Ірина Клименко. ЕТНОМУЗИЧНЕ РАЙОНУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЕТНІЧНОЇ ТЕРИТОРІЇ. Лекція (7.03.2024)

Музыка

Ірина КЛИМЕНКО (Київ, доктор мистецтвознавства, завідувачка Лабораторії етномузикології Національної музичної академії України)
ЕТНОМУЗИЧНЕ РАЙОНУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЕТНІЧНОЇ ТЕРИТОРІЇ.
Лекція, уперше виголошена під час Четвертого Міжнародного етномузикознавчого симпозіуму «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЕТНОМУЗИКОЛОГІЇ» (Дніпро, Україна, 7 лютого 2024 р.). Цей варіант лекції записано 7 березня 2024 під час занять зі студентами НМАУ.
Величина української етнічної території (УЕТ) - одна з найбільших у Європі - спричинила значні різниці між менталітетом і культурою жителів різних теренів. Сформовані початково природними чинниками (фізична специфіка середовища, що обумовлювала рід занять: наприклад, кардинально відрізнялося господарювання гірського люду й жителів лісів чи лісостепу), ці особливості призвели до виокремлення субетнічних груп зі складними, багатошаровими поділами на різних рівнях культурної діяльності.
Відомо, що спеціалісти різних галузей, що досліджують духовну культуру українців (мовознавці, лінгвісти, етнологи, фольклористи-словесники), районують Україну дуже по-різному. Існує кілька підручників з етнографії, автори яких дискутують між собою, а також піддаються критиці ззовні, від спеціалістів інших дисциплін.
Тож не є дивним те, що, коли ділити УЕТ на регіони починає етномузиколог (спеціаліст з мелогеографії), то створена ним картина буде також відрізнятися від інших. Проте ця молода наука за останні пару десятків років зробила потужні відкриття, що знайшли відображення в спеціалізованих Атласах мелогеографічних карт. Певні кордони, намічені в цих картах, мають промовисті перетини насамперед з археологічними картами. Частина кордонів має під собою глибоке історичне коріння - сягає племінної доби. Інші лінії проходять близько до ліній поділів князівств. Деякі карти гарно «лягають» на мовні поділи, проте інші їм суперечать.
Запровадження картографування є дуже сильним аргументом етномузикології у міждисциплінарному контексті. Відносно послідовно створювалися лише мовні карти. Інші спеціалісти не картографують свої об’єкти системно (за малими винятками).
Отже, поділ українських земель, який можуть запропонувати етномузикологи, є дуже важливим. У лекції пропонується обговорення серії проблем, з-поміж яких:
- вплив контекстових мовних та етнографічних поділів на етномузичне районування;
- ключові критерії етномузичних поділів (зокрема, ареалогія обрядових мелодій);
- стильові критерії етномузичних поділів;
- узагальнення здобутків картографування обрядових мелодій на етномузичній мапі України.

Пікірлер: 6

  • @user-lh3mv8kg6u
    @user-lh3mv8kg6u2 ай бұрын

    Пані Ірино, подяка вам за мелодійні мапи, гадаю що також можно внести розмежування по вишиванках українців, хоча звісно це знають спеціалісти по них. З приводу мелодій, чи можливо зробити якесь районування між литвінами Чернігівщини і мешканцями півночі Сіверщини. Хоча я навіть не відаю, яку мають назву наприклад мешканці півночі Сумщини і північного-сходу Чернігівщини. Бо дехто вважають населення на північ від р.Сейм вже севрюками, а як же тоді бути з білорусько-російськомовним населенням на північ від умовної межі Шостка-Глухів. Бо там геть інша мова яку ніколи ніхто не прийме за українську.

  • @user-ne7ce9vs3n

    @user-ne7ce9vs3n

    2 ай бұрын

    Справа в тому, шо варто вирізняти кожне село окремо... Тобто, в любому мелорегіоні є вкраплення культур з інших (порівняно з сусідніми селами) мелорегіонів. Приклад? Гурт "Древо" з Крячківки...

  • @igormikhaylov8421
    @igormikhaylov84212 ай бұрын

    Дуже цікаво , багато дізнався , красно дякую.

  • @Echinacea_purpurea
    @Echinacea_purpurea2 ай бұрын

    Дякую! Дуже цінна інформація для розуміння історичного розвитку українського народу. Але, нажаль, офіційні історики зациклені на письмових джерелах і не звертають уваги на етнографічні, антропологічні, археологічні, палеогеографічні дослідження, чим сильно спотворюють історію України. Історію України повинні писати історичні географи, а не "книжники", що виконують політичні замовлення.

  • @honest9259
    @honest92592 ай бұрын

    Лекція, яка претендує на науковість та де по відношенню одного з регіонів України заявляється "там не було своєї культури, туди її перенесли [звідкільсь]"... ну це мʼяко кажучи, виглядає як мінімум некомпетентно, як максимум зневага по відношенню до зазначеного регіону.

Келесі