Rekuperacja w starym budynku - Odkryj możliwości rekuperatora ściennego!

Ғылым және технология

Jak pewnie wielu z Was słusznie zauważy jest to stary/archiwalny odcinek z naszego starego kanału na KZread, ale wciąż zawiera cenne informacje na temat rekuperacji w starszych budynkach. Często pojawia się pytanie dotyczące rekuperacji w starszych, zamieszkałych budynkach, gdzie trudno lub kosztownie jest zainstalować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, znanej potocznie jako "rekuperacja". Na szczęście istnieje rozwiązanie, które może pomóc w poprawie jakości powietrza w Twoim domu bez konieczności rozbudowy całej instalacji wentylacyjnej. W tym archiwalnym filmie odkryjemy, jak rekuperator ścienny może być odpowiedzią na te wyzwania.
Rekuperator ścienny to innowacyjne urządzenie, które nie wymaga rozprowadzania skomplikowanych kanałów wentylacyjnych w całym domu. Zamiast tego wystarczy wykonać otwór w ścianie, co znacznie upraszcza proces instalacji. W naszym archiwalnym materiale pokażemy kroki niezbędne do zamontowania rekuperatora ściennego i wyjaśnimy, jak działa ten system, aby zapewnić świeże, czyste i przede wszystkim zdrowe powietrze w Twoim starszym budynku.
Przygotuj się na troszkę gorszy obraz i dźwięk, ale dalej aktualne podejście do rekuperacji decentralnej. Zastanowicie się również wspólnie z Arielem dlaczego są one coraz popularniejsze wśród właścicieli starszych nieruchomości?
Zobacz, jak można polepszyć komfort życia i oszczędzać na kosztach ogrzewania przy jednoczesnym dbaniu o środowisko. Nie przegap tej cennej wiedzy na temat rekuperacji w starym budynku - z nami to możliwe! Subskrybuj nasz kanał i daj nam znać, co sądzisz w komentarzach. Razem odkryjmy, jak rekuperacja ścienna może uczynić Twoje życie w starszym budynku bardziej komfortowym i ekologicznym!
00:00 Wstęp
00:20 Rekuperator do starszych budynków
00:48 Dlaczego pokazujemy ten a nie inny?
01:04 Sprawność
01:25 Jak działa?
03:05 Co dostajemy do rekuperatora?
03:28 Jak montujemy?
04:05 Gdzie stosujemy takie urządzenie?
05:00 Zużycie prądu
05:15 Po co to montować?
06:00 Sterowanie
09:13 Koniec
Zapraszamy do odwiedzin:
Naszej strony: malmo-oze.pl
Bezpłatna wycena montażu rekuperacji: malmo-oze.pl/bezplatna-wycena...
Kurs samodzielnego montażu rekuperacji: malmo-oze.pl/kursy/kurs/
Fanpage: / malmorekuperacja
Instagram: / malmo_rekuperacja
#rekuperacja #decentralna #wentylacja #prana

Пікірлер: 50

  • @h3xen0
    @h3xen010 ай бұрын

    Z minusów: - cena, - producent nie zrobił w rurze spadku dla skroplin ( tylko musimy montować rurę ze spadkiem) (minus na który można przymknąć oko), - brak lejka na zewnątrz żeby te skropliny nie lały się po elewacji, można było taki stworzyć wpinany w dolnej części rekuperatora, - sterownik zimą powinien sam mierzyć temperatury i dostosowywać nawiew/wywiew tak aby nie doszło do uszkodzenia rekuperatora, - słabe filtry,

  • @malmooze

    @malmooze

    10 ай бұрын

    Z plusów największa na rynku efektywność odzysku ciepła, praca wywiewy i nawiewu jednocześnie, no i chyba najwyższy dostępny wydatek?

  • @cezzexsigalno2009
    @cezzexsigalno200910 ай бұрын

    Mam w domu , firma vaillant , i polecam rekuperatory ścienne , tej czy innej marki , jest inny komfort oddychania 😁 jeśli chodzi o uzyskiwanie to ważna życzą jest hałas , szczególnie nocą kiedy wsystkie urządzenia domowe są wyłączone , czyli im cichszy tym lepiej dla użytkownika , filtry które trEba co jakiś czas wymienić , co nie jest jakimś problem ale gdy są brudne to bardziej urządzenie hałasuje , ale polecam w szczególności w bloku ,

  • @malmooze

    @malmooze

    10 ай бұрын

    Dziękujemy za szczerą recenzję użytkownika tych urządzeń :)

  • @witoldgatarski4095
    @witoldgatarski40957 ай бұрын

    Cena nie adekwatna do tego co w zamian. Gdyby producent chciał pokazać sprawność to temperatury wlot i wylot nas interesują. Ile jest w środku i na zewnątrz. To wiemy z innych źródeł. Nic nie kapie po elewacji trzeba tylko długość dobrać. Z ta izolacją rury nie przesadzaj.

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    Nasza w biurze nawiewa teraz 18,7`C. Znajdź mi drugą jednostkę decentralną z takim odzyskiem :)

  • @janszymanski6883
    @janszymanski68838 ай бұрын

    Witam,mamy dom 60m2wentylacja jest tylko w łazience, dzisiaj odsunolem szafę w pokoju od roku i jest grzyb,czy jak kupimy rekuperator ścienny to pomoże?i czy na każdej ścianie trzeba czy 1wysrarczy?

  • @malmooze

    @malmooze

    8 ай бұрын

    Oczywiście, że pomoże :) Czy na 1 ścianie wystarczy, czy trzeba więcej, to nie odpowiem, bo nie widziałem Pana pokoju. Proszę wysłać do nas zapytanie, ustosunkujemy się :)

  • @degeneraturat
    @degeneraturat7 ай бұрын

    Jak to jest w przypadku istniejącej już wentylacji mechanicznej (kratki z klapą i higrostatem) plus nawiewniki okienne? Czy taka rekuperacja nie zakłóca przepływów?

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    Jeśli jednocześnie działa w obu kierunkach, to nie. Pana wentylacja działa okresowo, a rekuperacja cały czas.

  • @adamgarstka
    @adamgarstka9 ай бұрын

    jak wygląda sprawa tego wyswietlacza , czy można go wyłączyć w nocy czy swieci cały czas ?

  • @malmooze

    @malmooze

    9 ай бұрын

    Aż musiałam podejść sprawdzić :P W naszym świeci, ale w niczym to nie przeszkadza :)

  • @sapzpl9657
    @sapzpl965710 ай бұрын

    W niedalekiej przyszłości czeka mnie kupno systemu montażowego do rekuperacji. Jaki producent jest wg ciebie najlepszy? 😄

  • @malmooze

    @malmooze

    10 ай бұрын

    Każdy producent ma jakieś plusy i minusy, dlatego wybieramy dla Was różne produkty różnych producentów, po to żeby system mógł działać jak najlepiej. Polecam produkty z naszego sklepu, dlatego że sprzedajemy tylko te najlepsze :)

  • @kanabaka8742
    @kanabaka87427 ай бұрын

    Cześć witam na 3 pokoje i łazienkę to w każdym jedno?

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    Cześć. Nie koniecznie. Zależy od układu, modelu i wielkości pomieszczeń. Wyślij do nas rysunek, pomyślimy jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

  • @witoldgatarski4095
    @witoldgatarski40957 ай бұрын

    Warto by bylo pokazać że deklarowana przez producenta wydajność jest faktem i na ktorym biegu. Czyli temperatura wlotu i wylotu powietrza z urządzenia przy pokazeniu temperatur zewnątrz i wewnątrz w miejscu montażu wewnątrz. Cena jest bardzo wysoka i warto wiedzieć co sie oszczedzi wzgledem np samego wentylatorka. Oczywiście podczs mrozu.

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    Zrobilibyśmy screena, ale tutaj go nie zamieścimy. Musi nam Pan uwierzyć na słowo, że jest ok.

  • @witoldgatarski4095

    @witoldgatarski4095

    7 ай бұрын

    ​@@malmoozemyślę że pobożne życzenia producenta importera i youtuberów są zdecydowanie inne od rzeczywistości. Praw fizyki nie da się zmienić. Pozdrawiam serdecznie.

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    @@witoldgatarski4095 myślimy, że niema co myśleć i wymyślać, jeśli można to sprawdzić. My sprawdziliśmy, a z tego co wiemy fizyka działa u nas tak samo jak wszędzie.

  • @witoldgatarski4095

    @witoldgatarski4095

    7 ай бұрын

    ​@@malmooze Dziękuję za odpowiedź. Uprzejmie chciałbym zapytać, co dzieje się z wymianą powietrza (rozpatrzmy pomieszczenie) gdzie wlot i wylot powietrza jest w bliskiej odległości jak w tej konstrukcji i mamy nieznaczną różnicę temperatur między zewnątrz wewnątrz.? Rekuperacja raczej pomijalna. Jaka jest wymiana powietrza w pomieszczeniu? Działa bo się kręci i troszkę słychać;? czy dobra wentylacja wilgotnego pomieszczenia ? Przy nieznacznie różnej temperaturze już wewnątrz pomieszczenia chyba cyrkulacja Jest słaba i tylko miesza powietrze w pobliżu urzadzenia

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    @@witoldgatarski4095 Wskaźniki jakości powietrza w 2 części pomieszczenia miały pozytywne wskazania. Z pomieszczenia zniknęła też wilgoć. Wiadomo że cyrkulacja mechanicznie byłaby lepsza, jakby urządzenia były 2, a nawiewane powietrze chłodniejsze, ale i tak jest ok.

  • @witoldgatarski7415
    @witoldgatarski74155 ай бұрын

    Tak jak wcześniej napisałem. Cena z kosmosu. Wystarczy zerknąć na ceny na Ukrainie. Ile energii czyli kasy to urządzenie jest wstanie zaoszczędzić? Bo zakup i montaż oscyluje w średniej cenie splita. To chyba jest kpina z potencjalnych klientów. Malutkie filtry raczej w kilku miesiącach roku mają czym się zatykać. Jak wyczyścić wymiennik bo chyba się brudzi i traci wydajność? czy miedź z patyną identycznie przewodzi ciepło? (jeśli ktoś kiedyś czyścił np komputer i podobne wiatraczki wie co mam na myśli) Jak zachowuje się w budynku z wentylacją grawitacyjną? im większa różnica temperatur tym gorzej bo podciśnienie wciąga zimne powietrze a wyrzut jest tym podciśnieniem utrudniony, więc efekt pracy mocno tym zjawiskiem zakłócony. W przypadku zbliżenia się temperatur wewnątrz i na zewnątrz efekt rekuperacji nie istnieje więc nie działa. Czyli mamy tylko wentylację zresztą mocno upośledzoną w porównaniu z np tylko wentylatorem w czerpni Odnoszę wrażenie, że starodawne czerpnie powietrza pod parapetem wzmocnione wentylatorem elektrycznym są tańsze i rozwiązują problemy znacznie bardziej ekonomicznie. Zwłaszcza że większość starych budynków ma grawitacyjną wentylację. Jeśli się mylę gdzieś, to proszę sprostować.

  • @malmooze

    @malmooze

    5 ай бұрын

    To nie my ustalamy ceny w Polsce. Nie liczy się tego na zaoszczędzoną energię, tylko zdrowie. Wymiennik tak samo jak w innych urządzeniach się wymienia, jednak z pewnością później niż ceramiczny. Być może ma Pan rację co de wentylatorów pod parapetem, nie sprawdzaliśmy tego.

  • @witoldgatarski7415

    @witoldgatarski7415

    5 ай бұрын

    @@malmooze Zdrowie proszę Pana to ze świeżego powietrza raczej jest a nie przepuszczonego przez brudne rury czy wymienniki. Rekuperator zakładam dla oszczędności, czyli inwestycja ma mi oszczędzać wydatki i finalnie się zwrócić i przynieść wymierną korzyść. Inaczej po co to robić.

  • @malmooze

    @malmooze

    5 ай бұрын

    @@witoldgatarski7415 Gdyby Pan mnie zapytał o centralną, to powiedziałbym Panu, że u mnie w domu, po zamontowaniu rekuperacji, zużycie gazu spadło z 17 000kWh, na 9 000kWh. W przypadku tej nie mam konkretnych danych

  • @czesio225
    @czesio22510 ай бұрын

    Chciałbym zamontować taki rekuperator u siebie, działacie na terenie centralnej Polski ?

  • @malmooze

    @malmooze

    10 ай бұрын

    Działamy na terenie całej Polski.

  • @evanns1234567
    @evanns12345678 ай бұрын

    ciekawe czy nie wejda przepisy o obowiazkowej rekuperacj i w starych domach... np za kilka lat

  • @malmooze

    @malmooze

    8 ай бұрын

    Tez jesteśmy ciekawi? Wszystko wydaje się iść w tym kierunku.

  • @evanns1234567

    @evanns1234567

    8 ай бұрын

    a pojawia sie juz takie gdybanie, lub rozmowy o tym, w sumie o klasowosci piecow i zakazu instalacji gazowych mowilo sie juz jakies 10-12 lat temu, tylko nikt nie wierzyl ze to w koncu wejdzie@@malmooze

  • @barrybookmaker7433
    @barrybookmaker74337 ай бұрын

    Jak to sie ma do tego ze czerpnia i wyrzutnia powinny byc w odpowiedniej od siebie odleglosci wg prawa budowlanego ? Czy moga byc klopoty z nadzorem budowlanym ?

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    Nie. Czerpnio wyrzutnie też są w Polsce stosowane i nigdy jeszcze nie słyszeliśmy, żeby ktoś miał z tego powodu jakieś problemy :)

  • @barrybookmaker7433

    @barrybookmaker7433

    7 ай бұрын

    @@malmooze Wzajemna lokalizacja czerpni i wyrzutni powietrza: jeżeli czerpnia i wyrzutnia znajdują się w tej samej ścianie, czerpnia powinna być zlokalizowana niżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m (§ 152 pkt 9), czerpnie i wyrzutnie zlokalizowane na dachu powinny być umieszczone w odległości nie mniejszej niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, a wyrzutnia powinna się znajdować co najmniej 1 m nad czerpnią (pkt 10), czerpnie i wyrzutnie mogą nie spełniać wymagania dotyczącego odległości ich sytuowania na dachu w przypadku zblokowanych urządzeń wentylacyjnych, które obejmują czerpnię i wyrzutnię powietrza, jeżeli zapewnione jest skuteczne rozdzielenie powietrza zewnętrznego i usuwanego z pomieszczenia pod warunkiem, że powietrze usuwane nie zawiera szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, uciążliwych zapachów i substancji palnych (pkt 11).

  • @barrybookmaker7433

    @barrybookmaker7433

    7 ай бұрын

    @@malmooze Moze producent by sie odniosl jakos do tych przepisow , bo jestem zainteresowany , ale nie chcial bym sobie narobic klopotow .

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    @@barrybookmaker7433 to co Pan zacytował jest zaleceniem, a nie wymogiem. Gdyby to był wymóg, to nie dopuszczano by montażu rekuperacji na rurach PE.

  • @barrybookmaker7433

    @barrybookmaker7433

    7 ай бұрын

    @@malmooze Dzieki za informacje , aczkolwiek calosc jest podpisana jako wymagania WT .

  • @user-zc4mz9qm9b
    @user-zc4mz9qm9b4 ай бұрын

    gdzie to zamówić

  • @malmooze

    @malmooze

    4 ай бұрын

    Najlepiej w naszym sklepie. Linki w opisie filmu.

  • @smarttube5782
    @smarttube578210 ай бұрын

    A jakie rekuperatory tego typu są cichsze?

  • @malmooze

    @malmooze

    10 ай бұрын

    Jest wiele takich marek, ale tak naprawdę jak się zajrzy do środka jednostki, to od razu pokazuje nam się tego powód, czyli praca na zdecydowanie niższych wydatkach.

  • @czterdziesciplus9027
    @czterdziesciplus90276 ай бұрын

    Wyciagaj więcej niż wtłaczając powietrza zrobimy w domu podciśnienie tragedia 😂

  • @malmooze

    @malmooze

    6 ай бұрын

    do domu powinno się wtłaczać delikatnie więcej powietrza niż się wyciąga.

  • @pawek9528
    @pawek95287 ай бұрын

    Cena materiału 300zł...

  • @malmooze

    @malmooze

    7 ай бұрын

    Nie znamy ceny miedzi, która najprawdopodobniej w tej jednostce jest najdroższa, jednak kiedy ktoś coś wymyśla, to zawsze płacimy mu za jego pomysł, a nie materiał którego użył do jego wykonania.

  • @tomaszb.7159
    @tomaszb.71598 ай бұрын

    Człowieku kompletnie nie nadajesz do prezentacji

  • @malmooze

    @malmooze

    8 ай бұрын

    Dziękujemy za opinię.

Келесі