No video

Rozmawiałem z Ukraińcem o UPA

Niedawno odbyłem arcyciekawą rozmowę z ukraińskim patriotą na temat Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz o innych aspektach trudnej historii polsko-ukraińskiej. W tym filmie dzielę się tą rozmową z Wami. Miłego oglądania!
________________
00:00 Wstęp
02:23 Rozmowa z Ukraińcem
04:59 Dlaczego powstała UPA
06:55 Przyczyny nienawiści
09:16 Puenta

Пікірлер: 27

  • @janekpszczoa996
    @janekpszczoa99627 күн бұрын

    nie ma bardziej fałszywej nacji niż szoszony. Oni każdego zdradzą...

  • @czlowiekbieszczadu

    @czlowiekbieszczadu

    27 күн бұрын

    Tylko że w dwudziestoleciu międzywojennym to my zdradziliśmy ich.

  • @janekpszczoa996

    @janekpszczoa996

    27 күн бұрын

    @@czlowiekbieszczadu nie znasz historii. To z nimi najpierw Polacy musieli walczyć o Lwów i nie tylko Lwów a potem sami cudem przeżyli wojnę z sowietami.

  • @sebastianj3099
    @sebastianj309917 күн бұрын

    Ukraińcy to inna mentalność, kultura, a w tamtych czasach ludzie było to jeszcze ostrzejsze. Historia nas Polaków uczy, że od Ukrainy lepiej trzymać dystans. A nam ta Ukraina jest narzucana i na jej rzecz musimy płacić. Narzucanie nam ekumenizmu, fałszywe przyjaźnie z Ukrainą jest irytujące. Można sąsiad nie lubić, mówić mu dzień dobry, ale nie spotykać się z nim prywatnie. Mogą mieć swoje kulty UPA, ale my nie musimy im podawać ręki. Oni są zwycięzami bo mają Lwów gdzie jest najwięcej takich pomników.

  • @olrob11
    @olrob114 ай бұрын

    Wadim wygaduje bzdury. Za komuny był zakaz jakichkolwiek tematów kresowych. Był zakaz rozmów na temat rzezi, wspominano jedynie o sprawach bieszczadzkich...

  • @czlowiekbieszczadu

    @czlowiekbieszczadu

    4 ай бұрын

    O Bieszczadach wspominano często pod kątem generała Świerczewskiego.

  • @sebastianj3099
    @sebastianj309917 күн бұрын

    Ten kto nic nie robi, nic nie osiąga, jest nikim to nie ma wrogów. Ataku UPA/UOW (na jedno wychodzi) były już od 1921, kandydatów w wyborach parlamentarnych. Czyli od pierwszego dnia IIRP, atakowali, a już od 1918. IIRP za słabo zwalczała UPA/UOW.

  • @wiesawswiech9839
    @wiesawswiech98394 ай бұрын

    Wesołych Świąt z Małopolski.👋

  • @olrob11
    @olrob114 ай бұрын

    Być może da się rozmawiać z Ukraincami o trudnej historii, na razie jednak nic z tego nie wynika...

  • @sebastianj3099
    @sebastianj309917 күн бұрын

    UA to nieprzyjaciele. Oni mają oficjalnie roszczenia terytorialne, pomimo że zabrali nam Lwów. W naszym przypadku to się nazywa Zakerzonie, ale to samo mają do innych państw i w parlamencie UA, jest grupa do zdobycia tych terenów. Od lat są osłabieni wojną, co jest dla nas korzystne, więc ten temat zszedł na dalszy plan.

  • @czlowiekbieszczadu

    @czlowiekbieszczadu

    17 күн бұрын

    Lwowa nie zabrali nam Ukraińcy tylko Stalin, który jeszcze śmiał się że "Lwów nigdy nie był rosyjski ale za to Warszawa była". Zakerzonie to tereny położone na zachód od linii Curzona, którą znów Stalin wykorzystał jako granicę pomiędzy ZSRR a Polską. Są to tereny na których przed II Wojną Światową obok Polaków mieszkali Ukraińcy i jest to przeciwieństwo do terenów w Ukrainie, które my nazywamy Kresami. Ukraina jest naszym najważniejszym wschodnim sąsiadem i w polskim interesie jest by była zdolna do odpierania rosyjskich ataków.

  • @sebastianj3099

    @sebastianj3099

    17 күн бұрын

    ​@@czlowiekbieszczadu Ukraińscy komuniści chcieli granicę jeszcze dalej na zachód, ale Stalin się nie zgodził, oraz dali UPA przyzwolenie na atakowanie Polaków. Pomiędzy komunistami ukraińskimi i UPA był spór o władze, a nie o stosunek do Polaków. Większość Ukraińców poparła rewolucję komunistyczną, która szła od wschodu na zachód. Na Wołyniu po 1939 witano Armię Czerwoną i przyjmowana obywatelstwa UA SRR. Stalin zabronił atakowania ludności cywilnej na terenie IIRP, podczas przemarszu Armii Czerwonej w stronę Berlina.

  • @sebastianj3099
    @sebastianj309917 күн бұрын

    Jedna ważna rzecz. Warto sobie odpowiedzieć, gdzie 100 lat czy więcej była teren nazywany Ukrainą. To było nad rzeczką Dniepr, obszar nazywał się Naddnieprze. Czyli kilkaset kilometrów od Polski. Większość Ukraińców poparła bolszewików chyba 190 tysięcy, a Petlure marne 20tysięcy. Robienie państwa ukrańskiego na terenach nieukrańskich. Tak jakby Rosja zajęła całą Ukrainę, a Ukraińcy w Polsce postanowi zrobić Ukrainę we Wrocławiu, bo jest tam duża mniejszość.

  • @czlowiekbieszczadu

    @czlowiekbieszczadu

    17 күн бұрын

    Z dzisiejszego punktu widzenia nieważne jest co było sto lat temu bo niepodległa Ukraina powstała dwadzieścia pięć lat temu, odrywając się tylko i wyłącznie od ZSRR. Tym samym zachodnią granicą Ukrainy stała się granica wytyczona jeszcze przez Stalina, co spowodowało że Lwów znalazł się w Ukrainie.

  • @sebastianj3099

    @sebastianj3099

    16 күн бұрын

    ​@@czlowiekbieszczadu To wszytko jest ciągłość. To tak jakbyś zaczął oglądać 10 sezony serial, do 5 sezonu. Tworzy braki w wiedzy. Jesteśmy ludźmi, istotami wyższymi, tworzącymi historię, kulturę, narody, cywilizację, pamiętającymi naszych przodków, to nas odróżnia od zwierząt, dla których nie ma znacznie co było zanim się urodziły. Tym co było 500 lat temu, nie jesteśmy jakoś emocjonalnie na nas nie działa, ale to nasza historia i wiedza. To co było 100 lat, dotyczy nas osobiście, ponieważ jest przedziałem czasowym w którym żyją najbliższe pokolenia ludzi, a nawet co sami ludzi np. w Kanadzie oklaskiwano Jarosława Hunke który urodził się w PL w 1925 i w wieku 18 lat służy w SS Galizien i ma obecnie 99 lat.

  • @wolf9073
    @wolf90734 ай бұрын

    A może Ty mi pomożesz. Od lat szukam piosenki, która zaczyna się słowami: "Jesień w Wetlinie ma zgrabiałe ręce". To piosenka tzw. turystyczna.

  • @czlowiekbieszczadu

    @czlowiekbieszczadu

    4 ай бұрын

    Oj niestety ja w tego typu piosenkach kompletnie nie siedzę.

  • @rafakrzentowski9549
    @rafakrzentowski954929 күн бұрын

    Warto też wspomnieć, że Sicz poleska(także ukraińskie podziemie) potępiła banderowców