Siatka - metoda precyzyjnego przenoszenia proporcji w rysunku

Siatka jest metodą rysunku polegającą na przenoszeniu zdjęcia po fragmencie zamiast od razu całości. Znacznie ułatwia ona pracę, gdy zależy nam na precyzyjnym oddaniu proporcji i walorów.
Facebook: / grafikowanie
Instagram: / grafikowanie
Muza w tle:
Far The Days Come - Letter Box
Chasin' It - Audionautix

Пікірлер: 16

  • @Gawron..
    @Gawron..5 жыл бұрын

    Ależ ja mam sentyment do tej metody. Gdyby nie ona, to nie zacząłbym pewnie rysowania portretów ani generalnie rysunków na formacie A3 lub większych. Od samego początku pokochałem tę metodę. Mój styl to żmudne odwzorowywanie tego co jest na zdjęciu. Zdjęcie zwykle było dużo mniejsze niż rysunek. Kiedyś nie było takich możliwości jak teraz. Mam na myśli min. materiały. Kratkę oczywiście robiłem inaczej, bo nie było komputerów. Najpierw kratkę po prostu rysowałem ołówkiem po zdjęciu a potem udoskonaliłem metodę i narysowałem raz kratkę długopisem na sztywnej folii i nakładałem na zdjęcie, spinając to spinaczami by się nie przesuwało zdjęcie. Do dziś ją mam. Nigdy nie miałem problemu z wytarciem kratki na kartce. Linie się rysuje bardzo delikatnie. Mimo, że proporcje są idealne, to masa roboty jest w oddaniu mimiki twarzy. Osoba musi być identyczna a nie tylko podobna jak na zdjęciu. Zdjęcie uchwyciło pewną minę i trzeba ją odwzorować. Często milimetr gra dużą rolę na ustach oczach czy nosie. Myślę, że jak na tamte czasy i materiały, to rysunki jakie wykonałem wyszły całkiem nieźle. Pozdrawiam zapaleńców.

  • @joannajoana6758
    @joannajoana67582 жыл бұрын

    O to mi chodziło!Moja nauka rysowania stanie się łatwiejsza.

  • @JogoBelIa
    @JogoBelIa3 жыл бұрын

    bardzo przydatne, wielkie dzięki za ten odcinek!!!!

  • @karolben3
    @karolben36 жыл бұрын

    Bardzo przydatna metoda jak i filmik pozdrawiam :)

  • @elzamamtemoc2759
    @elzamamtemoc27592 жыл бұрын

    Klasa Klasyka Kanon 💪💪💪

  • @audytor111
    @audytor1113 жыл бұрын

    👍👍👍

  • @Th3MrRandomowy
    @Th3MrRandomowy5 жыл бұрын

    Bardzo fajny odcineczek! Tylko troszkę przeraża, że prawie nie mrugasz :P

  • @klompi
    @klompi6 жыл бұрын

    no gdzie widzialem juz ta metode...fajna, ale ja nie lubie rysowac kratownicy na papierze bo potem zostaja slady i trzeba zmazywac...:P ale to dobry sposob na wyrobienie sobie umiejetnosci patrzenia na obrazek jak go przerysowywac szczegolnie dla startujacych w rysunku

  • @JiuTiup
    @JiuTiup6 жыл бұрын

    Właśnie skończyłem czytać o tej metodzie w książce RYSUNEK, odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu, a tu proszę: odcineczek na Grafikowaniu :) Czy z praktyki możesz stwierdzić, że rysując w ten sposób za pomocą siatki, można się wprawić w odzwierciedlaniu proporcji i po jakimś czasie rysować już bez siatki ? Czy siatka to narzędzie tylko dla początkującego grafika, czy raczej towarzyszy mu już cały czas? :)

  • @grafikowanie3431

    @grafikowanie3431

    6 жыл бұрын

    Przypadek? Nie sądzę! Ja korzystałem z tej metody tylko podczas przerabiania ćwiczeń z książki o której wspomniałeś. Osobiście nie używam jej, ale stosuje ją wielu moich kolegów po fachu. Zwłaszcza hiperrealistów i malarzy. Tak więc ewidentnie bywa użyteczna. Raczej korzystam z tej metody gdzie na trzymanym w wyprostowanej ręce ołówku wyznaczasz sobie punkt odniesienia od którego mierzysz pozostałe proporcje. Najczęściej jednak nie zależy mi na wiernym oddaniu proporcji i rysuje na czuja :)

  • @Gawron..

    @Gawron..

    4 жыл бұрын

    @@grafikowanie3431 Ja to widzę tak: Jeśli już się rysuje ze zdjęcia czy też z natury, to celem powinno być jak najwierniejsze odwzorowanie, czyli dążenie do właśnie hiperrealizmu. Jeśli ktoś patrzy na foto i niedbale bazgrze, czy maże pędzlem, to w moim mniemaniu nie umie malować lub rysować. Siatka i temu podobne metody są wręcz niezbędne w przypadku hiperrealizmu. Ta metoda i tak nie gwarantuje uzyskania podobizny. Gwarantuje tylko (albo aż) uzyskanie proporcji, z grubsza rozmieszczenia poszczególnych elementów. A jak wiadomo to nie wszystko. W zasadzie "podobizna" to złe słowo Twarz musi być identyczna jak osoba na zdjęciu. Jedyne różnice, to minimalnie widoczne ślady kredek, ołówka czy pędzla. No ale to żmudny proces. Ale jeśli ktoś za cel stawia sobie narysowanie tak by twarz była jedynie podobna do oryginału (realizm) i chce to zrobić szybko, to nie korzysta z siatek, tylko ćwiczy rysunek odręczny. Póki co nie widziałem na youtube (polskim czy zagranicznym) osoby, która rysuje odręcznie i uzyskuje dokładną kopię oryginału. Inna sprawa, że mało kto pokazuje oryginał.

  • @paintrickpatrick7126
    @paintrickpatrick71266 жыл бұрын

    Najlepiej nanosić siatkę w PS: ctrl + H (pokaż siatkę) i dostosować wielkość wchodząc w EDIT > PREFERENCES > GENERAL > GUDIE, GIRD & SLICES. W tej zakładce wpisujesz co ile "cm" ma byc podzielony obrazek ...

  • @grafikowanie3431

    @grafikowanie3431

    6 жыл бұрын

    Niby tak... ale oczka siatki w "cm" mogą wychodzić poza obrazek. W sensie, że nie dzieli go na połowy. Poza tym linie automatycznej siatki są mniej widoczne. Aczkolwiek jak najbardziej; każdy powinien dostosowywać metody pod swoje preferencje :)

  • @paintrickpatrick7126

    @paintrickpatrick7126

    6 жыл бұрын

    hehe dokładnie. Każdy ma swoje metody i preferencje :)

  • @MyLifeChannel_official
    @MyLifeChannel_official6 жыл бұрын

    Cześć Marius!

  • @grafikowanie3431

    @grafikowanie3431

    6 жыл бұрын

    Cześć