Rozmowy 10/10: Dlaczego (profesjonalny) coaching to nie ściema? - z Karoliną Żmudzką

👉 Dlaczego (profesjonalny) coaching to nie ściema?
💬 Mój Gość:
KAROLINA ŻMUDZKA
psycholog, akredytowany coach i superwizor Izby Coachingu z 10-letnim doświadczeniem i specjalizacją w coachingu kariery. Trener, diagnosta i terapeuta. Facylitator Job Crafting, Wellbeing Manager, International Values Consultant. Kierownik merytoryczny i wykładowca akredytowanych w Izbie Coachingu studiów podyplomowych „Coaching i Mentoring” na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Certyfikowany Trener FRIS® Style myślenia i Certyfikowany Konsultant narzędzi Psytech International: Kwestionariusza osobowości 15FQ+ oraz Values&Motive Inventory. Współautorka książki „Jak pomóc młodym ludziom wejść w dorosłość." Jako HR Business Partner, w biznesie wspiera zarządy firm w budowaniu przyjaznego miejsca pracy, pomaga świadomie planować zatrudnienie, projektuje indywidualne ścieżki kariery i programy rozwoju talentów, buduje zespoły, wspiera menadżerów w ich miejscu pracy, by mogli maksymalnie wykorzystać swój potencjał i uchronić się od wypalenia zawodowego. Pracuje holistycznie - korzysta z metody coachingu, mentoringu i dorobku różnych podejść terapeutycznych (m.in. Gestalt, SFBT, LBMS, AT, CBT, TS).
✨ O mnie:
Dr Małgorzata Torój (PCC; ECPC)
Psycholog biznesu, coach i trener. Certyfikowany coach ICF na poziomie Professional Certified Coach (PCC), Erickson Certified Professional Coach (ECPC). Certyfikowany trener FRIS®. Praktyk IFS. Jest Superwizorem Coachingu.
Posiada 20 letnie doświadczenie w opracowywaniu i prowadzeniu szkoleń i projektów konsultingowych oraz ponad 14 letnie doświadczenie w zakresie coachingu (głównie coaching menedżerski na poziomie executive). Łącznie przeprowadziła ponad 1000 godzin coachingu.
Wspiera kobiety, które obecne wyzwania życiowe i zawodowe wzywają do zmian. Pracuje zarówno z korporacjami o globalnym zasięgu, jak i lokalnymi firmami. Wspiera również przedsiębiorców.
Na co dzień specjalizuje się w szkoleniach miękkich i projektach HR z takich obszarów jak: umiejętności menedżerskie, autoprezentacja, komunikacja, budowania zespołu czy rozwiązywanie konfliktów. Wspiera liderów i ich zespoły w rozwoju kompetencji przywódczych, komunikacyjnych i emocjonalnych. Integrując różne podejścia i narzędzia, skutecznie pomaga uwalniać ich potencjał i osiągać zakładane rezultaty. W Lubelskim Klubie Biznesu pełni funkcję Koordynatora merytorycznego Akademii HR i Klubu Mentora.
Więcej o mnie przeczytasz tutaj:
malgorzatatoroj.pl/o-mnie/
➡ Kontakt:
bok@colibrict.pl
reklama | autopromocja

Пікірлер: 13

  • @magdalenapua8596
    @magdalenapua859610 ай бұрын

    Dziękuję za tę rozmowę i mnóstwo cennych informacji :)

  • @malgorzatatoroj

    @malgorzatatoroj

    10 ай бұрын

    przyjemność po naszej stornie ❤ cieszymy się, że było dla Ciebie inspirująco :)

  • @marcink5771
    @marcink57716 ай бұрын

    W tym gąszczu niesprawdzonych informacji to skarb mieć takie źródło wiedzy.

  • @malgorzatatoroj

    @malgorzatatoroj

    6 ай бұрын

    Dziękujemy :)

  • @marcin3136
    @marcin313610 ай бұрын

    Profesjonalny Coaching (głównie wg. ICF) ogólnie ma dużą użyteczność, ale warto zaznaczyć, że to tylko nowa nazwa, bo tak na prawdę, to jedna z metod Sokratesa (wprost z niej wywodzi się Coaching). Jednak lepiej nie używać tylko coachingu, gdy jest się nastolatkiem/ młodym dorosłym. Warto korzystać naprzemiennie z mentoringiem mądrych ludzi.

  • @malgorzatatoroj

    @malgorzatatoroj

    10 ай бұрын

    obie formy są bardzo wspierające - i warto dobierać takie, które nas wzmocnią do naszych działań :)

  • @marcin3136

    @marcin3136

    10 ай бұрын

    Im ktoś ma więcej świadomości, wiedzy, lepsze postrzeganie i rozumienia świata, tym częściej jest to coaching. Im młodszy, tym częściej mentoring i tylko szczypta coachingu, aby to było "zgodne z nim"(jego wartościami, czy- raczej- nieświadomymi priorytetami, ale nie można ich narzucać, stąd paradoksalnie lepiej dołączyć coaching, żeby to uwzględnić). Oczywiście nie ma bezpośredniej korelacji między wiekiem, a mądrością, więc te proporcje będą różne. Dla mnie pewnym fenomenem było poznanie Hiszpana, który miał 20-kilka lat, ale świadomość, wiedza (w tym z filozofii), postrzeganie, bystrość i dojrzałość umysłu na poziomie wyższym niż przynajmniej 90% czterdziestolatków. Jeszcze skubany jaki przystojny (aż tak, że nie trzeba było być ani kobieta, ani znawcą, żeby to zauważyć; jak z okładki- w sumie wystarczyło z nim pójść na imprezę- otaczał go wianek...Polek; poczułem się brzydki xD Skubany xD Ale wybaczam, bo polubił Disco Polo. Dobrze, że nie miał napisane na czole jaki jest mądry, bo mógłbym zabierać swoje grabki ;). Ogólnie syn jakiegoś wybitnego profesora (i chyba polityka), W jego wieku, w porównaniu do niego, to ja byłem idiotą (a też już sporo wiedziałem/ znałem coś filozofii). To jest chodzący dowód na całkowity brak korelacji między wiekiem i mądrością. Ale nawet on bardzo potrzebował mentoringu, bo wiele spraw upraszczał/ nie rozumiał. Swoją drogą w Niemczech jest zabroniony coaching dzieci i młodzieży i stoję w tym po ich stronie ;)

  • @malgorzatatoroj

    @malgorzatatoroj

    10 ай бұрын

    @@marcin3136 Dzięki za podzielenie się. Ciekawa perspektywa. Zgadzam się, że mentoring pomaga dodatkowo włączać wiedzę i doświadczenie więc szczególnie potrzebny jest tam, gdzie ta życiowa mądrość jest szczególnie potrzebna :)

  • @marcin3136

    @marcin3136

    10 ай бұрын

    @@malgorzatatoroj i pomaga "poznać samego siebie" komuś, kto sam nie zna filozofii (a i tym co znają pomaga, ale to już trzeba najlepszego coach'a i na wysokim poziomie energii). Dużo lepiej, gdy dobry coach "towarzyszy" w tej podróży, w głąb wartości/ sensu/ priorytetów/ możliwości/ słabości/ sztucznych ograniczeń, etc. W tych kwestiach prawie każdy ma wewnętrzną mądrość (oprócz poważnie okaleczonych przez proces socjalizacji, ale to wiesz, że należy odesłać go do psychoterapeuty)

  • @witttch000
    @witttch00011 ай бұрын

    Gosiu, a czy tłumaczycie różnicę między coachingiem a terapią? Może było a ja przegapiłam. Wiele jednak osób nie rozumie czym różni się jedno od drugiego, kiedy do coacha, kiedy do psychologa. Nie ma problemu gdy psycholog jest też coachem lub na odwrót :)

  • @malgorzatatoroj

    @malgorzatatoroj

    11 ай бұрын

    Tak - już po filmie wiesz, że pod koniec właśnie o tym rozmawiamy - dziękuję za Twoją czujność - bo to ważne by wiedzieć kiedy po jakie wsparcie sięgać :)

  • @witttch000
    @witttch00011 ай бұрын

    Pamiętam takie stwierdzenie moich znajomych, którzy mówią, że coach to osoba, która będzie Ci mówić "jesteś za*ebista, najlepsza, i jesteś zwycięzcą" ;) i że szarlatan :)

  • @malgorzatatoroj

    @malgorzatatoroj

    11 ай бұрын

    no właśnie z takim stereotypem chcemy się zmierzyć z Karoliną - coaching absolutnie tak nie wygląda :( Dlatego jest to takie ważne by różnicować ten profesjonalny coaching od pseudo-coachingu ❤ Dziękuję za Twój komentarz

Келесі