Rosjanie próbują zrozumieć Polaków. Czy im się to udało? I co ma z tym wspólnego kino?

Kalendarzy: www.etsy.com/shop/lenkaartcorner
Wesprzyj publikację wideo: patronite.pl/Nieznajomi
Instagram:
/ lena_artcorner
/ kragzda
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom na KZread i Patronie, a w szczególności: Cezary R, Szymon Kamiński, Zapaśnik Stali Kraśnik, Michal Kot, Piotr Soroczyński, Limon, Daniel Chabowski i inny.
#czużaki #kragżda #чужаки

Пікірлер: 417

  • @strangerschannel
    @strangerschannel6 ай бұрын

    Subskrybuj i życzę miłego dnia:) Kalendarzy: www.etsy.com/shop/lenkaartcorner

  • @mentatd

    @mentatd

    6 ай бұрын

    Opuść ramiona. Podniesione ramiona świadczą o braku pewności siebie

  • @melciaoban6454

    @melciaoban6454

    6 ай бұрын

    -polecam -SAMI SWOI- -NIE MA MOCNYCH -KOCHAJ ALBO ŻUĆ -to problemy polsko-polskie , lub filmy BAREI-to reżyser (To klasyka polska)

  • @psychologianiestacjonarna6558

    @psychologianiestacjonarna6558

    6 ай бұрын

    Skolimowski również grał jako aktor w filmie Walkower, w filmie Niewinni czarodzieje A. Wajdy, także był współautorem scenariusza Nóż w wodzie R. Polańskiego

  • @ksiegazycia1

    @ksiegazycia1

    6 ай бұрын

    "Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem5; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie." Mt 23, 9

  • @TheSmiech

    @TheSmiech

    6 ай бұрын

    Polecam film Ziemia Obiecana akcja dzieje się w Łodzi pod koniec XIX wieku w carskiej Rosji.

  • @markmal8479
    @markmal84796 ай бұрын

    Ktoś wcześniej napisał i zgadzam się z tym całym sercem, że ROBI PANI WIELKIE POSTĘPY W NAUCE NASZEGO JĘZYKA. Wielkie brawa dla Pani. ŻYCZĘ SZCZĘŚCIA I ZDROWIA W TYM NOWYM ROKU DLA WAS OBOJGA!

  • @MarekPopiel
    @MarekPopiel6 ай бұрын

    Słucham ze wzruszemie, Twojej polszczyzny z rosyjskimi akcentami. Szacunek. Nie jesteś juz żadnym "czużakiem" Pozdrowienia.

  • @magorzatakos6015
    @magorzatakos60156 ай бұрын

    Moi dziadkowie mieli za komuny własne gospodarstwo. Zresztą nie tylko dziadkowie. Dużo było takich fajnych wsi z małymi i większymi gospodarstwami. Polski chłop nie dał się tak jak rosyjski . Ziemia dla chłopa była zawsze bardzo cenna. Ojcowizna to był stan umysłu

  • @peceed

    @peceed

    6 ай бұрын

    Chcesz powiedzieć że byli strzałowpotylicoodporni? Realia są takie że to polscy komuniści zaczęli dawać odpór radzieckim towarzyszom, sukcesywnie "odzyskując" resorty siłowe i maksymalnie ograniczając najbardziej szkodliwe polityki i represje, tylko dlatego Polska była "najweselszym barakiem". Dlatego kolektywizacja była oddolna, ale rodziny opornych nie mogły iść na studia. W ten sposób mój "twardy" pradziadek załatwił brak studiów medycznych mojej Cioci. Polski chłop i tak był najbardziej wyzyskiwaną warstwą społeczną i właściwie dopiero od czasów Gierka objęto ich bezpłatną opieką medyczną.

  • @danielgawrys6121

    @danielgawrys6121

    6 ай бұрын

    Polscy chłopi to polscy. W Rosji chłopi nigdy ale to nigdy nie mieli własności. Ich Bojarowie nie mieli nic na własność, Car dał i Car zabrał. To jak oni mogą wiedzieć co to OJCOWIZNA!

  • @Spark_Iskra_z_Polski

    @Spark_Iskra_z_Polski

    6 ай бұрын

    ​@@stachu-jm3efMasz poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem i do tego, zupełnie nie po polsku, nie umiesz uszanowac kobiety i rodaczki. Wstyd. Ona uprzejmie wyjaśniła autorom wideo, a ty bezmyślnie czepiasz sie jej imienia? Co za prymityw.

  • @yes12337

    @yes12337

    6 ай бұрын

    Wiele z tych gospodarstw nadal istnieje, tylko nie produkuje już żywności na sprzedaż, bo się nie opłaca, a nadwyżka mieszkańców wyprowadziła się do miasta

  • @cetus4449

    @cetus4449

    6 ай бұрын

    Polską wieś uratowali, dali jej czas, Żołnierze Wyklęci i Kościół. Komuna na tyle zajęła się ich tępieniem, że na chłopów już zabrakło czasu. Zdechł Stalin, zdechł Bierut i nastąpiła odwilż.

  • @oberfeldkurat8654
    @oberfeldkurat86546 ай бұрын

    Pozdrawiam Was serdecznie i wszystkiego dobrego w nowym roku. Komunisci byli za slabi na polskich chłopów i z tego co pamiętam to tylko u nas rolnictwo indywidualne bylo tak silne.

  • @yes12337

    @yes12337

    6 ай бұрын

    Mój dziadek był rolnikiem i nie żałował sobie publicznej krytyki pod adresem komunistów, bo "z chłopa mnie nie zdejmą". Nie był łatwym człowiekiem do lubienia, ale to akurat mu się w życiu udało 😂

  • @ewaz.1050
    @ewaz.10506 ай бұрын

    Zgadzam się - ta cała kolektywizacja; idea "wszystko jest nasze / wspólne" czyli skoro wspólne to niczyje; porwało na strzępy ważną nić wspólnego życia w Waszym społeczeństwie: przedsiębiorczość, dbałość o swoją własność, ale też i cudzą; bo skoro wiem jak trudno jest dopracować się pewnych dóbr to szanuję też własność innego (sąsiada np.). Konsekwencje tego do dziś są u Was widoczne. Przyłączam się do życzeń na Nowy 2024 Rok - wszystkiego dobrego.

  • @sebastianb9460

    @sebastianb9460

    6 ай бұрын

    Kolektywizacja, to nawet nie se niczyje. Wszystko jest to Władzy.... Kilka ludzi będzie mieć jachty a reszta - śmierć z głodu. To tylko chodziło o zabranie i wysłanie do gulagu.

  • @ipodman1910

    @ipodman1910

    6 ай бұрын

    Mylisz sie - tam nigdy tego nie było. Nie było czego rwać.

  • @ewaz.1050

    @ewaz.1050

    6 ай бұрын

    @@ipodman1910 No, nie wiem czy się mylę; śmiem raczej przypuszczać, że to Ty bazujesz na jakichś stereotypach, współczesnych nam oczywistościach. Są dwa wątki - więź społeczna i przedsiębiorczość. A propos pierwszego - wiesz skąd polska szlachta w swoim wyobrażeniu się wywodziła? - z Sarmatów, od Jafeta, a chłopi od Chama (tak tego biblijnego). Przyznasz, że raczej trudno tu dopatrywać się jakiejkolwiek więzi. Nawet więc nie można było myśleć o rwaniu czegokolwiek. Jakie były tego konsekwencje? - I tu przechodzimy do drugiego zagadnienia: przedsiębiorczości, do zdolności gospodarowania - Ano konsekwencje były takie, że Ci, którzy dostali ziemię z reformy rolnej nie zabardzo wiedzieli co mają robić / nie umieli gospodarować. Widziałam to na własne oczy. Podzielę się jeszcze jednym doświadczeniem - z tym zagadnieniem związanym. Zielonogórskie, tzw. ziemie odzyskane. Chłop (nie był pod panem) przesiedlony zza Buga mówi - "Gdybym ja tak tam (czyli za Bugiem) pracował to byłbym Pan." Dlaczego? Bo tam miał czarnoziem, a tu ziemie IV a nawet V klasy. I tu musiał wiele potu wylać, by cokolwiek mu ta ziemia dała. A poza tym wiem jak wiele pracy wielkopolskie ziemiaństwo włożyło (generalnie w XIX wieku, ale w XX wieku, do wojny) w kształcenie mentalności, edukację swoich chłopów.

  • @Underwaterstories

    @Underwaterstories

    2 ай бұрын

    ​@@ipodman1910 Dokładnie tak.

  • @piotrstojaowski5382
    @piotrstojaowski53826 ай бұрын

    Wielki szacunek za to, że dokładacie tyle starań aby poznać i zrozumieć Polskę, Polaków i kulturę tego kraju. Sam mieszkam od lat za granicą i wiem, że wymaga to wysiłku i świadomych starań. Też obejrzałem z przyjemnością serial 1670 i myślę, że jest ciekawą satyrą polskiej szlachty. Pozdrowienia

  • @alicia6070

    @alicia6070

    6 ай бұрын

    Kogo obchodzi twoja opinia.. serial jest Ironiczny nie dla was ruskich ignorantów

  • @TheSudanka
    @TheSudanka6 ай бұрын

    Tez ogladalam serial 1670 i bardzo mi sie podobal. Wreszcie jakaś fajna komedia nawiazujaca do naszej historii.

  • @robertjakubczak9437

    @robertjakubczak9437

    6 ай бұрын

    Tak pokazali prawdziwe nasze warcholstwo 🤣🤣🤣😆

  • @wlisowczyk7728

    @wlisowczyk7728

    6 ай бұрын

    To jest lewacka wersja zagrana przez lewackich aktorów często z komunistycznymi korzeniami mająca ośmieszać wartości patriotyczne oraz chęć poświęcania się dla dobra ogółu! Wielu z aktorów bez komuny by kariery nie zrobiło!

  • @TrueMeHow

    @TrueMeHow

    6 ай бұрын

    taaak. serial jest na bardzo wysokim poziomie. zdjęcia, muzyka, kostiumy... można wyliczać. ale dla mnie najważniejszym jest fakt, że sukces tego serialu pokazuje, że wreszcie nabraliśmy zdrowego dystansu i potrafimy śmiać się z samych siebie, dowodzi, że skutecznie pozbywamy się naszych narodowych kompleksów.

  • @renarena9353
    @renarena93536 ай бұрын

    Poleciłabym do obejrzenia - Chłopi (na podstawie powieści Reymonta, który otrzymał za nią Nobla); Sami swoi - super śmieszna komedia o polskich powojennych przesiedleńcach; Trędowata - obsada i sceneria jest przepiękna, a potem możecie zwiedzić zamek (i pełno innych niespodzianek) w Łańcucie, gdzie kręcono ten film. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @Zawisza_Czarny_

    @Zawisza_Czarny_

    6 ай бұрын

    pałac w Łańcucie to niezwykły polski zabytek, było takich kiedyś więcej, ale wojny poniszczyły

  • @renarena9353

    @renarena9353

    6 ай бұрын

    @@Zawisza_Czarny_ Zgadza się, to prawdziwa perła wśród naszych zabytków.

  • @Krzysztof786
    @Krzysztof7866 ай бұрын

    A propos dabingu . Kiedyś , od 2003 do 2008 był emitowany serial rozrywkowy "Europa da się lubić" , uczestniczyli w nim cudzoziemcy mieszkający na stałe w Polsce. Jednym z nich był anglik Kevin Aniston , opowiadał historię jak jeszcze w domu (Anglii) oglądał "Shreka" oczywiście w agielskiej wersji . Mówił , no fajny film , dobry ... . Dopiero gdy , poznał dostatecznie język polski z żoną znów oglądali ten film , uśmiał się co nie miara . Jak twierdził różnica w dialogach i opowiedzianej historii to gdyby nie obraz , myślałby że to inny film . A tak na marginesie warto byłoby byście zobaczyli kilka odcinków "Europa da się lubić" . Pozdrawiam

  • @annafirnen4815
    @annafirnen48156 ай бұрын

    Jeśli chodzi o świetne polskie dubbingi to jak już inni wspomnieli, Shrek jest arcydziełem. Powiedziałabym, że śmieszniejszy niż oryginalna Amerykańska wersja nawet jeśli rozumiesz wszystkie żarty po angielsku. Ja jeszcze dodam inną perłę polskiego dubbingu, która już na stałe weszła do polskiej popkultury: Asterix i Obelix - Misja Kleopatra. Możecie mieć trochę problemu z kilkoma żartami, bo były one bardziej adekwatne do czasu kiedy film powstał, ale mimo wszystko dubbing nadal jest wprost genialny.

  • @zizakios

    @zizakios

    6 ай бұрын

    Hihi a bez pałaca nie ma pałaca :D

  • @rufsven8312
    @rufsven83126 ай бұрын

    Masz bardzo ciekawe spostrzeżenia!

  • @marekukleja2423
    @marekukleja24236 ай бұрын

    Dobre te Kalendarze.

  • @ireneuszpyrak961
    @ireneuszpyrak9616 ай бұрын

    Gdyby Rosja miała twarz Leny chyba wszyscy byśmy ją pokochali 😊❤

  • @user-ud4vo2zr3z

    @user-ud4vo2zr3z

    6 ай бұрын

    Piszesz w imieniu wszystkich polaków?

  • @monikakacprzak4721
    @monikakacprzak47216 ай бұрын

    Co do wsi: w Polsce zasadniczo godpodarstwa indywidualne przetrwały czasy socjalizmu - kolektywizacja jakoś tak nie wyszła. stąd start polskiej wsi po zmianach ustrojowych był zupełnie inny niż w innych demoludach. Rolnicy w większości mieli swoją ziemię, swoje zabudowania i swoje maszyny. Więc nie jest to przesada, nawet jeśli wieś w filmie jest czasami lukrowana. Wsie są zresztą różne: biedniejsze i bogatsze, mniej czy bardziej zadbane, większe i mniejsze.

  • @grzegorz1102

    @grzegorz1102

    6 ай бұрын

    "Kolektywizacja nie wyszła", to nie tak. Okupant bał się pospolitego ruszenia. Polski chłop był zawsze pańszczyźniany i głód ziemi mógł doprowadzić do czynnego oporu. Trzeba spojrzeć do Manifestu PKWN - nacjonalizacja przemysłu i parcelacja gruntów, ale spostrzeżenie co do własności prywatnej trafne.

  • @woldekkempes5058

    @woldekkempes5058

    6 ай бұрын

    @@grzegorz1102 tak masz rację ale to było tak do 53r czyli do jedynej słusznej śmierci Stalina szło to opornie bo wśród naszych komunistów nie wszyscy byli głupimi fanatykami komunizmu z roSSji. Moi dziadkowie od strony Mamy też mieli gospodarstwo które odziedziczyli jeszcze sprzed II wojny. Niestety z winy wujka zostało stracone na rzecz państwa za długi podatkowe na początku 1970 roku a było tego 25 morgów czyli ok 12 h dobrej ziemi zdaje się że później część odkupiła później rodzina od strony Babki bo mieszkali po sąsiedzku..Państwo nawet próbowało pomóc w spłacie zadłużenia ale później straciło cierpliwość więc nie było tak źle na naszej polskiej wsi jak ktoś chciał na niej pracować i się dorabiać..

  • @monikakacprzak4721

    @monikakacprzak4721

    6 ай бұрын

    @@grzegorz1102 no przecież właśnie dlatego "nie wyszła", że chłopi byli bardzo niechętni takim pomysłom. Chłopów w ZSRR (czy jak to się tam nazywało) obrabowano z ich ziemi i dorobku poprzednich pokoleń - nawet jeśli faktycznie i tak byli ubogimi ludźmi.

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    ​@@monikakacprzak4721W Rosji jest 8 osób na kilometr kwadratowy. Odejmij od tego tysiąc miast i zostanie tego tyle, że łatwo zrozumieć że bez większych przeszkód można było zrobić z mieszkańcami wsi siłą wszystko co się chciało. W Polsce jest ponad 100 osób na kilometr kwadratowy. Odejmij od tego też tysiąc miast i nadal będzie fizycznie trudno odebrać chłopom ziemię. Powstanie by było gwarantowane, a biorąc pod uwagę fakt że przed wojną większość ludzi w Polsce mieszkała na wsi, to po prostu nie można było odebrać siłą ludziom ziemi.

  • @monikakacprzak4721

    @monikakacprzak4721

    6 ай бұрын

    @@odszczepciesie5128 cześć europejską czy obecna Białoruś czy Ukraina były bardziej "zagęszczone„.

  • @PrzemysawNizioek
    @PrzemysawNizioek6 ай бұрын

    Fajna dziewczyna jesteś, z sensownymi przemyśleniami i nastawieniem do życia. Takich ludzi ludzi nam potrzeba. Powodzenia na kanale.

  • @user-ud4vo2zr3z

    @user-ud4vo2zr3z

    6 ай бұрын

    Gdzie wam takich ludzi potrzeba?

  • @igormalczewski6042
    @igormalczewski60426 ай бұрын

    Lena, świetnie mówisz po polsku :) Przyjemnie się Ciebie słucha. Pozdrawiam :)

  • @user-ud4vo2zr3z

    @user-ud4vo2zr3z

    6 ай бұрын

    to jest żart?

  • @piotrdundziak6665
    @piotrdundziak66656 ай бұрын

    Lena, fajnie mówisz po polsku 👏 Życzę Wam Szczęśliwego Nowego Roku 👍🤞✌️

  • @user-ud4vo2zr3z

    @user-ud4vo2zr3z

    6 ай бұрын

    Kaleczenie jest dla Ciebie fajne?

  • @lidiawraga4896
    @lidiawraga48966 ай бұрын

    Widziałam tą wielką powódź w 1997 w realu ... to było straszne

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    Tak się kończy budowanie dzielnic na terenach zalewowych. Mieszkam w górach i na wsi, i jedyna powódź jaka może tu być, to taka z oberwania chmury, kiedy rzeczka, którą można przeskoczyć, zamienia się w morze podczas sztormu. W mojej wiosce dwa razy się to zdarzyło za mojego życia.

  • @gduniec
    @gduniec6 ай бұрын

    No i wyszedł ci fajny odcinek o polskich filmach i serialach. Ja polecam obejrzeć jeszcze Vanank i Vabank II, serię U Pana Boga za piecem, w ogródku i za miedzą, Seksmisję. Jest tego jeszcze znacznie więcej. Takich filmów poważniejszych czy śmieszniejszych jest bardzo wiele. Tu w komentarzach macie już masę propozycji na zimowe wieczory. 😉 Czekamy na kolejne odcinki!

  • @jerzystolarek8433
    @jerzystolarek84336 ай бұрын

    Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i sukcesów w zgłębianiu tajników języka polskiego. Jest już całkiem dobrze. Brawo!

  • @toooldtodie
    @toooldtodie6 ай бұрын

    Jeśli chodzi o dubbing amerykańskich filmów to swoistym majstersztykiem z zastosowaniem odniesień do naszej rzeczywistości są kolejne Shreki. A to wszystko jest tak dobrze zrobione, bo dialogi to dzieło bardzo uzdolnionego w tej dziedzinie Bartosza Wierzbięty.

  • @gduniec

    @gduniec

    6 ай бұрын

    Tak. Zdecydowanie. Bartosz Wierzbięta sprawdził się świetnie w tłumaczeniu i adaptacji kulturowej kreskówek jak Shrek, ale to samo robi już że sztukami teatralnymi. I jego wersje tłumaczeń są naprawdę bliskie ideału. Ma talent!

  • @boguslawpiskorz2208

    @boguslawpiskorz2208

    6 ай бұрын

    "zali wżdy?"

  • @boguslawszostak1784

    @boguslawszostak1784

    6 ай бұрын

    To samo chciałem napisać, chcecie polski dobry dubbing, obejrzyjcie Shreka.

  • @martastryjek1810
    @martastryjek18106 ай бұрын

    Gratuluję pani Leno,za rok nikt nie pomyśli,że nie jest pani Polka.

  • @darekpro6117

    @darekpro6117

    6 ай бұрын

    tylko czy to dobrze? :) Lena - uważaj!

  • @annanowak4498

    @annanowak4498

    6 ай бұрын

    Nie ma szans. Zawsze ze wschodnia zaciągają i to słychać.

  • @barbarabednarz2323

    @barbarabednarz2323

    6 ай бұрын

    Ale to nie wada

  • @tomaszargentynczyk8635
    @tomaszargentynczyk86356 ай бұрын

    Wrocław traktowany był po macoszemu, jako miasto "niemieckie" zamieszkałe przez kresowiaków. Powódź zmieniła odbiór miasta, bo postawiła mieszkańców przed perspektywą jego utraty. Walka została wygrana, miasto ocalone, wiec mentalnie ludzie zaczęli traktować je jako "obronione" czyli własne. Dziś sława Wrocławia sięga daleko poza granice Polski, a samo miasto rozwija się niesamowicie ;)

  • @pawelp8307

    @pawelp8307

    6 ай бұрын

    Ludność Wrocławia jest wymieszana a kresowiaków jest mniejszość.

  • @jacekcb

    @jacekcb

    6 ай бұрын

    Ty tak na serio? Urodziłem się w tym mieście i nigdy nie odczułem że Wrocław traktowany jakoś gorzej. Kresowiaków mój drogi to że świecą szukać. To jakiś procent procenta. moi rodzice pochodzili z obecnej Polski. A mnie blisko już do emerytury. Być może kresowiaków zaraz po wojnie było więcej.

  • @RANDOMPOLAND85

    @RANDOMPOLAND85

    6 ай бұрын

    Upainskie miasto co walczy o 1 podíum 😂z krakoviv judejsko upainskim

  • @magdalenafalkowska924

    @magdalenafalkowska924

    6 ай бұрын

    Jest gorzej traktowany. Przez lata zaniedbany. Przyszłość Ziem Odzyskanych była niepewna do 1992 roku. ​@@jacekcb

  • @tomaszargentynczyk8635

    @tomaszargentynczyk8635

    6 ай бұрын

    @@RANDOMPOLAND85 wracaj do putina, może on cie zrozumie.

  • @jannowak1248
    @jannowak12486 ай бұрын

    Bardzo ciekawią mnie Wasze obserwacje dotyczące polskiej kultury. Życzę Wam Szczęśliwego Nowego Roku!

  • @user-vr4dr4mv3y
    @user-vr4dr4mv3y6 ай бұрын

    Jestem zachwycony postępami Pani w nauce języka polskiego. Sporo na temat polskiej kultury i polskiej duszy opowie Wam film "Nad Niemnem" - polecam i pozdrawiam.

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    Litości. Grafomanka Orzeszkowa jest gorsza niż waterboarding

  • @markmal8479

    @markmal8479

    6 ай бұрын

    @@odszczepciesie5128 Nie wszyscy podzielają twój pogląd, KRYTYKU LITERACKI.

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    @@markmal8479 Nie oglądałem filmu, ale katowano nas w liceum lekturą "Nad Niemnem". Uwierz mi, nikt nie był w stanie tego przeczytać. Ta grafomanka jak wpadła w amok, budowała zdania kilometrowej długości, które były po prostu opisem przyrody nad rzeką. Tego nie dało się po prostu czytać. I tak, żeby napisać rozprawkę na temat krytyki literackiej tego patriotycznego gniota, trzeba było mieć jakieś pojęcie o tym co w tym gniocie jest. Chyba nigdy nie byłeś w liceum ogólnokształcącym, gdzie miałeś tonę przedmiotów i każdy z nauczycieli uważał że jego przedmiot jest królową nauk. Jak byś miał do przeczytania kilka książek tygodniowo, plus nauka reszty przedmiotów, obliczanie delty w matematyce, grzebanie się w wiązaniach chemicznych na chemii, która miała to do siebie że jej program nauczania, włącznie z nazewnictwem zmieniał się co roku, tak że jednego roku miałeś dwutlenek wodoru, kolejnego już ditlenek wodoru, a wzory chemiczne przypominały hieroglify, do tego jeszcze wszystkie inne przedmioty, to byś nie walił kocopołów wielkimi literami

  • @jerzynielepiec6003
    @jerzynielepiec60036 ай бұрын

    Jeśli chodzi o dubbing, to niedoścignionym wzorem jest Shrek 1 i 2, obejrzyjcie koniecznie:) Pozdrawiam serdecznie

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    Shrek, Epoka lodowcowa i Obelix i Asterix. Poza tym dubbing to ZUO. Są napisy w filmach i najlepsze w nich jest to, że można je wyłączyć żeby nie przeszkadzały.

  • @SuperDuchu
    @SuperDuchu6 ай бұрын

    Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku, Slava Słowianom!!

  • @krzysztofkaska703
    @krzysztofkaska7036 ай бұрын

    DZIĘKUJĘ !!!

  • @vladrudkovskiy2705
    @vladrudkovskiy27056 ай бұрын

    Wielką wodę oglądałam podczas kwarantanna. Z trzech słów nie rozumiem dwaj ale był pod wrażeniem z tego serialu.

  • @janekpolak5734
    @janekpolak57346 ай бұрын

    Cześć Lenka,świetnie mówisz po naszemu,urokliwe jest te akcentowanie ,pozdrawiam

  • @wszim102
    @wszim1026 ай бұрын

    Jeżeli chcecie posłuchać świetny polski dubbing w filmie animowanym, polecam oglądnąć Shreka. Jerzy Stuhr w roli osła po prostu wymiata 😊

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    tylko nie to ! Precz ze szczurem !

  • @romanpanasiuk560
    @romanpanasiuk5606 ай бұрын

    Koniecznie: Sami swoi. Nie ma mocnych. Kochaj albo rzuć. Tu poznacie ducha Polaków ze wschodu, którzy okazali się na zachodzie Polski. Tym bardziej, że szykuje się prequel. Polecam. Tylko w takiej kolejności.

  • @piotro.4765
    @piotro.47656 ай бұрын

    Życzę Wam Szczęśliwego Nowego Roku.

  • @jerzywietrzak1334
    @jerzywietrzak13346 ай бұрын

    Polecam klasykę polskiej komedii, filmy "Zezowate szczęście" i "Obywatel Piszczyk".

  • @aimeiz1
    @aimeiz16 ай бұрын

    Serial o powodzi oglądałem. Jest znakomity. Pamiętam te wydarzenia, choć z odległości. Powódź dotknęła nie tylko Wrocław, również inne miasta a wiele miast w tym Warszawa było zagrożonych. Sandomierz i "Ojciec Mateusz" to urocze miejsce i serial. Pozwala odprężyć się i nabrać pozytywnego nastroju, gdyż dobro tam zwycięża. Można oglądać kilka razy. Fajnie że powstają nowe odcinki. 1670 oglądałem pierwszy odcinek i uczucia mam mieszane, ale może warto obejrzeć więcej, aby wyrobić sobie rzetelną opinię. Ciekawy historyczny serial i bardzo długi to "Korona królów". Zaczyna się od 14 wieku - koniec panowania Władysława Łokietka a obecnie trwa seria Jagiellonowie - 15 wiek. Dostępny podobnie jak Ojciec Mateusz na VOD TVP. Pozdrawiam Cię i czuj się u nas dobrze.

  • @Lechoslaw8546
    @Lechoslaw85466 ай бұрын

    Sandomierz we wrześniu 1944 został ocalony od zagłady dzięki pułkownikowi Wasylowi Skopence, który będąc architektem zakochał się w tym mieście. Niestety poległ potem we Wrocławiu w roku 1945.

  • @Pawlino

    @Pawlino

    6 ай бұрын

    Faktycznie, nie wiedziałem o tym, dzięki za informacje :)

  • @pawelp8307

    @pawelp8307

    6 ай бұрын

    To jest wersja oficjalna z PRL, a jak było naprawdę nie wiem, wątpię by sowiecki pułkownik mógł o tym zdecydować.

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    @@pawelp8307 O czym nie miał decydować, gdzie ma leżeć po śmierci? Polska do r.1939 była krajem wolnym od komuny i łatwo mogła zyskać sympatię, stać się obiektem marzeń inteligenta, jakim był Skopenko, więc nie masz podstaw by temu zaprzeczać, tym bardziej że są dowody.

  • @user-dx9tj7lw5y

    @user-dx9tj7lw5y

    6 ай бұрын

    ​@@Lechoslaw8546Panie Lechoslawie ze Skopenka to byłbym ostrożnym. Ta jego historia była nawet w czytance dla uczniów szkoły podstawowej. Takie historie jak ta miały wzmocnić wiezy przyjaźni między nami . Jak dla mnie była to fajna bajeczka o dobrym sowieckim pułkowniku.

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    @@user-dx9tj7lw5y A co, ten "sowiecki pułkownik" nie mógł mieć sympatii do tego miasta i regionu? Kto uważa, że to niemożliwe jest po prostu głupcem zmanipulowanym przez nachalną propagandę nienawiści. Postawa Skopenki była antentyczna i z pewnością częsta wśród żołnierzy, zwłaszcza tych pochodzących z inteligencji i udręczonych życiem w warunkach sowieckich. To nie żadna bajka, a fakt. I jeszcze jedno, nie nazywał się "Skopenka", a Skopenko,

  • @Lukasz__K
    @Lukasz__K6 ай бұрын

    W celu lepszego zrozumienia Polski polecam: Kanał Wajdy, Ziemia Obiecana Wajdy, Sól ziemi czarnej Kutza, Nad Niemnem Kuźmińskiego, Sami swoi Chęcińskiego i jeszcze koniecznie mini serial Polskie drogi Morgensterna.

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    Wyluzuj. Mamy teraz dwudziesty pierwszy wiek, a nie dziewiętnasty, jak byś nie zauważył.

  • @tomaszstaron1233

    @tomaszstaron1233

    6 ай бұрын

    @@odszczepciesie5128 No i co masz w tym XXI wieku ? Kicz który tandetą pogania.Mam wrażenie że oni są bardziej inteligentni od przeciętnego Polaka którego TVN karmi tanimi serialami .

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    @@tomaszstaron1233 Ty jesteś jeszcze z tych co używają teledebilizator? Coś cię omineło.

  • @tomaszstaron1233

    @tomaszstaron1233

    6 ай бұрын

    @@odszczepciesie5128 Nie mam telewizora od lat. W robieniu debili z ludzi obecnie prym wiedzie internet.Nie każdy potrafi wybrać wartościowe treści. Jest np taki Ator ( nieoficjalny król internetowych idiotów ) i cieszy się ogromną popularnością.

  • @tomaszstaron1233

    @tomaszstaron1233

    6 ай бұрын

    Gdyby chcieli poznać Polaków to chyba " Polskie drogi ", serial " Dom " i koniecznie " Lalka" !

  • @leszek2962
    @leszek29626 ай бұрын

    Dla zrozumienia tła buntów społeczeństwa wobec władzy PRL polecam Państwu filmy Andrzeja Wajdy (zaliczane do polskiego kina moralnego niepokoju) - "Człowiek z marmuru" i będący jego kontynuacją "Człowiek z żelaza".

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    załgany szajsss.

  • @hhpwawa7057
    @hhpwawa70576 ай бұрын

    Serial "1670" nie jest filmem historycznym, to czysta komedia. Jeśli już chcecie zobaczyć życie szlachty w XVII wieku, polecam filmy Jerzego Hoffmana na podstawie trylogii Sienkiewicza. Też fikcja, ale na tle prawdziwych wydarzeń historycznych.

  • @mpingo91

    @mpingo91

    6 ай бұрын

    Oprócz "Ogniem i mieczem". Tego się nie da oglądać bez zażenowania. "Potop" genialny. Ale o życiu szlachty nie dowiemy się właściwie nic. Bo czym zajmowała się szlachta? No przedsiębiorczością przecież. Taki Jan Chryzostom Pasek opisał w pamiętnikach to co robił podczas wojny, ale co robił gdy nie wojował? Był Jeffem Bezosem w handlu zbożem. W jakim filmie pokazują takie rzeczy?

  • @hhpwawa7057

    @hhpwawa7057

    6 ай бұрын

    @@mpingo91 ale zawsze bliższy prawdzie "Potop" niż "1670".

  • @mijamoog7157
    @mijamoog71576 ай бұрын

    witam-to nie chodzi o zrozumienie Polaków.My Polacy kochamy wszystkich,którzy nam nie szkodzą,a pomagają i współpracują)..tylko o "rząd",który ich"reprezentuje...Polacy są w zasadzie narodem przyjaznym wszystkim sąsiadom i tym ,którzy im nie szkodzą....pozdrowienia i dzięki...powstania,syberia i inne tego typu rzeczy,to historia,o której możemy rozmawiać,a nie o które mamy się bić

  • @lidiapoczyczynska6623
    @lidiapoczyczynska66236 ай бұрын

    Obejrzyj "Ranczo",to jest dopiero Polska w pigułce 😊

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    wystarczy, że ty obejrzałeś.

  • @lidiapoczyczynska6623

    @lidiapoczyczynska6623

    6 ай бұрын

    @@Lechoslaw8546 co ci nie pasi?prawda musi boleć ❤️🇵🇱

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    @@lidiapoczyczynska6623 Jaka prawda? Jak by to była prawda to by jej w TV nie pokazywali.

  • @lidiapoczyczynska6623

    @lidiapoczyczynska6623

    6 ай бұрын

    @@Lechoslaw8546 ten film ma 20lat , raczej antycyowali bardzo trafnie

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    @@lidiapoczyczynska6623 Antycypować znaczy oczekiwać, czego oczekiwali? Ostatniow idzialem jakiś odcinek w r.2012, jak byłem u kogoś na wyjeździe. Dla mnie to było sztuczne i nieprawdziwe, chałtura.

  • @lukaszbastler4234
    @lukaszbastler42346 ай бұрын

    pamiętnik znaleziony w saragossie, ziemia obiecana, dzień świra, rejs, miś ;)

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    "Dzień świra" jest ciężki, podobnie jak "Baśń o ludziach stąd".

  • @jacekwierzbicki8732
    @jacekwierzbicki87326 ай бұрын

    Polecam serial ALTERNATYWY 4.

  • @parufka7830
    @parufka78306 ай бұрын

    W 1997 pracowałem w holenderskiej firmie w Polsce. I tłumaczyłem im dlaczego w Polsce jest takie poruszenie z powodu powodzi :)

  • @marekwinnicki9603
    @marekwinnicki96036 ай бұрын

    Szanowna autorko w znachorze została przedstawiona wioska oraz miasteczko na wschodzie Polski a to była i do tej pory jest to część biedniejszej Polski. Serdecznie pozdrawiam

  • @pawegoawski1718

    @pawegoawski1718

    6 ай бұрын

    znachor nagrywany był w Bielsku Podlaskim. Woj podlaskie to 101 % średniego PKB Polski per capia . Zatem jak województwo, które jest bogatsze od średniej, może być biedniejszą częścią Polski?

  • @marekwinnicki9603

    @marekwinnicki9603

    6 ай бұрын

    @@pawegoawski1718 te dane masz z kiedy? Z teraz? Czasu kręcenia znachora ? Czy z czasów przedwojennych do których odnosi się film?

  • @pawegoawski1718

    @pawegoawski1718

    6 ай бұрын

    @@marekwinnicki9603 z teraz. odniosłem się do twojego zdania, gdzie napisałeś, że do tej pory jest to biedniejsza część Polski. W zakresie czasów przedwojennych to nie mam pojęcia ale to był zabór rosyjski, więc pewnie było bardzo biednie

  • @marekwinnicki9603

    @marekwinnicki9603

    6 ай бұрын

    @@pawegoawski1718 cały czas jest biedne ta kasa nie jest wypracowaną na Podlasiu tylko wytransferowana z bogatszych rejonów przez poprzedni układ rządzący w ramach zemsty na przeciwnikach i nagrody za poparcie! Nie zrozum mnie źle jestem za wyrównaniem życia w Polsce ale intencje tego manewru były złe i nacechowane na podział społeczeństwa! Mam nadzieje ze ta kasa poszla na rozwoj podlasia a nie na korupcje i socjal! Pozdrawiam!

  • @Ntwadumela1

    @Ntwadumela1

    6 ай бұрын

    @@pawegoawski1718 Bajki opowiadasz. Według danych z rządowej strony zaczerpniętych dla woj. podlaskiego za rok 2020 to jest 73 proc. „Województwo znajduje się na 8. miejscu w Polsce pod względem produktu krajowego brutto na 1 mieszkańca według cen bieżących” Nie sugerować się tym cytatem on jest tylko po to, żeby znaleźć stronę.

  • @2mek99
    @2mek996 ай бұрын

    Shrek w polskiej wersji jest świetny. Ale trzeba znać trochę polskie filmy, muzykę nawet 50 lat wstecz.

  • @mehowi

    @mehowi

    6 ай бұрын

    obejrzyj w oryginale

  • @jacekchmielewski2485
    @jacekchmielewski24856 ай бұрын

    pozdrowienia i najlepszego

  • @madcin1
    @madcin16 ай бұрын

    Droga Leno gratuluję postępów w nauce języka polskiego. Pozdrawiam Was serdecznie ❤😊

  • @user-jw7kz1nv7w
    @user-jw7kz1nv7w6 ай бұрын

    Przeczytaj Lenko, "Starą Baśń". ❤ Jest o początkach😇💋💔 państwa polskiego... 🌍🥒🇵🇱

  • @JarosawLipski

    @JarosawLipski

    6 ай бұрын

    "Stara Baśń" historycznie nie ma nic wspólnego z powstaniem naszego państwa i jest oparta na legendzie. Prawdę mówiąc nic nie wiemy o tym, co działo się przed panowaniem Mieszka I, bardzo niewiele o jego pradziadzie, dziadzie i ojcu. Trochę danych jest na temat dziadka Mieszka, Leszka. Reszta to domniemania, ale nie konkretna wiedza. Ignacy Kraszewski w Starej Baśni puścił swe wodze fantazji i miał do tego prawo.

  • @user-jw7kz1nv7w

    @user-jw7kz1nv7w

    6 ай бұрын

    @@JarosawLipski, dzięki... 😇

  • @krystofandlena8109
    @krystofandlena81096 ай бұрын

    Cześć! Moja żona też Rosjanka i Lenka żyjemy razem już 18 lat i jest super ,Pozdrawiamy Was,🫶😃

  • @Hubert.von.Adenauer
    @Hubert.von.Adenauer6 ай бұрын

    Miło słyszeć, że wśród sąsiadów Rosjan nadal istnieją jakieś pozytywne przekazy mimo tej wojny informacyjnej😉 pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia w Nowym Roku❤️🇵🇱🇷🇺

  • @antekp2965
    @antekp29656 ай бұрын

    arystokracja w nowym Znachorze ma niewiele wspólnego z realiami II RP. prawie tyle co nic. już bardziej przypominają jakichś feudałów z Ameryki południowej. owszem, koniec ziemiaństwa nastąpił dopiero w 1945 przy okazji reformy rolnej. po wojnie wielu z nich znalazło się poza granicami nowej Polski, głównie we Francji i Wielkiej Brytanii jak Biali Rosjanie po rewolucji październikowej.

  • @user-sg1ec9ob3e
    @user-sg1ec9ob3e6 ай бұрын

    LENKA ! fajnie , że prowadzisz kanał (nagrywasz i publikujesz) 😮 Opowiedz co mówili IINI jak im powiedziałaś , że wyjeżdżasz do POLSKI 😮I czy zachęciłabyś INNYCH do życia na stałe w POLSCE 😮

  • @michalm3583
    @michalm35836 ай бұрын

    Gorąco pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia serialu Ranczo. . To pokaz polskiego społeczeństwa zawsze aktualny.

  • @dariuszbienkowski9127
    @dariuszbienkowski91276 ай бұрын

    Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY. Allegro, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY. 2,0 Allegro

  • @hanahanna2027
    @hanahanna20276 ай бұрын

    Własność prywatna, tak, ale, przed II Wojną Światową daleko nie wszystkie wioski w Polsce były zamożne. Obraz w filmach jest często upiększony. Jeśli zaś chodzi o zrozumienie... Z czasem będzie tego coraz więcej. :)

  • @sawekp5468
    @sawekp54686 ай бұрын

    Wszystkiego dobrego dla Was w Polsce i dla Wszystkich sympatyków tego kanału. Pozdrowienia z Wrocławia. Polecam film "Jack Strong". To także kawałek naszej historii i znaczące kroki w drodze do NATO (mimo, że akcja dzieje się w czasach Układu Warszawskiego). Film oparty o prawdziwe wydarzenia.

  • @mateuszwesoowski9583
    @mateuszwesoowski95835 ай бұрын

    Z Polskich filmów: "Panny z Wilka" z 1979 ma taką atmosferę dworku na Polskiej wsi w której można się rozpuścić. Z książek historycznych: "Sprawa Honoru" o dywizjonie Kościuszkowskim, "Gorzka Chwała" o Piłsudzkim i II RP oraz "Boże Igrzyska" Normana Davisa to vademecum wiedzy o historii Polskiej.

  • @dario449
    @dario4496 ай бұрын

    Polecam zobaczyć Ziemię obiecaną, dobry film.

  • @wojtekkucharz9911
    @wojtekkucharz99116 ай бұрын

    Pozdrawiam serdecznie Pani Leno! Polecam film "Deja Vu", Julisza Machulskiego z 1989! S Novym Godom!

  • @patopablo12
    @patopablo126 ай бұрын

    Musicie obejrzeć serial "ranczo". Ten serial to Polska w pigułce.

  • @katarzynagrzebyk3461
    @katarzynagrzebyk34616 ай бұрын

    Zacznij od starego filmu Rejs, potem Miś, Killer i Vinci. Mnóstwo cytatów z tych filmów weszło do języka potocznego.

  • @Zawisza_Czarny_
    @Zawisza_Czarny_6 ай бұрын

    "Znachor" na podstawie powieści bardzo dobrego pisarza Dołęgi-Mostowicza, ma już swoją 3 ekranizację, pierwsza była przed II wojną. Warto obejrzeć, bardzo się udała ta ekranizacja obecna.

  • @ms-ht1cj
    @ms-ht1cj6 ай бұрын

    Bardzo płynnie mówisz po polsku. Gratulacje ❤

  • @justikie1008
    @justikie10086 ай бұрын

    Lenoczka, Twój polski jest super! Mówisz bardzo, bardzo swobodnie i dobrze się Ciebie słucha. Bardziej mogę wam polecić polskie teatry. Odwiedźcie Warszawę i teatry warszawskie. Mogę wam polecić stary Polski serial Czterdziestolatek, który jest kultowy. My już trochę długą brodę ale można uśmiać się po pas.

  • @ewaprebendowska6224

    @ewaprebendowska6224

    6 ай бұрын

    Przecież oni mieszkają w Krakowie a tam też są dobre teatry po co jeździć do Warszawy

  • @sawomirdomino5329
    @sawomirdomino53296 ай бұрын

    Lena macie wyśmienity gust co do polskich filmów i seriali, czy sami je wybieracie czy ktoś wam poleca filmy do oceny? Serial "Wielka Woda" i film J. Hoffmana "Znachor" ( tzn ta druga adaptacja, obecna to trzecia), łączy jedna aktorka Anna Dymna, zdziwicie się że to ta sama aktorka. Z aktorką Anną Dymną bardzo polecam stary serial "Janosik" (niestety większość aktorów nie żyje), oraz tryptyk trzech filmów "Sami Swoi", "Niema Mocnych", " Kochaj albo Rzuć", są to komedie. Jeśli zrozumiecie użyty w tych filmach humor to już jesteście "Polakami". Serial "Ojciec Mateusz" wzorowany na "Don Mateo" mimo zrobienia 381 odcinków dalej jest świeży, w roku 2024 będą odcinki 382-394. Serial jest wyśmienity między innymi ze względu na grę aktorską Artura Żmijewskiego i wielu wielu innych aktorów którzy występują tylko w epizodach. Czy oglądaliście inne filmy z Arturem Żmijewskim np. tak mocne filmy jak PSY, PSY 2 i PSY 3 Warto je zobaczyć tu jest zupełnie inne spojrzenie na Polskę. W Psach główną role gra B. Linda, a Artur jest niby kolegą ale faktycznie to "alter ego", warto też zobaczyć inne filmy B. Lindy gdzie gra tzw. mocnego faceta "Zabij mnie glino" Kinematografia Polska składa się na ta z czasów PRL i tą po roku 1989 są bardzo różne Ale wg mnie ta z czasów PRL również była wyśmienita , właśnie ze względu na grę aktorska i reżyserów ( np J. Hoffman A. Wajda i inni) Koniecznie do oglądnięcia to serial "Kolumbowie", oraz filmy Wajdy "Ziemia Obiecana", "Człowiek z Marmuru" wraz z "Człowiekiem z Żelaza" z nowych seriali to "Czas Honoru" i "Ludzie i Bogowie" jest w nich kawał polskiej wojennej historii zmagania się o wolność. Acha dla was jako już mieszkańców Krakowa mam dość stary serial , "Z biegiem lat, z biegiem dni" A. Wajdy . zobaczcie tylko 8 odcinków i powiedzcie co sądzicie.

  • @markgrabowski8662

    @markgrabowski8662

    6 ай бұрын

    Dzięki za Twój interesującu wkład/ komentarz wnoszący wiedzę i punkt widzenia...

  • @KonradZiembicki
    @KonradZiembicki6 ай бұрын

    Lena , Stajesz się jak Starynkiewicz w Warszawie :D

  • @robertjakubczak9437

    @robertjakubczak9437

    6 ай бұрын

    Chyba jedyny Rosjanin który ma w Warszawie swój plac i co ciekawe był proporcjonalnie chyba lepszym Prezydentem miasta od Trzaskowskiego 🤣

  • @birdybird6938
    @birdybird69386 ай бұрын

    Witam. Polecam też serial do obejrzenia "Daleko od szosy", który świetnie pokazuje życie Polaków w miastach i na wsi w czasach 60-tych, 70-tych. To moim zdaniem kultowy film, który bardzo odzwierciedla sytuację Polski w tamtych czasach. Pozdrawiam 😊

  • @trojnara
    @trojnara6 ай бұрын

    Z polskich filmów polecam "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" z 1969. roku. Ta komedia przepięknie podsumowuje nasze stereotypy na temat innych nacji (z oczywistych powodów poza Rosjanami). Jakkolwiek warto obejrzeć.

  • @grzegorzbuchalski8139
    @grzegorzbuchalski81396 ай бұрын

    Piękny polski.

  • @wojciechkosek4089
    @wojciechkosek40896 ай бұрын

    Witaj Lenka, zaraz zerknę do waszego sklepu. Może ponownie coś zakupię. Coraz lepiej po polsku :) Pozdrawiam serdecznie.

  • @henrykmaciejczyk9464
    @henrykmaciejczyk94646 ай бұрын

    Lena , to bardzo dobrze, że chcesz poznać Polskę i Polaków. Najlepiej to zrobić poznając PRAWDZIWĄ historię Polski i Rosi. Jeżeli to zrobisz, spróbuj odnależć w tym siebie i odpowiedz sobie na pytanie: kim jestem ? Człowiekiem sowieckim czy już człowiekiem światowym. Powodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

  • @elizabethornatowski5194
    @elizabethornatowski5194Ай бұрын

  • @ad_rem
    @ad_rem6 ай бұрын

    Ta różnica kulturowa, która nas różni wynika z tego, że w Rosji nigdy nie było prywatnej własności. Zawsze wszystko było Cara - ziemia razem z chłopem, który tę ziemię obrabiał. Po caracie mieliście od razu tego zbója Lenina i jego spadkobierce Stalina, którzy wciskali ludziom, że wszystkim po równo i wszystko jest wspólne. Jak coś jest wspólne - to znaczy, że nikt się nie czuje włascicielem i o to nie dba. Jak coś jest "po równo" to każdy się czuje oszukany, bo uważa że jemu naleźy się więcej, bo jest więcej wart. Ta mentalność "raba" - niewolnika jest u Rosjan w genach i trwa do dzisiaj. Macie obecnie nowego cara - nazywa się Putin. To jak żyje i jak ma w dupie obywateli ogromnego kraju, gdzie babuszki nie mają czym palić w piecu, nie mają gazu, ostatni sklep jaki mają to samochód dostawczy, który raz na kilka dni dowozi mleko, chleb i podstawowe artykuły potrzebne do przeżycia, a car Putin ma swoje jachty, rezydencje - jak nie w Soczi to gdzie indziej o przepychu takim, że niejeden car by oślepł. A Rosjanie - nadal tępy naród - myśli, że Putin przyjdzie i drogi naprawi i "na pewno nie wie, że nam tu tak głodno i chłodno". W Polsce np panna młoda miała swoje "wiano" - czyli osobisty majątek, który należał do niej na różny przypadek losowy, ale zazwyczaj jak mąż szedł na wojnę, czy po prostu umarł to wszystko przechodziło na własność wdowy - i była wtedy taka kobieta "Pani Dziedziczka na swoim dworze". W Rosji - majątek albo przepadał na rzecz cara albo był przekazywany na dzieci, które nie umiały gospodarować spadkiem, bo nikt ich nigdy nie uczył, że coś, co prywatne należy szanować. Z filmów przerobionych na polski sposób myślenia polecam: "Wielki But Manitou", "Gwiezdne Jaja", "Shrek" oraz "Asterix i Obelix misja Kleopatra" - do wszystkich dialogi dopasował i stworzy Bartosz Wierzbięta.

  • @mrowkaz
    @mrowkaz6 ай бұрын

    Jak chcecie zrozumieć Polaków to oglądnijcie sobie film "Katyń"

  • @mathewblacksmith4797
    @mathewblacksmith47976 ай бұрын

    Własność prywatna już się kończy w Europie niedługo tylko będzie na nią stać ludzi bardzo bogatych

  • @zbigniewmalec3497
    @zbigniewmalec34975 ай бұрын

    PANI LENA BARDZO DOBRZE MÓWI W JĘZYKU POLSKIM! AKCJENTA NJET JAZYKA POLSZY🎉WSZYSTKIEGO DOBREGO, ŻYCZĘ 🎉J.CH..

  • @user-so7il7by8r
    @user-so7il7by8r6 ай бұрын

    W ZSRS byłem wiele lat temu. Mieszkałem na wiosce, która była bardzo biedna. Mieszkańcy żywili się skromnie, bo niewiele towarów można było kupić. Cukier i chleb były rarytasami, za to bez ograniczeń można było kupić pestki słonecznika (семена подсолнечника). Było też niebezpiecznie. Wieczorem hordy pijanych mężczyzn grasowało od domu do domu. Krzyki, awantury to była codzienność. Więcej już tam nie pojechałem, no bo i po co?

  • @markgrabowski8662

    @markgrabowski8662

    6 ай бұрын

    Ciekawe -chciałoby się posłychać więcej wspomnień!

  • @Ntwadumela1

    @Ntwadumela1

    6 ай бұрын

    Po co jechać do ZSRS i mieszkać na tamtejszej wsi? Sztuczna inteligencja wygenerowała Ci tę propagandową historyjkę czy sam dałeś radę?

  • @RA-ls5gl

    @RA-ls5gl

    6 ай бұрын

    Zmyślona historyjka przez małolata. Nie było żadnego ZSRS. Tak jak nie było w czasie wojny nazistów. Wszyscy nazywali ten kraj ZSRR albo po rosyjsku CCCP.

  • @krzysztofzawadzki6704
    @krzysztofzawadzki67046 ай бұрын

    Tytuły szlacheckie zniesiono w 1921 roku. W czasie gdy Dołęga-Mostowicz pisał scenariusz Znachora przerobiony później na powieść oficjalnie już dawno nie istniały.

  • @zsuiramikcilak7713
    @zsuiramikcilak77136 ай бұрын

    Moja opinia jest taka jeżeli chodzi o narody - ktoś włożył kij w mrowisko ale zarówno narodowi Rosyjskiemu i Polskiemu jest o wiele bliżej niż wszystkim się wydaje - te narody dobrze się rozumiały ale są siły które mącą. Jest to robota celowa

  • @JacekPlacek80
    @JacekPlacek806 ай бұрын

    „Ziemia Obiecana” , „Kanał”, „Popiół o Diament”, „Pamiętnik znaleziony w saragossie” „Człowiek z Żelaza” reż. Andrzej Wajda, „Chłopi”, „Lalka”, „Sklepy Cynamonowe” , „Sanatorium pod Klepsydra” „Faraon”… To są chyba jedne z ważniejszych filmów opowiadających trochę o Polsce i o ludziach żyjących w różnych epokach. Żeby zrozumieć ten kraj trzeba zapoznać się z książkami lub filmami , a te akurat oparte są często o książki a jedna z powyższych dostała nagrodę Nobla. Polska to kraj zmieniający się w historii , kraj pełen różnorodności kulturowych i narodowości , kraj do którego emigrowano w 19wieku z całej Europy. Kultura Żydowska , Niemiecka , Rosyjska i Polska tworzyły Rzeczpospolita.

  • @markgrabowski8662

    @markgrabowski8662

    6 ай бұрын

    Dobrze, ale z naciskiem/ podkreśleniem twórców/ autorów tych dzieł,tj. pisarzy, reżyserów, obsady/kreacji w odniesieniu do tożsamości narodowej etc.

  • @Urantia12
    @Urantia126 ай бұрын

    Godne polecenia seriale to: 100 lecie Winnych, Daleko od szosy, Blisko coraz bliżej, Pogranicze w Ogniu, Ślad na ziemi, Znaki szczególne, Miasto z morza. Jeśli chodzi o film to: KAMERDYNER , Pułkownik Kwiatkowski, GIUSEPPE W WARSZAWIE , Pianista, oraz Gdzie jest generał :)

  • @yanushkorba4707
    @yanushkorba47076 ай бұрын

    ❤ 🌹🌹🌹

  • @TomaszKaminski-co1bz
    @TomaszKaminski-co1bz6 ай бұрын

    Katyń , Jack Strong ,Ogniem i Mieczem.

  • @39lilith
    @39lilith6 ай бұрын

    Zobaczcie serial "Boża podszewka" Izabeli Cywińskiej... poznacie ważny kawałek polskiej historii. Są dwa sezony tego serialu. Bardzo polecam.

  • @psmialek2476
    @psmialek24766 ай бұрын

    Nowe polskie filmy są zazwyczaj prymitywne i głupawe. Oglądajcie stare, bo tam jest mnóstwo dobrego kina.

  • @spaceprince9714
    @spaceprince97146 ай бұрын

    Coraz ładniej mówisz po polsku oby tak dalej, trzymam kciuki.

  • @danieljewasinski573
    @danieljewasinski5736 ай бұрын

    Przyznam , ze wolę ogladać filmy z innych krajów bez dubbingu ale z napisami lub lektorem , bo słysze oryginalne głosy aktorów. Jest jednak film , ktory zostal bardzo dobrze zdubbingowany i podłożone głosy lepiej według mnie brzmią od oryginalnych. Tytul tego filmu to Shrek.

  • @djk
    @djk6 ай бұрын

    Ogladnijcie trzy filmy Shrek z polskim dabingiem.

  • @piotrbudzynski9985
    @piotrbudzynski99856 ай бұрын

    Byłem tam i przeżyłem to. Serial daleki od rzeczywistości, lecz dobry. Mnie się podobał.

  • @Weak_Hand
    @Weak_Hand6 ай бұрын

    Must watch - kultowe filmy czy seriale komediowe: Alternatywy 4 Czterdziestolatek Zmiennicy Jak Rozpętałem Drugą Wojnę Światową - trylogia Sami Swoi/Nie ma mocnych/Kochaj albo rzuć - trylogia Miś Seksmisja Kogel-mogel Nie lubię poniedziałku Rozmowy kontrolowane Poszukiwany, poszukiwana Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz Nie ma róży bez ognia Brunet wieczorową porą ...

  • @markgrabowski8662

    @markgrabowski8662

    6 ай бұрын

    Dobra, ładna, ciekawa kolekcja do polecenia

  • @tomaszkonieczny5622
    @tomaszkonieczny56226 ай бұрын

    Chłącie Polskę całym sercem, bo jest piękna. Pozdrawiam was.

  • @kolorowy-ptak7775

    @kolorowy-ptak7775

    6 ай бұрын

    Chłońcie (od chłonąć)

  • @tomaszkonieczny5622

    @tomaszkonieczny5622

    5 ай бұрын

    @@kolorowy-ptak7775 Widzisz Jestem osobą niewidzącą, no może bardzo słabo widzącą i ortografia to nie moja bajka.

  • @user-cf3xe9nb9m
    @user-cf3xe9nb9m6 ай бұрын

    "Dziady"," Wesele"- trzeba sięgać po takie utwory by zrozumieć naszą historię. Ekranizacja pozwoli zrozumieć te dramaty. Dodałbym "Wielopole- Wielopole" Kantora, "Kabaret Starszych Panów"- obejrzenie tych rzeczy będzie dla Was pomocne w zrozumieniu Polski, Polaków. 2 Gospodarz, który posiadał ziemię jest też kluczem do rozumienia naszej historii- "Chłop potęgą jest i basta"- to kwestia "Wesela" Wyspiańskiego.

  • @darekpro6117

    @darekpro6117

    6 ай бұрын

    i to są dobre rady! sam bym to napisał, ale mam >55 więc mi się nie chce ;)

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    To że ty masz 80 lat, i że "Dziadami" i "Weselem" katowaIi w szkołach jeszcze pięćdziesięciolatków, nie znaczy że możesz bezkarnie chcieć katować tym czymś młodych ludzi. Tam połowa słów nawet jest niezrozumiałych bez słownika języka staropolskiego

  • @greghops9452

    @greghops9452

    6 ай бұрын

    Tak się składa, że autor "Dziadów", to nie tylko polski wieszcz, ale i dla Białorusinów i dla Litwinów jest taką samą postacią jak w naszej historii. Na marginesie autorzy kanału są zaradnym, sympatycznymi ludźmi i wybrali taki sposób na siebie. To dowód na to, że Polska dla zaradnych, młodych (i starszych ludzi też) ludzi już teraz nawet z całego świata, jest dobrym miejscem do życia i realizacji siebie. Więc wszystkim, którzy narzekają na życie w Polsce, pokazuję środkowy palec (ale niezłośliwe, bez urazy)!:)))

  • @odszczepciesie5128

    @odszczepciesie5128

    6 ай бұрын

    Próbowałem kiedyś obejrzeć film Палата номер 5, bo ten zwrot trafił do masowej kultury w języku rosyjskim i chciałem wiedzieć o co chodzi, ale nie dałem rady do końca obejrzeć. Polecam ciekawy film Smarzowski - Kuracja i tego samego autora kultowy film Wołyń oraz filmy Smarzowskiego Kler i Drogówka I już nie Smarzowskiego, ale bardzo dobry film dokumentalny Imperium ojca Rydzyka

  • @mpingo91

    @mpingo91

    6 ай бұрын

    "Kabaret Starszych Panów" - to jest perła i diament, ale dzięki tym klejnotom więcej się dowiesz o trolizmie, kazirodztwie i sadomasochizmie niż o historii.

  • @mieczyslawjablonski8222
    @mieczyslawjablonski82226 ай бұрын

    A w Zamościu byliście czy w Kazimierzu teraz byliście,bardzo polecam.

  • @justynam47
    @justynam476 ай бұрын

    1997 zmienił Polskę .Od tego czasu mamy ogromne inwestycję w pożarnictwo i inne służby.Ta powódź też pokazała jak Polacy potrafią się zjednoczyć.

  • @andrzejczapczyk5411
    @andrzejczapczyk54116 ай бұрын

    Obowiązkowo zobaczcie SAMI SWOI Sylwestra Chęcińskiego.

  • @equinoxetm4132
    @equinoxetm41326 ай бұрын

    #HappyNewYear

  • @user-te2te5wr7o
    @user-te2te5wr7o6 ай бұрын

    Lena z dobrych Polskich filmów polecam Ci KATYŃ Andrzeja Wajdy

  • @Lechoslaw8546

    @Lechoslaw8546

    6 ай бұрын

    wajda, nie, dziękuję, postoję.

  • @piotrszymanski2325
    @piotrszymanski23256 ай бұрын

    Polecam obejrzeć film trochę stary ale sama prawda o Polakach "Sami swoi", pozdrawiam.