Рельєф України. Форми земної поверхні. Простягання низовин, височин, гір, річкових долин.

Рельєф України досить різноманітний. На рівнинній території України, що є частиною великої Східноєвропейської рівнини, чергуються низовини і височини. На її заході підносяться гірські пасма Українських Карпат, на крайньому півдні височать пасма Кримських гір.
Поверхня території України формувалася протягом багатьох геологічних епох. На її розвиток вплинули новітні (сучасні) тектонічні рухи, давні зледеніння і відкладання лесів (жовтувата пориста порода, що утворилась в льодовиковий період), коливання рівня моря, ерозійна робота річок і вітру, господарська діяльність людини.
Рівнинна частина країни має загальний похил з півночі на південь та із заходу і сходу до Дніпра. Про це свідчить напрямок течії найбільших річок та їх приток. Абсолютні висоти території коливаються від -5 м (рівень води в Куяльницькому лимані) до 2 061 м (г. Говерла).
Рівнини є переважаючим типом рельєфу України, вони охоплюють близько 95 % її території. 70 % сучасної поверхні України займають низовини, 25 % - це височини і тільки 5 % - гори (з них 4% припадає на Українські Карпати і 1% - на Кримські гори).
Низовини, височини і гори неоднакові за висотою і формами рельєфу.
Причорноморська низовина охоплює широку смугу на півдні України вздовж Чорного та Азовського морів, а також рівнинний Крим. В основі низовини залягає Причорноморська западина та Скіфська плита. Абсолютні висоти змінюються тут від 210-240 м на заході до 50-80 м на сході. Окремі ділянки поверхні лежать нижче рівня моря. Складена поверхня Причорноморської низовини осадовими породами морського походження, а тому дуже розчленована глибокими (до 100 м) долинами річок та балками. Складовою частиною Причорноморської низовини є Північнокримська рівнина, поверхня якої поступово знижується до Сиваша. Абсолютні висоти її не перевищують 40 м над рівнем моря. У межах країни вони утворюють майже суцільну смугу, яка простяглася через всю територію з північного заходу на південний схід.
Височини
У центральній частині України розташована найбільша з височин - Придніпровська, вони лежать в межиріччі Дніпра і Південного Бугу. В її східній частині виділяється своєрідний район - Канівські гори з висотами 230 м. Тут знаходиться могила генія українського народу Тараса Шевченка.
Формування височини пов'язано із виступами Українського кристалічного щита, що перекриті зверху незначними площами лесових порід. На півночі і півдні Придніпровська височина поступово переходить у низовини.
Придніпровська височина має слабогорбисту поверхню з середніми висотами 220-240 м. Найвища точка має позначку 321 м. Глибоко розчленована лише східна окраїна височини, що прилягає до Дніпра. Вздовж річкових долин на Придніпровській височині часто відбуваються зсуви, місцями виходять на поверхню давні кристалічні породи.
На південному сході країни розташована Приазовська височина з висотами 150-300 м. Тут на поверхню виходять кристалічні породи, що утворюють підвищення, які в народі називають "могилами" (г. Бельмак-Могила, 324 м). У тектонічному відношенні вона відповідає лівобережній частині кристалічного щита. В долинах річок, інколи, відслонюються граніти, а на вершинах залягають леси.
У західній частині України розташовані Подільська та Волинська височини, поверхні їх дуже розчленовані. Вони розділені рівниною Малого Полісся. Абсолютні висоти становлять 320-350 м (г. Камула, 471 м). На Волинській височині виділяється Мізоцький кряж, на Подільській - окремі масиви-гори: Кременецькі гори, Гологори, Розточчя, Опілля, Товтри (Медобори).
Подільська височина є однією з найвищих частин всієї Східноєвропейської рівнини. Абсолютні висоти її перевищують 400 м. Рельєф Поділля дуже розчленований численними річковими долинами, ярами, балками, глибина яких сягає інколи 150 м. Виділяються в його межах окремі кряжі, пасма горбів. На більшій частині території характерними є карстові явища (розчинення гірських порід поверхневими і підземними водами та утворення пустот, печер, карстових лійок).
Волинська височина підіймається над рівниною Малого Полісся в середньому на 30-50 м. Абсолютні позначки на ній змінюються від 200 до 300 м.
На сході України знаходиться Донецька височина, її середні висоти становлять 75-300 м (найвища точка - г. Могила Мечетна, 367м). Її найвищу вододільну частину на південному сході називають Донецьким кряжем. Вона є залишком гір герцинського етапу горотворення. Тепер це горбиста височина, утворена декількома пасмами, складеними крейдяними породами.

Пікірлер: 11

  • @AnarchoReptiloidUa
    @AnarchoReptiloidUa8 ай бұрын

    Гарний освітній контент. Дуже цікаво дивитись. 👍💪❤️

  • @user-fc1ss9gb6t
    @user-fc1ss9gb6t8 ай бұрын

    ❤❤❤

  • @romannichik7710
    @romannichik77107 ай бұрын

    цей канал має набирати сотні тисяч перглядів мінімум, кажу не тільки тому. що мені дуже сподобався ваш контент, та ще й тому, що пишу патріотичну поезію про Україну вже багато років і теж маю тут свій канал на ютубі, можливо має сенс продвигатит вас через освітні спільноти в фейсбуці, в мене є там теж декілька моїх спільнот, я буду викладати там посилання на ваші відео, з вашого дозволу, щоб збільшити вам кількість глядачів, це варто.

  • @user-lg3uj3ps8i
    @user-lg3uj3ps8i8 ай бұрын

    Які славні голоси!

  • @it_ceasar

    @it_ceasar

    7 ай бұрын

    нейронкой сделаны 😂 как и видос

  • @ProCto_Filya

    @ProCto_Filya

    7 ай бұрын

    @@it_ceasar сказал самый немочный человек какого я только видел

  • @vadimgrechin8678
    @vadimgrechin86787 ай бұрын

    В шкільні роки географія була одним з улюблених предметів, незважаючи на дуже посереднє викладання. Додатково читав різні книжки, дивився телепередачу "Клуб кінопутєшєствєніков" (або "мандрівки очами Сенкевича", як тоді її називали). Але, як би мені свого часу отак викладали географія, я би точно обрав її своїм фахом.

  • @user-om4br1jm6c
    @user-om4br1jm6c7 ай бұрын

    Олекса (Номад) Слава Богу, що написали "Форми земної поверхні", а не "Форми рельєфу", хоча і це не зовсім вірно, бо незрозуміло, про яку поверхню йдеться, коли кажуть "земна поверхня". Це поверхня суходолу та водойм, чи вона проходить по дну водойм, а може це якась поверхня, що маркує верхню межу атмосфери ...? Тому треба говорити про видиму поверхню (на відміну від похованої), що робить визначення зрозумілим. Тепер стосовно визначення рельєфу (30-та секунда ролику): Рельєф - це сукупність нерівностей земної поверхні. Стосовно земної поверхні я вже висловився. Тепер стосовно нерівностей - справа у тому, що "рельєф" - це не те, по чому ми ходимо, він не є матеріальною сутністю, це інтегральний образ поверхні у межах певної місцевості - гірської, рівнинної, заплавної, льодовикової, пустельної, водної ... Тому визначати рельєф треба як ОРГАНІЗАЦІЮ поля висот/глибин видимої поверхні у межах даної місцевості, це образ місцевості, що формується у нашій свідомості на основі її огляду. На відміну від матеріальної поверїні, рельєф не характеризується фізичними параметрами. Саме з цього слід виходити! Додам, що рельєф можна розглядати як редукований ландшафт - організацію рисунку денної (видимої) поверхні в межах певної місцевості, який також є образом, патерном цієї місцевості.

  • @geography4421

    @geography4421

    7 ай бұрын

    Щиро дякую за Вашу увагу до специфічної тематики каналу та змістовний коментар.

  • @user-bd9nc5ic8o
    @user-bd9nc5ic8o8 ай бұрын

    Чому "Kiev"??

  • @geography4421

    @geography4421

    8 ай бұрын

    Дякую, буду уважніше , дійсно, "Kyiv".