Ropa naftowa. Klucz do zwycięstwa.

Ғылым және технология

W czasie II wojny światowej ropa naftowa i produkty z niej uzyskiwane - benzyny i oleje napędowe - były "czarnym krwioobiegiem" machin wojennych mocarstw. Bez benzyn i olejów samoloty i czołgi nie mogły jeździć, okręty pływać, potrzebowało ich także zmechanizowane rolnictwo i ciężki przemysł. Od wielkości zapasów ropy i paliw zależała możliwość projekcji siły armii. Niemcy, mający ograniczone zasoby, nie mogli przejść na pełną mechanizację armii, wciąż utrzymując miliony koni. Amerykanie, wydobywający większość światowej ropy, nie mieli już takich problemów. Dostęp do ropy decydował o ostatecznym zwycięstwie tak samo jak czołgi, samoloty czy działa.
Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/Podcastwojennehi...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/podcastwojennehi...
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie

Пікірлер: 334

  • @ko1411
    @ko1411 Жыл бұрын

    Z tych waszych odcinków wyłania się ciekawy wniosek. Początkowo myślałem że podcast będzie pełen analiz postaci takich jak Guderian, Manstein czy Rommel bo tak nam historię się przedstawia. Prawda jednak jest taka że to gospodarka, logistyka i system wygrywają.

  • @TomsonDesign.
    @TomsonDesign. Жыл бұрын

    Życzę miłego oglądania jakże tego świetnego podcastu

  • @piotrbabkiewicz3812
    @piotrbabkiewicz3812 Жыл бұрын

    Jak zwykle bardzo wysoki poziom. Ciekaw jestem jak przedstawiała się produkcja dodatków przeciwstukowych do benzyny lotniczej. Bez nich nawet mając odpowiednią ilość paliwa nie wyprodukujemy paliwa lotniczego.Konstktorzy silników lotniczych mieli olbrzymie problemy aby w silniku nie następowało spalanie stukowe,, bo silniki lotnicze mają duże średnicę cylindrów oraz swe moce rozwijały przy niskich obrotach. Nie można było zwiększyć za bardzo obrotów bo śmigło ich bardzo nie lubi a masa przekładni bardzo by wzrosła. Przez to wszystko standardem w silnikach lotniczych są zawory wydechowe chłodzone sodem. Grzybek i trzonek zaworu ma w środku pustą przestrzeń w połowie napełnianie sodem. Sód odbiera ciepło od grzybka zaworu i transportuje je do trzonka a z niego przez prowadnice zaworowe do głowicy. Konstruktor musi wiedzieć że ma zbudować silnik o mocy na przykład 1000 km ale ma do dyspozycji paliwo o liczbie oktanowej 87. Bardzo mu to utrudnia zadanie, gdy produkcja dodatków była by duża nie miał by tego ograniczenia i znacznie łatwiej zaprojektował by dobry silnik. Anglicy tych problemów nie mieli benzyna 100 oktanowa co to za problem, 150 oktanów tak samo. Przy przekroczeniu 100 oktanów zmienia się skala dodatek 1.5 g czteroetylkuołowiu na litr benzyny otrzymamy benzynę 150 oktanową. Pilot nie steruje przepustnicą silnika robi to regulator ciśnienia doładowania. Pilot chce wykorzystać pełną moc silnika regulator tak steruje przepustnicą silnika aby ciśnie doładowania wzrosło do maksymalnego i nie zmieniało się w czasie wznoszenia. Będzie ono stałe doputy starczy wydajności sprężarki daloadwujcej. Przy mniejszym wychyleniu dźwigni gazu ciśnienie doładowania będzie proporcjonalne do wychylenia dźwigni gazu.Anglicy budowali tak silniki że często regulatory ciśnienia doładowania miały dwie nastawy na paliwo 87 i 100 oktanów. W myśliwcach była dźwignia w kabinie którą mógł przestawić pilot gdy wiedział że w samolot zatankowaniu benzyną 100 oktanową. Do szkolenia można było stosować paliwo 87 a do walki 100 co dawało im oszczędności. Pod koniec wojny gdy trzeba było ganiać latające bomby V1 Anglicy przestawili regulatory ciśnienia doładowania w jednostkach które je zwalczały a zastosowano paliwo o liczbie oktanowej większej od 100. Bez odpowiedniej produkcji dodatków przeciwstukowych nie mogli by tego zrobić.

  • @sebastianszczot3418

    @sebastianszczot3418

    Жыл бұрын

    Wow!

  • @piotrpodwyszynski6921
    @piotrpodwyszynski6921 Жыл бұрын

    Tłuczecie odcinek za odcinkiem...😂 Nic tyko się cieszyć 👍👏👏👏😁

  • @PatrickNerdu744
    @PatrickNerdu744 Жыл бұрын

    Luźna propozycja na kiedyś tam temat w przyszłości "Żywienie wojsk w II wojnie światowej"

  • @piotrswiercz4492
    @piotrswiercz4492 Жыл бұрын

    To niesamowite że każdy odcinek to ogramna wartość... Multum wiedzy a fakt tego jak Panowie to przedstawiacie jest bezkonkurencyjne. Pozdrawiam. Wierny Fan.

  • @radekjanuszewski519

    @radekjanuszewski519

    Жыл бұрын

    Podbijam. Niesamowite i cholernie czesto!

  • @szymonskuza1097

    @szymonskuza1097

    Жыл бұрын

    Rachq🎉🎉😊

  • @jahub6950
    @jahub6950 Жыл бұрын

    No to jedziecie panowie. Jako koleś od cnc chętnie posłucham o obrabiarkach w tamtym czasie :D

  • @artuzsatreh7694
    @artuzsatreh7694 Жыл бұрын

    Super odcinek. Jak bym o dzisiejszych czasach myślał i działam. Jak w Kole czasowym. Pozdrawiam Artur.

  • @kamilandrzej6420
    @kamilandrzej6420 Жыл бұрын

    Kocham poniedziałki! Hehe pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę udanego dnia, kiedykolwiek to czytasz.

  • @tadeuszzygado5008
    @tadeuszzygado5008 Жыл бұрын

    Z tym rolnictwem to nie do końca prawda, rolnictwo w znacznym stopniu opierało na koniach, mój dziadek orał pole bauera koło Gery liniami, jak na polskiego chłopa przystało w tamtych czasach nie miał pojęcia o obsłudze jakich kolejek pojazdów mechanicznych.

  • @dominikpiotrowski5790
    @dominikpiotrowski5790 Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo Panowie za Waszą pracę i poświęcony dla nas słuchaczy czas pozdrawiam

  • @jakubjaworski8832
    @jakubjaworski8832 Жыл бұрын

    Zwolnią mnie kiedyś z pracy. Znowu godzinkę mam w plecy. Dawajcie te podkasty po godzinie 15. Super materiały dajecie. Tak trzymać 👍👍👍

  • @karolkrawczyk6596
    @karolkrawczyk6596 Жыл бұрын

    Wojna to krew ,pot, łzy i ...ropa.

  • @t.f.6542
    @t.f.6542 Жыл бұрын

    Taka drobna uwaga - Trzykrotnie to jest o 200% a nie o 300% więcej.

  • @tylkoprawdajestciekawaii
    @tylkoprawdajestciekawaii Жыл бұрын

    Dlatego Niemcy wymyślili ciężarówki na tzw.holzgaz. Dodatkowo duża część zaopatrzenia czy dowozu była oparta na transporcie konnym.

  • @andrzejhorbowy0815

    @andrzejhorbowy0815

    Жыл бұрын

    Zakłady PZInż przed wojną testowały prototyp ciężarówki z gazogeneratorem. PZInż. 703G

  • @maciejwiercinski2616

    @maciejwiercinski2616

    Жыл бұрын

    Chyba cos ponad MILION koni

  • @maciejwiercinski2616

    @maciejwiercinski2616

    Жыл бұрын

    "nowoczesna armia" na furmankach:)))

  • @luciuslucullus1345

    @luciuslucullus1345

    Жыл бұрын

    Gaz drzewny jest bardzo nierówny więc dla bezpieczeństwa trzeba obniżyć spręż tak więc moc spadnie. Można to ominąć grzejąc nim kocioł do silnika parowego (proste) ale to ma jeszcze niższą sprawność.

  • @Don_Mariano89
    @Don_Mariano89 Жыл бұрын

    Wiecie jaka jest ironia historii? Niemcy mogli mieć duży dostęp do ropy naftowej. Ropa ta leżała i leży do dziś w Libii (wtedy włoskiej kolonii). Złoża te jednak wtedy były nieodkryte, odkryto je dopiero w latach 60-tych a Libia dla Włochów gospodarczo była tylko dużą pustynią

  • @pawepergo7687

    @pawepergo7687

    Жыл бұрын

    Niemcy i tak by nie mieli możliwości eksploatacji tych złóż

  • @HubmacPL

    @HubmacPL

    Жыл бұрын

    Musieliby te ropę tankowcami wysyłać do europy a na morzu dominowali alianci

  • @tererere699
    @tererere699 Жыл бұрын

    Brak wartościowego rekruta też był przyczyną porażki Niemiec. Przecież w 1945 r. walczyli w sporych ilościach starciami z Panzerfaustami i dziećmi z Hitlerjugend. Bo pojawia sie stwierdzenie, ze 16 mln zmobilizowanych Amerykanów i 17 mln Niemców nie świadczy, że mieli problem z rekrutem.

  • @veers2883

    @veers2883

    Жыл бұрын

    A na to że załoga czołgu, działa samobieżnego czy samolotu była kiepska jest też to że oszczędzano paliwo na szkolenia zwłaszcza od lata 1944. Z kolei dlatego walczyli tymi panzerfaustami które jak Ur były bronią ostatniej szansy ponieważ w 1944 nie wytwarzali już dość dział p-panc dla ogromnej armii. Dywizja niemiecka z 1939 miała średnio 75 PAK 3,7 które wtedy starczały na większość czołgów, a w 1944 etat mówił o 20-25 p-panc PAK 5,0 lub 7,5 cm więc ni jak nie było jak nadążyć z zapełnianiem frontu więc i panzerfaust stał się desperacko potrzebny. Nawet ci rekruci z 1944 byli by lepszymi pilotami, czołgistami i żołnierzami gdyby nadążano z produkcją paliwa i dostawami uzbrojenia dla nich.

  • @mimon7941
    @mimon7941 Жыл бұрын

    Super materiał wielkie dzięki za waszą pracę

  • @tomaszrzeszotarski685
    @tomaszrzeszotarski685 Жыл бұрын

    Super odcinek.👏 Pozdrawiam👍

  • @leszekfiliciak4109
    @leszekfiliciak4109 Жыл бұрын

    Rewelacja! Super się słucha.

  • @majkimajki1147
    @majkimajki1147 Жыл бұрын

    Jak zawsze super odcinek

  • @bartoszmodawski5907
    @bartoszmodawski5907 Жыл бұрын

    Pytanie a w sumie prośba o predykcję. Co by musiało się "stać" aby Niemcy zajęli Moskwę? Czy Niemcy mogli zrobić coś więcej na poziomie planowania? Czy jednak wiązałoby się to ze zwiększeniem lub zmienianiem potencjału uzbrojenia? I wiem, że temat jest drażliwy, był poruszany i abstrahując od jego możliwej realizacji: czy np zwasalizowane Wojsko Polskie (choćby zbliżone kształtem albo zmodernizowane do 39r. ) odegrałoby kluczową rolę w operacjach Planu Barbarossa? W jakich bitwach zabrakło Niemcom wojska aby odmienić ich los. Pomimo, że wygląda na to że zwyciężając w Kampanii Wrześniowej Niemcy były skazane na klęskę.

  • @mrmonk4402

    @mrmonk4402

    Жыл бұрын

    Polecam film w tym temacie: kzread.info/dash/bejne/mq6mmMZ9aMnchrw.html Dużo informacji o tym jak wyglądała logistyka w tym okresie. Kanał warty uwagi 😊

  • @tosiekgbur4151
    @tosiekgbur4151 Жыл бұрын

    jak zawsze pany klasa 😎

  • @blablablebla1
    @blablablebla1 Жыл бұрын

    Zajebisty podcast ale reklamy co trzy minuty skutecznie zniechecaja do sluchania

  • @Michul14

    @Michul14

    Жыл бұрын

    Yt premium, polecam. Opłacam od startu, bo yt służy mi głównie do podcastów w czasie jazdy

  • @Sebakowal20
    @Sebakowal20 Жыл бұрын

    Wartość owego odcinka jest nie do ocenienia, można powiedzieć że bezcenna dla ludzi i ich stanu wiedzy. Natomiast rozwinięcie wojny totalnej było sporo spóźnione, winno zacząć się od klęski operacji Seelówe, a już na pewno od fiasku operacji Tajfun! Początkowe naloty strategiczne nawet w 43r to i tak duże sukcesy, byłyby pomniejszone zakładając, że już w 40 lub 41 rozbudowa gospodarki poszłaby pełną parą w końcu to wojna! Jedna decyzja wiązała druga. Kleska pod Moskwą i utrata miliona ton ropy, powoduje opracowanie planów zajęcia Kaukazu... Potrzebną ropę można by uzyskać rezygnując z rozbudowy Ubotwaffe w połowie 43 r. Korzyści byłyby wymierne w postaci większej manewrowości niemieckich jednostek zmotoryzowanych podczas operacji Wacht am Rhein oraz zwiększonej mobilności na froncie wchodnim, co myślę mogłoby przedłużyć wojnę o maksymalnie dwa miesiące. Pozdrawiam serdecznie twórców kanału i słuchaczy.

  • @zibi670
    @zibi670 Жыл бұрын

    Super odcinek 👍👍

  • @pacio790
    @pacio790 Жыл бұрын

    jesteście genialni

  • @tomaszzur792
    @tomaszzur79211 ай бұрын

    Posłuchałem jeszcze raz. Świetne, dziękuję.

  • @ukaszpauszka9088
    @ukaszpauszka9088 Жыл бұрын

    Szkoda ze nie wspomnieliście o ropie wydobywalej w Polsce

  • @grzegorzn4777

    @grzegorzn4777

    Жыл бұрын

    Przecież wspominali! Nie słuchało sie dokładnie.

  • @sawomiradamczyk3434
    @sawomiradamczyk3434 Жыл бұрын

    Super odcinek

  • @Ceberbike
    @Ceberbike Жыл бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @kazimierzmarszaek1539
    @kazimierzmarszaek1539 Жыл бұрын

    Dziękuję.

  • @michasuchodoa6904
    @michasuchodoa6904 Жыл бұрын

    Wspaniałe jak zawsze

  • @njchannel8013
    @njchannel8013 Жыл бұрын

    ten odcinek naprawde dobry

  • @CzarodziejskaPrzekladnia
    @CzarodziejskaPrzekladnia Жыл бұрын

    Super materiał 😁

  • @rzizmont89
    @rzizmont89 Жыл бұрын

    Reasumując - także w obecnym konflikcie każdy ma swoje przewagi.

  • @paweprzybylski532
    @paweprzybylski532 Жыл бұрын

    No i Piękna Pszczoła...Dziękuję.

  • @edwardkowalski4627
    @edwardkowalski4627 Жыл бұрын

    Tak Dobre ☃️☃️

  • @adamgabelski4525
    @adamgabelski4525 Жыл бұрын

    Kocham poniedziałki

  • @kkierczak
    @kkierczak Жыл бұрын

    Super!

  • @robinlc23
    @robinlc238 ай бұрын

    👍 kciuk dla zasięgów 👍

  • @Tukoshiable
    @Tukoshiable Жыл бұрын

    No. A już miałem poniedziałkową depresję. Uleczony 😎

  • @lucasharwick9598
    @lucasharwick9598 Жыл бұрын

    Najśmieszniejsze jest to, że Hitler rozpoczął wojnę ze Związkiem Radzieckim głównie dlatego, żeby zabezpieczyć sobie wydobycie ropy na Kaukazie. Ale nie mógł wygrać tej wojny właśnie przez brak ropy. :D

  • @maksymdobry3368

    @maksymdobry3368

    Жыл бұрын

    Nieprawda, chciał zdobyć tereny co najmniej do Wołgi a potem je zniemczyć.

  • @lucasharwick9598

    @lucasharwick9598

    Жыл бұрын

    @@maksymdobry3368 Źle mnie zrozumiałeś. Oczywiście masz rację, że chodziło o Lebensraum, ale ropa jest najważniejszym surowcem w tej koncepcji. Jeszcze jako wisienka na torcie zniszczenie bolszewików, czyli naturalnego wroga narodowego socjalizmu.

  • @pawekozmic7164
    @pawekozmic7164 Жыл бұрын

    Zamiast komentarza 👍👍👍👍

  • @alfredolewinski741
    @alfredolewinski741 Жыл бұрын

    Kto wie że tygrys tankował 700l benzyny na ok.150km w terenie

  • @Szycha8412
    @Szycha8412 Жыл бұрын

    Super materiał :) Pytanie jakby krótsza była wojna gdyby naloty alianckie od początku celowały w przemysł petrochemiczny?

  • @87muerte
    @87muerte Жыл бұрын

    Na dobry początek tygodnia

  • @lukaszkaczmarzyk2318
    @lukaszkaczmarzyk2318 Жыл бұрын

    👌

  • @matkawariatkax3
    @matkawariatkax3 Жыл бұрын

    Wojna to tylko marnowanie zasobów.

  • @Davidos132

    @Davidos132

    Жыл бұрын

    mądre słowa

  • @pawepergo7687

    @pawepergo7687

    Жыл бұрын

    Nic by to nie dało , Niemcy nie mieli i tak możliwości wydobycia jej i transportu do rzeszy

  • @TapChanek

    @TapChanek

    Жыл бұрын

    Publicznych. Prywatne firmy, banki i przemysł zbrojeniowy zbija kokosy, bo z publicznych pieniędzy rządy przelewają kasę właśnie im. Potem zniszczenia trzeba odbudować, firmy z tym związane dostają bogate kontrakty. Z tych samych, publicznych pieniędzy. Innymi słowy wojna powoduje ubożenie społeczeństw, ale wzbogacenie bogatych.

  • @grzmot_i_burza
    @grzmot_i_burza Жыл бұрын

    Do cholery tych rekłam!

  • @kacu27
    @kacu279 ай бұрын

    Dzięki takim problemom Niemieckiego państwa możemy teraz oglądać takie potworki jak ciągniki Lanz Buldog napędzane holzgazem z taką śmieszną wytwornicą tegoż gazu na przodzie przypominającą piecyk polowy 😅

  • @MP-iy5jk

    @MP-iy5jk

    7 ай бұрын

    Na gaz drzewny jeździły ciężarówki. Lanz Buldog miał silnik średnioprężny i jeździł na ropę. A z przodu miał głowicę (gruszę) żarową, a nie generator gazu. Głowicę, którą trzeba było rozgrzać do ok. 600 stopni Celsjusza, aby silnik można było uruchomić. Na podstawie tego niemieckiego wynalazku był skonstruowany ciągnik Ursus C-45. Rozruch tego dziwactwa był rozwiązany przy pomocy ręcznego rozrusznika, czyli przy pomocy odejmowalnego koła kierownicy. Sama konstrukcja silnika i ciągnika była z lat dwudziestych dwudziestego wieku.

  • @damianwitkowski9702
    @damianwitkowski9702 Жыл бұрын

    Nawet sam marszałek Timoszenko ludowy komisarz powiedzial: jak Niemcy zdobędą Moskwę to pol biedy jak zdobenda Baku to już po nas. Hitler bardzo dużo czytał o ropie i Ukraina i Baku to były jego główny cel.

  • @zaratustrabeats2937

    @zaratustrabeats2937

    5 ай бұрын

    Witam, tylko, że nawet jakby zdobył Baku i pola roponośne to Niemcy nie mieli ani jak przetworzyć tej ropy, ani jak ją przetransportować. W związku z tym samo zajęcie tego rejonu nic by im nie dało.

  • @Michal_Zuber

    @Michal_Zuber

    5 ай бұрын

    Poza tym zaraz by Anglicy zbombardowali to Baku i by było po balu...

  • @__jarek__290
    @__jarek__290 Жыл бұрын

    👍

  • @alfredolewinski741
    @alfredolewinski741 Жыл бұрын

    W drugim lub trzecim dniu wojny pomiędzy ZSRR a Niemcem ruskie lotnictwo z rejonu sewastopola spaliło Ploeszti jak długo bronili Krymu tak długo bombardowali ploeszti

  • @konradmal1919
    @konradmal1919 Жыл бұрын

    Dardzo dobry materiał może coś o rzezi wołyńskiej następnym razem panowie proszę

  • @jacektomczyk9927
    @jacektomczyk9927 Жыл бұрын

    Zważywszy na ich praktyki, aż dziwne, że nie pozyskiwali paliw z ropiejących ran żołnierzy!

  • @njchannel8013
    @njchannel8013 Жыл бұрын

    pytanie: dlaczego politycznie i militarnie niemcy nie zabezpieczyli dostaw z iranu? a moze tez cos o interwencji sowiecko anglosaskiej w iranie w 1941?

  • @Michal_Zuber

    @Michal_Zuber

    5 ай бұрын

    Przecież Iran był pod kontrolą brytyjską. No to politycznie się nie dało, a militarnie to już w ogóle chyba prędzej by na Księżyc polecieli...

  • @thusbadman7398
    @thusbadman7398 Жыл бұрын

    Czynniki pośrednie takie jak ropa naftowa, stal, materiały rzadkie i pieniądze muszą po prostu się przelewać, inaczej zniszczy Cię strach przed skutkami straty tych surowców.

  • @veers2883

    @veers2883

    Жыл бұрын

    Czyżby gracz Hearts of Iron? Pytam bo w tej serii tak podane i w tej kolejności surowce zwykle występują w rubrykach zapasów :D.

  • @thusbadman7398

    @thusbadman7398

    Жыл бұрын

    @@veers2883 Taa

  • @bahalasb633
    @bahalasb633 Жыл бұрын

    Warto jeszcze podkreslić ze Niemcy przejeli Polskie złoża o wydajności 500-800 tys ton .

  • @prawdziwypolak8725

    @prawdziwypolak8725

    Жыл бұрын

    a one pod lwowem nie były?

  • @bahalasb633

    @bahalasb633

    Жыл бұрын

    @@prawdziwypolak8725 Tak dokładnie to w zagłębiu Borysławsko - Drohobyckim , ale jeszcze pokłady były w rejonie , Krosna , Jasła , Gorlic .

  • @okoproroka1561

    @okoproroka1561

    Жыл бұрын

    @@prawdziwypolak8725 Te złoża są też w Małopolsce, a Ignacy Łukasiewicz urzędował od Nowego Sącza i Gorlic aż po Lwów. Tylko że w okolicach Lwowa nie było otwartych złóż ropy naftowej tam była apteka oraz pracownia w której Łukasiewicz wyizolował naftę.

  • @Saint0076

    @Saint0076

    Жыл бұрын

    W 1938 Polska wydobywała 500 tyś ton głównie w Galicji tyle że najwięcej tej ropy pochodziło z okolic Stanisławowa który w tedy był po stronie radzieckiej dopiero w 1941 Niemcy zajęli całą Galicję.

  • @Berciol
    @Berciol Жыл бұрын

    Ogromny szacunek za to że nie da się znaleźć w nagraniach nieścisłości, w tym znalazłem pierwsze jakie kiedykolwiek znalazłem, i to z dziedziny mechaniki. Liczba oktanów benzyny nie pozwala silnikom, według mojej wiedzy, na uzyskanie większej mocy ale każdy silnik ma minimalna liczbę oktanów konieczna do pracy i paliwo o mniejszej liczbie silnik zniszczy a o wyższej nie przyniesie żadnego benefitu jak wzrost mocy czy inne.

  • @luciuslucullus1345

    @luciuslucullus1345

    Жыл бұрын

    Wyższa oktanowość zmniejsza spalanie stukowe czyli nie rozwali się silnika o większym sprężaniu.

  • @Berciol

    @Berciol

    Жыл бұрын

    @@luciuslucullus1345 dokładnie tak

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    Жыл бұрын

    Ale z drugiej strony najprostszym sposobem zwiększenia mocy silnika benzynowego bez zwiększania pojemności jest zwiększenie stopnia sprężania, a im większy stopień sprężania tym bardziej wysokooktanowa benzyna jest potrzebna. A w silnikach lotniczych czasu II WŚ to miało znaczenie, bo im większą pojemność ma silnik tym jest cięższy, więc lekki i mocny silnik lotniczy musiał być też na wysokooktanową benzynę

  • @tadeuszzygado5008

    @tadeuszzygado5008

    Жыл бұрын

    Podsumowując im bardziej wydajny, czyli wysilony silnik (stopień sprężania, doładowanie), tym większej ilości oktanów (odporności na spalanie stylowe benzyny) potrzebuje żeby nie ulec przedwczesnemu zużyciu.

  • @truszka9045
    @truszka90459 ай бұрын

    10:46 żeby żyć trzeba jeść żeby jeść trzeba żyć

  • @user-gu6sv4pg6l

    @user-gu6sv4pg6l

    5 ай бұрын

    jedni jedzą żeby żyć, inni żyją żeby jeść

  • @szymonzwara981
    @szymonzwara981 Жыл бұрын

    a co to za zmiany że jest o 6 a nie o7

  • @tomaszsowinski9149
    @tomaszsowinski9149 Жыл бұрын

  • @Hanf75
    @Hanf75 Жыл бұрын

    Pochodną tematu może być ofensywa 15 USAAF na zakłady benzyny syntetycznej na Śląsku.

  • @bahalasb633

    @bahalasb633

    Жыл бұрын

    Tak , w 1944 lotnictwo Amerykańskie przeprowadziło wiele misji przeciw Niemieckiemu przemysłowi paliwowego . Bombardowano rafinerię w Trzebini , zakłady paliw syntetycznych w Oświęcimiu , Będzinie , Czechowice-Dziedzice i kompleks w Blachowni .

  • @wot-brytanik5-halo853
    @wot-brytanik5-halo853 Жыл бұрын

    fajne odcinki robicie, dzięki ale moze mogliscieby wziąć się za 1 wojnę światowa a dokladnie cos z frontem wschodnim bo był on dość dziwny.. np film o armii wielkopolską czy front pod Rostowem 1918, lub ukraincy podczas 1wś

  • @krzysztoflesinski3405
    @krzysztoflesinski3405 Жыл бұрын

    Ten kanał to taka polska wersja kanału TIKhistory, kzread.info/dash/bejne/nYqjl6tpqLG4mMo.html dobrze się was słucha.

  • @robertro53
    @robertro53 Жыл бұрын

    Niemiaszki chyba się od tego czasu wiele się nauczali. Dlatego zwąchali się z ruskimi, największą stacją benzynową na kontynencie.

  • @krzysztofmalicki1059

    @krzysztofmalicki1059

    Жыл бұрын

    To hitlerowcy byli,zbrodniarze ,a nie mówione z sympatia- niemiaszki

  • @michal19789

    @michal19789

    Жыл бұрын

    nigdy uzależnienie Niemiec od Rosyjskich surowców nie było większe niż w Polsce :)

  • @robertro53

    @robertro53

    Жыл бұрын

    @@krzysztofmalicki1059 Pewnie że marsjańscy hitlerowcy, którzy tylko przez przypadek mówili po niemiecku. Nie, żadni hitlerowcy. Dziadek mi mówił, jak jeszcze żył, że strzelali do niego niemcy.

  • @czeslawtabor887
    @czeslawtabor887 Жыл бұрын

    Z geografia w Rzeszy to bylo cos nie tak. Najkrotsza droga na Kaukas jest przez Turcje! Chyba ze Wehrmacht mial stracha przed niepokonana armia turecka?!.Z Turcji tez niedaleko na Bliski Wschod? Dziwne nieprawda?

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    Жыл бұрын

    🤣🤣🤣

  • @blazejka1965

    @blazejka1965

    Жыл бұрын

    Najkrótsza droga na Kaukaz jest przez morze czarne. Z Krymem, i portami po obu stronach morza mogli spokojnie transportować ropę.

  • @Michal_Zuber

    @Michal_Zuber

    5 ай бұрын

    Przez Turcję i zajebiste góry. Widziałeś kiedyś jakąkolwiek mapę Kaukazu?

  • @att6246
    @att6246 Жыл бұрын

    04:40 w kolejnym aspekcie - Putinowi udaje się naśladować Hitlera.

  • @mateuszukasik6871

    @mateuszukasik6871

    Жыл бұрын

    A nie Stalina?

  • @att6246

    @att6246

    Жыл бұрын

    @@mateuszukasik6871 jedno nie wyklucza drugiego.

  • @ness7765
    @ness7765 Жыл бұрын

    A jak wyglądała sprawa Norwegii w kwestii paliwa, dlaczego nie została ona wspomniana w materiale?

  • @Fajterek1

    @Fajterek1

    Жыл бұрын

    Gdyż II wojna światowa nie wybuchła wczoraj, a Norwegia zaczęła wydobywać ropę dopiero w latach 60 XX wieku.

  • @ness7765

    @ness7765

    Жыл бұрын

    @@Fajterek1 dziękuję za informację, nie wiedziałem o tym.

  • @annabatorska5589
    @annabatorska5589 Жыл бұрын

    Wg mnie Niemcy zmarnowały pewną szansę na dostęp do ropy. Po podboju Francji powinni byli wysyłać odrazu swoje wojska szybkie do Libii i do ataku na Egipt i Bliski Wschód. Gdyby taki Afrika Korps odtarł do Libii sierpniu 1940 roku a nie w lutym 1941 roku to sytuacja na froncie włosko-brytyjskim byłaby zupełnie inna. Włosi nie przegrałyby w grudniu 1940 roku konfrontacji z Brytyjczykami. Przejęcie przez Niemcy Egiptu zmieniłoby sytuację strategiczną w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Kanał Sueski byłby niemiecki. Kraje arabskie mogłyby stanąć po stronie Hitlera żeby zrzucić kolonialne jarzmo

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    Жыл бұрын

    A co z zaopatrzeniem dla tych wojsk? Ludzie i pojazdy na piasku długo nie pociągną😂

  • @jarosaw4614
    @jarosaw4614 Жыл бұрын

    601 kciuk

  • @alfredolewinski741
    @alfredolewinski741 Жыл бұрын

    Największą wadą tygrysów i panter były silniki benzynowe i tragicznie mały zasięg ruskie il 2 sypały na nie ptaby 1,5kg bombki 300 szt za jednym zamachem jedna starczała by spalić to cudo od góry czołgi były słabo opancerzone

  • @maksymdobry3368

    @maksymdobry3368

    Жыл бұрын

    ile tych tigerów załatwiły ił-2?

  • @wojtek5596

    @wojtek5596

    Жыл бұрын

    Wbrew obiegowej opinii ropa nie jest środkiem gaśniczym, a pocisk równie dobrze zapala jedno i drugie.

  • @vitocorleone2915
    @vitocorleone2915 Жыл бұрын

    Zróbcie porównanie wojsk i gospodarki 2 i 3 Rzeszy. Która Rzesza była lepiej przygotowana do wojny

  • @tylkoprawdajestciekawaii
    @tylkoprawdajestciekawaii Жыл бұрын

    Dlatego Niemcy wymyślili koncepcję Mitteleuropa. Niemcy jako państwo przemysłowe nie posiadające prawie żadnych surowców zasysałyby je z obrzeży imperium, w tym z Polski. Dodatkowo te państwa dostarczałyby brakującej siły roboczej do niemieckich fabryk. Ta koncepcja został już sformułowana pod koniec XIX wieku.

  • @UlissesKruszewski
    @UlissesKruszewski9 ай бұрын

    🏴‍☠️

  • @2PaweL
    @2PaweL Жыл бұрын

    +1

  • @Saint0076
    @Saint0076 Жыл бұрын

    Wbrew pozorom III Rzesza kojarzona z autostradami czy samochodem dla ludu albo przeciwnie luksusowymi samochodami była państwem słabo zmotoryzowanym jak na standardy zachodnie. Już więcej samochodów na 1000 mieszkańców było wtedy np w takiej Francji. Cała logistyka na szczeblu strategicznym opierała się na kolei (parowozy) a lokalnie Niemcy używali bardzo dużo koni których dużą ilość zdobyli po kampanii wrześniowej. Wehrmacht kojarzony często z pancerną pięścią to w większości była piechota z taborami konnymi jak nasza piechota w 39 r. Autostrady nie odegrały dużej roli zarówno w transporcie prywatnym jak i wojskowym. Gdyby Niemcy bardziej się zmotoryzowali to by tą wojnę dużo szybciej przegrali z powodu braku ropy. Dość powiedzieć że Alianci po rozwinięciu z Normandii często mieli duże problemy z logistyką aby zaopatrywać w paliwa i zdarzało się że na 1 litr dowiezionego paliwa spalali kilka razy więcej na jego dowiezienie.

  • @michakoniecko853

    @michakoniecko853

    Жыл бұрын

    Niemcy zdobyli mnóstwo ciężarówek we Francji i wcielili je do własnych kolumn transportowych. Armia francuska była dużo bardziej zmotoryzowana niż niemiecka. Inna sprawa, że taka zbieranina była logistycznym koszmarem.

  • @Sebakowal20

    @Sebakowal20

    Жыл бұрын

    Amerykanie mogli sobie chłopcze pozwolić na to, no cały Ocean do pokonania .... twoje tezy o braku wpływu bitych dróg to żenada człowieku

  • @tazz4567
    @tazz4567 Жыл бұрын

    Moze odcinek o szpiegostwie w 2WS?

  • @kubabrzyk2428
    @kubabrzyk2428 Жыл бұрын

    A

  • @melkorpp
    @melkorpp Жыл бұрын

    Za dużo reklam

  • @dukecarrington2886
    @dukecarrington2886Ай бұрын

    Dajcie Rommla bez PRu 😅😅😅

  • @Kris1dark
    @Kris1dark Жыл бұрын

    Siły zbrojne buduje się na własnym przemyśle, a w tej chwili Polska realizuje ogromne zakupy dla armii za granicą. Co teraz poszło nie tak że nie tworzymy i nie produkujemy sami takich czołgów i samolotów jak Koreańczycy?

  • @Szycha8412

    @Szycha8412

    Жыл бұрын

    Eee - swój przemysł nie płaci tak dużych łapówek politykom a "lobbyści" za granicy na pewno mają walizki pełne argumentów :) A i rozbudowywanie i unowocześcnianie własnego przemysłu to proces dług, wymagający konsekwencji i zaangażowania - a tak to się kupi gotowe zabawki i jest się przy czym fotografować :)

  • @alfredolewinski741
    @alfredolewinski741 Жыл бұрын

    Podobno ropę dostarczały USA za pośrednictwem firmy słupów w krajach neutralnych .Czy ktoś zastanawiał się kiedyś ile ropy potrzebowała flota podwodna i skąd ja miała.

  • @bahalasb633

    @bahalasb633

    Жыл бұрын

    Trafna uwaga .

  • @jarekstaszynski9446
    @jarekstaszynski9446 Жыл бұрын

    Strateg z Żoliborza powinien posłuchac: "budowanie sił zbrojnych w oderwaniu od podstawy gospodarczej konczy sie na ogol katastrofą". Tak a propos rozbudowy naszej armii do 300 tysiecy ludzi...

  • @Saint0076

    @Saint0076

    Жыл бұрын

    Inny strateg powiedział że jak nie chcesz karmić swojej armii to będziesz karmił cudzą. Co innego współcześnie zwiększenie wydatków na obronność z 2 do 3 % PKB a co innego budżet II RP gdzie 1/3 szła na obronność co ogólnie hamowało mocno rozwój Polski co innego III Rzesza która mimo swojego potencjału przemysłowego tak mocno się zbroiła nie patrząc na koszty że gdyby nie wojna to skończyłoby się katastrofą gospodarczą. Co innego Japonia gdzie 3/4 budżetu szło na wojsko i też zakończyło się katastrofą.

  • @maciejkulik9855

    @maciejkulik9855

    8 ай бұрын

    Strateg z Żoliborza😂😂😂 Pozdrawiam

  • @Michal_Zuber

    @Michal_Zuber

    5 ай бұрын

    Akurat pieniądze jeszcze by się znalazły, gorzej z ludźmi.

  • @piotrnowak4613
    @piotrnowak4613 Жыл бұрын

    Co ciekawsze Niemcy przez chwilę mieli mnóstwo ropy. W Libii...

  • @Saint0076

    @Saint0076

    Жыл бұрын

    Ropę w Libii odkryto dopiero w latach 50-tych XX wieku.

  • @piotrnowak4613

    @piotrnowak4613

    Жыл бұрын

    @@Saint0076 Ale tam była. Gdyby szukali i znaleźli to atak na ZSRR w zasadzie byłby niepotrzebny.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    Жыл бұрын

    @@piotrnowak4613 Japończycy szukali ropy w Mandżurii i nie znaleźli, a też tam ta ropa jest. A potem jeszcze trzeba ropę wydobyć i to jest dopiero początek zabawy.

  • @Saint0076

    @Saint0076

    Жыл бұрын

    @@piotrnowak4613 Równie dobrze można powiedzieć że Niemcy mieli mnóstwo ropy po zajęciu Norwegii którą zaczęto wydobywać z morza północnego w latach 60-tych.

  • @Saint0076

    @Saint0076

    Жыл бұрын

    @@SattivasaJapończycy uzyskali ropę po podboju Indonezji głównie na Borneo gdzie przejęli gotową infrastrukturę jednak moc przerobowa tamtejszych rafinerii nie była wystarczająca i japończcycy często lali do okrętów ropę nierafinowaną co zresztą przysparzało im sporo problemów. W drugiej fazie wojny na pacyfiku kiedy flota podwodna USA rozstrzelała flotę handlową Japonii w tym i tankowce które dowoziły ropę do rafinerii japońskich to flota Japonii do wielkich bitew jak na morzu Filipińskim czy o same Filipiny wychodziła głównie z rejonu Borneo bo tam miała dostęp do ropy. Do ostatniej większej akcji floty japońskiej czyli rajdu Yamato z Japonii na Okinawę to nawet nie starczyło im ropy do większej ilosci okrętów eskorty dla Yamato.

  • @maciejlublin829
    @maciejlublin829 Жыл бұрын

    Co do tych patentów z USA to przypominam, że przecież to Niemcy wynaleźli metodę produkcji syntetycznej ropy (synteza Fischera-Tropscha 1925) więc po co mieliby kupować patenty skoro sami byli autorami tego produktu? Tak samo z syntetycznym kauczukiem (Fritz Hoffman 1909). Amerykanie byli za głupi żeby opracować samodzielnie takie metody, oni potrafili tylko kopiować od innych

  • @krzysztofzawadzki6704

    @krzysztofzawadzki6704

    Жыл бұрын

    Byli tak głupi że produkowali benzynę 150 oktanową, a Niemcy wyciskali z trudem 98. Czyli kto tutaj jest głupi. Jak się ma dostęp do surowców to nie trzeba wydobywać 7 ton węgla na wyprodukowanie 1 tony kiepskiej benzyny.

  • @maciejlublin829

    @maciejlublin829

    Жыл бұрын

    @@hakpoll4495 Bomba atomowa to międzynarodowy projekt przypominam ci że byli tam fizycy z Niemiec, Norwegii, Węgier, Wlk Brytanii i Włoch. Do i wś przystępowali nie mając nawet własnej artylerii musząc korzystać z francuskiej gdy Niemcy były już mocno osłabione po 3 latach walk i tak samo w iiwś (tyle ze już mieli własną artylerię) ale nie popisali się: -ich działa ppanc gorzej sprawdzały się w swojej tytułowej roli niż odpowiedniki niemieckie czy brytyjskie i chyba nawet radzieckie, silniki rzędowe Allison były na tyle kiepskie że musieli korzystać z Rolls-Royce'a w Mustangu, a technologie radarową otrzymali z Wlk Brytanii (misja Tizarda) gdzie okazało sie że ich radary są daleko w tyle (ale niespodzianka :) -słabi dowódcy pokroju Lucasa czy Fredendalla -łomot jaki doznawali od Niemców pod Sidi Bou Zajd, na przełęczy Kasserine, nad rzeką Rapido czy pod Cisterną -nawet mając przewagę liczebną w ludziach i sprzęcie oraz mając przeciwko sobie tylko część armii niemieckiej długo się z nią męczyli (półwysep Bretonski gdzie nie szło im szturmowanie takich miast jak Brest i Saint-Malo), mimo że pod Saint-Lo byli już 2VII to wystarczyły zaledwie dwie niemieckie dywizje 352DP(walcząca od początku w Normandii) i 3DStrzSpad aby zatrzymać ich tam na ponad dwa tygodnie (miasto zdobyto 21.VII), a potem jeszcze mozolne zdobywanie stolicy Lotaryngii (Metz na czele z nieudaną próbą zajęcia fortu Driant) i wykrwawienie się w lesie Hurtgen Jeśli to ma być skuteczna armia to coś tutaj nie pasuje biorąc pod uwagę historię walk :)

  • @Turloghan

    @Turloghan

    Жыл бұрын

    @@maciejlublin829 Za wąsko patrzysz na to zagadnienie. Obejrzyj też inne filmy na tym kanale.

  • @maciejlublin829

    @maciejlublin829

    Жыл бұрын

    @@Turloghan A może doprecyzuj o co ci chodzi? Oglądałem nie jeden film na tym kanale

  • @maciejlublin829

    @maciejlublin829

    Жыл бұрын

    @@hakpoll4495 Nie jestem uprzedzony ale jakoś pomijasz że technologia amerykańska radarowa była w tyle w stosunku do brytyjskiej, że silniki w Mustangach nawet nie były ich produkcji tylko na licencji Rolls-Roycea, że moździerze produkował dla nich francuz Edgar Brandt, bombowce miały mniejszy udźwig niż brytyjskie (poza B-29) a armaty ppanc w swojej tytułowej roli tak ŚREDNIO się sprawdzały. Nie mów o oszczędzaniu żołnierzy bo przecież i tak mieli ilościową przewagę nad Niemcami w ludziach i sprzęcie którą nie potrafili wykorzystać, męczyli się zarówno w Normandii jak i na półwyspie Bretonskim, w zdobywaniu Metzu i walkach w lesie Hurtgen. Nie potrafili nawet przygotować swoich wojsk inżynieryjnych które nie były wyposażone w środki do rozminowywania (trał przeciwminowy), a w książkach można znaleźć informacje że miny były jednym z największych zagrożeń. Ogólnie nie wypada to najlepiej

  • @patrixon5095
    @patrixon5095 Жыл бұрын

    Według mnie Niemcy i tak przegrali by z ZSRR nawet gdyby nie USA gdyż niemcy może mieli większą gospodarkę to sowieci zmobilizowali jej o wiele większy procent i rozbudowali gospodarkę wojenną jeszcze na początku lat 30. Niemcy dopiero pod koniec lat 30. Hitler i tak by przegrał na wschodzie nawet gdyby USA nie dołączyło i nie pomagało z tym że trwało by to o wiele dłużej.

  • @sodkikroliczek6210

    @sodkikroliczek6210

    Жыл бұрын

    Problem Związku Radzieckiego leżał w niezmechanizowanej logistyce. Sowieci nie mieli wystarczającej liczby samochodów, aby dostarczyć szybko zaopatrzenie. Nie mieli tez wojsk zmotoryzowanych. Te technologie zostały dostarczone przez USA w programie Land Lese. Ten program pomogl ZSRR wstać z kolan i wrzucić cokolwiek nowoczesnego do swojego przemysłu

  • @patrixon5095

    @patrixon5095

    Жыл бұрын

    @@sodkikroliczek6210 Niemcy mieli niemal że identyczny problem z tym że ZSRR było blisko swoich baz a Niemcy daleko. Ostatecznie Niemcy by przegrały ponieważ dla nich było już za późno.

  • @patrixon5095

    @patrixon5095

    Жыл бұрын

    @@sodkikroliczek6210 oraz musimy zaznaczyć że 80% Land leas dotarło do zsrr dopiero w 1944 roku. Do 1943 roku nie udało się znacząco zmotoryzować i zmechanizować ZSRR.

  • @maksymdobry3368

    @maksymdobry3368

    Жыл бұрын

    Tylko popatrz na straty ruskich i gdzie byli we czerwcu 1944. Oni nie mieli takich ogromnych zasobów ludzkich by je tracić w takim tempie.

  • @panpogo

    @panpogo

    Жыл бұрын

    @@patrixon5095 bez pomocy USA dla ZSRR i bombardowania niemieckich fabryk ZSRR nigdy by nie wygrał wojny z Niemcami. W 1942 Niemcy produkowali cztery razy więcej stali niż ZSRR około 35 milionów ton rocznie do 8 milionów.

  • @bahalasb633
    @bahalasb633 Жыл бұрын

    Do 1941 jednym z dostawców ropy naftowej dla Niemiec było USA . Prawdopodnie kilka transportów przychodziło jeszcze do 1944 .

  • @rewange
    @rewange5 ай бұрын

    CalkiemG,i nie chodzi o punkt ge tylko co masz w głowie,chlopcze

  • @spodzielniasocjalna4594
    @spodzielniasocjalna4594 Жыл бұрын

    ... no i ruskie czołgi na ON a nie na oktany na oktanach mogły latać 😆Sokoły Stalina

  • @wojteksmag8286

    @wojteksmag8286

    Жыл бұрын

    Paliwo lotnicze pochodziło z dostaw L-L ... W sumie niewiele, tylko 2 000 000 ton, o czym ZSRR, a teraz Rosja bardzo niechętnie wspomina.

  • @MAP1-234

    @MAP1-234

    9 ай бұрын

    @@wojteksmag8286 Paliwo lotnicze pochodziło tylko z dostaw? i 2 mln ton ZSRR otrzymał z dostaw ?

  • @wojteksmag8286

    @wojteksmag8286

    9 ай бұрын

    @@MAP1-234 Dostarczono 2,7 miliona ton produktów naftowych (paliwa i oleje) to było dokładnie 57% paliwa lotniczego radzieckiego lotnictwa. Tylko 10% paliwa wysokooktanowego było produkcji radzieckiej.... W ogóle ilość pomocy zaskakuje:: 80% konserw mięsnych 92% lokomotyw, szyn i maszyn do ich układania. 57% benzyny lotniczej 53% materiałów wybuchowych 74% całego taboru samochodowego 88% sprzętu radiowego 53% miedzi 56% aluminium. 60+% paliwa samochodowego 74% opon samochodowych (USA zbudowały tam fabrykę) 12% pojazdów opancerzonych 14% samolotów bojowych

  • @MAP1-234

    @MAP1-234

    9 ай бұрын

    @@wojteksmag82861. Rzeczywiście dostarczono ok.2,6 mln ton produktów naftowych( w tonach krótkich) w metrycznych to jest trochę mniej. , ale to nie stanowiło 57% paliwa lotniczego. Ile z tych 2,6 mln ton było paliwem lotniczym i jaka była wojenna produkcja tego paliwa w ZSRR? Te kopiuj-wklej krąży w necie już od dawna , większość % jest wzięta z sufitu. Mam pytanie: jakie jest źródło tych danych i co wg ciebie oznaczają te%?

  • @MAP1-234

    @MAP1-234

    9 ай бұрын

    @@wojteksmag8286 92 % lokomotyw i szyn pochodziło z dostaw LL? Jesteś pewien ? 74% całego taboru samochodowego ?

  • @arturdebicki8983
    @arturdebicki89838 ай бұрын

    Tak się zastanawiam, na podstawie jakich danych gospodarka III Rzeszy została oceniona tak wysoko? Zgoda, Adam Tooze jak przystało na Brytola podkręca nieco fakty każąc swojej ojczyźnie dorównywać USA, ale dostępne dane każą postrzegać potęgę gospodarczą Wielkiej Brytanii przynajmniej na takim samym poziomie jak Niemiec. A tak naprawdę, jeżeli byśmy chcieli dokonać uczciwej oceny, to powinna ona być oceniona wyżej od niemieckiej.

  • @WojtekOrszulak

    @WojtekOrszulak

    8 ай бұрын

    Ii

  • @ukaszbylica9004

    @ukaszbylica9004

    28 күн бұрын

    Gospodarka Niemiec, a dokładnie produkcja przemysłowa prześcignęła UK już przed I wojną światową. Między innymi to też był powód do wybuchu tej wojny. Później ta przepaść się pogłębiała

  • @arturdebicki8983

    @arturdebicki8983

    26 күн бұрын

    @@ukaszbylica9004 Gospodarka kraju nie równa się jedna wybrana gałąź przemysłu. Jak się patrzy na przemysł chemiczny to owszem, można uznać Niemcy za hegemona. Jak się patrzy na całość wskaźników, na zasoby finansowe, innowacyjność, strukturę zatrudnienia ludności itp to Cesarstwo wraca na swoje miejsce obok III Republiki. Ta druga gospodarka świata (zwłaszcza w momencie wybuchu II wojny) to mit. Fakty i dane sprowadzają na ziemię.

  • @ukaszbylica9004

    @ukaszbylica9004

    26 күн бұрын

    @@arturdebicki8983 porównanie gospodarki Niemiec do III republiki to nieporozumienie. Pisząc w kontekście produkcji przemysłowej jako całości, Francja nie miała startu do Niemiec. Oczywiście , UK miała pewne przewagi jeśli chodzi choćby o instytucje finansowe, bankowość itp. ale właśnie, jeśli chodzi o innowacyjność, produktywność, technologizację społeczeństwa, czy choćby udział maszyn przemysłowych w stosunku do liczby robotników to faktycznie przedwojenne Niemcy były przed UK. Nie chce mi się teraz grzebać za statystykami, ale za USA to niemiecki przemysł miał największą "robotyzację" przemysłu, czyli ilość maszyn przypadających na jednego robotnika. Poza tym to Niemcy po ZSRR były najludniejszym państwem w Europie, jeszcze przed wojną. Bolączką Niemiec był brak surowców, oraz przed wojną brak pieniędzy na finansowanie zbrojeń. Wojna musiała wybuchnąć, bo inaczej III Rzesza skończyłaby jak Grecja w 2008

  • @ukaszbylica9004

    @ukaszbylica9004

    26 күн бұрын

    Poza tym to jest fakt, że już przed I wojną światową kajzerowskie Niemcy były najprężniejsza gospodarką Europy, a niezbyt rozgarnięty Wilhelm zamarzył o rywalizacji na morzach z Anglią, gwałtownie rozbudowywał flotę. A to wzbudziło ogromny niepokój na wyspach, bo Anglia nie ma stałych sojuszników tylko stałe interesy, a Niemcy kajzera mogły im zagrozić

  • @janqpiter3759
    @janqpiter3759 Жыл бұрын

    W państwa odcinkach skupiają się panowie na bombardowaniach niemieckiej gospodarki ale bombardowania niszczyły też zabytkowe miasta w Rzeszy, co przedstawił np. J. Friedrich "Bombardowania Niemiec w latach 1940 - 1945"?. Czy panowie myśleli nad tematem ochrony zabytków podczas 2 WŚ?

  • @garden2011city
    @garden2011city Жыл бұрын

    11:29To jest powód dla którego Polska w obecnej rozkradzionej po 1989 roku formie ,nigdy nie będzie miała silnej armii .Huty rozkradzione,stocznie rozkradzione ,zakłady włokiennicze rozkradzione .Mamy za to dużo supermarketów ,parków wodnych etc.

  • @michal19789

    @michal19789

    Жыл бұрын

    ale bzdury wypisujesz ... te huty nie były w stanie w większości produkować w konkurencyjnej cenie i jakości, przemysł po prostu był archaiczny i zupełnie nie konkurencyjny produkowaliśmy t72 a niemcy leoparda 2A5, włókiennictwo i inne gałęzie przemysłu wyglądały jeszcze gorzej i gdyby nie prywatyzacja tych wszystkich zakładów, prawdopodobnie 95% z nich by upadło i nic by z nich nie zostało :) zobacz co stało się z FSO, które wróciło do skarbu państwa po przygodzie z Koreańczykami i ratowaniu trupa z Ukraińcami

  • @garden2011city

    @garden2011city

    Жыл бұрын

    @@michal19789 To ze cos jest przestarzale to jeszcze nie znaczy ,ze trzeba to zamykac tak jak zrobiono z polskim przemyslem po 1989 roku.Dodatkowo zostal on rozkradziony po czesci przez kapital zagraniczny a po czesci przez rodzimych zlodzieji .Zreszta w owczesnych polskich warunkach prywatyzacja równała sie zamknieciu/rozkradnieciu

  • @michal19789

    @michal19789

    Жыл бұрын

    @@garden2011city jak można rozkraść coś bezwartościowego i zacofanego o 20 lub więcej lat ?

  • @michal19789

    @michal19789

    Жыл бұрын

    @@garden2011city by ci uzmysłowić wartość czegoś co przynosi straty .... koncern BMW sprzedał swego czasu markę Rover wraz z fabrykami za 1 funta.

  • @zbigniewp1810

    @zbigniewp1810

    Жыл бұрын

    Czemu mamy się przejmować tym, że ktoś ukradł coś, co przynosi jedynie straty i ma mniej niż zerową wartość? Jak mi ktoś ukradnie zużyte opony i olej, to mu jeszcze podziękuję. I tutaj jest analogiczna sytuacja.

  • @adamdrzewiecki8643
    @adamdrzewiecki8643 Жыл бұрын

    Będąc dorastającym chłopakiem jeszcze za komuny zauważyłem ciekawy sposób prowadzenia bombardowan przez Amerykę. Walili prawie wszystkie duże niemieckie miasta, ale nie kopalnie, huty, rafinerie. Forsa musi się zgadzać, życie własnych obywateli już niekoniecznie.

  • @michal19789

    @michal19789

    Жыл бұрын

    bzdura totalna

  • @Saint0076

    @Saint0076

    Жыл бұрын

    Bzdura. Słyszałeś może o operacji Tidal Wave bombardowaniu rafinerii w zagłębiu Ploiesti w Rumunii gdzie USA straciło ponad 500 lotników.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    Жыл бұрын

    @@wladekbuz1 To się teraz "wiedza" nazywa?

  • @adamganski2012
    @adamganski20126 ай бұрын

    👍

  • @edwardkowalski4627
    @edwardkowalski4627 Жыл бұрын

    Tak Dobre ☃️☃️

  • @romanrozwod4243
    @romanrozwod4243 Жыл бұрын

    👍

  • @Franko2009100
    @Franko20091009 ай бұрын

    👍

  • @66kropek
    @66kropek2 ай бұрын

    👍

Келесі