Село Тодювци - история | History of Todyuvtsi

Дата: 04.02.2023
Видео за дядо Тодю:
• Семейство в личности: ...
Село Тодювци | Todyuvtsi village (4K 60 fps): • Село Тодювци | Todyuvt...
Благодарим за информацията на:
- Росица Стефанова (кмет на с. Тодювци, която ни показа селото и ни отключи църквата “Успение на Пресвета Богородица”
- Петранка Дацкова (заслужил деятел на културата, носител на орден „Кирил и Методий“)
- Атанас Лазаров (брат на Райна Лазарова - културен деятел в Каменар).
- Книга “Сърце на длан”
Сайт на Мартин Вайдер: weider360.com/
Село Тодювци в уикипедия: bg.wikipedia.org/wiki/
Статия за Костадин Горбанов: bg.wikipedia.org/wiki/
Село Тодювци се намира в община Елена, в малка затворена долина, обградена от високи гористи хълмове, на брега на река Веселина. След 10 км реката се влива в язовир Йовковци - основния източник на питейна вода за Велико Търново.
Околностите на балканското село са много красиви. Около селото на различни разстояния са разположени села с по 10 - 20 къщи.
Мястото е било заселено още през Средновековието. Счита се, че основите на Тодювци е положил през средата на XV век преселникът дядо Тодю. Той си прави малка чобанска къща западно от местността „Юрта“. По-късно слиза и построява къщи и за синовете си в местността „Тодюва лъка“, където е разположено селото до ден днешен. На реката били направени воденици караджейки. Наследниците на дядо Тодю се скарали за имота му и се разделили на два лагера: Гуньовци и Кьорчовци.
От книгата на Петранка Дацкова-Луканчевска "Големият Дацков род” научаваме още за селото:
"В годините през първата половина на 15-ти век, историята ни дава сведения за едно заселване на хора със свободолюбив дух... и прадядото на нашите прадеди дядо Тодю, неизвестно откъде се е изселил и се заселил на юрта. Предпочел, както мнозина, свободата, въпреки несгодите на живота...”
До 1830 г. Тодюва махала се състояла от около 30 къщи и се водела административно към махалата Султани. Същата година се обединяват Султанската и Папратливската махала и Тодювци става община. Селото се утвърждава като средище на 19 махали, намиращи се в околностите му. Дори се появила махалата Гърците. Там живеели гърци, които шпионирали и донасяли за настроенията на българите.
По данни на руското военно разузнаване, през 1877 година в Тодювци имало 32 къщи. Къщите били двукатни и добре подредени, изобщо селото имало хубав вид и го наричали Кючук Букурещ (Малкия Букурещ). Една от къщите в Тодювци е на 200 години. Друга пък е градена през 1876 година и е принадлежала на еленския чорбаджия Димитър Иванов Стоянов. Особено внушителна е двуетажната къща на Коста Горбанов - народен представител на VI велико народно събрание (ВНС). Линк за неговата статия има в описанието.
Твърди се, че на една сесия Костадин се скарва с Георги Димитров и го наплюва. По-късно тук пристига милиционерска камионетка, натоварват го вътре и изчезва - убит из по-сетнешните лагери на тоталитарната власт.
Населението в района се препитава с животновъдство, земеделие, дърводобив и гурбетчийство. Много мъже отивали градинари по други краища на страната и в Европа.
Населението на селото взема дейно участие във Велчовата завера през 1835 година, като дава 22 жертви. На стената на камбанарията е залепена паметна плоча с имената на загиналите тогава.
Зад камбанарията и между къщите е скрита църквата „Успение на Пресвета Богородица“, която е построена през 1858 година. Стенописите и дърворезбата впечатляват гостите със своята автентичност, въпреки че се нуждаят от ремонт. На големите църковни празници църквата се отваря и се отслужва богослужение.
През 1936 година до камбанарията е издигнат паметник на загиналите във войните от 1912 - 1918 година.
Интересно е, че княз Александър Батенберг посещава село Тодювци в годините на своето кратко управление след Освобождението.
В снагата на църковната камбанария е поставена паметна плоча от 1949 г. с надпис: „Тук през 1880 г. е посрещнат княз Александър Батенберг. Жив паметник са боровете в царската градина”. Става дума за засадената в негова чест гора, наричана от местните хора ”Царската“.
Местното училище ”Христо Ботев” отваря врати през 1853 година, а от 1858 година учител в него ,става Сава Г. Катрафилов - свещеник, революционер, член на щаба на Ботевата чета.
На сградата на училището са поставени паметни плочи в чест на Юрдан Ненов и Сава Катрафилов.
На 24 октомври 1904 г. се основава местното читалище „Надежда“.
Ежегодният събор на селото се провежда през последната събота от месец август. Събират се около 100 - 120 човека. Освен с родовата среща, той е известен с футболния мач между отборите на село Тодювци и село Дрента, а вечерта завършва с програма на специално поканени музиканти, съпроводена от кръшни хора.
Оборудване/equipment:
iPhone 15 Pro
Gimbal Dji Osmo Mobile SE
( • DJI - Introducing DJI ...
Софтуер/software: CapCut
Music: Snowfall - Scott Buckley

Пікірлер: 4

  • @Martinweider1
    @Martinweider15 ай бұрын

    Ако искате да откриете повече информация за интересното балканско село Тодювци, в уикипедия съм разширил статията и добавил снимки. Може и тук направо да ме питате. Ще се радвам да отговоря на въпросите Ви!

  • @Martinweider1
    @Martinweider12 ай бұрын

    Вижте услугите ни тук: weider360.com/

  • @zeiss4062
    @zeiss40625 ай бұрын

    Музикалният фон е много натрапчив...

  • @Martinweider1

    @Martinweider1

    5 ай бұрын

    Благодаря за мнението! Ще го имам предвид

Келесі