nie licz, że ktoś cię nauczy, wszystko zaczyna się w twojej głowie i na niej kończy. Możesz się tej zasady nauczyć na każdym szczeblu edukacji jak i w pracy albo możesz się nigdy nie nauczyć. I mówi wam to gość, który po 10 latach robiąc jako mgr inż mechaniki, robiąc w zawodzie, stwierdził, że się przebranżowi bo chce większej elastyczności i kasy i teraz sobie świetnie radzi w IT. W 2 lata przeskoczyłem wiedzą wielu ludków co tam po 4-5 lat siedzieli bo nie siedziałem z tyłkiem tylko się szkoliłem. Manago nie rozumiał jak to możliwe, że w tak krótkim czasie ogarnąłem jeden z języków programowania bo inni nie dawali rady w kilka lat. Prawda jest prosta - ludzie to lenie, nie chcą zmian, rozwoju i zrobią wszystko żeby się oper*c chyba, że przyprze się ich do muru - tak jest z 80% ludźmi. Siedzą w swoich bańkach aż im sama nie pęknie, będą narzekać, że mało zarabiają , ale tę bańkę znają to się dalej nie ruszą. I to samo jest ze studiami - to ty masz się uczyć a nie uczelnia ma cię uczyć. Jak będziesz czekał, na to, że cię ktoś nauczy to się przeliczysz .

  • @jjaaccoobb000

    @jjaaccoobb000

    Жыл бұрын

    @@VeiNpl W sumie racja. Żyjemy w takich czasach, że trzeba być otwartym na zmiany ale też samozaparcie a nie roszczeniowe podejście na zasadzie ja mam studia to mi sie należy a dajesz prosty projekt do wykonania to on nie wie co ma zrobić i nawet nie wykazuje chęci zrozumienia problemu i go rozwiązania tylko gotowe rozwiązanie na tacy. Z resztą w przypadku IT to fajnie widać na forach (akurat ja administrator/sieci) gdzie masa ludzi oczekuje podania gotowego skryptu do przeklepania w routerze bez odrobiny chęci. W koło powtarzające się pytania o to samo bo nawet nie chce się skorzystać s lupki czy z google.

  • @isabellakuchta6204
    @isabellakuchta6204 Жыл бұрын

    Problemów jest kilka. 1) przy 3 latach (gdy ja byłam w liceum), 30 osobach w klasie i natłoku zajęć nauczyciel nie jest w stanie przygotować do matury rozszerzonej. Uczyłam się do biologii ale nauczycielka nie była w stanie przerobić dokładnie całego materiału i część przerobiliśmy po łebkach. Dodatkowo musiałam się cały czas uczyć na historię czy polski (z którego nauczycielka cisnęła bardziej niż biolożka). Każdy zadaje zadania domowe i nie ma czasu na skupienie się na rozszerzeniu w domu (o hobby można zapomnieć, a człowiek powoli zaczyna nienawidzić swojego rozszerzenia). 2) W przypadku biologii zadanie za 2 pkt wymaga rozbudowanej odpowiedzi gdzie istotne jest to, jak ją zapiszemy. Nawet gdy znamy prawidłową odpowiedź, ale zapis będzie zły (często długi zapis), punktów nie dostaniemy. 3) w szkole nacisk jest na kucie, a nie myślenie. Musisz zapamiętywać terminy i zależności, nauczyciel nie tłumaczy tylko mówi "jest tak i tak, zapamiętajcie, zamiast pytać czemu tak jest", uczeń nie musi myśleć, ma kuć.

  • @adamswidrak4403

    @adamswidrak4403

    Жыл бұрын

    100% Racja

  • @agachudzik1098

    @agachudzik1098

    Жыл бұрын

    Nie ma czasu na przekazanie surowej wiedzy a Ty chcesz jeszcze odpowiedzi dlaczego jest tak a nie inaczej?

  • @mmgs1148

    @mmgs1148

    Жыл бұрын

    Moja biologia w technikum wygladala jeszcze gorzej, bo mieliśmy dużo mniej godzin. Nie omówiliśmy całego materiału nawet, w 1 klasie nie było nawet biologii rozszerzonej a w drugiej jedna godzina w tygodniu, co sprawilo, że na koniec i tak nie pamiętało się tej pierwszej klasy. No dramat

  • @niutek1313

    @niutek1313

    Жыл бұрын

    oj tak, dlatego też z gimnazjum wyszłam z 5 z biologii i dużym zainteresowaniem tym przedmiotem a liceum z rozszerzeniem 3, to był dramat i nauczycielka sama podkreślała jak ogromny jest zakres materiału, który musi przerobić a mimo biologii którą miałam codziennie minimum 1 lekcja i tak nie była w stanie tego zrobić. Kartkówki co tydzień i częściej a była przecież masa innych przedmiotów, z których trzeba było być przygotowanym - polski, matematyka,angielski,rosyjski,wos,historia,edb,fizyka itd. Na samo wspomnienie tego mam ciarki i przykro mi, że w dalszym ciągu nikt z tym nic nie zrobił

  • @dworekzielonyas9902

    @dworekzielonyas9902

    Жыл бұрын

    Niestety aby zacząć rozumieć jak jest trzeba wkuwać na pamiec bibliotekę dostępnej wiedzy Jak juz się to zrobi następuje etap porządkowania i operowania zdobytą wiedzą Wchodzimy wtedy w piękny etap oświecenia To jak z wyćwiczenie pływania czy biegu W pewnym momencie Czujemy siłę

  • @katarzynasliwinska-koguciu8707
    @katarzynasliwinska-koguciu8707 Жыл бұрын

    Wersję rozszerzone biorą WSZYSCY bo MUSZĄ coś wybrać, a żeby zdać wystarczy, że ZGŁOSZA SIĘ na egzamin i zakodują arkusz. Jeśli ktoś nie wybiera się na studia to mu nie zależy. Stąd zapewne taka średnia z rozszerzeń. Tak to wygląda 🤷‍♀️

  • @annamaachowska1876

    @annamaachowska1876

    Жыл бұрын

    Dokładnie. Obecnie maturzysta musi wybrać minimum jeden przedmiot rozszerzony, może tylko zakodować arkusz i wyjść, ale musi się pojawić na egzaminie. Dopiero za dwa lata uczeń będzie musiał podejść do rozszerzenia i zdać je na 30%.

  • @martaluterek9008

    @martaluterek9008

    Жыл бұрын

    @@annamaachowska1876 W przypadku matury 2022 i 2021 wybranie jednego przedmiotu rozszerzonego nie było wymogiem do zdania matury jako takiej ze względu na "okrojoną" podstawę programową przez zdalne nauczanie.

  • @kacperpuchowski6684

    @kacperpuchowski6684

    Жыл бұрын

    @@annamaachowska1876 a nie od 2025 dopiero?

  • @ameliagorlicka7177

    @ameliagorlicka7177

    Жыл бұрын

    @@martaluterek9008 w tym roku trzeba bylo wybrac. W tamtym rzeczywiscie nie.

  • @ameliagorlicka7177

    @ameliagorlicka7177

    Жыл бұрын

    @@kacperpuchowski6684 nie

  • @juliakownacka5322
    @juliakownacka5322 Жыл бұрын

    Z tym że przedmioty rozszerzone biorą ludzie zainteresowani to bym nie powiedział do tej pory był obowiązek przystępowania do jednego rozszerzenia by zdać maturę, można było dostać 0 punktów ale przystąpić trzeba było.

  • @Tymi91

    @Tymi91

    Жыл бұрын

    o to się zmieniło, mój rocznik nie miał takiego obowiązku, ba nauczyciele nam mówili, że jak ktoś nie czuje się na siłach to lepiej nie brudzić sobie w papierach wynikiem typu 4%, tylko podejść do takiego egzaminu rok później i dorzucić aneks

  • @retropan1c

    @retropan1c

    Жыл бұрын

    Ale troszkę przeraża, że ktoś może nie być "zainteresowanym" żadnym rozszerzeniem. ;-)

  • @TKDMwastaken

    @TKDMwastaken

    Жыл бұрын

    @@retropan1c Graficy? Nie ma matury z grafiki

  • @Tymi91

    @Tymi91

    Жыл бұрын

    @@TKDMwastaken ze spawania, piłki nożnej czy śpiewania też nie ma, a jednak ludzie to robią ;)

  • @patrycjajot2321

    @patrycjajot2321

    Жыл бұрын

    @@Tymi91 zawsze mozna marnować swoj czas, co kto lubi

  • @wiktorkowalczyk1290
    @wiktorkowalczyk1290 Жыл бұрын

    Rozszerzenie trzeba wziąć, bardzo mało osób zainteresowanych jest rozszerzeniem które wybiera. Po prostu wybiera mniejsze zło, bo musi coś wybrać.

  • @BloodHoundPL

    @BloodHoundPL

    Жыл бұрын

    Czyli nasz system edukacji zakłada domyślnie, że po maturze idziesz na jakieś studia/szkoły policealne i nie bierze pod uwagę, że może wolisz założyć firmę, albo pomagać w już istniejącej rodzinnej?

  • @shizereg1595

    @shizereg1595

    Жыл бұрын

    Masz błędne dane, rozszerzenie nie jest obowiązkowe, trzeba tylko spełnić odpowiednie warunki aby z niego zrezygnować

  • @msalchemik89
    @msalchemik89 Жыл бұрын

    Nie do końca zgodzę, się z tym, że albo uczymy do egzaminu albo dobrze. Byłem w klasie matematyczne w liceum (nie żadne "topowe") i nasza nauczycielka uznała, że nauczy nas matematyki, a maturę zdamy sami. Zamiast tłuc z nami zadania maturalne, pod koniec roku wkroczyła w zagadnienia poruszane na studiach (pierwszy rok matematyki na studiach to byłą tylko powtórka). Efekt, średnia klasy z matury rozszerzonej z matematyki była ponad 90%. Przy dobrym nauczycielu i nauczysz się tego, co potrzeba i zdasz egzamin.

  • @adrianpiex7006

    @adrianpiex7006

    Жыл бұрын

    czyli zrobiła wiecej niz od niej wymagał program.. co nie zmienia faktu ze program jest gówniany

  • @Cacek47

    @Cacek47

    Жыл бұрын

    @@adrianpiex7006 I powinna za taką pracę otrzymać wyższe wynagrodzenie niż reszta nauczycieli. Niestety tak w obecnym systemie się nie da.

  • @4ivilo392

    @4ivilo392

    Жыл бұрын

    Nic tylko pogratulować nauczycielce, szkoda tylko że takie osoby jak ona są wyjątkami. Zdecydowana większość nauczycieli uczy "pod klucz", bo tak im nakazuje ten chory system

  • @msalchemik89

    @msalchemik89

    Жыл бұрын

    @@matmaifizyka6001 tak był, wawelski

  • @dawidwojdylo
    @dawidwojdylo Жыл бұрын

    Matrzysta A.D. 2022 Powiem tak... Z jednej strony poziom jest niski, z drugiej rozszerzenia wypadają kiepsko... Tylko że... Czy to, że zdałem polski na 93% oznacza, że "umiem" polski na 93%? No nie, oznacza jedynie, że danego dnia w danych warunkach rozwiązałem dany test na 93%. Dla kontrastu, znacznie lepszą merytorycznie pracę z rozszerzenia oceniono u mnie na 83%, gdyż mimo gorszej treści lepiej trafiłem w klucze. Patologia. Patologia w dodatku systemowa, gdyż w szkole byłem uczony zdania egzaminu, a nie tej dziedziny nauki... I kończyło się to tak, że zamiast się rozwijać, to nauczycielka próbowała mnie wcisnąć do pudełka z nazwą "klucz odpowiedzi"... Obecna szkoła ani nie potrafi ciągnąć w górę osób z mniejszą wiedzą, z czego niski wynik (28%) z historii u mojej koleżanki, a także nie potrafi stworzyć warunków do rozwoju wiedzącym więcej (76% z historii u mnie) - zostaliśmy na lodzie, porzuceni przez szkołę. Było o tyle trudno, że moje liceum od 1 do 3 klasy przypadało na okres pandemii, która obnażyła nieudolność kształcenia, a sama w sobie wyniszczyła młodych psychicznie. Po powrocie do szkoły nikt mnie nie zapytał jak się czuję, tylko zapytał co ja kur** robiłem ostatni rok i kazano nam zasuwać żeby nadrobić zaległości, bo inaczej wszyscy uwalimy. Nie muszę chyba dodawać, że to błędne podejście dla osób z problemami po długotrwałej izolacji, z tego powodu nie mogłem przełamać blokady i prawie się nie uczyłem. Nikogo nie obchodziło jak się czuję, nikogo nie obchodziło czy się rozwijam, nikogo nie obchodziło czy myślę. Ważne było jedynie, żeby poprawnie wypełnić klucz, żeby wybrać odpowiedni kwadracik na karcie. Przypomina mi to tresowanie szczurów, a nie pracę z ludźmi.

  • @kapec2422

    @kapec2422

    Жыл бұрын

    Do McDonalds nie trzeba rozszerzenia z polaka

  • @TrykusMykus

    @TrykusMykus

    Жыл бұрын

    Ale co Ty byś chciał żeby szkoła zrobiła z Twoim stanem psychicznym po izolacji pandemicznej? Chcesz klasowe zajęcia z pedagogiem/psychologiem? Chcesz żeby nauczyciele wolniej przerabiali zajęcia? Chcesz mieć więcej czasu dla siebie, żeby móc umówić sobie godzinę tygodniowo z psychoterapeutą?

  • @ToTenPiotrek
    @ToTenPiotrek Жыл бұрын

    Jestem już po maturze, sam po wynikach swoich nie jestem zadowolony, chciało by się lepiej to napisać. Ale to prawda, arkusze średnio odzwierciedlały umiejętności. Jako przykład mogę podać arkusz z informatyki. Aby dostać jeden punkt potrzeba było wypełnić 5 podpunktów aby dostać ten jeden punkt. Za jeden błąd już było zero. Jak to się ma do wiedzy? Mogłem wiedzieć 4/5 a i tak dostać zero punktów. No cóż… trzeba iść dalej

  • @martyna3663

    @martyna3663

    Жыл бұрын

    Podobnie wyglądają zadania z historii z tego co pamiętam

  • @nataliakloc4370

    @nataliakloc4370

    Жыл бұрын

    Dla mnie arkusz z wosu to porażka. W zadaniach prawda/fałsz masz jedno źle - 0 punktów. A najlepsze są polecenia, gdzie nie jest napisane, aby odwołać się do danych, rysunków itd. a w kluczu już jest odpowiedź z tym wszystkim.

  • @randomguywrrr3760

    @randomguywrrr3760

    Жыл бұрын

    No ale gdzie ty widzisz problem? Jeżeli kazdy z matematyki ma 100% to jak mamy rozróżniać tych lepszych? Natomiast jeśli najwyzsze wyniki to 30% to najzdolniejsi maja te 30%, i pomimo tego ze jest to malo to nie ma nikogo lepszego od nich

  • @vivvpprof

    @vivvpprof

    Жыл бұрын

    O ile pamiętam, zadanie o którym mówisz było z SQL-a. No to ja nie wiem, albo znasz SQL i odpowiadasz poprawnie w każdym przypadku albo jak się mylisz, to znaczy że po prostu SQL-a nie rozumiesz.

  • @ToTenPiotrek

    @ToTenPiotrek

    Жыл бұрын

    @@vivvpprof nie mówię o sql, zadania z algorytmów. Z resztą nie po to był mój komentarz. Próbuje uzmysłowić że jest to dziwna sytuacja. Wystarczy że jest jeden błąd i dostajesz zero punktów. Przekłada się to na wynik z całej matury za którą są punkty. Odpowiadając na inny komentarz. Co z tego że ci najlepsi mieli po 30% jeżeli mogli mieć 100% i więcej punktów, gdyby zadania układał człowiek a nie szympans

  • @karolus1990
    @karolus1990 Жыл бұрын

    Świetny materiał, jak zawsze z resztą.:) Odnośnie j. angielskiego w liceum, pamiętam jak nasza nauczycielka po dobrym wyniku próbnej matury z tego przedmiotu w naszej grupie, doszła do wniosku, że to nie możliwe, na pewno ściągaliśmy :) piękne to nasze szkolnictwo :)

  • @interstellar_overdrive
    @interstellar_overdrive Жыл бұрын

    Problem jest nie tylko w systemie edukacji. Problem jest w naszej mentalności. Wydaje nam się, że studia "to jest coś", choćby najprostszy kierunek "coś" daje. Pracodawcy niestety mają tę samą mentalność i przychylniej spojrzą na kogoś, kto ukończył zaocznie studia z zarządzania na słabej uczelni niż kogoś, kto ma doświadczenie zawodowe, ale jest 'tylko' po maturze. Przez taką mentalność mamy miliony magistrów, którzy zmarnowali pięć lat życia. Bo prawda jest taka, że studia są potrzebne najwyżej 25% ludzi. I tylko im ta matura jest potrzebna. Można być świetnym pracownikiem nie mając studiów czy nawet matury, tę zresztą można zdać już będąc dawno dorosłym, jeśli w życiu zawodowym zajdzie taka potrzeba. Człowiek po 'zawodówie' nie jest nikim gorszym, ma fach, na którym się zna i na którym może zarabiać. Można go nauczyć co najwyżej podstawowego rozumienia świata, żeby nie dawał się zmanipulować szarlatanom i demagogom (co jest problemem w dzisiejszym świecie). Nie musi mieć przygotowania do studiów. Mamy zbyt dużą obsesję na punkcie "papierka" zamiast na punkcie faktycznych kwalifikacji. Ja sam jestem po studiach, "bo papierek trzeba mieć" - jak wszyscy mówili wkoło, a w mojej pracy nie mam poczucia, żeby mi się wykształcenie na coś przydawało - może ją spokojnie wykonywać ktoś, kto nawet nie ma matury, a nie zarabiam może wybitnie dużo, ale więcej niż wielu ludzi z lepszymi kwalifikacjami ode mnie (ja mam tylko licencjat) w innych pracach. Dopóki nie zmieni się to nasze myślenie, system edukacji będzie lipny.

  • @diodadioda

    @diodadioda

    Жыл бұрын

    Ja rzuciłem politechnikę na semestrze dyplomowym. Całe studia pracowałem jako mechanik a elektronika była pasją. Studiowałem bo był pobór do wojska, a tego chciałem uniknąć. Uczelnia robiła wszystko by zabić talent młodych ludzi. 80% osób które skończyło elektronikę, pracuje jako programiści.

  • @lucynk-aqz-ska4118

    @lucynk-aqz-ska4118

    Жыл бұрын

    Generalnie zgadzam się z Tobą, poza jednym: równie dobrze sprytny manipulator pokieruje osobą z dyplomem jak i taką po zawodówce czy technikum. Zauważ jak wielu wykształconych ludzi daje się omamić pseudonaukowcom i internetowym pseudoteriom. Chociaż nie przeczę, że musimy umieć spojrzeć krytycznie na wszystko, żeby umieć wyłuskać oszustwa.

  • @Boszu

    @Boszu

    Жыл бұрын

    Zgadza się, w Polskich szkołach uczą wielu niepotrzebnych kompletnie rzeczy. Co więcej... Nawet w Liceum uczą Cię "wszystkiego" po trochu. Mimo iż obierasz dany kierunek... W Technikum wygląda to tak samo... Jedynie w Zawodówce uczą w danym kierunku, ale też dodatkowo uczą Cię jeszcze Historii i to nie związanej z kierunkiem, a ogólnej. A raczej, jest to przypomnienie Podstawówki i (gimnazjum). I tak samo matematyka, chemia, geografia... Dla porównania w Belgii gdzie mam Siostrę i jej dzieci. Tam na poziomie naszej 6-stej klasy podstawówki, już możesz wybrać ukierunkowanie. Nie wiesz co chcesz jeszcze robić? Możesz nadal uczyć się ogólnie i później wybrać kierunek. Ale... Jeżeli masz pasję, zainteresowanie. Już w tak wczesnym etapie uczą Cię czy to zawodu, czy jakiegoś kierunku i to nie tylko w teorii, ale i w praktyce! Np. jedna moja siostrzenica interesuje się modą, projektowaniem ciuchów itd. I w wieku 7 lat już uczono ją szyć na maszynie, projektować na komputerze i w wieku 7 lat, uszyła swoje pierwsze ciuchy! W Polsce? W wieku 18 lat jak Ci pozwolą dotknąć na chwilę maszyny do szycia, to będzie dobrze. :P I kolejna sprawa, w Belgii podstawą jest zawód. Jak zrobisz zawód, możesz robić dalszą szkołę lub od razu iść pracować. I to często mając już portfolio, bo w szkole jest też praktyka i jako kucharz np. uczysz się robić różne dania. A jako taki krawiec/projektant. Masz swoje uszyte ciuchy które możesz zaprezentować. ;) I tam jako np. mechanik. To każą Ci zbudować jakiś pojazd. Czy to duży do którego mieścisz się sam i jeździsz. Albo mały, modelarski. Który również zapisywany jest do portfolio "CV". A w Polsce nawet jak pod warsztat przyjedziesz elegancko odremontowanym samochodem. To i tak Ci powiedzą że bez doświadczenia to dziękujemy, następny. ^^

  • @joannacieplak3107

    @joannacieplak3107

    Жыл бұрын

    Na szczęście to się zmienia, nie przeczę, że jest wielu pracodawców patrzących i wymagających'' papierka'', ale coraz częściej pracodawcy patrzą, na nazwę szkoły/ uczelni, kompetencje i predyspozycje. Inaczej traktuje się kandydatów po ukończonej szkole państwowej a inaczej po prywatnych, których się namnożyło. Na stare lata( tuż po 30-tce) kończyłam zaocznie liceum w CKU, w tym czasie siostrzeniec uczęszczał do Technikum Ekonomicznego( skończyliśmy w tym samym roku), często się wspieraliśmy, ale poziom matematyki między naszymi szkołami, to przepaść. Mały patrzył w moje zeszyty i widział czarną magię( a chłopak ambitny i lubił się uczyć), o całkach i rachunku prawdopodobieństwa nawet nie słyszał, nauczyciel włożył mu do głowy, że w matematyce jest tylko jeden wynik, do którego dojdzie tylko jednym sposobem, tym wskazanym przez owego nauczyciela, nie raz oberwał pałę, bo rozpisał zadanie jednym równaniem. Na zebraniu, kiedy poszłam wyjaśnić dlaczego taka, a nie inna ocena ze sprawdzianu czy pracy domowej, kiedy rozwiązanie jest prawidłowe, wynik się zgadzał, usłyszałam: ...ja tego nie uczyłem. Kiedyś na antenie radia TOK FM wypowiadał się nauczyciel akademicki o studentach pedagogiki, gdzie większość Pań nie potrafiła rozwiązać zadań na poziomie 3- 4 klasy, typu pierwiastki, ułamki. zastanawiał się gdzie tkwi problem- brak inteligencji, niedouczenie, zły nauczyciel? Ja zastanawiałam się- jak ci ludzie zdali maturę? Jeśli dzieci nadal będą uczone przez gamoni, którzy kupili sobie '' papierek'', to poziom będzie taki jaki jest.

  • @rarr2130

    @rarr2130

    Жыл бұрын

    @@joannacieplak3107 Że nie słyszał o całkach to nawet zrozumiałe, od dawna nie ma ich w programie szkół średnich i uczą ich dopiero na studiach (jeśli kierunek jest jakkolwiek związany z matematyką czy statystyką), w średnich są tylko pochodne. Natomiast rachunek prawdopodobieństwa jest wałkowany dość długo, więc to dziwne.

  • @marcinmydloipowidlo359
    @marcinmydloipowidlo359 Жыл бұрын

    Bardzo fajny materiał 😊

  • @andrzejmakus8308
    @andrzejmakus8308 Жыл бұрын

    Widzę, że wiele osób lubi się chwalić tym, że za ich czasów wszystko było trudniejsze, a współcześni maturzyści nie poradziliby sobie z ówczesnymi egzaminami. Ba, niektórzy wręcz wyśmiewają współczesną młodzież. Nie wiem tylko, czy tutaj jest jakikolwiek powód do śmiechu. To właśnie te osoby, które przeszły przez rzekomo lepszy system edukacji stworzyły i dalej tworzą ten aktualny, który niszczy młodzież. Dlaczego obecnie tak rzadko można natrafić na dobrego pedagoga? Dlaczego podręczniki są okrojone do granic możliwości? Kto zgotował taki los rzekomo niegdyś świetnej polskiej szkole? Paradoksalnie najwięcej z tego pokazu cyrkowego śmieją się klauny.

  • @Ma_cin
    @Ma_cin Жыл бұрын

    Szkoła nie jest po to aby nauczyć, a po to aby wychować posłusznych, nie myślących, gotowych wziąć kredyt na 30 lat parobków. Nie masz zadawać pytań, nie masz myśleć samodzielnie, tworzyć, masz postępować dokładnie według narzuconego schematu. Change my mid

  • @Cooperator-ri8rk

    @Cooperator-ri8rk

    Жыл бұрын

    zależy od palcówki u mnie np w publicznej na luzie było poznawanie swiata etc nie daali ci określonej scieżki sam musiałeś ją obrać dużo debat na wosie otwarte głowy tzw

  • @Ma_cin

    @Ma_cin

    Жыл бұрын

    @@Cooperator-ri8rkale kiedy to było?

  • @stanisawogorodnik8160

    @stanisawogorodnik8160

    Жыл бұрын

    ​@@Cooperator-ri8rk jak masz dobrą palcówkę to faktycznie można więcej

  • @Cooperator-ri8rk

    @Cooperator-ri8rk

    Жыл бұрын

    @@stanisawogorodnik8160 otwarte głowy a edukacja nie działa nigdy nie byłem dobry z matmy szczerze 3 klasę przelsizgnalem się na 2.12 covid był fakt ale nadal po matematyce fajka to był obowiązek załamany byłem jak nic nie rozumiem z tych powtórek maturalnych Ale 2 tyg przed kupiłem najtańszy kurs leciałem same próbne i pomoc od kumpeli która fakt to umiała i bez problemu 50 % niby nie horrendlanie dużo ale nadal z 0 wiedzy do 50% nie każdy musi być dobry z wszystkiego np z historii która lubię bez problemu wycisnąłem 78%

  • @dworekzielonyas9902

    @dworekzielonyas9902

    Жыл бұрын

    @@Cooperator-ri8rk te 78procent to takie 3 Czym się tu chwalić?

  • @tomaszmichniok5785
    @tomaszmichniok5785 Жыл бұрын

    Moim zdaniem winą jest właśnie nauka w liceum pod klucz.

  • @andrzejostrowski5579

    @andrzejostrowski5579

    Жыл бұрын

    Nauka klucza, to nie nauka, a zapamiętywanie.

  • @azraeilto382

    @azraeilto382

    Жыл бұрын

    Z podstawowych to tak nie jest, ale biologia to klucz

  • @tomaszmichniok5785

    @tomaszmichniok5785

    Жыл бұрын

    @@azraeilto382 ucząc w LO zwracaliśmy na to uwagę, domagając się zaliczenia matury osobie, która napisała w sposób prawidłowy, choć mijając się z kluczem.

  • @CoD4MWPL

    @CoD4MWPL

    Жыл бұрын

    o kij chodzi z tym slynnym "kluczem"??? tyle ciągle słyszę o wstrzeliwaniu się w klucz, a do dziś nigdy nie zobaczyłem ani jednego przykładu w którym taka sytuacja miała miejsce (że ktoś się nie "wstrzelił")...

  • @wocekderejczyk1345

    @wocekderejczyk1345

    Жыл бұрын

    @@CoD4MWPL Wystarczy napisać, że np. komórki nerek lub wątroby przeprowadzają fermentację. To jest prawda. W kluczu mamy tylko o mięśniach szkieletowych. Tępy egzaminator wlepia 0 p. Amen. Choć, faktycznie, mądrzejsi uczniowie, którzy to wiedzą, wiedzą też o tępocie niektórych egzaminatorów i unikają takich odpowiedzi.

  • @flaseszymon
    @flaseszymon Жыл бұрын

    Jestem idealnym przykładem zlego systemu. Uczęszczałem do technikum chemicznego. Z chemii praktycznej i teoretycznej byłem naprawdę dobry, ale maturę kompletnie olałem. Wyniki miałem stosunkowo słabe. Na studia dostałem się z rezerwy. A tam juz było kompletnie inaczej. Przez pierwsze 2 lata kompletnie nie musiałem sie niczego uczyć, bo całą wiedzę miałem z technikum. Pomagałem wszystkim na laborkach, same piątki, stypendium za wyniki, jeden z najlepszych studentów na roku. Skończyłem studia z wyróżnieniem spędzając bardzo malo czasu na nauke, chociaż w rankingu rekrutacyjnym byłem na samym dole. To pokazuje jak aktualny system nie ma sensu.

  • @iks4442
    @iks4442 Жыл бұрын

    Świetny film!

  • @jedensamochodmniej
    @jedensamochodmniej Жыл бұрын

    Panie Tomaszu. Na wszystko zgoda. Ale maturę zdawałem w 2008 roku i te systemowe uwarunkowania to już wtedy była wiedza powszechna, nawet wśród samych maturzystów :-) Do matury rozszerzonej z historii nasza nauczycielka przygotowywała nas w ten sposób, że sami dostawaliśmy stare egzaminy i wcielaliśmy się w rolę egzaminatora z kluczem, żeby się wdrożyć. Część uczelni od tego czasu poszła po rozum do głowy i wprowadziła jakieś formy egzaminów, ale to tylko czołówka.

  • @xaero212

    @xaero212

    Жыл бұрын

    pozdrawiam, zdawałem w tym samym roku :-) Wiemy, jak to było.

  • @theone5312
    @theone5312 Жыл бұрын

    Miałem 6 z polskiego a na maturze dostałem 49% - też ewidentnie nie wstrzeliłem się w klucz. Na szczęście moim priorytetem były przedmioty ścisłe i udało mi się na spokojnie dostać na wymarzone studia.

  • @jakubb1826

    @jakubb1826

    Жыл бұрын

    U mnie podobnie, w podstawówce z matmy zagrożenia, całe technikum 2/3 a maturka 96%

  • @makskauzny3794

    @makskauzny3794

    Жыл бұрын

    Znam osoby które miały z polskiego rozszerzonego np. 80/90% a z podstawowego 50/60%. Znam też osobę która bała się czy zda polski i dostała 80% więc faktycznie chyba kwestia wstrzelenia się w klucz

  • @kapec2422

    @kapec2422

    Жыл бұрын

    @TheCytrynka98 ja miałem nieklasyfikowany i napisałem na 2137% polaka i 72042069% z matmy

  • @nosoundnosound

    @nosoundnosound

    Жыл бұрын

    A co ta 6 oznacza, liczy sie wiedza, a nie pseudoocena. Zmarnowales czas na wbijanie sie w klucz oceny twojego nauczyciels od polskiego zamiast pozyskac porzadna wiedze

  • @makskauzny3794

    @makskauzny3794

    Жыл бұрын

    @@nosoundnosound *zamiast na wbijanie się w klucz egzaminatora jak już. Matura to nie "porządna wiedza"

  • @Heros99
    @Heros99 Жыл бұрын

    Mowa o szkole podstawowej oraz o liceum a przecież szkoły wyższe dalej powielają ten sam schemat bo dalej uczą studentów jak zdać egzaminy, żeby zaliczyć semestr, jak zdać egzaminy aby ukończyć rok, aż w końcu jak zdać egzaminy aby zdobyć tytuł. Mała liczba kierunków obecnych w polskich uczelniach wyższych fakty znie czegoś uczy przydatnego. Przecież już standardem jest że na uczelni zdobywa się tylko papierek, a nauczyć czegoś to się można dopiero w pracy. Bo to co pokazują uczelnie to zazwyczaj jest już dawno przeterminowane

  • @karolinat4157

    @karolinat4157

    Жыл бұрын

    Dokladnie tak. Po ukonczeniu studiow w Polsce, studiowalam w UK i to bylo niebo a ziemia. W UK duzo bylo zadan praktycznych, trzeba bylo MYSLEC, nie dalo sie wykuc..

  • @qaza2500

    @qaza2500

    Жыл бұрын

    tak z ciekawości zapytam na jakich uczelniach I kierunkach studiowaliscie że uważacie że przez 3-5 lat nic przydatnego się nie nauczyliście

  • @martaluterek9008

    @martaluterek9008

    Жыл бұрын

    Studiuję przyrodniczy kierunek na UJ i kompletnie się nie zgadzam. Uważam, że studia bardzo mnie uczą myśleć oraz pozwalają zdobywać wiedzę (i nie "przeterminowaną"). Część z tej wiedzy jest sprawdzana na egzaminie i wiadomo, że czasem trzeba do egzaminu się czegoś bardziej nauczyć po prostu na pamięć, ale generalnie na pewno nie powiedziałabym, że studia uczą zdawać egzaminy, czy że pozwalają tylko "zdobyć papierek".

  • @D3nz13

    @D3nz13

    Жыл бұрын

    To zalezy od prowadzacego. Zazwyczaj ci starzy profesorowie powtarzaja to samo od 30lat i nikt ich nie wyrzuci, bo maja tysiace publikacji, z czego przy wiekszosci palcem nie kiwneli. Sa oczywiscie wyjatki, ale u mnie na informatyce tak to wygladalo - przedmiot o ogromnym potencjale (chodzilo o przetwarzanie rozproszone) zostal sprowadzony do 20 algorytmow sprzed grubo ponad 20lat, ktorych nijak nie idzie zastosowac (chyba, ze ktos chce zostac konkurencja dla AWS/GCP/Azure i samemu stworzyc chmure), a dodatkowo wiekszosc z nich ma zalozenia, ktore sa niemozliwe do osiagniecia w realnym swiecie. A tez dla kontrastu przedmiot, ktory sie nijak wiekszosci nie przyda (technika cyfrowa, na jakims AiRze czy automatyce bym zrozumial, ale nie na kierunku, na ktorym 80% zostaje programistami i elektroniki przez wiekszosc zycia nie tknie) jest katowany, ze 70% studentow uwala pierwszy termin. Od trzeciego semestru inzynierskich zmienilem podejscie - ucze sie glownie we wlasnym zakresie, kijowe przedmioty olewam i byle je zdac, a jak trafi sie juz jakis ciekawy to dopiero wtedy do niego siadam na powaznie. Takim sposobem, gdy wielu znajomych na kierunku szuka na sile roboty na praktyki, ja na spokojnie od ponad roku pracuje i powoli zdobywam doswiadczenie 😊

  • @Heros99

    @Heros99

    Жыл бұрын

    @@martaluterek9008 mogę z ciekawości zapytać co to za przyrodniczy kierunek?

  • @ewapajewska1050
    @ewapajewska1050 Жыл бұрын

    Jak zawsze w punkt!

  • @mastercih
    @mastercih Жыл бұрын

    Taki problem istnieje od wielu lat, technikum kończyłem w 97 roku, a studia 1 i 2 stopnia kilka lat później. I już wtedy odczucia miałem podobne. O ile w technikum nauczyłem się naprawdę sporo, o tyle studia - polegały bardziej na obecności i moim sprycie - nie przyswoiłem z nich nic, co pogłębiło moją wiedzę i przydało mi się później w życiu. Akademia Morska w Gdyni.

  • @kapec2422

    @kapec2422

    Жыл бұрын

    AMG to cringe jakich mało

  • @lukaszkielek_leasing
    @lukaszkielek_leasing Жыл бұрын

    Bardzo wartościowe tezy! Generalnie prawda jest taka, że trzeba uczyć się samemu. Szkoła niewiele pomaga. A powinna być głównym źródłem wiedzy.

  • @Michau940

    @Michau940

    Жыл бұрын

    Tak, zwlaszcza ze dzieciaki spedzaja tam pol dnia zestresowane i wymeczone. Tylko po to zeby i tak uczyc sie samemu w domu :/

  • @dworekzielonyas9902

    @dworekzielonyas9902

    Жыл бұрын

    @@Michau940 Jak maja nos w smartfonie to są wymęczone Chscha

  • @anitahola4984
    @anitahola4984 Жыл бұрын

    Zgadzam się w 100%.Dziekuję i pozdrawiam

  • @michasokoowski7528
    @michasokoowski7528 Жыл бұрын

    W liceum miałem ziomka co z fizyki ledwo zdawał, później jak się okazało studiował fizykę i to całkiem nieźle 😉

  • @paranoidandroid1350

    @paranoidandroid1350

    Жыл бұрын

    Ja w pierwszej klasie miałem 2 z chemii, potem cały czas pały, a teraz studiuję medycynę i idzie mi całkiem nieźle :D

  • @mariuszkoceba609
    @mariuszkoceba609 Жыл бұрын

    Czy nikomu nie przeszkadza, że przyjmowanie na podstawie rozmowy rodzi mnóstwo patologii? Przyjmujemy tych, których subiektywnie uznajemy za odpowiednich. Że tylko przypomnę znane wszystkim z filmów z USA listy polecające od osób wysoko postawionych. Czy właśnie takiego systemu edukacji chcemy? Chyba właśnie coś w tym stylu mieliśmy jakieś 20 lat temu z aplikacjami prawniczymi.

  • @mariuszkoceba609

    @mariuszkoceba609

    Жыл бұрын

    @lucki ale patologii? Na pewno jest bardziej odporny na kumoterstwo i uznaniowość. Twarde liczby z egzaminu daje mniej możliwości do naduzyc, niż rozmowa na luźne tematy. Oczywiście rozliczanie na podstawie liczb ma swoje wady, ale na pewno trudniej kogoś przyjąć "bo tak i już"

  • @Khneefer
    @Khneefer Жыл бұрын

    3:00 - konwertowanie wyników z rozszerzenia to trochę nietrafione podejście, ktoś z podstawy napisał by 80% czyli 4, ale uderzył na rozszerzenie i ma tylko 40% czy 2.

  • @sebastiansmigielski7638
    @sebastiansmigielski7638 Жыл бұрын

    Świetny materiał.

  • @sudzinek
    @sudzinek Жыл бұрын

    Gratulacje. Gdy pisałem, że na milion subskrypcji będzie live z ISS to nikt nie chciał wierzyć. A teraz to coraz bardziej prawdopodobne :-)

  • @michck4027
    @michck4027 Жыл бұрын

    U nas w gimnazjum na matematyce aby ze sprawdzianu dostać 2, trzeba było mieć 50% :P

  • @sylwuniap4951

    @sylwuniap4951

    Жыл бұрын

    Na studiach musiałam mieć min 60 proc żeby zdać

  • @bolex5907

    @bolex5907

    Жыл бұрын

    @@sylwuniap4951 Na studiach na 2 wystarczy 0% :D

  • @_Sheev_

    @_Sheev_

    Жыл бұрын

    @@bolex5907 Ale ona napisała "by zdać" a nie by dostać 2...

  • @shxshn295

    @shxshn295

    Жыл бұрын

    U nas jest 49% w statucie, więc i na wszystkich przedmiotach 🤧 A to szkoła z średnim poziomem, tak mówią.

  • @aikenPL

    @aikenPL

    Жыл бұрын

    To wciąż nic nie znaczy, czasem łatwiej mieć 80% z łatwego sprawdzianu niż 30% z trudnego.

  • @melene_books8220
    @melene_books8220 Жыл бұрын

    Totalnie się zgadzam! Zdaję sobie z tego sprawę, że matura nie pokazuje naszej mądrości i całej wiedzy, ale i tak, gdy dostałam moje wyniki egzaminów, czuję źle i jest mi przykro (też wstyd). Bardzo lubię się uczyć, dużo czasu na to poświęcałam, średnie z roku zawsze były wysokie, dostawałam wyróżnienie itp. A mimo to, moje matury poszły mi średnio. Polski to jeden z najgorszych wyników, pewnie dlatego, że rzadko udaje mi się strzelić w klucz odpowiedzi. Interpretuję czasami inaczej, czuję różne emocje, które pomagają mi w czytaniu, ale na maturze przez to nie wiem jak poprawnie odpowiedzieć. Wynik matury nijak ma się do mojej wiedzy i do czasu (też nerwów) przeznaczonego na naukę.

  • @selena1638

    @selena1638

    Жыл бұрын

    Znam to uczucie. Jestem perfekcjonistką i chciałabym mieć jak najlepsze wyniki. Jednak najlepszy wynik miałam z ustnego polskiego - 95 % Najgorszy wynik z angielskiego - 33 %. Jestem rozczarowana wynikiem matury i wiem że powinnam się lepiej przygotować do zdania matury. Powinnam też zdawać przedmioty związane z kierunkiem studiów - informatyka czyli matematyka, fizyka i oczywiście informatyka

  • @melene_books8220

    @melene_books8220

    Жыл бұрын

    @@selena1638 dla mnie dużym problemem było wybranie zdawanych przedmiotów i w ostatnim momencie zdecydowałam 🙈 po prostu nie wiem co będę robiła po szkole, więc wybierałam to, co lubię 🤷‍♀️

  • @selena1638

    @selena1638

    Жыл бұрын

    @@melene_books8220 Ja tam zdawałam mój ulubiony przedmiot historię i kiepsko mi poszło

  • @sebastianpietrasz2711
    @sebastianpietrasz2711 Жыл бұрын

    Oho gratulację panie Tomaszu :D Witamy w ESA:D

  • @leszeknitka7711
    @leszeknitka7711 Жыл бұрын

    Jak zwykle trafnie. Pozdrawiam

  • @gabrielas8273
    @gabrielas8273 Жыл бұрын

    Jak zaczynam analizować polski system kształcenia (zaczynając od szkoły podstawowej, a kończąc na szkołach wyższych), to autentycznie chce mi się płakać. Ja idealną szkołę wyobrażam sobie jako miejsce, które rozbudza moją ciekawość z wielu różnych dziedzin. Gdzie nie uczę się z przymusu, tylko przyjemności. Gdzie nauczyciel ma pasję i chęć do przekazywania wiedzy. Gdzie traktuje się mnie jak człowieka, a nie jak maszynę do wkuwania bzdurnych treści. Wiem natomiast, że to utopia i nigdy czegoś takiego nie doświadczę.

  • @hubertrudz4817
    @hubertrudz4817 Жыл бұрын

    Maturę zdawałem 2 lata temu, poszedłem na studia bo mówili że po liceum trzeba zdobyć jakieś wykształcenie, po roku zdecydowałem się na dziekankę, teraz niby próbuję wybrać jakiś kierunek ale dołujące jest to że od 1 klasy liceum zastanawiam się co chce robić w życiu, jakiego zawodu się przyuczyć i myślałem że szkoła mi w jakikolwiek sposób pomoże, pokieruje ale nie bo najważniejszy jest egzamin maturalny :/

  • @mrsbadze201

    @mrsbadze201

    Жыл бұрын

    Też zdawałem w 2020, czyli pierwszym pandemicznym. Wszyscy się dziwili, że nie chcę się nawet rozejrzeć po kierunkach studiów czy uczelniach. Poszedłem do pierwszej pracy miesiąc przed maturą, więc niespecjalnie zaprzątałem sobie nią głowę. Matura napisana bardzo dobrze (rozszerzenia z matmy i angielskiego również), popracowałem dobre pół roku, zmieniłem firmę i w międzyczasie rozkręciłem zarobkowo swoją zajawkę. Z etatu w sumie mógłbym całkiem spoko żyć, a jak połączy się to z dodatkowym zajęciem, no to wyobrażając sobie, że musiałbym jeszcze przynajmniej 3 lata studiować, żeby mieć sensowny stopień naukowy i wtedy zacząć szukać lepiej płatnego zajęcia, no to się tylko uśmiecham. Ale dla mnie nigdy nie miało znaczenia, co będę robić w pracy, tylko przychody z tego zajęcia. Głowa do góry i pozdrawiam!

  • @mw_mw
    @mw_mw Жыл бұрын

    Panie Tomaszu, tylko sześć minut a udało się zmieścić takie solidne podsumowanie. Dziękuję za ten film.

  • @michapoprawski4337
    @michapoprawski4337 Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @kendo77777
    @kendo77777 Жыл бұрын

    Z jednej strony tak jest. Ale z drugiej strony osoby, które są słabymi uczniami tak po prostu i nie zdałyby dobrze każdej matury, nawet dobrze skonstruowanej będą wykorzystywać ogólne gadanie o słabym systemie edukacji, żeby tylko nie przyznać, że sami są zwykłymi dzbanami. :)

  • @x_Degurechaff_x

    @x_Degurechaff_x

    Жыл бұрын

    Prawdą jest to że system edukacji jest zły. Prawdą jest również to że jestem dzbanem z matmy.

  • @woodturned_dreams
    @woodturned_dreams Жыл бұрын

    Mam wrażenie, że to obniżanie poprzeczki i droga po linii najniższego oporu to nasza ogólna cecha. Taką samą strategię zauważam na drogach, gdy nawierzchnia jest zniszczona, zamiast ją naprawić, stawia się znak, gdy przejście dla pieszych jest niebezpieczne, zabiera się pas ruchu zamiast postawić sygnalizację świetlną. Gdy korki i zanieczyszczenia w miastach są zbyt uciążliwe, robi się wszystko by obrzydzić jazdę samochodem, zamiast tak usprawnić komunikację miejską by zachęcić do niej ludzi.

  • @mikodawid5792

    @mikodawid5792

    11 ай бұрын

    Wyjątkiem od reguły jest język angielski kiedyś wystarczyło tylko znaznaczać odpowiedzi na egzaminie gimnazjalnym czy na maturze podstawowej tylko zaznaczać odpowiedzi i napisać e maila. Natomiast dzisiaj trzeba rozwiązać zadanie otwarte ze słuchu. Uzupełnić luki na egzaminie ósmoklasisty czy nawet napisać e maila z języka angielskiego na egzaminie ósmoklasisty

  • @Kudlaty1983a
    @Kudlaty1983a Жыл бұрын

    Bardzo dobre podsumowanie. Jak zwyżkowa samo sedno problemu.

  • @stefanszymura91
    @stefanszymura91 Жыл бұрын

    Polecam lekturę książki Janusza Zajdla 'Limes inferior'. Idealnie tam widać studium pauperyzacji szkolnictwa i skąd się to bierze. Uwaga: jak wszystkie dobre dzieła z tamtych czasów należy to czytać między wierszami!

  • @spammail3403

    @spammail3403

    Жыл бұрын

    Przeczytając Zajdla, Wnuka-Lipińskiego czy Snerga ze zrozumieniem posiądziesz więcej wiedzy życiowej niż przez cały okres nauki w szkole

  • @Kraver97
    @Kraver97 Жыл бұрын

    Posługiwanie się średnią jest strzałem w kolano już na starcie. Żeby mieć szerszy obraz można wykorzystać takie statystyki opisowe jak mediana, dominanta, kwartyle, kurtoza, a nawet skośność rozkładu. Problem polega na tym, że prawie każdy zna średnią, bo jest najprostszą statystyką, a tylko nieliczny rozumieją jej ograniczenia.

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    Жыл бұрын

    W punkt

  • @jamessan3404

    @jamessan3404

    Жыл бұрын

    Wait. W. Tym przypadku to co konkretnie lepszego zbadają inne metody? Jeśli rozszerzenie z matematyki ma średnią 30% to albo nabrało to masa osób które oddały pustą i zrównały tych dobrych. Albo kiepsko poszło nawet tym dobrym. Nie wiem jak to teraz jest ale jak ja zdawałem to się matematyki dla zabawy nie brało

  • @Kraver97

    @Kraver97

    Жыл бұрын

    ​@@jamessan3404 główny pytanie brzmi, jak dobrze poszły matury. Na początku możesz wykorzystać kurtoze, żeby określić czy wyniki skupiają się wokoło średniej. Dalej np. wykorzystać pierwszy kwartyl żeby "odciąć" od statystyk tkz. zapychaczy. Pojawia się wstępna odpowiedź na pytanie, jak matury poszły w tym roku (sprawdzimy tylko te osoby, które faktycznie się przykładają). Średnia w tym przypadku robi doskonałą robotę pozornej informacji. Ty spekulujesz, że albo jedno, albo drugie i możemy się tak przepychać cały dzień, a jednoznacznej odpowiedzi i tak nie uzyskamy. Gdzie powinniśmy sobie skupić się na najważniejszym pytaniu, tj. co poszło nie tak i jak to naprawić.

  • @jamessan3404

    @jamessan3404

    Жыл бұрын

    @@Kraver97 w zasadzie racja bardziej miałem na myśli że każda z dwóch opcji znaczy że coś jest nie tak

  • @MariuszKozakowski
    @MariuszKozakowski Жыл бұрын

    To już prawie 10 lat będzie od tamtej matury z Pana tekstem. Pisałem ją i właśnie od materiałów na ten temat śledzę kanał ;) Przekonałem się wtedy, że to nie ja nie potrafię interpretować tekstów - tylko poloniści, o ironio (a przynajmniej w przypadku treści popularnonaukowych).

  • @papaja6438
    @papaja6438 Жыл бұрын

    dobry tytuł, w pierwszej sekundzie interesuje odbiorcę, nieświadomie :3

  • @piotrq4438
    @piotrq4438 Жыл бұрын

    Dobry materiał i z większością się zgadzam (jestem przeciwnikiem matur), ale mam też trzy uwagi. 1. Wprowadzenie egzaminów wstępnych na studia nie zmniejszyłoby liczby przyjętych studentów. Uczelnia sama wyznaczałaby sobie poziom, od którego przyjmuje - zresztą tak dzieje się i teraz. 2. Na koniec sam przyznajesz, że na uniwersytecie w Yale są egzaminy wstępne, chociaż wyglądają jak rozmowa rekrutacyjna. 3. Na samym początku wspomniałeś, że wynik na maturze nie świadczy o poziomie umiejętności. Trochę przesadziłeś. Np. z matematyki, czy fizyki nie jest możliwe osiągnięcie wysokiego poziomu bez posiadania wiedzy i umiejętności, ale też zgodzę się z faktem, że sama wiedza i umiejętności nie gwarantują wysokiego wyniku.

  • @Tenktory

    @Tenktory

    Жыл бұрын

    AD 3 Oczywiście, że jest możliwe uzyskanie dowolnej liczby punktów. Wystarczy cały zestaw pytań odpowiednio uprościć.

  • @madghostek3026

    @madghostek3026

    Жыл бұрын

    @@Tenktory Mowa jest tutaj o obecnych arkuszach, nie znasz matematyki to nie wyczarujesz 90%

  • @ShiranaiOki
    @ShiranaiOki Жыл бұрын

    Szkoła... aż przypomniały mi się najgorsze momenty mojego życia... A oglądam Ciebie Tomku jak i Dawida Myśliwca od lat i wszystko tak że chęć nauki jest ogromna. Ps fajnie było Cię zobaczyć na Pyrkonie, mimo że nie stałem w kolejce ^^

  • @adrianzak421

    @adrianzak421

    Жыл бұрын

    Dla mnie szkoła to był czas beztroski. Dorosłe życie jest dla mnie dużo trudniejsze.

  • @ShiranaiOki

    @ShiranaiOki

    Жыл бұрын

    @@adrianzak421 trzymaj się mordeczko i oby było tylko łatwiej.

  • @Karolina-_-
    @Karolina-_- Жыл бұрын

    Pamiętam tą maturę, pisałam wtedy i ucieszyłam się, że "ścisły" tekst wreszcie wybrali 😁 ale jeszcze trochę i 10 lat minie od tego momentu 🙈

  • @witoldjuszczak4283
    @witoldjuszczak4283 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję Panu za ten komentarz do zjawiska od lat fikcyjnego. Nie mówiąc już o egzaminie ósmoklasisty, system testowania uczniów (bo przecież na edukację w niektórych przedmiotach czasu brak), matura do niczego, poza stresowaniem nie służy. Zgadzam się z Panem.

  • @Meeseeran
    @Meeseeran Жыл бұрын

    Ja zdawałem maturę międzynarodową (IB). W tym programie oceny (od 1 do 7, nie ma procentowych wyników) oparte są o rozkład normalny punktów: jakiś odsetek najlepszych dostaje 7, później 6, 5 i tak dalej. Dzięki temu nawet jeśli matura jest trudna (a często trafiają się bardzo trudne, zwłaszcza z fizyki) to nadal realne jest dostanie 7 czy 6. Z drugiej strony może to prowadzić do sytuacji, w których zdobycie połowy punktów oznacza dostanie 6 (tak chyba było z fizyką w 2016), co jest trochę absurdalne i pokazuje, że nie jest to idealny system. Mimo wszystko chyba jednak działa to lepiej niż z góry narzucony próg.

  • @wocekderejczyk1345

    @wocekderejczyk1345

    Жыл бұрын

    Rekrutacja na podstawie IB na polskie uczelnie publiczne to skandal (a medycyna to już jest w ogóle hit), bo matury te są łatwiejsze (chemia polska jest np. znacznie trudniejsza przez szaradziarstwo ludzi, którzy układają zadania, biologia też jest łatwiejsza na międzynarodowej), a 6 czy 7 z tych matur odpowiada 90-100% z matury polskiej.

  • @Meeseeran

    @Meeseeran

    Жыл бұрын

    @@wocekderejczyk1345 Zgadzam się. Ale chyba ciężko byłoby stworzyć uczciwy system/przelicznik biorąc pod uwagę, jak różne są to programy. Z drugiej strony matura w IB to nie tylko egzamin, ale też prace badawcze, którym trzeba jednak poświęcić trochę czasu. Biologii nie pisałem, chemię już tak. W tym roku jeden egzamin był /względnie/ (podkreślam - względnie) trudny, drugi mniej więcej taki, jak się spodziewaliśmy. Jednak "internale" (prace badawcze) pochłaniają sporo pracy, zwłaszcza te eksperymentalne, ponieważ bardzo często coś nie wychodzi i trzeba wszystko poprawiać/robić od nowa. Zgadzam się więc, że IB może mieć za łatwo, ale nie widzę sensownego rozwiązania w tej sytuacji.

  • @wocekderejczyk1345

    @wocekderejczyk1345

    Жыл бұрын

    @@Meeseeran Usunięcie egzaminów przy rekrutacji na uczelnie było spowodowane porozumieniem rektorów z ministerstwem. Dlatego wprowadzono maturę zewnętrzną, organizowaną przez CKE, a nie szkoły, dlatego wprowadzono zewnętrznych egzaminatorów. Właśnie po to, żeby nie było tej rekrutacji opartej o egzaminy organizowane na uniwersytetach (bo to były takie piękne czasy, jak jeszcze prawie nie było prywatnych "uczelni" i PWSZ-ów). Dlatego też polska matura z chemii jest dość trudna i irytująca pod względem formy - wszak miała zastąpić egzaminy na uniwersytety medyczne. Matura międzynarodowa, jako niekompatybilna z tym systemem, nie powinna być brana pod uwagę. Co do prac badawczych - sam jestem uczniem "normalnego liceum", ale jednego z najlepszych w kraju, a mój nauczyciel chemii długo pracował z uczniami w programie IB i opowiadał nam czasem na lekcjach jaka to jest, delikatnie mówiąc, ściema. Nie wspomnę, że ambitni uczniowie uczący się w polskim programie też wykonują takie prace (OB, OlChem), powiem więcej, te badania są często na wyższym poziomie z uwagi na dużą konkurencję; choćby ze względu na wymaganą pomysłowość (sam byłem pewnego razu zbyt pomysłowy, przez co odbiłem się od ściany). Skoro ocena jest wg przepisów obiektywna, to znaczy, że powinna być wystawiana niezależnie od reszty czynników, w tym wyniku innych zdających. Jaki to ma, na Boga, sens, żeby 7 z matury międzynarodowej miała osoba z 70% i osoba z 95%? Na koniec - programy IB prowadzone w publicznych szkołach rodzą różne patologie i nadużycia. Tacy uczniowie mają nawet specjalne pokoje do odpoczynku odizolowane od "reszty", nauczyciele są przenoszeni z normalnych lekcji oddziałów narodowych, żeby w IB zrobić zastępstwo (sic!). Jeżeli ktoś chce się kształcić w tym systemie, powinien robić to na własną rękę. A na uniwersytety dla takich kandydatów powinny zostać po prostu zorganizowane osobne egzaminy wstępne.

  • @Meeseeran

    @Meeseeran

    Жыл бұрын

    @@wocekderejczyk1345 Moi koledzy (w tym roku właśnie zdałem IB) aplikujący za granicę musieli często pisać egzaminy, więc mogę się zgodzić, że tutaj problem leży po stronie systemu. Czy byłyby to egzaminy tylko dla osób bez polskiej matury, czy dla wszystkich, tego już nie wiem, ale lepsze mogłoby być to pierwsze ze względu na różnicę między programami. Odnośnie "ściemy" jaką są prace badawcze: możliwe, ale według mnie jedyną ściemą może tu być ocenianie. I może właśnie z tego powodu w bodajże 2023 ma wejść zupełnie nowy program z chemii, który całkowicie to zmienia. Osobiście pisząc swoją pracę nauczyłem się sporo rzeczy (i może były to pierdoły, ale jednak pisałem o czymś, co mnie rzeczywiście ciekawiło, więc fajnie było się tego nauczyć) i chyba takie miało być założenie tych prac: zachęcenie uczniów do nauczenia się czegoś, co wykracza poza program i zaspokaja ich ciekawość na jakiś temat. Oczywiście w praktyce działa to tylko na części osób podczas gdy część pisze byle co żeby tylko spełnić wymagania, ale ciężko zmusić osoby, którym średnio zależy do zrobienia czegoś inaczej niż "na odwal". Oceny w IB wystawiane w taki a nie inny sposób to jednocześnie zaleta i wada. Tak jak było powiedziane w materiale, "sztywne" progi ocenowe mogą być krzywdzące przy wyjątkowo prostych/trudnych egzaminach. Z drugiej strony, może to rzeczywiście prowadzić do sytuacji gdy ktoś z 70% jest traktowany identycznie do kogoś z 95%. Wydaje mi się jednak, że fizyka (i może matematyka w niektórych sytuacjach) jest jedynym takim przypadkiem (przynajmniej regularnie) jeśli chodzi o najpopularniejsze przedmioty. I tutaj jest sygnał, że coś jest nie tak z programem/egzaminami, a nie samym systemem, ponieważ przy innych przedmiotach aż takich rozbieżności nie ma (a jeśli są to na mniejszą skalę). W polskich szkołach 10% a 49% to też często ta sama ocena. Odnośnie patologii: specjalny pokój do odpoczynku jest dlatego, że w wielu szkołach niemożliwe jest ułożenie planu dla IB tak, aby conajmniej część osób nie miała okienek, zwłaszcza przy małej kadrze. A jeśli są okienka, to uczniowie muszą się gdzieś podziać. Biblioteki są często za małe by wszystkich pomieścić, a hałasu na korytarzach nikt nie chce. I prawda, w polskich programach zdarza się czasem pojedyncze okienko w sytuacji, gdy nie ma zastępstwa, ale w IB masz kilka-kilkanaście okienek tygodniowo, podczas których musisz się gdzieś podziać. O przenoszeniu nauczycieli z innych klas do IB nie słyszałem, bo u nas takich sytuacji nie było. Jak nie było nauczyciela to dana grupa miała okienko/redukcję i tyle, a w niektórych przypadkach łączono grupy. Zgadzam się, że priorytetyzowanie IB jest bez sensu i nie popieram robienia zastępstw za wszelką cenę, ale jest to pierwszy raz gdy słyszę o takiej sytuacji bo u nas nie miała ona miejsca. Odnośnie kształcenia na własną rękę, po 2 latach pandemii mogę ci powiedzieć, że to nie zadziała, przynajmniej niektóre przedmioty. Przy fizyce i matematyce (zwłaszcza rozszerzonej) bardzo ciężko jest samemu zrozumieć pewne zagadnienia i nawet podczas zdalnych był z tym problem. IB zezwala na samokształcenie tylko w przypadku języków i takie osoby piszą zupełnie inny egzamin. To po prostu nie działa.

  • @janamelja
    @janamelja Жыл бұрын

    Dla jszcze nie wiedzących gdzie tkwi błąd. Polecam zapoznać się z pomysłem na szkolnictwo. Sugara Mitra - szukać w wiki.. i na YT. "Szkoła w chmurze" Nauczanie SOLA Nauczanie nie do powstrzymania. Zadając pytania - tematycznie - wzbudzasz zaciekawienie wiedząa to przez proces rozwiązywania problemów. Ofiarowując narzędzia wzbudzasz zaciekawienie jak wykorzystać te narzędzia. Ile waży słoń? Czy jutro istnieje? Z czego składa się meduza? Czy owady widzą kolory? Kto widzi kolory? Kto czy co? Pan dr. Rożek napewno wie do czego zachęcam.

  • @kapec2422

    @kapec2422

    Жыл бұрын

    Czy Red impostor to susssy sus bakka chungus?

  • @janamelja

    @janamelja

    Жыл бұрын

    @@kapec2422 Niepalkrainatakato

  • @janamelja

    @janamelja

    Жыл бұрын

    @@kapec2422 Albopalalenietuto

  • @kapec2422

    @kapec2422

    Жыл бұрын

    @@janamelja lecz się

  • @janamelja

    @janamelja

    Жыл бұрын

    @@kapec2422 ucz się

  • @Blurope
    @Blurope Жыл бұрын

    Dziękujemy Panie Doktorze, czy możemy liczyć na materiał w jaki sposób uczyć dzieci i jak budzić w nich emocje do doskonalenia lub pasji w jakimś kierunku ?

  • @kubanno
    @kubanno Жыл бұрын

    Właśnie skończyłem studia i co ? Nic, bo teraz dopiero zaczyna się prawdziwa nauka. Muszę uczyć się teraz tego co mi się przyda w pracy i to co mnie interesuje a nie przedmioty zapychające plan i uczące jak trafić w klucz.

  • @xxcunninxx4882
    @xxcunninxx4882 Жыл бұрын

    Dobrze ale uczniowie biora sobie rozszerzone bo nie ma progu zdawalnosci, sam wybralem rozszerzone zeby sprobowac swoja wiedze i umiejetnosci i tez nie mialem duzo punktow

  • @JohnnyBravo42
    @JohnnyBravo42 Жыл бұрын

    4:24 zabawne. Podobnie jest z kursantami na prawo jazdy. Uczy się ich jak zdać egzamin to tyle…. Ic dziwnego ze w grupie 18-24 jest zdecydowanie najwiecej kolizji czy wypadków.

  • @kotkulka6391

    @kotkulka6391

    Жыл бұрын

    Nie wspominając o największej durnocie jaką jest plac manewrowy na egzaminie na którą instruktorzy tracą czas - w takich Niemczech czy Wielkiej Brytanii nie ma tej durnoty, a bezpieczeństwo na drogach jest wyższe.

  • @dworekzielonyas9902

    @dworekzielonyas9902

    Жыл бұрын

    Bo dla polskich niewolnikow samochód nadal ma byc luksusem No i liczy sie zarobek szkół

  • @JohnnyBravo42

    @JohnnyBravo42

    Жыл бұрын

    @@kotkulka6391 najlepiej wyglada egzamin w USA. Możesz nawet swoim pickupem jechać zdawać 🫡

  • @n3rm4l17

    @n3rm4l17

    Жыл бұрын

    @@kotkulka6391 to że ludzie uwalają plac znaczy właśnie że się nie nadają. Byłby niepotrzebny gdyby praktycznie wszyscy go zaliczali

  • @LukaszKulbaka
    @LukaszKulbaka Жыл бұрын

    3:20 nie wiem jak to tam teraz wygląda, ale jak ja zdawałem maturę 5 lat temu to było trzeba OBOWIĄZKOWO wybrać jakieś rozszerzenie i ludzie często "wybierali' przedmioty o których nie mieli pojęcia, także nie powiedziałbym że są to zawsze osoby zainteresowane danym przedmiotem :)

  • @oskar4618
    @oskar4618 Жыл бұрын

    Jest pan bardzo inteligenty i mądry znajduje się w tej grupie 20 procent ale na szczęście poprawkę mam z matmy wiec nie wszystko stracone. Młodzi ludzie potrzebują właśnie takich osób jak pan pozdrawiam 💪🏻

  • @JBMJaworski
    @JBMJaworski Жыл бұрын

    dobry materiał, dodałbym tylko, że dla przeciętnego ucznia z języka angielskiego wykonywanie zadań domowych jest potrzebne - bo to utrwala i systematyzuje przekazywaną wiedzę. Z tego video, ktoś mógłby pochopnie wyciągnąć wniosek, że nie warto robić zadań domowych... Np. w matematyce - samodzielne rozwiązywanie dużej liczby zadań jest kluczowe! :)

  • @aaronjohnson2215

    @aaronjohnson2215

    Жыл бұрын

    Nie zgadzam się. Po latach nauki w szkole, nie umiałem powiedzieć ani słowa po wyjeździe za granicę. Słuchanie i mówienie od najmłodszych lat to klucz. Po szkole można co najwyżej opowiadania pisać, a nie mówić żywym językiem.

  • @JBMJaworski

    @JBMJaworski

    Жыл бұрын

    @@aaronjohnson2215 tak, jeśli chodzi o język, to mówienie, posługiwanie się nim - jest najważniejsze.

  • @JBMJaworski

    @JBMJaworski

    Жыл бұрын

    @@aaronjohnson2215 ale tak już w innym przedmiotach - np. w matematyce, jeżeli nie jesteś jakoś szczególnie uzdolniony i będziesz opuszczał zadania domowe z tego przedmiotu, narobisz sobie luk a potem leżysz i kwiczysz... ;) stąd mój komentarz - systematyczność jest ważna. :)

  • @kordianc4864
    @kordianc4864 Жыл бұрын

    System jak system ale nauczycieli z powołania to ze świeczką szukać

  • @NativeSpecies

    @NativeSpecies

    Жыл бұрын

    Zmartwie Cię bardziej. Odkąd pracuje u mnie w szkole młodzi i ambitni nauczyciele zmieniają posady bo po prostu zarobią więcej w innej branży. Teraz to szkoły biorą wszystkich bo nie ma "w czym wybierać".

  • @expect_pl5312

    @expect_pl5312

    Жыл бұрын

    Takie zarobki = Tacy nauczyciele proste jak 100 metrow sznurka

  • @ja_mcito
    @ja_mcito Жыл бұрын

    znacznie lepiej aby było liczono nie ile kto punków dostał ale jaki procent był od danego zdającego gorszy (ranking), ponadto jak ktoś był na poziomie 1/3 najgorszych to zaliczać mu niezdanie. Wtedy (przy rankingu zamiast punktów) nie miałoby tak istotnego znaczenia jaki poziom pytań/zadań itp.

  • @asardan
    @asardan Жыл бұрын

    Z autopsji powiem, że wybór rozszerzenia często po prostu jest brany żeby był. Ja idąc na rozszerzoną biologię nie do końca się nią przejmowałem, bo wiedziałem że dobrze poszło mi z innych potrzebnych przedmiotów aby dostać się na studia. Same zajęcia z biologii rozszerzonej szły mi dobrze, ale nie miałem motywacji aby powalczyć o dobre zdanie tego przedmioty i matury z niej. Były robione dodatkowe zajęcia aby podszkolić się do rozszerzonej biologii ale z masy ludzi (technikum leśne) które się na nią wybierało, chodziła tam garstka.

  • @jacekswiech530
    @jacekswiech530 Жыл бұрын

    Rożek! Jak ja cię lubię! Masz pogląd na szkolnictwo podobny jak ja. Dodam, że moim zdaniem największą krzywdę systemowi edukacji wyrządzono wprowadzając wymóg wyższego wykształcenia dla nauczycieli. Po co przedszkolance wyższe? Zabito rzeszę utalentowanych nauczycieli niższego poziomu. A do nauczania i wychowywania trzeba mieć powołanie.

  • @aniol8143

    @aniol8143

    Жыл бұрын

    Nie przedszkolance, a nauczycielowi wychowania przedszkolnego i tak, taki nauczyciel musi mieć wykształcenie wyższe, bo praca w przedszkolu nie jest jak się niektórym wydaje zajmowaniem się dziećmi i zabawą z nimi

  • Жыл бұрын

    Nauczyciel musi wiedzieć czego uczy. Musi też sobą reprezentować adekwatny poziom wiedzy. W dzisiejszych czasach niemal każdy może mieć chociaż licencjat.

  • @marti160

    @marti160

    Жыл бұрын

    Tak, tak, tyle plusów, ale każdy z tych plusujacych wolałby żeby jego dzieckiem opiekował się ktoś po pedagogice a nie po gimnazjum :)

  • @jacekswiech530

    @jacekswiech530

    Жыл бұрын

    @@marti160 Do opieki nad dzieckiem w żłobku nie są potrzebne studia wyższe. Wystarczy umiejętność karmienia i przewijania plus dyżurny pielęgniarz dla chorych. Żeby opiekować się dzieckiem w przedszkolu wystarczy opiekun z podstawowym, nawet pokaże literki i nauczy dodawać na paluszkach. Aby uczyć w podsta... itd. Dawniej obowiązywała zasada że do szkoły poziomu X należało mieć wykształcenie nie niższe niż X+1. Może dlatego było tak wielu nauczycieli z pasją, którzy świetnie dawali sobie radę? A teraz przedszkolanka musi mieć wyższe, ale nie musi mieć empatii. Jaki to ma sens? P.S. A co ma wspólnego pedagogika z nauczaniem?

  • Жыл бұрын

    @@jacekswiech530 heh, kiedy było to "dawniej"? Druga sprawa to to, że dziś nauczyciel musi być z powołania, bo inaczej nie będzie chciał pracować za psie pieniądze biorąc gigantyczną odpowiedzialność za czyjeś dzieci.

  • @cakemil
    @cakemil Жыл бұрын

    Tutaj nie powinieneś porównywać rozszerzeń ponieważ, przynajmniej w technikum osoby wybierają jakiekolwiek rozszerzenie bo muszą.

  • @12crenshaw

    @12crenshaw

    Жыл бұрын

    Nie powinny być w technikum skoro chciały pisać rozszerzenia, albo iść na studia. Taki powinien być system, ale okazuje się, że teraz każdy idzie na studia, nawet robiąc po drodze zawód. Albo technika są nieprzydatne, albo studia bajecznie proste, że robi się jedno i drugie

  • @XxxXXX-yn6co

    @XxxXXX-yn6co

    Жыл бұрын

    @@12crenshaw to i to zazwyczaj nieprzydatne ;)

  • @PiotrKCzarny

    @PiotrKCzarny

    Жыл бұрын

    Przepraszam jestem po technikum rocznik 2008 matury i specjalnie robiłem technikum ekonomiczne ze specjalności rachunkowość coby na studiach łatwiej rozumieć materiał. I to dało efekt teraz jestem księgowym. Koledzy ze studiów po liceum mieli strasznie ciężko na początku z przedmiotami zawodowymi.

  • @XxxXXX-yn6co

    @XxxXXX-yn6co

    Жыл бұрын

    @@PiotrKCzarny Masz trochę łatwiej ale musiałem rok dłużej chodzić do szkoły. Miałeś na lekcjach rożne definicje które się nie zmieniły, ale większość rzeczy się zmieniło bo podręczniki i program są przestarzałe

  • @ewadronzek423
    @ewadronzek423 Жыл бұрын

    I to jest to🌷

  • @adrianegowski5012
    @adrianegowski5012 Жыл бұрын

    Skomplikowany temat. Mam nadzieję, że pociągnie Pan dalej. Choćby z uwagi na fakt, że najbardziej na "niszczący efekt szkoły" skarżą się ludzie, którzy i tak w żaden sposób po za szkołą się nie rozwijają - przynajmniej ja mam takie doświadczenie. Wydaje im się, że do Yale by się dostali, tylko polski system edukacji ich niszczy. Prawda jest inna. Łatwo jest "olewać" szkołę, bo "system jest zepsuty" i zatracać się w poczuciu, że "nie idzie mie szkole bo szkoła jest zła", jednocześnie nie robiąc absolutnie nic po za nią. Ale o czym to świadczy? Że taki ktoś nie umie połączyć kropek "szkoła zła, więc muszę sam pracować żeby osiągnąć sukces". Bardzo trudna, acz potrzebna debata.

  • @jaqbson1332
    @jaqbson1332 Жыл бұрын

    Znam dziesiątki osób które wybrały rozszerzenia dla żartu albo dlatego, że musieli te rozszerzenie pisać z uwagi na kierunek na jakim byli lub presje ze strony rówieśników, rodziców albo nauczycieli. Niektórzy w ogóle nie idą na egzamin i mają 0%, a niektórzy piszą na 5%, 0%, 10% etc.. To tylko pokazuje jakim bezsensem jest wiara w statystyki oraz fakt patologii w polskim szkolnictwie. :d

  • @krzysztoft5726

    @krzysztoft5726

    Жыл бұрын

    To , podsumowując, znasz dziesiątki ułomnych osób, które uparły się zrobić sobie krzywdę. Współczuję.

  • @dominikgaczynski797
    @dominikgaczynski797 Жыл бұрын

    Czytając tylko tytuł na usta ciśnie się odpowiedź: ponieważ ostatnie 2 lata było parodią nauki ze względu na nauczanie zdalne. A teraz obejrzę odcinek.

  • @jacekswiech530

    @jacekswiech530

    Жыл бұрын

    Gdy idzie o parodię nauczania to chyba lat 20, choć pandemii jeszcze wtedy nie było.

  • @dominikgaczynski797

    @dominikgaczynski797

    Жыл бұрын

    @@jacekswiech530 To swoją drogą. Poziom jest raczej niski ale nie okłamujmy się nie wszyscy chcą się uczyć nie ważne jaki będzie program, a jak ktoś będzie chciał się uczyć to niski poziom szkolnictwa nie będzie takiej osobie przeszkadzał i douczy się sam. I tak wiem, nie tędy droga, na szczęście dzisiaj osoba, która chce się uczyć sama ma łatwiej niż 20 lat temu.

  • @marianhubada8770

    @marianhubada8770

    Жыл бұрын

    Ale po co o tym mówić, to niedobra jest.

  • @Fetzzon
    @Fetzzon Жыл бұрын

    Jeśli chodzi o średnią oceną z rozszerzeń to mógł Pan podać dodatkowe dane takie jak mediana, myślę że to również istotne w tej kwestii

  • @pawelg8652
    @pawelg8652 Жыл бұрын

    Ja kiedyś dostałem trójkę z informatyki bo na zaliczenie semestru w gimnazjum zaprogramowałem grę - ponga - w języku Basic, którego się wtedy uczyłem. Widocznie nauczycielka, od informatyki, która była nauczycielką od chemii, nie rozumiała w ogóle informatyki. Nie przeszkodziło mi to w pójściu na doktorat (nieukończony) z informatyki i zostaniu programistą w dużym, zagranicznym banku. Może to ta sama sytuacja co z tym studentem z Yale i jego angielskim. Co zrobić?

  • @tomekja3034
    @tomekja3034 Жыл бұрын

    Chyba w filmie został popełniony błąd interpretacyjny co do motywacji przystąpienia do matury rozszerzonej. Teraz jeśli się nie mylę to nie ma już czegoś takiego jak matura podstawowa z np. fizyki. Ja idąc poszedłem na maturę podstawową z fizyki, bo mogłem, do rozszerzonej wiedziałem, że nie mam podjazdu, więc poszedłem dociułać do punktów rekrutacyjnych na podstawowej fizyce. A teraz gdy nie ma podstawowej fizyki każdy tak myślący idzie na to rozszerzenie. Z przedmiotami gdzie matura podstawowa jest obowiązkowa jest inaczej, tutaj na rozszerzenie ludzie idą "dla beki", albo jak ktoś jest pewny, że zda podstawę to idzie też się spróbować na rozszerzenie, bo często jest tak że przy rekrutacji np 40% z podstawy da 40 pkt rekrutacyjnych, i te same 60pkt da 20% z rozszerzenia, a wydaje mi się, że 20% z rozszerzenia też nie jest też tak trudno nazbierać (przynajmniej na matmie z tego co pamiętam, wystarczyło wpisać dane, tezę, ustalić dziedzinę i pewnie zrobić z jedno zadanie), a mając przynajmniej 50% z rozszerzenia masz co najmniej tyle punktów co maksując podstawę

  • @TheRealTonie

    @TheRealTonie

    Жыл бұрын

    Na podstawę z fizyki też miałem taką motywację, a ostatecznie nie poszedłem bo termin był taki że coś mi nie pasowało i wolałem spędzić czas przygotowując się do czego innego albo odstresowując się, nie pamiętam dokładnie.

  • @ladrok97

    @ladrok97

    Жыл бұрын

    Miałem tak z rozszerzeniem z matematyki. Jeżeli ktoś miał 30% z rozszerzenia (minimum by się liczyły punkty) to tak samo jak 90% z podstawy na rekrutacji na tej konkretnej uczelni. Matematyka jest prosta, ale rozszerzona matematyka to zło

  • @TheTambourinist

    @TheTambourinist

    Жыл бұрын

    To co opisujecie to zupełna tragedia. Jak mi współpracownik przyniesie analizę prawidłową w 50% to trafi ona do kosza a współpracownik na moją listę osób, które powinnam mocno kontrolować. I jeśli takie "wyniki" nadal będzie dostarczał, będzie miał problemy. Podchodziłam ostatnio do kilku egzaminów branżowych. Zdaje się od 70% i jesteś cały czas obserwowany, nie ma szans na oszustwo. Miałam okazję studiować na kilku uczelniach: podobno najlepszej w Polsce i kilku na Zachodzie. Między Polską i Zachodem jest przepaść jeśli chodzi o poziom i to co opisujecie to jedna z przyczyn takiego stanu rzeczy. W Polsce, na wszystkich poziomach, uczy się powielania faktów i kombinowania, żeby się jeszcze przecisnąć. Tworzy się system, który takie zachowanie nagradza. Fakt, że 30% punktów wystarcza do zdania matury to skandal.

  • @TheRealTonie
    @TheRealTonie Жыл бұрын

    Ja pamiętam miałem fajnie z matematyką. Jedna z pierwszych obowiązkowych matur z matmy a w trzeciej klasie (z czterech) nam zachorował nauczyciel od matmy. 😄 Zastępstwa brak. 😂 Przez pół roku. 🤣 Dla mnie zdawanie egzaminów to nie zbyt wielki problem, szkoła mnie tego nauczyła. Jednak jak już poszedłem na studia to odczułem te brakujące pół roku i to trochę boleśnie. Szkoła jest do niczego tak więc polecam tam zająć się czymś innym. Ps: apropo tego gościa od nie odrabiania zadań domowych, to miałem podobnie z niemieckiego. Z tym że nadal nie mówię po niemiecku, ale jak w szkole średniej przyszedł język angielski to w czasie wakacji nauczyłem się angielskiego (tak że miałem najlepsze oceny w klasie) uwaga... Grając w grę komputerową i rozmawiając z ludźmi po angielsku z odpalonym w tle google translate 😅 Po co tyle lat nauki skoro można w dwa miesiące nauczyć się więcej niż przez kilka czy kilkanaście lat? Motywacja i zainteresowanie jest kluczem do sukcesu, nie dajcie im sobie odebrać! Oczywiście gorzej jak nic i nikt was niczym nie zainteresuje...

  • @mmgs1148

    @mmgs1148

    Жыл бұрын

    Poziom języka w szkole średniej jest często nie wyzszy niż w podstawówce- u mnie w technikum powtarzaliśmy to co już było w gimnazjum. Też miałam dobre oceny, choć angielskiego dobrze nauczyłam się po gimnazjum w swoim zakresie, znałam już podstawy podstaw, ale zaczęłam oglądać rzeczy po angielsku. Z językami jest tak, że każdy ma inny styl uczenia się- jedni najefektywniej uczą się z książek, inni ze słuchu, inni przez konwersacje i skojarzenia. Ciężko na lekcjach trafić do wszystkich, są też osoby mniej uzdolnione językowo, jednak dzisiejszy rynek wymaga przynajmniej tego komunikatywnego angielskiego.

  • @Agullus
    @Agullus Жыл бұрын

    Po prostu trzeba się czymś zainteresować w życiu albo odkryć co może interesować innych a nie ślepo wierzyć w szkołę. W życiu liczy się czy umiesz coś zrobić albo czy masz wiedzę na na jakiś konkretny temat. Szkołą tylko przeszkadza w rozwijaniu swoich pasji.

  • @krismont
    @krismont Жыл бұрын

    1:35 no na studiach to tak miałem, ale w ogólniaku to wystarczyło coś tam nabazgrolić i "dopa" się miało(dopuszczający, czyli 2. , czyli do przodu, za moich czasów skala ocen to 1-6), na pewno nie 50 czy 60 %, raczej określiłbym to jako 20 a nawet czasem 10%(oczywiście zależało to od nauczyciela); także Panie, trochę się zagalopowałeś; chyba, że od moich czasów kryteria aż tak się zmieniły..... 🤔 i nie jestem pewny, czy porównanie do stanów, gdzie studiowanie jest płatne, jest najlepszym odniesieniem; można tam dostać np. stypendium sportowe, gdzie pozwolą komuś studiować choćby był ostatnim głąbem tylko żeby miała takowa osoba osiągi w sporcie.... pozdrawiam

  • @arye2457

    @arye2457

    Жыл бұрын

    Nie trafiłeś ze studiowaniem w US. Akurat studiowałem w tym kraju, więc powiem Ci jak jest. To, że płacisz za szkołę, nie oznacza sukcesu w edukacji. Trzeba zdawać egzaminy. Nie zdasz, to bye, bye, czyli zmarnowane pieniądze.

  • @rzucamklatwenamojtuszcz1874
    @rzucamklatwenamojtuszcz1874 Жыл бұрын

    W tym roku po raz drugi podeszłam do egzaminu na kierunek Reżyseria w Szkole Filmowej w Katowicach. Pomimo, że wiem, że nigdy się tam nie dostanę, a zarówno zeszłoroczny i tegoroczny egzamin kosztowały mnie niebywałą ilość wyrzeczeń, nerwów i rozczarowań, to jestem gotowa powtarzać ten egzamin dokąd aż skończę czterdziestkę i aż komisja egzaminacyjna mnie wyśmieje, że jestem w tym samym wieku co oni i że do czterdziestki powinnam już w branży coś osiągnąć. Dlaczego? Bo egzaminy do szkół artystycznych to najbliższe do rekrutacji na uczelnie takie jak Yale, co w Polsce może dostać taki biedak jak ja, które nie stać na studia za granicą. Egzamin na Reżyserię pozwolił mi choć przez te trzy dni w roku poczuć, że jestem człowiekiem, który ma myśli, uczucia i poglądy, a nie robotem, którego wartość mierzy się w tym, jak dokładnie potrafi wykonywać automatyczne, powtarzalne zadania.

  • @karolinetta257

    @karolinetta257

    Жыл бұрын

    Potwierdzam - Studentka Akademii Muzycznej

  • @luka_06196

    @luka_06196

    Жыл бұрын

    Bardzo dojrzały nick

  • @Tenktory

    @Tenktory

    Жыл бұрын

    Bo jak jestes inżynierem (czyli kimś kto po studiach zarabia jakieś pieniądze, a nie narzeka, że świat go nie docenia) to informacji, że 2+2=4 nie możesz skwitować modnym ostatnio "To twoja opinia". Tym się studia ścisłe różnią od humanistycznych. I dzięki Bogu, bo jak "to twoja opinia" dojdzie i tu, to będziesz się bała nie tylko wsiąść do samolotu, ale i wejść po schodach. Właśnie dlatego tak wygląda weryfikacja wiedzy.

  • @rzucamklatwenamojtuszcz1874

    @rzucamklatwenamojtuszcz1874

    Жыл бұрын

    @@Tenktory Pomyliłeś komentarze

  • @Tenktory

    @Tenktory

    Жыл бұрын

    @@rzucamklatwenamojtuszcz1874 Nie pomyliłem. Odniosłem się do ostatniego zdania, które jak rozumiem jest prztyczekiem wymierzonym w kierunki ścisłe ;)

  • @konradchwaowski3987
    @konradchwaowski3987 Жыл бұрын

    Tutaj młody nauczyciel matematyki w szkole średniej (3 lata pracy i maturzyści za mną), mam kilka uwag. Skąd informacja, że ocena dopuszczająca zaczyna się od 35%? Przecież nie ma jednolitego systemu oceniania w kraju, precyzuje to: statut szkoły, WSO, bądź PSO. Skąd informacja, że matura jest co roku prostsza? Nie powołał się Pan na żadną analizę zadań maturalnych z ostatnich lat. Przykładowo ja się z tym stwierdzeniem subiektywnie nie zgadzam. Co (w kontekście matematyki) znaczy, że szkoła skupia się na rozwiązywaniu matur, a nie nauczaniu? Film ten jest bardzo nieprecyzyjny, wiele rzeczy jest powiedziane na wyrost. Chciałbym aby w szkole zmieniło się wiele, ale argumenty ku zmianie muszą być rzetelne i obiektywne! Pozdrawiam

  • @MarcinB01

    @MarcinB01

    Жыл бұрын

    Pamiętam że gdy matura z matematyki stała się obowiązkowa to nastąpił zauważalny spadek poziomu trudności. Wyniki bliskie 100% nie były wtedy niczym nadzwyczajnym, a poniżej 90% to było już słabo (mam na myśli podstawowy arkusz).

  • @przeciwkotopceserwerowej3721

    @przeciwkotopceserwerowej3721

    Жыл бұрын

    szkoda, że nikt nie przestrzega głównego regulaminu i np. z kartkówki dalej w dużej liczbie szkół nie da sie uzyskać oceny celującej xD

  • @konradchwaowski3987

    @konradchwaowski3987

    Жыл бұрын

    @@MarcinB01 Jednym z moich zarzutów był brak powołania się na analizę. Pana opinia również jest subiektywna. Zresztą to było 12 lat temu, a rozmowa jest o obecnych maturach.

  • @konradchwaowski3987

    @konradchwaowski3987

    Жыл бұрын

    @@przeciwkotopceserwerowej3721 Ano szkoda. Sam zawsze umożliwiam otrzymanie oceny celującej z każdej formy. Jak ktoś nie pozwala, trzeba to zgłaszać: wychowawcy -> dyrekcji -> kuratorium. Polecam Stowarzyszenie Umarłych Statutów, robią świetną robotę. Tak czy siak, jest to najmniejszy z problemów współczesnej szkoły :/

  • @pw2839

    @pw2839

    Жыл бұрын

    Alez to jest problem klaycznych-tendencyjnych opinii. Dobre wyniki? o to ministerstwo musialo gmerac przy poziomie trudnosci. A prawda jest taka, ze zadna matura podstawowa nie powinna powodowac trudnosci (przy MINIMUM zaangazowania). Cala karta wzorow, formula zadan, to jeden wielki test na inteligencje, a nie powazny egzamin.

  • @wnuk85
    @wnuk85 Жыл бұрын

    Nie widzę innej opcji niż dać kciuk w górę. Pracuję już od ponad dekady jako programista, mam też wykształcenie w danym kierunku i licealistę w rodzinie. Kiedy patrzę na to jak wygląda nauka informatyki, jak i sama matura z tego przedmiotu to zastanawiam się nad sensem tego wszystkiego. Zamiast wykorzystać do nauki podstaw programowania jakiś przystępny język jak Python (ew. Java) forsuje się bardziej skomplikowany C++. Dodatkowo uczy się implementacji algorytmów (sortowania itp.), które od dawna są już częścią bibliotek standardowych w wyżej wspomnianych językach. Zamiast tego można by uczyć rozwiązywania bardziej realnych problemów z wykorzystaniem istniejących bibliotek. Gdyż dziś pisząc program, bazuje się na istniejących bibliotekach i frameworkach, a nawet na całych usługach i innych systemach. Liczy się przedewszystkim umiejętność rozwiązywania zróżnicowanych problemów. Nie jestem też pewny czy nauka Excela do matury z informatyki jest dobrym pomysłem, gdyż to w sumie nauka jednego narzędzia, od jednego dostawcy i w sumie niewiele tutaj wnosi. Bardziej widzę sens w nauce podstaw relacyjnego modelu baz danych, o ile byłoby to połączone jakoś z samym programowaniem. Dodatkowo sama matura z informatyki jest dość specyficzna, będąc programistą już ponad 12 lat, mając za sobą studia informatyczne, nie byłbym w stanie zdać jej z marszu na przyzwoitym poziomie. Nie wiem też jak wiedza, którą musiałbym do niej "odkurzyć" miałaby mi pomóc w codziennej pracy, gdyż jest to raczej materiał z zakresu historii informatyki, który zresztą przewija się na pierwszych 2 latach studiów i tam ma to sens.

  • @MrMalu01
    @MrMalu01 Жыл бұрын

    Idealnie w punkt. Tylko żeby teraz całe to szkolnictwo wzięło sobie to do siebie i przemyślało to co robi

  • @jar6193

    @jar6193

    Жыл бұрын

    MrMalu01: takie wypowiedzi p, Rożka to głos wołający na pustyni. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie kto zarządza oświatą. Programy piszą ci którzy z klucza partyjnego załapali się do ministerstwa a o funkcjonowaniu szkoły i procesach kształcenia nie mają większego pojęcia. Tak z resztą dzieje się i w służbie zdrowia i gospodarce, Fachowców odsunięto już dawno od stanowisk decyzyjnych bo byli w niezgodzie z założeniami politycznymi. W Polsce nie ma w ogóle systemu weryfikacji kadr i selekcji kompetencyjnych. Szkolnictwo zostało odsunięte na margines bo nie wnosi pieniędzy do budżetu. Wynagrodzenia w szkolnictwie są najniższe z możliwych - co ciekawe, znacznej części społeczeństwa to się podoba, bo przecież nauczyciel najmniej pracuje, a tak w ogóle to nic nie robi. Za to wprowadza sie ideologizację i indoktrynację katolicką młodzieży. Obywatel ma być pokorny i posłuszny i dobrym robolem a nie wykształcony.

  • @karolinanowosielska6027
    @karolinanowosielska6027 Жыл бұрын

    Nie wiem, ile jeszcze wody musi upłynąć , aby wróciły egzaminy wstępne do liceum oraz egzaminy wstępne na studia. To, że mature zdało 80%, świadczy o tym, że poziom matury jest zerowy .

  • @zielonyumysl
    @zielonyumysl Жыл бұрын

    Smutna prawda. Znam to od środka.

  • @natalia01877
    @natalia01877 Жыл бұрын

    dużo zależy tez od specyficzności klucza odpowiedzi matur rozszerzonych- na biologii zerowanie są sformułowania, które na studiach są spokojnie używane :)

  • @potforol
    @potforol Жыл бұрын

    Sześć lat temu, jako trzydziestolatek, podjąłem swoje drugie studia. Pełen nadziei, że nauczę się czegoś, co mnie interesuje i otworzy przede mną nowe możliwości zawodowe, szybko zorientowałem się, że jestem w błędzie. Poziom nauczania, a także stan wiedzy moich o kilkanaście lat młodszych kolegów i koleżanek na roku, okazał się zatrważający. Na uczelni wyższej poczułem się, nie przesądzając, jak bym wrócił do max pierwszej klasy szkoły średniej. Studia więc praktycznie mi przeleciały bez większego wysiłku, dyplom zdany, poziom satysfakcji zerowy. A to, co miało mi się przydać w pracy, musiałem i tak douczyć się sam. Za to oczekiwania koleżanek i kolegów magistrów po zakończeniu studiów... Fiu, fiu... "Nic nie umiem, ale mi się należy". Równia pochyła.

  • @TechPriest1873
    @TechPriest1873 Жыл бұрын

    Film o słabych wynikach matur i Reklama NAGROBKÓW idealnie do siebie PASUJĄ XD

  • @rabatacebulowa
    @rabatacebulowa Жыл бұрын

    Dla mnie matura to bzdura. To, że na biologii pada pytanie o to, który z parków nie należy do programu "Natura 2000". Wiele moich znajomych nie poszło na medycynę, bo znali dobrze układ człowieka, komórki, rośliny, ale parki ich rozjebały najprościej rzecz ujmując. Dla mnie matura była wielkim stresem, mam 25 lat, stałą pracę, skończyłam studia, a i tak wciąż śnie, że nie zdaje matury z matmy (mimo iż miałam 84% z podstawy) lub, że nie chcą mi dać 2 na koniec roku przez nieobecności (akurat tak było). Nieobecności, bo stres mnie rozwalał. Sesje, obrona dyplomu czy praca - NIC z tych rzeczy mnie tak nie stresowało jak matura. Jedynie ewakuacja z powodu bomby była dla mnie większym stresem... I jeszcze ta otoczka, gdy nauczyciele grożą ci maturą, straszą, ciągle mówią jakby to był jakiś wielki potwór. Nie zrobiłeś zdania z matmy? Na pewno będzie na maturze i tego pożałujesz. Masakra

  • @areq2420
    @areq2420 Жыл бұрын

    W tym roku podszedłem do rozszerzonej geografii bez przygotowania, powtarzałem do niej tyle co w autobusie, żeby sprawdzić się, ile wiedzy zostało mi po gimnazjum (w liceum chodziłem na mat-fiz). Zrobiłem to ja i mój kolega, który też się nie przygotowywał. Podczas sprawdzania wyników dwa dni temu, o mało się nie popłakaliśmy ze śmiechu kiedy ja zdałem z 55% a on 57%, dla porównania kolega z profilu gegraficznego dostał zaledwie 50%. Według mnie to sporo mówi o całym egzaminie i przygotowaniu do niego przez szkołę (wszyscy z tego samego, jednego z lepszych liceów w mieście wojewódzkim)

  • @bartek.k.sky9games_enjoyer
    @bartek.k.sky9games_enjoyer Жыл бұрын

    Dobry film

  • @TheSpeed1818
    @TheSpeed1818 Жыл бұрын

    Przed kilku laty wybrałam rozszerzenie na maturze tylko dlatego że trzeba było mieć choć jedno

  • @annabien2517

    @annabien2517

    Жыл бұрын

    No to faktycznie świetna była z ciebie uczennica 🤪🤪🤪

  • @XxxXXX-yn6co

    @XxxXXX-yn6co

    Жыл бұрын

    @@annabien2517 ale nie każdy chce studiować w czym problem? XD

  • @Komarek_P
    @Komarek_P Жыл бұрын

    Nie zgodzę się w jednej kwestii, chodzi o fragment 3:23. Otóż rozszerzenie musi pisać każdy, a gdy ktoś jest słabym uczniem, nie wiedzieć czemu, wybiera matematykę, uzyskuje 4% i takim sposobem zaniża średnią. Niestety nasuwa się powiedzenie: Są trzy rodzaje kłamstwa, małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka.

  • @krisekwotblitz3284

    @krisekwotblitz3284

    Жыл бұрын

    no cóż ja na profilu rozszerzonym z matematyki nie robiłem nic gdyż jak to nauczycielka twierdziła "za niski poziom w klasie jest by uczyć rozszerzenia" i dltg rozszerzenie miaem tylko z nazwy i ostatecznie miałem 6% natomiast z podst 98%

  • @ukaszhermanowicz8588
    @ukaszhermanowicz8588 Жыл бұрын

    Każde rozszerzenie np fiz chem bio... Daje losowe punkty za free za strzelanie czy pisanie czego kolwiek zwłaszcza dla ucznia liceum A tytuł technika to nie wszędzie uznają

  • @Montroze
    @Montroze Жыл бұрын

    Jeżeli chodzi o wyniki tegorocznych matur, to zdecydowanie popieram Pana opinię. W 2019 miałam podobny wynik z chemii na maturze jak w 2022 ( ok. 30%). Centyle są dwukrotnie wyższe w 2022 niż w 2019. Zastanawia mnie tylko, jak bardzo będą różnić się progi na studia 🤔

  • @kamilamusiakowska
    @kamilamusiakowska Жыл бұрын

    Co do progu zdawalności - za czasów "starej" matury, sprzed wprowadzenia gimnazjów, z matury z matematyki można było dostać 21/30 punktów i nie zdać matury. Na egzaminie było tylko 5 zadań, z których maturzysta wybierał 3, każde za 10 punktów. Aby zdać maturę trzeba było mieć minimum jedno zadanie zaliczone, co oznacza minimum 8/10 punktów z tego zadania. W rezultacie można było z każdego z 3 zadań dostać po 7 punktów i nie zdać matury. 🙂 Pozdrawia rocznik maturalny 2004 :)

  • @diodadioda

    @diodadioda

    Жыл бұрын

    ooo ostatni rok "po staremu" jak ja. Ja napisałem matmę na 5 i fizykę na 6 ;) Dostałem automatyczną promocję na politechnikę.

  • @kamilamusiakowska

    @kamilamusiakowska

    Жыл бұрын

    @@diodadioda Mi udało się z matmy 6 wyjąć, a fizyka tylko na egzaminie na Politechnikę Warszawską. 😀

  • @diodadioda

    @diodadioda

    Жыл бұрын

    @@kamilamusiakowska Co śmieszne, jak porównuje moją wiedzę, z rodzicami kończącymi szkołę pod koniec lat 60 to wypadam blado ;)

  • @kamilb.3643
    @kamilb.3643 Жыл бұрын

    Brak egzaminów wstępnych i zamiast tego matura była (i moim zdaniem nadal jest) dobrym pomysłem - zamiast zdawać egzaminy na każdej z uczelni, można zdać jeden, centralny, identyczny dla każdego w całej Polsce. Dla kogoś, kto aplikuje na uczelnie w jednym mieście mieszkając w nim (np. w Krakowie, Warszawie czy Olsztynie), to nie jest duży problem. Ale jeśli ktoś aplikuje na uczelnie w różnych miejscach w kraju (np. Politechnikę Krakowską, Warszawską, Wrocławską), albo pochodzi z małej miejscowości z dala od dużych ośrodków akademickich - to jest to logistyczne wyzwanie, które zabiera czas, pieniądze i siły. Co do pytań od amerykańskiej uczelni - moim zdaniem właśnie brakuje tego w polskich szkołach (a przynajmniej tak było dekadę temu), a po części i na uczelniach - nie ma wielu kół naukowych, ciekawych wydarzeń tematycznych, akcji i pełnego życia szkolnego/uczelnianego (poza uroczystościami historycznymi). Celem jest odbębnienie lekcji, wykładów i zdanie matury/dostanie dyplomu. Często nawet było brak już czasu i sił na jakąś pożyteczną aktywność ponadprogramową czy społeczną.

  • @dworekzielonyas9902

    @dworekzielonyas9902

    Жыл бұрын

    Mylisz sie to jest zly pomysł Można bylo z góry przewidzieć jak to się skonczy podobnie z pomyslem z gimnazium Pomysl gimnazium bral się z pomysłu aby ludzie szli do pracy po ukonczeniu gimnazjum i kursow zawodowych

  • @igorskorczynski9857
    @igorskorczynski9857 Жыл бұрын

    Może zrobilby Pan odcinek o rakiecie spacex starshipie lub o programie artemis?

  • @SkrytyJa
    @SkrytyJa Жыл бұрын

    Heh miło, że ktoś kompetentny dostrzega ten problem. Krzywdzi się ludzi dzieci rodziny itd. dlatego może to być jedną z przyczyn dlaczego nasze społeczeństwo jest tak bardzo wypełnione żalem i brakiem spełniania. Ujebali mnie na sesji, za brak jednego punktu pomimo tego, że z ćwiczeń miałem 5, ale egzamin to egzmain wszyscy leśno zdali, bo Egzamin był układany przez wykładowcę, który nie współpracuje z prowadzącymi ćwiczenia. Dlaczego ? Bo mogą bo to jest pieniądz. Pieniądz robi pieniądz i elo.

  • @jack_3.5mm
    @jack_3.5mm Жыл бұрын

    Dukanie regułek wykutych na pamięć to żadna nauka/wiedza

  • @6BoBlant9
    @6BoBlant9 Жыл бұрын

    Niestety w 3:25 się pan myli, rozszerzona matura w wielu szkołach nie jest kierunkiem zainteresowania ani nawet mocnym kierunkiem uczniów, bo tak jak np. Ja zdawałem raptem chyba ze 3lata temu mature musiałem pisać rozszerzenie z geografii "bo przecież większość uczniów ją wybrało nie będziemy organizować angielskiego który ja chciałem dla jednej osoby" taka jest rzeczywistość, do rozszerzenia aby go zdać wystarczy na niego przyjść większość osób miała tak na prawdę wywalone na ich wyniki z rozszerzenia i zaznaczało na chybił trafił zadania te które nie wymagały odpowiedzi pisemnej i oddawały arkusz, nieco bardziej ambitni te najprostsze i najkrótsze pytania czytali po czym zaznaczali to co się im najbardziej wydawało że jest dobrze jako nieliczna osoba z mojego roku zostałem na rozszerzeniu najdłużej i starałem się poprawnie zrobić jak największą część arkusza włączając w to zadania w których trzeba było się rozpisać i wie pan co jest frustrujące to że ja miałem z tego co pamiętam z geografii 45% a ci którzy otwarcie mówili że strzelają na szybko i spadają do domu 20% kto miał większe szczęście to nawet i 30% to jest absurd... Oczywiście co najśmieszniejsze pisałem rozszerzoną geografię mimo że geografia nigdy mnie nie interesowała i raczej byłem słaby z tego przedmiotu w odróżnieniu do innych przedmiotów 😐🤷 jeśli chodzi o matematykę to z reguły matematyka na maturze jest najtrudniejsza i większość osób które nie zdaje matury poległo właśnie na matematyce natomiast polski z tego co kojarzę zawsze najlepiej wypada mimo że w życiu się najmniej przydaje bo przecież każdy Polak po polsku umie a literatura itd. to większości nic nie obchodzi i nie jest to żaden temat rozmów dzisiaj a ortografia to coraz bardziej przeżytek w erze smartfonów które nas poprawiają i sądzę że tak na prawdę z pisania na telefonach więcej się uczymy poprawnej pisowni niz w szkole po prostu na pamięć zwłaszcza u tzw. "wzrokowców" a i polski pod kątem "pójścia dalej" jeśli ktoś chce iść w humana to albo kocha te tematy albo jest szalony lub wie jaką pracę mu załatwią potem znajomości. Koniec końców zdałem i cieszę się że mam póki co za sobą ta gównianą polską edukację no chyba że mi coś kiedyś odwali i pójdę studiować 🙈😂

  • @retropan1c

    @retropan1c

    Жыл бұрын

    Nie zgodzę się z tym, że ortografia to przeżytek i uczeniem się z pisania ze smartfonów. Patrząc jak ktoś jeździ samochodem nie nauczysz się sam nim jeździć. Ja osobiście widzę efekty milenialsów (ludzie teraz w wieku 16-25), którzy (i na prawdę nie wyolbrzymiam) mają tak inny sposób składania zdań, tak uproszczony i błędny, że uszy krwawią od słuchania. Rzadkością jest usłyszeć zdanie złożone, jakikolwiek polot w użyciu słów - tyko proste słowa z przecinkami tylko "po prostu, no tego, także ten, no i ten, no i" już nie wspomnę o przekleństwach jako przecinek. Tragedia, w internecie wychodzi to jeszcze bardziej - wystarczy poczytać choćby posty tutaj. Nie, nie każdy polak po polsku "umie". Poza tym, nie oszukujmy się i nie róbmy z młodzieży wielce pokrzywdzonych złą edukacją w Polsce. Tak z ręką na sercu powiedz mi, ilu masz kolegów/koleżanek, którzy bardzo przykładali się do nauki i chcieli sami z siebie się kształcić i rozwijać jako indywidualności pod względem edukacji? Bo ja już za moich roczników widziałem mniejszą grupę osób, a teraz ciężko znaleźć kogokolwiek z wyjątkiem garstki. Po prostu dzisiaj się inaczej wychowuje - a jakie są tego skutki będziemy obserwowali przez najbliższe dekady ;-)

  • @6BoBlant9

    @6BoBlant9

    Жыл бұрын

    @@retropan1c tak oczywiście kwestia wychowania też ma wpływ bo to przecież złożony proces kształtowania młodego człowieka do powiedzmy młodego dorosłego. Patrząc jak ktoś prowadzi nie nauczymy się prowadzić, ale prowadząc już tak, a ja właśnie myślę że takie pisanie na telefonie jest bardziej jak prowadzenie a nie patrzenie jak ktoś prowadzi, gdyż to my kasujemy litery i wprowadzamy ponownie inne poprawne to coś jakby nauczyciel nad nami stał gdy piszemy coś w zeszycie i rzucał słynne "a pszenica jak piszemy?!" i wtedy poprawiamy. Ja pamiętam jak miałem kiedyś takiego Samsunga który podkreślał mi wykrzykniki i pytajniki gdy były osobno po spacji co mnie wtedy po tylu latach niewiedzy nauczyło mnie nie robić spacji przed "?, !" Haha 🙈 btw. Nie wiem dlaczego dzisiejsze tego nie podkreślają możliwe że jest to już akceptowane albo coś 😅

  • @MrQuba33
    @MrQuba33 Жыл бұрын

    Panie Tomku, orientuje się pan w kalkulacjach jaka byłaby zdawalność w tym roku jeżeli próg ustanowiony byłby na 50%?

  • @ladrok97

    @ladrok97

    Жыл бұрын

    Można łatwo sprawdzić centyle, publikują to co roku

  • @Matt22714
    @Matt22714 Жыл бұрын

    Trochę to zabrzmiało (około drugiej minuty), jakby ktoś ostatnio obniżył próg zdawalności do 30%. A w kwestii dotacji dla uniwersytetów, czy to się niedawno nie zmieniło i teraz zależy od publikacji naukowych i prac badawczych (nie liczby studentów)?

  • @adrianzak421
    @adrianzak421 Жыл бұрын

    Moim zdaniem powinno się zdawać maturę od wyniku powyżej 50% (tak jest np. na studiach w przypadku kolokwium czy egzaminu). Studentów jest obecnie zdecydowanie za dużo. Rynek pracy ich wszystkich nie zmieści, więc wiele osób wykonuje potem pracę, która w ogóle nie jest związana z ich wykształceniem.

  • @dyduz7040

    @dyduz7040

    Жыл бұрын

    Kiedyś na normalnych stud trzeba było mieć około 75% dobrze, żeby zaliczyć.

Келесі