Rzędy skrócone - German Short Rows - Technika wykonania - Niemieckie rzędy skrócone

Rzędy skrócone są wykorzystywane po to, aby nadać robótce określony kształt. Możemy je stosować w różnych miejscach, np. podczas wykonywania pięty skarpetki, pogłębiania dekoltu, robienia zaszewek czy rękawa.
Jak wykonać rzędy skrócone?
Najpierw przerabiamy liczbę oczek podaną we wzorze. W wyznaczonym miejscu obracamy robótkę na drugą stronę. Następnie przekładamy pierwsze oczko z lewego drutu na prawy i zaciągamy MOCNO nitkę, aby uniknąć powstania dziury w tym miejscu. Możemy dalej przerabiać oczka kolejnego rzędu skróconego.
Z każdym kolejnym rzędem skróconym liczba oczek, jaką należy przerobić, zmienia się. W zależności od tego, jaki kształt robótki chcemy uzyskać, może ona rosnąć lub maleć (w tym tutorialu rośnie).
Jest kilka różnych technik wykonywania rzędów skróconych. Jedna z nich to tzw. niemieckie rzędy skrócone (ang. German Short Rows).
Obejrzyj przygotowany tutorial - ma on na celu jedynie pokazać Ci samą technikę wykonania rzędów skróconych. Zwróć uwagę, że w miejscu, gdzie zaciągasz nitkę, powstaną dwie pętelki. W przyszłości przerób je jako jedno oczko.
1. rząd skrócony (na prawej stronie robótki)
Przerabiaj oczka do wyznaczonego miejsca i obróć robótkę.
2. rząd skrócony (na lewej stronie robótki)
Przełóż (zdejmij) 1. oczko z lewego drutu na prawy i zaciągnij nić do tyłu. Z tego oczka utworzą się dwie pętelki. Przerabiaj oczka do wyznaczonego miejsca i obróć robótkę.
3. rząd skrócony (na prawej stronie robótki)
Przełóż (zdejmij) 1. oczko z lewego drutu na prawy i zaciągnij nić do tyłu. Przerabiaj kolejne oczka. Oczko z dwiema pętelkami przerób jak jedno oczko, tak jak pozostałe oczka w danym rzędzie (tutaj: na prawo). Przerabiaj dalej oczka do wyznaczonego miejsca. Obróć robótkę.
4. rząd skrócony (na lewej stronie robótki)
Przełóż 1. oczko z lewego drutu na prawy i zaciągnij nić do tyłu. Przerabiaj kolejne oczka. Oczko z zaciągniętą nicią przerób jak jedno oczko, tak jak oczka w danym rzędzie (tutaj: na lewo). Przerabiaj dalej oczka do wyznaczonego miejsca. Obróć robótkę.
Powtarzaj 3. i 4. rząd skrócony, tak jak wskazano w danym wzorze.
Chcesz, aby pojawiały się nowe filmiki z poradami dla dziewiarek? Subskrybuj mój kanał na YT! To dla mnie dowód, że podoba Ci się to, co robię!
Ala.

Пікірлер: 8

  • @janetg4551
    @janetg455110 ай бұрын

    Szybki i konkretny tutorial i takiego szukalam 😀❤❤❤ Dziękuję ❤

  • @asiaspasia5460
    @asiaspasia54602 жыл бұрын

    Alu, czy mogę w każdym kolejnym rzędzie przekładać znacznik o jedno oczko, a nie o dwa?

  • @KonturekAla

    @KonturekAla

    2 ай бұрын

    Oczywiście, to zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki kształt chcesz nadać swojej robótce modelowanej rzędami skróconymi.

  • @malinaschroder2000
    @malinaschroder20003 жыл бұрын

    Skąd wiedzieć kiedy jest "wyznaczone miejsce" tzn. Po przerobieniu tego jakby podwójnego oczka, ile oczek przerobić by znów obrócić robótke?

  • @KonturekAla

    @KonturekAla

    3 жыл бұрын

    O tym, ile oczek chcesz dalej przerobić i kiedy obrócić robótkę, decydujesz samodzielnie, w zależności od tego, jaki efekt końcowy (kształt robótki) chcesz uzyskać i ile rzędów skróconych przerabiasz. Ten tutorial jest dedykowany wzorowi My Very First Sweater, więc to "wyznaczone miejsce" podaję bezpośrednio we wzorze.

  • @mimaso7740

    @mimaso7740

    2 жыл бұрын

    Kitty Cat im wyższy karczek chcesz zrobić tym robisz mniej oczek odstępu między znacznikami np. co 3 - 4 oczka wtedy więcej rzędów skróconych musisz zrobić, ma to zastosowanie przy cienkich włóczkach. Jeśli włóczka jest grubsza np na druty 4 mam, lub

  • @mimaso7740

    @mimaso7740

    2 жыл бұрын

    miało być 4 mm. lub gdy karczek nie musi być zbyt wysoki, wtedy odstępy między znacznikami robisz większe np. co 6 czy 8 oczek.

  • @malinaschroder2000

    @malinaschroder2000

    2 жыл бұрын

    @@mimaso7740 dziękuję